Ard Schenk: Geen verklaring voor terugval op 5000 meter MAGIËR VERKERK ZWEERT WEER BIJ KLEINIGHEDEN, DIE „EEN voor Zwedenhaat en catastrofealarm chauvinistisch Heerenveen m Heerenveen KAMPIOEN MAKEN EN BREKEN” in cijfers Reactie Pfrommer was fout „Te veel aandacht Jan Bols” ■K wL 1W s s fc. - 13 12 bezien Zweedse pers over Europese schaatskatnpioenschappen Verkerk wilde niet voor televisie weer naar Davos Schaatscoach wil IJshockeyteam bleek zwak tj MAANDAG 25 JANUARI 1971 Rekening Geen verklaring Niet harteloos Woedend C hauvinisme L... - i J F// te De korpschef Metzlar van Heerenveen kijkt gespannen toe, omdat de beslissing van Roos gevolgen zou kunnen hebben JOHN DRIESKENS (Van onze sportredactie) Hy had verloren van Goeran Claesson. (Van onze sportredactie) HEERENVEEN En plotseling stond Kees Verkerk weer in het middel punt van de belangstelling. De magiër Verkerk, de man van de bjjgeloofjes. De pietlut in hele kleine zaken. Als derde was hij geëindigd in het kam pioenschap, dat tevoren door hem niet volkomen au sérieux was genomen. Immers, hij wilde geen Europees maar wereldkampioen worden. Onverwacht reikte hij toch nog ver. Met zijn totaal van 178.122 bleef hij minder dan drie punten achter bij de nieuwe Europese kampioen Dag For- naess. De opgaande lijn, die hij voorspeld had en die al duidelijk naar voren kwam met zijn fantastische prestaties in Davos, werd voortgezet. Een zaak, die een enorme toeloop op de kleine gestalte van de Puttershoeker tot ge volg had. Ard Schenk vertelde gistermiddag, dat hij geen verklaring had voor zijn terugval op de vijfduizend meter na een uitsteken de halve kilometer. Hij weigerde aan te nemen dat de wind, die in de lengterich ting van de baan stond, in zijn nadeel werkte. „Ik weet niet hoe het kwam. Wel is het dient. De tweede plaats van Jan Bols za terdag op de 500 meter met 40,77 heeft hl, aan deze man te danken, zo noteert „Da- gens Nyheter”, want hij was al een be hoorlijk eind op weg voordat het start schot ging en Claesson heeft op de 500 meter nog nooit van Bols verloren. „Aftonbladet”, oplage ook rond 600.000 gooide er nog een schepje bovenop: het had een Glasgowcatastrofe kunnen wor den, indien de affaire-Bols te vroeg was uitgelekt. Verwacht kan dan ook worden dat er gewelddadige demonstraties zul len plaatsvinden wanneer Dag Fornaess of andere niet-Nederlanders een prijs in ontvangst zullen nemen. Zijn tijd 16 05.7 was echter nog net scherp genoeg om Nottet achter zich te houden. Peter, die naar Pfrommer later zou zeg gen voor zijn derde examen was geslaagd. Eerst voor zijn examen fysio-therapeut, later in het Nederlands kampioenschap door de jonge aandringende krachten zo als een Ronnie Nooitgedagt van zijn lijf te houden en nu door bij de eerste elf aankomende in het Europees kampioen schap te rijden. De jonge schaatsers, dit kampioenschap heeft het nog eens bewe zen, slaagden er niet in verder op te ruk ken. Eddy Verheyen (24 jaar) bijvoorbeeld (hij was blij met zijn zesde plaats) die op het punt leek te staan de oude meester Kees Verkerk voorbij te streven lukte het niet. Verkerk verdedigde zich mees terlijk. Hij ging zelfs nog verder. Hij nam verder afstand. Zijn bronzen medaille en de stijgende lijn in zijn prestaties (dat ook weer in tegenstelling tot Eddy Ver heyen) maken hem een groot kandidaat voor de wereldtitel. Hij vertelde opnieuw zijn verhaal. Van de grootste hoogtepunten tot en met de diepste diepten. „Vroeger lette 'k op al lerlei kleine zaken. De laatste twee jaren heb ik dat niet meer gedaan. Daar ben ik van teruggekcmen. Ik heb die methode gewoon nodig om in een topconditie te komen.” klets maar doen. Zo hard mogelijk gaan door middel van de nieuwste snufjes van begeleiding en keiharde training. Pfrommer, Schenk en Bols zweren bij hun methode. Zij lachen om de trucjes van Kees uit Puttershoek. Zij zijn nuch ter en zij praten bijvoorbeeld (zoals Ard deed gistermiddag) over de massa van de grotere schaatser, die hem in de bocht voordelen biedt boven een kleinere man. STOCKHOLM. De niets vermoeden de Zweedse krantenlezer, die zondag de vier grootste Zweedse dagbladen in han den kreeg, hoefde niet eens de sportpa gina op te slaan om te zwemmen in dra matiek. „Expressen” met een oplage van ruim 600.000 schreeuwde het uit over de hele voorpagina: Zwedenhaat. Men vreest de rellen bij de schaatswedstrijden in Heerenveen en deze haat is gericht tegen de Zweden. De 30.000 toeschouwers zijn razend en we durven er niet aan te den ken wat er allemaal zou hebben kunnen gebeuren. Dagens Nyheter wordt hierin gesteund door de sportredacteur van „Svenska Dagbladet”, die zich afvraagt waar in dit Nederlandse chauvinisme de grens ge trokken dient te worden. Het is een bijna retorische vraag, zo schrijft men, wan neer het om Holland en schaatsen gaat. Maar dat starter en scheidsrechter in dit geval Hollanders waren, is een fout die zo snel mogelijk door de internationale schaatsbond hersteld dient te worden. Het was een record in vriendjespolitiek. De einduitslag werd zondagavond voor de Zweedse televisie die beide dagen alle ritten direct heeft uitgezonden, als volgt aangekondigd: „De eerste plaats behaalde Dag Fornaess (Noorwegen) en de beste Zweed werd Goeran Claesson”. Verkerk of Schenk werden niet genoemd. In Noorwegen was zondagavond d it grapje actueel: „Die vergissing van Bols? Nou ja, wat kun je ook verwachten in een land waar ze niet zo veel ervaring hebben met schaatsen.” Het is de Nederlandse lezer intussen al duidelijk geworden, dat er in Heerenveen niets is gebeurd. Inderdaad moest een nachtelijk feest in de IJshockeyhal van het Thialfstadion voortijdig worden be ëindigd. Dit was echter niet te wijten aan de aanhangers van Jan Bols, zo werd la tei meegedeeld, maar aan de liefhebbers van Lucas Bols. Vandaar misschien dat de vlag van dit jenevermerk, die aan de tribunes was vastgemaakt, de volgende dag halfstok hing. Na de vijfduizend meter moest Verkerk door Pfrommer nog getroost worden. Koomen viste gisteren voor de tweede maal in deze kampioenschappen achter het net. Jan Bols kwam zaterdag ook niet voor de speciaal voor het schaatsen in Heerenveen geplaatste camera’s. Hij reis de, terwijl zijn coach Pfrommer de pers op een afstand hield met de kreet „Jan heeft het moeilijk. Laat hem nog even met rust”, naar Bussum, waar hij ver scheen in het programma AVRO’s Sport- panorama. Koomen: „daar heeft hij na tuurlijk betaald voor gekregen. De prij zen van de heren kennende, denk ik, dat het zo’n duizend gulden heeft gekost.” Het effect van de Bols-affaire werd door dit blad als volgt beschreven: de mensen die het stadion nog niet hadden verlaten, waren geschokt. Woedend wer den glazen en flessen kapotgeslagen. In het speciaal voor de Europese kampioen schappen ingerichte restaurant braken overal vechtpartijen uit, terwijl tafels en stoelen in splinters werden geslagen. De verwarring was totaal. De lokale radio zenders zonden 'n catastrofealarm uit. Tot diep in de nacht duurde de oproer. In de grote hal hebben dronken tienermeisjes de klompjes uitgeschopt en slapen hun roes uit. Het bewakingspersoneel bekom mert zich er niet om, men heeft de han den vol met het tot bedaren brengen van de verontwaardigde supporters. Een on werkelijke schaatshappening die alleen maar in het schaatsgekke Holland moge lijk is.” De Zweedse lezer ziet hier al de lands lieden in de lantaarnpalen bengelen of in de kanalen drijven, maar wordt gerust gesteld door „Dagens Nyheter” dat met een oplage van ruim 600.000 verzekert, dat de fout te zoeken is bij de starter die de kwalificatie „kraaienschutter” yer- zo gevaarlijk. Die zwaaide zo gek door de baan, dat ik bang werd. Het is wel zo, dat als je door de schuld van je tegenstan der valt je mag overrijden, maar je weet niet hoe je valt en wat je beschadigt. Door zo’n val kan je gehele seizoen weg zijn.In tegenstelling tot Ard Schenk handhaafde Verkerk zich wel op de vijf duizend meter. Hij eindigde als vierde, achter Fornaess, achter Guttormsen, ach ter Claesson. Zijn tijd 7.50.4 was welis waar ver onder zijn eigen baanrecord (7.29.8), maar dat was Fornaess’ tijd (7.42.3) ook. HEERENVEEN. Kees Verkerk wilde na de wedstrijden in Heerenveen niet voor de televisiecamera’s verschijnen. Zeer tot ongenoegen van commentator Theo Koomen. Gevraagd wat de oorzaak was van de weigering zei Koomen: „Kees heeft nog een bedragje van de NOS te goed. Gek hè. Ik heb hem nota bene het hele land doorgesjouwd voor lezingen en nou flikt’ie me dit.” De uitslag van de 500 meter is: 1. Schenk 40.61; 2. Bols 40.77; 3. Thomassen 40.79: 4. Troits- ki 41.08; 5. Verheijen 41.09; 6. Wallberg 41.20; 7. Fornaess 41.25; 8. Groenvold 41.28; 9. Tsjekoel jajev 41.32; 10. Braunecker 41.62; 11. Kraus 41.78; 12. Zimmermann 41.85; 13. Claeson 41.99; 14. Jo hansson 42.07; 15. Tipper 42.19; 16. Verkerk 42.46; 17. Toniolli 42.59; 18. Hietala 42.77; 19. Nottet 42.88 20. Stensen 42.98; 21. Iskrzycki 43.06 22. Guttormsen 43.46 26. Sandler 43.63 29. Koskinen 43.71; 33. Krienbuehl 45.38; 35. Klotkowski 53.33 (gevallen). 1500 meter: 1. Fornaess 2.04,5 (nieuw baan record); 2. Groenvold en Schenk 2.05,8; 5. Ver kerk 2.06,5; 5. Claeson 2.06,6; 6. Thomassen 2.07,0; 7. Stensen 2.07,5; 8. Wallberg 2.07,8; 9. Guttormsen 2.08,8; 10. Zimmermann 2.09,1; 11. Nottet 2.09,2; 12. Verheijen 2.09,3; 13. Hietala en Sandler 2.09,4; 15. Johansson 2.09,8; 16. Troitsk! 2.11,6; 17. Toniolli 2.11,9; 18. Koskinen 2.12,1; 31. Tsjekoeljajev 2.21,1 (gevallen); 32. Krienbuehl 2.21,7. 5000 meter: 1. Fornaess 7.42,3; 2. Guttormsen 7.47,9; 3. Claeson 7.49,1; 4. Verkerk 7.50,4; 5. Tsjekoeljajev 7.51,0; 6. Groenvold 7.52,5; 8. Sand ler 7.54.1; 8. Stensen 7.54,2; 9. Verheijen 756,1; 10. Thomassen en Schenk 7.58,2; 12. Nottet 7.58.7; 13. Zimmermann 7.59,3: 14. Hietala 8.02,8; 15. Troitsk! 8.05,6; 16. Johansson 8.08,0. Bols (7.43,9) werd gediskwalificeerd. 10.000 meter: 1. Guttormsen 15.22,1; 2. Verkerk 15.29,1; 3. Schenk 15.32.9; 4. Fornaess 15.37.2; 5. Claeson 15.42,8; 6. Stensen 15.43,6; 7. Tsjekoelja jev 15.49,0 8. Verheijen 15.49,6; 9. Nottet 15.51,2; 10. Hietala 15.52,7; 11. Thomassen 15.57,0; 12. Sandler 15.59,0; 13. Zimmermann 16.05,7; 14. Jo hansson 16.18,2; 15. Groenvold 16.18.2; 16. Troits- ki 16.21,4. UTRECHT. Het Nederlandse bonds- team heeft een gevoelige nederlaag (2-8) geleden tegen Smoke Eaters, lijst aanvoerder in de hoogste klasse van de nationale ijshockeycompetitie. Smoke Eaters nam in de eerste perio de een voorsprong van 5-1 en hield zijn voorsprong tot het einde vast via de vol gende tussenstanden 0-1 en 3-1. Dat is Keessie. Ook na zijn kleine tromf, na zijn terugkeer in de voorste gelederen werkte hij door op die piet luttigheden te letten verder aan zijn vorm. Na Davos op Schiphol kwamen de klachten al. „Misschien” fluisterde Kees, „is het helemaal niet verstandig van ons geweest zo te vlammen in Davos. Je moet je vlak voor een kampioen schap niet zo laten zien. Dat is onverstan dig.” Ook gistermiddag tijdens de perscon ferentie zei Verkerk iets dergelijks „Het was fout. We hebben in Davos het favo rietenstempel op ons gedrukt. Iedereen kwam met de intentie naar Heerenveen om ons een pak slaag te geven. Wij (Ard, Jan en ik) waren de te kloppen mannen. Het is mooi een wereldrecord te rijden, maar dan moet iedere concurrent erbij zijn. Dan Kan het niet fout gaan, want dan kun je goed observeren tot hoe ver je tegenstanders gaan. Of ze wel het ach terste van hun tong laten zien Het spel, dat door Pfrommer c.s. is ge speeld voor Heerenveen, druist inderdaad geheel en al tegen de gewoonten in van Kees Verkerk. Verkerk immers speelde na een zeer goede start in Deventer tij dens de IJsselcup-wedstrijden verstopper tje. Hij wilde niet te vroeg in vorm ko men en hij wilde vooral ten koste van alles vermijden, dat zijn opponenten zijn kracht geheel en al zouden doorgronden. Daarom praatte Verkerk ook niet met Pfrommer. Hij had, zei hij, een eigen ver trouwensman. De naam van de biechtva der wilde hij verzwijgen. Pas in Davos schijnt er een gesprek te zijn geweest tus sen Pfrommei en zijn pupil. En dat zou de ommezwaai (die een reuzezwaai was) van Verkerk kunnen verklaren. Van ma gische praktijken (altijd dezelfde versle ten muts, hetzelfde shirtje etcetera) stap te hij niet af, maar wel liet hij zich ver leiden mee te doen met de methode Pfrommer. De moderne manier; geen ge- HEERENVEEN. Als het aan Leen Pfrommer ligt zal de Nederlandse ploeg binnenkort weer naar Davos vertrekken. Heij zei dit tijdens de persconferentie, die na de wedstrijden werd gehouden. Gevraagd werd de trainer of hij geen spijt had van zijn „hoog naar laag” actie (de intentie om met training op grote hoogten voordeel te boeken bij wedstrij den in het laagland). „Neen”, zei Pfrom mer, „ik zou het weer doen. Bovendien wil ik als het even kan weer naar Davos. De Noren hebben hebben mij namelijk verteld, dat de situatie van het ijs in Noorwegen slecht is. In Toensberg is er geen ijs. In Hamar slecht ijs en in Oslo kan slechts op kunstijs worden gereden.” De Noorse trainer Tenmann heeft de voorbereiding van de Nederlanders in Davos becritiseerd. Hij vond het evenals Kees Verkerk niet verstandig vlak voor een kampioenschap records te breken. SCHAATSEN. De Noorse dames heb ben in Oslo de drielandenwedstrijd schaatsen, waaraan verder Finland en Zweden deelnamen, gewonnen. De Noor se Sigrid Sundby, die vorige week bij de nationale kampioenschappen derde werd achter Lisbeth Berg en Kirstj Biermann won drie van de vier afstanden. Finland eindigde als tweede, Zweden werd der de. „Ik had nog graag vijf, zes ronden voor het einde willen aanvallen op de tien ki lometer. Ik maakte echter een misslag. Ik heb me toen bedacht. De wind draaide soms verraderlijk. Het was gewoon ver standiger niet méér te willen en onze po sitie in het klassement te beschermen.” Voorzichtig rijden, volledig gespitst op het wereldkampioenschap in Gothenburg (over drie weken) waagde hij ook op de vijfhonderd meter niet veel. „Misschien heb ik wel te voorzichtig gereden. De tijd (42,4 seconden) was niet om over naar huis te schrijven, maar die Italiaan (Giovanni Gloder; redactie deed x» z x- v-iï Hoog laaide de verontwaardiging op in ons land na het vernemen van „het on recht’’, dat Jan Bols was aangedaan. Ten onrechte; hoewel begrijpelijk. Van sup porters kan eigenlijk niet anders verwacht worden, dat zij meeleven met hun favo rieten. In voor- en tegenspoed. Onbegrij pelijk was het echter dat de schaatscoach Leen Pfrommer zich tweeënhalf uur na de race nog zo liet gaan.Leen zei onder meer: „Dit heeft met sport niets maken. Pfrommer had ongelijk. De fout, de blunder eigenlijk, die Jan Bols maakte, heeft alles met topsport te maken en het geluk dat de Noren en speciaal Dag For naess daardoor ten deel viel even zeer. Het kwalijke in deze gehele affaire is, dat de coach totaal anders had moeten reageren. Dat besefte hij te laat. Vlak voor het begin van de races konden de organisatoren hem overhalen het publiek toe te spreken. Dit alles omdat de orga nisatie terecht bang was, dat er anders ongelukken zouden gebeuren. „Handel in de geest van Jan Bols”, riep hij het publiek toe. „Behoudt uw sportiviteit en onthoudt u van gooi- en smijtwerk”. Het kwaad was echter al ge schied. Niet bij de toeschouwers hoe wel het zaterdagavond in Heerenveen telefoontjes regende van mensen, die dreigden met knokploegen naar hei sta dion te komen om de zaken eventjes te regelen. Maar wel bij het Nederlandse team. Bols was volkomen terneergeslagen in de kleedkamer teruggekeerd. Huilend. Leen huilde mee. Bols had zijn koffertjes ingepakt en was in de auto gestapt, die hem naar Oranjewoud bracht, waar de ploeg sliep. Kees en Ard deden mee. Ook zij zaten binnen de kortste tijd in Oranjewoud. Zij bekommerden zich niet meer om een dopingcontrole of om de loting van de vijftienhonderd meter. De stemming liet alles te wensen over. Sprinter Jan Bazen vertelde: „ik ben er maar even uitgelopen, want ik kon het daar niet langer harden." En kijk in Oranjewoud of beter nog zaterdag op de Heerenveense schaatsbaan was het in grijpen van de coach noodzakelijk ge weest. Na de klap en de grote teleur stelling geslikt te hebben, had Pfrommer de rest van zijn ploeg bijeen moeten roe- pen en de schaatsers figuurlijk op moe ten rapen. Hij had zijn jongens moeten oppeppen in de geest van: „En nu zullen we eens iets laten zien.Etcetera, etce tera.” Dat gebeurde te laat. De resultaten van deze slechte begeleiding waren te zien op de vijftienhonderd meter. Hoewel goede tijden werden gereden was de „schwung" uit de ploeg. Het tikje meer dat van goede rijders toppers maakt. Pas op de tien kilometer vonden de Nederlan ders zich terug. Toen kwam Ard Schenk op een afstand, die hij verfoeit. Toen kwam ook Kees Verkerk. Jammer, het was te laat. Kees presenteerde hun in Heerenveen een rekening. Niet uit wraakgevoelens, maar gewoon door ten eerste te zeggen: „Het is fout geweest dat we in Davos zo hard gereden hebben” en ten tweede door te stellen, dat Pfrorr ner en ook Jan Bols nuchter hadden moeten blijven na de ver- schutting die de Drent haalde op de vijf duizend meter. Verkerk: „Het is eerder gebeurd. Ard kreeg bramen in zijn schaats in Amster dam. Hij nam zijn verlies. Ik ben in het verleden heel wat keren gevallen. Ik nam mijn pech en ik moest het zelf verwer ken. Maar nu trof het Jan en wat ge beurde er? Iedereen verloor zijn kop. Ja, het was triest. Dat vond ik ook, maar toch: het spel moest uitgespeeld worden. Wij namen daaraan deel. Jan maakte een fout en hij Heeft zich daardoor automa tisch uitgeschakeld. Het is immers een deel van de wedstrijd om na elke ronde van baan te verwisselen. Jan deed het niet. Dus Schlusz. Wij moeten verder. En dat werd te veel vergeten. Jan deed er bovendien geen goed aan naar huis te gaan. Dan is het immers moeilijker om terug te komen. En geloof me zo’n terug keer is al moeilijk genoeg, want zo iets werkt weken door.” Noem Kees Verkerk niet harteloos. Hij heeft namelijk gelijk. Bovendien was hij de eerste, die gisteren vertelde, dat de schaatsers zich enorm hebben ingespan nen om het nummer van Jan Bols (de tienduizend meter) toch in Nederland te houden. Dat dat niet lukte, dat de ook in Nederland zo geliefde Per Willy Guttorm sen zo uitstekend reed, is niet Kees’ schuld. Bols probeerde alles om de beslissing van de scheidsrechter aan te vechten. Op de foto is hij in debat met Hennie Roos. voor de rust op en om de schaatsbaan. zo, dat ik als een krabbelaar over het ijs ging. Ik heb meer kracht verspeeld door mezelf in evenwicht te houden, dan door vooruit te komen. Met mijn vijftienhon derd was het precies eender. Die lukte ook niet. De tienduizend daarentegen weer wel.” Over zijn tienduizend meter, die voor Jan Bols gewonnen moest worden, zei Ard Schenk: „Ik had met Leen Pfrommer afgesproken, dat ik op 16.04 zou weggaan. Toen Claesson echter zo’n goede tien ki lometer neerzette, moest ik wat terugdoen om niet een te groot risico te lopen. We besloten op 15.56. Tijdens de race ik draaide gesmeerd stapte Leen over op 15.40 en zelfs op 15.24. Toen duidelijk werd, dat ik dat niet kon halen, ben ik teruggegaan naar 15.32.” De tienduizend meter, die door de Ne derlanders uitstekend werd gereden, had Peter Nottet bijna de tiende plaats opge leverd. Zijn voorganger op de ranglijst, de Westduitser Gerhard Zimmermann verloor in de rit tegen Verheyen vrese lijk veel terrein. Bijna een halve baan. "W -. Vi z. »- I

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 13