Front van kleine landen moet zuidelijke boksmacht breken FRANS SCHIMMEL: IN TWINTIG JAAR AAN DE TOP VAN GROOTSTE BILJARTBOND VAN EUROPA Ook de KNBB op zoek naar een sponsor DOOR THEO KLEIN DOOR MARC SERNÉ Bh i 'dB 21 ZATERDAG 30 JANUARI 1971 Erbij ri ABSOLUTE TOPPERS VERLAGING BELASTING SPONSOR CRM i COALITIE VAN KLEINTJES SCHOON HOUDEN ■Biff x, 'Bi Ki was nisje schoon Boksbond houdt glazen geweld door de op hun kwestie, maar een Europese, De Eu ropese Biljartfederatie heeft deze be dragen vastgesteld.” rr-, :n -> 1 I r Het bestuur sprak een veto uit over de aanvrage van Jan Lubbers om in Keulen te mogen uitkomen tegen de oud- kampioen van Europa de Spanjaard Urtain. Hofman: „Had men dat gevecht in Nederland willen houden, dan waren wij er niet tegen geweest. Maar in verband met de gebeur tenissen rond de laatste gevechten van Urtain vonden wij René Vingerhoedt vooral mentaal in de juiste conditie worden ge bracht voor het Europese kampioen schap anker-kader 47-2 dat van vier tot en met zeven maart in Nice wordt gehouden. Schimmel verklaart: „Als deze Jongens tegen een Wafflard of Ceulemans komen te staan dan is vaak de naam al voldoende om ze een enor me domper te bezorgen. Dat is natuur lijk in ieder sport zo. Een gerenom meerde naam werkt altijd door. Maar vooral in een individuele sport als biljarten laat dit zich gelden. Bo vendien geloof ik dat we alleen dan weer aansluiting met de Europese top kunnen krijgen door een soepele op vang van onze ere-klassers. Wat dat laatste betreft is de Biljartbond toch erg vooruitstrevend. Wij zijn de eer ste sportbond geweest die met onze topsporters overleg hebben gepleegd.” Toch heeft Schimmel (die in precies twintig jaar is opgeklommen van vere- nigingssecretaris tot bondsvoorzitter) wat zijn sport betreft progressieve plannen in zijn hoofd. Zo denkt hij bijvoorbeeld, om de financiële status van de KNBB een beetje te verlich ten. aan een sponsor. De grote vraag daarbij is echter ook voor hem of een sponsor in het biljarten voldoende pu blicitaire respons ziet. Schimmel merkt hier zeer reëel over op: „Hoe je het keert of draait de reclamewaar- de telt voor een geldschieter het zwaarst. Dat zie je toch ook in de wie lersport. Daar ging het niet goed en het was onmiddelljjk afgelopen”. meerdere Europese titels behoort door de coup van de Belgen (die de meeste grote toernooien met ijzeren greep beheersen) zo lang zamerhand wel tot het verleden. Eén van de punten van die mo derne aanpak bestaat daarom uit het feit dat de Nederlandse cory feeën die tegen dit internationale en met name Belgische moeten opboksen daarom KNBB zo goed mogeljjk taak worden voorbereid. Hoewel het bepaald geen nieuw ge zichtspunt is zullen bijvoorbeeld Bes gems en Steures door bondsinstructeur Op een moment dat de Konink lijke Nederlandse Biljartbond, die met 180.037 leden als de grootste van Europa moet worden aange merkt, binnenkort zijn zestigjarig bestaan gaat vieren wordt het be stuur geconfronteerd met een overladen agenda van (knelpun ten die om een oplossing vragen en van direct belang zijn voor een voorspoedige ontwikkeling van deze sport in ons land. Frans Schimmel (54 jaar) ging als nieuw'e voorzitter van de KNBB al in die richting door in zijn maiden speech zjjn toehoorders op het feit te wijzen dat de KNBB in de naas te toekomst moderne wegen zal moeten bewandelen. De tijd dat een Wijnen, Vultink of Scholte al tijd wel goed waren voor één of tentiewerving. Daarom zijn wij nu aan het onderzoeken of dit allemaal haal baar is”. Juist het contact van de Bond met de brede laag biljarters is zo belang rijk omdat een goede opbouw op het laagste niveau alleen maar door kan werken in de top. Schimmel vertelt: „Daarom ligt het in de bedoeling om de gewesten meer zelfstandigheid te verschaffen, omdat het als Bond al tijd erg moeilijk is om snel alle ver tegenwoordigers bij belangrijke zakn op te trommelen. Ook de regionale- trainingen zullen als dat mogelijk is worden opgevoerd. De mensen die in de top van de ere-klasse spelen belast ten zich daarmee. De onlangs overle den Janus Jacobs heeft op dit gebied erg nuttig werk verricht. Ook met de toto-trainingen (waarbij talentvolle biljarters met geld uit de toto les krij gen van grote vedetten) gaan we door. Deze worden echter aangepast aan het talent dat zich voordoet, want dat is een kostbare zaak”. Tenslotte wil Schimmel nog wel even kwijt dat hij over de publiciteit van pers, radio en televisie over het alge meen geen klagen heeft. „Er wordt ruim aandacht aan ons besteed. Toch vind je het als bondsvoorzitter nooit genoeg”. En de eigenaar van een ac countantskantoor bedenkt verder hier over: „Zoals de Dambond dat heeft aangepakt met die Teleac-cursus met In Nederland zijn rond de twaalfhonderd jongens die regelmatig bokshandschoenen aantrekken. Negen tien van hen doen dat met als voornaamste oogmerk: geld verdienen. Relatief een zeer kleine groep sport beoefenaars, die kwantitatief helemaal in het niet valt bij de ledentallen van de grote sportorganisaties zoals de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond (700.000) en het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond (250.000). Desondanks zorgen de actieve leden van de Nederlandse Boks Bond voor een publiciteit, die de buitenstaander zou doen vermoeden dat er dagelijks een veelvoud van het werkelijke aantal boksers tussen de touwen klimt. Dat deze kleine groep zoveel aandacht krijgt is niet verwonderlijk. Boksen is een spectacu laire. harde snort; voor veel mensen reden genoeg om van tijd tot tijd geld voor een boksprogramma neer te tellen. Ton Sijbrands. Daar ben ik gewoon jaloers op geworden. Dat was af. Wij zouden eigenlijk ook zoiets moeten kunnen versieren. Daar kan ik nach ten over dromen. Het materiaal heb ben wij. De VARA en de NOS heb ben in het verleden voldoende opna men gemaakt. Die liggen op het Bondsbureau in Amsterdam. We heb ben ook voldoende deskundige com mentators. Ik geloof dat er met der gelijke uitzendingen pas een brede be langstelling voor het biljarten wordt gekweekt, want het is toch prachtig als je een Scholte in 35 minuten 500 caramboles ziet maken. De spanning die er dan op je overgaat. Daar krijg je de kriebels van”. Op een enkele uitzondering zijn de zalen dan ook goed gevu’d a’s er aantrekkelijke oartijen gebracht worden. Om daaraan de conclusie te verbinden dat boksen de organisa toren een „vetpot” oplevert zou echter voorbarig zijn. Zelfs voor een actieve promotor als Aad Veerman, die vorig jaar met een serie aantrekkelijke programma’s leven in de brou werij bracht, was het geen eenvoudige opgave om rende ment van zijn geld te krijgen. Om het potentiële promotors nog makkelijker te maken overweegt de NBB bovendien de bondsbelasting van 8 per cent op de recettes, in het verleden een bron van ergernis voor sommige promotors, te verlagen. „Ik hoop”, aldus Hans Hofman, „dat weer nieuwe promotors zullen komen. Zij worden door de bond helemaal vrijgelaten bij het organise ren van hun programma’s. Als leden van de NBB moeten zij zich echter wel aan de reglementen houden.” Het bestuur van de NBB oefent bij de totstandkoming van de profprogramma’s uitsluitend een controlerende taak Als rem op de hele ontwikkeling in de beroepsbokssport heeft tot nu toe altijd de gebrekkige accommodatie gewerkt. „Om een programma van internationaal kaliber te kunnen brengen”, zo beweerde men. „waren grotere zalen nodig”. In die accommodatie zouden dan meer toeschouwers het met duurdere maar betaalbare kaartjes mogelijk ma ken om boksers met internationale faam in de ring te halen. Met de opening van het Rotterdamse sportpaleis (capaciteit 10.000 toeschouwers) was weliswaar het accommodatiepro- bleem van de baan, maar daarmee was de weg voor een programma van Europees niveau nog niet helemaal geëffend. Geen van de Nederlandse promotors (na de tijdelijke schorsing van Veerman en de „opgave” van Hartman zijn alleen Ter Meulen en Huizenaar nog actief) zal namelijk geld willen steken in een duur programma zonder een ab solute topper, zonder een hoofdpartij die de gang van ette lijke duizenden mensen naar het sportpaleis zou garanderen. Omdat het reglementair niet mogelijk is om in Nederland twee buitenlandse profs tegenover elkaar te zetten, is er op korte termijn slechts één man die voor een hoofdpartij in zo’n kapitaal programma in aanmerking zou komen: Bas van Duivenbode, zevende op de Europese ranglijst in het halfzwaargewicht Jarenlang wacht de Amsterdammer nu al vergeefs op zijn kans door te stoten naar de Europese top. Tot drie maal toe stelde de Nederlandse Boks Bond hem kandidaat voor een titelgevecht, maar even zovele keren stemden de negen leden van de ACAB, het dagelijks bestuur van de EBU, hem weg. Telkens viel de keus op een van zijn mededingers. De laatste teleurstelling kreeg Van Duivenbode in november te ver werken toen hij werd gepasseerd voor een titelgevecht te gen de Italiaanse titelhouder Del Papa, die zijn kampioen schap in het afgelopen weekend verloor. Hans Hofman, voorzitter van de NBB en de Nederlandse afgevaardigde in de ACAB, zegt over de verkiezingen van de uitdagers voor de Europese titelgevechten: „Zolang zij geen tegenstrijdige belangen hebben, steunen Frankrijk, Italië en Spanje elkaar bij een stemming. Vaak komt Engeland daar nog bij. Dat zijn al vier van de negen stemmen. Voor ons is er dan weinig meer aan te doen.” Na -drie maal naast een titelgevecht te hebben gegrepen, dat als trekpleister voor een boksprogramma in het Rotter damse sportpaleis had kunnn dienen, voelt het bestuur van de NBB veel voor de plannen van België, Luxemburg en Zwitserland om een coalitie tegen de zuidelijke landen aan te gaan. Eén en ander dat realisering van een „soepele opvang” mogelijk maakt staat of valt uiteraard met de beschik bare financiën. Schimmel: „Inderdaad en juist daarom is het zo jammer dat wij op grond van een ingewikkelde be rekening van CRM bij de laatste ver deling 14.000 gulden minder subsidie hebben gekregen.” Een ander punt dat hier nauw mee samenhangt is de on kostenvergoeding. Zo maakte Wijnen slechts een jaar geleden een enorme heibel, omdat hij geen loonderving kon krijgen. Hij dreigde zelfs meer dan eens de bilj artsport definitief de rug toe te keren. Hoe denkt de KNBB dergelijke problemen in de toekomst het hoofd te bieden? Schimmel: „Het bondsbestuur heeft hier zeker begrip voor. Toch ben ik erg gelukkig met een opmerking van oud-schaatskam- pioen Henk van der Grift die stelde: al ben je topsporter je moet liefde voor je sport blijven houden. De reis kosten van onze biljarters worden ver goed. Voor de verblijfkosten wordt een onkostenvergoeding van 15 dollar per dag uitgekeerd. Dit bedrag is in de toekomst uiteraard voor verhoging vat baar. Dat is echter geen Nederlands» Hofman: „Het is de bedoeling dat wij via wedstrijden in België, Nederland en Luxemburg tot kampioenschappen van de Benelux komen. Hoogstwaarschijnlijk zal Zwitserland zich daar nog bij voegen. Gezamenlijk zullen wij dan onze kampioenen als kandidaten voor de Europese titels voor dragen. Op die manier zijn wij dan al verzekerd van drie (België, Zwitserland en Nederland zijn stemgerechtigd, red.) van de negen stemmen in de ACAB.” Voorlopig neemt het hoofdbestuur van de NBB echter geen beslissing over de deelneming van Nederland aan het Beneluxtoernooi. Dat hoopt men binnen afzienbare tijd over te kunnen laten aan de nieuw te vormen belangengroep van profboksers. Hofman: „Het NBB-bestuur heeft bij verschil lende groepen de mening gepeild over de wenselijkheid van een vereniging van beroepsboksers binnen de bond. Wij heb ben het voorbereidende werk reeds verricht. Volgende maand zullen de boksers in een vergadering zelf moeten beslissen of zij in het vervolg liever gezamenlijk hun eigen belangen willen behartigen. De NBB is dan bereid om de vereniging van profboksers bevoegdheden te geven, zodat zij in de toe komst zelf wedstrijden kan organiseren. In dat geval zilllen de boksers ook zelf kunnen beslissen of zij aan het Benelux toernooi willen deelnemen.” Gaat de vereniging van beroepsboksers inderdaad zelf wedstrijden organiseren, dan is de NBB er tevens in ge slaagd het hiaat, ontstaan na de schorsing van Veerman en het vertrek van Hartman, enigszins op te vullen. Op het ogenblik ziet het er niet naar uit dat er weer zakenmensen op zullen dagen die iets voelen voor een „carrière” als promotor, en dat terwijl de „toelatingseisen” (bewijs van goed gedrag, NBB-lidmaatschap en een bankgarantie van 2500) toch bepaald niet streng genoemd mogen worden. Een andere zaak die nauw met pu bliciteit te maken heeft vormt het blad „Het Biljart” dat momenteel in een oplage van 4.000 uitgegeven wordt door drukkerij Heesch. Schimmel heeft de districtsbestuurders gevraagd om eens te informeren in hoeverre de le den bereid zijn om zich (verplicht) te abonneren op dit blad. Als dit er vol doende zijn dan ligt het in de bedoe ling van de KNBB om in dit jubi leum jaar „Het Biljart” van Heesch waarmee in principe al overeen stemming is bereikt over te nemen en het ieder lid maandelijks in de bus te bezorgen. Schimmel: „Dat is na melijk het punt. Wij hebben de erva ring dat sommige verenigingsbesturen het blad als een soort privé-eigendom beschouwen. Dat is erg jammer om dat veel van onze leden op die manier belangrijke zaken ontgaan. Het zou prachtig zijn als wij ieder lid konden bereiken met ons eigen blad. Er be staat ook wel behoefte aan. Er zijn veel oefeningen en spelsituaties waar voor enorm veel belangstelling be staat en die je in zo’n blad dat ieder een bereikt prachtig kunt uitleggen”. Ook hier is echter weer een moei lijkheid, waarover Schimmel bedenkt: „In hoeverre kun je echter je leden verplichten om een abonnement te ne men. Bovendien moet je een redelij ke oplage hebben omdat je anders moeilijk komt te zitten met je adver- tül-jèudlililllJliluiiilliiii.. uSlslulJSlhi zl.hiL:- het beter dat deze wedstrijd niet doorging.” Voorzitter Hof man doelt hiermee op de publicaties waarin Urtain, die zijn Europese titel in november van het vorig jaar aan de Brit Cooper verloor, ervan werd beschuldigd zijn Amerikaanse tegenstander Everett Copeland te hebben omgekocht. Hofman: „Wat Urtain doet moet hij zelf weten, maar wij willen voorkomen dat er Nederlandse boksers bij betrokken zouden raken. Ik zou niet durven zeggen dat de beschuldi gingen aan het adres van Urtain waar zijn; wat echter wel zeker is dat wij in Keulen geen invloed hebben, terwijl wij in Nederland nog enige controle kunnen uitoefenen.” En hij concludeert: „De profsport kan in Nederland zeker op een hoger peil gebracht worden. Maar dat moet dan wel op de juiste manier gebeuren. De bokssport in Nederland is „schoon” en dat willen wij tegen elke prijs zo houden. Wij beseffen dat wij nu eenmaal in een glazen huisje zitten, maar dat willen wij dan wel doorzichtig houden en zeker niet breken. uit. Zo moeten de honoraria van de boksers reeds een week voor het gevecht op rekening van de bond gestort zijn, die de door de promotor toegezegd bedragen bewaart om de boksers na hun wedstrijd uit te betalen. Bovendien contro leert de NBB aan de hand van de startboekjes of er niet te sterke of te zwakke tegenstanders voor de Nederlandse profs worden uitgezocht. Deze maand nog maakte de NBB gebruik van haar recht om een tegenstander op grond van zijn prestaties te weigeren. •-fi-Tmmnnurr-ii,;- -n t jepj: tn-jtnrn>uqr:nntin{|miiefpp"n|»p^ - nm tr urp -> iirw nntntptnr n 'i' ’'L' ''n'BÜi B r1' i iiplSi

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 21