Feestelijke ontvangst schakers Beverwijks Stadskantoor m Duidelijke uitslag enquête MEERDERHEID KERKGANGERS ACHTER KERKELIJKE GROEP Hoogovens erkent bond in bedrijf Snelschaakstrijd: groot succes Daarna naar carnaval Na vier jaar onderhandelen: Havenberichten Gerben v. Manen weer de beste in de IJmond Gesprekken over vrije opstelling gaan verder Y) F - Ji |P W.. I MAANDAG 2 5 JANUARI 1971 ont- t Misverstand Schraal i Opinies KM' n Si V l 1 tie van de vakverenigingen mogelijk ma ken”. r De belangstelling voor dit snelschaak- festijn was overweldigend groot. Ruim 180 personen meldden zich ervoor aan, doch veertig moesten worden afgewezen wegens te late inschrijving. De overige 140 bon den zondagmiddag om half drie de strijd aan, welke vijf uur zou duren alvorens men de winnaars kon aan wij zen. Opmer kelijk is de interesse voor het snelschaken Meer dan vier jaar geleden hebben de metaalvakbonden voor de eerste keer aan Hoogovens gevraagd om faciliteiten voor het bedrijvenwerk. De onderhande- lingen over dat verzoek om de bonden een eigen gezicht binnen de onderneming te geven zijn thans voor 1971 afgesloten. Hoogovens heeft zich zoals ze dit zelf noemt, bereid verklaard „bepaalde faci liteiten te geven die de vakbonden in staat stellen via hun bedrijven-werk-or- ganisaties als adviseur op te treden voor de gekozen leden van de interne overleg organen en die tevens een betere informa- Na februari 1970 zijn er „misverstan den” gerezen. Het bedrijf wilde toen „con crete op Hoogovens toepasselijke voor stellen” voor de gevraagde faciliteiten hebben. „We hebben daartoe een werkgroepje gevormd, waarin zowel functionarissen van het bedrijf als van de bond zitting hadden”, vertelt districtshoofd Martijn. „Het resultaat van de besprekingen in die groep werd half december in het grote overleg met de directie besproken. Dui delijk kwam toen naar voren, dat de lei ding van Hoogovens de vakbondsactivi teiten binnen de onderneming met arg waan bekijkt”. Er was niet veel tijd voor nodig om in de „salie des pas perdus” de goede (Van een onzer verslaggevers) WIJK AAN ZEE. Wederom is de Be verweker Gerben van Manen als onbe twist de beste snelschaker in de IJmond uit de gelederen naar voren getreden tij dens de zondagmiddag in „Kennemerduin” gehouden snelschaakwedstrijd. Daarmede kwam hy voor de derde maal in het bezit van de grote wisselbeker, beschikbaar ge steld door de Beverwjjkse Courant en IJmuider Courant. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De jaarlijkse vangst van schakers, die aan het Hoog- ovenschaaktoernooi deelnemen is uitge- Het Velsense NVV-districtshoofd Jan Martijn zegt na vier jaar geduld uitoefe nen, dat het gesprek over het mogelijk maken van vakbondsactiviteiten bij Hoog ovens veel meer tijd heeft gevergd dan hij ooit voor mogelijk heeft gehouden. „We dachten dat we vorig jaar februari al overeenstemming bereikt hadden. Hoogovens deelde toen mee, dat ze be reid was het bedrijvenwerk van de bon den positief te bezien. De onderneming ze> begrip te hebben voor de moeilijkhe den van de bonden bij het oe.raderen van hun leden in de arbeidssituatie. Het gaat toch altijd om een onderneming met ongeveer 23.000 werknemers, die uit tien tallen plaatsen en van kilometers ver weg komen; aldus de heer Martijn in „De Metaalkoerier groeid tot een niet meer weg te denken traditie, welke dan ook onveranderlijk genoteerd staat in de programmaboek jes van het schaaktoernooi. Zaterdag avond heeft de officiële ontvangst ter ge legenheid van het 33-ste toernooi in het Stadskantoor plaats gehad, waar het col lege van B. en W. een buitengewoon groot aantal deelnemers mocht verwel komen en waar naderhand een gezel lig maar volgens velen veel tekort feest is gevierd. In zijn welkomstwoord heeft burge meester J. G. S. Brt’insma zich in eerste De Zweedse schaakjournalist Jan Berglund tijdens zijn toespraak in het Stadskantoor, omringd door het col lege van B. en W. en de organisatoren van het schaaktoernooi. Door meer dan 80 mensen zijn ofwel suggesties gedaan van algemene aard be treffende een stichtingsbestuur, dat de vieringen van de kerkgroep gaat bege leiden ofwel namen genoemd van mo gelijke kandidaten voor een eventueel bestuur. Er zijn meer dan 40 namen genoemd. Hiervan zijn er 30 afkomstig uit Beverwijk of Heemskerk, Anderen wonen in Wijk aan Zee, Castricum en IJmond-Zuid. De kerkelijke groep hoopt met de ver klaring en de resultaten van de enquête de gesprekken over de vrije opstelling van de groep op gang te brengen. In de afgelopen weken ontving men ongeveer 80 brieven van mensen, die de diensten niet bijwonen, maar desondanks schriftelijk wil den reageren op hetgeen er in de dagbladen over de verklaring is verschenen. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK De verklaring, die de kerkelijke groep onder leiding van kapelaan J. Ruyter op zondag 10 januari tijdens een misviering in de St. Jozefkerk heeft afgelegd, blijkt door een groot percentage van de toen aanwezige kerkgangers, ongeveer 700, onder wie naar ruwe schatting 200 kinderen, te worden onderschreven. Van de 313 personen, van wie het enquêteformulier is terug ontvangen, verklaarden er 300, dat, als de groep noodgedwongen in een andere ruimte, maar in samenspraak met het bis dom, de vieringen moet gaan houden, zij desondanks zullen komen om aan deze vieringen deel te nemen. Voor de kerkelijke groep, die reeds geduren de vier jaren kerkdiensten in de Jozefkerk houdt, die afwyken van het normaal geldende patroon, een duidelijk bewijs, dat de kerkgangers achter de motieven van de groep staan. Na wat „geharrewar”, zoals Martijn na vier jaar relativerend opmerkt, kon den Hoogovens en bonden het eens wor den over de concrete faciliteiten voor het bedrijvenwerk bij deze onderneming. „Maar toen werden de onderhandelin- gen afgebroken, omdat we het niet eens konden worden over de inleidende zin nen die Hoogovens met alle geweld aan deze concrete faciliteiten vooraf wilde la ten gaan”, verzucht Martijn. Die zijn daarna door Hoogovens enigs zins gewijzigd, maar ze kunnen in zijn ogen nog steeds geen genade vinden. „Het is wel een zeer schrale omschrij ving van de achtergronden en de doelstel lingen van ons bedrijvenwerk. We hadden zo’n interpretatie van Hoogovens, dat een jaar geleden vol begrip was, zeker niet verwacht”, aldus districtshoofd Martijn. „Niettemin hebben we het toch oeter ge oordeeld om met behoud van onze ei gen inzichten op dit punt de inleidende zinnen, die Hoogovens zo graag in de overeenkomst wilde hebben, maar toe te staan, teneinde met de concrete facilitei ten te kunnen beginnen. De discussie over de werkelijke essentie van ons be drijvenwerk zullen we zeker op een later tijdstip met de Hoogoven-direcHe voort zetten. Dat zal naar mijn mening stellig noodzakelijk zijn”. grijpt, dat goede hotelaccomodatie ter dege noodzakelijk is; maar het beseft ook, dat drie weken Hoogovenschaak- toernooi alleen, geen eerste klas hotel in Beverwijk rendabel kan maken. Buiten landse werknemers bij Hoogovens bevol ken het grootste deel van het jaar de ho tels in Wijk aan Zee. Gelukkig voor de horeca overigens. Doch met dit voor ogen kan het ge meentebestuur niet anders dan conclu deren, dat de realisering van de bouw van een groot hotel in Beverwijk niet kan plaats hebben zonder de financiële steun van Hoogovens, hoezeer het ge meentebestuur ook de bouw van een ho tel toejuicht. Gaarne onderstreepte de burgemees ter vervolgens de woorden van de wet houder van sportzaken, de heer P. Schip- perus, gesproken bij de prijsuitreiking van de vierkampen: „het Hoogoven- schaaktoernooi moet voor Beverwijk be houden blijven”. Hoe groot de belang stelling van het college is voor het schaaktoernooi moge aldus de burge meester ook blijken uit de deelneming van drie wethouders in de koffiehuis- groep. Komend tot een ander schaaktoernooi ir. deze gemeente, het „mini-schaaktoer- nooi”, deelde de burgermeester mede, dat hieraan is deelgenomen door 110 leerlingen van 22 basisscholen. Voorts is in het afgelopen jaar het schaakteam van Pius X College in Beverwijk kam pioen gewonden van een schaaktoernooi tussen zes Nederlandse Middelbare scho len. Het is dus bepaald niet verwonder lijk, dat Beverwijk schaakstad genoemd wordt! zo besloot Beverwijks eerste burger. Vervolgens werden de woorden van de burgemeester nog geïnterpreteerd door de Zweedse schaakjournalist Jan Berglund en door de Joegoslaaf Boris Zaric. Twee feesten Alvorens de eigen gemeentelijke band aan bod kon komen trad eerst nog op de zanggroep „Merry Minstrels”, welke een aantal liederen tengehore bracht. Er is voortreffelijk gezongen, doch voor een gelegenheid als deze, een staande recep tie met mensen die bepaald niet er op uit waren om lang ernstig te blijven luisteren, was dit optreden een misgreep. Het tweede optreden later op de avond, tussen het dansen door werd daarom wel iswaar gehandhaafd, doch was kort. Overigens was de stemming weer op perbest in de „salie des pas perdus”, waar naar hartelust werd gedanst op de vrolijke muziek van de band en waar het de gasten aan niets heeft ontbroken. Om half elf werd het festijn beëindigd, zeer tot verdriet van de velen, die zonder eni ge moeite nog uren hadden willen door feesten. Doch het college en de organisatoren van het schaaktoernooi met hun gasten stond nog iets anders te wachten. Een ontvangst namelijk in het Vrijetijdscen- waar de Carnavalsvereniging „De Zee- zotte” carnaval vierde. Door Prins Car naval Albert I werden hier de burge meester en de voorzitter van het schaak toernooi de heer L. C. A. van Kuijk be noemd in de Orde van de Wïjkertoren, hetgeen met fanfares en toejuichingen gepaard ging. Ook hier is gedanst en ge feest naar hartelust en tal van schakers hebben het er lang uitgehouden, hetgeen kon ook, want zondag was een absolute rustdag. Opvallend is, dat de gedachte, dat de liturgische vieringen eigenlijk alleen en vooral door jongeren werden bezocht in het geheel niet juist blijkt te zijn. Een In een overeenkomst tussen Hoogovens en de metaalvakbonden wordt de moge lijkheid geopend voor bedrijfscontact- mannen om, indien noodzakelijk in be drijfstijd, overleg te plegen met de leden die zitting hebben in de overlegorganen van de onderneming. Deze bedrijfscon- tactmannen zullen ook in bedrijfstijd ge sprekken kunnen voeren met bezoldigde functionarissen van de bond. Ploegenwerkers, die in verband met hun dienstrooster niet aan een vergade ring van de contactcommissies (het be stuur van de ledengroep binnen de onder neming) kunnen deelnemen, kunnen vrij af krijgen. De bedrijfscontactman krijgt dezelfde mogelijkheden om van de publikatiebor- den bij Hoogovens gebruik te maken als de bonden. In de Hoogovens-CAO staat namelijk vermeld, dat de bonden toestem ming kunnen vragen om feitelijke mede delingen op de publikatieborden te doen als die niet op een andere wijze kunnen worden bekend gemaakt. In die omstan digheden staan de publikatieborden nu ook ter beschikking van het bedrijven werk. Hoogovens zal ook ruimte aan de be drijfscontactman beschikbaar stellen, waarin hij contact kan hebben met le den van de bond. De overeenkomst met Hoogovens over het bedrijvenwerk houdt verder in, dat de bezoldigde bondsfunctionarïssen niet alleen gesprekken kunnen voeren met het hoofd van de afdeling personeelszaken, maar dat ze ook andere bedrijfsfunctio- narissen daarbij kunnen betrekken. Voorts zullen de bonden afschriften krijgen van algemene mededelingen aan het personeel. Ook bestaat de mogelijk heid, dat zij de verslagen en correspon dentie van de ondernemingsraad en andere overlegorganen toegestuurd krijgen. Tenslotte heeft Hoogovens zich bereid verklaard om de volledige personeelslijs- ten en de wijzigingen daarin op geregel de tijden aan de bonden toe te sturen. instantie gericht tot de schakende menig te, waarbij hij zeer sterk het accent leg de op het feit, dat het niet alléén gaat om het schaken bij het Hoogovenschaak- toernooi, doch zeer beslist ook om het aanknopen van vriendschapsbanden, het geen in de huidige tijd niet sterk genoeg benadrukt kan worden. Een afzonderlijk woord richtte de bur gemeester tot de vertegenwoordiging van de Raad van Bestuur van Hoogovens, in dit geval drs. J. D. Hooglandt en bepaal de zich tot diens openingstoespraak van het schaaktoernooi, waarin drs. Hoog landt het ruimtegebrek in Wijk aan Zee had aangeroerd. De burgemeester merk te op, dat het gemeentebestuur eveneens hoopt spoedig het Cultureel Centrum in Beverwijk te kunnen realiseren. Het be- procent van de deelnemers, terwijl de leeftijdsgroep van 20 tot en met 29 jaar met 23 procent een tamelijk hoge score bereikte. De kerkelijke groep stelde in de ver klaring, dat een vrije opstelling moge lijk moet zijn. „Kunnen wij in deze kerk ruimte zelfstandig en onder eigen ver antwoordelijkheid in contact treden met andere gelijkgezinde plaatselijke ge meenten en wat ons betreft in voortdu rend gesprek met en geïnspireerd door de leiding van de kerk van Haarlem ons werk voortzetten?” was een van de ge stelde vragen. De groep stelde onder meer voorts, dat „we zoekend in gelo ven vieringen houden, waarin we ons in ons slagen en natuurlijk ook falen niet constant bekeken voelen door mensen, die zelf nog wel de bananeschil willen neerleggen, waarop je misschien kan uitglijden”. De eigenlijke waarde van de enquête zal pas blijken naar mate de gesprek ken over de aangeroerde onderwerpen op gang komen. De groep beschouwt de enquête niet als een echt opinie-onder- zoek (de resultaten van de enquête zijn door beroepsstatistici bekeken en ge rangschikt). „Er is niet uit op te ma ken hoe bijvoorbeeld de opinies in de parochie verdeeld liggen. Statistisch gezien was bij voorbaat te verwachten, dat het percentage akkoord verklaringen hoog zou liggen”. In dit kader bezien krijgt de opmerking van een der deelnemers aan de enquête meer reliëf. Iemand vroeg namelijk „waarom de kerkgangers van de overige diensten de verklaring niet gekregen hebben” en „deze formulieren dienen nog een keer uitgereikt.voor wie er nu niet wa ren”. Voor de derde maal heeft de Bever wijken Gerben van Manen de titel „beste snelschaker uit de IJmond” op zijn naam weten te plaatsen. Daar voor ontving hij wederom de door de Beverwijkse Courant/IJmuider Courant uitgeloofde wisselbeker met bijbehorende replica. belangrijke conclusie acht de groep na melijk, dat juist van de middengroepen en de oudere leeftijdsgroepen flinke aan tallen hebben laten weten hoe positief ze deze vieringen appreciëren. Achtenvijftig procent van de inzen ders was ouder dan 30 jaar; 20 procent van de deelnemers was tussen de 30 en 39 jaar; 23 procent 40-49 jaar; 10 pro cent 50-59 jaar; 4 procent ouder dan 60 jaar en 1 procent wilde geen leeftijd vermelden. Jonger dan 20 jaar was 19 IJMUIDEN. Hoogovens heeft de „bond in het bedrijf” erkend. De direc tie heeft zich voor het jaar 1971 bereid verklaard een aantal faciliteiten te ver lenen voor dit bondswerk binnen de on derneming. Dit jaar zullen kaderleden van de bonden bij Hoogovens 10.000 werkuren voor het bedrijvenwerk tot hun beschikking hebben, zo meldt „De Me taalkoerier”, het blad van de NVV-Metaal- bond. van de zijde van de buitenlandse deelne mers aan het Hoogovenschaaktoernooi. Met het vorderen van de tijd steeg de spanning ten top en toen de laatsten de strijd tegen de klok aanbonden had zich een menigte hevig belangstellenden ge schaard om de tafel waar de laatste sla gen zouden vallen. Ten slotte kon de toernooidirecteur, de heer P. Zwart de uitslagen bekend maken. In groep A. werd als algeheel kampioen uitgeroepen de Joegoslaaf Sahovic. De tweede prijs ging naar de Roemeen Un- gureanu; de derde prijs moest gedeeld worden tussen de Joegoslaaf Sivacki en de Nederlander P. van der Vliet. In groep B waren de resultaten: 1. Wei chert, Duitsland; 2. Wirtensohn, Zwitser land en 3. Nicolic, Joegoslavië. Zaterdag aangekomen in IJmuiden: Amstel- stroom, Hull; Emsland, Kalmar. Velsen; Oster- bek, Billingham; Spray, West Thorrach; Wunner, Antwerpen; Herm Margriet, Londen; Katten- turn, Cont. Plat, IJmuiden; Helene Delmas, Le Havre; Deben, Londen; Gazelle. Rochester, Zaan dam; Steenkerk. Rotterdam; Lady Hiacint, Hoo- le; Spaarnestroom Felixtowe; Stefan-J, Cristia- sand; Claus, Poole; Rolf Behrmann, Londen; Martha Friesecke, Londen, IJmuiden; Tor Anglia Gothenburg; Liesbeth, Goole; Pamir, Londen; Audacity, Liverpool; Treuholz, Flixboraugh; Graveland, Teneriffe; Netty, Hull. Zondag aangekomen in IJmuiden: Fennia, Delfzijl; Spaarneborg, Weston Point, IJmuiden; Markborg, Gruvor, Beverwijk; Aristoteles, Ant werpen; Spica, Oslofjord: Lauriergracht, Hami- na; Nerlandia, Kopenhagen; Activity, Felix towe; Borkum, Bremen; Sinon, Hamburg, IJmui den; Schieborg, Berwick. Zaterdag vertrokken van IJmuiden: Ethel Everard, Londen; Tower Venture, Dublin; Val liant, Kirgslinn, IJmuiden; Saint Patrie, Port Talbot; Marie, Aberdeen; Gersom, Londen; Thordis, Oslo; Jean-E, Londen; Mitrofancedin, Tuapse; Rustringen, Londen. IJmuiden; St. An dreas, Bilbao, IJmuiden; Erik, Bremen; Rijn stroom, Shoreham. Zondag vertrokken van IJmuiden: Hinrch Witt Hamburg; Tor Anglia, Immingham; Thaletas, Hamburg; Osterbek. Immingham; Gooiland, Hamburg; Freya, Vestervik, IJmuiden; Amstel- stroom, Hull; Diogenes, Bremen; Zaanstroom, Felixtowe; Woermann Nyanga, Antwerpen; Audacity. Gunness Maandag aangekomen in IJmuiden: Schelde- borg, Poolstad, Zaandam; Faience, Manchester; Stella Maris, Weaste: Wilmington, Great Yar mouth; Doris, Hamina, Velsen. Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam gegaan. J stemming te krijgen. Reeds direct na de eerste tonen van de dansmuziek zweefde iedereen vrolijk over de vloer. jr

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5