EEN AAP IN HUIS IS VOOR MENS EN DIER EEN KR UIS IMPLANTATIE VAN GENEESMIDDELEN IN HET MENSELIJK LICHAAM Publiek koopt exotische huisdieren; dierentuin mag de brokken opruimen >^010 Erbij I Statussymbolen Vogelspin J Glaucoom Barbaars I Apenbabies zijn ontwapenend lief en „menselijk”. Maar een pubere en een volwassen huisaap kan zich ontpoppen als een vernielzuch tige, hoogst onbetrouwbare huistiran. „Grof wild” een hond of een kat, kocht dat I (Van onze medische medewerker) over hier veel nuttige informatie opleveren. i r r DR J. KATER. was met het dier letterlijk en fi guurlijk geen huis te houden. L l de zijde van de dierenhandelaar is vaak beneden peil. meen slecht: vaak te slecht om nog iets te redden. *VWWVWWWWWWWWVWVWWVWWWWWWWMWWV VVWWWWWWWWWWWVWVWWWWWWWWV Als deze nieuwe weg om geneesmid delen toe te dienen uitvoerig getest is en aan alle gestelde eisen kan voldoen, zal dit een ommekeer tot gevolg heb ben. Voorlopig zijn het nog steeds fas cinerende experimenten. de als het Zo wil de firma Abbott het hormoon Diethylstilbestrol, dat aan het voedsel van runderen wordt toegevoegd om hun lichaamsgewicht sneller te laten toenemen, in een implantaat van si- licone-rubber brengen. Zulk een im plantaat blijft wel 200 dagen werken en heeft bovendien een sterker nuttig effect dan wanneer het al die tijd met het voedsel wordt gebruikt. Het andere middel dat Abbott in onderzoek heeft, wordt met een naald onder de huid van schapen gebracht waardoor zij m plaats van een keer per jaar drie maal in de twee jaar vruchtbaar zijn. ALS VERTEGENWOORDIGER van een stuk problematiek in de ver zorging en bescherming van dieren staat deze kleine aap niet alleen, Hij is in het gezelschap van vele andere apen en aapjes, van schild padden en papegaaien, muizen en goudhamsters. In deze rijen schaart zich ook minder vriendelijk gedier te zoals slangen, „krokodilachtigen” en schorpioenen. Stuk voor stuk als huisdier gehouden in een of andere Nederlandse woning, en „opgedoekt” toen het tenslotte niet langer ging. leuk pienter beestje is en weer eens iets heel anders dan Nederlandse gezin een aapje. Twee weken later werd het dier bij Artis afgeleverd. Het had in die veertien dagen in negen ver schillende gezinnen gebivakkeerd en niemand wist er raad mee. Er moeten gebruiken, betekent dit vaak geestelijk en lichamelijk een moeilij ke opgave. Wéar de patiënt zich ook bevindt, de medicijnen moeten mee, en altijd op tijd worden ingenomen of ingespoten. Lijders aan suikerziekte die insuline-injecties krijgen, hartpa tiënten die nooit mogen verzuimen hun medicijnen in te nemen, en tal van andere zieken kennen deze onmisbare plicht. De barbaars lijkende methode waar bij de arts bij chronische patiënten hun geneesmiddel in een opening de poneert die hij daartoe in hun huid heeft gesneden en daarna weer dicht maakt, is zo bezien, niet eens zo af stotend. Deze methode werd voor en kele tientallen jaren al toegepast toen men een kristal van een bepaald hor moon onder de huid van een vrouw aanbracht, vanwaar het geneesmiddel gedurende vele maanden geleidelijk in Verschillende onderzoekers in Cali- fornië en van de beroemde McGill- universiteit in Montreal (Canada) hou den zich bezig met het gebruik van deze methode bij de behandeling van glaucoom („staar”), de oogziekte die tot blindheid kan leiden. Het hierbij toegepaste geneesmiddel, Pilocarpine, wordt overdag ingedruppeld maar tij dens de slaap blijft het oog verstoken van deze onmisbare druppels. Daar door kan de oogdruk gedurende de nacht weer stijgen. Daarom heeft een dezer onderzoekers, dr. Alejandro Zaf- faroni, een stukje plastic ontwikkeld dat 24 uur per dag de juiste benodigde hoeveelheid pilocarpine levert wanneer het onder het onderste ooglid wordt ge dragen zich naar menselijke maat staven onberekenbaar doordat ze als groepsdieren in de tegennatuur lijke situatie van het alleenzitten niet „gelukkig” zijn. HET IDEE van een aap-als-huis- dier mag dan voor sommige men sen nog wel acceptabel zijn, maar wat doet iemand zonder wetenschap pelijke belangstelling met een schor pioen, een slang of een kaaimanne- tje? „Statussymbolen”, meent de heer Nieuwendijk. „De stijgende lijn in onze cijfers loopt parallel met de welvaart in Nederland. De hele rage der exotische huisdieren is overge waaid uit Amerika waar voor parti culieren vrijwel ieder dier te koop is dat er bestaat”. De dierproeven welke tot dusver met de implantatie van geneesmiddelen werden verricht zijn veelbelovend. De farmaceutische industrie Abbott Ine. wil reeds de toestemming van de FDA, VOORLOPIG zijn deze uitschieters op amateuristisch gebied nog schaars in aantal. De grote zorgen kinderen zijn de apen en de schild padden, die in onvoorstelbaar grote aantallen over de hele wereld wor den verhandeld en waarvan relatief slechts weinig exemplaren een be staan als „huisdier” overleven. Voor naamste oorzaak: de eigenaars we ten weinig of niets over de eisen die zulke uitheemse dieren aan voeding, verzorging en huisvesting stellen. De „voorlichting” op deze punten van de Amerikaanse autoriteit die voedsel en geneesmiddelen beslist, trachten te verkrijgen om twee veteri naire implantatiegeneesmiddelen spoe dig op de markt te mogen brengen. TOT NU TOE worden geneesmidde len dagelijks, soms meermalen per dag gebruikt als drank, tablet, capsule of poeders, als injectie of zetpil, en soms op de huid aangebracht. Dat de ze manier van toediening tal van te kortkomingen heeft is men zich al lang bewust. Een geneesmiddel dat door de mond of als een injectie wordt toegediend, verspreidt zich door het gehele lichaam en oefent zijn werking dus niet uitsluitend daar uit waar dit noodzakelijk is. Vooral bij sterkwer- kende geneesmiddelen kan dit vele be zwaren hebben. Bovendien wisselt de concentratie van het middel in het lichaam. Zij is het hoogst kort na de toediening en neemt daarna snel af. Dit brengt het risico met zich mee ■dat de hoeveelheid kort na de toedie ning te hoog en in de uren daarna te laag kan zijn, totdat de volgende do sis gebruikt wordt. Voor chronische patiënten die steeds geneesmiddelen lange lijst op tafel waaruit blijkt dat de Nederlandse dierentuinen vaak de brokken moeten opruimen van de hedendaagse rage in niet-alledaagse huisdieren. Zevenentwintig apen, bijna driehonderd schildpadden, een stuk of tien krokodilachtigen, wat slangen en eenenveertig schorpioe nen staan vermeld bij de honderden dieren die in de loop van 1970 als „ongewenst” bij Artis werden afge geven. IN NEDERLAND gaat men op dit punt weliswaar nog niet zo ver als in de VS, waar een jaar of vier geleden bijvoorbeeld de (gevaarlij- schoven, hetgeen zonder operatieve in greep kan gebeuren. HET MEESTE onderzoek in deze richting beoogt de anticonceptie door implantatie van de aangewezen hormo nen, op een betere manier te verwe zenlijken dan met de nu gebruik te methoden. Daarvoor worden klei ne in zij OM DIT GEBREK aan kennis van zaken een beetje te overbruggen geeft de AAA (Artis Advies Afde ling) brochures uit voor de goed willende dierenliefhebber die het toch eens wil proberen met een aapje, een land- of moerasschild pad, of dergelijke dieren. Wie het oog heeft laten vallen op een aap als huisdier, zal in de handleiding voor het houden van apen veel leer zaams en tevens weinig bemoedi gends vinden. Een aap wordt als huisdier ongeschikt genoemd, is vrijwel nooit zindelijk te krijgen, is vaak vernielzuchtig en bijt oo oude re leeftijd graag en gauw. Apen ge- DE ANECDOTE over de man die zijn huiskrokodil naar de dierentuin bracht omdat hij eindelijk zelf wel weer eens in het bad wilde, mag dan nog altijd goed zijn voor een lacher tje, in werkelijkheid valt er niet veel te lachen. In het kantoor van de Amsterdamse diergaarde legt pers voorlichter J. G. Nieuwendijk een ke) vogelspin als modieus „huis dier” werd gekoesterd, maar die schorpioenen lijken een teken aan de wand. Het gaat om een klein soort, door op sensatie beluste toe risten meegebracht uit Spanje, Ita lië of Zuid-Frankrijk. De steek van zulke schorpioentjes is niet dodelijk en ze zijn dus minder gevaarlijk dan hun beruchte grotere broertjes. De „krokodilachtigen” die als huisdier worden gehouden zijn vaak brilkaai- mannen uit Zuid-Amerika. Boeiend goedje zolang ze in jeugdige toestand niet groter dan een centimeter of veertig zijn. Maar als volwassen die ren onhoudbaar in de doorsneewo- ning, doordat ze tot een paar meter lengte kunnen uitdijen. De beet van een jong dier kan trouwens ook al flink aankomen. EEN SITUATIE die de „officië le” dierenbeschermers in ons land een doorn in het oog is. Prof. dr. S. Hofstra, voorzitter van de Neder landse Vereniging tot Bescnerming van Dieren en van de in Zürich ze telende Wereldfederatie tot bescher ming van dieren formuleert het kort en krachtig: „Er zouden zeer ingrijpende beperkingen moeten ko men op de invoer van exotische die ren, ook voor die dieren die voorlo pig nog niet tot de bedreigde soorten worden gerekend”. voorraden anticonceptiehormoon de baarmoeder gebracht, waar door de voortdurende uitschei ding van deze stof hetzelfde bereiken als nu door het dagelijks innemen van van de pil of van andere methoden. Ook neemt men proeven met het im planteren van deze hormonen onder de huid. Er zijn natuurlijk ook al bezwa ren aan het licht gekomen, waaronder enkele belangrijke bijverschijnselen, die in de naaste omgeving van het implantaat in dat orgaan kunnen op treden. Het onderzoek wordt daarom met de uiterste omzichtigheid voortge zet en de proeven met implantaten van geneesmiddelen bij dieren zullen Daar komt nog bij dat apen di verse bacteriële en virusinfecties op mensen kunnen overbrengen en ei genlijk pas als huisdier mogen wor den geadopteerd nadat een dieren arts ze parasietvrij heeft verklaard. Ook de verzorging van een onge compliceerd lijkend dier ais een schildpad blijkt in de praktijk heel wat eisen te stellen, vooral wat voe ding en temperatuur betreft. De conditie van de tientallen schildpad den die jaarlijks bij Artis worden afgegeven is dan ook over het alge- het lichaam werd opgenomen. Nu wordt deze methode in een aantal me dische centra in de VS opnieuw be proefd, niet alleen met hormonen, maar ook met andere geneesmiddelen die regelmatig lange tijd toegediend moeten worden. In het Michael Reese Hospital in Chicago en aan de medi sche faculteit van de universiteit van Californië in Los Angeles beproeven on derzoekers b.v. geïmplanteerde anti- conceptie-middelen bij vrouwen. Ook wil men trachten, capsules van plastic direct in de hersenen van Parkinson- patiënten aan te brengen, waar de cap sule het geneesmiddel dat zij bevat langzaam zal uitscheiden. Zo zal de zelfde methode met een tablet dat in suline bevat, worden toegepast bij sui kerziekte. EN DAT ZOU dan wel op korte termijn moeten gebeuren. Want er zit nog steeds een stijgende lijn in de hoeveelheden en soorten exoti sche dieren die in Nederland (en trouwens ook in andere Europese landen) worden ingevoerd. Alleen al in Engeland worden laar lijks driehonderdduizend schildpadden uit Marokko ingevoerd. Voor talloze uitheemse dieren die huisdieren „mislukken”, lij Kt einde van de misère nog niet in zicht. QMDAT EEN AAP toch zo’n AF EN TOE komen in Nederland mensen in het nieuws doordat ze zich een stuk „groot wild” als huis- dier hebben aangeschaft: een leeuw, een tijger, een jachtluipaard. Mag dat allemaal in ons door voorschrif ten en wetten overspeeld landje? Het blijkt inderdaad zomaar te mo gen. Het gros van de exotisme dier soorten die in Nederland in omloop zijn, mag worden ingevoerd en ver handeld zonder enigerlei bemerken de bepalingen. Wie een paar leeuw tjes op zijn erf wil houden of met een luipaard aan een riempje wenst te wandelen kan dat rustig doen, zolang de gemeentelijke verorde ningen in zijn woonplaats ov dit ter rein geen roet in het eten strooien. y

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 15