HAAGS MOOI WEER Fabel Strawinsky van Vierdaagse met Heijermans De Nobels zangers wijzer FILMS Haarlem Jeugd met Mozart Cabaret Operette Balkandans Caecilia*mis in in Eva Bonheur Opgaande Zon Bennebroek DONDERDAG 28 JANUARI 1971 Riten Seksualiteit i ROXY REMBRANDT F STUDIO Woestijnoorlog Prolongaties FRANS HALS Wraakoefen i ng F r - Haarlemse volksverhalen uit CHARLES BOOST i P. ZWAANSWIJK UIT Het programma omvat muziek van Franz Léhar, P. Mascagni, Cole Porter, J. S. Bach (bien étonné de se trouverRi chard Rodgers, Johann Strauss, Verdi, Oscar Strauss, Bacharach en Nico Dostal. De toegangsprijs is ƒ3,—, terwijl 65-plussers en cjp-houders voor half geld erin mogen. Die hoofdrolspelers zijn dan Paul Steenbergen, Myra Ward, Ko van Dijk en Anny de Lange. De regie is van Karl Guttmann. MARGA VAN POELGEEST presenteert zondagavond 31 ja nuari om acht uur een populair concert door de Heemsteedse Musical en Operette Vereniging. Het Heemsteedse musicalorkest en het zanginstituut Nelly Byr- ma doen mee. Aan de piano zit Leen Krammer en aan het orgel Jan SneL De solo’s worden ge zongen door Ans Duits, Marjan Giling, Margot Hoeker, Tineke Krieger, Ank Schoenmaker, Em my Weetink, begeleid door Jaap Stork, Henk van Brinkom en Wim Dekker. De regie is van Paul Steenbakker en de ballet ten zijn door Ingrid Fransen ge leid. Bert van Poelgeest, die de arrangementen maakte, leidt het concert. ii”, 1771 Voor „HET LAATSTE pantsercomman- do” bood de woestijnoorlog van 1944 in Noord-Afrika tussen de Britten en de Duitsers de achtergrond. Het gaat over de heldhaftigheden van een groep En gelse militairen. Na de beslissende slag blijven een Engelsman en een Duitser over, die eendrachtig door de Engelsen gered worden. In Frans Hals Van Strawinsky een merk waardige één-akter. Het is een soort pantomime „Renard” ge heten, waarin als het om een theater-opvoering gaat: de Vos, de Kat, de Bok en de Haan ten tonele moeten verschijnen om bij orkest-muziek en de zang van vier mannelijke voca listen in actie te komen. De sfeer, waarin deze pantomime zich af speelt, wordt voldoende getypeerd door Strawinsky’s toevoeging bij de titel: „his- toire burlesque”. De stof is ont- STICHTING Nederlands To neel komt weer in de Haarlemse stadsschouwburg met twee voor stellingen van „De opgaande Zon” van Herman Heijermans. Enige weken geleden was het stuk voor het eerst in Haarlem te zien. De zaal zat behoorlijk vol, en de directeur leidt daar uit af dat de loop er wel in kan zitten onder het Haarlemse pu bliek. Het is te hopen. Het is een zorgvuldig geregisseerde en behoorlijk gespeelde voorstel ling. Op 1 en 2 februari. CINEMA PALACE prolongeert Irma la Douce en heeft zaterdag en zondagmid dag „Klein Duimpje” voor de kinderen. Vrijdag- en zaterdagnacht in deze bio scoop de inmiddels klassiek geworden spaghetti-western „Voor een paar dol lars meer”. In de nachtvoorstellingen van Frans Hals de science fictionfilm „Dinosaurus”. Lido haalt „De kanonnen van Navarone” weer eens van stal. Lu xor prolongeert „De Non van Monza”. VRIJDAG 29 januari komt het Radio-Kamer-Orkest naar Haarlem om onder leiding van zijn dirigent Roelof Krol in de Gemeentelijke Concertzaal het vierde concert in de concert serie C van het NPO te verzor gen. Het kamerorkest treedt dan uit zijn isolement van de omroep-studios voor een pro gramma, dat als eerste werk het zesde Brandenburgse Con cert van Johann Sebastian Bach vermeldt, maar dat verder bestaat uit composities van Strawinsky, Lutoslawsky, Schonberg en Jurriaan Andries sen. TONEEL VOOR fijnproevers, zo heeft onze criticus Simon Koster afgelopen maandag de voorstelling door de Haagse Comedie van „Mooi weer van daag” van David Storey ge schetst. Het stuk gaat over twee beschaafde heren en twee dames van iets mindere komaf, die voornamelijk babbelen. Zij blij ken in een inrichting opgeno men te zijn. Uit de mededelin gen die de personages over zich zelf doen, blijkt niets met zeker heid over de werkelijkheid van deze mensen. Op 3 februari is tuatie werd hierdoor bijna tragi komisch. Als we kip aten en er werd gebeld, dan rende Herman naar de voordeur, keek door het kijkgaatje... waren het Lies en Jozef, dan brachten we de kip naar de keuken en deden alsof we al gegeten hadden. Lies vond kip immers te duur voor ons! Maar je betaalt met de som, waarvoor je kip koopt geen tienduizend gulden af, redeneer den we. Deze gebeurtenissen hebben Herman tot een van zijn latere stukken geïnspireerd en wel tot „Eva Bonheur”, waarin hij een soortgelijk geval schetst, maar met heel andere personen”. FOLKLORE VAN DE Balkan brengt het nationale Bulgaarse ensemble Balkanska Mladost. De groep, die vijf jaar bestaat en behalve in Bulgarije en zowat alle landen van Europa benevens Canada en Libanon is opgetre den, bestaat uit zestien jonge dansers en danseressen en vier musici, die de trompet, het ac cordeon, de klarinet en het slag werk bespelen. Bovendien komt Georgi Ivanov mee, een solist vaq radio Sofia die de rebeck, een 14-snarig instrument, won derwel kan bespelen. Hij schijnt een meester te zijn in het na- Ko van Dijk (l.) en Paul Steenbergen als babbel zieke heren van stand. het stuk in de schouwburg te zien. „Mooi weer vandaag”, aldus Simon Koster, „is geen blijspel, al is het toch ook niet van een dodelijke ernst. Het is een stuk dat men met grote aandacht moet volgen en waaraan men zich om er werkelijk van te ge nieten, zonder ongeduld moet overgeven. Ook dankzij de voor treffelijke bij alle uiterlijke een voud magnifiek uitgewerkte vertolkingen van de hoofdrol spelers leven het een zeer bij zondere schouwburgavond op”. „SEKSUALITEIT in de liefde” is een film, die nu eens geen standjes laat zien, maar zich enigszins moraliserend bezig houdt met menselijke verhoudin gen. Vier verhaaltjes: Een pasgetrouwd stel, dat ruzie krijgt over slippertjes ylak voor het huwelijk hoe ongegronde jaloezie een huwelijk kan verpesten, ten zij men er eens „openhartig” over praat; een begripvolle leraarsvrouw die de moeilijkheden van haar man begrijpt als een jonge leerlinge verliefd op hem wordt; en over een meisje dat lesbisch „dreigt” te worden „omdat” haar moe der haar verbiedt met jongens om te gaan. U ziet het, after all, weinig nieuws in de nieuwe moraal. In Roxy. „Riten” is ondanks, of misschien wel dank zij de beperkte opzet van het te levisiespel een fascinerende film gewor den. Intens gespeelde rollen van Ingrid Thulin, Anders Ek en Gunnar Björnstrand als het artiesten-trio en van Erik Held als de rechter die sterft aan zijn pllchtsbe- trachtig. In Studio. Het Radio Kamerorkest onder leiding van Roelof Kjrol. „JE LAATSTE uur heeft geslagen” heet de Engelssprekende „Italiaanse" western over de wraakneming van een onschuldig veroordeelde op de bewerker van zijn ongeluk. Er vallen vele doden, maar de wraakoefening slaagt ten volle. En de wreker geeft zijn heroverde bezit aan de dorpelingen. Hoe nobel. In Rem brandt. OORSPRONKELIJK heeft Ingmar Berg man de film „Riten” voor de Zweedse te levisie gemaakt. Men kan die opzet nog naproeven in de aard van de film, een spel tnssen vier mensen dat zich binnen kamers afspeelt en waarin veelvuldig van de close-up gebruik wordt gemaakt. Maar in wezen verschilt het resultaat niet veel van het laatste werk van Bergman, waar tussen „Riten” nu geplaatst kan worden, zoals „Skammen” dat voorafging en „Een passie” die volgde. Ook in die beide geval len kan van een beperkte handeling tus sen een klein aantal hoofdfiguren gespro ken worden en wat het gebruik van close- up betreft, die kwam al veelvuldig voor in btfv. „Persona”. AL DIRECT NA de première In Amsterdam brengt de Neder landse Comedie in de Haarlemse stadsschouwburg „Eva Bonheur” van Herman Heijermans, en wel op 4 en 5 febr. Ank v. d. Moer heeft dit stuk geregisseerd en de rollen worden gespeeld door Nell Koppen, Anita Menist, Jan Hun- dling, Rick Nicolet, Rudolf Lu- cieer en Jan Retèl. „Eva Bonheur” is een van de meest gespeelde stukken van Heijermans. Het gaat over juf frouw Eva Bonheur, die wat van haar zuinig gespaarde geld leent aan haar benedenburen om er mee te speculeren. Dat loopt na tuurlijk fout en daaruit ontspint zich een heel menselijk dra- maatje. Het stuk ging in 1917 in première. Heijermans verwerkte eigen ervaringen in het stuk. Rond 1910 woonde hij met zijn familie in Berlijn en had van een rijke vriendin, Lies genaamd, tiendui zend gulden geleend. De vrouw van Heijermans schrijft in haar boekje over het leven met haar man: „In het begin leek ons de woning in Friedenau ideaal. Maar daar begon de kwelling, die wij gedurende ons verblijf in Berlijn gehouden hebben, die ons het leven soms ondraaglijk maakte. Lies had de tienduizend guldens geleenden Lies wilde al was het maar een gedeelte van het geld terug hebben. Zij had natuurlijk van haar stand punt geen ongelijk, maar zodra het eerste woord over deze kwestie gesproken was scheen onze lieve vriendschap ver stoord. Altijd als zij bij ons was of wij bij haar op visite waren, kreeg ik het gevoel, dat zij aan het geld zat te denken. Misschien was dit niet altijd het geval, maar de gedachte werd mij een obsessie. De «1- In „Riten” worden drie Zwitserse va- riété-artiesten die als groep door Europa trekken, geconfronteerd met een Zweedse rechter in verband met een verkeersover treding die bij doorreis door Nederland begaan moet zijn. De vrouw moet zich toen bij het opmaken van het proces-ver- baal obsceen gedragen hebben tegenover de politie en een en ander is voor verdere behandeling in handen van de Zweedse rechter gelegd. Tijdens die confrontatie die eerste welwillend begint, maar al gauw in een persoonlijke ondervraging van de be klaagden ontaardt, verliezen de artiesten, twee mannen en een vrouw (Ingrid Thu lin), die zich boven de burgerlijke moraal verheven achten hun zelfvertrouwen en bekennen meer dan zij van plan waren te doen. Hun persoonlijke mankementen en onderlinge relaties die zij voor de buiten wereld verborgen hielden, komen ter spra ke, evenals de immoraliteit van een van hun nummers. Aan dat laatste punt ont lenen de artiesten de mogelijkheid om wraak te nemen. Zij stellen de onverbid delijke rechter voor het gewraakte num mer voor hem persoonlijk op te voeren en zij doen dat dan op een wijze die de dood van hun opponent veroorzaakt. De strijd tussen kunst en burgerlijke autoriteit heeft Bergman al eens eerder aan de orde gesteld („Ansiktet”) en ook deze keer maakt hij er een aangrijpend drama van, waaruit tegelijkertijd zijn on zekerheid betreffende de arrogantie van het kunstenaarschap duidelijk aan het licht treedt. HET BEROEMDE Neder landse Kamerkoor van Felix de Nobel is dinsdag 2 februari in het Haarlemse concertgebouw te horen. Felix de Nobel (63 jaar) is Haarlemmer van ge boorte. Hij ging hier op de HBS en studeerde een jaar bij Hen drik Andriessen, om vervolgens naar het Amsterdams conserva torium te gaan. In 1930 begon hij zijn carrière als solo-pianist en begeleider. In 1937 verzamelde De Nobel een aantal beroepsvocalisten om zich heen voor een klein koor, dat cantates van Bach zou zin gen Voor de radio. Uit dat en semble is een internationaal be faamd koor gegroeid, dat zich vooral toelegt op a capella mu ziek, dat wil zeggen zonder in strumentale begeleiding, zoals die in de 15e en 16e eeuw in ons land gebruikelijk was. Verschillende moderne compo nisten werden door het koor ge ïnspireerd tot het schrijven van a capella-muziek (Poulenc, Mar tin, Badings). Het koor bestaat uit zes so pranen, vijf alten, vier tenoren en vier bassen, zangers die ook als solist optreden. Zij zingen in Haarlem: Gloria van Monte verdi, drie canzoni van Gabri eli, Magnificat van Vivaldi, Eg- mont onthal van Jan Mul, Le festin de l’araignée en Rejoice in the lamb van Britten. Oorspronkelijk zou Globe Othello komen spelen met An dré van den Heuvel en Ton Lutz. De voorstelling lag vast voordat duidelijk werd dat het decor niet in het Haarlemse toneelhuis kon staan. Twee danseressen uit Bulgarije. bootsen van huisdieren en ge vogelte. Het gezelschap brengt folkloristische dansen in de bij behorende, fraai geborduurde kostuums. Op 1 februari in het Concertgebouw van Haarlem. het risico van dit spel onder werpen, waarvoor de componist hen bedacht heeft met een ze kere mate van uitvoeringsvrij- heid. In hoeverre de musici van het Radio Kamerorkest van deze vrijheid gebruik zullen maken, zal moeilijk zijn te con stateren. Men zal moeten af wachten of zij van deze „Jeux vénétiens” een interessant en mogelijk ook een fascinerend of mooi stuk zullen maken. Van Arnold Schönberg wor den de in 1914 voltooide en in 1929 geheel omgewerkte „Drei Orchesterstücke” gespeeld en van de Nederlandse componist Jurriaan Andriessen „Ommagio a Sweelinck”. Andriessen schrijft „met deze titel heb ik uiting willen geven aan mijn grote bewondering voor het werk van Nederlands grootste componist Jan Pieterszoon Sweelinck. Overigens is het werk naar de vormgeving ge baseerd op de houtsnede „Meta morphose” van M. C. Escher”. HET IS TRADITIE aan het worden dat die cabaretgroepen, die op het jaarlijkse Delftse Stu denten Camaretten festival suc ces hebben, uitgenodigd worden om in het Beverwijkse Micro- Theater op te treden. Vrijdag 29 januari komt in Huize Schey- beeck, Velserweg 2 de eerste groep „Leuk is Anders”, be staande uit Jacques Vriens, Siet- ze Dolstra en Jan Gouw (piano). Van het drietal uit Amsterdam oogstte vooral het nummer „de 2e Kamer gaat slapen” een dave rend applaus. Het bracht het tot een radio-uitzending. Het drie tal brengt in het Micro-Theater een avondvullend programma met conferences, sketches en liedjes. HAARLEMS JEUGD-ORKEST streeft er naar om de herden king van Mozarts geboortedag: 27 januari 1756, met een aan werken van de meester gewijd concert te Haarlem tot een jaar lijkse traditie te maken. Een paar jaar geleden heeft het orkest onder leiding van zijn dirigent André Kaart in de Nieuwe Kerk te Haarlem onder grote belangstelling een Mozart- concert gegeven en daarna zijn nog andere uitvoeringen van werken van de Salzburgse com ponist gevolgd. Het orkest heeft zelfs (in ’68) in het Mozarteum te Salzburg een concert gegeven, dat een ver rassende indruk maakte. Zater dagavond geeft Haarlems Jeugd orkest wederom een Mozart- concert in de Gemeentelijke Concertzaal. Het eerste werk op het pro gramma is de sprankelende ouverture voor de opera „Cosi fan tutte” (K.V. 588). De sopraan Jeanne Companjen, die haar op leiding ontving aan het Amster dams Conservatorium van de zangpedagogen Annie Hermes en Paula Lindbergh en aan de Akademie van het Mozarteum te Salzburg, zal hierna de aria van Venus zingen uit de opera „Asconio in Alba” (K.V. 111), een van de twee „azioni teatra- die Mozart in september ter gelegenheid van het huwelijk van keizerin Maria Theresia’s zoon aartshertog Fer dinand met hertogin Marie Be atrix van Modena componeerde. Later op de avond zal Jeanne Companjen nog de concert-aria „Misera, dove son” K.V. 369 voordragen. Twee jonge instrumentalisten: de violist Kees Hülsmann en de alt-violist Ferdinand Hügel, stu denten aan het Amsterdamse Conservatorium, spelen de Sin- fonia concertante (K.V. 364) voor viool alt-viool en orkest; een bewogen, fraai klinkende compositie, gekenmerkt door een grote melodische schoonheid. Het Mozart-concert wordt be sloten met de Symfonie in D (K.V. 297). Deze „Parijse” sym fonie schreef Mozart in het voorjaar 1778 voor de „Concerts spirituels”, die door Jean le Gros te Parijs werden georga niseerd. De symfonie werd ge componeerd voor de prachtige orkestbezetting van twee flui ten, twee hobo’s, twee klarinet ten, twee fagotten, twee hoorns, twee trompetten, twee pauken en strijkinstrumenten. Haarlems Jeugd-Orkest be schouwt het een bijzondere eer, dat het dit Mozart-concert mag geven onder auspiciën van de Nederlandse Mozart-Vereniging. Felix de Nobel en zijn zangers. BENNEBROEK HEFFT ZIJN eigen oratoriumkoor, dat zich toelegt op een repertoire dat niet zo heel veel bij oratorium- verenigingen te vinden is. Voor beelden? Lucas-passion die aan J. S. Bach wordt toegeschreven, het oratorium Die Kindheit Jesu van Bach, het Magnificat van Vivaldi, de Mattheus passie van Kuhnhausen, de Nelson Messe van Haydn en het oratorium Alexanderfest van Handel. Na tuurlijk zijn er ook bekendere werken bij de Bennebroekers Die Schöpfung en Samson, be nevens cantates van Bach en anthems van Handel. Het gaat het oratoriumkoor goed. Het weet zich gesteund, zo meldt secretaris H. Posthuma, „door een steeds toenemende schare belangstellenden”. Op donderdag 4 februari geeft het Oratoriumkoor een uitvoe ring van de Caecilia-mis, een van de 14 missen die Joseph Haydn als kapelmeester van vorst Nicolaas Esterhazy schreef. Bovendien zingt het koor cantate 117 van Bach: „Sei Lob und Ehr dem höchsten Gut”. Het concert, dat in de St. Jo zefkerk aan de Kerklaan in Bennebroek wordt gegeven, be looft een gebeurtenis te worden. Het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest begeleidt het koor, terwijl de solisten zijn: Annette de la Bije sopraan, Frieda van Engelenburg alt, Jan Waayer tenor, David Hollestelle bas en Marinus Metz orgel. De leiding heeft Richard Heidema, dirigent van het koor. leend aan Rusland. De Poolse componist Witold Lutoslawski, van wie het in 1961 geschreven „Jeux véné tiens” tot uitvoering komt, be hoort tot de generatie der ge avanceerde toonkunstenaars. Hij werd op 25 januari 1913 te Warschau geboren, bezocht het conservatorium in de Poolse hoofdstad en studeerde daarna wiskunde aan de Warschause universiteit. Hij was een der grondleggers van het festival der geavanceerde muziek: de „Warschauer Herbst.” Met zijn eerste symfonie, waaraan hij in 1941 begon en die hij in 1947 voltooide, bouw de hij nog voort in aansluiting op een vertrouwde traditie. Maar toen kwam allengs de koerswijziging in de richting van het toonreeksenprincipe van de twintigste eeuwse Ween- se School en de overgang naar de zogenaamde „Aleatoriek”, welk woord als afgeleid be schouwd kan korden van het Latijnse „alea”, waaronder wordt. verstaan dobbelspel, maar ook risico en blind geluk. De uitvoerenden van de „Jeux vénétiens” mogen zich ook aan

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 13