Israel geeft antwoord op Egyptisch plan EGYPTE KLAAGT OVER BESTANDSSCHENDING Kort voor maanreis Tijdbom in Antwerpse haven Snel Frans-Westduits voorstel na topoverleg in Parijs: reageren onderweg door melk onderweg Werk hervat in Poolse havensteden Frankrijk zou Israel weer bevoorraden Progressieve groep in CDU lijdt nederlaag Tanks rijden door Pnom Penh s „In drie etappes naar een Europese Kanonschot geeft in Rome „de tijd aan” economische en monetaire unie” Hu I Rijdt veilig met melk 1i JU Stadsklokken staan allemaal stil van Guinee "3. Nog pas enkele executies in B Vrijgesproken „gemengde" geslachtsdaad I 3 3 WOENSDAG 27 JANUARI 1971 I Over de brug l (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS Frankrijk en West-Duitsland zullen de overige vier EEG- landen voorstellen de weg naar een Europese economische en monetaire unie die in beginsel in 1980 moet worden ingesteld, in drie etappes af te leggen. Bij de twee tussenstations waarvan het eerste over drie jaar zal worden aangedaan, zullen de Zes of eventueel meer landen gezamen lijk overleggen of die weg al of niet moet worden voortgezet. Cijfers Rookwolkje Geplukte kip NEW YORK (AP, AFP en Reuter) Egypte heeft in een brief aan se- cretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties Israel ervan be schuldigd, dat op 20 en 26 januari Phantoms het bestand langs het Suez- kanaal hebben geschonden. Ongenoegen Fa Politie-agenten bij de plaats waar de bom (omcirkeld) werd gevonden. (Van onze redacteur in Bonn) ADVERTENTIE U2S BONDSKANSELIER BRANDT leden een speciale minister benoemde, in de toekomst gezamenlijk zal worden aan gepakt. PNOM PENH. (Reuter) Tanks en andere militaire voertuigen red dn van nacht door de straten van Pnom Penh om een beschermende ring om de Cam- Dat kanselier Willy Brandt toch wel veel verder dan zijn gastheer over de Pa- rijse brug is gekomen, valt natuurlijk te iet of en le en én sr- ste 10- ij- )eg tri- er- jr- De- ia- rdt er- het len in de tij ver 'ul- lik- ta- ks- de oo ien ce- en, eel dat ten rag jij- BONN. Op het partijcongres van de Christelijk-Democratische Unie in Diis- seldorf heeft de „ondernemersvleugel” gisteravond een belangrijke overwinning geboekt. Een voorstel om in het nieuwe partijprogramma, waarover de afgelopen De bom, die een meter lang en 25 cen timeter hoog was, bevatte een lading van de zeer gevaarlijke springstof Amatol. Tijdmechanismen bij deze bommen kun nen van zes tot 144 uur werken voor de explosie volgt. Aanvankelijk was men van plan de bom met een boot naar een afgelegen stuk van de Schelde te brengen en daar te laten exploderen. Bij nader inzien vond men het echter toch te riskant met de gevaar lijke last door de Scheldesluizen te varen Toen besloot men een diepe sleuf te gra ven, daar de bom in te plaatsen en de hele machine na afdekking tot ontplof fing te brengen. Dit is een volledig suc ces geworden. Maar in het licht van dat Frans-Duitse pragmatisme is, paradoxaal genoeg, ech ter heel veel in het duister gebleven. Zo is, althans voor de buitenwereld, nog niet duidelijk geworden wat precies de rol van de Europese organen van Brussel tijdens het nieuwe traject in drie etappes zal wor den. Evenmin ziet men nog goed hoe deze nieuwe weg en procedure nu precies op de noemer van het niettemin elastische Verdrag van Rome zullen kunnen worden geplaatst. In officiële Franse ogen heeft kanselier Brandt nu zelfs de juistheid onderschre ven van de kritiek die generaal Charles de Gaulle altijd op de aanhangers van de supra-nationaliteit had uitgeoefend, die hij verweet dat ze bij de bouw van een Euro pees huis met het dak wilden beginnen President Georges Pompidou, die zich vo rige week al in beginsel voor dat Europe se bouwwerk had uitgesproken, heeft nu van zijn Westduitse gast gedaan gekregen dat eerst het fundament zal worden ge legd met als bouwstenen en gewapend be ton de concrete realiteiten waarover de zes regeringen en niet de Commissie in Brussel beschikken. In het bilaterale raam van hun relaties zijn Parijs en Bonn voorts nog overeengekomen dat de milieu bescherming waarvoor Frankrijk kortge- Bij stilzwijgende afspraak schenen bei de staatslieden trouwens overeen te zjjn gekomen in het huis van de gehangene niet over de beul of de galg in casu de supra-nationaliteit te spreken en zich om beurten op hun pragmatisme en hun realiteitszin te beroemen. Op Kaap Kennedy wordt onder hoog spanning gewerkt aan de nieuwe maanreis. De drie astronauten van de Apollo-14 zijn dagelijks onder leiding van commandant Alan Shepard (zie foto) in hun oefencabine bezig met repetities. Zondag is het zover. Als alles goed gaat zal de Apollo om 21.23 uur (Nederlandse tijd) van de aarde vertrekken. ANTWERPEN, (ANP). In de Ant werpse haven is gisteren een tijdbom tot ontploffing gebracht. Bij de explosie is geen schade veroorzaakt. De bom was maandagavond blootgelegd door een graaf machine die in de Schelde een geul bag gert voor de olieleiding Rotterdam-Ant- werpen. Gisteren ging plotseling het tjjd- mechanisme van de bom werken, waarna uitgebreide veiligheidsmaatregelen wer den getroffen. drie dagen is gediscussieerd, het principe van partitaire medezeggenschap op te ne men, werd met grote meerderheid ver worpen. Die pariteit zou met name hebben moe ten blijken uit een even sterke vertegen woordiging van werknemers en werkge vers in de raden van toezicht van de grote bedrijven. Ook een compromisvoorstel van het partijbestuur, waarvan was verwacht dat het voor alle groepen in de CDU aan vaardbaar zou zijn, sneuvelde. Enkele uiterst conservatieve partij afdelingen wisten een meerderheid van zes stemmen te verwerven voor een voorstel om de ra den van toezicht samen te stellen uit ze ven vertegenwoordigers van het kapitaal en vijf van de arbeid (de werknemers). Het besluit is een teleurstelling voor de progressieve groep in de CDU, die vooral op dit punt zeer actief is geweest. Een meerderheid van de gedelegeerden had zich hiermee namelijk uitgesproken voor een duidelijk conservatieve koers in de binnenlandse politiek. Dat hetzelfde geldt voor de buitenlandse politiek, was al gebleken uit de bijval die Rainer Bar- zel, de oppositieleider in de Bondsdag, gisterochtend had gekregen tijdens een rede, waarin het oude C.D.U.-standpunt werd herhaald: de indruk wekken dat de regering-Brandt de Russen in huis haalt, maar inmiddels toch niet met zo veel woorden verklaren dat de verdragen van Moskou en Warschau door de C.D.U. met zekerheid zullen worden verworpen. weerraketten van het type SA-2 zijn ge ïnstalleerd. Dayan zei dit in antwoord op vragen in het Israëlische parlement. Minister Dayan heeft voort de volgen de cijfers bekendgemaakt In 1970 werden er, als gevolg van oorlogshandelingen, 182 Israëlische soldaten gedood en 634 gewond. Bij verkeersongelukken kwamen dat jaar 43 mensen om en liepen ruim 600 verwondingen op. In de bezette strook van Gaza wer den, in de periode van het einde van de oorlog in 1967 tot en met 31 decem ber 1970, 132 Arabieren bij guerrilla- aanvallen gedood, onder wie 21 kin deren en 33 vrouwen. (Van onze redacteur in Rome) ROME. Wie in Rome met iemand een afspraak heeft gemaakt mag tot een half uur te laat komen. Dat is zo om dat het verkeer zo onberekenbaar is dat niemand weet hoe lang hij precies on derweg zal zijn. Een beroep op de dichte overwegbomen gaat in de eeuwige stad niet op, want die zijn er niet. Evenmin kan men lang volhouden dat de klokken achterlopen, want iedereen in Rome weet dat de stadsklokken helemaal niet te vertrouwen zijn. De openbare uur werken staan in feite al sinds jaren stil en alleen een vreemdeling kan nog wel eens even de indruk ondergaan dat hij niet goed geworden is, als hij bijvoorbeeld rond het middaguur een klok op acht ziet staan. De zeshonderd publieke uurwerken in Rome werden indertijd geplaatst door een particuliere firma met de bedoeling om advertentieruimte aan de achterzijden er van te verkopen. De inventieve onderne mer betaalde aan de stad een rente voor het recht om de klokken her en der neer te zetten. De adverteerders bleken even wel bijzonder weinig belangstelling voor de ruggen van de wijzerplaat te hebben en de ondernemende firma liet de zaak steeds meer sloffen. In het begin leidde het voor de Romeinen tot desastreuze ge volgen, maar nu weet iedereen die langer dan een dag in Rome is, dat hij het beste kan doen of hij de uurwerken niet ziet. Gemeentewerklieden zijn ermee begon nen de vergrijsde instrumenten weg te nemen en er is niemand die er een traan om laat. De chauvinistische Romeinen schijnen zich daarbij niet te realiseren dat iedere grote stad, die zichzelf respec- Frankrijk in het geheim onderdelen van militair materieel naar Israel stuurt. Tot dusver rustte op deze zendingen een embargo. Vrijwel ongemerkt komt er verandering in de politiek van Frank rijk om de Arabische landen boven Is rael te bevoordelen. Er zijn tekenen die er op te wijzen, dat Libië niet alle 110 „Mi rages” krijgt, die het in Frankrijk heeft be steld. Reden voor deze koersverandering is het groeiende ongenoegen van Frank rijk over de linkse nationalistische rege ringen in Algerije en Libië, aldus het blad. De Isarelische minister van Defensie, Mosje Dayan, heeft verklaard inlichtin gen ontvangen te hebben dat in Syrië lucht- Aangezien ieder land, volgens de Franse eis en in tegenspraak met het Verdrag van Rome voorlopig het vetorecht be houdt, kan Frankrijk of een ander EEG- lid dus nog altijd besluiten die weg niet verder te vervolgen. Dit Frans-Westduitse voorstel, dat gisteren in Parijs bekend werd gemaakt, is wel het voornaamste resultaat dat president Pompidou en kanselier Wil ly Brandt bij hun tweedaagse topoverleg hebben weten te bereiken. Van zijn kant heeft het Franse staats hoofd ook nog de verwachting en zelfs de hoop uitgesproken dat komend najaar alle obstakels voor Groot-Brittannië zullen zijn weggeruimd om zich bij de EEG aan te kunnen sluiten. De Westduitse kanselier heeft de gedachte uitgesproken dat Groot- Brittannië een aanpassingsperiode van vijf jaar zou worden toegekend. Duits gesprek. De dialoog tussen Oost- en West-Duitsland zal op 4 februari in Bonn worden voortgezet. Dit staat in een percommunique dat in Oost-Berlijn is gepubliceerd na afloop van een vier- uur-durend gesprek tussen de respec tieve staatssecretarissen Michael Kohl en Egon Bahr. Het kanonschot is in een groot deel, van het centrum van Rome te horen, zolang de lucht niet wordt vervuld van het getoeter van boze automobilisten. Maar wie naar de blauwe lucht gluurt ziet in ieder geval na het schot een klein rookwolkje opstijgen. Zo blijft de eeuwige stad nog steeds afhankelijk van de een voudige rooksignalen, zoals die in de tijd van Romulus en Remus beslist ook wer den gebruikt. WARSCHAU (Reuter). In de Poolse havensteden Szczecin en Gdansk is giste ren weer normaal gewerkt na de per soonlijke tussenkomst van partijleider Edward Gierek. Samen met premier Piotr Jaroszevicz heeft hij zondag en maandag in beide plaatsen naar de grie ven en verlangens van de stakende arbei ders geluisterd. Functionarissen in Szczecin, waar de arbeiders van de werven, het openbare vervoer en andere bedrijven het werk za terdag hadden neergelegd, hebben ver klaard dat er bij alle bedrijven hard wordt gewerkt om de door de stakingen ontstane produktieverliezen ongedaan te maken. Een woordvoerder in Gdansk maakte ook melding van een verhoogde activiteit van de arbeiders. De Israëlische stafchef, luitenant-gene- raal Hajim Bar Lev, heeft een officier aangewezen om klachten over het optre den van Israëlische militairen in de strook van Gaza te onderzoeken. Hij deed dit naar aanleiding van beschuldigingen over mishandelingen en vernielingen bij huiszoekingen door de grenspolitie die tot taak heeft een einde te maken aan een toenemende reeks van aanslagen in het bezette gebied. Van Israëlische zijde zijn dergelijke beschuldigingen tegengespro ken. teert, zorgt voor duidelijke tijdaanwijzin gen in de straten. Hiertegen kan weer worden aangevoerd dat in Rome alles met de maatstaven van de eeuwigheid gemeten wordt. En één rotsvast punt in de dag is er tenminste nog steeds: het is het kanon op één van de zeven Romeinse heuvelen, de Gianicolo, dat precies opi het middag uur wordt afgeschoten ter herinnering aan de door Garibaldi in 1849 geleide slag ter verdediging van de republiek Rome. verklaren uit het feit dat hij voor zijn „Oost-politiek” die zich momenteel niet in een blakende gezondheid mag verheugen, zich de luxe van een crisis met Frankrijk onmogelijk kan veroorloven. Frankrijk dat die oost-politiek toch altijd al met wat gemengde gevoelens heeft gevolgd, zal de kanselier nu in die richting officieel niet temin steunen. Ofschoon de vier resterende EEG-lan- den het Parijs akkoord dus nog voor hun rekening zullen moeten nemen, hadden gisteren bij het sluiten van de markt toch maar weinig diplomatieke waarnemers de indruk dat kanselier Brandt de supra nationale huid van de Europese beer al zou hebben verkocht alvorens het dier nog was neergeschoten. Eens te meer lijkt in tegendeel duidelijk te zijn geworden dat in feite West-Duitsland en Frankrijk in de EEG alleen de Europese lakens distribu eren. Het Frankrijk van president Pompidou heeft weer eens uiterst kundig gebruik weten te maken van een zekere diploma tieke knelpositie waarin West-Duitsland als de verreweg economisch machtigste bodjaanse hoofdstad te leggen. Msser dan mogendheid van Europa op dit ogenblik is *wintio’ hat»ï>nnc ziin <rnn nits-^trukken geraakt. Om zich op langere termijn tegen de Westduitse hegemonie te verdedigen, wensen de Fransen nu dus dat Engeland zo spoedig mogelijk als tegenwicht even eens in de Europese boot zal stappen. Fag, tenslotte nog zeggen dat de vakantie in Afrika met een blakend ge zonde en gebruinde huidskleur was terug gekeerd, zich tegenover zijn Franse gast heren een loyale verliezer heeft getoond De besprekingen moeten zich voortdurend m een sfeer van hartelijkheid hebben vol trokken. en toen president Georges Pom pidou tijdens de feestmaaltijd zijn toast tot verrassing van alle disgenoten in het Duits bleek af te steken, haalde kanselier Brandt de tekst van zijn antwoord uit zijn binenzak. die hij zonder al te veel strui kelingen, improviserend in het Frans wist te vertalen. Zoals op de eerste dag van deze 30ste topconferentie die in het raam van het Frans-Duitse vriendschapsverdrag nu weer is afgesloten al voorspeld kon wor den, hebben de beide voormalige erfvijan den elkaar toch gevonden. Maar het lijkt onweerlegbaar dat voor dit nieuwe com promis West-Duitsland het hoogste gelag heeft moeten betalen. Juister is nog te zeggen dat kanselier Willy Brandt de re kening voor de vijf overige EEG-landen heeft voorgeschoten. Want in feite is het de Europese supra-nationaliteit die steeds zieliger op een geplukte kip begint te lij ken die nu weer een nieuwe veer moest laten. DAKAR. (AFP) Volgens een groep Guineeërs, die gisteren per vliegtuig in de Senegalese hoofdstad Dakar arriveer de, zijn in Conakry pas enkele doodvon nissen voltrokken. De overige terdood- veroordeelden zouden nog in verschei dene delen van het land terechtgesteld moeten worden. Maandag was bericht dat de 58 mensen, die wegens hun aan deel in de mislukte invasie tot de dood straf waren veroordeeld, in verschillen de plaatsen waren opgehangen. De ove rige 32 doodvonnissen zijn bij verstek uitgesproken. De Israëlische regering heeft gisteren het antwoord op de aan de VN-bemidde- laar, dr. Gunnar Jarring gedane vredes voorstellen van Egypte voorgelegd aa», de Israëlische afgevaardigde in New York, Yosef Tekoah. Tekoah zal het door premier mevrouw Golda Meir en de minister van Buiten landse Zaken Abba Eban, opgestelde ant woord waarschijnlijk vandaag of morgen aan Jarring overhandigen. Dit is in po litieke kringen in Tel Aviv vernomen. Er zijn geen bijzonderheden over het Israëlische antwoord bekend gemaakt, zulks in overeenstemming met de poli tiek van de regering om de vredesbe sprekingen in een sfeer van „rustige di plomatie” te voeren. In politieke kringen in Jeruzalem i s verder gezegd dat het antwoord op de Jordaanse vredesvoorstellen opgesteld wordt en dat dit waarschijnlijk tegen het einde van deze week aan ambassa deur Tekoah zal worden voorgelegd. Het Amerikaanse tijdschrift „US News and World Report” heeft gemeld, dat wintig bataljons zijn erop uitgetrokken 'oor zuiveringsoperaties in het gebied ten westen en noordwesten van de stad. Gewapende militie doorzocht ie luizen van Vietnamese en Chinese inwoners na dat bij gra.iaataanslagen, gisteren, in de - - - - oobuurt van net centrum vier mensen wer- Westduitse kanselier, die van zijn recente den gewond. Volgens de Camoodjaanse vakantie in Afrika mn legerleiding is de militaire situatie in en om Pnom nehn verbeterd sinds ie ver nietigende ^anval die guerrillastrijders vorige week deden np de hoofdstedelijke uchthaven De staat Zuid-Afrika heeft de aanklachten tegen vijf blanke man nen en tenminste 15 negervrouwen, beschuldigd van „gemengde” ge slachtsdaden, ingetrokken. De twin tig verdachten hadden oorspronke lijk terecht zullen staan in een reeks processen krachtens de nieu we Zuidafrikaanse wet op de im moraliteit. Het geslachtelijk over schrijden van de „kleurgrens” is in Zuid-Afrika een zeer ernstige over treding van de apartheidsbepalin- gen. Het feit dat het eerste proces al niet doorgaat, betekent voor ve len een opluchting. De intrekking van de aanklacht kwam voor één man te laat. Hij had zelfmoord ge pleegd nadat hij op borgtocht was vrijgelaten. De rechtszaal in Excel sior in Oranje Vrijstaat was giste ren stampvol toen de zaak voor kwam. Tot de verdachten behoor den burgers van aanzien zoals de plaatselijke secretaris van de Na tionalistische Partij, de 42-jarige Adam Johannes Bezuidenhout, die één overtreding op zijn naam had, en de boeren Tjeerd van der Walt, 38 jaar, en de 48-jarige Johan Christiaan Bornman, met respectie velijk zes en drie overtredingen. Na afloop van de zitting zei de burgemeester van Excelsior dat hij en de 700 inwoners van de gemeen te erg blij waren met het resultaat. „Het wordt hier weer een rustige en gelukkige gemeenschap. Er zijn hier geen rassenproblemen. Die zijn hier nooit geweest.” Y;' F ^.■4' V 4

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3