IN IJMUIDENSE N.H. KERK Concert van twee koren ten bate van orgelrestauratie Klassikaal onderwijs blijft uitgangspunt Onderwijsvernieuwing in Velsen IJmond nam node afscheid van drs. P. van Overveld VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND VVV Velsen verwacht moeilijk seizoen Voor duizend druk bezocht Carillonklanken over IJmuiden voor te grote scholen- Bureau K.M.C. gulden sigaretten gestolen Havenberichten Beduchtheid gemeenschap Drie autodieven vluchten bij donker polder in Deuren supermarkt schromelijk onderschat IN DE VISHAL Stormvogels speelt tegen Vitesse ’22 F i l IJMUIDER COURANT ZATERDAG 23 JANUARI 1971 Velsen-IJmuiden Goede begeleiding Solisten ziek Op de vraag of voor zulk soort scholen plaats Beverwijk Korte vakantiepiek Samenwerking Heemskerk V elsen-N oord zou zijn in Velsen, kan vol gens B. en W°niet zonder meer bevestigend worden geantwoord. Variatie in werkwijze achten zij wel van belang. Scholengemeenschap (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Hoewel niet kan worden gesproken van een uniforme werk wijze voor alle openbare lagere scholen in de gemeente Velsen, is wel op alle scholen het klassikaal onderwijs uitgangspunt bij de werkwijze. Een Montessorischool, een Jenaplanschool of een Daltonschool kent men in deze gemeente niet. V ernieuwing Brugklassen open (Van een onzer verslaggevers) .1 Courante (la boulangère); Sarabande, Door middel van vernieuwingscursussen voor het kleuter- en basisonderwijs wordt getracht het denken over de veranderingen (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK In de supermarkt van Simon de Wit bij he* NS-station Heems kerk is in de afgelopen nacht ingebroken. Er is voor een bedrag van ongeveer duizend gulden aan sigaretten gestolen. Een reiziger zag vanmorgen dat een groot raam van de supermarkt aan de zijde van het perron was vernield; hij waarschuwde de politie. De politie heeft hij het onder zoek geen vingerafdrukken kunnen vinden, wel sporen van handschoenen. ZATERDAG 23 JANUARI Buurtcentrum De Mei, Geelvinckstraat 28, 20 u. disco-filmavond (vanaf 16 jaar). a- n- a- en ar ju 1- i- rd f- ui iet in is n- de it- de a- n- iie n- an ;n ig as ie- it- d- i- Ir. al ap n- e- o- □e m s- an an de ie ie in ge ;n. )te it- is- :al al Drs. P. van Overveld en zijn echtge note moesten heel wat handen schud den van bekenden, vrienden en rela ties. Hier een gezellig onderonsje tussen vicaris dr. J. Koper uit Haar lem, links, mevrouw Van Overveld en de scheidende functionaris. werk „Lass o Herr, mich Hilfe finden” van Mendelssohn met veel uitdrukking goed tot klinken, behoudens enkele do minerende „open” tonen van de man nenstemmen, ten gehore. Janny Kramer zong hierbij zeer verdienstelijk de alt- solo. De gezamenlijke koren hebben wat stroef van beweging nog een koraal „O Mensch, bewein dein Sünde gross” gezon gen in aansluiting op een goed gere gistreerde voordracht van Bachs orgel- bewerking van dit koraal door Fred Schaap. IJMUIDEN. In IJmuiden werden vrij dag de volgende besommingen (in guldens) gemaakt: KW: 29 13.500, 34 33.300, 214 14.020, 218 19.750, 174 14.200; TX: 10 7.460, 17 8.200, 21 13.900 35 10.100, 36 5.960; UK: 5 11.600, 51 8.300, 52 7.280, 60 13.000, 63 8.800, 64 6.500, 72 17.700, 76 8.800, 167 8.500, 171 8.600, 226 12.700, 243 8.680, 277 15.300, 46 9.300, 192 22.100, 272 7.040. Garnalen vissers: OG: 1 570; KL: 7 1.180, 50 1.006; YE: 138 2.418; ZK: 2 1.296, 49 1.890. Spanvissers: KW: 177 en 109 950; UK: 47 en 147 2.280, 54 en 56 850, 78 en 93 800, 135 en 145 940, 196 en 234 2.760, 200 en KB 28 960. Zaterdagmorgen werden in Scheveningen aangevoerd: 200 kisten wijting, 1000 kisten gul, 2000 kisten verse haring, 100 kisten makreel, 1500 kisten schol, 100 kisten di versen, 1500 stijve kabeljauwen en 8000 kilogram tong. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN Het bureau van de WV op het Marktplein in IJmuiden heeft evenveel aanvragen ontvangen als in begin 1970, maar toch is men niet optimistisch over de vooruitzichten voor het vakantieseizoen 1971. De vakantiespreiding is dit jaar na melijk bijzonder slecht geregeld. De Duitse schoolvakanties vallen volledig samen met de Nederlandse vakanties. Hierdoor zullen, zo verwacht de WV, de Nederlanders en de Duitsers tegelijkertijd op pad gaan. De vakantiepiek wordt dan korter dan ooit tevoren. In 1970 heeft de WV in IJmuiden 11,3% meer inlichtingen verstrekt dan in 1969. Het totaal voor 1970 beliep 13.706 tegen 12.316 in 1969. Er trad een kleine verschuiving op van de schriftelijke naar de mondelinge en telefonische informaties. BEVERWIJK. Op de informele re ceptie van drs. P. van Overveld, directeur van het Katholiek Maatschappelijk Cen trum voor het IJmondgebied is gebleken, dat de IJmond node afscheid neemt van een man, die zich in ztfn twee-jarige werk periode in de IJmond, zeer veel vrienden en kennissen heeft verworven. Vrijdag middag was het bureau van drs. Van Over veld te klein om alle belangstellenden uit de gehele IJmond en zelfs ver daarbuiten in de gelegenheid te stellen afscheid van hem en zijn echtgenoot te nemen. IJMUIDEN. In de Nederlands Her vormde Kerk aan de Kanaalstraat te IJmuiden werd vrijdagavond door het IJmuidense Gereformeerde Kerkkoor en het Hervormd Kerkkoor „IJmuiden- West” een concert gegeven ten bate van het bouwfonds voor een nieuw koororgel in de kerk. Het oude koororgel heeft vele jaren dienst gedaan en het heeft zich zelfs toen het enkele jaren geleden het nieuwe gro te orgel als „concurrent” naast zich in de kerk te verduren kreeg, verrassend weten te handhaven! Voor het oude orgel geldt helaas ook, dat de ouderdom met gebreken komt en het is goed, thans reeds maatregelen te treffen voor vervanging van het instru ment, wanneer het vertrouwde orgel voor goed verstek moet laten gaan. Het ziet er naai- uit, dat dit nog wel enige jaren zal duren, want op het concert van vrij dagavond deed „het oudje” het nog goed bij de begeleiding van de kooruitvoering. Het werd toen prijzenswaardig bespeeld door de organisten Fred Schaap en Ja cob Haringa. Onder leiding van hun dirigent Jan te Loo vertolkten beide koren tezamen eerst drie geestelijke liederen met welluidende klank en eenvoudige uitdrukking. Een tweede gezamenlijk optreden be trof de vertolking van twee harmonisch en melodisch goed klinkende hymnen van Klaas Gouda: een Laudate Dominum en een Jubilate Deo. Het grote koor ont wikkelde een mooie, warme homogene klank. Met genoegen heeft men kunnen luis teren naar de muzikale, klankrijke ver tolking van de Sonate in Bes voor klarinet en orgel van de Zwitser Jean Xavier Le- fèvre door de klarinettist Simon Butter. Een aantrekkelijk intermezzo was de ver zorgde uitvoering van een Duet van Mi chel Corrette door de jonge violisten Rhea Duin en Peter Bleijswijk, die te zamen met de violoncelliste Ethel Klei- berg het strij kersensemble vormden, dat op dit concert een aandeel had in de begeleiding van Buxtehudes cantate. P. ZWAANSWIJK ligen, dat de vernieuwing van het onder wijs, gesteund door het cursuswerk, vanuit de school zelf gestalte zal krijgen. De kansen, dat de geschetste ontwikke ling zal leiden tot een werken volgens de methode Montessori achten B. en W. min der groot, omdat deze methode een zeer gespecialiseerde en gesloten werkwijze in houdt, waarvoor speciaal opgeleide leer krachten aangetrokken moeten worden. Zoals bekend werd drs. Van Overveld per 1 januari benoemd tot directeur van het Katholiek Instituut voor Maatschappe lijk Welzijn in Breda, de streek waar hi; is geboren en getogen. De afscheidsreceptie in het gebouw van het Maatschappelijk Centrum in de Prins Bemhardlaan kenmerkte zich door de on gedwongen sfeer, waarin tientallen be kenden van de heer en mevrouw Van Overveld elkaar begroetten. Het was de wens van de scheidende directeur zijn ver trek niet te willen accentueren door een groots afscheid, maar op bescheiden wijze de relaties in de IJmond te danken voor hun medewerking in de afgelopen twee jaar verleend. Een der raadsleden heeft gesteld, dat ten aanzien van de plannen tot een even tueel in de toekomst uit te breiden scho lengemeenschap er door de uitgegeven rapporten steeds wordt gewaarschuwd voor te grote leerlingenconcentraties in een school, waardoor het eigen karakter van een school en het contact tussen de leer lingen onderling en met de leraren gaat verdwijnen, terwijl de onderwijskundige problemen steeds groter worden. B. en W. delen in grote lijnen die bezwaren te gen een grote scholengemeenschap en zij zeggen toe, dat als in de gemeente Vel sen tot de vorming van een dergelijke scholengemeenschap zou worden overge gaan, aan dit aspect bijzondere aandacht zal worden besteed. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend van 7-16 en 20.15-21.30 uur. in het onderwijs en die veranderingen zelf, in gang te zetten. Hiertoe worden in Vel sen in het kleuteronderwijs en in de eer ste twee leerjaren van het basisonderwijs (het proefterrein) een aantal nieuwe werk wijzen in de praktijk gebracht. De in- struktie vindt plaats tijdens cursusmid dagen. Daarnaast wordt het gehele perso neel van het basisonderwijs op centrale bijeenkomsten ingelicht omtrent de achter gronden en de resultaten van het werk in het proefterrein, waarna de scholen de opdracht meekrijgen, in de schoolverga dering, die als werkgroep funktioneert, de aangesneden problemen nader uit te wer ken. B. en W. hopen daarmee te bewerkstel- In antwoord op een door een raadslid gestelde vraag schrijven B. en W., dat de mogelijkheid van aansluiting bij het voort gezet onderwijs niet uit het oog mag wor den verloren. In de praktijk zou reeds vaak zijn gebleken, dat de overstap van bijvoorbeeld een Montessorischool naar een school voor voortgezet onderwijs met een niet-Montessori werkwijze, voor de leerlingen bepaalde moeilijkheden met zich meebrengt. Voorts zijn B. en W. van mening, dat veranderingen en ontwikkelingen in het onderwijs wel van boven af gestimuleerd kunnen worden, maar nimmer met succes opgelegd. „Wanneer wij dus één van onze scho len er toe zouden willen brengen te gaan werken volgens de methode Montessori, dan zouden de personeelleden én de ou ders van de leerlingen van die school, zon der restrictie bereid moeten zijn dit uit te voeren en te accepteren”, aldus B. en W. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. In de afgelopen nacht gaf de politie van Alkmaar het bericht door, dat aldaar een grote Citroën perso nenauto was gestolen en dat deze in de richting van de Velsertunnel reed. De bemanning van een patrouillerende Volkswagen van de verkeerspolitie zag de Citroën met grote snelheid uit de weste lijke buis van de tunnel komen en zette de achtervolging in. Ondanks het grote verschil in motorvermogen zag de achter volgende politiewagen kans tot vrij dicht achter de gestolen Citroën te komen. Deze laatste stopte op een gegeven moment en de drie inzittenden sprongen uit de wagen om de polder in te rennen. Het was goed donker en de politieman nen hadden dus maar heel even het na kijken. De „buit” is echter wel met vol doening naar het hoofdbureau van politic in Velsen gebracht. (Van een verslaggever) SANTPOORT. In de nacht van vrijdag op zaterdag is door onbekenden een po ging gedaan in te breken bij de super markt van de Coöperatie aan de Hagelin- gerweg in Santpoort-Noord. Ofschoon ge bruik moet zijn gemaakt van forse breek ijzers, is dit gereedschap onvoldoende ge bleken om de dubbele houten deuren open te krijgen. De supermarkt had vanmorgen bij winkelopening nog alles wat er gister avond na winkelsluiting was. ZATERDAG 23 JANUARI De Kelder, Hilbersplein, 20 u. discotheek. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend tot 15.30 uur. ZONDAG 24 JANUARI De Slof, Raamveld, 14-17 en 20-23 uur discobar. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend van 9-10.15 en 10.45-12 uur. MAANDAG 25 JANUARI Bejaardenpaviljoen, Westerhoutplein, 14 u. handwerken. Leger des Heils, Geijsendorfferlaan 4, 20 u. werkgroepavond AA. Beverwijkse Sportraad, Huize Schey- beeck, Velserweg, 20-22 u. spreekuur. De Slof, Raamveld, 20 u. Koreaans ka rate. St. Jozefzaal, Arendsweg, 20 u. lezing over Melaniagilde voor katholiek vrou wengilde. ZATERDAG 23 JANUARI Herv. Jeugdgebouw, Rembrandtlaan, IJ- muiden-Oost, 20 u. „De consul van Coco- rico”, toneel door TIOS. Allison, jongerensoos, Kanaalstraat, IJ muiden, 20 u. „The Fools” uit Volendam. Sporthal Zeewijk, Planetenweg, IJmui den, 19.30-23 u. microkorfbalcompetitie. ZONDAG 24 JANUARI Sporthal Zeewijk, Planetenweg, IJmui den, 9-13 u. zaalhandbalcompetitie. 13-17 u. badmintoncompetitie BC Velsen, 18.30- 23 u. zaalhockeycompetitie. MAANDAG 25 JANUARI NCVB, afd. IJmuiden-West houdt om 20 u. in Herv. Wijkgebouw, Radarstraat, een vergadering. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, IJmuiden, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u.; filiaal Willemsbeekweg 96, IJ muiden, 14.30-17.30 en 19-21 uur; filiaal „Spaarnberg”, Wüstelaan 79, Santpoort- Noord, 14.30 tot 17.30 u. en 19 tot 21.30 u.; filiaal parochiezaal onder de Petrus kerk, Venusstraat, 16-18 u. en 19-21 uur; filiaal Velsen-Noord, Wijkerstraatweg 117, 14.30- 17.30 uur. Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, 19.30 tot 20.45 u.: bibliotheek en inlich tingencentrum van de Ned. Vereniging voor Sexuele Hervorming. De Brulboei, Kanaalstraat 228, IJmui den, bejaardensoos, meisjesclubs, tiener groep, volksdansen voor jong en oud. De Ring, van 19.30 tot 21.30 uur boks- training in de gymnastiekzaal van de F. L. Ossendorpschool (ingang Wijk aan Zeeërweg), IJmuiden. Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, 19.45 u. Bridgeclub De Jump. Velserbad, Briniostraat 18, IJmuiden, 6.30- 8 uur gemengd zwemmen; 8-16.15 uur schoolzwemmen; 16.15-16.45 u. zwemles sen; 16.45-18 u. gemengd zwemmen; 18- 21 uur zwemver. Kennnemer Staten: 21- 22.30 uur zwemver. R.-k. Velsen. Sporthal Zeewijk, IJmuiden, 18.30-21 uur basketbaitraining Exercitia; 21-22.30 uur training zaalhandbal Full Speed. De toekomstige organisatie van het openbaar voortgezet onderwijs is in Vel sen nog een onderwerp van studie. Een eerste serie gesprekken met personeel, ouders en leerlingen van de openbare scholen voor voortgezet onderwijs in de gemeente is nagenoeg afgesloten. Ook een gesprek met de LTS heeft al plaats ge had. Bovendien is er een informatief be raad geweest met alle openbare en bijzon dere scholen voor voortgezet onderwijs. Volgens B. en W. zal met veel takt de sterk groeiende bereidheid tot samen werking zowel binnen het openbaar onderwijs als tussen openbaar en bijzon der onderwijs onderling moeten worden gestimuleerd Een goede en doelgerichte aanpak van de problemen zou er toe moe ten leiden, dat deze verheugende bereid heid tot samenwerking resulteert in prak tische oplossingen, die aanvaardbaar en bruikbaar zijn. De speciale problemen waarvoor men zich in de brugklassen ziet gesteld, zijn volgens B. en W. zeker nog niet opgelost. De doorstroming van de leerlingen naar de juiste schooltypen is overigens een lan delijk probleem, dat zelfs door de vor ming van scholengemeenschappen en het samenvoegen van brugklassen niet onmid dellijk op te lossen is. B. en W. blijven van mening, dat een nauwere samenwerking tussen de scholen op het terrein van de brugklassen een eerste voorwaarde is, om het probleem van de doorstroming tot een oplossing te bren gen. ZONDAG 24 JANUARI De Lichtboei, Maasstraat, 14 u. disco. Met de klare solo-zang van de sopraan Ans Poppe, die plotseling een door ziekte verhinderde soliste moest vervangen, maakte deze uitvoeringen een uitnemen de indruk. Nog twee andere solisten, die zouden optreden, moesten daarvan door ziekte gedwongen, afzien, hetgeen tot gevolg had, dat het programma met drie com posities moest worden ingekort. Van het Gereformeerde Kerkkoor al leen hoorde men een verzorgde uitvoe ring van de cantate „Nichts soil uns scheiden” van Dietrich Buxtehude. Het hervormde koor bracht een ver trouwd en blijkbaar nog altijd geliefd Het programma voor de beiaardbespeling door Hein de Ligt op zaterdag 1617 uur op het stadhuiscarillon in IJmuiden luidt als volgt: Preludium II, van M. van den Gheijn; Allemande, van Joh. Steuerlein; Courante (la boulangère); Sarabande, van G. F. Handel; Menuet; Gavotte, van Ph. H. Erlebach; Reel (contradans); Giga, van Fr. Couperin; Improvisatie, van H. de Ligt; Menuet in G. Sonatine in G. en Liebeslied van L. van Beethoven; When Johnny comes marching home; For he’s a jolly good fellow; When the Saint’s go marching in; Praeludium quasi una fantasia, van Jef van Hoof. MAANDAG 25 JANUARI De Magneet, Ten Katestraat, 20 u. in strumentaal ensemble. De Vrijburcht, Vrijburglaan, 20 u. EHBO- vereniging PIM. Zaal Flora, Deutzstraat, 20 u. postzegel club Heemskerk. Vrijdag aangekomen in IJmuiden: Prinses Margriet, Cherbourg; Electron, Great Yar mouth; Helene Clausen, Klaipeda; Lisabahr, Hardersleon; Freya, Antwerpen, IJmuiden; Darmstadt, Antwerpen; Pirola, Boston; Ethel Everhard, Londen; Dalewood, Londen; Hin- rich Witt, Cristobal; Woerman Nyanga, Nan tes; Helios, Stadesand, IJmuiden; Rijnstroom, Shoreham; Santa Marinty, Antwerpen, IJmui den; Charles H. Merz, Shoreham; Ruestringen, Londen; Hollywood, Antwerpen, IJmuiden, Maas, Freetown; H.K.S. de Hoop, Noordzee, IJmuiden; Unterweser, Flixborough; Ham burger Burg, Rotterdam, IJmuiden; Anita von Bargen, Willemshaven; Adi, Odense, IJmuiden; Anda, Rotterdam, IJmuiden; Mag- dalini, Rotterdam; Erik. Bremen; Helga S, Frederiksvaerk. Vrijdag vertrokken van IJmuiden: Hoendiep, Plymouth, IJmuiden; Win II, Cardiff; Greg- ham, Kingslynn, IJmuiden; Ardgarvel, East Yelland; Kattenturm, Cont. plat, IJmuiden; Wis, Great Yarmouth; Berend N. Avonmouth; Hondsbosch, Londen; Reestborg, Bridgewater, IJmuiden; Venezuela, Le Havre; Tor Scandia, Gothenburg; Spreestein, Cristobal; Helene Clausen, Craston; Suurhusen, Rotterdam; Koln, Antwerpen; Pial. Dublin; Fro, Emden, IJmuiden; Hollywood, Kopenhagen; Hilde gard, Gaevle; Shropeshire, Antwerpen; Wa lenkerk Kaapstad; Viva. Tubarao. Zaterdag aangekomen in IJmuiden: Su sanne, Vlissingen; Thaletas, Rotterdam; Lady Sorcha, Newcastle, Falcon, Delfzijl; Jubila tion, Greenwich, IJmuiden; Wib, Londen; Memel, Dagenham; Groveort, Great Yar mouth; Zaanstroom. Felixtowe; La Colina, Glasgow. Zaterdag vertrokken van IJmuiden: Sanega, Newcastle: Asta, Turku; Dalewood, Londen; Bretagne, Oslo; Amstelborg, Manchester; Djatianom Bordeaux. (Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam gegaan.) (Van onze sportredactie) IJMUIDEN. Stormvogels speelt zon dagmorgen een vriendschappelijke wed strijd tegen Vitesse’22 uit Castricum. De wedstrijd begint om 10 uur op het veld van Stormvogels. i-'ï. j'

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5