ToernooisPIONage - ToernooisPIONage Schaakhond l Beverwijks gemeentebestuur op verkenning in Neuwied tienkampers Stilte voor Nieuwslezeres in arena d Lage opbrengst van groenten Burgemeester H. Nielen droeg tennisbanen over Nieuwe film van Hoogovens Hoge prijzen voor bloemen h- NA HERINDELING ROND DUITSE PARTNERSTAD Nieuwe gemeente driemaal groter 1 Sproeikanon als geschenk lil ipiM 7 Toernooi-arts kwam even... S soa 6 ZATERDAG 23 JANUARI 1971 IJMUIDER COURANT Kort IJmondnieuws I 11 Prof. Verkuyl over rassenvraagstuk Grondig aangepakt Hermesplatz |g| L e-« •Wh Imf. j ook zww WW >rdi 'er- D< daf een feestavond ter gelegenheid van het 10- jarig bestaan in de ADO-kantine op het sportpark De Vlotter. e fi- man, eek- BEVERWIJK. Erg hoopvol waren aan de groenten-veiling deze week de ver wachtingen omtrent de afzet gestemd maar de aanvoeren waren redelijk en de prijzen maar matig. l heb- be- be- lijer, Dub- 31, de- de >nd n A. III, L H. Isen- sen Izel ,m- lil- erd de ris- ndi tsje Hel er var at in -af wordt aan- wer- ■ver- <ker. -<S> wan, Los, I. F. 1 A t.a. van n M. iden, iden; Sun, ede- ana- a b. luijs, ïdio- lorst, ovic, t.a. erne, 1 en lere- In een ondeugende toespraak zei bur gemeester Nielen, dat de topmensen van de tennisclub Marquette gemeente-ambte- naren waren, die op onvoorstelbare wijze de vlugge en royale medewerking van het gemeentebestuur wisten te krijgen zodat deze vorm van zelfwerkzaamheid een niet te missen bedrag heeft opgeleverd. Burge meester Nielen feliciteerde de vereniging met het tweede lustrum en wenste Mar quette op sportgebied veel succes toe. Namens het districtsbestuur van de Ko ninklijke Nederlandse Lawn Tennis Bond wees de heer J. Veltman er op dat de tennisclub Marquette altijd een vooraan staande plaats in het district heeft inge nomen en met name veel voor de jeugd heeft gedaan. Hij onderstreepte zijn waar derende woorden met de aanbieding van een voorzittershamer. De heer A. de Beer van de tennisclub Bakkum sprak de hoop uit, dat de prettige relaties met Marquette zouden blijven voortbestaan en wenste de vereniging veel succes met de nieuwe ac commodatie. Hij overhandigde een fraaie plantenbak voor het nieuwe clubhuis. Eveneens ter verfraaiing van het club gebouw schonk de heer K. Storm namens de sectie sport van de Gemeenschapsraad Heemskerk een electrische klok. Aan het geschenk verbond hij de symbolische wens, dat de groei van de vereniging even gesta dig door mag gaan als de tijd die door de klok weggetikt wordt. Voor de firma Per fect, die de aanleg van de banen verzorgd heeft, sprak tenslotte de heer P. van Loon. Uit naam van de directie schonk hij een zogenoemde „broes” ofwel een sproeikanon. Na een kort openingswoord van voor zitter Jongens, waarin hij een speciaal dankwoord richtte tot enkele medewer kers, onthulde het jeugdlid Nellemieke Brouwer de dummy van de nieuwe club- vlag, die eind februari op de eerstvolgende ledenvergadering zal wapperen. BEVERWIJK/NEUWIED. Tijdens een bliksembezoek aan Neuwied heeft het col lege van burgemeester en wethouders sa men met gemeentesecretaris W. C. Huis man en voorlichtingsambtenaar M. van Hezik kennis gemaakt met het nieuwe be stuurscollege van deze Duitse partnerstad. Door de gemeentelijke herindeling in de Kreis Neuwied was de samenstelling van het college gewijzigd. Tevens zijn bezocht de „geannexeerde” dorpen rond de Bever wijkse partnerstad, die nu in oppervlakte bijna verzesvoudigd Is van bijna 1500 ha tot ruim 8500 ha en die van 28.000 inwoners groeide naar 64.000. De voor- en nadelen van een samenvoeging zijn het Beverwijkse college, dat zelf elke dag nog met deze problemen geconfronteerd wordt, wel bijzonder duidelijk geworden. Mede hierdoor en door de vriendschapsbanden, die weer wat steviger werden aange haald, is het korte bezoek zeer nuttig en succesvol geweest. naai van Paramount. Hij was de eerste regisseur ter wereld die Audrey Hepburn voor de lens kreeg. Zij speelde toen mee als danseresje in de film „Nederlands in zeven lessen” Hij maakte onder meer films voor Shell, de NAM, voor de Ko ninklijke Zout en voor verschillen depar tementen. Onlangs kwam een film over DAF in Eindhoven gereed. Er is nog geen naam voor de film ge kozen. WIJK AAN ZEE. Geen schaaktoernooi zonder deelnemers, die een griepje of oer-Hollandse verkoudheid oplopen. Met de onovertroffen medewerking van plaatselijke artsen zijn die tot dusver steeds op de been gebracht. Thans echter zijn meerdere deelnemers niet lekker geworden. In de Hoofdgroep is dat Bobby Hartoch, bij de damesgroep in de kelder de Duitse Hannelore Jürger, om er maar twee te noemen. In dergelijke gevallen waarbij belangrijke partijen in het geding komen, moet beslist worden over de vraag „kunnen zij verder schaken?” En dan komt de factor „wie beslist dat” naar voren. In het algemeen is het dan zo, dat bij grote toernooien als het Hoogovenschaaktoernooi er een is, een toernooi-arts wordt ge raadpleegd. Zoals dokter J. Sorgdrager uit Amsterdam, die ook bij het IBM-toemooi als schaak-arts optreedt, mede omdat hij tevens een voortreffelijk schaker is, die weet wat er bij de betrokkenen omgaat en tevens beoordeelt of schaken al dan niet toegestaan kan worden. Dokter Sorgdrager is vrijdag in „Kennemerduin” aan komen lopen, waarna perschef Withuis zijn schier ondoordringbaar domein vrijwillig heeft afgestaan voor de arts, die direkt aan het werk kon. WIJK AAN ZEE. Een bekend gezicht behorende bij een charmante dame, die televisiekijkend Nederland bijna dagelijks kan gadeslaan wanneer zij het nieuws bekend maakt, verscheen vrijdagmiddag in de schaakarena. Die dame was Marga van Arnhem, die in gezelschap van haar echtgenoot Jan Kamlag het Hoogovenschaaktoernooi kwam bezoeken. Zij waren ver gezeld door mevrouw Putters, wier echtgenoot bij het Hoog- ovenbedrijf werkzaam is. Als goede vrienden van de familie Putters waren zij voor het schaaktoernooi „warm” gemaakt en kwamen een kijkje nemen. Zij werden rondgeleid door de plaatsvervangend toernooi-directeur Hans Bakker en de heer D. Ph. Mees van de afdeling public relations voorlichting van Hoogovens, die het echtpaar Kamlag ’s morgens bij Hoogovens had rondgeleid, hoogoven VI had getoond, waar een aftap werd gadegeslagen en voorts de gang van zaken toelichtte bij de warmband- en koudbandwalserij, bij de electrolytische ver- tinnerij en de kwaliteitscontroleuses. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Zondag 24 januari spreekt prof. dr. Verkuyl in de Morgen- sterkerk over „de bijbelse fundering van de visie op het rassenvraagstuk”. De thematische dienst, waarin dit onderwerp aan de orde komt begint om 19.00 uur. Na afloop van de lezing is er gelegenheid, met professor Verkuyl te discussiëren. BEVERWIJK. De bloemen zjjn in de afgelopen week duur geweest, voor al de bolbloemen gingen voor hoge prijzen van de hand. De aanvoeren zjjn niet groot, hetgeen betekent, dat er een tekort aan bloemen is. Het is vooral voor de binnen landse handel moeiljjk om aan haar trek te komen, daar een bos goede tulpen in de verkoop zo om en nabij vijf gulden ligt. Postzegelclub. De algemene leden vergadering van de Kennemer Postze gel Club wordt niet op 8 februari gehou den doch op 8 maart. Op die dag is er dus geen bijeenkomst van de jeugdclub. Roestvrij. Tijdens het „open huis” in he* vormingscentrum „Roestvrii” aan de Hoflanderweg 104 in Beverwijk op woensdagavond 27 januari, is het gespreks thema: „Vietnam is vlakbij huis”. Mede werking aan deze avond wordt verleend door het Medisch Comité Nederland- Vietnam Burgemeester H. Nielen overhandigt de eigendomspapieren van de nieuwe banen aan de voorzitter van de lawn- tennisclub Marquette, de heer A. Jongens. was, werd natuurlijk gelardeerd met tal van vriendelijke toespraken over en weer. Gepoogd werd een datum af te spreken voor het bekende tweejaarlijkse bezoek van de raad van Neuwied aan Beverwijk. Over de datum kon nog geen overeen stemming worden gevonden. Wel zal wor den getracht de Neuwieder sport in te schakelen bij de opening van de Bever wijkse Sporthal op 29 mei. Wethouder Schipperus heeft reeds eerste contacten gelegd. Conclusie van het bezoek: in Neuwied en omgeving is de samenvoeging, die door de landsregering is opgelegd, „gründlich” aangepakt. Door het „onderbrengen” van de diverse ambtsdragers in het bestuurs apparaat van de nieuwe stad is veel op- gelost. Maar veel bleef ook onopgelost. Het is zoals secretaris Huisman zei: „er is hier nog voor jaren werk aan de winkel”. Grootste probleem: de bouw van een nieuw raadhuis. Het bestuursapparaat is nu enorm gedecentraliseerd, omdat ge bruik wordt gemaakt van de vrijgekomen raadhuizen van de dorpen, die bij Neu wied gevoegd zijn. IJMUIDEN. Hoogovens iaat een nieuwe bedrijfsfilm maken. De afgelo- pen weken zijn daarvoor in het bedrijf honderden meters kleurenfilm verscho ten. Het wordt geen film zoals Staal aan zee” vol persoonlijke impressies van de filmer, maar een film die een duidelijk en strak beeld geeft van het werk bij Hoogovens. Regisseur is Charles Huguenot van de Linden met als medewerkers Jos Wosy- ka en Paul Hartendorf van Hoogovens eigen filmdienst. De heer Huguenot van der Linden is een oude rot in de filmerij, die voor de oorlog al achter de camera stond en meewerkte aan het wekelijks filmjour- 8000 inwoners, dat een groot scholencen trum in de nieuwe stad bracht. Hier kon wethouder Hermes constateren, dat Neder land het ook wel eens beter kan Bür- germeister van Niederbieber was Karl- Heinz Schmelzer, die nu loco-burgemeester van de stad Neeuwied is. Zijn naam stond in voor veel hilariteit en va derlandse politieke grapjes, zoals ook de aanwezigheid van een Hermesplatz in Oberbieber de edelachtbaren aan het lachen bracht. Wethouder Hermes hield aan deze „tenaamstelling” een fraaie me daille van Oberbieber over. Het laatste be zoek gold het hoog-gelegen Feldkirchen, dat grenst aan het reeds eerder bij Neu wied gevoegde Irlich. Hier zwaaide Rolf Langhard de ambte lijke scepter. Hij wordt in februari tot Burgermeister (wethouder) van de nieuwe stad benoemd. Hij liet het Beverwijkse gezelschap een fraai bejaardencentrum zien, van waaruit men een uniek uitzicht heeft over de Rijn en de nieuwe vergrote stad. Het was hier, dat de Neuwieder gast heren hun Beverwijkse collega’s duidelijk maakten, dat de Rijn de grens bleef van de nieuwe stad. Neuwied heeft wel eens een begerig oog laten vallen op de dorpen aan de andere kant van de Rijn, maar dat zat er zelfs voor de Duitsers niet in. Natuurlijk werd de Rijn direct in verband gebracht met het Noordzeekanaal In Feldkirchen vertelde de oud-burge- meester vol trots van de historische vond sten, die in zijn voormalige gemeente zijn gedaan. Het betreft hier vondsten uit de steentijd. Het werkbezoek, dat zeer vermoeiend De prei die enige weken duur is geweest werd nu weer teruggebracht tot een prijs van 40 tot 70 cent per kilo, selderyknollen waren goedkoop en noteerden van 6 tot 20 cent per stuk. Breekpeen haalt ook nu weer geen hoge prijzen, er werd tot 21 cent per kilo voor betaald, uien noteerden van 14 tot 18 cent per kilo. In de koolsector trok te prijs van de boerenkool wat aan en kwam nu tot 41 cent per kilo, groene kool lag ook gunstig in de markt met een prijs tot 34 cent per kilo. De overige koolsoorten varieerden van 6 tot 16 cent per kilo. Ook de sprui- tenhandel was maar matig. Voor de ge schoonde spruiten werd tot 159 cent per kilo betaald, de ongeschoonde kocht men al vanaf 25 cent per kilo. De prijzen van het witlof lagen ook lager en bleven vrij dag beneden een gulden per kilo. Kroten, een produkt dat men maar wei nig aan de veiling ziet, gingen nog vlot weg tot 28 cent per kilo, voor de sjalotten betaalde men 32 tot 52 cent per kilo. De kas-sla lag goed in de markt, de prijzen trokken aan er werd tot 33 cent per krop betaald. Andijvie noteerde van 45 tot 55 cent per kilo. De noteringen waren vrijdag: sla 30-33, andijvie 45-55, prei 40-68, witlof 81-91, breekpeen 6-21, uien 14-18, knollen 6-20. groene kool 29-34, rode kool 7-12, gele kool 8-16, witte kool 6-9, spruiten 25-158, boerenkool 7-41, sjalotten 32-52 en kroten 24-28. (Van een onzer verslaggevers) WIJK AAN ZEE. Een probleem waarmede men bjj de tienkampen al jaar-in, jaar-uit kampt, wordt gevormd door de kakofonie van geluiden welke in de kelder doorlopend aan wezig is en voornamelijk ook nog door de tienkampers zelf veroorzaakt wordt. Geen wonder, als er zo’n 140 schakende mensen in de zaal zitten, die op zijn tijd behoefte hebben om na een zet even de benen te strekken en al nadenkend, links en rechts een blik werpend op het schaakbord van een ander, heen en weer lopen. Stoelen worden verschoven, bij het weggaan of bij het weer gaan zitten, er wordt op fluistertoon gesproken onderling of met bekenden, die als bezoekers aanwezig zijn. Bestellingen worden gefluisterd naar de dienstertjes. Gebeurt dat in een zaaltje met zestien personen zoals boven in het domein van de grootmeesters, en daarbij nog wat bezoekers, dan is het lawaai te verwaarlozen. Maar beneden met 140 schakers en zeker zo’n zestig bezoekers, neemt het veel groter vormen aan; is het een verstoring van de rust, welke met „sstt” roepen alleen maar erger wordt. Het is dan ook geen wonder, dat de wedstrijdleiders J. C. Muyen, B. Wulms en R. de Lange zich ieder jaar weer erover beraden wat er aan te doen. Bordjes met „stilte” geven iets, maar beslist onvoldoende. Men kwam tot de conclusie, dat in feite de meeste hinder wordt veroorzaakt door degenen, die na beëindiging van hun spel voor die dag, samen fluisterend gingen zitten analyseren, of wat „vluggeren”. Was er ergens een bord leeg gekomen, dan waren er wel enkele toeschouwers, die zich aan de tafel zetten tussen de anderen, die nog in hun tienkamp verwikkeld waren, en ook gingen schaken. Daaraan is dit jaar paal en perk gesteld, door eenvoudig de klokken weg te zetten, zodra een partij is beëindigd. Het spelen van een vluggerd je wordt daarmee voorkomen. Tevens werd verboden te analyseren of gewoon te schaken na afloop van de eigen partij. Het was het ei van Columbus, want van meet af bleek het bij het vorderen van de middaguren rustiger te worden in de kelderzaal. De wedstrijdleiders zijn onverbiddelijk in het hand haven van het eens genomen besluit, soms wel eens tot grote desillusie van de snelschakers, of van degenen, die nog wat willen nakaarten. Maar uiteindelijk hebben ook zij moeten toegeven, dat deze maatregel zjjn nut terdege afwerpt. Bovendien is het zo, dat men eventueel „boven” in de grote kijkzaal kan gaan schaken, terwijl na afloop van de match om zes uur, alles weer „vrij” wordt gegeven. Op deze foto wedstrijdleider J. C. Muyen, bij het wegnemen van een klok. WIJK AAN ZEE. „Fide” is de naam van de schaakhond van het echtpaar Withuis. Even bekend als zijn baas onder de schakende meute en haar aanhang. Op schier ieder schaak toernooi in Nederland is hij erbij. Hij is ongeveer de meest gefotografeerde hond ook, want zelfs achter een schaakbord met een poot bij een der stukken bleek hij fotogeniek te zijn. Nu is „Fide” oud geworden. Hij poseert niet meer en wal voor hem zelf erger is, hij vecht ook niet meer. Vechten name lijk was lange tijd zijn lust en leven. Nu is hij doof geworden en ziet het allemaal ook niet al te best. Bovendien mag hij ook niet meer snoepen van de dagelijkse porties repen, die hem voorheen door Rie Timmer en Fenny Heemskerk werden toe gestopt. Echter aangehaald en vertroeteld worden wil hij nog wel graag, zoals op deze foto door gastvrouwe Elly Nol. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Door het overhandigen van de eigendomspapieren aan de voor zitter, de heer A. Jongens, heeft burge meester H. Nielen vrijdagavond de nieuw aangelegde tennisbanen aan de lawntennis- club Marquette overgedragen. Deze offi ciële overdracht heeft plaats gehad tijdens Het dagelijks bestuur van Neuwied kreeg een geheel nieuwe samenstelling Oberbür- germeister L. Schön bleef in zijn ambt en van de oude kern bleef tot nu toe alleen Bürgermeister W. Peters. Bürgermeister Richard Grigo wordt waarschijnlijk vol gende maand herkozen, waarmee er dan weer drie „echte” Neuwieders in het da gelijks bestuur van de sterk uitgebreide stad zitting hebben. De rest van het nieu we college is gerecruteerd uit de ambts dragers van de geannexeerde dorpen. Zo werd de heer Hans Trees gekozen tot Bürgermeister. Hij was voorheen Verbands- bürgermeister van Engers, een dorp van zesduizend zielen dat nu bij Neuwied ge trokken is. Dat plaatsje Engers heeft het college bezocht. Het historische raadhuis werd bekeken alsmede een oud slot, dat nu als revalidatiecentrum in gebruik is. Bur gemeester J. G. S. Bruinsma deelde de leiding van het centrum mee, dat ook Beverwijk beschikt over een revalidatie centrum. Hij raadde de leiding van het Engerse centrum aan eens contact te zoe ken en met de directie van „Heliomare” in Wijk aan Zee. Van Engers ging de tocht naar Heimbach Weisz een dorp met 7500 inwoners. Hier was tot vóór de samenvoeging Oswald Roth Bürgermeister. Hij is nu benoemd tot directeur van de dienst van openbare werken in het grote Neuwied. In dit liefe lijke dorp hebben vooral wethouder P. J. Schipperus en wethouder A. J. Hermes kunnen genieten. Want Heimbach beschikt over een uniek centrum, waarin cultuur, •port, onderwijs, bejaardenzorg architec tonisch en functioneel hand in hand gaan. Een bijzonder fraaie sporthal, een uniek cultureel centrum, een gymnasium, een overdekte ontmoetingsplaats en een fraaie binnentuin zijn ondergebracht in een prachtig complex, dat opvalt door zijn bij zondere vormgeving. Het was hier, dat het Beverwijkse col lege in persoonlijke gesprekken met de heer Roth. de grote animator en bouwer van het centrum, vernam, dat er voor de bevolking toch wel tal van nadelen aan de samenvoeging kleven. De tocht leidde verder naar het geannexeerde Oberbieber, waar de heer Heinz Krumm Bürgermeister was. Hij is nu benoemd tot gemeente secretaris (Verwaltungsdirektor) en is dus de kersverse collega van gemeentesecreta ris Huisman, die zijn laatste officiële be zoek aan Neuwied bracht, omdat hij dit jaar met pensioen gaat. In Oberbieber, een uitgesproken recreatiegebied, werd een groot ruitercentrum-in-aanbouw bekeken. Van de vroegere burgemeester hoorde het college ook, dat de camping hier gedreven wordt door een ras-Amsterdammer, die door de bevolking gewoon Kees genoemd wordt. De huidige gemeentesecretaris van Neeuwied vertelde vol trots van de grote plannen, die in Oberbieber uitgevoerd wor den: de aanleg van een kunstmatig stuw meer en de mogelijke exploitatie van warmwaterbronnen, hetgeen Oberbürger- meister Schön verleidde tot de uitspraak „Bad-Neuwied”. Het college bracht ook een bezoek aan het achthonderd inwoners tellende Alt- wied, dat ook „neu” geworden is en aan Niederbieber-Segendorf, een plaats van Tennisclub Westerhout. De Bever wijkse lawntennisclub „Westerhout” houdt op woensdagavond 27 januari om kwart over acht de jaarvergadering in huize Scheybeeck aan de Velserweg. Be halve de gebruikelijke agendapunten wordt ook het bestuursbeleid en een wij ziging van het huishoudelijk reglement aar de orde gesteld. Voor goede tulpen werd de gehele week van 220 tot 360 cent betaald. Lager dan twee gulden is er heel weinig te koop. Narcissen, in grote partijen aangevoerd, varieerden van 110 tot 160 cent per bos. Hyacinten gingen eveneens in prijs om hoog en kwamen tot 60 cent per stuk. Voor de freesia werden goede prijzen betaald, er is een gevarieerd aanbod van deze bloe men die tot ruim drie gulden per bosje kwamen. Bij de irissen brachten de Prof Blauw het tot bijna zes gulden per bos, blauwe druifjes varieerden van 45 tot 75 cent per bosje. Anjers gingen vlot weg tot 45 cent per stuk, de rozen noteerden van 45 tot 70 cent per stuk. De jaar-ronde-chrysanten lagen even gemakkelijkef in de markt. Daarvoor be taalde men van 220 tot 260 cent per bos, tros-anjers gingen van 200 tot 265 cent per bosje. De forsythia takken noteerden van 45 tot 95 cent per stuk. De potplanten waren vooral in het mid den van de week duur, men zocht goede azalea’s en cyclamen, ook de gemengde planten gingen grif weg. De prijzen waren vrijdag amarylles 51, anjers 23-43, tros-anjers 200-265, blauwe druifjes 45-75, jaar-rond-chrysanten 220- 260, forsythia 45-95, freesia 120-320, gerbe- ra 43, hyacinten 35-55, per bos 85, irissen Prof Blauw 580, Ideal 310, narcissen 110- 160, roos 45-70, babyroos 22-40 en tulpen 150-320. A xxw.vA.vw.•.tui i u; itt lUllJliiiimwlQQ

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 7