Mr. Geertsema Schepen nood m kieskringen WEIGERT STUK VAN BEVRIJDINGSFRONT Actie van Griekse ambassade m Den Haag staat niet alleen Maatregelen voor jong en oud Hoorn raakt VW kwijt lijsttrekker VVD in alle stoucenbee Twee broertjes omgekomen SURINAAMS NIEUWS’ Kardinaal wijst beschuld igingen categorisch af W ijnschandaal in Duitsland i PRIJZEN BLEYLE-SHOP Tijdens storm Verzet tegen rapport-Van der Stoel 26 27 29 van ARP WIL NOG NIET PRATEN MET D’66 Tass beschuldigt dr. Samkalden Man verdronken Buit van 50.000 bij juwelier Berichten over manipulaties vals en ongegrond” „grove provocatie” g tijdens vistocht I F 2 28 30 I MAANDAG 25 JANUARI 1971 Brand in Rotterdam JANUARI JANUARI JANUARI JANUARI JANUARI ANEGANG 26 HAARLEM BLEYLE Japonnen D.-Pieces Mantels Kostuums Pullovers Rokken Vesten GEDURENDE DE LAATSTE 5 DAGEN ONZER OPRUIMING VERKOPEN WIJ ALLE van dit winterseizoen tegen DE VERKOOP BEGINT DINSDAG 26 JANUARI OM 9.00 UUR. op De „Harbo” was met afgelopen KARDINAAL ALFRINK (Van onze Amsterdamse redactie) ADVERTENTIE J E vuurtje hebben gestookt. DEN HAAG De algemene vergadering van de VVD heeft zaterdag de definitieve kandidatenlijst voor de Tweede-Kamer- verkiezingen vastgesteld. De VVD zal in de komende verkiezingen met één lijstaan voerder uitkomen, mr. W. J. Geertsema. RIJSWIJK In de afgelopen nacht is bij een juwelier in het Rijswijkse winkel centrum In de Bogaard met een ijzeren buis een etalageruit ingeslagen, waarna een aantal tableaus met gouden horloges en ringen ter waarde van 50.000 werd ont vreemd. De inbraak werd vanmorgen omstreeks zes uur door een voorbijgangster ontdekt. lid van de raad mr. H. B. P. A. Letschert vrijdag ontving van de ambassadeur in Den Haag „heldere en objectieve infor matie over de huidige toestand in Grie kenland om het de leden van de raad mogelijk te maken hun standpunt te be palen. De rapporteur van de raad, mr. M. van der Stoel, werd gekwalificeerd als een „bekend tegenstander van Grie kenland wie het geheel aan onpartijdig heid ontbreekt”. informatie van de Surinamers in Neder land. wij de dialoog niet stimuleren” aldus kardinaal Alfrink, „lopen we het ge vaar van een beweging in de richting van een ondergrondse kerk die geen deel meer heeft in het gezag. Het zou onjuist zijn de tekenen van ongenoe gen die m Nederland na de benoeming van dr. Simonis tot bisschop van Rot terdam tot uiting kwamen als rebellie te beschouwen.” Op de plaatsen 2 t.m. 13 zullen in wis selende volgorde kandidaat worden ge steld’ mr. C. Berkhouwer, dr. K. van Dijk, Th. H. Joekes, mej. A. Cappeyne van de Coppello, mr. H. E. Koning, H. J. de Koster, mr. F Portheine, mr. J. G. Rietkerk, ir. D. S. Tuijnman, mevr. mr. E. Veder-Smit, H. J. L. Vonhoff en H. Wiegel. Op de plaatsen 14 t.m. 23 zijn kandidaat gesteld: mr. A. Geurtsen, G. Koudijs, L. M. de Beer, G. M. van Ardenne, G. W. Keja, H. Th. Waalkens, mevr. M. Smit-Kroes, A. Pais, D. J. D. Dees en R. W. de Korte. Op de plaatsen 24 t.m. 27 zullen in com binatie zestien kandidaten worden gesteld, terwijl de laatste drie plaatsen van de lijs ten in elke kieskring verschillend zijn. De zestien kandidaten op de plaatsen 24 t.m. 27 zijn: W. Verweij, H. F. Heijmans, H. P. Talsma, J. P. Scherpenhuizen, J. Hoekstra, G. C. Wallis de Vries en mevr. N. J. Gin- jaar-Maas, J. N. Kooij, A. P. Z. v. d. Hou wen, Meh Pley, G. de Jong, J. C. Bosch, J. H. E. Mure, H. J. Slootweg, E. T. Oos- terhuis en mevr. M. P. M. A. van Eck- Grootveld. ROTTERDAM Twee broertjes, de 14- jarige Henk en de 12-jarige Johan van Gerdingen, zjjn zaterdag door rookver- stikking om het leven gekomen bij een brand in een rü ruizen aan de Bergse Rechterrottekade in Rotterdam. Hun moeder werd in ernstige toestand in een ziekenhuis opgenomen. De rij hui zen was voor de sloop bestemd. Vermoed wordt, dat kinderen in een der huizen een (Van onze redacteur in Rome) ROME. Kardinaal Alfrink heeft in het zondagnummer van het Italiaan se dagblad „La Stampa” een uitvoerig interview toegestaan waarin hij alle beschuldigingen vals en ongegrond noemt als zou er bij het opst’ilen van de voordracht tot de benoeming van kapelaan Simonis tot bisscoop van Rotterdam zijn gemanipuleerd. Het in terview van kardinaal Alfrina in de „Stampa” kan als een directe reactie worden gezien op een door de kardi naal en zijn omgeving on waardig ge oordeelde publikatie in de „Oserva- tore della Domenica”. MOSKOU (AP). Het Russische persbureau Tass heeft zaterdag de bur gemeester van Amsterdam, dr. I. Sam kalden, beschuldigd van „grove provoca tie” door tijdens een ontvangst in de Ne derlandse hoofdstad met een Russische parlementaire delegatie de kwestie van de Russische joden ter tafel te brengen. Tass zei dat dr. Samkalden de Russi sche vertegenwoordigers toesprak uit iaam van de zionistische organisaties en dat hij aantijgingen over discriminatie en vervolging van Russische burgers joden in de Sovjet Unie uitte- Volgens Tass heeft delegatieleider Soer- kow, die ook lid is van het bestuur van de Russische schrijversbond, „de laster van de hand gewezen.” (Van onze correspondent) HOORN. De Vereniging voor Vreem delingenverkeer in Hoorn heeft haar ac tiviteiten gestaakt. Het bestuur nam dit besluit omdat men met een chronisch te kort aan geld te kampen heeft en in de toekomst geen verbetering wordt ver- DEN HAAG. Het hoofdbestuur van de A.R.P. acht het prematuur in het hui dige stadium in te gaan op de uitnodi ging van het hoofdbestuur dan D’66 tot het houden van een gesprek. De A.R.P. heeft in antwoord op de uit nodiging van D’66 meegedeeld, dat de werkzaamheden, verbonden aan het on langs door A.R.P. genomen besluit om samen met C.H.U. en K.V.P het eigen program en het gemeenschappelijke ur- gentieprogram van A.R.P., C.H.U. en K.V.P. te gaan vergelijken met de pro grams van de andere politieke partijen, voorlopig nog niet zijn afgerond. In dit stadium is het voorbarig een gesprek te houden in de door D’66 bedoelde zin. Op grond van de resultaten van de program vergelijking zal het hoofdbestuur van de A.R.P. zich daarover in een later stadium nader beraden, aldus de brief aan D’66. In dat artikel, van de hand van de waarnemend hoofdredacteur, prof. Ales- sandrini, was duidelijk gesuggereerd dat het bij het opstellen van de voor drachten niet eerlijk is toegegaan. Prof. Alessandrini is niet alleen waar nemend hoofdredacteur van de „staats courant” van het Vaticaan, maar ook woordvoerder van het Vaticaanse be stuur. Op een vraag op een recente persconferentie verklaarde prJf. Ales sandrini, het er niet mee eens te zijn dat het schrijven van een artikel als het onderhavige m de „Osservatore della Domenica” op een moment dat kardinaal Alfrink met de paus in ge sprek was, in strijd zou zijn met zijn functie van woordvoerder. „Ook een woordvoerder mag zijn eigen mening zeggen” aldus Alessandrini. Zaterdag hebben kardinaal Alfrink en de bisschoppen Zwartkruis van Haarlem en Müller van Groni.igen ge sproken met een aantal hoofden van Vaticaanse departementen. De vraag waar het in deze discussies om ging was, of leken en uit het amot getre den of gehuwde priesters deelgenoot konden worden gemaakt in de wils vorming bij het pastorale werk. Van Vaticaanse zijde vond men dat er wat de leken betreft inderdaad situaties konden z’jn dat inspraak zinnig kon worden geacht. Over de rol van uit het ambt getieden of gehuwi" pries ters wilde men echter in het geheel niet praten. Officieel bestaan er ken nelijk voor het Vaticaan geen eehuw- de priesters. In zijn interview met de .Stampa” brak kardinaa Alfrink een lans voor een vérgaande dialoog met de expo nenten van alle stromingen binnen de kerk. Hij achtte dit althans voor de Nederlandse kerkgemeenschap van be lang. De vraag of een politieke lijn van een bepaalde kerkprovincie ook voor „export” geschikt was wilde de kar dinaal in het midden laten. „Wanneer AMSTERDAM. Het kabinet van de gevolmachtigde minister van Suriname in Den Haag heeft geweigerd een oproep van het Surinaamse Bevrijdingsfront te plaatsen in het weekblad „Surinaams Nieuws”, dat wekelijks verschijnt ter wacht. De vereniging heeft de huurover eenkomst voor het pand aan de „Rode- steen”, waarin het informatiekantoor ge vestigd was, verbroken. Er hangt een kaart voor het raam waarop vermeld staat, dat men inlichtingen kan inwinnen ten stad- huize. van de C.H.U., weerlegde een groot deel van die critiek en zei dat niet eenzijdig te veel licht geworpen is op het jongerenpro test. „Het is nu eenmaal zo, dat dankzij de grote aandacht van dit protest in ra dio, televisie en pers, veel ten goede ver anderd kan worden”. Enkele aanbevelingen van de unieraad zijn: uitbreiding van de financiële steun aan de jongerenadviescentra; het ge bruik van softdrugs dient uit de criminele sfeer gehaald te worden; het aantal kin derdagverblijven zal sterk moeten worden uitgebreid; er moet een leger komen met vrijwillig dienenden; bij het voortgezet onderwijs zijn schoolraden nodig, waarin leerlingen inspraak krijgen. Bejaardenbeleid De unieraad besprak ook de recente no ta „Bejaardenbeleid” van het ministerie van CRM. In een resolutie zegt de unie raad, dat de mentaliteit van de bevolking zodanig moet worden beïnvloed, dat de bejaarde medemens werkelijk wordt aan vaard als gelijkwaardig. Meer dan voor heen zal aandacht moeten worden ge schonken aan voorlichting omtrent bejaar- worden en bejaard zijn. Deze voorlich ting zal zich moeten richten op alle leef tijdscategorieën. In het verband van deze samenlevingsproblematiek worden ook genoemd de wenselijkheid van uitbouw van de pensioenvoorzieningen en de nood zaak van aangepaste woningen en ser vice-flats. De unieraad achtte het nodig, dat over gegaan wordt tot de instelling van een raad voor het bejaardenbeleid, die als taak dient te krijgen het voorbereiden van een totaal-bejaardenbeleid, het opstel len van een prioriteitenschema van te nemen maatregelen en te treffen voor zieningen en het coördineren van hetgeen op dit terrein reeds gedaan wordt door overheid en particulier initiatief. verdronken tijdens Schiermonnikoog en mocratie te herstellen. Het is een zuiver informatief stuk, waarover donderdag zal worden gesprokén. De Griekse ambassade in Den Haag heeft zaterdag overigens ontkend, over matige druk te hebben uitgeoefend op de niet-socialistische Nederlandse leden van de Raad van Europa. Volgens een woordvoerder van de am bassade gaf de brief die het Nederlandse UTRECHT. Concrete maatregelen ten behoeve van de jonge generatie van 18 tot 25 jaar, welke in de komende vier of vijf jaar moeten worden gerea liseerd, heeft de unieraad, het politiek adviescollege van de C.H.U., zaterdag tijdens de in Utrecht gehouden vergade ring aanbevolen. Het rapport „Jonge Kiezers”, dat de basis vormde voor de formulering van de maatregelen, werd evenwel losgemaakt van de aanbevelin gen. Er zal, zo werd besloten, een rap port worden opgesteld waarin de ballast van het oude rapport wordt weggelaten. De aanbevelingen zullen in de komen de verkiezingscampagne gebruikt wor den om te laten zien, wat de C.H.U. mede voor de jonge volwassenen wil doen. Zij betreffen onder meer de pro blematiek van de werkende jongeren, de vrijetijdsbesteding, de jongerenadvies centra, drugs, huisvesting voor jongeren en vrijgezellen, crèches, dienstplicht, democratisering van de krijgsmacht en onderwijsvernieuwing. Naast waardering was er critiek. Deze betrof onder meer de grote aandacht, welke besteed is aan het jongerenprotest. Prof. dr. J. W. van Hulst, voorzitter (Van onze correspondent) HEERLEN Met Interpol puzzelt het Openbaar Ministerie van Mainz aan een groot smokkelschandaal. Minstens 50 mil joen liter van uit Amsterdam en Antwer pen afkomstige „sektgrundwein” (het hoofdbestanddeel van sekt) dat in Duits land is ingevoerd, was niet echt. Het was niets anders dan een mengsel van water, druivensap en chemicaliën. Gerenommeerde sekt- en wijnhandelaren aan de Rijn waren de afnemers van de „kunstsekt”. Wie de leveranciers zijn, is nog niet achterhaald. Evenmin heeft men vastgesteld, waar de „kunstsekt” werd ge produceerd, langs welke kanalen het spul Duitsland heeft bereikt en hoeveel geld met deze grootste naoorlogse wijnsmokkel is verdiend. Vast staat, aldus de officier van Justitie Bohr in Mainz, dat het om een fors bedrag gaat. De zaak kwam aan het licht doordat een door dorst geplaagde vrachtwagenchauf feur uit Landau een glaasje sekt wilde tappen uit de met 600.000 liter sektgrund wein gevulde tank. Wat hij proefde was gewoon water en ook de aanblik van het getapte nat was gelijk aan water. Zijn ont dekking deelde hij mede aan de afnemer, een sekthandelaar in de Pfalz. Deze scha kelde onmiddellijk de douanerecherche van Speier in, die beslag liet leggen op de „kunstsekt”. De douanerecherche kwam een giganti sche smokkelarij op het spoor. De justitie gelastte prompt een grootscheeps onder zoek, waarvoor vele sekthandelaren aan de Rijn bevreesd zijn. Tot nu toe werd één arrestatie verricht. De betreffende sekt handelaar heeft bekend en verklaard met de smokkelaars in zee te zijn gegaan om snel rijk te kunnen worden. In aanwezigheid van de koningin zijn zaterdagmiddag in de kleine zaal van het Concertgebouw in Amsterdam de voor 1971 toegekende Albert-Schweit- zerprijzen uitgereikt aan (v.l.n.r.) prof. dr. E. Levinas, hoogleraar in de wijsbegeerte in Parijs, pater Jan de Vries van de lepra-parochie SAO Rai- mundo in Brazilië, de zendingsarts dr. G. J. Dreckmeier in Magelang en de Zwitserse beeldhouwer, schilder en glazenier Helmut Ammann in München (niet op de foto). Het was voor het eerst dat in alle vier facul teiten waarin Albert Schweitzer pro moveerde tegelijkertijd een prijs is toegekend. De prijs, die dit jaar voor de zesde maal werd uitgereikt, wordt toegekend aan personen die hebben gewerkt in de geest en uit onbaat zuchtige liefde voor de medemens waarin Schweitzer zijn arbeid heeft verricht. Met ingang van dit jaar is besloten geen geldbedrag meer aan de prijs te verbinden, maar alleen de oorkonde en het kruis van verdienste uit te reiken. GRONINGEN. De 52-jarige H. J. Boersema uit Usquert is zaterdagavond een vistocht tussen i Rottumeroog. LONDEN. Dertien bemanningsle den van het Nederlandse motorschip „Harbo”, dat zondag in het Kanaal ten zuiden van Wight in moeilijkheden raak te, zijn in veiligheid. Eén opvarende wordt vermist. Het 1.933 ton metende schip, dat slagzij maakte, is door de Duitse sleepboor „Pacific Glory” op sleeptouw genomen naar een Engelse ha ven. STRAATSBURG (ANP). De Griekse autoriteiten blijken een gecoördineerde actie te hebben ondernomen tegen het rapport dat het Tweede Kamerlid mr. M. van der Stoel (P.v.d.A.) aan de assemblee van de Raad van Europa heeft voorgelegd. Griekse diplomaten in diverse hoofdste den zijn wel „iets subtieler” te werk ge gaan dan de ambassadeur in Den Haag, aldus mr. Van der Stoel. Constantin Himaros heeft zoals we zaterdag meld den de niet-socialistische Nederlandse leden van de assemblée per expresse- brief verzocht „als verantwoordelijke po litieke factoren” zich tegen het rapport- Van der Stoel te keren. Inmiddels staat reeds vast dat de Ne derlandse parlementariërs in Straatsburg als groep geen actie zullen ondernemen Ten minste twee leden zijn gekant tegen gemeenschappelijk optreden. Overigens zal de assemblée geen stem ming houden over het rapport, waarin wordt gezegd dat de huidige bewindheb bers in Athene steeds duidelijker laten blijken dat zij niet van zins zijn de de- De kardinaal zei goede gronden te hebben voor de hoop dat het menings verschil over de benoeming van dr. Simonis door een geest van eenheid zal worden overwonnen. Zijn bespre kingen in Rome waren .zeer nuttig en in feite onmisbaar” geweest voor het rechtzetten van de communicatie stoornissen in de kerk. „In Neder land”, aldus de kardinaal, .worden problemen met grote openhartigheid gesteld. Een autoritaire houding kan gemakkelijk onderdrukking worden en dan loopt men het gevaar dat een aanzienlijk aantal gelovigen van de kerk vervreemdt. Bij mijn weten heeft ook Christus een spaarzaam gebruik van de zweep gemaakt”, aldus kardi naal Aflrink. De controverse over de benoeming van dr. Simonis was het gevolg van een gebrek aan communi catie tussen de verscheidene groepen en leiders in de kerk. De ttardinaal zei dat de paus vrij is en vrij moet zijn in de keuze van bisschoppen. Maar hij voegde eraan toe dat de katholieken er behoefte aan hebben op een of andere manier te voelen dat ze deel hebben aan de keuze van hun bisschoppen. De „Harbo” was met een lading sta len buizen op weg naar Cuba. Ze raak te bij de zware storm van afgelopen nacht in moeilijkheden en kreeg zware overboord was gezet bleef de slagzij nog dertig graden. Negen bemanningsleden gingen in de reddingsboot en werden later door het Duitse motorschip „Spreestein” opge pikt. Vier andere bemanningsleden bij wie de kapitein, zijn aan boord geble ven. Een Deens schip bleef in de buurt van de „Harbo” om eventueel bijstand te kunnen bieden. De „Harbo” is eigen dom van de Handel- en Scheepvaart maatschappij H. Boon uit Rotterdam. DEN HELDER. Op 60 mijl west van Den Helder heeft zich zondagmiddag op de Deense „Gerni” van 296 brt. een ex plosie voorgedaan. De achterkant van het schip stond onmiddellijk in brand. Vier opvarenden gingen in de reddings boot en werden later opgepikt door de Duitse „Dietrich Oldendorff”. De kapi tein en de stuurman, die aan boord wa ren gebleven, zijn in de namiddag door een helikopter van de Marineluchtvaart- dienst van het brandende schip gehaald. Het Surinaams Bevrijdingsfront is on langs opgericht. Zijn streven is Surina me een eigen identiteit te geven (geheel onafhankelijk te maken van Nederland) en een democratisch gekozen en functio nerend landsbestuur aan het hoofd van de ethnisch sterk verschillende Suri naamse bevolking te plaatsen, d an wel federatieve aansluiting bij het vroegere Britse Guyana te zoeken. Om dat te be reiken wil het Surinaams Bevrijdings front zonodig wapens gebruiken. Secre taris van het front is Henry Cairo, die in Amsterdam woont. De andere 1 eden van het bestuur wonen in Zaandam, Pa ramaribo. Parijs en Brazilië. De oproep die het front in „Surinaams Nieuws” geplaatst wilde zien was ge richt aan Surinaamse artsen en ver pleegsters in Nederland. Gevraagd werd zich „te willen inzetten voor de strijd om de onafhankelijkheid van Suriname”. Het hoofd van de voorlichtingsdienst van het kabinet van de gevolmachtigde mi nister, dr. Waaldijk, was aanvankelijk bereid de oproep in zijn geheel te plaat sen. Enige dagen later, nadat volgens de heer Waaldijk binnen het kabinet van minister Polanen over deze oproep was overlegd, werd de voorwaarde gesteld dat uit de tekst de woorden „de strijd om” zouden vervallen en dat inplaats van Surinaams Bevrijdingsfront, de heer Cairo als oproeper moest worden ver meld. Het bestuur van het front ging hiermee niet akkoord, waarna het kabi net plaatsing weigerde. Blijkens een verklaring die het Bevrij dingsfront gisteren heeft uitgegeven wordt de aanvankelijke toezegging be schouwd als een erkenning van zijn be staand Het ziet er tevens de erkenning in „dat aan de staatkundige situatie van Na de eerste publicaties over het stre- Adviezen van CHU-Unieraad ven van het Surinaams Bevrijdingsfront in verscheidene Nederlandse dagbladen heeft de heer Cairo veel reacties gekre gen van Surinamers hier en in Suriname die bereid waren met het Bevrijdings front mee te werken. Onder hen waren veel verpleegsters, aldus de heer Cairo. De oproep was dan ook in de eerste plaats bedoeld om een reactie van de Surinaamse regering uit te lokken. te bij de zware slagzij. Ook nadat de deklading buizen

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2