DOODSTRAFFEN VOOR 92 AFRIKANEN IN GUINEE Ministers treden af na Israel blijft vliegtuigkaping VN-missie steunen DDR veroordeelt Heinemanns bezoek aan West-Berlijn McGovern bepleit erkenning China Minister wil in Rome de illegaal gebouwde huizen laten afbreken Westduitse regering overweegt wijziging in beleid bij ontwikkelingshulp Nieuwe rellen in Belfast Soustelle weer terug in de politiek L i r Wachtend op de dood IB i» te In Alaska 61 Reeks ontslagen in Zuid-Korea Goud en platina geroofd in Londen Brandt vandaag in Parijs Demonstratie tegen bouw vliegveld bij München graden vorst telegrammen 1 s MAANDAG 25 JANUARI 1971 Frans-Duits overleg „ANGST VOOR CHINEZEN GEVAARLIJKSTE ASPECT VAN AMERIKAANSE POLITIEK” W orsteling T elegram Ontwikkelingshulp k. O 1 dfe ;'4' O \^\y\^/\^/\A/V^AAA/VVVV\A/VVVVVVVVV\zVVVV\/VVVVXAAAAAAA/\A/\AA/V\AA/\A/V^A/\A/\/\AA/VVVV\A/\A/\A/\A/VV\AA/V\^AA^/\AAAAAA/\^AA/V\A^AAAAAAA/\A/V\A/\A/\^A/\A/V\/VV\AAAAAi 1 t I 1 e e ij le (Van onze redacteur In Rome) PARIJS, (DPA). jn et et in id m e n e De gezagvoerder zei de kaper, dat hij al boven Noord-Korea vloog en toen deze uit een raam keek om zich daarvan de over tuigen wierp de tweede piloot zich op hem. Bij de worsteling die daarop volgde ont ploften de handgranaten, waarbij de han- Vakantie. In het afgelopen jaar hebben ruim 24 miljoen toeristen Spanje bezocht. Dit is 11,2 percent meer dan in 1969 en het hoogste cijfer dat ooit werd bereikt. Overstromingen. In het gebied van Asun cion, de hoofdstad van Paraguay, zijn na overstromingen van de rivier de Pa raguay ongeveer 20.000 mensen geëva cueerd. Uitsel. De lancering van de communicatie satelliet Intelsat-4 is gisteravond voor de derde achtereenvolgende dag één et maal uitgesteld. Evenals de vorige da gen werden de weersomstandigheden te ongunstig geacht. Ingestort. Op het eiland Madoera bij Oost- Java worden 35 kinderen vermist, nadat vorige week donderdag een oude brug over de rivier de Sarpau plotseling in stortte. Van de 55 kinderen die zich op de brug bevonden, konden er 20 uit het water worden gehaald. 5 1 BONN (Reuter) Bondskanselier Brandt is gisteravond per trein naar Parijs ver trokken voor periodiek overleg met de Franse leiders, zoals voorzien in het Frans- Westduitse vriendschapsverdrag dat in '63 door president De Gaulle en bondskanselier Adenauer werd getekend. 21 te 1 1 1 r .1 s t ït n h- ze >k w 3- sn ils ?n ïl- te sn or o- ie le n- SEOEL, (Reuter). Twee Zuidkoreaan- se ministers hebben gisteren hun ontslag aangeboden na de overigens mislukte ka ping van een Fokker Friendship van de Koreaanse luchtvaartmaatschappij KAL, die zaterdag op een strand bij Kansong, ruim dertig kilometer ten zuiden van de grens met Noord-Korea, een noodlanding maakte. BELFAST (Reuter) Een menigte van ongeveer vierhonderd Noordieren heeft gisteravond in Shankill Road, de prote stantse wijk van Belfast, stenen naar bus- Sen en auto’s gegooid en ruiten van wonin gen en winkels vernield. De politie sloot de wijk af en militairen plaatsten wachtposten langs de toegangs wegen om te voorkomen dat mensen van buiten het district zich bij de oproerige menigte zouden aansluiten. Het was de tweede uitbarsting van ge weld in Shankill Road binnen 24 uur. Za terdagavond vochten tweehonderd jonge protestanten enkele uren met de politie. Daarbij werden twee politiemannen ge wond. De ongeregeldheden van gisteravond deden zich voor ondanks de waarschuwing van de premier van Noord-Ierland, James Chichester-Clark, dat zijn regering streng zou optreden. In de afgelopen tijd is het in de voor namelijk door rooms-katholieken bewoonde wijken van Belfast herhaaldelijk tot In cidenten gekomen. Sinds oktober was het dit weekeinde de eerste uitbarsting van geweld in een protestantse wijk van de Noordierse hoofdstad. ROME De Italiaanse minister voor Publieke Werken heeft geprobeerd in te grijpen in het wanbeleid op woningbouwgebied van de stad Rome. Behalve bjj alle andere dingen die in de eeuwige stad niet functioneren, heeft het stadsbestuur zich er ook bij neergelegd, dat ieder groen plekje dat nog over is wordt volgebouwd door brutale ondernemers, die zich van de wet niets aantrekken. Na de dood van Seibold, wiens lijk de Guinese regering niet wil vrij geven en waarop zij ook geen onderzoek naar de doodsoorzaak wil toestaan, zond de Duit se bondspresident Heinemann zijn Guine se ambtgenoot een telegram waarin hij hem bezwoer „niet datgene toe te staan wat niet meer hersteld zou kunnen wor den.” De trein waarmee de Westduitse rege ringsleider reist, kwam vanochtend om acht uur in Bar-sur-Aube aan. Van hieruit reis de Brandt per auto naar het nabijgelegen Colombey-les-deux-Eglises om een krans te leggen op het graf van De Gaulle. Direct na zijn aankomst in Parijs zal de bonds kanselier een eerste onderhoud hebben met president Pompidou. Minister van Buitenlandse Zaken Walter Scheel gaat met het merendeel van de leden van de Westduitse delegatie per vliegtuig naar de Franse hoofdstad. Vóór zijn vertrek verklaarde Brandt er zeker van te zijn, dat West-Duitsland en Frankrijk hun standpunten ten aanzien van de Westeuropese samenwerking en de ontwikkeling van de Europese Economische Gemeenschap in een monetaire en econo mische unie zullen kunnen harmoniseren. De wijze waarop dit zou gebeuren, zou niet te snel zijn voor de andere EEG-landen, maar het zal zodanig geschieden dat het een onderling akkoord naderbij zal bren gen, aldus de bondskanselier. MELBOURNE (AP) Bij de Victorian tenniskampioenschappen in Melbourne zijn zondag twee demonstranten tegen de apart heid gearresteerd teno zij protesteerden tegen het meespelen van de Zuidafrikanen Laura Rossouw en Brenda Krik. JERUZALEM (AFP en DPA). De Israëlische legering zal, ondanks haar misnoegen over de jongste Egvptische voorstellen inzake de crisis in het Midden Oosten, de vredespogingen van VN-bemid- delaar Jarring blijven steunen. Dit wordt gezegd in een communiqué dat gister avond werd uitgegeven na een vergade ring van het Israëlische kabinet. dag tot zaterdag voor een routine-werkbe- zoek naar West-Berlijn. Bondskanselier Brandt arriveert er zaterdag voor het begin van de plaatselijke verkiezingscampagne van zijn Sociaal-Democratische Partij. De minister van Publieke Werken heeft het stadsbestuur nu gesommeerd binnen zestig dagen ruim honderd bouwwerken af te breken die een gebied van 2500 ha langs de antieke Via Appia in beslag ne men. De gebouwen werden er neergezet tegen de uitdrukkelijke gemeenteregelin- gen in. De gemeente is zich daarvan be wust, maar verdedigt zich door te zeg gen, dat ze geen personeel heeft om het ten onrechte gebouwde weer af te bre ken. Bij het incident kwamen de kaper, de 22-jarige Zuidkoreaan Sang-Tai Kim, en de veertigjarige tweede piloot Mjoeng-Se Sjoen, om het leven en werden vijftien inzittenden van het vliegtuig gewond. Het hoofd van de politie in Soksjo, van waar het vliegtuig was opgestegen, is ont slagen en drie leden van het corps zijn gearresteerd omdat zij het toestel niet nauwgezet genoeg gecontroleerd zouden hebben. Later boden minister van Binnenlandse Zaken Kjoeng-Won Pak en minister van Vervoer Soen-Joep Paik hun ontslag aan omdat zij zich voor het gebeurde verant woordelijk achtten. Vluchtelingen. In Milaan hebben zeven vluchtelingen uit Oost-Europa politiek asiel gevraagd. Het zijn twee Polen, drie Hongaren en twee Bulgaren, die ver klaarden afzonderlijk via Joegoslavië naar Italië te zijn gekomen. Als de gemeente het bevel van de mi nister niet opvolgt ten aanzien van de huizen langs de oude Via Appia, dan bestaat de mogelijkheid dat personeel van de rijkswaterstaat de handen uit de mou wen zal steken en breekhamers zal gaan hanteren, zoals indertijd ook in Napels gebeurde. Intussen heeft de gemeente een nogal gemeen politiek verweer aangevoerd. Ze beweert, dat in de huizen die op de no minatie staan op bevel van hogerhand LONDEN (Reuter en AFP). Bij een overval op een entrepot van ,Air Canada’ op het vliegveld van Londen heb oer vier bewapende mannen twee kistjes -net goud en platina ter waarde van 350.000 gulden buitegemaakt. De overvallers bonden een waker en drie employés van de luchtvaart maatschappij vast. Een grote politie macht heeft het vliegveld omsingeld. Van de daders ontbreekt elk spoor. OOST-BERLIJN (Reuter en AFP) Oost-Duitsland heeft het voorgenomen be zoek van de Westduitse bondspresident Gustav Heinemann en bondskanselier Brandt aan West-Berlijn, alsmede een bij eenkomst van Westduitse Liberale parle mentariërs in de stad, scherp veroordeeld. De kaper, die de gezagvoerder wilde dwingen naar Noord-Korea te vliegen het toestel was op weg naar de Zuid- koreaanse hoofdstad Seoel drong de cockpit binnen met in elke hand een op scherp gestelde handgranaat. De gezagvoerder maakte wel een zwen king in de richting van de grens, doch liet het landingsgestel uitklappen. De kaper die dit bemerkte, ontstak in woede en dreigde het vliegtuig, dat zestig passa giers aan boord had, op de blazen. Inmiddels gealarmeerde Zuidkoreaanse jachtvliegtuigen en kustbatterijen vuurden waarschuwingsschoten af om te voorko men dat het toestel het luchtruim van Zuid-Korea zou verlaten. Onder de tot levenslang veroordeelden zijn De Westduitse brouwerij-directeur Adolf Marx en de aartsbisschop van Co nakry, Raymond-Marie Tsjidimbo. De Westduitse ontwikkelingshelper Her mann Seibold, die vorige week in de ge vangenis zelfmoord zou hebben gepleegd, is postuum tot dezelfde straf veroor deeld als Marx. De vonnissen werden tijdens een mas sale bijeenkomst in het sportstadion van de Guinese hoofdstad Conakry bekendge maakt. Het gebeuren werd door de Gui nese radio uitgezonden. De Westduitse regering verklaarde in een eerste commentaar op de vonnissen dat zij vooral wat de twee veroordeelde Duitsers betreft, diep is getroffen. Een of ficiële woordvoerder zei te hopen dat hiermee niet het laatste woord gesproken is. West-Duitsland zal alles in het werk stellen om een revisie van de vonnissen te verkrijgen. Gisteren heeft de door de voormalige gouverneur van Al gerije, Jacques Soustelle, opgerichte par tij „Vrijheid en vooruitgang” in Versailles haar eerste algemene vergadering gehou den. Soustelle, die een der felste tegenstan ders van president De Gaulle werd toen deze Algerije zelfstandigheid verleende en daarna lang in ballingschap vertoefde, is met de oprichting van zijn partij actief op het toneel van de Franse politiek terug gekeerd. Wachtend op het onvermijdelijke lot staat hier een schaap achter een van de 1400 gestorven dieren in het gebied van Antilope Valley in de Amerikaanse staat Utah. De dood van de dieren heeft er toe geleid dat de geleerden de scha pen, de bodem en de begroeiing onderzoeken om de oorzaak te kunnen vinden voor de massale sterfte. Er zou verband kunnen bestaan met een atoomexplosie in Nevada die een maand geleden heeft plaats gehad. tot de Verenigde Naties en als permanent lid tot de Veiligheidsraad. Dit hoeft niet in te houden dat Formosa uit de Algemene Vergadering wordt gezet. Het zoeken naar een oplossing van het probleem-Formosa, bijvoorbeeld door de Verenigde Naties een referendum op For mosa te laten houden. De angst voor China is misschien wel het gevaarlijkste aspect van de Amerikaan se buitenlandse politiek, aldus de senator. Hij meende dat de Verenigde Staten zijn geraakt in de oorlog in Indo-China op grond van de „vergissing, dat China zou streven naar overwinning en overheersing van zijn buurlanden”. MÜNCHEN (DPA). Ongeveer vijf duizend demonstranten hebben zaterdag in München geprotesteerd tegen het plan, ten noorden van de stad een groot vlieg veld aan te leggen. Het vliegveld München- Riem was door een groot aantal politie agenten afgezet. Op spandoeken werd geëist het besluit tot de aanleg ongedaan te maken, „omdat de piloten ons nu al genoeg hinder veroorzaken.” STOCKTON (AFP) De Democratische senator George McGovern, die zich kandi daat heeft gesteld voor het presidentschap, meent dat de Verenigde Staten China moe ten erkennen en diplomatieke betrekkingen met dat land moeten aanknopen. Voorts bepleit hij toelating van Peking tot de Verenigde Naties en toekenning van een permanente zetel in de Veiligheidsraad. McGovern zei dit in een lezing voor de universiteit van Stockton in Callfornië. Op de volgende president, aldus McGo vern, rust de zware verantwoordelijkheid om tot een aanvaardbaar gesprek met China te komen. Om de betrekkingen met Peking te verbeteren stelde hij een vijf- puntenplan voor: Het achterwege laten van alle projecten voor verdedigingssystemen met antiballis- tische raketten, die tegen China zijn gericht. O Het handelsembargo tegen China moet worden vervangen door een handelspoli tiek, zoals die ook ten opzichte van de Sov jet Unie en de Oosteuropese landen wordt gevoerd. Het leggen van culturele contacten via de Amerikaans-Chinese besprekingen in Warschau. Het streven naar toelating van China Ook de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Thant, zette zich op ver zoek van de Westduitse regering ervoor in althans nog het leven van Marx te redden. Op de bijeenkomst in het sportstadion deed een Guinese spreker gisteren een scherpe aanval op West-Duitsland en de inmiddels naar Bonn teruggeroepen am bassadeur Lankes. Hij beschuldigde Lan- kes ervan een aandeel in een komplot tegen Guinee te hebben gehad. Over Seibold zei hij, dat deze had sa mengespannen om een zekere Seydoux in Guinee aan de macht te helpen en om in Boven-Guinee de onafhankelijkheid uit te roepen. Seibold heeft het* vonnis aan zichzelf voltrokken en niet het oordeel van het volk afgewacht, aldus de Guinese spreker. Vierendertig doodvonnissen zijn bij ver stek uitgesproken. De andere ter dood veroordeelden bevinden zich in hechtenis. De doodvonnissen werden als volgt ge motiveerd: deelneming aan een niet-uit- geroepen oorlog, aanvallen op weerloze steden en dorpen, massamoord op en mar teling van Guinese militairen. De motive ring van de levenslange gevangenisstraf fen was hoogverraad en spionage, het in CONAKRY/ABIDJAN (DPA, AFP en AP) Het als militaire tribu naal fungerende parlement van de Afrikaanse staat Guinee heeft gisteren ongeveer tweehonderd vonnissen geveld waaronder 92 maal de dood straf en 66 maal levenslange gevangenisstraf in het proces dat in de af gelopen dagen is gevoerd tegen personen die waren beschuldigd van samen zwering tegen het bewind van president Sekou Touré. gevaar brengen van de staatsveiligheid, smokkelarij en speculatie, wapensmokkel en aantasting van de naam van of sa menzwering tegen het staatshoofd. Het Westduitse regering overweegt met het oog op de gebeurtenissen in Guinee wijzigingen aan te brengen in haar over eenkomsten met ontwikkelingslanden ten einde een betere bescherming van Duitse deelnemers aan ontwikkelingsprojecten te verkrijgen. Dit deelde de Westduitse minister voor economische samenwerking, Erhard Epp- ler, gisteren in een vraaggesprek voor de radio in Stuttgart mee. Paus Paulus heeft president Sekou Touré om clementie voor aartsbisschop Tsjidimbo en de andere beklaagden ver zocht. De paus zei dit gisteren voordat de vonnissen bekend waren gemaakt. De Nationale Vergadering, die de von nissen heeft geveld, had van de regering bijzondere volmachten gekregen om alle Guineeërs en buitenlanders te berechten, die bij de inval van vorig jaar volgens Conakry geleid door Portugezen en uitge weken Guineeërs betrokken zouden zijn geweest. President Touré had tevoren verklaard te zullen afzien van zijn recht op gratie verlening. Radio-Conakry zei dat zich onder de ter dood veroordeelden geen blanken be vinden. Wanneer de doodvonnissen zullen worden uitgevoerd is niet bekend ge maakt. Men neemt aan dat dit in het openbaar zal zijn. Bij de massabijeenkomst in het sport stadion in Conakry, waar de vonnissen werden uitgesproken, werd voorts de uit wijzing van zestien buitenlanders een Nederlander, vijf Libanezen, negen Fran sen en een Spanjaard bekendgemaakt. In het communiqué wordt verder op gemerkt, dat de bekendmaking door Egypte een schending van de „geheime diplomatie” en een tegenslag voor de vredespogingen betekenen. De Israëlische regering wil echter, „on danks de polemische toon” van het Egyp tische antwoord, de Jarring-besprekingen voortzetten en zich van elke stap onthou den, die de voortgang daarvan kunnen belemmeren, aldus de verklaring. te worden afgebroken, alleen maar klei ne luiden wonen. De gemeente gaat voort met te stellen dat het beter zou zijn als het rijk zich eerst eens met de woningen der rijken ging bemoeien, dat betekent ook met de bouwondernemers en hun su per-produktie. Naar men rustig kan aannemen is het gemeentebestuur van Rome dat even weinig vast in het zadel zit als welke Ita liaanse regering dan ook een willoos werktuig in de handen van de machtige bouwers, die de gemeenteplannen voor groen en bloemen zonder blikken of blo zen aan hun laars lappen. Wanneer krachtdadig zal worden opgetreden tegen al die huizen, die sinds het einde van de oorlog tégen de gemeentebepalingen in Rome werden gebouwd, zullen er zeker 300.000 illegale gebouwen tegen de vlakte moeten gaan. Volgens het Oostduitse ministerie van Buitenlandse Zaken zijn deze bezoeken „een schending van de status van West- Berlijn, dat nie* tot de Duitse Federale Re publiek (West-Duitsland) behoort en erop gericht stof voor een nieuw conflict in het hart van Europa aan te dragen”. President Heinemann gaat van woens- „Wij willen, dat Egypte, Jordanië en Libanon op duidelijke, positieve wijze ant woorden en geen verwarring doen ont staan, als zij vrede met Israel willen. Dat zal het essentiële punt zijn van de documenten die wij voorbereiden in ant woord op de nota’s van Egypte en Jordanië”. De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Abba Eban, heeft dit in een radiovraaggesprek verklaard Hij voegde hieraan toe: „de documenten die zij ons via de VN-afgezant Jarring heb ben doen toekomen, geven geen precies antwoord op deze vraag. ANCHORAGE (Reuter) In het kampement van de Alyeska-pijpleiding in Prospect, Alaska, is een kouderecord van 61 graden onder nul gemeten. Het was drie graden kouder dan in januari 1886. Prospect ligt 640 graden ten noorden van Anchorage. De Zuidkoreaanse vliegtuigkaper Kim Sang Tae. den van de vlieger werden afgerukt en de kaper op slag werd gedood. Het vliegtuig maakte enkele minuten later een geslaagde noodlanding op het strand bij Kansong. De tweede-piloot overleed later in een ziekenhuis. Hij krijgt een hoge onder scheiding, evenals andere leden van de bemanning, van wie enkelen verwondin gen hadden opgelopen. /\A/VVV\A/V\AA/VVVVVWVVV\/\A/W\A/VV\A/VV\AAA/VVVVVVVV\AA/VVVV\AAAA/VVVV^ VMAAA/WxAAAMAMAAAAA/VVW<AAAA/VVVVV\A/WiA/VVVVV\AMA/VVVVV\/\AA/VVV\^^ W

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3