Monne de Wit redde in laatste minuut de eer KORTE OPLEVING VAN PSV WERD Barry Hughes misselijk PFROMMER: „EEN MAN, DIE ZIJN BELASTINGBILJET FOUT INVULT De beste zestien „Ik ben „TE LIEF” TELSTAR FATAAL: 2-1 BESTRAF JE OOK NIET EXTRA...” fSlIl mF MAANDAG 25 JANUARI 1971 14 (Van onze sportredactie) 1 Heya hardrijders, heya HollandMaar laten we ook'n beetje aan onszelf denken. Heya publiek. 1 1 Sprint Fornaess Inzichten (Van onze sportredactie) HEERENVEEN Leen Pfrommer, coach van de Nederlandse schaats ploeg, vergeleek Bols’ flater en het besluit van scheidsrechter Roos met het invullen van een belastingbiljet. „Als”, zo beweerde de trainer, „iemand de belastingwetten niet goed kent en hij dus te weinig gebruik maakt van de aftrekmogelijkheden, vult hij in feite het biljet niet op de juiste wijze in. Wat gebeurt er dan? Dan krijgt hij dus minder geld terug of moet hij meer betalen dan nood zakelijk. De staat haalt het echter niet in zijn hoofd om de man nog eens te grijpen door hem een boete op te leg gen omdat hij verkeerd handelde. De man benadeelde zich immers zelf. Hem een extra-straf op te leggen zou niet menselijk zijn”. Emotioneel Niet zo zeker RW - tg L rust totaal 10.000 5000 1500 500 ADVERTENTIE Koek enzopie. Sonnema Berenburg duw van de ploeg die in het Europese toernooi furore maakte. Telstar had alle kans om daar munt uit te slaan en een nog beter resultaat dan het gelyke spel in de thuiswedstrijd te behalen. 41.25 (7) 40.61 (1) 42.46(16) 41.99(13) 40.79 (3) 41.09 (5) 43.46(22) 41.28 (8) 42.98(20) 42.88(19) 42.77(18) 43.63(26) 41.08 (4) 42.07(14) 175.840 177.008 178.122 178.190 178.793 179.280 179.288 179.373 180.080 181.098 181.377 181.818 182.123 182.577 182.757 182.903 t 1 1 Scheidsrechter Vervoert legde de bal op de stip nadat Kindvall door Somer en Verdonk was neergelegd. Hasil benutte de kans. Israel en Maiwald met fraaie 2.04.5 (1) 2.05.8 (2) 2.06.5 (4) 2.06.6 (5) 2.07.0 (6) 2.09.3(12) 2.08.8 (9) 2.05.8 (2) 2.07.5 (7) 2.09.1(10) 2.09.2(11) 2.09.4(13) 2.09.4(13) 2.11.6(16) 2.09.8(15) 2.21.1(31) 7.42.3 (1) 7.58.2(10) 7.50.4 (4) 7.49.1 (3) 7.58.2(10) 7.56.1 (9) 7.47.9 (2) 7.52.5 (6) 7.54.2 (8) 7.59.3(13) 7.58.7(12) 8.02.8(14) 7.54.1 (7) 8.05.6(15) 8.08.0(16) 7.51.0 (5) 15.37.2 (4) 15.32.9 (3) 15.29.1 (2) 15.41.8 (5) 15.57.0(11) 15.49.6 (8) 15.22.1 (1) 16.18.2(15) 15.43.6 (6) 16.05.7(13) 15.51.2 (9) 15.52.7(10) 15.59.0(12) 16.21.4(16) 16.12.4(14) 15.49.0 (7) 1. Fornaess (No.) 2. Schenk (Ned.) 3. Verkerk (Ned.) 4. Claeson (Zwe) 5. Thomassen (No.) 6. Verheyen (Ned.) 7. Guttormsen (No.) 8. Groenveld (No.) 9. Stensen (No.) 10. Zimmerman (W.Dld.) 41.85(12) 11. Nottet (Ned.) 12. Hietala (Fin.) 13. Sandler (Zw.) 14. Troitski (Rus.) 15. Johansson (Zw.) 16. Tsjekoeljavev (Rus.) 41.32 (9) EINDHOVEN Het voordeel dat een rijke club van dure aankopen heeft, hoeft niet beperkt te blijven tot de dagen waarop de vedetten in hun ritme komen en de tegenstander overspelen. Ook als de „golden boys” minder produktief zijn trekt het team profijt uit de aanwezigheid van de corifeeën. Alleen hun namen op het programma kunnen de club al bij voorbaat een voorsprong geven op een tegenstander, die zich welwillend in de rol van underdog laat waringen. Dat op zo’n off-day alleen de reputatie van de dure jongens al voldoende kan zjjn om de opponenten respect af te dwingen, demonstreerde PSV gis teren tegen Telstar. Over de hele wed strijd genomen waren de Velsenaren zeker niet de mindere van de Europa- Cup(IH)gangers. Vooral in het eerste kwartier en verder de hele tweede helft waren voor Paul van Egmond c.s. Het elftal van trainer Kurt Lin der was in die perioden geen scha- vergeleken bij andere sporten op een zeer laag plan staat. „Hoeveel mensen beoefenen de schaats sport eigenlijk op een voldoende niveau? In totaal misschin enkele honderden. De concurrentie is gewoon te klein. Het prestatieplafond is daardoor te laag. De records die nu staan zijn dan ook bij lange na niet de uiterste grenzen. Die liggen veel verder weg. Van de ervaringen van Fornaess en van Jan Bols moeten voor de trainers wel licht conclusies te trekken zijn. Fornaess immers verzette zijn zinnen door te voet ballen en te studeren en Jan Bols hield zich, naar de zin van Leen Pfrommer, ook al te weinig met de schaatssport bezig. Pfrommer stak nog voor het Ne derlands kampioenschap een waarschu wende vinger op. Jan had te veel aan zijn hoofd en richtte zich daardoor niet geheel en al op zijn training. De sport- winkel, die hij onlangs opende in Hooge- veen was de oorzaak, beweerde Leen. Bols zette op de vijfhonderd meter in Heerenveen een tijd neer, die hem tweede maakte in het klassement na Ard Schenk. Hij beantwoordde daarmee volledig aan de wensen van Pfrommer, die zijn be schermeling (Bols trainde al in de ge westelijke trainingen onder Pfrommer, voordat Leen benoemd werd tot coach van de nationale selectie) na het wereld kampioenschap 1970 in Oslo en zijn suc cessen daar op de vijf en de tien kilo meter toevoegde: „en nu rest nog de sprint”. Daarop is het gehele jaar ge traind. Met als gevolg een eclatant suc ces. De kans om dit succes te consolideren kreeg Jan zaterdag en zondag niet. Mis schien dat het over drie weken in Go thenburg wel zal lukken. Als hij zich tenminste van deze klap zal weten te herstellen. De eerste stap is gezet. Van Hoogeveen, waarnaar hij was toegevlucht, kwam hij na een telefoongesprek met Pfrommer weer terug bij de ploeg in Oranjewoud. Pfrommer: „Bij ons kan hij er zich het vlugst overheen zetten.” JOHN DRIESKENS <5Q?tj£c Gestoten had Pfrommer zich ook aan het provocerende optreden van Dag For naess. „Fornaess”, vertelde sprinter Jan Bazen later, „had gelachen en had om het hardst geroepen: „Rule is rule” (regel is regel). Maar toch waste deze houding, volgens Pfrommer, het feit niet weg, dat Dag Fornaess een groot kampioen is. „Iemand, die zo’n serie tijden achter elkaar kan neerzetten is een topman. Misschien is zijn tienduizend meter wat tegengevallen. Dat maakt hem echter nog gevaarlijker voor ons, want hij heeft nog drie weken de tijd om daaraan te scha ven. Hij heeft zich immers in een zeer korte tijd in vorm gebracht. Het is be grijpelijk, dat er hier en daar nog wat te verbeteren valt.” De verbluffende vorm van Dag For naess. De Noor verwijst als daarover wordt gesproken altijd naar zijn trainer de gymnastiekleraar Johs Tenmann (53 jaar). Vanaf zijn twaalfde jaar staat Dag onder zijn leiding. Hij was Dags leraar op de middelbare school in Hamar. Sa men met de sprinter Johan Lind kwam hij bij Tenmann. Onder die zelfde Ten mann trainde Dag nu weer. In enkele maanden in september voetbalde hij nog in Skeid prepareerde hij zich minstens zo goed als zijn concurrenten, die de gehele zomer al een specifieke schaatstraining hadden gevolgd. „Ik vond het niet nodig zo lang met schaatsen be zig te zijn. Ik wist dat ik er veel korter over zou kunnen doen. Dit feit Fornaess bewees immers dat hij gelijk had illustreert weer eens, Het bleef echter bij kansen. Op de mo menten dat de Velsenaren klappen uit hadden kunnen delen, bleven doortastende acties uit en ontsnapten de Eindhovense sterren aan de tegengoals.'die Telstar ze ker eerder dan in de laatste minuut, toen Monne de Wit de eer redde (2-1), ver diend had. De 15.000 toeschouwers hoefden niet lang te wachten op de eerste offen sieve acties van de Velsense formatie. Trainer Jan Rab schoof Bond, De Wit en Stanic brutaal ver naar voren. De resultaten bleven echter beperkt tot een boogballetje van Van Egmond (over de lat) en een langeafstandschot van De Vries (voorlangs). Jan Rab had voor de houding van zijn ploeg in het eerste kwartier, toen het de mogelijkheden had om PSV op achterstand te zetten, maar één verklaring. „De spelers moeten in die eerste fase toch nog angstig geweest zijn”, aldus de oefenmeester, „we gingen wel direct naar voren, maar het was in dat eerste kwartier nog allemaal te lief. Ook als ik naga hoe het later in de tweede helft is gelopen dan kan ik het alleen zo uitleggen”. Dertien minuten zochten de Eindhove naren vergeefs naar de juiste combina ties. Toen speelde Wytse Veenstra de „reddende engel” door een voorzei van Van den Dungen af te ronden: i-0 Dat doelpunt was juist wat het dolende PSV nodig had. Het kon wat minder gespan nen gaan spelen, waardoor de machine soepeler ging draaien. Vijf minuten na de eerste goal zorgde de aan zijn kuit been geblesseerde Willy van der Kuilen voor het tweede doelpunt. Evenals bij de voorzet van Van den Dungen, waaruit Veenstra de eerste tref fer had kunnen produceren, kwam het ge vaar ook dit keer uit de rechter PSV- vleugel, die door de opkomende rechts achter Van den Dungen op een nume rieke meerderheid kon steunen. In de twintig minuten dat PSV opleefde en even liet zien dat er toch verschil is tussen de kop en de middenmoot van de eredivi sie, had Telstar-linksachter Thiis Wijn- gaarde het zwaar te verduren. Twee maal moest hij toezien hoe de voorberei ding op een Eindhovens doelpunt op zijn territorium tot stand kwam. Van Wijn- gaarde: „Steeds kwamen Schmidt Han sen, Devrindt en Van den Dungen op het begin ben je geëmotioneerd. Dan praat je misschien wel te vlug. Zo heb ik bijvoorbeeld ongelijk gehad wat de Noren en de Zweden betreft. Zij hebben niet geprotesteerd. Dat hoefde ook niet omdat Roos, onmiddellijk nadat zij naar hem waren toegestapt en hem hadden gezegd, dat Bols’ optreden niet door de beugel kon, zei: „akkoord, Bols wordt ge diskwalificeerd.” Als ze echter niet naar hem waren toegegaan was er waarschijn lijk door Roos wèl gepraat. En ik ben er zeker van, dat ze dan toch geprotesteerd hadden.” Kindvall is onderuit gehaald. Wim I Jansen schreeuwt van kwaadheid. Dat nu is volgens Pfrommer wel ge beurd met Jan Bols. Hij werd door de wedstrijdleiding met het reglement in de hand uitgesloten van verdere deelneming omdat hij een buitenbaan te veel reed (ongeveer dertig meter) zonder daarbij zijn tegenstander te benadelen. Pfrommer hoopt dan ook, dat de KNSB naar aan leiding van deze affaire zal pogen in de komende jaarvergadering van de ISU (In ternational Skating Union) te bewerk stelligen dat dit onrechtvaardige regle ment wordt veranderd. En speciaal het artikel 204, op grond waarvan Bols werd gediskwalificeerd. Pfrommer reageerde zondagmiddag al heel wat minder emotioneel dan hij za terdagavond deed. Na Bols’ vertrek zei hij woedend: „Dag Fornaess wordt Euro pees kampioen. Zonder enige twijfel. Voor mij mag’ie. Maar als de Noren op deze manier een kampioen willen hebben, hoeft het voor mij niet meer. Dit heeft met sport, met amateursport niets meer te maken. Ik vind het verschrikkelijk on sportief van de Noren en de Zweden dat ze onmiddellijk hoera riepen toen Jan Bols verkeerd reed.” rechts op. Dekte ik de een, dan stond er een ander steeds vrij”. Naarmate het duel vorderde bracht Milan Stanic meer rust in de linkerhoek, door bij de oprukkende Van den Dungen te blijven. Een half uur was de wed strijd oud toen Thijs van Wijngaarde een schot van Johan Devrindt met de hand uit de doelmond sloeg. Guus Hiddink, even tevoren ingevallen voor Willy van der Kuylen, werd aangewezen om Tel star vanaf de penaltystip de laatste hoop te ontnemen. Zijn schot was echter te slap, waardoor Paul van der Meeren red ding kon brengen. PSV-trainer Kurt Linder na afloop: „Toen die penalty gemist werd, was ik nog niet zo zeker van mijn zaak. Er moest nog een derde doelpunt vallen om ons helemaal veilig te stellen”. De Duit ser wachtte vergeefs op zijn trio. Zijn sterren lieten na rust duidelijk merken een voorsprong van 2-0 voldoende te vin den. Ook Linder was na afloop tot die conclusie gekomen. „Maar”, voegde hij er verontschuldigend aan toe, „vandaag was het voor ons de hoofdzaak dat wij punten veroverden. Hoe die er kwamen was dit keer niet zo belangrijk, omdat wij bij een zege direct door konden sto ten naar de tweede plaats op de rang lijst”. Het „blok” van de Europese kampioenschappen in Heerenveen ziet er als volgt uit Fornaess werd na de vijftienhonderd meter door het publiek uitgejouwd. De Noor reageerde daarop door zijn vuisten te ballen tegen de toeschouwers. In de tweede helft heeft Telstar ruime gelegenheid gehad om Linders mooie droom te verstoren. Nadat zijn p.oeg in slaap was gesust (PSV schrok in de 19e minuut alleen nog >ven op van een solo van Devrindt, die met een kogel op de paal eindigde), dicteerden de Velsenaren het spel. Vanuit de Velsense verdediging werd het defensieve blok van PSV (Van den Dungen, Van Stippent, Radovic en Vos) overspeeld met aanvalsgolven die echter, of door onzuiver schieten, of door vakkundig ingrijpen van Jan van Beve- ren zonder rendement bleven. Nadat de PSV-keeper een schot van Van Egmond had weggewerkt om vervolgens de opnieuw ingeschoten bal van De Wit te stoppen, lukte het Monne de Wit toch om Neerlands duurste doelman in de laatste minuut te passeren 2-1. Milan Stanic maakte dat moment vanaf de re servebank mee, omdat Rab hem acht mi nuten voor tijd had vervangen door Pe ter Lechermann. Het werd een strafschop voor Feijen- oord. treffers benadrukten het krachtsverschil nog extra. Kessler moest AZ toch wel nageven dat het sterker speelde dan de plaats op de ranglijst doet vermoeden. „De wed- strijdkracht van AZ’67 is zeer groot. Dat heb ik al vaker gemerkt. Zulke wed strijden als vandaag zijn hier geen uit zondering.” Toch scheen Sparta de bes te kansen op de zege te hebben, toen Kowal ik een van de weinige Rotterdam se kansen kon benutten omdat Vooijs te vroeg uit zijn doel kwam. Vredenburg sleepte twee minuten later met een kop bal het zeer verdiende halve puntje voor AZ in de wacht. „Spontaan voetballen en goals ma ken”, was het devies dat Rijvers zijn ploeg tegen Excelsior meegaf. De FC Twente hield er zich voorbeeldig aan. Excelsior was al na vijf minuten gene zen van de hoop dat er misschien een puntje inzat. Toen namelijk scoorde Jeu- ring en was het al duidelijk geworden dat Excelsior zonder de geblesseerde Van Toledo hoegenaamd niet tot het produceren van een goal in staat was. Jeuring nog eens, de broers Van de Kerkhof ieder eenmaal en opnieuw Jeu ring maakten de vijf vol. NEC speelde tegen FC Utrecht veel te defensief om verlies te voorkomen. De dieptepasses van de Nijmegenaren waren daarnaast ook te onzuiver, behalve na tien minu ten toen De Jong de paal raakte en in het eerste kwartier van de tweede helft waarin Janssens en Hazelhekke goede kansen onbenut lieten. De stand was toen al 1-0 door een treffer van Van Veen, die een kwartier na rust opnieuw scoorde. De voor Groenendijk ingevallen Nieuwenhuijs nam de derde goal voor zijn rekening. Volendam ging tegen NAC uiterst verkrampt te werk. Ook de Bredanaars hadden het met de zenuwen te kwaad, maar een treffer van Bish na een half uur was daarvoor een goede remedie. NAC bleef veruit de beste ploeg wat Bouwmeester vlak na rust in een twee de goal uitdrukte. Volendam schudde acht minuten voor tijd de onmacht van zich af met een treffer van Mühren. DWS zonder Nuninga, Seemann en Soe- tekouw vertraagde tegen Holland Sport met succes. Zeker toen Vrauwdeunt na een klein half uur scoorde. De Amsterdamse de fensie vertoonde echter toen al sporen van een merkwaardige paniek bij de toch al te scherpe Haagse tegenstoten. Dat brak DWS negen minuten na rust op. Roggeveen profiteerde van een alge meen mistasten. ROTTERDAM. Voor Go Ahead geen verfrissing na afloop van het duel tegen Feijenoord. De Deventenaren stapten di rect uit de kleedkamer de bus in. Bar ry Hughes was dan ook zeer boos: „Ik ben misselijk. Feijenoord mocht alles, wij niets. Jan Veenstra schopten ze een dubbele kaakbreuk en de scheidsrech ter maar zeggen: ja meneer Israel, ja meneer Laseroms. Wat een slappe arbi ter.” Feijenoord had meer reden voldaan te zijn over deze wedstrijd, die de Rot terdammers aan de kop van de ranglijst bracht. Moeiteloos ging dat echter niet. Na een stormachtig begin met schoten van Maiwald en Kindvall op de lat en de paal, zakte Feijenoord diep terug. De taktiek voor thuiswedstrijden waarin Happel een verdediger Van Duiven bode inruilt voor een extra-aanvaller Maiwald tastte vooral de kracht van de defensie aan. Het ritme keerde zeven minuten na rust pas terug. - 1 - - hij als geheel voor de ploeg geslaagd noemde, vertelde hij: „Hennie Roos (de scheidsrechter) kon niet anders. Kijk in ger skiën als hoofdvak onderwees, juist zijn. Tenmann meegereisd met een Noor se televisieploeg, stelt, dat de schaatssport

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 14