Voldoende Veelheid van Druggebruik Unieke volkstellers activiteiten verboden opzet in Velsen Jeugdcentrum oude PEN-centrale m met bijna onbeperkte ruimte Japanse concurrentie in V.S „Kwikspook” opgeroepen tegen I I Dr. F. Westerweel wordt arts voor Kennemergaarde 13 FEBRUARI OPENING Marktberichten Havenberichten NEDERLAND E m DEM en Suomi Haringgesprek met België en Frankrijk houden strandloop Nog drie dagen heel voordelig slagen bij NEDERLAND N.V. AFSCHEID LEEFTIJD BESTUUR PROBLEMEN WEEKENDS 'll 5 DONDERDAG 28 JANUARI 1971 IJMUIDER COURANT :in I Haring Structuur Kort l.lmondnieuws (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN Op 13 februari opent de Stichting IJmuider Jeugdcentrale de van binnen onherkenbare oude PEN-centrale aan de Kanaalstraat. Een jeugdcentrum uniek van op zet met een zalencomplex van 1.050 vierkante meter, waarin tegelijk 3.500 mensen kunnen worden ont vangen. Voorlopig verwacht men per week tweeduizend bezoekers (sters). De totale kosten van verbouwing en inrichting kunnen ruwweg worden geschat op driekwart miljoen gulden. Wat gaat daar nu precies gebeuren, hoe is de opzet, hoe kon dit giganti sche project van de grond komen en heeft het kans van slagen. Dit zijn slechts enkele vragen, die er met de openingsdatum in zicht rijzen. Er leven veel meer vragen, vooral bij de ouders, want we vertellen niets nieuws, als we stellen dat dit opzien barende initiatief van de jongeren veel argwaan en beduchtheid heeft gewekt. Misschien hadden die jon geren meer recht op bewondering en enthousiasme. De tijd zal dat moeten bewijzen. Een groot aantal vragen kan en wil het stichtingsbestuur on middellijk beantwoorden. Onder staand hebben wij indrukken en fei ten verzameld om een zo goed mo gelijk beeld te geven van wat hier staat te gebeuren. (Van een onzer redacteuren) IJMUIDEN. In diverse Neder landse supermarkten wordt momen teel veel (ook Japanse) tonijn in blik aangeboden, ondanks onlangs in de pers gepubliceerde berichten als zou in Amerika een te groot kwikgehalte in die vissoort zijn aangetroffen. Van overheidswege is daartegen geen be zwaar gemaakt en ook in West-Duits- land neemt men de Amerikaanse on gerustheid met een grote korrel zout. I wF7IK SB ander punt, dat (uit vele) mogelijkheden om in de ko mende gesloten visperioden toch zoveel noordzeeharing aan- en in te doen voeren als men maar wil, zonder in conflict te komen met de internationale overeenkomst waaraan ook Nederland zich dient te hou den. DEM-trainer weg. De heer A. de Boer, trainer van voetbalvereniging DEM, zal met ingang van het nieuwe seizoen ’71-’72 de vereniging verlaten. Hij heeft het be stuur medegedeeld dat hij in verband met zijn gezondheidstoestand zijn functie bij DEM moet neerleggen. «’e arv jk” sre ar- )d- len len ;ek oet ién de re ien >p- er- en. 3or in- (Van een verslaggever) SANTPOORT. Zoals de geneesheer- directeur van het Antonius Ziekenhuis in IJmuiden, dr. C. F. J. Lampe, in zijn nieuwjaarsrede reeds heeft aangekondigd was de benoeming van een vaste ver pleegtehuisarts voor het verpleegtehuis Kennemergaarde in Santpoort te ver wachten. Het Bestuur van de Stichting Antonius Ziekenhuis heeft inmiddels de benoeming bekendgemaakt van dr. F. J. C. Westerweel, huisarts te Spaarndam, die met ingang van 1 februari de taak van dr. H. P. M. Strik overneemt. Dr. Westerweel is belast met de dage lijkse leiding van Kennemergaarde en de behandeling der patiënten. Bovendien wordt dr. Westerweel betrokken bij de voorbereiding van de bouw van de nieu we verpleegtehuizen op de terreinen van Kennemergaarde en van het ziekenhuis in IJmuiden. Drs. D. J. van Dijk, voorzitter van het Produktschap voor Vis en Visprodukten acht het zeer nuttig op die „lekken” te wijzen. Hij is van mening, dat er een gesprek moet komen met België en Frank rijk, welke landen, zoals gemeld, niet ge bonden zijn door bedoelde afspraak. De regeringen van genoemde twee landen baseerden hun weigering om mee te doen op hun overtuiging, dat de maatregelen ter bescherming van de haringstand in de Noordzee en in het Skagerak niet ver ge noeg gaan. Er mag dus worden veronder steld, dat Brussel en Parijs bereid gevon den zullen worden al het mogelijke te doen opdat ook de Belgische en Franse vissers in de gesloten perioden geen haringvisserij uitoefenen op de desbetreffende visgron den. Wat er in de EEG in deze kwestie zou kunnen worden gedaan, wordt nog bekeken. In elk geval, zo vernemen wij uit Den Haag, is overleg tussen het mi nisterie van Landbouw en Visserij en het produktschap over deze aangelegenheid wel iets dat niet te lang moet uitblijven. In afwachting van eventuele EEG-rege- lingen ter zake heeft minister Lardinois bepaald dat evenals vorig jaar enkele bijdrageregelingen in het kader van de maatregelen ter verbetering van de struc tuur van de Nederlandse visserij ook dit jaar zullen gelden. Die bijdrageregelingen hebben betrek king op: de kwaliteit van aangevoerde verse en diepgevroren schelvis en wijting, haring, makreel, garnalen en schol. Wat de regeling voor verse schol betreft, BEVERWIJK De noteringen van woensdag 27 januari aan de bloemenveiling 't Centrum waren voor bloemen: anjer 22-44, trosanjer 160-265, blauwe druif 35-62, chrysant 220-320, forsythya 35-65, fresia 120-350, gerbera 42-67, hyacint 22-56 (per bos 85), iris 600, narcis 90-165, orchidee 60-190, roos 45-80, babyroos 15-44, tulp 180-560. Voor planten golden de noteringen: azalea 140-460, begonia 80-140, cineraria 85-155, cyclamen 120-620, ficus 520, herts hoorn 280, kalanchoe 190-205, potchrysant 52-80, primula 140, st. paulia 120-170, vrie- sia 300, gemengde planten 110-205. evenredig aantal deskundige adviseurs. Om het even concreet te maken. Van de sectie financieel beheer zit de sectievoor- zitter in de beleidsraad en eventueel in het stichtingsbestuur. Maar naast hem zit in het stichtingsbestuur een deskundig adviseur, eventueel „van buitenaf” en in de praktijk komt het er op neer, dat men oudere adviseurs heeft uitgenodigd. Naast de financiële sectievoorzitter bij voorbeeld een hoge bankfunktionaris. Ook uit de horecasector heeft men een oudere deskundige verzocht zitting te nemen in het stichtingsbestuur. In die op grond van hun deskundigheid gekozen adviseurs in het stichtingsbestuur schuilt ook een stukje contenuïteit. Er is namelijk de bepaling gemaakt, dat de sectievoorzitters na drie jaar moeten af treden. Dit mede om verstarring te voor komen. Ten aanzien van de deskundige adviseurs geldt deze bepaling niet. Het komt er op neer, dat de jongeren niet van bovenaf bestuurd wilden worden, maar van onderaf. Na zeer lang dokteren is deze structuur uit de bus gekomen. Overleg met de rijksinspecteur van het ministerie van CRM rechtvaardigt de verwachting, dat het ministerie in deze structuur voldoende garanties aanwezig acht voor een goed beheer. Dat is voor waarde om voor rijkssubsidie in aanmer king te komen en zonder die subsidie kan men meteen wel sluiten. De gemeente Velsen heeft tot nu toe voor een zeer groot deel alles betaald (buiten de ber gen werk die er door de jongeren zelf zijn verzet) in het vertrouwen, dat de hele zaak tenslotte voor een rijkssubsidie in aanmerking zou komen. ADVERTENTIE Bij de opening wordt meteen afscheid genomen van de heer G. J. Knukkel, die van het begin af en dagelijks een bijzonder groot aandeel heeft gehad in de opbouw en de opzet. Hij is een gediplo meerd jeugdleider, oorspronkelijk afkom stig uit „De Brulboei” aan de Kanaal straat. Het is zijn uitdrukkelijke wens om bij de opening te vertrekken, om, naar hij zelf zegt, „verstarring te voorkomen.” „De jongeren moeten het nu zelf allemaal gaan doen.” Hij wil niet, dat zij nu „op hem terugvallen.” Hij heeft inmiddels een funktie in Schiedam aanvaard. In die opening schuilt overigens een geste van de jongeren, die wij toch wel even willen benadrukken. Zij hebben wet houder Roessingh uitgenodigd de officiële opening te verrichten. Velen herinneren zich wellicht, dat juist deze jongeren aktie hebben gevoerd tegen de benoeming van de heer Roessingh tot wethouder van de gemeente Velsen. Wij hebben daar des tijds uitvoerig over bericht. De bezwaren van de jongeren golden zijn binding met het georganiseerde jeugdwerk als be stuurslid van „De Brulboei” en de ver wachting, dat de Stichting IJmuider Jeugdcentrale eerder op tegenwerking dan op medewerking van zijn kant zou kunnen rekenen. De heer Roessingh bedankte na zijn be noeming tot wethouder als bestuurslid va „De Brulboei,” omdat hij beide funkties onverenigbaar vond. Daarna heeft hij zich en we citeren hier letterlijk de uitspraak van de jon geren zelf „anders ontwikkelt dat men van hem verwachtte en zich helemaal achter het werk van de IJmuider Jeugd centrale gesteld, juist in het beslissende stadium van de realisering.” Daarom is het besluit gevallen juist hem uit te no digen voor de officiële opening. De heer Roessing heeft dit gebaar op de juiste waarde geschat en de uitnodiging graag en sportief aanvaard. Over wat er allemaal in de week van de opening gaat gebeuren zullen wij de lezers nog nader berichten. Voor belang stellenden geldt, dat men altijd „open huis” houdt, maar dat er de eerste tijd vooral avonds van zeven tot acht uur Wetenschappelijk onderzoek in de West- duitse Bondsrepubliek heeft, volgens de Pressedienst der Fischwirtschaft, uitgewe zen, dat het kwikgehalte in de daar in- en aangevoerde en op de markt gebrachte vissoorten onder andere kabeljauw, ha ring, schelvis en aal zo gering is, dat er geen enkele bedenking bestaat tegen consumptie door mensen: het aangetroffen gehalte is nota bene nog minder dan de helft van het door de Verenigde Naties toegestane. Evenals in Nederland door het Rijks- instituut voor Visserij onderzoek (IJmui den) voortdurend steekproeven worden ge nomen, geschiedt zoiets inWest-Duitsland, ook met ingevoerde vis en visprodukten. Deskundigen in de Bondsrepubliek heb ben een sterk vermoeden geuit, dat de Amerikaanse ongerustheid eerder een eco nomische achtergrond heeft: „het kwikzil- verspook” zou zijn opgeroepen als wapen tegen de Japanse-tonijnimport, teneinde de Japanse concurrentie uit te schakelen. Vorige week signaleerden wij een aantal (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN De gemeente Velsen ver wacht over voldoende tellers te kunnen beschikken voor de komende volkstelling. Aanvankelijk kwamen er weinig aanmel dingen binnen, maar dat kwam hoofdzake lijk, omdat de afdeling burgerlijke stand en bevolkingsregister pas laat kon beschik ken over de circulaires die moesten wor den verzonden. Toen die de deur uit waren meldden zich in korte tijd 217 tellers, men heeft er 325 nodig. De tellers zijn in eerste instantie ge- requireerd uit de ambtenaren van de eigen gemeentelijke diensten, bedrijven en bu reaus. Voorts werden uitgenodigd de amb tenaren van rijksdiensten en provinciale diensten die in Velsen wonen. Ook vrou wen van ambtenaren werden benaderd. Er gaan nu ook circulaires uit naar vrouwenorganisaties in de gemeente. Het bedrijfsleven is niet benaderd. Aan de tellers wordt als eis gesteld, dat zij enigermate „administratief onder legd” zijn. Voor vier dagen tellen ontvan gen zij netto honderdtwintig gulden. Ge gadigden kunnen zich wenden tot de derde afdeling van de gemeentesecretarie. Voldoende voqstellers. Daarmee hoopt men ook te bereiken min of meer een integratie van jong en oud. De leeftijdsgrens voor de bezoekers is naar beneden gesteld op zestien jaar, maar naar boven is er geen leeftijds grens. Men hoopt, dat de ouderen, die zich in deze sfeer thuis voelen, ook zul len komen en dat is automatisch al het geval als er zoveel verenigingsmensen binnen komen, die des avonds ook eens even beneden komen praten, daar een kop koffie drinken, enzovoort. Dat men de ouderen bepaald niet bui tenshuis houdt blijkt ook uit de bestuurs structuur, waarin de jongeren zelf oude ren als adviseurs hebben aangetrokken. Daarover straks meer, want de be stuursstructuur die de jongeren na rijp beraad zelf hebben gevonden is op zich zelf zeer interessant. Eerst nog even een ander punt, dat mogelijk veel ongerustheid bij de ou ders weg kan nemen. Het gebruik van drugs is in het jeugd centrum uitdrukkelijk verboden. De jon geren hebben zelf deze beslissing geno men. Daarbij stellen zij, dat zij geen principiële beslissing tegen drugge bruik hebben genomen. De overweging is geweest, dat er naar hun mening in de IJmond-Zuid maar een zeer kleine groep jongeren is die regelmatig drugs gebruikt. Het is verheugend, dat die jon geren zelf dat percentage zo minimaal schatten, want wie beter dan zij kunnen weten wat er op dit gebied in Velsen gaande is. De jongeren vinden, dat het toelaten van die paar jongeren er toe zou kunnen leiden, dat veel grotere groe pen wegblijven en op grond daarvan heeft men het druggebruik verboden binnen de centrale. Wel wil men mede werking verlenen aan bijvoorbeeld voor lichting over druggebruik en drugge bruikers die in moeilijkheden zijn ge raakt en daarover willen praten, zijn ook van harte welkom. Men sluit nie mand buiten, als men zich binnen de centrale maar aan het verbod houdt. Op vergelijkbare gronden is de be slissing genomen, dat het stichtingsbe stuur zich zal onthouden van elke poli tieke kleur of activiteit. Maar elke groep die aktie wil voeren kan wel gebruik ma ken van de accommodatie, in casu de stencilapparatuur, enzovoort. Ook dit is een duidelijke standpuntbepaling. Een huisregel is verder, dat iedereen die onregelmatigheden veroorzaakt zon der pardon de deur uit wordt gezet. Hoe wordt dit hele gigantische project nu bestuurd en waar liggen de verant woordelijkheden? Het organisatieschema is als volgt: De verantwoordelijkheid ligt in feite bij de bezoekers (sters). Zij kunnen zich naar de aard van hun belangstelling en capaciteiten aansluiten bij een sectie. Er zijn een aantal secties, onder meer pop art, culturele act, boetiek, horeca, tech nische dienst, financieel beheer, alge meen secretariaat. Al die secties, die weer in afdelingen zijn onderverdeeld, kiezen een sectievoor zitter, die verantwoordelijk is voor de gang van zaken binnen zijn sectie. Die sectievoorzitters hebben zitting in het uit voerende bestuursorgaan, de beleidsraad. Daarin hebben ook de beroepskrachten men hoopt er vier aan te kunnen stel len zitting. Daarboven staat echter het stichtings bestuur, dat het totaal-beleid bepaalt en de te volgen richtlijnen vaststelt. Hierin hebben zitting een voorzitter, een secreta ris en een penningmeester, alsmede en kele sectievoorzitters (dat kunnen ook de beroepskrachten zijn) met daarnaast een (Van een medewerker) IJMUIDEN. De atletiekverenigingen DEM (Beverwijk) en Suomi (Velsen) gaan dit jaar opnieuw nauw samenwer ken en organiseren als eerste evenement zondag weer gezamenlijk een strandloop op het strand van IJmuiden. Men ver wacht daarvoor vele lopers en loopsters aan de start. Alleen al van de twee orga niserende clubs doen er meer dan hon derd leden mee. Ook de broers Johan en Stef Kijne uit Vlaardingen komen naar IJmuiden. Zij kunnen allebei een knap stukje hardlo pen. Van dit tweetal is Johan nationaal strandloopkampioen. Hij was ook in de vierde en vijfde strandloop van Wijk aan Zee de rapste. Sportlieden, atleten en trimmers die in de loop van DEM en Suomi aan de slag willen, kunnen zich zondagmorgen vanaf half elf aanmelden in paviljoen „Zuidpier”. De start is be paald op twaalf uur. De senioren moeten 7 km lopen en de jeugd tot en met veer tien jaar kan met 4 km volstaan. Behalve een medaille als beloning zijn er ook tien ereprijzen beschikbaar gesteld. Een overzicht van de centrale ruimte voor dagelijks gebruik, waarin de zit jes, de boetieks, de aanplakzuil en dergelijke komen. Boven aan de galerij de ateliers. ief en Ier irg elf ir- Woensdag aangekomen in IJmuiden: Mercu- rlus, Rotterdam; Ali, Swansea; Essi, Kristine, Seven Islands; Jytte Skou, Antwerpen; Philip pine Sea, Londen; Ekenis, Middlesborough; Van da, Hull; Maritta Johanna, Delfzijl; Pergo, Duin kerken; Aaltje, Londen; Kaethe Hintz, Wisbech; Albert V, Felixstowe; Christa Koncke, Great Yarmouth; Brigitte Graben, Southampton; Zaan, Londen; Dominece, Londen; Hondsbosch, Londen; Evelyn Bolten, Bronsvllle; Hanoi, Port Swetenham; Mummel, Swinouscie; Victoriy, Lowestoft; Mersey Lloyd, Hamburg; Paphnis, Rotterdam: Horsham, Southampton. Woensdag vertrokken van IJmuiden: Nimbus, Bremen; Spaarneborg, Boston; Olympic Peace, Zeebrugge; Spica, Winchester; Wolanda, Londen; Wib, Londen: Spray, Cardiff; Lisa T, Hull; Ura nus B, Jalcon, Manchester; Soula K, Perzische Golf; Mini Luck Piombino; Anda, Noordzee; Fennia, Mantyluoto; Spirit, Londen; Wilming ton, Grangemouth; Tor Anglia, Immingham; Smit Lloyd 18, Cont. Plat; Vamos, Londen; Mag da, Wegener, Selby; Groveort, Manchester; Kai, Gent; Walenburgh. Rotterdam; Anita von Bar gen, Fllxborough; Silver Main, Gothenburg; Iba Rotterdam; Doris Hamina; Voline, Dagenham; Polytiml Andreades, Lands End; St. Louis, Rot terdam; Brlnda, Goole; Aegir, Bilbao; Thaletas, Rotterdam; Treuholz, Flexborough. Donderdag aangekomen in IJmuiden: Inge Fiedler, Kristlansand; Activity, Hull; Alamak, Rotterdam; Bravo Contender, Immingham; Bo naire, Parr; Hann, Terneuzen; Edwin Reith, Antwerpen; Nordie proctor, Grangemouth; Rott, Hamervall; Thordls, Oslo; Alge, Harlingen; Am- stelstroom, Hull; Kraosnaya Gorka, Leningrad; Zaanstroom, Felixstowe. Donderdag vertrokken van IJmuiden: Canis, Stavanger; Kolymales, Ventpils: Wunner, Em merich; Sinon, Pireaus; Canada, Arbrouth; Hoop Leith; Canopus, Ipswich; Brandenstein, Antwer pen; Elisa Johanna, Cork; Ekenis, Fllxborough; Baever Pine, Rotterdam; Navigare, Manchester. Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam gegaan. is thans de op hoedanigheid en verzorging gestelde eis in zoverre verlicht, dat het voldoende is indien de schol op de Deense wijze is schoongestript. In de komende maanden zijn nog be schikkingen te verwachten met betrekking tot andere structuurmaatregelen, welke overigens in grote trekken gelijk zullen zijn aan die van in 1970. altijd mensen aanwezig zullen zijn, die alle inlichtingen die men wenst kunnen verschaffen. Het stichtingsbestuur zegt in dit sta dium nog met twee problemën te kam pen. Eén daarvan is argwaan en wan trouwen bij de ouders. „Laat men toch alstublieft dan zelf eens komen kijken en komen praten, voor men oordeelt is daar op het antwoord. Een tweede probleem is, dat men het centrum uitdrukkelijk wil bestemmen voor alle jongeren, om maar twee groe pen te noemén voor de scholieren, zowel als voor de werkende jeugd. Er ontstaan de laatste tijd veel meer contacten tussen deze beide groepen. Ook op dit punt is er sprake van integratie. Heel veel scholieren, zo is de indruk van het stichtingsbestuur, belijden deze inte gratie evenwel alleen met de mond. Bij de voorbereiding en opbouw van het jeugdcentrum hebben veel scholieren de houding aangenomen van „jullie doen maar, wij komen straks wel eens kijken.” Het waren vooral de werkende jongeren die het werk hebben verzet. Dat mag dan wel even gezegd zijn. Maar daar moet dan meteen aan toe worden gevoegd, dat men hoopt, dat de scholieren nu inder daad zullen komen kijken en blijven. Want ook hun inbreng heeft men juist nu nodig, wil het jeugdcentrum worden tot wat alles die bij dit centrum betrok- tot wat allen die bij dit centrum betrok- staan. Nog tot en met zaterdag ruimt Nederland N.V. op. En hoe! Bankstellen, slaapkamers, eethoeken, berg meubelen, salontafels, tienerkamers, vloerbedekkin gen en woningtextiel voor lage, lage prijzen. Nog drie dagen om veel geld te verdienen bij: WONINGINRICHTING ISSna ruimten en die zijn ter beschikking ge steld van onder meer het Witte Tejater, een vereniging van vogelvrienden, een aquariumvereniging en dergelijke, die deze ruimten zelf inrichten. Het hobby- karakter van deze vereniging duidt er op, dat men zoekt naar activiteiten die ook de jongeren weer kunnen activeren. In de eerste plaats is het bijna onbe grijpelijk, dat een grote groep jongeren er in is geslaagd van de van binnen en van buiten onherbergzame oude PEN-cen trale een jeugdcentrum te maken, dat zodra men binnen is totaal doet verge ten in welk een onmogelijke omgeving men is begonnen. Er is natuurlijk een aannemer aan te pas gekomtn, maar alleen voor het gro te werk. Het schilderen, metselen en betimmeren deden de jongeren zelf. Sinds de zomer 1969 waren hier elke dag en avond in totaal zo’n tweehonderd jon geren bezig, met een vaste kern van vijfentwintig a dertig mensen; de vol houders. Zij hebben in het centrum van het ge bouw twee verdiepingen benut. Op de begane grond zijn twee grote ruimten ontstaan. De één is bestemd voor dage lijks gebruik van twaalf uur ’s middags tot twaalf uur ’s avonds. Hierin bevin den zich „zitjes”. Om grote ronde ta fels kan men elkaar ontmoeten. Hierin komen ook een aantal kramen te staan. Voorlichtingstands, maar ook verkoop- stands, alleen niet-commercieel. Alle jongeren, die iets aan te bieden hebben, hetzij eigen werkstukken, hetzij overtol lige goederen, hetzij ruilobjecten, kun nen gebruik maken van de kramen. Men heeft ook beslag weten te leggen op zo’n ouderwetse ronde Amsterdamse recla mezuil, waarop iedereen affiches kan plakken, mededelingen kan doen, enzo voort. Dan is er een gezellige bar. Het stichtingsbestuur heeft besloten, dat er in de week geen bier wondt verkocht. Wel frisdranken, broodjes, enzovoort. Op avonden waarop een speciaal program ma wordt gebracht kan hiervan worden afgeweken. Er is natuurlijk muziek. De geluidsin stallatie kan worden bediend vanuit een „cel”, die als het ware in de lucht zweeft en niet bereikbaar is voor degenen die er niets te maken hebben. Er staat ten slotte een zeer kostbare apparatuur in. De tweede zeer grote ruimte beneden is meer bestemd voor de weekends. Dan treden hier popgroepen en dergelijke op. Ook daar is een zeer grote, smaakvol in gerichte bar, die tegelijk als buffet dient. De bar is namelijk afgezonderd van de grote ruimte, maar de scheidingswand heeft een grote doorgeefruimte. Op een popavond kunnen beneden de beide grote ruimten worden benut, want de muziek is overal hoorbaar. In de gro te zaal kunnen uiteraard ook cabaret groepen optreden, films worden ver toond, enzovoort. Wie geen zin heeft om te kijken kan rustig verder praten in de eerste zaal met de zitjes, de kramen, enzovoort, want alles kan onafhankelijk van elkaar gebeuren. De bovenverdieping reikt halverwege de eerste zaal en ligt vender boven de tweede grote zaal. Die situatie heeft men benut door een soort galerij te bouwen. Aan die galerij zijn een aantal vrij grote ateliers gebouwd en op één na zijn deze al bezet ook. In één van de ateliers wordt een weefgetouw opgesteld, in een ander gaat een fotograaf een atelier inrichten, een derde is gereserveerd voor een mo delbouwer. Aan deze galerij zijn ook enkele kleed kamers beschikbaar voor optredende ar- tiesten, etc. Op dezelfde verdieping, maar in een andere hoek, is een gezellige leeszaal met een lectuurtafel ingericht, waar de jongeren ook bijvoorbeeld hun huiswerk kunnen maken. Een plan voor een open haardvuur in deze ruimte kon niet wor den verwezenlijkt op grond van brand weervoorschriften, maar het geeft wel aan welke bedoelingen men met deze ruimte had; een rustige, prettige sfeer. Alle ruimten zijn geschilderd in war me kleuren. Met lattenbetimmeringen heeft men aardige effecten weten te be reiken. Kortom, wie de PEN-centrale van de buitenkant af bekijkt kan niet vermoeden, hoeveel sfeer men binnen toch heeft kunnen creëren. Boven zijn nog een aantal kleinere IJmuiden, Marktplein 29 meubeJ Alkmaar, Limmerhoek 25 (Verlengde Laat) Modelwoning, Zwarte Mierenvlak 9. IJmuiden-Zeewijk. Altijd volop parkeerruimte. ;\.i w i

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5