Taak voor commissie: Staatssecretaris Van der Poel: Meerjarenplan voor Verscherpte inspectie bejaardenoorden nodig van Oost-Groningen Alleen GPV, SGP en Boeren tegen UIT DE STRAFWET Vorig jaar op overwegen 53 doden Stekelig slapie Indammen stuk Noordzee is te duur Prachttapijt! „HOMOFIELENAR TIKEL Zondag 33 jaar 601 ste Staatsloterij Artikel 248 bis Zeker 43 pct. van Schagen is tegen volkstelling Minister Veringa doet nog twee weken CRM 5 jaar slijtage garantie Herstructurering los van plan- Ter Apel 2 DONDERDAG 28 JANUARI 1971 E SLECHTS WEINIG WANTOESTANDEN, MAAR... Klachten Waakzaamheid (Wyers staat er achter) B. en W. Den Haag: J Dansen EXAMENS Kamervragen: Wat doet de regering tegen racisme? 27 januari 1971 T weede klasse Gezelligheid bij „EVERGREEN" t f f f f Fijn om over de vloer te hebben. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De overgrote meer derheid van de Tweede Kamer heeft gisteravond haar instemming betuigd met het voorstel van minister Polak om het zo genoemde homofielenarti kel (Artikel 248 bis) uit het Wetboek van Strafrecht te schrappen. Het wetsontwerp werd aangenomen met alleen de fracties van de G.P.V., S.G.P. en de Boerenpartij tegen. Plan-Ter Apel C.O.C. verheugd H uis-aan-huis-enquête WVVWlAIVWRAMfWVVWWVWlARMRMr 19.00 uur naar bed moeten enz.). ADVERTENTIE Plan-Ter Apel ADVERTENTIE 1 ADVERTENTIE 072898 Houtplein 16 A - Haarlem 072898 ZATERDAGAVOND m.m.v GROOFY ZONDAGAV. m.m.v. MAGIC FOREST En de troostprijs van f 2.000.op nummer van elk van de andere series. 099191 046972 030767 051908 069740 086171 072973 Artikel 248 bis, dat homoseksuele rela ties met minderjarigen verbood, werd in 1911 in het Wetboek van Strafrecht op genomen, Ook toen was er een aanzien lijke weerstand in de Kamer: want 34 van de 100 leden stemden toen tegen. „De inspectie en tot een verscherpt optre den binnen de huidige wettelijke mo gelijkheden tegen sommige houders van bejaardenoorden. Klachten in de ruim 290 tehuizen betroffen: De provinciale en gemeentebesturen hebben gerapporteerd dat de inspec ties op de bejaardenoorden voortdu- UTRECHT Geslaagd voor het kandi daatsexamen Spaanse taal en letterkunde mej. R. Krauss, Haarlem. rend waakzaam zijn. De bezoeken van de inspecteurs en inspectrices geschie den veelal onaangekondigd. Gesprek ken met bewoners van bejaardenoor den worden in het algemeen gevoerd buiten tegenwoordigheid van anderen. De inspecteurs en inspectrices treffen eerder een verkeerde houding aan ten opzichte van bejaarden dan een over treden van voorschriften. Wordt dit laatste geconstateerd, dan wordt niet geschroomd maatregelen te treffen. Als een moeilijkheid wordt daarbij ervaren dat het toezicht krach tens de Wet op de Bejaardenoorden zich moet beperken tot repressief op treden. Inmiddels is een wetswijziging aanhangig welke daarin voorziet. f f f f f f f t 5 49 86 896 746 589 177 3926 SCHAGEN. Het „Initiatiefcomité Volkstelling 1971 Noord-Holland-Noord” heeft huis-aan-huis een enquête gehouden in Schagen, waarbij de bewoners werd gevraagd of zij al dan niet van mening waren dat de volkstelling in de huidige vorm moest worden gehouden, en of zij van plan waren de vragenlijst al dan niet te beantwoorden. 1 1 i n< cs ill zi te ei m v< ti. vi OJ di er ee A g< tr VI 1 1 E i I I 1 1 p; m zi oi ,.r m lil ki le bl ki R te b( te oi d< ei V( ft ni ja W' gf n< w ir n; ir g< oi st O1 t€ rr d ti k v g g li z: s d P h b D INTER/ZST WW Wat de situatie in de bejaardente huizen in Noord-Holland betreft wordt in de rapporten gesproken van een „matige” tot een „zeer matige behan deling”. Wantoestanden behoren tot de hoge uitzonderingen. Artikel 248 bis, dat nu uit het Wet boek van Strafrecht zal verdwijnen, luidt: De meerderjarige die met een minderjarige van hetzelfde geslaclu, wiens minderjarigheid hij kent of rede lijkerwijs moet vermoeden, ontucht pleegt wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoo:gste vier jaren. Het plegen van ontucht met minder jarigen. hetzjj van hetzelfde hetzij van het andere geslacht beneden de leeftijd van 16 jaar. blijft intussen strafbaar krachtens artikel 247 van het Wetboek van Strafrecht met een gevangenisstraf straf van ten hoogste vier jaren. Bescherming van oudere minderja rigen, mits van onbesproken gedrag, biedt artikel 248ter. Daarin is het op klachte vervolgbare misdrijf van ver leiding tot ontucht „door giften of be loften van geld of goed, misbruik van uit feiteljjke verhoudingen voortvloei end overwicht of misleiding” omschre ven. Voorts worden alle minderjarigen tegen elke vorm van ontucht beschermd door artikel 249 (betreffende ontucht gepleegd door ouders, voogden of ande ren die gezag of toezicht uitoefenen) en door artikel 250 (betreffende het te weegbrengen of bevorderen van ontucht met derden). Een prijs van 2.000.is gevallen op het nummer 2.000.is gevallen op het nummer 2.000.is gevallen op het nummer 2.000.is gevallen op het nummer 2.000.is gevallen op het nummer DEN HAAG. Verwezenlijking van het plan een stuk Noordzee ten zuiden van Scheveningen in te dammen en op te spuiten om zo bouwruimte te schep pen behoort niet tot de praktische moge lijkheden. Technisch is het misschien mo- gelijk maar financieel is het niet verant woord, ook al omdat Den Haag elders (onder meer in Zoetermeer) nog aan vol doende relatief goedkope bouwgrond kan komen. Angst van de bejaarden voor de directie. DEN HAAG. De Tweede-Kamerleden Voogd en Dankert (beiden P.v.d.A.) heb ben de minister-president gevraagd wel ke stappen de regering zal doen in ver band met het uitroepen van 1971 als in ternationaal jaar voor de strijd tegen ra cisme en rassendiscriminatie. Zodra bij zesjarige Rhea Platenkamp in Enschede avonds het licht uit gaat, schiet, zo snel als hij kan, egel tje Pietje tussen de lakens. Het egeltje is drie maanden geleden als baby ver kommerd in het bos gevonden en op gekweekt met flesjes melk. De dierenarts liet hem de weekeinden terugkomen voor injecties en een oudere zus van Rhea moest bij hem waken toen hij ziek was. Het egeltje heeft deze verzorging gehonoreerd met een warme genegenheid. Aan de stekels moet Rhea ’s nachts nog wat wennen. Staatssecretaris Van de Poel schrijft de Tweede Kamer dat hij er zich van bewust is dat er in te veel tehuizen nog situaties aanwezig zijn die voor verbetering vatbaar zijn. Maar hij is overtuigd van een juiste instelling ten opzichte van de aanwezige problema tiek bij de besturen van de provincies en gemeenten en bij de provinciale en gemeentelijke inspecties. UTRECHT. Volgens voorlopige cij fers zijn er vorig jaar bij in totaal 133 botsingen op overwegen in ons land 53 doden gevallen. Dit heeft de NS woens dag meegedeeld. Het dodental is belangrijker lager dan in het „rampjaar” 1969. Toen vonden 73 weggebruikers op de openbare overwe gen de dood. Het aantal botsingenwas in 1969 vrijwel hetzelfde als vorig jaar, namelijk 129. Vorig jaar werden op over wegen 53 mensen gewond, in 1969 waren het er 51. Het dodencijfer van vorig jaar steekt niet ongunstig af bij de cijfers van de DEN HAAG. In ruim 290 tehui zen waar bejaarden wonen, heersen toestanden die voor verbetering vat baar zijn. Ongeveer 190 worden ge ëxploiteerd op commerciële basis. Het gaat hier om ongeveer 11.000 bedden totaal, waarvan een kleine 3000 in commerciële tehuizen en ruim 8000 in niet-commerciële tehuizen. Voor onge veer 28 percent van de bejaarden in de commerciële bejaardenoorden en voor ongeveer negen percent van de bewoners van niet-commerciële tehui zen kan de situatie worden verbeterd. fout wordt nu ongedaan gemaakt die on ze voorgangers in 1911 hebben begaan” zei mr. Geertsema (V.V.D.) Hij voegde er aan toe: „Onze voorgangers hebben onnoemelijk veel schade veroorzaakt bij jonge homoseksuelen door aanvaarding van dit artikel.” Staatssecretaris Van de Poel van CRM schrijft dit aan de Tweede Ka mer. Hij baseert zich daarbij op rap porten van de elf provinciale besturen en de gemeentebesturen van de drie grootste gemeenten. Hij concludeert dat slechts in een gering aantal tehui zen van wantoestanden kan worden gesproken. Dit neemt evenwel niet weg, aldus mr. Van der Poel, dat de situatie in een aantal opzichten zorg wekkend moet worden genoemd. Hij acht het noodzakelijk dat moet wor den overgegaan tot een verscherpte Mr. Van Schaik (K.V.P.) meende dat men niet al te veel waarde moet hechten aan de kreet „discriminatie” omdat ho mofielen geen geslachtelijke omgang mogen hebben met minderjarigen vanaf 16 jaar en heteroseksuelen wèl. Hij wees erop dat in het Wetboek van Strafrecht van de heteroseksuelen door het zoge noemde schakingsartikel (art. 281, waar in bepaald is dat een man een minder jarige vrouw niet tegen de wil van de ouders mag wegvoeren). „Nu zou ik kunnen uitroepen”, aldus mr. Van Schaik „dat ik gediscrimineerd word omdat ik niet een minderjarig meisje tegen de wil van de ouders in mag meenemen op vakantie. Maar een homofiel mag dat wèl.” Mr. Van Schaik vroeg de minister of hij dat schakingsartikel niet zou moe ten uitbreiden met een verbod van scha king van minderjarige mannen. Minister Polak beloofde dat hij dit pro bleem nadrukkelijk in de aandacht zal brengen van de commissie-Peters, die over de zedelijkheidswetgeving in haar geheel advies moet uitbrengen aan de regering. Overigens merkte de minister op dat het ook nu niet zo gemakkelijk is om er met een minderjarige jongen vandoor te gaan omdat onder meer in artikel 280 verboden wordt minderjarige kinderen aan het ouderlijk gezag te onttrekken. Mr. Geertsema merkte op dat zijn min derjarige zoon overigens wel geschaakt kan worden door een vrouw, want daarin voorziet het schakingsartikel ook niet. Angst of onrustgevoelens als ge volg van onzekerheid over het voortbestaan van commerciële te huizen. De Kamer wilde in dit stadium niet in gaan op de betekenis van het plan-Ter Apel, vooral niet nu vorige week dui delijk van regeringszijde was gesteld dat men het herstructureringsbeleid voor Oost-Groningen en het plan-Ter Apel los van elkaar moet zien. Minister Schut be loofde, dat als het plan-Ter Apel door gaat, de schadeloosstellingen de volle aandacht zullen krijgen. „Een snelle be slissing over het plan is voor Defensie en voor de streek noodzakelijk”, aldus de minister. De motie-Wiebenga, waarin wordt ge steld dat uitvoering van het plan-Ter Volgens minister Polak is gebleken dat er in landen waar homofilie geheel ver boden is, dus ook van meerderjarigen, niet minder homoseksuelen zijn dan in landen waar het is toegestaan, zoals in ons land. Daarbij merkte hij op dat hij blij was met de opvatting van de com munist Wolff dat het artikel geschrapt moet worden, hoewel in Rusland homofi lie geheel verboden is. De drie vrouwelijke woordvoerders in de Kamer, mevrouw Padt-Jansen (P.vdA) mej. Haars (C.H.U.) en mej. Mr. Goud- smit, (D’66) drongen er bij de minister op aan na te gaan of er iets gedaan zou kunnen worden aan rechtsbescher ming van langdurige banden tussen per sonen, welke geen huwelijken zijn. Daar bij werd vooral gedacht aan vrienden, vriendinnen, familieleden of „stabiele communes” voor wie niet dezelfde rech ten bestaan als voor gehuwden. Minister Polak, die erkende dat er op dat gebied nog veel ongelijkheid bestaat, vond het meer een zaak van C.R.M. en Sociale Zaken en Volksgezondheid om dit probleem te bestuderen. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Vereniging van Homofielen COC heeft met grote vreugde kennis genomen van de beslissing van de Tweede Kamer, waar door Nederland een van de zeer weinige landen is, waar geen aparte strafbepa lingen voor homosekuele contacten be staan. „Dit neemt echter niet weg” zegt het COC „dat de feitelijke discriminatie van homoseksuelen in de samenleving ook in Nederland nog aan de orde van de dag is. Wij zien de intrekking van 248 bis slechts als een stap in de strijd naar vol ledige integratie van het homoseksuele gedrag. Wij nemen aan, dat de gevolgen, die personen die op grond van dit artikel zijn veroordeeld op het ogenblik nog on dervinden, ongedaan zullen worden ge maakt.” DEN HAAG. In verband met de ge zondheidstoestand van minister Klompé zal minister Veringa ook in de Komen de twee weken optreden als minister ad interim van CRM zo deelt de Rijksvoor- lichtingsdienst mee. B. en W. van Den Haag hebben dit meegedeeld aan de’ heer B. J. Eïhörst uit Rijswijk die het plan om een stuk eze in te dammen had ingediend. Zij re kenen voor dat bij het indammen van een gebied met 1.000 hectare nuttige opper vlakte een kostprijs van 111 per vier kante meter zou gelden. Daar zijn dan nog vele onzekere factoren niet in door berekend en de totale kosten zouden vol gens de gemeentelijke diensten van Den Haag wellicht tot een veelvoud van 111 per vierkante meter kunnen stijgen, al dus B. en W. Het gemeentebestuur wijst er bovendien op dat demping van delen van de Noord zee gevolgen heeft voor het nationaal ruimtelijk beleid en dat hierover daarom in de eerste plaats een beslissing op re geringsniveau genomen zou moeten wor den. de verzorging in het algemeen (doorliggen chronische patiënten, mensen die om 5.45 uur ’s morgens al in de eetzaal moeten zitten en om Slechte bejegening, in de vorm van grof en onheus gedrag. Incorrecte bejegening, waartoe ge rekend wordt een houding tegen over bejaarden waaruit gebrek aan achting blijkt, persoonlijkheid en vrijheid van de bejaarden on voldoende worden ontzien en ge brek aan wellevendheid valt te constateren. Van de 511 formulieren kwamen er 286 retour. (55.5 percent). Het comité heeft aangenomen dat de resterende 44.5 per cent akkoord ging met de volkstelling. Uit de terugontvangen formulieren bleek dat 7 percent „ja” zegt tegen de volkstelling. Tezamen met de (aangeno men) 44.5 percent jazeggers, zouden dus 51.5 percent van de inwoners vóór de volkstelling in de huidige vorm zijn. Te gen was 43 percent en 5 percent blanco. De vragenlijst zal volgens de enquête worden ingevuld door 23 percent. Daarbij gevoegd de 44.5 percent (aangenomen) ja-zeggers, komt men op 67.5 percent die de vragen beantwoordt. De vragen zullen niet worden beant woord door 24.5 percent van de bevol king, zo wees de enquête uit. 8 percent was blanco. Het comité, samengesteld uit leden van de P.v.d.A., D’66, P.S.P. en Boerenpar tij, alsmede verzetslieden, houdt de en quête ook te Schagerbrug, Alkmaar, Heerhugowaard en Bergen (NH). Apel ongewenst is, werd verworpen met alleen de P.S.P., de C.P.N. en de Boe renpartij voor. De motie-Janssen, waar in de herstructurering van Oost-Gronin gen wordt losgemaakt van het plan-Ter Apel wend aangenomen. Tegen stemden de V.V.D., de S.P.G., de C.P.N., de P.S.P., de groep-Goedhardt en de heer Jansen (K.V.P.) Max Koot maakte deze foto van prinses Beatrix en prins Constantijn. De prinses viert zondag haar 33ste verjaardag. Prijzen van 15.zijn gevallen op nummers eindigende op 50.zijn gevaJen op nummers eindigende op 50.zijn gevallen op nummers eindigende op 100.zijn gevallen op nummers eindigende op 100.zijn gevallen op nummers eindigende op 200.zijn gevallen op nummers eindigende op 400.zijn gevallen op nummers eindigende op 1.000.zijn gevallen op nummers eindigende op Verhoudingen tussen directie en verzorgden welke te zeer het stem pel dragen van een zekere be voogding. Tenslotte bestaat de algemene in druk dat vele bewoners geen klachten durven te uiten uit vrees voor represailles. De prijs van f 5.000.is gevaJen op het nummer 50.000.is gevallen op het nummer De extra prijs van f 100.000,is gevallen in de serie „N” op het nummer jaren 1960 tot en met 1968. In die perio de schommelde het aantal doden rond een gemiddelde van 51 per jaar. 1969 was met 73 doden dus een rampjaar. Het doden-gemiddelde per botsing lag toen erg hoog. Een paar keer werden „in één klap” vier, vijf en één maal zelfs zeven mensen tegelijk het slacht offer. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Staatssecretaris Van Son van Economische Zaken heeft de Tweede Kamer gisteren toegezegd, dat een nog in te stellen regionale begelei dingscommissie voor Oost-Groningen ook tot taak zal krijgen een concreet, meer jarig beleidsplan voor dit gebied op te stellen. Hij vond de tijd gekomen het ac cent meer te leggen op de activiteiten van de regio zelf en meende dat zo op de snelst mogelijke manier kan worden gekomen tot een beleidsplan dat ook Oost-Groningen zal aanspreken. Daarmee kwam de staatssecretaris te gemoet aan de zowel in de motie-Goud- zwaard, ondertekend door alle regerings partijen en D’66, en de in de motie-Wie- ringa (P.v.d.A., P.S.P., groep-Aarden) ge formuleerde eis, dat zo’n beleidsplan er moest komen en dat de werkgroep-Van der Peijl ingeschakeld moest blijven. De beide moties werden, hoewel de re gering te kennen gaf dat ook zij met de inhoud op alle punten instemde, na een wijziging van de motie-Wierenga toch aangenomen, omdat de Kamer er aan hechtte zich duidelijk uit te spreken. Men wenste deze uitspraak zowel om duidelijk te zijn voor de Oost-Groningers als voor een volgend kabinet. De staatssecretaris verzette zich, even als V.VD, K.V.P., C.H. en A.R., tegen het voorstel in de motie-Wierenga de maximumgrens voor de investeringspre- mieregeling van 25 percent voor Oost- Groningen te verhogen. De Oost-Gronin- ger gemeenten wilde hij wel in princi pe financiële steun geven voor de voor bereiding van een regionaal industrieter rein. Daarmee kwam de staatssecretaris te gemoet aan de eis in de motie-Wieren ga, een bedrag beschikbaar te stellen aan de Oost-Groninger gemeenten om hun het voorbereiden van allerlei plan nen mogelijk te maken. Dat deed later ook minister Roolvink van Sociale Za ken en Volksgezondheid, die er op wees dat de Oost-Groninger gemeenten in de komende jaren financieel wat meer arm slag kunnen krijgen. En minister Schut van Volkshuisvesting stond n iet afwij zend tegenover de gedachte een onder zoek naar de woningbehoefte hoger t e subsidiëren. Volgens minister Nelissen van Econo mische Zaken is het niet mogelijk de op brengsten van het aardgas rechtstreeks te koppelen aan de ontwikkeling van het noorden. Wel was hij bereid bij de ex ploitatie van eventuele nieuwe bodem schatten (magnesiumzouten) industriële verwerking in het noorden zelf te bevor deren. Het C.H.U.-Kamerlid Kikkert, dat vo rige week uit een brief had geciteerd om te bewijzen dat Philips-werknemers uit Stadskanaal worden gedwomgen naar Winschoten te verhuizen, bood daarvoor zijn excuses aan. Hij was zo verklaar de hij verkeerd voorgelicht.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2