Eerste officiële geluid van Nederlandse medici oplossing Op een kip Psycholoog wil meer humor bij het werk Ontslag kan 1,2 miljoen kosten Drie zeelieden gestikt Vriisnraak in Chick-zaak Nederland dringt aan op snelle Vier artsenverenigingen waarschuwen tegen gevaren van het roken PPR-critiek op rechtse partijen Amer en Biesbosch nog lang niet olievrij Moord op prostituée opgelost „Eifelland’ Aandacht voor de ridder Rijnvervuiling door zout en olie Houd buitenlanders buiten de volkstelling Resultaat schoonmaakactie gering Proefschrift over waardering van cartoons Mertens hoopt op intrekking anti- KVP-resolutie Westelijke lijst KVP vastgesteld „15.000-20.000 slachtoffers per iaar” 2 DICHTER BIJ DE DIEREN Gevaert Santpoort Caravan in Europa I R f uw a f ZATERDAG 30 JANUARI 1971 Adjudant van de koningin Trijntje Fop Prof. Wieberdink houdt salaris Werkgroep vraagt regering Een kip te Krimpen aan de Lek was heel haar leven knettergek doordat het ei waaruit zij stamde frontaal een tegenligger ramde. Dus kinderen, geloof maar vrij: de kneus duurt langer dan het ei. Dader zegt geen motief gehad te hebben Prijzen vanaf 2790,— incL B.T.W. GARAGEHOUDERS VERVOERDERS MOTOREN-SERVICE KENNEMERLAND Rokende ouders ADVERTENTIE ADVERTENTIE dit gevaar slechts gewezen door het Koningin Wilhelminafonds bij monde van dr. L. Meinsma. „Een nationale ramp als de watersnood ramp in 1953 in Zeeland ligt ons nog al len vers in het geheugen. Maar gaan we het aantal slachtoffers van die ramp ver gelijken met het aantal slachtoffers dat het roken per jaar tot gevolg heeft, dan komen we toch tot de ontstellende conclusie dat hier van een steeds groter wordende natio nale ramp gesproken kan worden”, aldus de artsenverenigingen. Uit een litteratuuronderzoek was hem gebleken dat de manier waarop men hu mor beleeft, niet verklaard kan worden uit één enkele eigenschap zoals zin voor Zelfs in de gangen van het raadhuis zaten de mensen naar mr. L. R. J. ridder van Rappard te luisteren, die vrijdag zijn laatste nieuwjaarsrede als burgemeester van Gorinchem hield. DEN HAAG Met ingang van 1 fe bruari is benoemd tot adjudant van de koningin, majoor der infanterie jhr. A. W- Snoeck. Modellen 1971 te zien dagelijks van 95 uur zondag van 25 uur. Rijksweg 496 - Telef. 0 23 - 37 87 24 Verhuur - Verkoop - Reparatie Revisie van, railsysteem voor benzine- en dieselmotoren, startmotoren, dyna mo's en diesel brandstofpompen. DRAAIWERK RONDSLIJPEN LASWERK Kerkhofstraat/hoek Burgwal Haarlem Telefoon 321818-0 23 ROTTERDAM Drie bemanningsleden van de olietanker m.s. Ossendrecht zijn vrijdag door gasverstikking om het reven gekomen. Zij waren bezig met het schoon maken van lege olietanks. De Ossendrecht voer te hoogte van Bou logne Sur Mer onderweg van Peru naar Rotterdam. In Boulogne werd medische bijstand ingeroepen, maar deze mocht niet meer baten. De slachtoffers zijn eerste stuurman H. P. Biemond uit Amsterdam, bootsman A. Huiskes uit Rotterdam en de Spaanse matroos C- Fandino Martinez. (Van onze parlementsredactie) DE BOSCH. „De confessionele par tijen laten de programma’s voor de ver kiezingen door de linkervleugels schrij ven, maar rechts houdt de macht in han den. Hun linkervleugels stellen ze gerust met woorden, hun rechter door geen da den te stellen. De confessionele partijen devalueren de kerk van vandaag. Ze ge bruiken lage verwijten tegen de P.P.R. Ik verwijt hun niet dat ze christelijk zijn, maar juist dat ze niet christelijk zijn.” Deze aanval op de drie christelijke par tijen deed dr. B. de Gaay Fortman, de noordelijke lijsttrekker van de P.P.R. bij de Kamerverkiezingen, vanmorgen tij dens het congres van deze partij in Den Bosch. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Met de Utrechtse hart chirurg prof. Wieberdink blijkt een finan ciële regeling getroffen te zijn, die het rijk f 1,2 miljoen kan gaan kosten. Tot zijn pensioengerechtigde leeftijd is hem een in komen toegezegd dat gelijk is aan zijn hui dige. Prof. Wieberdink genoot als hoog leraar een jaarinkomen van f 68.000 plus een toelage van f 10.000 als tegemoetko ming wegens het niet uitoefenen van een particuliere praktijk. De met prof. Wieberdink getroffen re geling bepaalt dat toekomstige inkomsten uit arbeid op de rijksuitkering in min dering zullen worden gebracht. Aange nomen wordt derhalve dat niet het volle bedrag van f 1,2 miljoen nodig zal zijn. Prof. Wieberdink is geen enkele bevoegd heid ontnomen en wordt geacht als een uit stekend medicus. Zijn technisch kunnen stond bij alle verwikkelingen buiten twij fel. Verwacht wordt dat hij zich particu lier zal vestigen of dat een andere univer- siteit een beroep op hem zal doen. Bij kinderen van rokende ouders heeft men tweemaal zoveel bronchitis-patiënten geteld als bij kinderen van wie de ouders niet roken. De artsen wijzen er ook op dat het leven steeds moeilijker wordt voor wie wegens bronchitisklachten rook niet verdragen. Niet zelden zijn zij zelfs in eigen huis niet veilig voor luchtbederf, te weeggebracht door echtgenoot en familie leden. Ook de door de sigarettenrook sterk verontreinigde atmosfeer in de meeste kantoren en werkplaatsen achten zij fu nest, evenals de toenemende rookgewoonte bij tieners. De gevoeligheid van de jeugd blijkt ondermeer hieruit, dat de kans op het krijgen van longkanker vijfmaal zo groot is bij mannen die vóór het 15e jaar zijn gaan roken als bij mannen die daar mee pas begonnen op de leeftijd van 25 jaar en later. De artsen wijzen er voorts op, dat slacht- GEERTRUIDENBERG. Het blijkt steeds duidelijker dat de PNEM, rijkswa terstaat en andere deskundigen de gevol gen van de olieramp op 27 december bij de Amercentrale in Geertruidenberg heb ben onderschat. Toen stroomde na een tankbreuk achtduizend ton ruwe stookolie in de Amer. De sindsdien ondernomen schoonmaakactie kon niet voorkomen, dat nog steeds enkele honderden tonnen olie op het water drijven en zich hebben vast gezet in het riet langs de oevers van de Amer en de kreken van de Biesbosch. DEN HAAG Het gerechtshof in Den Haag acht niet bewezen, dat men in Ne derland bij de huidige normen en opvat tingen aan een blad als het sex-contact- blad Chlk-zes aanstoot neemt. Het hof heeft daarom vrijdag de uitgever en de distributeur van het blad vrijgesproken. De zaken waren naar het Haagse Hof verwezen door de Hoge Raad, die de ar resten van het Hof in Amsterdam ver nietigd heeft Het Amsterdamse Hof had een boete opgelegd. De rechtbank in Am sterdam had de verdachten in eerste in stantie vrijgesproken. (Van onze correspondent) HILVERSUM Voorzitter P. J. J. Mer tens van het Nederlands Katholiek Vak verbond vindt de anti-KVP-resolutie van de Partij van de Arbeid een domme dog matische resolutie. Deze partij heeft zich daarmee, volgens de heer Mertens, bij voorbaat buitenspel geplaatst en dat mag een grote partij ais de PvdA niet doen. De NKV-voorzitter zei dat vrijdagavond in een uitzending van de KRO-televisierubriek Brandpunt. De heer Mertens zei te hopen, dat de resolutie zal worden ingetrokken. Hij zei verder een voorstander te zijn van een kabinet op zeer brede basis, waaraan voor al grote constructieve partijen zouden moeten deelnemen. Hij noemde met name de KVP, de PvdA en de ARP en van de kleine partijen de PPR. Omtrent het beleid van het huidige kabi net, zei de heer Mertens meer ongelukkig dan gelukkig te zijn. Hij toonde zich bij voorbeeld ongelukkig over de loonmaat regelen, de bouw-CAO en het uitblijven van een stakingsregeling. Gelukkig was de NKV-voorzitter daarentegen met het wets voorstel tot regeling van het onder nemingsrecht Scherp keerde hij zich tegen de zijns inziens onbehoorlijke campagne die de P.P.R. afschildert als een extremistische splinterpartij. Uit het P.P.R.-ontwerpkernprogramma blijkt dat de P.P.R. zich niet verzet tegen verzwaring van de belastingdruk en ver hoging van de overheidstarieven, mits het reële inkomen van de laagstbetaalden niet wordt aangetast. De belastingvrije voet zou daarom op het niveau van het mini mumloon moeten worden gebracht. De so ciale uitkeringen zullen moeten worden verhoogd. Financiële dekking zal onder meer moeten komen uit verhoging van de tarieven van vennootschapsbelasting, ver mogensbelasting en successierechten. Ook zou een belasting op vermogenswinsten en accijns op bepaalde luxe goederen worden ingevoerd. Als men na deze maat regelen nog geld tekort komt, zal de BTW verhoogd mogen worden. De opvoering van de woningbouw zou volgens de P.P.R. gefinancierd moeten worden door verplich te belegging van verzekeringsmaatschap pijen, banken en pensioenfondsen en door een doorstromingsheffing. op de expressie m de tekening letten dan op de „clou” ervan. Bij de proefpersonen met een hbs-opleiding werd daarentegen de situatie in de tekening het meest ge waardeerd. Dr. Prent zou graag zien dat het be drijfsleven meer humor gebruikte >m het vaak saaie, lopende- band-werk op te vro lijken Humor kan de mensen hur iden titeit doen terugvinden. De Eindhovense bedrijfspsycholoog verklaarde, dat hi, niet zou nalaten wanneer de mogelijk heid zich zou voordoen cartoons te ge bruiken bij het scheppen van een plezie rige stemming m een bedrijf. De westelijke kandidatenlijst van de KVP (omvattende Noord- en Zuid-Hol- land en Zeeland) is vrijdagavond als volgt samengesteld: 2. mr. T. Brouwer, Wasse naar; 4. C. F. Kleisterlee, Rotterdam; 6. mevr. M. H. M. F. Gardeniers-Berendsen, Leiden; 8. A J. Hermos, Beverwijk; 10. P. J. A. van de Sande, Rijswijk; 11. drs. W. R. V. Dusarduijn, Goes; 13. mr. G. A. A. M. Boot, Den Haag; 15. dr. W. J. Schuijt, Den Haag; 17. J. B. M. Meijer, Schoorl; 19. mevr. mr. V. N. M. Korte. Bussum; 21. A, J. P. Bindels Den Helder; 23. mevr. dr. A. V. Heel, Den Haag; 25. P. H. Gommers, Den Haag; 26. drs. J. Weijtenberg, Voor hout; 27. mr. drs. A. P. J. van der Eijde, Amsterdam; 28. mej mr B. Swaeger, Den Haag; 29 C A M Grootscholten, Poeldijk; 30. P. J. Verhoef, Woerden. De volgende centraal aangewezen kan didaten worden op nader vast te stellen plaatsen hier tussen gevoegddr. G. H. Veringa (lijsttrekker); mr. J. Luns; mr. R. J. Nellissen, Voorschoten; mr. J. Mommer- steeg, Amsterdam; mevr. B. Groensmit- v. d. Kalle, Beverwijk; A. C. M. Weijters, Rijswijk; mr. L. Struijk, Rotterdam; drs A. M. A. J. Jansen, Rijswijk. Voor dit karwei zijn gespecialiseerde krachten nodig. Nadat er begin deze week twee aan het werk waren gegaan hebben er zich nog vijf spontaan gemeld. Het grootste probleem is nu, dat door de dooi en de hoge stand van het zeewater de waterstand in de Biesbosch veel te hoog is om riet te snijden. Als Rijkswaterstaat daartoe een mogelijkheid ziet, zal de wa terstand in de iBesbosch verlaagd worden. de blaas en de nieren en verder zweren tot gevolg hebben aan de maag en de twaalfvingerige darm. Bovendien is ook duidelijk het verband aangetoond tussen roken en de sterke toeneming van hart en vaatziekten. Een nieuwe kwalijke ont wikkeling op het ogenblik is het steeds meer voorkomen var „kara” een uitge breide irritatie en slijmvorming in de luchtwegen, veroorzaakt door het roken. Betreurd wordt dat het werk van dr. Meinsma nog te weinig gesteund wordt, zeker van overheidswege. Per jaar over lijden in Nederland tussen de 15.000 en de 20.000 mensen aan de schadelijke gevol gen van het roken. Dat betekent dan dat het roken vijf tot zes keer zo veel slacht offers eist als het verkeer. In Engeland is dit aantal al opgelopen tot 100.000 slacht offers per jaar. (Van onze redactie in Amsterdam) AMSTERDAM „Er zijn buitenlanders die Nederlands spreken opgeroepen voor de functie van teller bij de volkstelling. Z(j zullen zich met de buitenlandse werk nemers moeten bezighouden. Daarmee wordt de mogelijkheid geopend dat hand langers van het Griekse, Spaanse of Portu gese regime gelegaliseerd inlichtingen in winnen over hun landgenoten hier”. Dat meent de heer G. Draisma van de werkgroep DAR, die zich beijvert voor de culturele en sociale problemen van de buitenlanders die uit economische motie ven naar Nederland zijn gekomen. Offi cieel zijn dat er 80.000, maar ingewijden veronderstellen dat daar zeker 40.000 bij geteld moeten worden die geen werk- en verblijfsvergunning hebben. De werkgroep vraagt de regering de buitenlanders van de telling uit te sluiten of anders een generaal pardon af te kon digen voor de circa 40.000, die hier illegaal verblijven. Want zou de Vreemdelingen politie de namen en adressen krijgen van deze illegalen, dan is de kans groot dat zij over de grens worden gezet. humor. Hierbij zijn een aantal factoren te onderscheiden, te weten contrastwer king, cynisme, verrassing speelsheid, distantie. Dr. Prent heeft nagegaan of de cartoon gebruikt kon worden om dit ver der uit te werken. Ruim honderd proef personen, technische en administratieve functionarissen van de DAF-automobiel- fabrieken, waar de promovendus be drijfspsycholoog is, gaven hun waarde ring en interpretatie van zes ongeveer gelijke cartoons. De opleiding van de proefpersonen was minstens van mulo-niveau. Uit de ant woorden bleek, dat omschrijvingen van Als daar niet snel een afdoende oplos sing voor wordt gevonden is een deel van de broedvogels, die dit jaar al begin maart worden verwacht, ten dode opge schreven. Daar juist naar de Biesbosch ook zeldzame vogelsoorten komen, zou dat een ernstige slag voor de vogelstand in ons land betekenen. Burgemeester C. Smits van Made-Drim- melen heeft opnieuw bij de directie van de PNEM aangedrongen op een snellere uitvoering van de belofte, dat de Bies bosch en de Amer volledig zullen worden schoongemaakt. De mening dat het met de olie in de Biesbosch zelf nog meevalt, is inmiddels achterhaald door door nieu we foto’s van KLM-Aerocarto. Daarop is te zien, dat over grote delen van de Bies bosch op het water een dun laagje olie drijft. Het ministerie van CRM denkt naar aanleiding van deze mededeling aan nieuwe maatregelen. Overwogen wordt onder meer of de oliefim weggezogen kan worden. De olielaag sluit, zeker als zij over een groot gebied is verspreid, de toevoer van zuurstof tot het water af. Na enige tijd wordt dat fataal voor de vis stand. De schoonmaakactie van ruim honderd mariniers en genie heeft tot nu toe wei nig effect gehad. Nagegaan zal worden of er meer legerpersoneel moet worden ingeschakeld. Voorlopig lijkt de beste schoonmaakmethode om over een afstand van twintig kilometer al het riet langs de kanten weg te snijden en te verbranden. het ophalen en de verwerking van afge werkte olie, afkomstig van de Rijrischeep- vaart. Het gaat hier om een te stichten organisatie, die zich met het ophalen en verwerken van olie bezighoudt, en de 'fi nanciering daarvan door de regeringen. Een werkgroep zal een studie maken hoe de kwestie van de afvoer van oliehou dend afvalwater van schepen in de ver schillende landen is geregeld. Een Duitse delegatie zal binnenkort een rapport uit brengen over de meest gewenste regeling voor toepassing in alle betrokken landen. FRANKFORT. Nederland heeft vrij dag in Frankfort tijdens een buitengewo ne vergadering van de internationale commissie ter bescherming van de Rijn tegen verontreiniging krachtig gepleit voor een snelle oplossing van de kwestie van de zoutverontreiniging welke door de kalimijnen in Frankrijk wordt veroor zaakt. De voorzitter van de Nederlandse delegatie, ir. Ph. Schuurman, zei: ,VVe wille andere regeringen niet zeggen wat ze moeten doen, maar we moeten wel op korte termijn in gezamenlijk overleg een oplossing vinden. We dreigen zo langza merhand in een impasse te geraken.” De voorzitter betreurde de langzame werk wijze van de internationale commissie als gevolg van de belangenconflicten tussen de grote landen. Op de conferentie, die werd bij gewoond door de delegaties van Nederland, Duits land, Frankrijk, Luxemburg en Zwitser land, werd ook gesproken over de ver ontreiniging van het water door kwik, koper, lood en zink en door fosfaten en nitraten, die tot waterbederf kunnen lei den. Ir. K. C. Zijlstra, directeur van het Rijksinstituut voor de Zuivering van Af valwater (RIZA), zei, dat het gehalte van de zware metalen in de Rijn grote zorgen baart. Een werkgroep van de internatio nale commissie heeft opdracht gekregen een nieuw systeem van metingen voor te bereiden. Ir. J. Hopmans, oud-directeur van het RIZA, heeft een rapport uitgebracht over de waardering voor een bepaalde cartoon overeenkwam met die uit de litteratuur- studie. Het meest aan bod kwam de strip „Al fredo”, die in een aantal Nederlandse kranten wordt afgedrukt Volgens dr Prent is deze ttrip zó aansprekelijk dat iedereen gemakkelijk '•eageert In Je da gelijks weerkerende situatie van Alfredo vindt iedereen iets van zijn gading Al fredo is in de cartoons vaak de .under dog”. om wie gelachen kan worden De proefpersonen hadden geen bijzon - deze voorkeur voor cartoons. Wel bleek dat degenen met een ulo-opleiding meer (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM De Nederlandse Vereniging van Artsen voor Long ziekten en Tuberculose, de Neder landse Vereniging voor Cardiologie, de Nederlandsche Internistenvereni ging en de Nederlandse Keel-, Neus- en Oorheelkundige Vereniging heb ben aan de staatssecretaris van So ciale Zaken en Volksgezondheid, dr. R. J. H. Kruisinga, een telegram ge stuurd. waarin zij hun bezorgdheid uiten over de schadelijke gevolgen van het roken voor de volksgezond heid. Dit is het eerste officiële geluid dat de Nederlandse artsen op dit ge bied laten horen. Tot nog toe is op AMSTERDAM De moord op de 24- jarige Amsterdams prostituée is opge- iost. Een 23-jarige magazijnbediende, die op Schiphol werkt, heeft vrijdagmid dag bekend de vrouw door wurging en messteken om het leven te hebben ge bracht. Hij heeft de vrouw woensdagnacht om streeks kwart voor drie in zijn auto op gepikt. Zij zijn naar haar kamertje ge gaan waar zij gemeenschap hebben ge had. Kort daarna heeft de jongeman haar gewurgd en met tientallen mes steken in hals en borst om het leven ge bracht. Na zijn daad heeft de dader zich in een keukentje gereinigd van het bloed. Daarna heeft hij de kamer van de vrouw opgeruimd en is weggegaan. Hij werd vrijdagmiddag door de be drijfsrecherche van Schiphol aan de tand gevoeld over een diefstal van geld. Bij dit verhoor maakte hij de opmer king dat hij waarschijnlijk de laatste was die de prostituée in leven had ge zien. Dit was voor de Schipholrecherche aanleiding hem over te geven aan de re cherche in de hoofdstad. Hij bekende toen tot in alle bijzonderheden zijn daad, waarvoor hij naar zijn zeggen geen mo tief had. Op hem werd het zakmes ge vonden waarmee de messteken waren toegebracht. Hij bleek tevens in bezit van een ringetje en een kleine zaklan taarn, die aan het slachtoffer hadden toe behoord. Een schoudertas die hij uit het kamer tje van zijn slachtoffer in de Utrechtse- dwarsstraat had meegenomen, had hij verkocht aan een vriendin. Op weg van de plaats van de moord naar zijn ouder lijk huis had hij de vijftig gulden, die in de tas zaten, in zijn zak gestoken en de verdere inhoud, een pasfoto, papieren en enkele girocheques in het Javapark weg gegooid. Een vrouw had ze daar don derdag gevonden en toen zij later van de moord hoorde, naar de politie ge bracht. De voordeligste In het telegram wordt onder andere geconstateerd dat in deze tijd, waarin de strijd tegen de luchtverontreiniging in het middelpunt van de belangstelling staat, -- -r,- verreweg de gevaarlijkste vorm van van hartinfarct steeds meer onder luchtverontreiniging; het roken van si garetten, de minste aandacht krijgt. Bo vendien is gebleken dat het effect van atmosferische luchtverontreiniging op ro kers veel ernstiger is dan op niet-rokers Nu gebleken is dat roken een grote in vloed heeft op st-rfte, zi°kte en vroege invaliditeit, betreuren artsenverenigingen het dat in Nederland de rookgewoonten nog niet ingrijpend veranderd zijn. Zij achten het da nook dringend gewenst om nu van overheidswege effectieve maatre gelen te gaan nemen ter bestrijding van het voor de volksgezondheid zo schade lijke roken. Gedacht wordt daarbij onder andere aan regelmatige propaganda op de scho len, het animeren van allen die met de jeugd te maken hebben, en het geven van uitgebreide informatie via de huisartsen. Zij stellen verder dat reclame voor rook artikelen via de publiciteitsmedia achter wege dient te blijven. Zij verklaren yoorfs dat roken het menselijk lichaam op verschillende manieren kan bedreigen. Behalve longkanker, een aspect waarop op het ogenblik de meeste nadruk wordt ge legd, kan het "oken ook kanker veroor zaken aan de stembanden de slokdarm. jongere mannen wordt gevonden. Sedert 1950 nam de ziekte bij mannen van 35 jaar tot 39 jaar met 350 pet toe. Volgens Engelse cijfers veroorzaakt het roken van sigaren en pijptabak geen hogere sterfte door aan doeningen van de kransslagaderen en nau welijks een verhoogde sterfte door bron chitis en longkanker. De cijfers over si garen- en pijprokers zijn echter nog schaars NIJMEGEN. „Om een cartoon te waarderen en te begrijpen heeft men een beweeglijke geest nodig, een bepaalde ontwikkeling en levenservaring. Zeker bij de politieke cartoons speelt kennis van de voorafgegane ontwikkelingen een be langrijke rol. Dit meent dr. A. Prent, die vrijdag aan de Katholieke üniversiteit in Nijmegen is gepromoveerd op het proefschrift „Waardering van cartoons”

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2