GRIEKEN DOEN POGING AANTAL NEDERLANDERS OM TE PRATEN zaaide EEG Engeland houdt de handen vrij Duizenden vluchtelingen stromen naar Pnom Penh Pompidou onrust bij 1 VAN DAG TOT DAG commentaar op actuele zaken Niet-socialistische leden Europees parlement verzocht tegen rapport-v. d. Stoel te stemmen Een door te hakken knoop Van Hall pleit voor inperking l EIFELLAND CARAVANS Rijnvervuiling Weer onlusten in Reggio P. IJSKES Kadcele"7"7d (v.n. Landsmeer) Kadoelen - Amsterdam I n Weer aanklachten BIJ WAPENLEVERING AAN ZUID-AFRIKA NA VIETCONG-AANVAL OP VLIEGVELD Conferentie van Gemenebest Vliegtuig naar Cuba ontvoerd geëindigd My Lai-affaire ingetrokken 3 2 ZATERDAG 23 JANUARI 1971 In Raad van Europa V erontwaardigd OfBIr een maxi-caravan voor een mini-prijs, v.a. 2790, ltse jks- lik, erd >lag iwe eer nooit ADVERTENTIE CARAVAN-CENTRUM hade Telefoon 0 20 - 27 57 84 De premiers keurden een communiqué goed, waarin met ongewone zorgvuldig heid een samenvatting van de bespre kingen wordt gegeven. Het debat over Zuid-Afrika, het door Engeland aange vraagde lidmaatschap van de EEG en het plan van Ceylon tot neutralisering van de Indische Oceaan worden in een tien tal pagina’s afgedaan in routinestijl. tweede luchthaven in een gebied waar door zorgvuldige planning het ene niet in con flict met het andere komt, en dat betekent eveneens de noodzakelijke ontlasting van het bestaande Schiphol tot het peil waar op het geen bedreiging meer vormt voor het leefmilieu in de Haarlemmermeer en de Randstad. vets- •ech- lalde toe- chte- lag- eeu- van was tels /an ere de iAAA/VVVWVVVVVXAZVVA/VXAA/VWVVVVVVXA/vvVXA/VVVXAA/VVVVXAAA/VX/VVXAAA/VVVXAA/AA/WVVVAAAAAjVXAAA/VVVVVVVAA UAAAAAAAAAAAAAAAAA/VVtAAAAAAAAAAA/VVVVVVtAAAA/VVVVAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA, Pakistan had bezwaar tegen deze gang van zaken en het slotcommuniqué is dan ook door 31 van de 32 deelnemende lan den getekend. Ambassadeur Himarios betoogt in zijn brief dat de overigens door het nieu- Uit de woorden van Pompidou, zo meent men in Brussel, is gebleken dat Frank rijk voorlopig de politiek van generaal Alle gewenste inlichtingen verstrekken wij u op stand nr. 11 op de RAL /an tui gen zal de indt ibe- zeau lide- 'afie iden i de t tot laan ien ind ;pt. de /eg in de en: ide toe er- 18” ka- eer wel ar- im. van 'oon- □raf- irge- Ise jht ise len en, :he de in Dot rd- g”- zit- de lin ten de het er”. SINGAPORE. (AFP) De Gemene- bestconferentie is gisteren na negen dagen geëindigd zonder dat aan Engeland een besluit is opgelegd wat betreft zijn voor nemen wapens te leveren aan Zuid-Afri ka. De conferentie heeft twee teksten goedgekeurd en één initiatief genomen. (Van onze redacteur in Brussel) BRUSSEL. Zoals gebruikelijk heeft de Brusselse EEG-commissie geen com mentaar op de persconferentie van de president van de Franse republiek wil len geven. Maar in het administratieve centrum van het klein-Europa is het wel duidelijk geworden, dat zijn uitlatingen de Commissie met zorg hebben vervuld. De kwestie „geluidshinder-Schiphol” is in de loop van de laatste maanden uitge groeid tot een nationaal vraagstuk van gro te betekenis, dat niet langei alleen maar draait om de vraag of de woonplaatsen na bij onze grootste luchthaven overlast onder vinden van het vliegtuiglawaai, maar zich steeds nadrukkelijker toespitst op een in allerlei opzichten bijzonder belangrijk pro bleem: uitbreiding van de capaciteit van Schiphol of onverwijlde aanleg van een tweede luchthaven. Die vraag is zowel in economisch opzicht als uit overwegingen van sociale en medi sche aard van geweldige allure. De overlast en de psychische zowel als fysieke gevol gen daarvan voor degenen die onder druk van het vliegtuiglawaai leven, vormen geen vraag meer. Het is eigenlijk al een beetje belachelijk aan het worden dat nog steeds argumenten en verklaringen moeten wor den aangedragen die de gegrondheid van klachten moeten staven. Het is bovendien niet zinnig meer verwachtingen te koeste ren over het eventuele succes van lapmid delen zoals het geluiddicht maken van hui zen en het veranderen van de start- en lan- dingsbaanpatronen. Er is eigenlijk maar één ding dat door belanghebbenden van welke kant ook kan worden aangenomen: Schip hol heeft de uiterste grenzen van zijn toe laatbare omvang bereikt en nadert even eens de uiterste grenzen van zijn in de bestaande omvang toelaatbare capaciteit. De ontwikkeling van het vliegverkeer is zodanig dat over korte tijd die omvang en die capaciteit tekort zullen schieten. De be hoefte aan een tweede nationale luchtha ven is volkomen duidelijk. Wanneer en waar’ Zo spoedig mogelijk en op een plek waarvan menselijkerwijs niet te duchten zal zijn dat zij over tien, twintig jaar zal blijken verkeerd gekozen te zijn. Er zijn van die plekken in Neder land. De Nederlandse economie eist, dat aan de behoeften van een zich razend snel ontwik kelend vliegverkeer volledig kan worden voldaan. Het Nederlandse leefmilieu eist, dat aan de behoeften van wonen en leven in draaglijke omstandigheden voor alle in woners van ons land volledig kan worden voldaan. Dat betekent de bouw van een STRAATSBURG. (ANP) Het eerste Kamerlid rnr. G. van Hall (P.v.d.A.) heeft gisteren in de Assemblee van de Raad van Europa een dringend beroep gedaan op de regeringen van de landen aan de Rijn, samen te werken bij het uitvaar digen van strenge maatregelen om het zoetwaterreservoir dat de Rijn vormt het grootste van West-Europa voor verdere vervuiling te behoeden. De Assemblee steunde dit beroep en verzocht de ministers van Ruimtelijke Ordening, het waterloopkundig instituut in Straatsburg te belasten met coördina tie van de vereiste research. WASHINGTON (Reuter). De Ame rikaanse krijgsraad die de moordpartij in het Zuidvietnamese dorp My Lai be handelt, heeft van vier militairen een sergeant en drie soldaten de aanklacht ingetrokken. LONDEN. (Reuter) Britse vliegtui gen hebben in het noordelijk deel van de Atlantische Oceaan een dode walvis van 45 meter lengte waargenomen, die gevaar voor de scheepvaart kan opleve ren. Het dier drijft ongeveer 450 mijl ten westen van de Hebriden. De scheepvaart is gewaarschuwd. De Gaulle ten opzichte van de gemeen schappen eigenlijk voor honderd percent wil aanhouden en voortzetten. Pompidou’s scherts over de karaktereigenschappen van de Engelsen gevoel voor humor, vasthoudendheid en zin voor werkelijk heid wordt hier uitgelegd als een au fond nog niet helemaal ernstig nemen van de onderhandelingen die thans tussen de Zes en het Verenigde Koninkrijk wor den gevoerd. WASHINGTON. (DPA) Een neger heeft gisteren de piloot van een Boeing- 727 van de Amerikaanse luchtvaartmaat schappij Northwest Airline gedwongen naar Cuba *e vliegen. Men veronderstelt dat Frankrijk een gedragslijn wil blijven volgen, die alleen maar realistisch zal zijn. In dat verband wijst men ook op uitlatingen over de economische en politieke unie: liever een eerste stap doen, dan zich vastleggen op wat er in 1980 kan gebeuren. Het is vreemd dat men nog steeds ge luiden moet beluisteren die suggereren, dat in de kwestie luchthavens een emotionele stroming opbotst tegen een zakelijk belang. Dat is al niet meer zo. Het gehele vraag stuk is nationaal-economisch van inhoud, omdat de Nederlandse rol in het internatio nale vliegverkeer ermee gemoeid is. Het is droevig genoeg dat in eerste instantie ac tiegroepen en emotionele ondernemingen van gefrustreerde omwonenden de aan dacht op dit probleem hebben moeten ves tigen, terwijl de Nederlandse planologen en economen op hun vingers hadden kun nen uittellen hoe snel het mis zou lopen met Schiphol. Wij Nederlanders zijn altijd zo sterk in cijfers en statistieken. Wij leve ren hele scholen gediplomeerde deskundi gen op het gebied van de technische, econo mische en ruimtelijke planning af. Waarom zouden dan de Lastige Zwanenburgers pas zo laat au sérieux zijn genomen? Een leefbaar milieu, een gezonde mens, een vrijelijk zich ontwikkelend woonge bied. goed geplande en redelijk groeiende gemeenten en woonkernen zijn stuk voor stuk belangrijke economische factoren in een samenleving die haar welvaart put ten moet uit de produktie en de dienstver lening. De dienstverlening aan de interna tionale luchtvaart is een economisch goed, een inkomstenbron. Het getuigt van fou tieve planning als men een economisch goed in conflict laat komen met economische produktie- en arbeidsfactoren, met andere woorden: in conflict laat komen met men sen. Hoeveel miljarden kost een nieuwe lucht haven en hoeveel geeft zij terug? Hoeveel miljarden verliest men aan een incapabele, milieubedervende luchthaven? Een goed rekensommetje, waarmee ten slotte misschien een knoop valt door te hakken REGGIO DI CALABRIA (Reuter) In de Italiaanse plaats Reggio Di Cala bria is het gisteren opnieuw tot demon straties gekomen waarbij de politie op trad met traangasgranaten terwijl zij met stenen werd bekogeld. Sinds de bloedige onlusten van vorig jaar novem ber was het betrekkelijk rustig geweest in de stad. Even tevoren was op een vergadering van de machtige actiecommissie van de stad, gevormd uit winkeliers, zakenlie den en anderen, besloten de algemene staking die donderdag was begonnen voor onbepaalde tijd voort te zetten. De demonstranten vormden nu barri cades in de straten van auto’s, ijzeren staven en afval. Zij eisen een snel ant woord van de centrale regering op de eis van Reggio, tot hoofdstad van Calabria te worden aangewezen. „Eenvoudig door het lezen van Griek se kranten kan men constateren dat in Griekenland geen censuur heerst en vol ledige persvrijheid bestaat”, aldus de Griekse ambassadeur. Een overzicht van de enorme ravage na de vernietigende aanval van de Vietcong op het vliegveld Pnom Penh. Het toestel wa. op weg van Minneapo lis naar Washington. Aanvankeliik wens te de kaper laai Algerije te worden ge vlogen. maar tij veranderde kennelijk van gedachte Het vliegtuig heeft 54 pas sagiers en zes bemanningsleden. PNOM PENH (Reuter) Duizenden vluchtelingen zijn gisteren uit de omlig gende dorpen van Pnom Penh, de hoofd stad van Cambodja, binnengestroomd na dat de Vietcong het nabijgelegen inter nationale vliegveld had vernield en de stad had beschoten. De berichten over de aanval zijn nog verward, maar er zouden minstens 50 burgers, 19 politiemannen en 3 Vietcongstrijders zijn omgekomen, ter wijl 150 vrouwen en kinderen in zieken huizen zijn opgenomen. te handelen naar bevinding van zaken. De conferentie heeft een commissie in het leven geroepen om een onderzoek in te stellen naar de veiligheid op de Indi sche Oceaan, dat wil zeggen of er al dan niet aanleiding bestaat de Zuidafrikaan- se marine te versterken. Hierdoor is een breuk over de kwestie van de wapenle- veranties voorlopig voorkomen. De com missie bestaat uit acht landen, waaronder Engeland. Maar voor Engeland blijft de mogelijkheid open materieel en juri disch zich niet aan beslissingen van de commissie te houden. Het kan zelfs wapens aan Zuid-Afrika gaan leveren voordat de commissie haar rapport heeft opgesteld, maar dat zou volgens verschei dene Afrikaanse en Aziatische leiders wel het einde van het Gemenebest betekenen. Waarnemers zijn overigens van mening, dat Engeland zich bewust losmaakt van het Gemenebest, nu het voor Europa heeft gekozen. we bewind zelf opgestelde grondwet, met uitzondering van een artikel, van kracht is geworden. Hij zegt hier niet bij aldus Nederlandse delegati*kringen, dat de staat van beleg nog steeds van kracht is, waardoor toepassing van een aantal grondwetsartikelen is opgeschort: politieke tegenstanders van het regime worden dientengevolge niet door burger lijke, maar dooi militaire rechtbanken tot zware straffen veroordeeld. De „beginselverklaring” die president Kenneth Kaoenda van Zambia aan de conferentie had voorgelegd, is op aan dringen van Guyana, Canada, Singapore en het algemeen secretariaat van het Gemenebest veranderd in een „verklaring van het Gemenebest”. Naar het departement van Defensie meedeelt is dit gedaan „in het belang van het recht”. Aan alle vier was moord ten laste gelegd. Van de 13 militairen die aanvankelijk in staat van beschuldiging zijn gesteld, zijn er nu tien vrij: aan klacht ingetrokken of vrijgesproken. De overige drie zijn officieren. Het proces loopt nog tegen luitenant William Calley. Tegen de kapiteins Er nest Medina en Eugene Kotouc is het vooronderzoek nog niet afgesloten. Zeer solide constructie, stalen chassis Lange levensduur, weinig onderhoud Modern uiterlijk, volledig geïsoleerd Uitstekende rijkwaliteit, parkeerrem Comfortabele indeling, grote ramen De voordeligste caravan in Europa pen hebben gisteren de belangrijke Pich- Nil-pas op de Vietcong heroverd. Deze pas was al twee maanden in han den van de communistische strijdkrach ten, waardoor de vitale verbinding van Pnom Penh met de kust was verbroken. De Zuidvietnamezen waren met hef- schroefvliegtuigen naar Cambodja over gebracht om te helpen de hoofdweg te heroveren. Zij rukten op van Kompong Som terwijl de Cambodjanen van het an dere eind van de pas doorstootten. Na hevige gevechten werd de villa van prins Sihanoek aan de ingang van de pas ver overd. Aan de aanval hebben naar schat ting 13.500 Zuidvietnamese en Cambod jaanse militairen deelgenomen. In Kom pong Som staat de enige olieraffinaderij die Cambodja rijk is. De Pich-Nil pas voert door de Olifant- bergen, 106 kilometer ten zuidwesten van Pnom Penh. Het is nog niet bekend of hiermee de gehele weg naar Kompong Som is vrijgekomen. Volgens een Zuid vietnamese militaire bevelhebber zouden nog drie kilometer van de weg in han den van de guerrillastrijders zijn. Samenwerking is niet slechts van be lang voor landen langs de Rijn, maar kan staten die thans nog niet met waterver vuiling hebben te kampen, maar zich grote inspanning getroosten voor in dustrialisatie als voorbeeld dienen, aldus mr. Van Hall. STRAATSBURG (ANP). De Griekse ambassade in Den Haag heeft de niet-socialistische leden van de Nederlandse fractie in de raad van Europa verzocht tegen het rapport-Van der Stoel in de kwestie Griekenland te stemmen, aldus heeft het katholieke Eerste Kamerlid Letschert meegedeeld. Het rapport van mr. Van der Stoel, „een bekend tegenstander van de Griekse regering”, is „volkomen gespeend van onpartijdigheid”, aldus een expressebrief van de Griekse ambassadeur in Den Haag, Constantin Hi marios. Dat de president over de vraagstukken van de supra-nationaliteit heeft gespro ken als over „een probleem waarop de vooropzettingen vervalst zijn”, heeft hier diepe indruk gemaakt. Men constateert dat er nog steeds een onmetelijk groot verschil bestaat tussen de opvattingen in Brussel en Parijs over dit onderwerp. Geïntrigeerd is men door de ideeën van de president over een soort hoge raad voor ministers uit de EEG-landen, belast met het behandelen van de Europese za ken. En over hetgeen hij heeft gezegd over een „Europese regering”, die een werkelijk Europees parlement naast zich zou moeten hebben. Tot nu toe is Frankrijk nooit erg enthousiast geweest voor zo’n parlement. De president heeft de moeilijkheden van het samenstellen ervan in twijfel getrok ken, hij heeft verkiezingen ervoor op de lange baan geschoven, maar hij heeft niet gezegd dat Frankrijk zo’n parlement nooit zou wensen. Uiteraard is men zich bij de EEG-com missie zeer wel bewust van het feit, dat er in alle negatieve opmerkingen, gedaan van Franse zijde (althans negatief van EEG-standpunt uit gezien), een ruim per centage onderhandelingspolitiek is ver disconteerd. Men heeft toch het onbe haaglijke gevoel behouden, dat Frankrijk zich als het land beschouwt dat alleen is gerechtigd leiding te geven aan de ge meenschappen van de zes, eventueel aan die van nog meer landen. Daarbij komt nog de wat wrange bijgedachte dat, zo legt men Pompidou’s woorden uit, eens te meer is gebleken dat ondanks allerlei verklaringen voor de galerij, Frankrijk rotsvast overtuigd is van het feit, dat Engeland niet tot de EEG zou kunnen wellicht ook: zal mogen toetreden. Mr. Van der stoel komt in zijn rap port tot de conclusie dat het er alle schijn van heeft dat de situatie in Grie kenland niet slechts een belemmering vormt voor het goed functioneren van de Navo, maar ook, en vooral het beeld van het bondgenootschap aantast. De tekst van Zambia, die Engeland ver bood wapens aan Zuid-Afrika te verko pen, is na wijziging een soort geloofsbe lijdenis geworden die de leden vrij laat De heer Letschert is bijzonder veront- waardigd dat ambassadeur Himarios 1 t V 1 die overigens binnenkort met pensioen V/XXXXXXX00X V/ gaat zich tot hem richt als „een ver antwoordelijke politieke factor in uw land” en daardoor tegen het rapport- Van der Stoel zal stemmen, daarmee kennelijk implicerend dat de socialisti sche fractieleden mr. Van der Stoel, Dankert en mr. Van Hall, geen verant woordelijke politici zijn. Het Eerste Kamerlid acht een der gelijke zinsnede buitengewoon onhoffe lijk tegenover mr. Van der Stoel, en overweegt minister Luns te vragen of het tot de taak van buitenlandse ambas sadeurs in Den Haag behoort qualifi- caties over Nederlandse parlementa- Mr. Van «er Stoel komt in zijn rap port tot de conclusie dat het optreden van de huidige bewindhebbers in Athe ne steeds duidelijker toont dat zij geens zins van plan zijn de democratie te her stellen. Hij noemt het „volkomen on begrijpelijk” dat de Verenigde Staten hervatting van de wapenleveranties heb ben gerechtvaardigd door naar „een begin van herstel van de constitutione le orde” te verwijzen. De heer Letschert meent dat een der gelijke démarche een unicum is: voor zover hem bekend heeft nog nooit eer der een regering een dergelijke recht streekse poging gedaan leden van de As semblee te beïnvloeden. Voorts blijkt er uit dat de Griekse autoriteiten, ondanks het feit dat zij hebben verklaard zich eigener beweging uit de raad te hebben teruggetrokken, nog wel degelijk betekenis hechten aan dt besluiten van de Raad, waarin zeven tien landen samenwerken. Zoals bekend, verklaarde de Griekse Minister van Buitenlandse Zaken, Pipi- nelis, in december 1969 in Parijs dat Griekenland zich uit de Raad terugtrok, nadat duidelijk was geworden dat een meerderheid van de assemblee, waaron der de gehele Nederlandse delegatie, de conclusie van mr. Van der Stoel zou steunen dat Griekenland wegens schen ding van de democratische en mensen rechten uit de raad diende te worden gestoten. riërs ten beste te geven. Volgens de heer Letschert dient een ambassadeur zich van dit soort opmerkingen te ont houden. Het heeft ei alle schijn van dat alleen de Griekse ambassade in Den Haag Ne derlandse parlementariërs rechtstreeks heeft benaderd en dat niet-Nederlandse leden van de Assemblee geen brieven hebben ontvangen van de Griekse am bassades in hun hoofdsteden. De heer Letschert achtte zich gerech tigd de brief in de openbaarheid te bren gen omdat wordt gevraagd een publie ke daad te stellen dat wil zeggen te gen het rapport-Van der Stoel stemmen. Maar uit de argumenten die sommige leden van de assemblee te berde wil len brengen wanneer het rapport volgen de week donderdag word behandeld, zou men kunnen concluderen dat zij wel door de Griekse autoriteiten zijn benaderd, zo werd in kringen van de Nederlandse delegatie in Straatsburg opgemerkt. Mr. Van der Stoel daarentegen meent dat niet van persvrijheid kan worden gesproken aï is de preventieve cen suur opgeheven en verwijst naar een rapport van het Internationaal Pers In stituut dat zegt de Griekse kranten „een langzame dood sterven”. Persdelicter. kunnen krachtens de staat van beleg door militaire rechtban ken worden behandeld, en bladen die zich niet wensen aan te passen staan bloot aan zware economische druk. De aanval op het vliegveld is door slechts tien Vietcongstrijders gepleegd. Zij zouden tien vliegtuigen en vier hef- schroefvliegtuigen hebben opgeblazen. De verkeerstoren is tijdelijk buiten werking geweest maar was gisteravond weer in bedrijf. Het vliegveld was voor het in ternationale luchtverkeer nog gesloten, maar er landden weer militaire vlieg tuigen. Cambodjaanse en Zuidvietnamese troe-

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3