Nederland vindt prijs voor Britse toetreding te hoog Philips ontwikkelde een oud idee STIRLING MOTOR IN STRIJD TEGEN VERVUILING Steeds meer rioolstoffen afval in oceanen en 'en wiel Wet ondernemingsraden straks nog bij te stellen Prachttapijt! weg I a Staatssecretaris De Koster over EEG: Meten van uitlaatgas kan vervuiling verminderen Fords nieuwste snelheidswonder Rapport van VN-secretaris-generaal: Nieuws in het kort Te koop aanbieden van caravans niet Pseudo-vogelpest neemt verder af 5 jaar slijtage garantie op zondag „Groene Baretten’ gaan les geven in gymnastiek WASHINGTON. (AP) Het Ameri kaanse leger heeft tachtig leden van de zogenoemde „Groene Baretten”, naar een landelijke streek in Noord-Carolina ge stuurd waar deze mensen artsen assiste ren, de politie helpen en gymnastiekles sen geven op lagere scholen. VVIZO-protest tegen jodenvervolgingen V d ’•>.2 4 15 OP EEN JUIST MOMENT MINISTER ROOLVINK IN SENAAT: I WOENSDAG 27 JANUARI 1971 C onsequenties (Wyers staat er achter) De nieuwste van Ford, de GT 70 SEXFILMAVOND Fijn om over de vloer te hebben. VEILIG CONDOOMS KOPEN De Vereniging van artsen-automobilis- ten heeft zich gestort in de strijd tegen de luchtverontreiniging. Automobilisten worden opgeroepen om minstens éénmaal per maand de uitlaatgassen van hun auto te laten controleren op schadelijke be standdelen. Als men dit een jaar getrouw volhoudt, maakt men kans op de uitrei king van de „gouden jaarsticker”. Be- langrijker dan deze sticker is echter de bestrijding van de luchtverontreiniging die door deze methode ontstaat. Verscholen achter andere bedrijfsvoertuigen hebben de bezoekers van de Brusselse autoten toonstelling na enig zoeken een autobus gevonden, waarop de naam Philips prijkt. Geen aanwijzing dat het Eindhovense bedrijf plannen heeft een eigen busmaatschappij op te richten, maar meer een aanduiding dat er met deze modern gelijnde bus iets bijzonders aan de hand was. Dat klopte. Philips ontwikkelde en bouwde een nieuwe krachtbron voor dit be drijfsvoertuig en wil na de tentoonstelling de bus voor uitgebreide proefritten de weg op sturen. De Stirlingmotor van Philips: Voorlopig nog voor bedrijfs wagens. Tji (Van onze redactie economie) (Van onze parlementsredactie) ADVERTENTIE Haarlem ADVERTENTIE ADVERTENTIE Haarlem 'vwvwvwwvwwwvwwwwwwwwvwwwwwwwwwwwvwvwvwvwwwww^^ «1 wn/wwwuwuwvwvvwvwvvwvvvvvvvvvvvvwvwwvww>^^ Dat kostte de bewindsman overigens niet veel moeite, want de meerderheid van de Senaat had al van meet af aan laten blij ken welwillend tegenover de wet te staan. „Het is in ieder geval een aanzienlijke ver betering in vergelijking met de huidige si tuatie”, had de heer Kloos (PvdA) als eer ste spreker gezegd. Slechts de PSP en de Boerenpartij stemden tegen de wet. De PSP omdat ze het er op wezenlijke punten niet mee eens is, de boeren omdat ze vin den dat een ondernemingsraad alleen maar op vrijwillige basis tot stand mag komen. De Citroen GS, de „auto van het jaar” kan nu ook worden geleverd met een semi-automatische versnellingsbak. De voordelen van een dergelijke transmissie, die tegen meer prijs wordt geleverd, zijn onder meer de afwezigheid van een koppelingspedaal, en een grotere souplesse bij hel rijden. Elke donderdag- en vrijdagavond, aanvang 20.30 uur. Echtparen bij voorkeur op vrijdagavond. Inlichtingen lidmaatschap SEXSHOP „SEXEROS” Nassaulaan 20 Tel. 31 35 47 DEN HAAG Het zal minister Roolvink van Sociale Zaken niet verwonderen als in de praktijk zal blijken dat de wet op de ondernemingsraden op verschillende pun ten bij gesteld moet worden. Hij vindt dat ook geen bezwaar, temeer niet omdat de wet duidelijk minimumregels stelt die per cao uitgebreid kunnen worden. Ook per individuele onderneming is uitbreiding mogelijk in het reglement dat elke onder nemingsraad begeleidt. Hiermee probeerde minister Roolvink het merendeel van de bezwaren die gisteren in de Eerste Kamer tegen deze wet naar voren werden ge bracht, weg te nemen. Desondanks en ondanks het grote ver schil tussen vraagprijs en biedprijs, is staatssecretaris De Koster gematigd op timistisch aangaande de kans, dat er met Engeland een akkoord over de toetreding tot de gemeenschap tot stand zal komen. Hij ziet dit omstreeks mei-juli gebeuren. Overeenstemming moet mogelijk zijn, al dus de heer De Koster. „De politieke wil om tot een akkoord te komen moet er zijn en het moet mogelijk zijn het ver schil tussen vraag- en biedprijs te over bruggen”. De staatssecretaris berekende dat het er hierbij om gaat of er in de overgangsperiode zo’n negen miljard gul den of minder door Engeland zal moeten worden betaald. Over een dergelijke prijs, die laag is in verhouding tot wat er op het spel staat, moet men het eens kun nen worden, aldus de staatssecretaris. Staatssecretaris De Koster is ook ge matigd optimistisch gestemd ten aanzien van de kansen op aansluiting van Noor wegen, Denemarken en Ierland bij de gemeenschap. Hij acht het mogelijk, dat het omstreeks oktober-november van dit jaar zover zal zijn, dat de toetredings- akkoorden met deze landen kunnen wor den ondertekend. Dan wondt het moei- lijker, zei de staatssecretaris, want dan moeten de betrekkingen worden geregeld ADVERTENTIE mnsr WDI BRUSSEL. Als de pseudo-vogel pest blijft afnemen verwacht minister Lardinois van landbouw volgende week Nederlandse experts naar Bonn te kun nen sturen om over het heropenen van de Duitse grens voor Nederlandse eieren te praten. Als West-Duitsland de grens weer opengooit, zullen de overige EEG- landen volgen, zo heeft de minister gis teren in Brussel kunnen bereiken. Het aantal nieuwe meldingen in Nederland neemt af. De afgelopen weken kwam men tot 74, tegen voorheen over de 100 mel dingen. Ook de kwaadaardigheid van de ziekte neemt af. Er doen zich minder sterfgevallen voor. De ziekte is thans gemeld vanuit 600 bedrijven, dat is 1 percent van het totaal. Fords nieuwste snelheidswonder voor privé en rally- gebruik zal dit jaar zjjn debuut maken in een internationale rally. De GT 70 die hiervoor werd ontworpen, behaalt in zjjn snelste uitvoering een top van 290 km per uur. Het model, dat echter op de autosalon in Brussel werd ge- introduceert, haalt „slechts” 193 km per uur. Veel zorg maakte de Eerste Kamer zich over de scholing van de ondernemingsraad, waarmee niet alleen tijd maar ook geld is gemoeid. De heer Kloos (PvdA) liet weten dat het hier om zo’n dertigduizend tot vijf endertigduizend mensen gaat. Hij vroeg of het redelijk is dat de vakbeweging deze scholing geheel betaalt. De heer Kloos memoreerde dat CRM bereid is een kleine subsidie te verlenen, maar hij wil graag meer. Bijvoorbeeld ook in een bijdrage van de werkgevers. Minister Roolvink acht uitbreiding van de subsidie mogelijk. Hij zegde bovendien toe een studie te zullen laten instellen naar de vraag op welke manier de financiële middelen op tafel kunnen komen. Hierbij opperde hij de suggestie dat de SER hef fingen zou kunnen opleggen aan het be drijfsleven bijvoorbeeld door opcenten te leggen op de heffing volgens het handels- register. De heer Franssen (KVP) merkte namens de drie confessionele partijen op, dat de vorm van de samenwerking in een onder nemingsraad een zeer belangrijke zaak is die niet helemaal formeel in een wet kan worden vastgelegd. Hij keerde zich dan ook tegen de heer Kloos, die meende dat de huidige wet te veel aanleiding tot tegen stellingen biedt. Ook de heer De Wilde (VVD) noemde de binding in de groep be langrijk, omdat de ondernemingsraad niet tot taak heeft pal te staan tegen de leiding, maar samen met die leiding zich in moet spannen om tot een goed bedrijf te komen. Minister Roolvink was het daarmee roerend eens. De wet bedoelt een overlegorgaan te creëren en geen conflictorgaan, zo zei hij. Ford kwam met dit ontwerp nadat gebleken was met name in de Capri-serie dat er belangstelling bestond voor zeer sportieve, snelle modellen. De GT 70, een afstammeling van de GT-wagens die vier maal in successie Le Mans wonnen, heeft de krachtbron „midscheeps” geplaatst, dat wil zeggen nog vóór de achter wielen. Het nieuwe model biedt ruimte aan verscheidene motoren, die kunnen variëren van de 2,6 liter V-6-machine uit de Capri 2600 GT, tot de Ford formule-2-motor met zes tien kleppen en twee bovenliggende nokkenassen. De wa gen fungeert nog als een prototype. Op een lengte van ruim 3,38 meter, heeft de wagen een wielbasis van ruim 2,32 meter. De minimum bodemvrije hoogte is ruim 15 centi meter. Op een stalen chassis is een glasfiber carrosserie ge plaatst. Uit veiligheidsoverwegingen bezit de wagen twee roll- over-bars, terwijl het passagierscompartiment door een stalen plaat van de motor wordt gescheiden. Het is de bedoeling van Ford, dat de GT 70 eerst enige tijd wordt getest in de actieve motorsport, voordat eventueel de wagen in serie wordt gebouwd. In het afgelopen jaar heeft Nederland 211 eieren per hoofd geconsumeerd. Dat heeft H. Garrelds tijdens de openbare vergadering van het produktschap pluim vee en eieren in Zeist meegedeeld. Dit betekende ondanks een prijsdaling van 10 percent geen vooruitgang, aldus de heer Garrelds. Durex, Blausiegel, Ritex, Vital. Tijdens winkelsluiting uit automaat. SEXSHOP „SEXEROS” Nassaulaan 20, Haarlem, tel. 3135 47 met Zweden en Zwitserland, die al te kennen hebben gegeven, dat ze aan hun neutraliteitspolitiek willen blijven vast houden. Een goede sexshop heeft niet alleen „Chick” en „Candy” en vele andere bla den doch ook goede protheses, vibrators, stimulantia, crèmes, etc. SEXSHOP „SEXEROS” Nassaulaan 20 Tel. 31 35 47 zeemilieu vormde het gebruik van pijp leidingen voor het vervoer van olie, aardgas en petrochemische stoffen, zo als in de Noordzee al voorkwam. Scha delijke stoffen kunnen via de 2oceaan- stromen onmetelijke afstanden afleggen. Zo zijn bijvoorbeeld in Afrika gebruikte pesticiden later gesignaleerd in de Golf van Bengalen en de Caribische Zee, al dus Oe Thant. De Amerikaanse senator Gaylord Nel son heeft intussen aangekondigd dat hij vierentwintig wetsontwerpen gaat indie nen voor de bescherming van het mi lieu. Hij wenst onder andere een verbod van alle vluchten met supersone ver keersvliegtuigen in de VS, een verbod van het storten van afvalstoffen in zee, een verbod van nieuwe olieboringen in de zeebodem in afwachting van veiliger technologische methoden, en een verbod van DDT plus verscherping van de be staande wetten inzake het gebruik vanx pesticiden. De Stirlingmotor komt daarom op een juist moment, om dat deze krachtbron aanzienlijk minder schadelijke gassen uitstoot. Daarbij komt nog een hele reeks andere voordelen: de motor werkt vrijwel trillingsvrij, blijft schoon van bin nen, verbruikt minder brandstof en is voor de werking niet gebonden aan een bepaalde brandstof. Het principe van de heteluchtmotor komt op het volgende neer: een bepaalde hoeveelheid lucht komt afwisselend in een koude en een warme ruimte. In de koude ruimte wordt deze hoeveelheid samengeperst. Als de lucht daarna in een flink verhitte ruimte stroomt, zal de lucht met forse kracht expanderen en zo de energie opbrengen om bijvoorbeeld een zuiger aan te drijven. Bij dit proces hebben flinke temperatuurwisselingen plaats, variërend van 100 tot 650 graden Celsius. Deze motor beschikt over zogenaamde uitwendige verbranding. Daardoor is men vrijer in de keuze van de brandstof. Philips, die reeds in de veertiger jaren in zijn natuur kundig laboratorium met dit principe experimenteerde, is nu tevoorschijn gekomen met een krachtbron die bij 3.000 t.p.m. een vermogen van 200 pk ontwikkelt. Voorlopig zal de nieuwe motor, na de wankelmotor het Een hoge vraagprijs kan, als hij door Engeland wordt aanvaard, grote conse quenties hebben voor de gemeenschap. Engeland zou door het betalen van zo’n hoge prijs in betalingsbalansmoeilijkhe den kunnen komen en krachtens het ver drag van Rome kan Engeland in een dergelijk geval een beroep om hulp doen op de gemeenschap. Dit zou ertoe kunnen leiden, dat de betaling voor een deel wordt kwijtgescholden of over een lange re periode wordt gespreid. Deze prijs is het aandeel, dat het Ver enigd Koninkrijk in de gemeenschappe lijke landbouwfinanciering volgens het voorstel van de EEG-onderhandelaars op zich zou moeten nemen. Dit aandeel be draagt in de overgangsperiode gemiddeld 23 percent. Het eerste jaar zou het 21 percent moeten zijn, daarna 25 percent. Engeland heeft daar tegenover aangebo den in het eerste jaar 3 percent voor zijn rekening te nemen, welk aandeel dan zou moeten oplopen tot 15 percent. Dit komt, zo zette de staatssecretaris uiteen, neer op gemiddeld 9 percent. Hij vindt overi gens dit aanbod en vooral het beginper- centage van 3 percent wel wat aan de lage kant. De Britse onderhandelaar heeft zich in het parlement min of meer op dit aanbod vastgelegd. tweede revolutionaire type binnen korte tijd, nog worden gebruikt voor bedrijfswagens. Maar ongetwijfeld zal een verdere ontwikkeling de motor geschikt maken voor per sonenwagens. Philips is overigens niet van plan deze motor zelf te gaan exploiteren. Met General Motors in Amerika is een samenwerking opgebouwd, die al heeft geleid tot een demonstratie In Amerika van twee experimentele wa gens die met Stirlingmotoren waren uitgerust. Misschien schuilt in deze samenwerking met het Nederlandse concern de reden dat General Motors zo lang heeft gewacht met een licentie-aanvraag voor de wankelmotor. Maar voordat deze krachtbron geschikt is voor inbouw in een personenwagen zal onder meer de motor nog com pacter moeten worden gebouwd, dan hij nu al is. Hier is het wachten op én op de resultaten van de proef ritten. DEN HAAG. De Nederlandse rege ring vindt de prijs, die de EEG van Enge land vraagt voor zijn toetreding tot de gemeenschap veel te hoog. Staatssecreta ris De Koster van Buitenlandse Zaken heeft dit dinsdagmiddag verklaard in een lunchvergadering van het departement ’s-Gravenhage van de „Nederlandse Maat schappij voor nijverheid en handel”. NEW YORK, (Reuter) Secretaris generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft gewaarschuwd tensievere exploratie van Hoewel benzinemotoren niet alleen verantwoordelijk zijn voor het vuil in de lucht, is het een feit dat zij een groot deel van deze vervuiling voor hun rekening nemen. Een proef die de vereniging heeft genomen be wijst dit, voorzover het nog nodig was. In totaal wer den 2.447 auto’s gekeurd op de aanwezigheid van kool- monoxyde in het uitlaatgas. 1.883 wagens of bijna 77 percent kwamen daarbij boven de toegestane 4,5 percent koolmonoxyde. Een groot deel van deze wagens hield na een technische ingreep minder dan 4,5 percent CO over in het uitlaatgas. De schadelijke bestanddelen in het uitlaatgas ont staan door een onvolledige verbranding in de cilinder. Dit kan weer verband houden met een onjuiste af stelling van de carburatie. Speciaal bij het stationair draaien of tijdens filerijden treden grotere concen traties koolwaterstoffen en koolmonoxyde op in de uit laatgassen. De wagen is dan niet normaal in bedrijf. Verbindingen van koolwaterstoffen vormen actieve bestanddelen van de benzine, die nodig zijn om de hoog ontwikkelde motor zonder haperen te laten lopen. De benzinemaatschappijen doen op dit moment aan veel research om het aandeel van deze koolwaterstoffen terug te dringen. Maar ondanks het gebruik van zogenaamde „addi tives”, bedoeld om de motor schoon te houden, is het nog niet gelukt een volkomen schoon uitlaatgas te laten ontstaan. Maar ook een onvolkomen werking van de motor laat een extra hoeveelheid schadelijke stoffen in het uitlaatgas ontstaan. Verkeerde of vervuilde bougies, on juiste klepafstelling of vervuilde kleppen, onjuist af gestelde ontsteking, storing in het verbrandingsproces, bijvoorbeeld door de te hoge weerstand van ontstoorde bougiëkabels, verhinderen een optimale werking van de motor. Naast een voortdurende meting van het CO- en CH- gehalte in het uitlaatgas, kan de automobilist er zorg voor dragen dat deze onvolkomenheden in de werking van de motor worden hersteld. Het zal misschien een nieuwe garagerekening op brengen, maar daar tegenover staat dat met ingang van 1 oktober van dit jaar de automobilist toch verplicht is in een wagen rond te rijden die minder dan 4,5 per cent CO in de uitlaatgassen bezit. dat in de zeebodem de hoeveelheid oceaan-vervuilende olie die volgens veler mening al meer dan een miljoen ton per jaar bedraagt nog zal doen toenemen. DEN HAAG. De Hoge Raad heeft dinsdag het cassatieberoep verworpen van de NV Campo Caravan tegen het arrest van het gerechtshof in Den Haag, waarbij de NV wegens overtreding van de winkelsluitingswet was veroordeeld tot een boete van 250. De veroordeling gold het te koop aanbieden van caravans op zondag. De nieuwe motor van Philips, de Stirling- of hetelucht motor, is het resultaat van bijna dertig jaar experimen teren. Al is het werkingsprincipe van deze Stirlingmotor aanzienlijk ouder. In 1817 bouwde Stirling voor het eerst een heteluchtmotor, die echter nooit een ernstige concur rent werd voor de stoommachine. Nu, na zoveel jaar, blijkt ditzelfde Stirlingprincipe wel een ernstige bedreiging voor de conventionele benzine motor, die trouwens ook door vergevorderde experimenten en proeven met gasturbines, elektromotoren en opnieuw de aloude stoommotor steeds meer in de hoek wordt gedrongen. Achtergrond voor al dit ontwikkelingswerk in de mo- torenbouw vormt niet zozeer de zuiver technische drift naar steeds betere motoren, maar veel meer de toenemende overtuiging dat de luchtverontreiniging door de conventio nele benzinemotor niet meer kan worden getolereerd. De auto-industrie voelt daarbij de adem van de overheid in zijn nek, die bijvoorbeeld in Amerika de eis heeft ge steld, dat binnen vier jaar nieüwë motoren met minder verontreiniging van de lucht op de markt moeten ver schijnen. In een rapport aan de VN-commissie voor natuurlijke rijkdommen, die in fe bruari bijeenkomt, betreurde Oe Thant ook de merkbare tendens naar afvalstor- ting en lozing van rioolstoffen in de oce- \anen. Een andere bedreiging voor het De „Groene Baretten”, aldus de gene raal, kunnen bruggen opblazen, dat weet iedereen, „maar minder bekend is dat ze ook scholen en apotheken kunnen bou wen.” Een aantal hospitaalsoldaten van de Groene Baretten helpt nu in een ver armd district van Noord-Carolina de plaatselijke artsen onder meer bij het verrichten van keuringen. De „Groene Baretten” zijn soldaten die speciaal opgeleid zijn voor de osycholo- gische oorlogvoering en de guerrillastrijd. Hun commandant, de 45-jarige generaal Henry Emerson, heeft in Washington meegedeeld dat de rol van zijn mensen in Vietnam teninde loopt en dat men nu gaat proberen hoe men ze weer in de burgermaatschappij kan gaan ;nschake- len. j ’Let op dit merk.- Wanneer het u gaat om wollen tapijt van gegarandeerd zuiver scheerwol. AMSTERDAM. Afgevaardigden van de Nederlandse Women International Zio nist Organization (WIZO), die dinsdag in Amsterdam in algemene vergadering bij een waren, hebben in een telegram aan de Russische ambassade in Den Haag hun ernstige verontrusting uitgesproken over de in Rusland gehouden en te houden processen tegen de joden. De vergadering verklaarde zich in het telegram voorts so lidair met de stappen, die worden onder nomen om de joden in de Sovjet-Unie de mogelijkheid te bieden te gaan waarheen zij willen, zoals is bepaald in de door de Sovjet-Unie mede ondertekende verkla ring van de Rechten van de Mens. van de Rechten van de Mens ook is on- In een telegram aan Gunnar Jarring in New York, de vredesbemiddelaar voor het Midden-Oosten, spreken de afgevaardig den van de WIZO hun ernstige verontrus ting en afschuw uit over de in Syrië en andere Arabische landen gevoerde pro cessen tegen joden. WIZO verzoekt Jarring bij zijn besprekingen er rekening mee te houden, dat de desbetreffende landen jo den geen toestemming geven naar Israel te emigreren of naar door hen gekozen landen, en wijst erop dat de verklaring avn de Rechten van de Mens ook is on dertekend door Syrië, Libye, Irak en Egypte. SC»!

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 15