SCHERPE REACTIES IN SENAAT AAN CAMBODJA OP BIJSTAND CDU blijft tegen erkenning Oder-N eisse-grens van Israel stelt Egypte reeks van vragen VAN DAG TOT DAG commentaar op actuele zaken McGovern: „Wanneer leren we ooit iets van deze oorlog?" Admiraal Moore wenst geen beperking voor luchtmacht aanslag in Vietnam Eenheid met Beierse CSU nog versterkt I Tien doden bij csu Natuurbescherming 1971 Senator Allott wil „Chili isoleren” Protest van Russen tegen bijeenkomst BONT REACTIE OP CAIRO’S VREDESVOORSTELLEN Baby door ratten doodgeknaagd verkeersongeluk VERHOEVEN Guinee beschuldigt West-Duitsland Mosje Dayan erkend als Joodse geleerde uit Sovjet-Unie naar Israel nabij Bordeaux geëmigreerd invalide van Israëlisch leger” Tien doden bij opnieuw échte graan-genever die is van verhoeven! DONDERDAG 28 JANUARI 1971 3 ;n Kwestie-Berlijn 1 nt- rol- ent tté d” en rd m 1- ;n 11 I (Van onze redacteur in Washington) „Vanzelfsprekend” TV-reportage V ragenuurtje DDR DUSSELDORF (DPA) De oppositionele Westduitse christen-demo- craten blijven tegen erkenning van de Oder-Neisse-grens als westgrens van Polen voordat er een vredesverdrag tussen Bonn en Warschau is gesloten. In de buitenlandse paragrafen van het partijprogram dat op de partijdag in Düsseldorf is opgesteld spreken zij zich uit tegen erkenning van de be trokken grens „als voorwaarde voor een verzoening”, zoals door de jon gerenorganisatie „Junge Union” was voorgesteld. Overigens is aan dit be sluit een stormachtig debat voorafgegaan. Europa ADVERTENTIE ADVERTENTIE in het kader van GR. HOUTSTRAAT 28.30 HAARLEM ran ar- en- lar, t" •s l- n n n P BORDEAUX (AFP). Bij een sing tussen een tankwagen en een !86 eft er- ge rij iet it st .k ANN01792 Ll- •en de 10- lus de Fe- co. ête bij m) die 53 d- al m e- If Nog 2 dagen kunt u profiteren van onze zeer voordelige aanbiedingen. PARIJS. (AFP/Reuter) Een afgrij selijk voorval heeft weer eens de aan dacht gevestigd op de ellendige omstan digheden waaronder veel buitenlandse arbeiders in de omgeving van Parijs le ven. bot- bus- je hebben in de buurt van Bordeaux tien mensen het leven verloren Beide wagens vlogen in brand. De tien slachtoffers kwamen in de vlammen om. De chauffeur van de tankwagen slaagde erin een kind uit de vlammenzee te red den. Beide zijn met brandwonden in een ziekenhuis opgenomen. hebben buitenlandse correspondenten .in Amman geconstateerd. Het vertrek van de troepen, voorname lijk pantsereenheden, uit het gebied 100 km ten noorden van Amman langs de grote weg van Amman naar Zarka is een bevestiging van de enige weken ge leden ontvangen inlichtingen dat de rege ring in Bagdad ernst wil maken met de terugtrekking. WASHINGTON Wat oorspronkelijk als een geruststelling was bedoeld van minister van Defensie Melvin Laird over de rol van de Verenigde Sta ten in Cambodja, is in de afgelopen dagen uitgegroeid tot een scherpe con troverse tussen de regering-Nixon en het Congres. Het hoogtepunt werd gisteren bereikt toen door senator John Stennis, een lid van de Senaatscommissie voor de strijd krachten, na afloop van een geheime zit ting met minister Laird, werd verklaard dat een uitbreiding van het Amerikaanse aandeel in de oorlog in Cambodja wel eens nodig zou kunnen worden. Deze mededeling werd gevolgd door een verklaring van admiraal Thomas Moore, die minister Laird vergezelde op diens onlangs geëindigde inspectie-reis in Indo- China. Hij adviseerde geen enkele beper king op te leggen aan het aandeel van de Amerikaanse luchtmacht in de Cam bodjaanse strijd. Senator Stennis zei letterlijk dat wan neer Noord-Vietnam nog meer oorlogs- successen zou boeken (en men moet aan nemen dat hij hierbij doelde op de ver rassingsaanval van de Noordvietnamezen op het vliegveld van Pnom Penh waar- De voorzitter van de Beierse CSU Franz Josef Strauss, die vlak voor het congres grote deining veroorzaakte door de mo gelijkheid van een opheffing van het sa menwerkingsverband met de CSU aan te stippen, kan tevreden zijn. De eenheid van de twee partijen wordt door het pro gramma nog versterkt. Over de vraag wie straks het kanse- lierschap zal moeten gaan bekleden, als zij tenminste aan de macht komen, is na de partijdag geen zinnig woord te zeggen. Mogelijke kandidaten als Kiesinger, Ger hard Schröder en Helmut Kohl hebben tijdens het congres wel veel bijval ge oogst maar van een uitgesproken meer derheid in de partij hebben zij zich niet kunnen verzekeren. Algemeen wordt aan genomen dat de kansen van de fractie leider in de Bondsdag Rainier Barzel flink gestegen zijn. LYDDA (Reuter). De Russische na tuurkundige Boris Zuckermann, vurig ver dediger van de rechten der Russische Jo den, is gisteravond met zijn gezin in Is rael aangekomen. De Russische autoriteiten verleenden hem na drie jaar „strijd” toestemming tot emigratie. Bij zijn aankomst vertel de Zuckermann dat de demonstraties in Israel en elders de Russische Joden had den gesterkt in hun strijd voor het recht van emigratie. In de medische wereld, de Westeuro- pese landen overkoepelend, is men tot ronduit angstwekkende conclusies geko men over de aantasting van de volksge zondheid en de verbreiding van dodelijke volksziekten ten gevolge van de vergif tigde atmosfeer. De fatale invloed van het roken komt daar nog bovenop, maar men kan redelijkerwijs al niet meer ho pen dat er op grote schaal uitredding zal optreden wanneer die rookgewoonte zou kunnen worden verminderd. De uitsto ting van verbrande gassen door de snelle toeneming van het motorisch verkeer is eveneens een belangrijke ziektenfactor, maar het is in de eerste plaats de collec tieve en massale biologische aantasting door alle factoren van vervuiling te za- men, die als oorzaak van sterfte in de na tuur moet wonden gebrandmerkt. Sterfte van mens, dier en plant in een gruwe lijke vicieuze cirkelgang, omdat de le vende natuur in een cyclus flora, fauna en mensen omvat. Een cyclus die niet eenzijdig kan worden verbroken zonder dat de gehele biosfeer in het ongerede raakt en het sociale leven van een ele mentaire bestaansvoorwaarde berooft. Tijdens de eerste zifting van de Raad van Ministers der Westeuropese gemeen schap in 1971 werd te Straatsburg de vol gende verklaring met unanieme instem ming aangenomen: „Het Comité van Ministers, kennis genomen hebbend van de resultaten van het Europese Natuurbeschermings- jaar, dat door de Raad van Europa werd uitgeroepen, spreekt met alge mene stemmen zijn voldoening uit over de invloed uitgeoefend op de publieke opinie zowel door de nationale pro gramma’s van de lidstaten als door de Europese Conferentie inzake Natuurbe houd, in februari van dit jaar door de Raad van Europa georganiseerd. Aan het eind van het Europese Na- tuurbeschermingsjaar verklaart het, dat het natuur- en milieubehoud voor de komende jaren één der belangrijkste doelstellingen is van de Raad van Euro pa in het kader van een permanente campagne ten gunste van het leefmilieu. Het Comité heeft besloten na de we reldconferentie van de Verenigde Na ties, die in 1972 in Stockholm zal wor den gehouden, een Europese ministerië le conferentie over het milieubeheer bijeen te roepen. Het Comité van Ministers nodigt de regeringen van de lidstaten van de Raad van Europa uit in hun nationaal beleid hoge prioriteit te verlenen aan het oplossen van de vraagstukken be treffende het leefmilieu en op dit ge bied onderling overleg te plegen.” Daar behoeft weinig aan te worden toe gevoegd. Als men weet dat de Europese samenwerking oorspronkelijk is geboren uit politieke en economische belangen overwegingen, dan is het niet nodig nog te wijzen op de doorbraak die in Straats burg heeft plaatsgevonden. Deze verkla ring bewijst dat „natuurbescherming” niet langer een particuliere liefhebberij, maar een bestaansvoorwaarde voor West- Europa is en ook als zodanig aan de hoog ste top wordt erkend. TEL AVIV (AFP). Generaal Mosje Dayan, de Israëlische minister van De fensie, is erkend als „invalide van het Israëlische leger”. Een medische com missie bevond hem voor 48 percent inva lide als gevolg van het verlies van een oog, toen hij in de tweede wereldoorlog met een groep leden van de joodse ver zetsorganisatie Haganah samen met Au stralische militairen in Syrië tegen de troepen van het Franse bewind in Vichy streed. ’n zuiver natuurprodukt zacht smaakvol exclusief loop van het partijcongres in Dusseldorp een analyse opgesteld waaruit het vol gende van belang kan zijn. De CDU is een „partij van het midden” gebleven en dat zal de leidende figuren voldoening schenken. De angst van velen dat er een „ruk naar rechts” zou plaatsvinden, is geenszins bewaarheid. Wel zijn dé ver schillende fronten na Dusseldorp duide lijker geworden: de tegenstand tegen de „Ostpolitik” van Brandt is groter gewor den, in het felomstreden probleem van het medebeslissingsrecht van de werknemers heeft de CDU zich het stand punt van de ondernemers aangemeten, en slechts op zeer summiere punten, heeft de „linker vleugel” zich kunnen doen gel den. WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse rennblikeinse senator Gordon Al lott heeft gezegd dat „er steeds meer aanwijzingen komen dat Chili een com munistische politiestaat wordt”. Washington moet naar zijn oordeel met spoed beslissen op welke manier het „de nieuwste communistische dictatuur van dit halfrond kan isoleren”, aldus de se nator, die voorzitter is van de republi keinse beleidscommissie. Allott staat be kend als conservatief. De film vertoonde twee uit Zuid-Viet- nam afkomstige Amerikaanse helikopters met in burgerkleding gestoken Ameri kaanse troepen, die er twee licht bescha digde helikopters kwamen ophalen om ze De Raad van Europa, het adviserend parlementair lichaam van de politieke sa menwerkingsorganisatie der Europese re geringen die bij de Europese gemeenschap zijn aangesloten, heeft eind 1969 het toen op komst zijnde jaar 1970 uitgeroepen tot „natuurbeschermingsjaar”. Dat gebeurde naar aanleiding van de tamelijk plotse ling uit alle Westeuropese landen opklin kende bezorgdheid ten aanzien van het leefmilieu, waarvan dreigend duidelijk bleek dat het aan een proces van verzie king ten prooi was. De resultaten van de aandacht die de Raad van Europa op deze wijze losmaak te, zijn niet gering geweest. Het natuur beschermingsjaar heeft tal van activitei ten op gang zien komen die gericht waren op de bevordering van het verantwoor- delijksbesef bij overheden, bedrijfsleven en particulieren voor het behoud en de verbetering van de biosfeer in de geïndu strialiseerde landen en hun dichtbevolkte nijverheidskernen. Misschien zijn in dit jaar nog niet veel praktische verbeterin gen bereikt, maar in ieder geval is aller wegen de overtuiging gewekt dat men in gezamenlijke inspanning iets moet onder nemen tegen de acute gevaarssituatie, waarin het Westeuropese levensmilieu is geraakt. Er zijn in 1970 niet alleen acties onder nomen, er zijn ook in toenemende mate calamiteiten gebeurd die de urgentie van een betere natuurbescherming duidelijk illustreerden. Ook in Nederland hebben zich de gevolgen van het ongereglemen teerde aantasten van de natuur in 1970 enkele keren op navrante manier gede monstreerd. De luchtvervuiling heeft op verschillende tijdstippen en plaatsen tot tijdelijke noodtoestanden geleid. De ver vuiling van het water, opzettelijk of per ongeluk, is op schrikbarende wijze aan de dag getreden. Op dit ogenblik nog zijn enkele honderden militairen bezig met een hopeloos zuiveringskarwei in de Amer en de Biesbosch, waar olie uit een gebarsten tank van een elektriciteitscen trale flora en fauna in en om het water voor een groot percentage verdelgde. Het natuurbeschermingsjaar is voorbij, maar er zou alle reden zijn om 1971 tot natuurbeschermingsjaar in de tweede macht te verheffen. De gevaren en fatale gevolgen van lucht-, bodem- en waterver ontreiniging vermenigvuldigen zich nog «teeds. Biologen en ecologen komen tot ontstellende ontdekkingen. Terwijl de techniek haar kwalijke dampen en che micaliën blijft uitwalmen, treedt bijna dagelijks de machteloosheid van de na tuur aan de dag, om tegen deze menselij ke uitwaseming en afvallozing haar on volprezen reactievermogen nog met goed gevolg in werking te stellen. De natuur geeft het op, en dat is een verschijnsel waarover waarlijk niet alleen de eenzame liefhebber van het pastorale recreëren zich bezorgd moet maken. Want ook de stadsbewoner, de fabriekswerken de on dernemer, de economische belangengroe pen en de overheid staan voor de ontstel lende gewaarwording dat alle essentiële belangen van het samenleven en het sa men produceren in de knel zijn geraakt. In het program wordt ook de „Oost- politiek” van de sociaal-liberale regering Brandt afgewezen. Een politieke over eenstemming tussen West-Duitsland en de Sovjet-Unie zal volgens de CDU dan pas duurzaam zijn als ze „gebaseerd is op de wederzijdse eerbiediging van de elementaire rechten en behoeften aan veiligheid en gevrijwaard is van een stre ven naar hegemonie.” Aan het begin van het langdurige debat over de buitenlandse politiek en de „Ost politik” had de laatste christen-democra- tische minister van Buitenlandse Zaken Gerhard Schröder in een principe-verkla- ring onderstreept dat de houding van de CDU inzake de „Ostpolitik” in geen geval door de emoties van het ogenblik mag worden bepaald.” Evenals de andere lei dende figuren van de partij benadrukte hij dat de oppositie een beslissing over bij de gehele, kleine Cambodjaanse lucht macht werd vernietigd), het nodig zal zijn om de Amerikaanse steun aan dat land op te voeren. Zijn verklaring, en ook de dubbelzin nige toelichting van minister Laird waar in hij zei dat net vanzelf spreekt dat er Amerikaanse .afleverings-troepen” naar Cambodja zouden worden gestuurd om toe te zien op de distributie van de door de VS geleverde wapens, veroorzaakten een onmiddellijke storm van verontwaar diging onder de „duiven” in de Senaat. Senator Stewart Symington, ook lid van de commissie van de strijdkrachten, zei dat hij er genoeg van heeft om naar opti mistische regeringsrapporten te luisteren die alleen maar een verdere uitbreiding van de oorlog verhullen. Het felst was senator George McGo vern, die zich onlangs kandidaat stelde voor de democratische presidents-kandi- datuur in 1972, en die tegen senator Sten nis zei: „Wanneer zullen we ooit iets van deze oorlog leren? Ik heb er genoeg van om oude mannen aan te horen, die oor logen bedenken waarin jongeren moeten sterven”. Deze scherpe reacties volgden ook op een televisie-reportage die blijkbaar zon der toestemming van de militaire autori teiten op het vliegveld van Pnom Penh werd gemaakt, daags na de raket-aanval door Noordvietnamese troepen. Het grote strijdpunt is in hoeverre de regering met deze toch duidelijk verhulde bijstand de letter, zo niet de geest van de wet heeft overtreden die verleden jaar door het Congres werd aangenomen, en waarbij de president de bevoegdheid wordt ontzegd om Amerikaanse troepen te land in te zetten in Cambodja. Men kan redeneren dat het Congres dus kennelijk geen acties vanuit de lucht ver bood, en dat is blijkbaar het standpunt waar de regering zich op beroept, maar men kan ook zeggen dat het duidelijk de bedoeling van het congres is om een ver dere uitbreiding van de oorlog te vermij den. Hoe het ook zij, Cambodja heeft op nieuw de nationale gemoederen in bewe ging gebracht, en de regering zal zich moeten voorbereiden op menig warm vra- gen-uurtje voor de Senaats-commissie voor buitenlandse betrekkingen, en mis schien zelfs op protest-acties van studen ten en anti-oorlogsgroepen ge- npe en- ad >or- het verdrag met Moskou niet alleen mag laten afhangen van een bevredigende re geling van de kwestie-Berlijn. Het verdrag van München van 1938 is voor de CDU, met name wat de terri toriale consequenties betreft, niet meer van belang. Wel onderstreepte het verdrag blijkbaar voor reparaties terug te brengen naar Zuid-Vietnam. Deze reportage, die allerlei verwarde verklaringen opwekte van de ministeries van Defensie en Buitenlandse Zaken, deed illustratief de vraag rijzen in hoeverre de regering-Nixon zich werkelijk hield aan de verklaring van de president. Hij ver klaarde in juni vorig jaar na afloop van de Amerikaanse invasie in Cambodja: „Er zal geen logistische steun of steun vanuit de lucht zijn van Amerikaanse zij de (voor de Zuidvietnamezen die in Cam bodja opereren) Er zullen geen Ameri kaanse adviseurs zijn bij deze missies”. De twijfel aan de oprechtheid van de regering is des te groter, omdat ook het ministerie van Defensie nu niet alleen heeft toegegeven dat er twee Amerikaan se vliegdekschepen voor de kust van Cam bodja liggen om de door Amerikanen be mande helikopters uit te zenden ter ver sterking van belegerde Zuidvietnamese en Cambodjaanse eenheden, maar ook dat er een aantal Amerikanen vanuit de lucht betrokken is bij de strijd om de vliegtuig- acties van drie luchtmachten (Cambodja, Zuid-Vietnam, de VS) te coördineren. de wens naar een duurzame en oprechte schikking met Tsjecho-Slowakije. Over de politiek ten opzichte van Oost- Duitsland stelt de CDU zich in het partij program tot taak te streven naar vrijheid en eenheid van het Duitse volk. De CDU „zal altijd blijven wijzen op de onder drukking van de principiële rechten van de mens in de DDR”. Een scherpere for mulering waarin het afwijzen van „de erkenning van het totalitaire machts- systeem in Duitsland” werd voorgesteld leverde echter geen meerderheid op. Onderhandelingen en overeenkomsten tussen de beide Duitslanden, die het le ven in het verdeelde land kunnen verlich ten, worden door de CDU verwelkomd. In de Europese politiek is het doel van de christen-democraten de „snelle oprich ting van een Europese bondsstaat „met een vrije democratische constitutie.” Basis en kern van de ontwikkeling van een dergelijke staat moeten de Europese gemeenschappen zijn die nog meer moe ten worden uitgebreid. De CDU zegt te vens voor een directe verkiezing van het Europese parlement te zijn. De politieke waarnemers hebben na af- WEST-BERLIJN, (Reuter) De Sov jet-Unie heeft gisteravond bij de drie westelijke geallieerden geprotesteerd te gen de voorgenomen bijeenkomst deze week in West-Berlijn van parlementa riërs van de Westduitse Liberale Partij. Anderzijds hebben functionarissen van de VS, Groot-Brittannië en Frankrijk hun „diepe bezorgdheid” uitgesproken over de belemmering door Oost-Duits- land van het verkeer naar en van West- Berlijn, zo is door een geallieerde woordvoerder meegedeeld. De DDR Is gisteren begonnen het vrachtverkeer bij de grens op te houden. ABIDJAN (Reuter). Een Guinese commissie van onderzoek heeft Westduit se „spionnen” er van beschuldigd, dat zij met medeplichtigheid van de Westduitse ambassade in Conakry wapens Guinee hebben binnengesmokkeld. Dit heeft ra- dio-Conakry bekendgemaakt. In de uitzending werd de inhoud voorge lezen van brieven die een Westduitse wa penhandelaar zou hebben gewisseld met Hermann Siebold. Deze Westduitser die ae ontwikkelingshulp naar Guinea was gekomen, overleed op 19 januari in een gevangenis Volgens de Guinese autoriteiten had hij zelfmoord gepleegd, doch de Westduitse ambassa de mocht het stoffelijk overschot niet la ten onderzoeken. De wapens vaarom he< ging, zouden als „huishoudelijke artikelen en levens middelen” het land zijn hmnengekomen. SAIGON (Reuter). In de buurt van de Zuidvietnamese stad An Nhon zijn gis teravond drie handgranaten gegooid in een vol theater waar een toneelvoorstel ling werd gegeven. Tien bezoekers kwamen om het leven en negentien werden gewond. De aanslag gebeurde tijdens de vierdaagse bestands- periode die door de Vietcong is afgekon- digd ter gelegenheid van Tet, het boeddhistische nieuwjaar. Het Ameri- kaans-Zuidvietnamees Tet-bestand van 24 uur eindigde gistermiddag. Een baby van drie maanden werd gis termiddag in een woonwagen aange troffen met neus, kin en vingertopjes weggeknaagd door ratten Het kind stierf een uur later in het ziekenhuis. Zijn jonge Portugese ouders waren naar hun werk toen het drama zich af speelde. De woonwagen staat op een on bebouwd terrein waar sanitaire voorzie ningen ontbreken, als gevolg waarvan het er wemelt van ratten en ander onge dierte. NEW YORK (RTR). De Israëlische ambassadeur bij de Verenigde Naties, Jo sef Tekoah, heeft gisteren het antwoord van zijn regering op de Egyptische voor stellen inzake een vredesregeling voor het Midden-Oosten VN-bemiddelaar dr. Gun nar Jarring overhandigd. Volgens goedingelichte kringen in New York zou het antwoord gedeeltelijk in schriftelijke vorm, gedeeltelijk mondeling zijn overgebracht. Het antwoord zou be staan uit een reeks van vragen aan de Egyptische regering. Israel zou Egypte onder meer hebben gevraagd bepaalde voorstellen van het uit zes punten bestaande vredesplan nauwkeuriger te omschrijven. Ook zou de Israëlische regering een nadere uit werking wensen van concessies met be trekking tot een overeenkomst inzake het openstellen van de „internationale wa terwegen” in net Midden-Oosten en het erkennen van de soevereiniteit en onaf hankelijkheid van alle staten in dit ge bied. Het antwoord van Israel zou ver der de kwestie van de Israëlische terug trekking uit de sinds 1967 bezette Arabi sche gebieden hebben aangeroerd. Zowel Egypte als Jordanië wil een terugtrekking door Israel achter de linies die voor de zesdaagse oorlog van juni 1967, bestonden. Israel heeft tot dusver alleen gesproken over een terugtrekking tot achter „veilige en erkende grenzen” in ruil voor een bindend vredesverdrag. Irak heeft het grootste deel van zijn troepen uit Jordanië teruggetrokken Dit

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3