DE SCHOLENGEMEENSCHAP EN HET BANGE SCHOOLHOOFD Scholier Arie Roos versloeg schaakmeester Smederevac GRATIS OP PROEF Reacties op antwoorden van B. en W. BI lljL Onderwijsvernieuwing in Velsen in Velsen Verdacht van diefstal Verkeerde Brievenbussenwet t zich in helm schap Umuider Courant in Prof. Vissering Scholengemeen- Man met gestolen fiets verschool Rönt genoio gisch borstonderzoek Partij van de Arbeid op verkiezingspad in de IJmond manoeuvre op Amsterdamseweg IN DE VISHAL Tachtigjarige slachtoffer van verkeersongeval H a venberichten S. W. van Lenning met pensioen Groep jongens betrapt tijdens vernielingen aangehouden J. Venema bij PEN gehuldigd Kamer aanvaardt iSi it ita H 5 □□□BI xa 1 !H|I| a WOENSDAG 27 JANUARI 1971 UMUIDER COURANT Geheimzinnig Aanpassing Beleid Naam Adres Woonplaats 27 Zend deze BON in en u ontvangt 14 dagen GRATIS UMUIDER COURANT Kerkelijk nieuws Gedetineerden ontsnapt Het mooiste tapijt ter wereld is het Tapijt dat men zelf maakt. Komt onze collectie zien demonstratie en Achterstand Vraagt vrijblijvend documentatie bij In ongefrankeerde, enveloppe opzenden naar IJMUIDER COURANT, Antwoordnummer 47, IJMUIDEN. van L e g tl- sn ADVERTENTIE O;Ul I lNip| MARTPLEIN 7 IJmuiden Tel. 10029 Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Voorst G. R. Bruins te Gla- nerbrug; te Hasselt A. Gooyer te Delft. Geref. Kerken. Beroepen te Zevenhuizen J. Niemants- verdriet te Haren. 't n l- e e e I- 'as lat de in ;n- ïn- n it T •t LEEUWARDEN Uit het Huis van Bewaring in Leeuwarden zijn dinsdagavond twee gedetineerden ontsnapt Een van de twee kon men nog tijdens de ontvluchtings- poging grijpen op het dak. Met een ladder wagen van de brandweer werd hij naar beneden gebracht. De andere Is nog voortvluchtig. m. er e- :n, ch oa en ur en x i. ij -g ld 51- IJMUIDEN De bemanning van een politie-surveillancewagen zag in de nacht van dinsdag op woensdag, even na vijf uur, een man met een damesfiets op de Dokweg lopen. Bij het zien van de politiewagen draaide hij nogal opvallend het hoofd om. De politie reed terug, maar zag de man toen al niet meer. Bij een onderzoek op een braakliggend terrein bleek hij verscholen te zitten tussen de helm. Hij verklaarde de fiets ergens in IJmuiden te hebben wegge nomen. Het was een 28-jarige Duitse ma chinist uit Hamburg. (Van onze parlementsred actie) DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft dinsdagmiddag met overgrote meerder heid een wijziging van de Postwet aan vaard. De wijziging, welke met alleen de CPN tegen werd aangenomen, regelt venbussen en plaatsing van „buitenbus- sen” voor woningen die verder dan tien meter van de openbare weg afstaan. Bovendien zullen flats en portiekwonin gen brievenboxen op de begane grond moeten aanschaffen. Een amendement- De Beer (V.V.D.) dat de verdere service- vermindering bij de PTT paal en perk wil de stellen, werd door minister Bakker over genomen. De Kamer was bij de behande ling vorige week vooral voor dit aspect van de wijziging van de Postwet bevreesd, maar werd nu gerustgesteld door de mi- Schaakmeester Smederevac nam het op tegen dertig enthousiaste tegen standers. >op «>- ik- ge- gië uk. ef- zen >rt- ns- (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Een veertigjarige Gro ningse chauffeur bemerkte dinsdagavond op de Amsterdamseweg, dat hij met zijn vrachtwagencombinatie in de richting van Amsterdam was gereden in plaats Het niet verplichte kleuteronderwijs met zijn veel te grote klassen kan die ver schillen niet wegwerken. Vandaar het stre ven van de drie vakcentrales de leerplicht vervroegd te krijgen tot vier jaar en het kleuteronderwijs zo te veranderen, dat het basisonderwijs minder te maken heeft met de hierboven gesignaleerde achterstanden. Vast staat, dat de sociale omstandigheden van het gezin één van de oorzaken is, dat veel kinderen in hun voorschoolse pe riode worden benadeeld. Juist in die gevallen waar zulke achter blijvers in vrij grote concentratie bijeen wonen, zal de school die deze kinderen opvangt een groter aantal zittenblijvers tellen dan gemiddeld het geval is. Geen reden om bang te zijn. Geen reden om geheimzinnig te doen. Wel een reden om geen aanleiding te geven tot het maken van valse vergelij kingen. Aldus het hoofd van de Jan Ligthart- school, de heer J.A.G. Bonder. VELSEN Maandag begint in Velsen het röntgenologisch borstonderzoek, waar aan alle mannelijke ingezetenen van veer tig jaar en ouder kunnen deelnemen. Zij ontvangen hiervoor persoonlijk een uit nodigingskaart, waar is bij gevoegd een opgave van de vijftien standplaatsen, waar tussen 1 en 26 februari de auto is opgesteld, waarin het onderzoek wordt uitgevoerd. len deze gegevens aan het gemeentebe stuur. Achternaam, voornaam en adres van de zittenblijvers zijn bekend bij de afdeling onderwijs. Kennelijk staan B. en W. niet te trap pelen van ongeduld om deze getallen vrij te geven. Een reden kan zijn het feit, dat zij niet de beschikking hebben over dezelfde gegevens van het bijzonder on derwijs. Een reden kan ook zijn de wetenschap dat een leek al gauw zegt: „Veel zitten blijvers op die school? Slechte onderwij zers!” Zo gemakkelijk als deze laatste uit spraak valt, zo moeilijk is het vraagstuk op zichzelf. De kinderen komen naar school met grote verschillen in ontwikkeling. Velen hebben een achterstand in functie-ontwik- keling, visueel en akoestisch (zij hebben niet geleerd ogen en oren te gebruiken). Taal- en denkontwikkeling moeten dik wijls op aparte wijze worden gestimu leerd. Wij kennen hiervoor al enkele taal- verrijkingsprogramma’s. De schooi moet spelenderwijs begrippen aanbrengen wat is vóór, wat is vier kant, wat is hoger, enz. De verschillen lopen uiteen per kind, per leeftijd en per buurt. Drs. A. Lambo, directeur van de PVS, die gastheer was, toonde zich bijzonder tevreden. „Het is allemaal heel leuk ge gaan. De jongelui waren enthousiast en onze gast liet duidelijk weten dat hij het een fijne middag heeft gevonden; de sfeer en het niveau waren prima. Het is zeker iets om volgend jaar weer te doen. Wij hebben er allemaal van genoten.” De heer Smederevac neemt niet deel aan het Hoogovenschaaktoernooi, dat hij overigens trouw bezoekt, want dit is het doel van zijn aanwezigheid in IJmuiden. Dinsdag aangekomen in IJmuiden: Zaanstroom Felixstowe; Amstelstroom, Hull; Stella Maris, Noordzee; Rubicon, Workington; Bartenstein, Bremen: Kat. Mantyluoto; Brandenstein, Bre men; Erik, Bremen; Otto, Bremen; Baever Pine, Anvers; Ibis, Mantyluoto; Hoop. Grangemouth; Canopus. Karlstad- Hunnau, Flexborough; Hoegh Aurora, Caen; Rijnstroom, Shoreham; Alda, Ig- gesund; Frey Faxt Akanes; Braunsweig, Anvers; Kulmerland, Anvers; Brenda, Goole; Reusterin- gen, Londen; Bemia, Rotterdam; Voline, Da genham; Annika Hamina; Tasyca, Middlesbo- rouhg, Magda Wegener, Scarborough; Kotlasles, Lungevlk; Tor Anglia, Gothenborg; Libentas, Gibraltar; Elisa Johanna, Honfleur; Cants, Rot- erdam. Dinsdag vertrokken van IJmuiden: Netty, Hull; Liesbeth, Glasgow: Scheldeborg, Delfzijl; Susan na, Stlloth: Nerlandla, Aarhus; Bel Hudson. Emden: Gruno, Selby; Deben, Manchester; Claus, Londen; Patrici Mitchell, Londen: Sommen. Hull; Amstelstroom, Hull; Pamir, Hull; Christina Ol- dendorff, Oslo: Emsland, Solvesborg; Stella Ma rls, Middlesborough; Rolf Behrmann, Londen; Gazelle, Boston; Laly Hyacint, Hamburg; Sea Rhein, Hull; Prinsenborg Delfzijl; Zaanstroom, Felixstowe; Adi, Odense: Pirola, Glasgow; Hun nau, Flixborough; Uterweser, FUxborough; Kre- on, Bremen; Amberley. Londen: Heino Bröhan, Flixborough; Otto Bremen; Joselin, New Foun- land; Claus, Londen; Martha Friesecke, Londen. Woensdag aangekomen in IJmuiden: Tbaletas, Hamburg; Sinon, Rotterdam; Neder Rhone, Ant werpen: Frivolity Londen; Oti, Friederiechs- hafen; Torun, Duinkerken; Apricity, Londen. Woensdag vertrokken van IJmuiden: Barten stein, Antwerpen- Rijnstroom. Shoreham: Nor thern Eagle, Paranam: Graveland, Hamburg; Kulmerland. Hamburg; Irik, Bremen: Nimbus, Bremen; Spaarneborg. Boston. Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam gegaan. Over de scholengemeenschap schrijft de heer Bonder: „De scholengemeenschap heeft te maken met de verschillen in aanleg bij de kinderen. Ons onderwijs systeem (lagere school) is nog vrijwel algemeen gebaseerd op het uitgangspunt: het is belangrijker dat het (arbeiders)- kind leert, dan dat wij ons afvragen of het wel datgene leert, waarvoor het de mees te aanleg heeft. Een overleefd standpunt en vandaar de vervanging van de lager- onderwijswet door de nieuwe wet op het basisonderwijs. In de loop van de laatste decennia is het een vanzelfsprekendheid geworden dat het kind leren moet. Er is bijgekomen, dat het juist is reke ning te houden met verstandelijke be gaafdheid, werkhouding, ontwikkelingsni veau, werktempo, etcetera van datzelfde kind. De leerling wordt centraal gesteld. Er komt een programma voor vlugge, be gaafde leerlingen, maar evengoed een programma voor de leerling die goed is in de expressievakken, maar slecht in we reldoriëntatie. Onder de titel „Het bange schoolhoofd” schrijft hij voorts persoonlijk: „De hoofden van scholen zijn geheim zinnig over het aantal zittenblijvers”, al dus een opvallende kop in de Umuider Courant van 22 januari. Wat is geheimzinnig? Elk jaar geven de hoofden van scholen het aantal zittenblijvers op aan de rijks- inspecteur van het onderwijs. Elk jaar sturen de hoofden van de openbare scho- (Van een medewerker) IJMUIDEN De besturen van de af delingen IJmuiden, Velsen-Noord en Sant poort van de Partij van de Arbeid beleg gen donderdagavond om acht uur in ge bouw „Velserduin” aan het Velserduin- plein te IJmuiden een openbare bijeen komst in het vooruitzicht van de verkie zingen voor leden van de Tweede Kamer op 28 april. In deze bijeenkomst zullen als sprekers optreden de heren André A. van der Louw, vice-voorzitter van de Partij van de Arbeid en J. van den Doel, lid van de Tweede Kamer voor deze partij. Als onderwerpen wonden behandeld: Wat is progressief beleid? Waarom progressief beleid? en Wat kost progressief beleid? Naar aanleiding van de te bespreken onderwerpen zal er gelegenheid zijn tot discussie. Op 27 februari wordt in Krasnapolsky te Amsterdam een gewestelijke vergade ring gehouden met afgevaardigden uit al le afdelingen ter vaststelling van de de finitieve kandidatenlijst voor de Tweede Kamer. Onder de achttien namen die de lijst vullen zullen er drie uit de IJmond afkomstig zijn en wel van de heren J. W. Meijer uit Velsen-Noord, ir. J. V. Co- lijn uit Beverwijk en mr. P. Heidinga uit Heemskerk. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. De bijna tachtigjarige IJmuidenaar E. Malestein is dinsdag middag omstreeks één uur ter plaatse overleden na een aanrijding op het kruis punt van de Heerenduinweg en de Spaar- nestraat. De heer Malestein stak zonder voldoende op het verkeer te letten op zijn fiets de Heerenduinweg over. Op het kruispunt werd hij geschept door een Volkswagenbusje, bestuurd door een 22- jarige chauffeur uit Haarlem. Geloven we echter, dat het meer in de aard van de natuur ligt, dat de aanleg voor diverse vakken uiteenlopend zal zijn, dan moeten we beslist eens gaan denken over een scholengemeenschap. Een ge bouw, waarin Mavo, Havo, Atheneum en gymnasium als een geheel gehuisvest zijn en waarin het te verwezenlijken valt, dat het kind naar de aard van zijn aanleg voor het ene vak studeert op Havo-niveau en voor het andere op dat van de Mavo. We praten nu nog maar niet over een scholengemeenschap waarin ook de hand vaardigheid een, in deze tijd noodzakelij ke, plaats inneemt. Dit eist organisatievermogen, maar het IJMUIDEN Woensdagmorgen werden door negen vaartuigen in IJmuiden aan gevoerd: 1205 kisten en 1100 kleine kisten vis, 1850 stijve kabeljauwen en 2900 kilo gram tong. Bij de aan voer waren: 200 kis ten en 460 kleine kisten schelvis, 40 kisten en 635 kleine kisten wijting, 15 kleine kis ten haring, 480 kisten schol, 10 kisten tar bot en 78 kisten varia. Prijzen, per kilogram, in guldens: tarbot 9.48-9.35, grote tong 6.31-6.20; grootmiddel tong 7.51-7.27; kleinmiddel tong 9.12-8.87; tong 1 10.24-9.93, tong 2 8.99-8.74. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 140- 112, middel kabeljauw 142-122. Per 10 stuks: grote kabeljauw 104-69, niddel kabeljauw 90-58. Per 50 kilogram: grote, middel en klein middel schelvis 104-75, schelvis I 48-26, gul I 103-63, gul II 78-59, gul III 53-45, wijting 68-55, schar 88-63, grote schol 30-23, schol I 35-27, schol II 43-33, schol III 45-37, tar bot 375-199, griet 216-140, schartong 54, haring 32.80-31.60, lever 23-19, grote kuit 30-10, kleine kuit 275-75. De aanvoer in Scheveningen bestond woensdagmorgen uit: 20 kisten gul, 70 kisten schol, 50 kisten schar en 300 kilo gram tong Van 18 tot en met 22 januari werd in Urk 399-551 kg. Noordzeevis ter waarde van f 512.371.39 aangevoerd. Nu heeft dit idee voor de lagere school weinig aantrekkelijks als het voortgezet onderwijs zich niet aanpast. In een niet al te verre toekomst moet het mogelijk zijn, dat een leerling een moderne taal bestudeert op gymnasiumniveau en zijn wiskunde op Mavo-niveau. om maar een combinatie te noemen. Er zijn vele andere denkbaar. Wanneer we blijven geloven in leerlin gen van wie de verstandelijke vermogens voor alle vakken op Mavo-niveau liggen, wanneer we blijven geloven dat elke technisch begaafde jongen voldoende heeft aan Nederlandse taal en rekenen op de technische school, wanneer we blij ven geloven in een aanleg op gymnasium niveau voor alle vakken, wel, dan moeten we de oude toestand handhaven. (Van een verslaggever) IJMUIDEN De Joegoslavische schaakmeester Smederevac heeft dins dagmiddag op de Prof. Vissering Scho lengemeenschap aan de Briniostraat een simultaanseance gegeven, die hemzelf, 25 scholieren en vijf leraren enkele uren veel plezier heeft bezorgd. De zeer ge waardeerde gast werd slechts aan één bord verslagen, en wel door Arie Roos (vierde klas gymnasium). De rector van het gymnasium, dr. A. B. Nederlof, en drs. H. Visser, leraar, brachten het tot remise. Geldt niet voor abonnees van Umuider Courant. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. In verband met het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd zal de heer S. W. van Lenning zijn functie van referendaris B/waarnemend chef van de afdeling financiën der ge meentesecretarie van Velsen, neerleggen. Hij zal afscheid nemen tijdens een door het gemeentebestuur in het stadhuis be legde receptie op vrijdag 29 januari om 16 uur. De heer Van Lenning begon zijn loop baan in 1922 als volontair op de secretarie van Vlagtwedde. In 1926 kwam hij in dienst der gemeente Velsen. Bij zijn veer tigjarig ambtsjubileum in 1966 werd de heer Van Lenning onderscheiden met de eremedaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN Zes jongens in de leeftijd van vijftien en zestien jaar werden dins dagmiddag om half zes betrapt op de Hee renduinweg bij de Schiplaan, toen zij bezig waren met stenen de straatverlichting te vernielen. Enkele lampen waren al stuk. De politie nam hen mee naar het hoofd bureau, waar zij ernstig zijn onderhouden. Later mochten zij vertrekken met de bood schap, dat de rekening wel wordt nage zonden. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. De Velsense politie heeft een zestienjarige leerling-electricien aan gehouden, die op 12 januari een brom fiets zou hebben gestolen uit de rijwiel stalling van de Don Boscoschool aan de Willemsbeekweg. Teerzake diefstal van aanmerkelijk» hoeveelheden textiel en andere goederen uit het magazijn van de N.V. „Kijk- grijp” aan de Leeghwaterweg werden twee inwoners van Breda en een Rot terdammer aangehouden. Zij bekenden de laatste dagen nog meer ontvreemd te hebben. Het onderzoek wordt voortge zet. zal de produktiviteit van ons onderwijs ten goede komen. Uit het krantenbericht is openbaar ge worden, dat in onze gemeente de voelho rens worden uitgestoken om na te gaan of de tijd rijp begint te worden voor een scholenconcentratie. Mettertijd vraagt dit een beleidsbeslissing van de gemeente raad, waarbij altijd gevoelige tenen ge raakt zullen worden. Er is moed voor nodig het oude te ver werpen en met behoud van het goede, tot vernieuwing over te gaan. Ook voor het onderwijs gekdt echter, dat stilstand achteruitgang betekent. Aldus de heer Bonder in zijn brief, die hij ondertekent mede namens het bestuur van de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel. Op de Amsterdamseweg wilde hij de truck met oplegger keren. Hij zocht een parkeerhaven op en op een hem gunstig lijkend moment wilde hij de combinatie draaien. De rechter wielen van de truck raakten evenwel in de zachte berm en slipten door. Op dat moment zag de be stuurder een auto uit de richting IJmui den naderen. Hij sprong uit de Kabine om de bestuurder te waarschuwen, maar dat lukte niet meer. De bestuurder van de personenauto botste tegen de opleg ger, die dwars over de weg stond. De Groninger slaagde er nog wel in het ver keer dat inmiddels uit de richting Am sterdam naderde, tot stilstand te bren- gen. -- - De bestuurder van de personenauto, voornamelijk standaardmaten brie- die op de oplegger botste, een 59-iarige inwoner van Velsen,, kreeg een hersen schudding, een gebroken dijbeen en hechtwonden aan de benen. Hij is door de Ongevallendienst naar het Antonius Ziekenhuis gebracht. BLOEMENDAAL Vandaag is het 25 jaar geleden dat de heer J. Venema, wo nende Van Dalenlaan 232 in Santpoort- Zuid, in overheidsdienst trad. De heer Ve- nema, thans werkzaam als opzichter B bij van naar Ümuiden, waar hij moest zijn, de afdeling Voorlichting van het Provin- ciaal Electriciteitsbedrijf van Noord-Hol- land, is op deze jubileumdag door de direc tie van het P.E.N. op het hoofdkantoor in Bloemendaal gehuldigd (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN In onze edities van vrijdag 22 en zaterdag 23 januari besteedden wij uitvoerig aandacht aan de antwoorden die Burgemeester en Wethouders van Velsen hebben gegeven op vragen die door de raadsleden naar aanleiding van de gemeente begroting zijn gesteld over het onderwijs in de gemeente. Daaruit kwam naar voren een beduchtheid voor een te grote scholengemeenschap. Een tweede punt dat nadruk kreeg was een antwoord van B. en Wdat wij letterlijk citeerden, namelijk: „Het beschikbaar stellen van gegevens betreffende het aantal zittenblijvers, toetsresul- taten en dergelijke, wordt door de hoofden van scholen steeds met een zekere argwaan gevolgd, omdat zij vrezen, dat hun school op grond van summiere gegevens beoor deeld zou kunnen worden”. Teneinde de bestaande vertrouwensrelatie niet te ver storen meenden B. en W. niet te kunnen voldoen aan het verzoek van een der raads leden om een overzicht te verstrekken van het aantal zittenblijvers. Het hoofd van de Jan Ligthartschool, de heer J. Bonder, stuurde ons naar aanleiding van deze publi- katies twee schriftelijke reacties toe. Voor zover het de scholengemeenschap betreft schrijft dit schoolhoofd mede namens het afdelingsbestuur van de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel. De heer Bonder geeft een interessante toelichting op en achtergrond aan de uitlatingen van B. en W. Graag publiceren wij daarom zijn bijdragen onderstaand volledig. Op de uitnodigingskaart is voor ieder een tijdstip van het onderzoek aangegeven. Komt dit evenwel niet gelegen dan kan aan de hand van de lijst van standplaatsen een beter passend moment eventueel op een andere standplaats worden uitge kozen. Men kan zich dan zonder meer met de uitnodiginskaart bij de onderzoekauto vervoegen. De onderzoekauto zal volgende week op de volgende standplaatsen staan: 1 februari van 14.15 tot 16.00 uur en van 17.15 tot 19.45 uur, plein vóór station Santpoort-zuid der N.S. 2 februari van 14.15 tot 16.00 uur en van 17.15 tot 20.00 uur, Hoofdstraat-Velser- broekstraat in Santpoort. 4 februari van 14.15 tot 16.00 uur en van 17.15 tot 20.30 uur, parkeerterrein Hagelingerweg nabij Burg. Weertsplant- soen in Santpoort. 5 februari van 14.15 tot 16.00 uur en van 17.15 tot 19.00 uur, nabij R.K. kerk in Driehuis. „Het onderzoek, dat bestaat uit het ver vaardigen van een kleinbeeld röntgenfoto van de borstkas vergt slechts zeer korte tijd. Een dergelijk onderzoek is beslist zon der gevaar. Röntgenstralen in de door de fotoapparatuur gebruikte dosering zijn vol strekt onschadelijk”, aldus de Voorlich tingsdienst van de gemeente Velsen. Het deelnemen aan dit onderzoek is van zeer grote betekenis zowel voor ieder per soonlijk als uit een oogpunt van volksge zondheid. Het staat vast, dat het voorkomen of behandelen van ziekten of afwijkingen aan organen in de borstkas aanzienlijk meer resultaat heeft bij een vroegtijdig constateren van de verschijnselen. Hiertoe biedt de kleinbeeld röntgenfoto op een voor de deelnemer zeer eenvoudige wijze de gelegenheid. Dat voor dit onderzoek mannen van 40 jaar en ouder worden uitgenodigd, vloeit voort uit de omstandigheid, dat statistisch is aangetoond, dat de bedoelde kwalen bij deze bevolkingsgroep meer voorkomen dan bij andere groepen. Het onderzoek is te beschouwen als een extra voorzorgsmaat regel voor deze groep medeburgers zonder dat daaraan gevolgtrekkingen behoeven te worden verbonden, die aanleiding zouden geven tot ongerustheid. W O iCriir

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5