Pater Schrama met verlof uit Tanzania ADVIES AAN SYNODE OVER FILMKEURING SINDS 1936 ALS MISSIONARIS IN AFRIKA Weekends Hervormde Jeugdraad naar Driebergen verhuisd NIEUWE UITGAVEN Ds. Groenenberg: kleine kerk Akkoord met Pools bewind op De Drieborg ■fed kan volkskerk blijven ■IB ZATERDAG 30 JANUARI 1971 14 Erbij Bloemenkweker Levensloop Kiswahili Veranderingen Leven in de wereld Groot project nodig BENNEBROEK „De mooiste tijd van mijn leven: dat is mijn lang durig verblijf in Oost-Afrika als missionaris”. Dit zegt de thans 62-jarige pater Gerard Schrama, die voor de zesde keer met verlof in Nederland, bij zijn zuster, mejuffrouw M. Schrama, in Bennebroek logeert. Sedert september 1936 is pater Gerardi, zoals hij door de negerbevolking van Tanzania (het vroegere Tanganyika en Zanzibar) wordt genoemd, als missionaris werkzaam. „De eerste keer dat ik met verlof naar Nederland kwam, was ik gedurende elfeneenhalf jaar van huis geweest. Daarna kreeg ik om de vijf jaar verlof en was ik werkzaam in verschillende missiege bieden van het Oostafrikaanse bisdom. Deze laatste keer ben ik na vier jaar met verlof gekomen, omdat ik wat vermoeid was. Doch overigens laat mijn gezondheid niets te wensen over gelukkig”, zegt deze priester, die de zwarte bevolking van het verre Oost-Afrika een warm hart toe draagt. van vandaag Exterieur van de r.-k. kerk. BEP ANDREAS. *RRAA^A#VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVn«^WVVVVVVVVVVVVVVVVV>AAA#VVVVVV>AnR«n/VVWVVVVVVVVVVVVVVVWSnrW /vvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvwvvvvv yVWVWWWWWWWWWWWWX/WVWWWW Met twee negerkinderen in Tanzania. kerk en wij vragen de mening van pa ter Gerardi daarover. „Ook daar in Oost-Afrika merken wij al iets van beweging in de katho lieke kerk. Vooral de jongere priesters zijn daar druk mee bezig. Ik ben er voor dat het celibaat van de priester niet wordt afgeschaft, omdat ik van mening ben dat een priester niet twee „heren” kan dienen, namelük zoals in mijn geval, mijn aandacht verde len tussen de negers en een gezin. Op het terrein van de woningbouw en het onderwijs voor de neger bevol king is er een grote vooruitgang merk baar. Aanvankelijk woonden de negers een radio. Er zijn drie scholen: twee met vier klassen en één met zes klas sen, terwijl het onderwijs tot de ze vende klas zal worden opgevoerd. in hutten van gras. Nu gebruiken ze al golfplaten en de meesten hebben terwijl ik ook een rotstuin heb voor rotsplanten. Ook heb ik zelf een bos aangelegd, alsmède twee visvijvers. De kerstdiensten vóór mijn vertrek naar Nederland waren zeer druk be zocht. Het laatste half jaar vóór mijn Tanzania heeft een uitstekend kli maat. Koffie- en groententeelt riin be staansmiddelen en de levensstandaard is aanzienlijk verbeterd. De bevolking is behalve vriendelijk ook uitermate Een volkskerk is een kerk, die niet alleen vensters, maar ook deuren naar de wereld heeft. De hervormde kerk wil volkskerk zijn omdat ze in aposto laat, in politieke en maatschappelijke verantwoordelijkheid staat voor het hele Nederlandse volk! Een volkskerk is een kerk, die er niet is voor zichzelf, maar voor het volk, voor de wereld. Een grote kerk kan sektarisch zijn, omdat ze er is voor zichzelf, introvert. Een kleine kerk kan voluit volkskerk zijn. Als het perspectief naar het hele volk behouden wordt, is een kerk volkskerk. Ik moet nog veel meer zeggen: de hoop, het verbond moeten spreken. En zeker niet het paspoort of het bewijs van Ne derlanderschap. Als u zegt: als zoveel mensen, tot the ologen toe, dat woord volkskerk zo ver keerd verstaan, doe het dan maar liever weg, dan zeg ik: misschien moet dat ook wel om uit dat eindeloze misverstand te komen. Tot deze conclusie is een commissie gekomen van het Nationaal protestants centrum voor de geestelijke volksge zondheid, NPC. Deze conclusie is het slot van een advies aan de hervormde synode. Het moderamen van de synode had bij het NPC om een advies over de filmkeuring gevraagd. De commissie meent dat zestienjari gen in onze cultuur in het algemeen ge sproken voldoende gevormd zijn om schokken zonder blijvende schade te kunnen verwerken. Op die centrale ge dachte heeft ze voortgebouwd. Ze wijst schokken niet af integendeel: ze zijn onmisbaar voor persoonlijke groei en het komen tot een eigen houding. Wél moeten de schokken aangepast zijn aan het draagvermogen en dat leidt tot een globale bescherming van beneden-zes- tien en -twaalf-jarigen via een film keuring. Deze keuring zou moeten wor den verricht door mensen die vanwege hun beroep deskundig zijn ten aanzien van de betreffende jeugd. De commissie van het NPC meent dat een dergelijke keuring tevens een goed hulpmiddel zou zijn voor ouders, bij de beoordeling welke films hun kinderen al dan niet kunnen zien. gregatie van de paters van de H. Geest, van oorsprong een Franse Orde. Ook daar in Oost-Afrika is nog gebrek aan missionarissen. Het hervormd moderamen heeft het advies van een reactie voorzien, die zich vooral toespitst op de vraag of een der gelijke regeling van de filmkeuring niet zal bijdragen tot de geestelijke lucht- verontreininging. In antwoord op die vraag heeft de commissie gesteld dat de film de geestelijke luchtverontreiniging eerder aanwijst en als uitlaatklep dient dan veroorzaakt of bevordert. De gees telijke luchtverontreiniging dient daar om niet via de film te worden aange pakt Handhaving van de keuring in oude stijl betekent een maskering van die „luchtverontreiniging.” De NPC-commissie heeft bestaan uit dr. A. Dronkers, theoloog-filmdeskun- dige, prof. dr. N. S. Speyer, psychiater, dr. H. S. Visser, filmcriticus, drs. S. J. Steenstra, medewerker Criminologisch Instituut van de VU en de heren W. F. Geradts en J. Lieverse, stafleden NPC. Filmkeuring is alleen nodig voor per sonen tot zestien jaar. Boven die leef tijd dient de vertoning van films te worden vrijgelaten, binnen de grenzen van het strafrecht. De filmkeuring voor beneden-zestien-jarigen moet geschie den op vertoonbaarheid op grond van de vraag of de in de film aanwe zige schokken zonder schade verwerkt kunnen worden. Ze dient dan nog in twee etappes te worden verdeeld: films voor beneden twaalf- en beneden zestienjarigen. met bekeken sadisme, agressie en wel lust doet. Deze zaken vormen intussen een stuk menselijke werkelijkheid, waartegenover ieder zijn houding zal moeten vinden. Belemmering van de mogelijkheden om die houding te vin den dient op psycho-hygiënische gron den ontraden te worden. Deze opmerking brengt het gesprek op al de veranderingen in de r.k.- Een andere reden, waarom ik mij nooit verveel of alleen voel, is dat ik er een hobby op nahoud, namelijk het kweken van bloemen en het hou den van kippen en konijnen. Ik be schik over een grote lap tuin voor het kweken van ondermeer witte lelies, afrikaantjes, gladiolen en margrieten, vertrek heb ik wat tegenstand gehad van enkele mensen die een door mij gehouden preek als politiek getint had den uitgelegd. Na een vergadering hierover werd ik volkomen in het ge lijk gesteld en bleek er voor deze aan tijging geen enkele grond te zijn”. Het lijdt geen twijfel dat pater Ge rardi straks na zijn verlof weer graag naar zijn missie in Tanzania terug gaat evenals zijn parochianen ook weer reikhalzend naar de terugkeer van hun pater zullen uitkijken. men, de bond voor geref. jeugdorgani satie en de bond van geref. jeugdvereni gingen. Maar het samen wonen is onge twijfeld bevorderlijk voor het directe contact. De heer Brörens: Je kunt zo bij elkaar binnenlopen. Het nieuwe adres is: Hoofdstraat 248, Driebergen, tel. 03438-6341. Volgens de mening van de commissie moet de schadelijke invloed van de film niet worden overschat. Voorzover on derzoek beschikbaar is, blijkt dat de persoonlijke situatie van de toeschou wer beslissend is voor de vraag wat hij De Dode Zee-rollen hebben al vele ja- ren aanleiding gegeven tot bewogen dis cussies. De een mede dat de juistheid van de bijbel erdoor werd bevestigd, de ander meende, dat dit boek er juist door werd omvergeworpen. Prof. dr. J. P. M. van der Ploeg, een der mannen van het eerste uur, heeft zijn visie neergelegd in een Aula-pocket. Zeer uitvoerig schetst hij de situatie, zoals die in Qoemraam moet zijn geweest. De verhouding van de gevonden teksten tot de „gnosis” krijgt veel aandacht, maar de schrijver meent dat de bewoners van Qoemraam toch wel buiten het gnosticisme hebben gestaan. De strijd over de verhouding tussen Qoemraam en christendom noemt hij het minst verheffende hoofdstuk van het wereldkundig maken van de vond sten in de Woestijn van Juda. Een belangwekkend boekje is „Vrij dag de dertiende” van S. P. van der Molen, waarin hij tal van wetenswaar digheden over bijgeloof en wat er achter zit vertelt. Zo behandelt hij allerlei ge- cijfer, dat aan moet tonen wanneer het einde der wereld zal komen, wanneer een oorlog zal eindigen en dergelijke. De schrijver wijst op een „Internationale” onderstroom in het volksgeloof. Men zegt: laten we eerlijk zijn, we zijn geen volkskerk, maar een kleine kerk. Maar men bedoelt te zeggen: we zijn geen massakerk meer, maar kleine kerk. We zijn inderdaad een kleine kerk aan het worden. Maar daarom kun je nog wel volkskerk zijn Want volks kerk heeft niets te maken met grote massa. Het is mogelijk, dat een massa kerk geen volkskerk is en een kleine kerk juist well Pater Gerard Schrama werd op 12 december 1908 in Hoofddorp, in de boerderij van zijn ouders aan de Ben- nebroekerdijk geboren. Het gezin tel de zeven kinderen, waarvan behalve zoon Gerard ook een zuster de habijt aantrok. Pater Gerard Schrama kreeg zijn opleiding aan het Klein-Seminarie in Weert en aan het Groot-Seminarie in Gemert. In 1935 werd hij in Nijme gen priester gewijd. Van jongsaf aan. zo vertelde zijn zuster ons, wilde Ge rard al missionaris worden en nergens voelt hij zich gelukkiger dan temid- den van de zwarte bevolking van Oost- Afrika. „Dat ik nu wat vermoeid ben, is wel begrijpelijk, als U bedenkt dat ik daar een parochie heb van zesdui zend zielen, waarvan er ruim vijfdui zend tot het rooms-katholieke geloof bekeerd zijn. Nog ongeveer duizend zijn heidenen, dus slechts een klein percentage. Dag en nacht moet je daar noor ze klaar staan. Het grootste deel van de t negerbevolking woont in de bergen en vaak moet ik daar ’s nachts naar toe. Hoewel ik veel afdoe op miin motor fiets, is dat daar hoog in de bergen (1300 m.) niet mogelijk. Als ik bij voorbeeld daar iemand bedienen moet in één van de buitenposten, dan bete kent dat soms een wandeling van twee ëneenhalf uur heen en tweeëneenhalf uur terug. Als ik dan doodmoe thuiskom, wacht mij een warme douche en een lekkere maaltijd, bereid door mijn Kok-huis- knecht, bij een Hollandse familie op geleid. Mijn comfortabele, moderne pastorie in Bunduki is wel het mooi- ste huis van het bisdom met thans een neger-bisschop in Morogoro. Het „Kiswahili” is de voertaal in Tanzania, een taal die ik thans goed machtig ben en waardoor ik een uit stekend contact met de negers heb. Voor officiële brieven wordt de Engel se taal gehanteerd. Als U mij nu vraagt of ik mij niet .vaak iexizaam. voel dan kanikzeg- gen dat ik heel goed alleen kan zijn, nooit bang alleen ben of heimwee heb. Ik voel mij zowel in het zen- dingsveld als temidden va.i deze vriéndelijke bevolking volkomen op mijn plaats en ik ben er gelukkig. U moet bovendien niet vergeten dat ei steeds meer wordt gebouwd, zodat er om de missie heen steeds meer hui zen verrijzen, waarvan de kerk en de pastorie middelpunt worden. Er is trouwens enorm veel gebouwd de laatste jaren zoals scholen, semina ries, kantoren. De kleine hospitalen zijn overgenomen door de regering. Volkskerk betekent niet: het hele Ne derlandse volk omvattend Het betekent ook niet, dat de kerk een soort platform wil zijn van alles wat er aan overtui gingen in Nederlanders leeft. Om dat te verduidelijken gebruikte men de uit drukking: Christus-belijdende volks kerk. De tegenstelling is eigenlijk sekta risch. De sekte dan gezien als de beslo ten godsdienstige club, die een introvert leven leidt en geestelijke behoeften koestert, maar zich niet bekommert om het volk, om de maatschappelijke, poli tieke, mensheidsvragen. In de tweede helft van deze week is de landelijke hervormde jeugdraad, HJR, van Den Haag verhuisd naar „De Drieburg”, het complex te Driebergen, waar vijf landelijke christelijke jeugd organisaties een gemeenschappelijke centrale huisvesting gevonden hebben. Het besluit het vertrouwde adres Surinamestraat 4 in Den Haag van de HJR, een van de organen van bijstand van de hervormde generale synode en service-instituut voor vele bij het jeugd werk betrokkenen, te verruilen voor „De Drieburg” is een van de uitvloei sels van de actie „Kerk ’66-2000”, waar bij hervormde jongeren gevraagd wer den naar hun wensen en inzichten voor de kerkten) op weg naar het jaar 2000. De hervormd-gereformeerde samenwer king stond hoog genoteerd en resulteer de in de interkerkelijke vervolgactie „Samen op weg”, namelijk naar een wording tussen de hervormde kerk en de gereformeerde kerken niet later dan 1980. De heer J. J. Brörens, algemeen secretaris van de HJR: het gaan naar Driebergen is een van de gevolgen van het intensief praten over „Samen op weg”, eenheid binnen tien jaar. „De Drieburg” is nu het adres van het Landelijk centrum voor gerefor meerd jeugdwerk, LCGJ, de stichting Evangelisch herstel en opbouw, EH en O, het Christelijk jongeren verbond, CJV, de Christelijke jeugdraad, CJR en de Hervormde jeugdraad, HJR. Wat is nieuw, in hoeverre is er sprake van integratie en hoezeer hebben de genoemde organisaties het eigen gezicht behouden? De heer Brörens: er is nog geen sprake van integratie; voorlopig blijft ieder nog „het eigen bedrijf run nen”, al zijn binnen de ene behuizing een aantal dingen gemeenschappelijk: telefooncentrale, expeditie, kantine en dergelijke. Formeel zijn er wat verschillen in aanpak en verhouding tot de eigen kerk(en). Het belangrijke LCGJ bijvoor beeld staat veel vrijer, is formeel geen enkele verantwoording schuldig aan de gereformeerde kerken; het gaat name lijk van een gelijknamige vereniging uit. In dit LCGJ zijn twee bonden opgeno- H. Hoving heeft al tal van boekjes ge schreven met kinderhumor. Humor dan in zoverre, dat volwassenen het als hu mor ondergaan. Ditmaal heeft hij een godsdienstig hoofdstuk aangesneden, dat uitspraken opleverde als „Job was heel oud en alle dagen zat”, „Mam, heeft Onze Lieve Heer ook een vrije zater dag?” of „Mam, God kan scheppen zon der scheppie”. Het zal er bij die lief hebbers we! weer als koek ingaan. „Vondsten in de woestijn van Juda” door prof. dr. J. P. M. van der Ploeg Aula-boeken Het Spectrum „Vrijdag de dertiende” dooi S. J. van der Molen, uitgave J. H. de Bussy, Amsterdam „Job was heel jud en alle dagen zat” door H. Hoving, uitgave De Arbeiderspers, Am sterdam. De Poolse regering en de Wereldraad van Kerken hebben een driejaren-over- eenkomst gesloten voor de verbetering van de welzijnszorg in Polen. De over eenkomst werd in Genève ondertekend door vertegenwoordigers van de We reldraad en door de directeur van de afdeling internationale betrekkingen van het Poolse ministerie van Volks gezondheid, Sieklucki. Het driejarenplan zal uitgevoerd wor den door de Poolse Raad van Kerken, waarbij voornamelijk reformatorische kerken aangesloten zijn. Het plan voor ziet in jaarlijks honderd aanvullende verpleegplaatsen voor chronisch zieke bejaarden in staats- en kerkinstellingen, audio-visuele hulpmiddelen voor de op leiding van verpleegsters en maatschap pelijk werkers, medische apparatuur voor researchwerk en voedselpakketten met een hoge calorie-waarde. De kosten van dit plan bedragen voor de Wereldraad acht ton. „We zijn inderdaad een kleine kerk aan het worden. Maar daarom kun je nog wel volkskerk zijn.” Dit schrijft ds. M. Groenenberg, voorzitter van het college van visitatoren-generaal van de Nederlandse Hervormde Kerk en eme- ritus-predikant te Utrecht, in een door hem verzorgde rubriek in „Hervormd Nederland” van 16 januari 1971. In zijn stuk „Massakerk of volkskerk” ver duidelijkt hij het te weinig bekende verschil tussen beide wijzen van kerk- zijn, die naar het gevoel van te velen elkaar volledig dekken. Ds. Groenen berg: „Men denkt: een volkskerk wil heel het Nederlandse volk omvatten, hoe het ook denkt, wat het ook voelt, of het iets voor die kerk over heeft of niet. En het volk ervaart dat ook zo: men geeft nog massaal op N.H. (Nederlands-hervormd) te zijn bij de burgerlijke stand en wei gert hardnekkig afstand te doen van die twee letters, al hebben ze geen enkele betekenis. „Kijk” zegt hij, „als ik U nu die foto laat zien van het door mij opge richte voetbalelftal van negerjongens, dan verlang ik er al weer naar in mijn zendingsveld terug te zijn. Op 16 januari ben ik hier in Holland gear riveerd met een vliegtuig van the East Africa Airways, met een Afrikaanse (zwarte) steward en stewardess aan boord. Ik heb nu zes maanden ver- lof en bij mijn zuster in Bennebroek heb ik een bijzonder gastvrii onder dak en een uitstekend kosthuis", zo 'f voegt hij er lachend aan toe. in zou broodnodig verbetering moeten komen”, is pater Gerard Schrama van mening. Gelden zowel voor het weeshuis als voor het levensonderhoud van de mis sionarissen in Oost-Afrika kunnen wor den gestort op gironummer 532911 ten name van: Missie-procurator, Houtrak- kerweg 18 te Halfweg. De r.k.-kerk in Tanzania is ruim honderd jaar oud. Twee jaar geleden werd het honderd-jarig bestaan ge vierd, waarbij ook kardinaal Alfrink aanwezig was Franse missionarissen begonnen een eeuw geleden met de bouw. Pater Gerard behoort tot de con- Het Landelijk Centrum voor Gerefor meerd Jeugdwerk organiseert de ko mende maanden weer een groot aantal vormingsweekends op zijn jongeren vormingscentrum „De Drieburg” in Driebergen. Tijdens deze weekends komen aan de orde: het vredesvraagstuk, jeugdcultuur in de film, jeugdpastoraal, het huwelijk ja of nee, de verkiezingen, kijk op Jezus, contact, commune en homofilie. Op deze weekends wil de vormings- staf door middel van informatie en ontmoeting de genoemde samenlevings- vragen kritisch met de deelnemers be handelen. De weekends duren van zaterdag middag half vier tot zondagavond acht uur. De deelnemersprijs bedraagt 18,50. De zojuist verschenen folder, waarin alle weekends uitgebreid worden be schreven, kan gratis worden aange vraagd bij het Jongeren vormingscen trum „De Drieburg”, postbus 112, Drie bergen, telefoon 03438-3193. Onder het thema „Leven in de wereld van vandaag” zal op vrijdag 12 en za terdag 13 februari 1971 een conferentie worden belegd voor jongeren vanaf 18 jaar, waarop vanuit hervormd-gerefor meerde visie gesproken zal worden over enkele belangrijke problemen op het terrein van uitwendige en inwendige zending. Deze conferentie vindt plaats onder auspiciën van de Gereformeerde Zendingsbond, de Hervormde Bond voor Inwendige Zending op Gereformeerde grondslag en de Hervormd-Gerefor- meerde Jeugdbond. Belangrijke onderdelen zullen zijn een lezing van mej. H. Kohlbrugge te Utrecht over: „Ontwikkelingshulp in het licht van het Evangelie”, en van drs. A. Noordegraaf te Ede over: „Se cularisatie in het licht van het Evan gelie”. De samenkomst wordt gehouden in het jeugdcentrum Silvosa, Pr. Bero- hardlaan 1, Bilthoven, tel. 030-785402. Aanvang: 20 uur. Sluiting: zaterdag 16 uur. Ja, er wordt daar wel veel gebouwd en er wordt veel geld gebedeld voor allerlei projecten, zoals wegenaanleg en plantages, natuurlijk ook heel be langrijk. Toch zou ik nog aandacht willen vragen voor een groot project, waaraan dri.-gend behoefte bestaat, namelijk de bouw van een weeshuis voor alle gezindten. Wij hebben nu wel kans gezien zo’n honderd wezen (echte en onechte kinderen), in leef tijd variërend van baby tot ongeveer twaalf iaar, onder te brengen, maar een goed geoutilleerd weeshuis ont breekt nog ten enemale, evenals be schikking ovei de nodige meknoeder Ook voor het levensonderhoud van de missionarissen en ik praat hier heus niet alleen voor mijn eigen oarochie wordt niet veel uitgetrokken. Ook daar dankbaar voor alles wat je voor ze doet. Ze nemen veel van mij aan. Ze noemen mij wel een aartsbede laar; een andere bijnaam is „Lugen- do”, wat zoveel wil zeggen als: ie mand die nooit thuis is. Mijn meest nabij wonende medebroe der woont ongeveer vijftien kilometer van mij vandaan, dus op de motor heel gemakkelijk te breiken.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 14