Arbeiderscomité op werf in Szczecin Schoenfabriek dicht: 200 ontslagen Niet volharden in heilloos isolement Gouden eremedaille slaat groen uit I I Gemeentebestuur Amsterdam bezorgd over stijgende criminaliteit I I I Amsterdamse prostituée vermoord I I ■CASHTcÏRIïI I TEMPELIERSSTRAAT 28 - HAARLEM 12.90 1.29 7.50 175x55 150.— 175.— 189.— „KLEINE REVOLUTIE” IN POLEN I schaakshow in IJmuiden karbonaden in sherrysaus -3 Carnavalsorde voor prinses Margriet VOORAANSTAANDE LEDEN TOT PvdA-LEIDING: Kamerlid maakt bezwaren: HET WEER Toch Amerikanen Werkspoor actie voor behoud Rohnafabriek AGENDA pagina 14 Verder in de krant Varkensvlees is nu goedkoop! DONDERDAG 28 JANUARI 1971 JAARGANG NUMMER 71 61e WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN Het woord is aan... I DUS NAAR 6, 8 Luidsprekers hazenberg Autobedrijf KONING N.V. v h. Zwier dealer Vertrouwen Plaatselijk buien WARSCHAU (AFP) Een „kleine arbeidersrevolutie” speelt zich af in de havenstad Szczecin, waar de Poolse leiders het afgelopen weekeinde tijdens een onverwacht bezoek de beëindiging van een reeks stakingen wisten te bewerkstelligen. Bij de „Warski”-scheepswerven heeft het vorige week gekozen stakingscomité zich maandag bij de hervatting van het werk herschapen in een „arbeiderscomité”, dat bestaat uit 38 leden, van wie er maar zeven lid zijn van de communistische partij. T oezeggingen Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 70,—, per kwartaal 17,50, franco per post f 19,15, per maand f 6,—. Losse nummers 30 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman II. van Loog, onderdirecteur Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 154 37 en 164 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19' Redactie tel. 153 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewgks E. Koning Uit het binnenland 2, 15, 19 Buitenlands nieuws3 Heerlijke Kirschtaartjes voor 2.75 COCOSTRUFFELS, - in burgerkleding naar Cambodja WASHINGTON (Reuter). De rege- ring-Nixon heeft toegegeven dat Ameri kaanse militairen in burger naar het vlieg veld van de Cambodjaanse hoofdstad Pnom Penh zijn gestuurd ondanks het feit, dat het Congres het zenden van troepen of adviseurs naar Cambodia heeft verbo den. R IJmuider Courant J. Einander: DEN HAAG. Zuid-Vietnam. ADVER'LENT1ES SALADES vanaf ƒ1.85 heerlijk Telefoon 1 64 79 VVVV\A/VVVVV^/VVVVVVVVVV\H/VVVVVVVVVVVVVVVVVV^H/VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleesconserven Deze krant bestaat uit vierentwintig pagina’s De schoenfabriek in ’s-Hertogenbosch van de N.V. Bloch en Stibbe te Waalwijk zal op 15 mei worden gesloten. Ongeveer 200 man van het circa Samenwerking met C.P.N. en P.S.P. wij zen zij om principiële redenen af. Voorts Uit parkeermeters en gevel-automa- ten objecten die in de laatste ja- Drs. Den Uyl, de fractieleider van de Partij van de Arbeid in de Tweede Ka mer, wil nagaan hoe groot de bereidheid in de confessionele partijen is om tege moet te komen aan de wens van de vak beweging, regeringssamenwerking met de socialisten aan te gaan. Hij toonde zich gisteravond in de politieke zendtijd van zjjn partjj voor de televisie bereid „de proef op de som te nemen”, maar had bij voorbaat weinig vertrouwen in de uitslag. ren steeds meer zijn aangebracht wordt gestolen. Hierin vlees, spek en gesneden champignons 5 minuten sudderen. Van het vuur nemen, draperen in vleesschaal met een flinke scheut sherry erover. Serveren bijvoorbeeld met rijst en sla. official Voor IJmuiden en omgeving Bloemstraat 34, IJmuiden. Tel. 15141* Gedachten uiten denken brengen, catie. die anderen tot dat is communi- 11.25 ƒ3.25 ƒ2.75 ƒ1.45 ƒ0.75 ƒ1.50 ƒ2.40 ƒ2.25 23.50 17.50 0.25 11.50 6.— 15.— 18.50 ILi- 2.50 35.— 29.50 67.50 85.- 1.45 2.60 22.50 30.— 2.50 17.50 De arbeiders waren over het geheel ge nomen tevreden over de woorden van Gierek, en gingen maandag weer aan het werk. Uit uitlatingen van leden van het „arbeiderscomité” van de „Warski”-werven blijkt dat de nieuwe Poolse partijleider aanzienlijke populariteit geniet onder de arbeiders, die in hem en zijn naaste mede werkers vertrouwen stellen maar niet in „de anderen” (waarmee dan de meeste le den van het politbureau worden bedoeld). Een blanco volmacht heeft Gierek dan ook niet ontvangen. In laatste instantie zal men hem beoor delen naar de mate waarin de beloften worden nagekomen, zo valt binnen het „arbeiderscomité” te beluisteren. (Van onze redactie in Amsterdam) AMSTERDAM. Het gemeentebe stuur van Amsterdam is bezorgd over de stijgende criminaliteit in de stad. „In vrijwel alle grote steden ter wereld neemt de criminaliteit op onrustbarende wijze toe. Slechts door een weloverwogen sa menstel van maatregelen kan die toene ming worden bestreden”, zo schrijven B. en W. in antwoord op vragen van het raadslid Van der Eijden. De ongustige ontwikkeling blijkt onder meer uit het aantal aangiften van dief stallen: bijna zestienduizend in 1960, iets meer in 1965, en bijna 27.000 in 1970. In tamelijk willekeurige volgorde acht de politie de volgende oorzaken van be lang: Onder de jongeren die in de zomer van 1970 naar Amsterdam kwamen, Prinses Margriet is woensdag be noemd tot „Opper knienenhoedster”. De onderscheiding werd haar ver leend door de Apeldoornse carnavals vereniging „Het sleutelveugeltjen". Carnavalsprins Joop Braakhekke, die vergezeld werd door een kleurrijke stoet, heeft de prinses persoonlijk de daarbij behorende onderscheidingen omgehangen. Hij bood de prinsjes Maurits en Bernhard, die uiteraard belangstellende toeschouwers waren, elk een konijn in een hok aan. Daar mee bracht hij symbolisch tot uit drukking dat Apeldoorn in de carna valsdagen „Knienenburg” heet. De „plechtigheid” werd bovendien bijge woond door de 12-jarige Jan Bruns- veld en diens 11-jarige vriendje Hans Timmerman. De jongens hadden een uitnodiging gekregen omdat zij enkele weken geleden, met gevaar voor eigen leven, een jongetje, dat dreigde te verdrinken, uit een vijver in Apel doorn hadden gered. De carnavals prins bood beide jongens een fiets aan. Verwachting van het K.N.M.L tot vrij dagavond Amsterdam herbergt een groot aan tal buitenlanders die meest buiten ge zinsverband leven en vaak ’s avonds en ’s nachts op straat vertoeven. Een aantal van hen komt onder deze om standigheden in de vereleiding. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De gouden eremedaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau, is niet echt van goud. De medaille slaat na enige tijd blauw-groen uit, omdat zij in feite van zilver is, waaromheen een fijn laagje goud is aangebracht. Die ontdekking heeft het Tweede-Kamerlid drs. H. M. Franssen (PvdA) gedaan. Hij heeft er minister-president De Jong schriftelijk vragen over gesteld. De heer Franssen vraagt of het waai is dat een vergulde medaille wordt uitgereikt omdat het de staat anders miljoenen zou kosten. Het lijkt hem toe dat de begiftigde bij ontdekking wel het gevoel moet krijgen dat de waardering toch niet zo groot was als werd voorgegeven. Daarom meent het Kamerlid dat de gouden medaille ook werkelijk van goud moet worden gemaakt. zeggen zij dat het progressief akkoord slechts scheuring in de partij en politieke onduidelijkheid beeft veroorzaakt. Zij hopen dat de nieuwe partijleiding een brug zal weten te slaan naar DS 70 Bij de ondertekenaars van de verklaring zijn Simon Carmiggelt, prof dr. L. de Jong, Herman van Kuilenburg, drs. W. van Norden, drs. D. Roemers, J. H. Scheps, D. Spierenburg en mr. G. E. van Walsum. Wisselend bewolkt met plaatse lijk enkele buien. Zwakke tot matige, in hoofdzaak zuidweste- lijke wind. Minimumtemperatu ren omstreek 2 graden, maxi mumtemperaturen ongeveer 6 graden. (Van onze redactie in Amsterdam) AMSTERDAM. Met een mes is in de afgelopen nacht in haar kamertje aan de Utrechtsedwarsstraat in Amsterdam een 24-jarige prostituée vermoord. Haar echtgenoot, een koopman, alar meerde vanochtend de politie. Hij en de kamertjesverhuurder hadden in het ka mertje het levenloze lichaam aangetrof fen. Het vertoonde tal van steekwonden in hals en borst. Om half twee vannacht was de vrouw nog in de Utrechtsestraat gezien. Morgenavond wordt in IJmuiden weer met deelname van grootmeester Victor Kortsjnoj en de dames Katja en Gorda- Irina Cohn en Fenny Heemskerk. Dege nen, die zich voor deze simultaans-ean- ce hebben opgegeven, zijn allen geplaatst. Zij kunnen zich dus morgenavond mel den in het Hervormd Wijkgebouw aan de Radarstraat in IJmuiden, waar de show precies om kwart over acht be gint. Wij verzoeken de deelnemers te gen acht uur aanwezig te zijn. Zij, die nog mee willen spelen, kunnen, als zij op tijd zijn, nog wel een plaatsje in de zaal vinden. Alles wjjst erop dat dit comité momen teel de dienst uitmaakt in het bedrijf. Van uur tot uur geeft het via luidsprekers con signes door en „rectificaties op onjuiste be richten uit de plaatselüke pers”. Zo heeft het comité laten weten, dat het werfpersoneel zich uitsluitend heeft ver plicht tot eerbiediging van het productie- plan voor dit jaar en geen verdere beloften heeft gedaan, zoals was beweerd. De „Warski”-werven vormen met hun 12.000 man personeel de grootste onderne ming van Szczecin. Van vrijdag tot zon dag hebben de arbeiders er de terreinen bezet gehouden en niemand mocht zonder hun toestemming naar binnen. Zij eisten niet alleen een fikse loonsverhoging (der tig percent), maar ook vrije verkiezingen voor partij- en staatsorganen. Partijleider Gierek en premier Jaroszevics hoorden zondag, aan het hoofd van een omvangrijke delegatie, hun klachten aan. Gierek zou tamelijk veel toezeggingen hebben gedaan en o.a. een grondige ver nieuwing van staats- en partijapparaat in alle geledingen in het vooruitzicht hebben gesteld. Ook heeft hij naar verluidt inge stemd met vrije verkiezingen voor arbei dersraden en plaatselijke bestuursorganen. Voorts zou hij akkoord zijn gegaan met uit betaling van lonen over de dagen waarop was gestaakt op voorwaarden dat men zich aan het productieplan voor januari houdt, en hij zou hebben beloofd dat geen sanc ties worden getroffen tegen de stakings leiders en dat de arbeiders die zich nog in hechtenis bevinden in verband met de on lusten van vorige maand, worden vrijge laten. Hij weigerde echter in te stemmen met loonsverhogingen, daarbij aanvoerend dat het land na het rampzalige beleid van de laatste jaren in een precaire financiële situatie verkeert en niet over reserves be schikt. DEN HAAG. Veertig vooraanstaande leden van de Partij van de Arbeid hebben in een gezamenlijke verklaring als hun oordeel uitgesproken, dat de P.v.d.A. in een onvruchtbaar en zowel voor het land als voor de partij heilloos isolement vol hardt, wanneer zij bij voorbaat de sa menwerking met andere democratische partijen, met inbegrip van de confessio nele, uitsluit. zijn er die hun verblijf hier pogen te verlengen door bedelen, stelen, han delen in verdovende middelen en der gelijke. Door de langere vakanties, ook in de wintermaanden, staan veel huizen langer onbeheerd; Veel zakenlieden wonen niet meer bij hun zaak, die nu ’s nachts onbeheerd blijft; Supermarkten, zelfbedieningswinkels en warenhuizen brengen velen in ver leiding. Het gebruik van drugs is de laatste jaren toegenomen. De dure drugs worden soms via diefstal gefi- nanciërd. Hij zei dat het partijbestuur van de P.v.d.A. de situatie nog eens zorgvuldig zal overwegen alvorens met een resolutie bij het volgende week te houden partij congres te komen. Hij bleek goede hoop te hebben dr. Drees voor de P.v.d.A. te kunnen behouden, maar zei, dat het in de eerste plaats aankomt op de zaak en niet op personen. Drs. Den Uyl noemde de uitslag van de KRO-enquête, waaruit blijkt dat een pro gressieve concentratie op het ogenblik evenveel steun geniet als de regerende coalitie, bemoedigend voor de P.v.d.A. Volgens hem blijkt er een groeiende be hoefte aan een ander kabinet uit. Hij acht het mogelijk dat de P.v.d.A. met D’66 en P.P.R. tot samenwerking komt. Het gesprek van gisteravond met D’66 is nog niet afgerond. Er vertoeven voortdurend duizenden niet-Amsterdammers, toeristen en zakenlieden in de stad. Hun eigen dommen, achtergelaten in geparkeerde auto’s, op kapstokken in café’s enzo voort, vormen een gemakkelijke prooi. Er worden besprekingen voorbereid, met de ministeries van Justitie en «an Binnenlandse Zaken, waaruit een „wel overwogen samenstel van maatregelen” zou moeten voortkomen ter bestrijding van de criminaliteit. naroonaden met peper en zout bestrooien. Bruinen in de pan. Eruit nemen. Daarna In pan plakjes spek (totaal 100 gram) even bakken. Ook eruit nemen. Bloem en kruiden in de jus en dikke saus maken. Nylontapijt, 200 breed vanaf Nylon tegels, 40 x 40 Vinyl op vilt, 200 breed R.V.S. aanrechtblad, Keukens 170 cm Keukenbuffet Hang- en/of legkasten (meubelplaat) Hardboard vloerplaten, 61 x 122 Hardboard deurplaten vanaf Formica platen v:a. 244x122 Spaanpl., 380x180, 20 mm, p. pl. Spaanplaat p. m2 v.a Mahonie profielplaten, 214x122 Houten wand als „Decowall” en „Lux-o-mur” 244/275/305 x122, vanaf „Fotowall”, 275x12? Nieuwe vurentegels, p. m2 Houten schrootjes p. m2 vanaf Type Formica op rol, 120 br. Tegelboard, 183/244x122 vanaf Teak deurplaten, 93x214 Geperforeerde bedplaten Kastplanken, div. afm. vanaf Wastafels W.C.-pot Douchebakken - M mn TEL 32 29 37 M Van Dag tot Dag3 Plaatselijk nieuws 4,5,7, 9, 11 Films71, 73 Kunst 73, 17 Uit wijzer 73 Feuilleton 74 Beeldverhalen 74 Weerrapport 74 Economisch nieuws 75, 21 Radio en tv17 Scheepsberichten 21 Beurs 31 Sport33 (Van onze Utrechtse redactie) UTRECHT. Onder de 2000 man per soneel van Werkspoor Utrecht Is woens dagmiddag een handtekeningenactie ge start om adhesie te betuigen aan het voor stel van de heer J. Megnikman, districts- bestuurder van de metaalbedr«fsbond NW In Utrecht, die van het bijna gesloten bedryf een herstel- en onderhoudswerk- plaats voor treinen wil maken. Ik zou deze werkplaats het liefste zien ondergebracht als een dochtermaatschap pij bij de Nederlandse spoorwegen. Bin nenkort hoop ik met vertegenwoordigers van de NS, de Verenigde Machinefabrie ken en andere vakbondsmensen een ge sprek hierover te hebben. Het moet een onderhoud tussen nuchtere mensen zijn, die zullen inzien dat een dergelijke werk plaats levensvatbaarheid heeft”, aldus de heer Meijnikman. Wegens enorm succes ook dit weekend ais reklame 200 gram 1.25 Heerlijke BONBONS, met room- vulling, 100 gram 250 gram liter liter per portie1.en BOTERBROKKEN, 250 gram SPLITTO’S, 6 in een zak WALNUTS, 6 in een zak IJMUIDER TONG 250 gram 850 mensen tellende personeel van het concern moet afvloeien. De in de fabriek in Den Bosch gepro duceerde artikelen, aldus de directie, wor den in toenemende mate ingevoerd uit de landen met lage lonen. Het bedrijf, dat na de oorlog een belangrijke exportpositie had opgebouwd, wordt vooral in het bui tenland thans met zodanige concurreren de aanbiedingen geconfronteerd, dat een inkrimping van de produktie noodzake lijk is geworden. De fabricage zal worden geconcentreerd In de fabrieken in Waalwijk en Drunen. Hier zal gewerkt worden met een pro- duktiepakket, dat door zijn aard moge lijkheid heeft om ook in de toekomst de toenemende concurrentie te weerstaan, aldus de directie. Volgens haar is met de vakbonden vol ledige overeenstemming bereikt over de afvloeiingsregeling. Volgens de regering kan niet „van een overtreding van het verbod worden ge sproken”. De vijftien tot twintig militai ren waarom het ging haalden twee be schadigde helikopters op voor reparatie in Zuid-Vietnam. (Zie verder pagina 3).

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1