Meer doden in huis en op het werk dan in het verkeer Kamerleden boos op staatssecretaris ACTIE VOOR ANGELA DAVIS Regeringspartijen hebben bij geënqueteerden nauwelijks grotere aanhang dan oppositie Geen aanbeveling aan artsen, vragen niet te beantwoorden Over 10 jaar elk gezin een auto „Communicatie met Rome is verbeterd EN SPIERPIJNEN 8 15 c nederland Maatschappij Geneeskunst: Als proeven slagen, volgend jaar landelijk alarmnummer Taunus DDR verdween uit Amsterdam Oorlogsmisdrijven verjaren niet Brandpunt-onderzoek: Bijna de helft wil meer belasting betalen voor oplossing van de woningnood Apart pensioen verlangd voor joodse vervolgingsinvaliden Montagefouten bij Ford Cortina en IS? DANSCENTRUM GRIEK Handelsattaché van 2 Mi W M' WOENSDAG 27 JANUARI 1971 Door Kamerbesluit Minister Bakker: Woningbouw >r Mgr. Zwartkruis weer thuis Zevenduizend wagens terug naar dealers EHBO op school? De Jong favoriet ZIJLWEG 49 - HAARLEM - TELEFOON 32 69 06 Eén alarmnummer Onmiddellijke verlichting van REUMATISCHE- Comité Vragen (Van onze parlementsredactie) (Van onze Haagse redactie) ADVERTENTIE DEN HAAG De gezamenlijke regeringspartijen zouden volgens 1.124 door Into- mart geënquêteerden op het ogenblik nauwelijks op een grotere aanhang onder de kiezers kunnen rekenen dan de oppositiepartijen: PvdA, D’66 en PPR. Intomart en- quêeteerde voor de derde politieke Brandpunt-special, waarvan de resultaten dins dagavond bekend zijn gemaakt. De staatssecretaris deelde mee dat er de laatste jaren sprake is van een toe neming van het aantal gediplomeerde EHBO’ers. Eind vorig jaar was dit aan tal opgelopen tot 130.746. Dr. Dolman (P.v.d.A.) bepleitte invoe ring van een verkort EHBO-programma op de scholen. Op de vraag wie in het nieuwe kabinet de minister-president moet worden, wist dit keer 44.8 percent van de ondervraag- NU inschrijven voor 1e jaars, deze week nog deelnemen op zondag 5.30 uur. Iedere ZATERDAG- en ZONDAGAVOND een FIJNE DANSAVOND. Aanvang 8.30 uur. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft gisteren besloten tot opheffing van de verjaring van ernstige oorlogsmisdrij ven en misdrijven tegen de menselijk heid. Het wetsontwerp is een uitvloeisel van een verdrag van de Verenigde Naties dat enkele jaren geleden is aangenomen op initiatief van Polen. De staatssecretaris deed deze mede deling gisteren tijdens het debat over de invoering van een Wet Ambulancever- Mgr. Zwartkruis op Schiphol. (Van een onzer verslaggevers) den geen antwoord te geven. Premier De Jong kreeg 13.6 percent (de meeste) van de antwoorden, dat is bijna 3 percent meer dan bij de december-enquête en 4,3 percent meer dan bij de november-en- quête. Na premier De Jong volgde on middellijk de AR-fractieleider mr. B. W. Biesheuvel met 10.2 percent tegen 7 per cent in december en 8 percent in novem ber. Kloos kreeg 6.3 percent, iets meer dan in december (6.1 percent) en veel meer dan in november (3,7 percent). Onder de bejaarden vallen thuis de meeste slachtoffers volgens dr. Kruisin- ga, maar ook in de leeftijdsgroep van 1 tot 4 jaar vallen er relatief meer doden thuis. De belangrijkste doodsoorzaak in huis is de val, met name voor bejaarden (in die categorie 70 percent). In de leef tijdsgroep van 1 tot 4 jaar is dit percen tage 15, in de leeftijdsgroep 25 tot 44 jaar eveneens 15 en in de groep van 45 tot 64 jaar 40. Het aantal huisongevallen in de steden is hoger dan op het platte land. HAARLEM De bisschep van Haarlem, mgr. Th. Zwartkruis, en de bisschep van Groningen, mgr. J. B. Möller, ztfn gisteren uit Rome teruggekeerd na een week van besprekingen met Vaticaanse autoriteiten. Mgr. Zwartkruis gaf bij de aankomst op Schiphol te kennen dat de besprekingen met de paus goed zijn verlopen en dat ook de kwestie-Simonis ter sprake is geweest. „Hoe meer je naar Rome gaat hoe beter het is”, zei de bisschop. De communicatie Is volgens hem nu flink verbeterd. Op grond van de antwoorden op de vraag: „Als er morgen verkiezingen zou den zijn voor de tweede kamer, op welke partij zou u dan stemmen” heeft Brand punt-special nagegaan of er een kabinet van een andere politieke samenstelling zou kunnen worden gevormd dan het thans zittende kabinet-De Jong. De kan sen voor de regeringspartijen en de op positie lagen dan gelijk, namelijk 40 per cent. Voor de regeringspartijen is dit percentage gelijk aan dat van de decem- ber-enquête, maar een achteruitgang van 4 percentvergeleken met de november- enquête. Voor de drie genoemde opposi tiepartijen zouden de kansen stijgende zijn hoewel onvoldoende voor het verkrijgen van een solide meerderheid in de Tweede Kamer. Bij de november-enquête waren de kansen voor de oppositie-partijen 34 percent, bij de december-enquête 39 en bij de januari-enquête 40 percent. Ver geleken met de vorige twee onderzoekin gen worden de woningbouw en de milieu vervuiling door steeds meer ondervraag den gezien als de belangrijkste proble men die de regering in de eerste plaats moet aanpakken. De belangstelling voor het loon- en prijsbeleid is bij de geënquê teerden dalende. Waren er bij de de cember-enquête nog 41 percent van de ondervraagden die lonen en prijzen tot een van de twee belangrijkste problemen rekenden, thans was dit percentage tot 24 percent gedaald. De aandacht voor enorme organisatie achter dat nummer vereist zal zijn. Dinsdag zal over het wetsontwerp en de motie worden ge stemd. Er zijn in ons land enkele tientallen ge vallen van asbestose geconstateerd. Deze ziekte, die kan ontstaan door intensief ge bruiken van en werken met asbest heeft soms gevaarlijke gevolgen. Mej. Baren- dregt (PvdA) vroeg daarom een interim- rapport van minister Roolvink van Sociale Zaken. Zij wilde toepassing van asbest ge heel verbieden. Zij was ontstemd over een publikatie van de Arbeidsinspectie „Veilig werken met asbest”, die een aantal eisen noemt die volgens het Kamerlid „ronduit misleidend” zijn. het probleem van de milieuvervuiling was vergeleken met december echter van 20 tot 30 percent gestegen. In het nieuwe kabinet zou de minister van financiën volgens de ondervraagden extra geld mogen uitgeven voor woning bouw, milieuvervuiling, onderwijs en be jaarden. Belastingverlaging werd steeds minder verlangd. Thans waren 27 percent van de ondervraagden in het algemeen voor belastingverhoging. Dat was een voor uitgang van 3 percent vergeleken met de december-enquête en zelfs 8 percent ver geleken bij de november-enquête. Het wisselend deel van het onderzoek had thans betrekking op de wensen ten aanzien van de woningbouw. Voor de oplossing van de woningnood waren niet minder dan 49 percent van de oder- vraagden bereid meer belasting te beta len. Er zouden ook meer huizen kunnen wor den gebouwd als de overheid bezuinigt op andere bouwactiviteiten. Maar volgens de meerderheid van de ondervraagden zou de overheid om de woningnood op te lossen hoogstens mogen bezuinigen op de bouw van sportzalen, gemeentehuizen en andere dergelijke gebouwen, niet op de bouw van ziekenhuizen en scholen en op de aanleg van wegen en waterwerken. Van de stemmers op de P.v.d.A. de P.P.R. en de P.S.P. vindt 73 percent, dat de overheid zelf meer huizen moet laten bouwen, van de D’66-kiezers 61 percent, van de stemmers op K.V.P., A.R.P. en C.H.U. 51 percent, van de V.VD.-stem mers 44 percent. Op het platteland is 41 percent ervoor, dat de overheid zelf meer huizen bouvlt, in de grote steden 71 per cent. Van de ondervraagden is 66 percent van mening, dat de overheid aan mensen die, gelet op hun inkomen, in een goedkoop huurhuis wonen, een extra belasting mag opleggen. Gedwongen verhuizing naar een duurdere woning wijst de meerderheid (54 percent) daarentegen af. Van de ondervraagden vindt 85 percent het juist, dat de bouw van de meeste nieuwbouwwoningen op het ogenblik door de overheid wordt gesubsidieerd. Boven dien vindt 82 percent het juist, dat boven de vaste subsidies in individuele gevallen nog een extra subsiie wordt ver strekt. Er is overigens veel twijfel of de subsidies wel terecht komen bij de mensen, voor wie ze in feite bestemd zijn. Van de ondervraagden was 24 per cent van oordeel, dat de beter gesitueer den het meest van deze overheidssubsi die profiteren. Bijna de helft van de ondervraagden (45 percent) kent geen partij waarin men het meest vertrouwen heeft ten aanzien van de oplossing van de woningnood. De P.v.d.A. kreeg echter de meeste stem men, namelijk 22 percent, K.V.P. en D’&& elk 7 percent en de overige partijen in totaal 13 percent. DEN HAAG. De voorstemmers van de motie-Voogd (alle fracties, behalve K.V.P., A.R.P. en C.H.U.)waarin ge vraagd wordt om een aparte pensioen regeling voor joodse oorlogsslachtoffers die lichamelijke gebreken aan de ver volgingen hebben overgehouden, zijn bij zonder verontwaardigd over de handels wijze van staatssecretaris Van de Poel (CRM), die geweigerd heeft de motie uit te voeren, ondanks het feit dat de meer derheid van de Tweede Kamer deze mo tie had aangenomen. ADVERTENTIE Doorstraalt verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten Reumatische pijnen, «pit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan do haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en “doorstraalt” verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. (Van onze redacteur automobilisme) AMSTERDAM. De Nederlandse Ford automobielfabrieken hebben van ochtend meegedeeld dat 7.000 auto’s van de typen Cortina en Taunus naar de dealers terug moeten voor een correctie aan de voorwielophanging. Volgens Ford gaat het om de onjuiste montage van twee voorwielophangings- bouten waardoor een overmatige toleran tie ontstaat, wat op de lange duur ge vaar kan opleveren voor de bestuurbaar heid van de wagens. De fouten zullen door de dealer gratis worden hersteld. Op een persconferentie van het „Comité Waakzaamheid Volkstelling” heeft comitélid Jan Holvast dinsdag middag in Den Haag verklaard, dat regering en CBS voor het parlement feiten verzwegen of onvolledig ver meldden, die met de volkstelling ver band houden. „Zo worden bij de telling niet van alle personen de schutbladen Vicaris H. W J. Kuipers van het bis dom Haarlem, die de bisschoppen heeft vergezeld, verklaarde dat bij de curie meer begrip groeit voor het handhaven van ge trouwde priesters in pastorale en andere kerkelijke functies. Over de opvolging van mgr. Moors van Roermond is niet gesproken, evenmin over de verkiezingsprocedure in dit bisdom, al dus verklaarde mgr. Zwartkruis. „Roer mond zal medezeggenschap krijgen, alleen In een andere vorm, waarschijnlijk als ge volg van alle misverstanden dit in Rotter dam zijn ontstaan en die nu zijn rechtge zet”, zei de Haarlemse bisschop voorts. „De geloofscrisis die Nederland op het ogenblik meemaakt, is in andere landen voor een deel al voorbij. Daar is deze crisis in die zin opgelost dat een groot deel van de gelovigen de kerk al uitgetrok ken is. Het aantal mensen dat praktisch met de kerk meeleeft, praktisch de kerk bezoekt, ligt in andere landen dikwijls veel en veel lager dan in Nederland. Die hebben die crisis al doorgemaakt en waarschijnlijk al opgelost in negatieve zin”. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het aantal dodelijke ongevallen in en om huizen en werk plaatsen neemt de laatste jaren sterker toe dan de ongevallen door het ver keer, aldus deelde gisteren staatssecretaris Kruisinga in de Tweede Kamer mee. Het aantal dodelijke ongevallen rond huis en werkplaats en door ver giftiging en geweld bedroeg in 1967 nog 3.835 en steeg in 1968 tot 3.895, in 1969 tot 4.271 en in 1970 tot 4.372. Het aantal dodelijke ongevallen in het verkeer in deze jaren bleef ongeveer gelijk: 3.091 in 1967, 3.070 in 1968, 3.192 in 1969 en 3.116 in 1970. Het aantal doden ten gevolge van huisonge vallen bedraagt ongeveer 20 percent van alle door ongevallen gedode man nen en ongeveer de helft van de vrouwen. Deze bijzondere postzegel zal van 16 februari tot en met 13 maart verkrijgbaar zijn. De zegel is purper. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Over tien jaren zal het voor de burger weinig meer uitmaken of het geld voor de aanleg van rijkswegen verkregen wordt via de motorrijtuigenbe lasting of via de benzineaccijns. Tegen die tijd is er per gezin gemiddeld één auto. Dit zei minister Bakker van Ver keer en Waterstaat gisteren in de Eerste Kamer bij de behandeling van de verho ging van de opcenten van de motorrij tuigenbelasting. De Senaat ging akkooord met de ver hoging. Met ingang van 1 februari wor den de opcenten op de motorrijtuigenbe lasting verhoogd van 134 tot 174. Het ma ximum per voertuig was 172 en wordt ƒ224. De heer Van den Bergh (V.V.D.), vroeg zich af of de automobilisten deze overi gens ook volgens hem noodzakelijke verhogingen maar kunnen blijven beta len. Hij suggereerde geld voor het Rijks- wegenfonds in de toekomst meer uit de benzineaccijns te putten dan uit de mo torrijtuigenbelasting. Hij noemde het een onhoudbare totstand dat de olieproduce rende landen per vat 3.60 ontvangen, maar dat de consument achtmaal zoveel voor hetzelfde vat moet betalen, omdat viermaal dat bedrag naar allerlei soorten belastingen gaat en driemaal dat bedrag ten goede komt aan de oliemaatschappij en. De positie van het beroepsgoederenver- voer zal bij de toenemende druk op het wegverkeer afzonderlijk moeten worden bekeken zei minister Bakker. Als ook in de komende drie jaren de opcenten op de autobelasting met 9 percent zullen stij gen, hetgeen te verwachten is, zal over de periode 1971 t.m. 1974 911 miljoen gul den voor het Rijkswegenfonds ter beschik king komen. (Van onze redactie in Amsterdam) AMSTERDAM De handelsvertegen- woordiging van Oost-Duitsland in Amster dam mist haar handelsattaché ir. Hans Haring. Mogeljjk is hjj met zijn vrouw en kind uitgeweken naar West-Duitsland. Een jaar geleden verdween Fritz Guhre, ook een handelsattaché van de Oostduitsers in Amsterdam. Van hem is het zo goed als zeker dat hij zijn heil heeft gezocht in West-Duitsland. Ir. Haring verbleef al tweeëneenhalf jaar in Nederland. Hij woon de in een van de flats die de handelsdele- gatie in Amsterdam-Noord heeft gehuurd. In de nacht moet hij een paar dagen gele den zijn vertrokken. De gemeenteraad van Bergen (NH) heeft zich gisteravond in een motie uit gesproken tegen de manier waarop de volkstelling zal worden gehouden. Bij de regering en bij de Tweede Kamer wordt er op aangedrongen maatrege len te nemen die het vertrouwen ten aanzien van de anonimiteit zullen ver groten, waardoor tevens een grotere deelname kan worden verwacht. Een voorstel uit de raad om direct al te besluiten zelf de naamkaarten na controle te vernietigen en deze sus niet naar het CBS te sturen, werd niet in behandeling genomen. van de rest van het in te vullen boekje gescheiden (onthoofdingsprocedure). Met name voor de bevolking op va rende schepen en in doortrekkende woonwagens en de bevolking van in richtingen en tehuizen geldt, dat na invulling de boekjes niet worden „ont hoofd”, maar direct naar het CBS dienen te worden gezonden”, aldus Holvast. Voorts is het mogelijk met de adrescodering op de eerste in te vul len kaart en met behulp van de tel- registers die ook naar het CBS gaan bij een bepaalde naam de gegevens terug te vinden, zo stelt het comité. „De noodzakelijke anonimiteit is bij deze statistische enquête afwezig. De plicht en de mogelijkheid tot vernieti ging van gegevens in gevallen als bij voorbeeld een bezetting, zijn niet gere geld”, aldus enkele bezwaren van het comité. De studentenorganisaties ASVA, SRVU, Gronstra en (o.m.) Socialistische Jeugd, Sjaloom en Dolle Mina hebben hun leden geadviseerd niet aan de volkstelling mee te doen. De oproep is onder meer ondertekend door No rah Samkalden, dochter van Amster dams burgemeester. De staatssecretaris bleef bij zijn voor waarde dat de proefnemingen volledig geslaagd moeten zijn omdat er een Bij het Amerikaanse consulaat in Amsterdam hebben groepjes dolle Mina’s dinsdagmorgen en -middag een handtekeningenactie gehouden voor de Ameri kaanse Angela Davis, die deze dag in de gevangenis haar verjaardag vierde. voer. Daarbij diende de heer Dolman (P.v.d.A.) een motie in waarin gevraagd wordt om zo spoedig mogelijk één lan delijk uniform alarmnummer (0011) voor eerste hulp te laten instellen. De staatssecretaris vond deze motie overbodig, omdat reeds een proef met het alarmnummer 0011 wordt genomen in Tilburg, welke spoedig gevolgd zal worden met een proef in Breda. Als de ze proeven slagen zal in de loop van volgend jaar het landelijk nummer wor den ingevoerd. Dit zei dinsdagavond kardinaal Alfrink tijdens een interview in AVRO’s Televi- zier. Sprekende over de inspraakprocedure bij bisschopbenoemingen zei de kardinaal „Men heeft gezocht naar bepaalde pro cedures en ik wil niet zeggen dat deze procedures niet de juiste zouden zijn, maar zij kunnen altijd worden geperfec tioneerd. Wij zijn nog bezig te zoeken naar de juiste vorm”. Over de procedure die in Roermond ge volgd zal worden, zei de kardinaal: „Zon der te willen bepalen dat de procedure van Rotterdam niet goed geweest zou zijn, kan men toch weer leren van de na- geschiedenis”. Nadrukkelijk erkende kardinaal Al frink het recht van de paus zelf bisschop pen te benoemen, maar hij meende dat het Vatikaan al bezig is te bestuderen langs welke wegen de bisschopsbenoe mingen het best kunnen geschieden. De kardinaal wist nog niet wanneer bisschop Simonis zal worden gewijd. Hij dacht wel dat hij de wijding zelf zal ver richten, althans dat het Nederlandse bis schoppencollege het gezamenlijk zal doen. Over de inhoud van zijn beide gesprek ken met de paus wilde de kardinaal eerst de bisschoppen informeren. UTRECHT. De Koninklijke Ne derlandse Maatschappij tot Bevorde ring der Geneeskunst zal geen ge volg geven aan het verzoek de artsen aan te bevelen bij de volkstelling de vragen betreffende invaliditeit en ziekten niet te beantwoorden. Het be stuur van de maatschappij vertrouwt erop dat de werkwijze van het Cen traal Bureau voor de Statistiek de anonimiteit zal waarborgen. Deze beslissing heeft het bestuur dinsdagavond genomen. Zoals ge meld hadden prof. dr. G. C. Heringa uit Midlareri en de arts P. J. M. Bau- doin uit Assen in een open brief aan de Maatschappij en aan alle Neder landse artsen niet beantwoording der twee vragen verzocht. Het bestuur van de maatschappij vindt dat het beroepsgeheim van de arts niet in het geding is, indien het gaat om zelf invullen van vragenlijs ten. Het beroepsgeheim komt eerst aan de orde, indien met name ge- neesheer-directeuren van inrichtingen waar patiënten worden verpleegd, ge gevens met betrekking tot deze pa tiënten zouden moeten verstrekken. Het dagelijks bestuur is van oordeel, •dat het beroepsgeheim er primair is ten dienste van de patiënt en dat de arts, oog hebbend voor het aan de volkstelling verbonden maatschappe lijk nut, zorgvuldig moet overwegen of het gerechtvaardigd is een beroep te doen op het verschoningsrecht dat in de volkstellingenwet is ingebouwd. Intussen heeft het Kamerlid mejuf frouw mr. A. M. Goudsmit (D’66) mi nister Nelissen gevraagd of hij haar mening deelt, dat de directeuren van inrichtingen voor geesteszieken en gevangenissen bij de komende volks telling, als zij ten behoeve van hun verpleegden het volkstellingsformu- lier moeten invullen, de vraag tot welke verzorgingscategorie de be trokkene behoort, dienen over te slaan. Het is volgens haar in strijd met het ambtsgeheim van een arts directeur om de desbetreffende vraag te beantwoorden. „Er is wel gezegd”, aldus het Voorlo pig Verslag op de nota van de staatsse cretaris, „dat het er uithalen van de joodse groep een soort discriminatie zou betekenen die men de joden niet mag aandoen. De indieners van de motie stel len daar tegenover, dat, voor zover van discriminatie sprake zou zijn, dit uitslui tend een gevolg is geweest van het op treden van de nazi’s en men voor de realiteit daarvan de ogen niet kan slui ten. Wanneer men overvoorzichtig is in de erkenning van het lot van de joodse landgenoten dan discrimineert men on bewust en volstrekt te goeder trouw ook”. Opnieuw wijzen deze Kamerleden er op dat een bijstandsregeling voor de oorlogsslachtoffers een geheel andere gevoelswaarde heeft dan een pensioen regeling. Zij bepleiten nogmaals voor de joodse slachtoffers met voorrang een pensioenregeling vast te stellen. De ^staatssecretaris wordt verweten, dat hij elk contact met de Kamer ver meden heeft om te komen tot een geza menlijke oplossing van het vraagstuk van een pensioenregeling voor joodse oorlogsslachtoffers.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2