Abonnees tegen schaakcracks in Ives St. Laurent Langs sluizen en havens Knie onbedekt creaties van ■Ki! is W' T' contracteerde Mounty-show Haar modejournaal Auto verleende geen voorrang Oranjevereniging „Driehuis” F. P. M. Burmange bij Hoogovens gehuldigd Havenberichten Exorbitant hoge Karimata en Karimun Geringe aanvoer vraag naar telefoon Opening IJmuider Jeugdcentrale uitgesteld van groenten I 1 ..t *t-. 1&. S x\ xJMi F 1 «HU ZATERDAG 30 JANUARI 1971 7 r I L (Van een medewerkster) PARIJS En jawel hoor, zet maar gerust de schaar in uw midi- jurkje, want bij Yves St. Laurent is het helemaal afgelopen met de lange rok. De succesvolle dertig jarige ontwerper, die van alle cou turiers verreweg de meeste invloed heeft, besloot gisteren de Parijse modemarathon met een show van de knie vrijwel onbedekt latende zomercreaties. En dat alles in St. Laurents favoriete 1939-lijn. Er waren mini-shorts, geplisseerde mini-jurkjes, V-hals-japonnen met de zoom net boven de knie en tien tallen blazerpakjes waarvan de rokzoom precies op de knie viel. IJMUIDEN In het jaar 1953 wer den aan de Stoomvaart Maatschappij Nederland twee motorvrachtschepen overgedragen: de Karimata en de Karimun, zusterschepen, die waren besteld bij de Machinefabriek en Scheepswerf van P. Smit Jr in Rotter dam en bij de Rotterdamsche Droog dok Maatschappij, eveneens in Rotter dam. Het zijn vrachtschepen van 10.614 bruto reg. ton en 12.790 ton draagvermogen, metende 161,80 m over alles lang 20,47 m breed, 11,86 m diep met een diepgang van 9,14 m. ft Li» A t i FLa a ffj <5 (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggevers) ARIE VAN DER VEER Het motorschip „Karimata” van 1953. DRIEHUIS Tijdens de openbare vergadering van de Oranjevereniging „Drie huis” heeft de voorzitter vrijdagavond bekendgemaakt, dat men voor de feestavond op koninginnedag in de Stadsschouwburg de Mounty-show heeft kunnen contrac teren. Al jaren worden ook de leden van de Oranjevereniging IJmuiden-Oost voor deze feestavond uitgenodigd. Men verwacht dit jaar zo’n grote belangstelling, dat het bestuur overweegt een plaatsbespreking in te voeren, opdat men een deel van de eigen leden op de avond zelf niet de toegang behoeft te ontzeggen, omdat de schouw burg vol is. HAARLEM De vraag naar telefoon bRjft exorbitant hoog. Dit heeft de di recteur van het Telefoondistrict Haarlem, ir. II. J. Bergsma gistermiddag op een persconferentie in Haarlem meegedeeld naar aanleiding van de oplevering van een centralegebouw in stadsdeel Schalkwijk. Bij deze gelegenheid deelde de directeur tevens mee, dat by de centrale IJmuiden momenteel 665 mensen op de wachtiyst voor een aansluiting staan. In Beverwyk- Noord zyn er dat 630. IJmuiden krygt er maart 1972 1000 nummers bü, Beverwyk in december aanstaande eveneens 1000. Griekse motieven in een wit-blauw bruidstoilet van Ives St. Laurent. voorzien en waarbij hij de rug bloot had gelaten. Al waren er ook een paar avondjaponnen met ronde pellerine- kragen. St. Laurent’s uitgesproken boe- tiekcollectie werd uitgevoerd in zwart, terracotta, marineblauw, wit en oranje. (Van onze sportredactie) IJMUIDEN. Een volle zaal scha kers van allerlei pluimage (van hoofd klassers tot zeer jeugdige thuisscha- kers) heeft het gisteren in simultaan - gevechten opgenomen tegen de Rus sische grootmeester Viktor Kortsjnoi en de dames Elisabeta Polihroniade, Gordana Jovanovic, Irina Cohn, Fenny Heemskerk en Fenny Haak-Heems- kerk. De abonnees van onze bladen weerden zich man- en vrouwhaftig. Dat het (grote) merendeel al snel de vlag moest strijken, was natuurlijk niet zo verrassend. De maand december was met een netto- vraag van 1806 de hoogste van het vorig jaar, aldus ir. Bergsma. Bedroeg de netto- vraag in de jaren 1968 en 1969 rond 10.000 aansluitingen, in het jaar 1970 lag dit op 16.439, dat wil zeggen 60 percent hoger. Door levertijden van twee jaar kan deze explosieve stijging van de vraag maar moeilijk worden opgevangen. Gemiddeld is er weliswaar een reservecapaciteit aan wezig van 10 percent, maar die is niet ge lijkelijk over de centrales verdeeld. Zo zijn er in het district Haarlem 10 van de 24 centrales waar de vraag het aantal be schikbare nummers overtreft. Op de foto’s is de strijd, die onder auspiciën van onze bladen door de IJmuider schaakclub „Kijk Uit” werd georganiseerd in het Hervormd Wijk- gebouw in IJmuiden, nog maar net ontbrand. Vandaar dat iedereen nog achter de stukken zit. Op de bovenste foto ziet men de Russische kampioen Kortsjnoi, Gordana Jovanovic en me vrouw Heemskerk bezig. Op de andere foto wachten de denkers op het schaak- geweld van de dames Haak-Heems- kerk, Polihroniade en Cohn. In het inzetje kijkt een zesjarig schaakstertje gebiologeerd naar de hand van Fenny Heemskerk. nu is geworden. Nog niet bekend is, of dit kampeerter rein op koninginnedag vrij kan worden gemaakt. Indien dit niet het geval is zal men uit moeten wijken naar een terrein aan de Aagtenvonklaan, dat overigens ook gunstig is gelegen. St. Laurent, die zijn carrière ruim tien jaar geleden als assistent van Christian Dior begon en kort daarop met de hulp van een Amerikaanse kosmetika-fabri- kant een eigen modehuis opende, is met zijn ongecompliceerde jetset-creaties dus definitief uit het clubje van deftige cou turiers gestapt. Zijn tot op de knie val lende groenwitgenopte V-hals-jurkjes met korte poffende mouwtjes kon je geen haute couture-creaties meer noe men. En dat was beslist ook het geval met zijn zwarte blazermantelpakjes, waar van de brede plooien tot over de heup waren ingestikt en waarop de manne quins witgenopte blouses met gestrikte kraagjes en mouwloze X-lijnblazers met zeer hoog oplopende schouders en grote reverskragen droegen. Zwarte, gele en marineblauwe jasjes langs de kraag, mouwen en zakken met smal rood, gif groen of wit lint afgebiesd. Een gewel dig idee voor de confectie-industrie. Evenals trouwens zijn zwarte voile mouwloze namiddagjurkjes met acco ladevormige ingezette maagbanden van signaalrood, gifgroen of kobaltblauw fluweel. De japonnen, blazerpakjes, soorten combinaties en tuniekbroeken werden door Yves St. Laurent hier en daar met klaprooscorsages gegarneerd. De blazers namen voor een deel de plaats van de zomermantels in. Maar St. Laurent zorgde toen voor een paar trenchcoat regenmantels. En dan waren er niet te vergeten de mini-vossenj assen met geweldig brede schouders die op het ogenblik al zo populair bij de shortjes dragende mannequins zijn. Bij St. Lau rent bleven de ook voor de komende winter bestemde bontjassen boven de knie. Een duidelijk teken aan de wand omdat ook Dior korte nertsmantels lan ceerde; die kwamen net één handbreed te over de knie. De X-Iijn die St. Lau rent voor zijn blazers aanhield ver werkte hij ook in zijn kleurige mousse line avondjurken die van een tot op de taille reikend V-hals-décolleté waren MVWWWWIMMNWMWMWMHHMMHWWMMiMMWWWWWWIMMMinm (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Op het Hoogoventerrein is vrydagmorgen een 28-jarige bromfiet ser uit IJmuiden by een verkeersongeval gewond geraakt. De man is naar het Rode Kruis ziekenhuis in Beverwyk gebracht. De bromfietser, die instrumentenmonteur by de bedrijfsinstrument-technische dienst is, was op weg van huis naar zijn werk. Op de Duinweg nabij de centrale werk plaats werd hij door een tegemoetkomende personenauto, die linksaf sloeg, geschept. De IJmuidenaar liep een gebroken pols, een lichte hersenschudding en een ge kneusde knie op. In zijn toespraak ging de heer Lang- kemper nader in op de laatste regel in de sollicitatiebrief, welke de heer Burman je destijds schreef. Deze zin luidde: „Ik hoop, dat het wat zal worden”. „En het is wat geworden, dat blijkt wel” zo merkte de. directeur verkoop op, die eindigde met de voorspelling, dat de jubi laris het bij Hoogovens nog ver zal bren gen. Uit naam van de medewerkers van het Nederlands Verkoopkantoor voor Walserij- producten bood hij de heer Burmanje een barbecue-set en een platenalbum aan. Na dat ook de heer G. H. Wieringa het woord had gevoerd en de jubilaris een dankwoord had uitgesproken volgde de eigenlijke re ceptie. Eerder op de dag was de heer Bur manje in een besloten byeenkomst door de Raad van Bestuur gehuldigd. De heer E. van Veelsen sprak daarbij de jubilaris toe namens zijn collega’s en overhandigde daarbq de jubileumgeschenken: het gou den ere-insigne, het jubileumbord en de gratificatie. verkocht en kreeg de naam Vsevolod Si- birtseff, terwijl de Krakatau in ons land bleef en met de Karimoen en de Karimata terecht is gekomen bij de V.N.S. en ver doopt werd in Wissekerk. Het schip is tot aan het begin van de ja ren dertig in de vaart gebleven en werd in 1932 van de vloot afgevoerd wegens ver koop voor de sloop. De Westerkerk volgde in 1933 en de Waalkerk in 1934. Deze namen keerden in 1967-1968 terug by de Vereenigde Nederlandsche Scheep vaartmaatschappij, waaraan er nog een werd toegevoegd en wel de Willemskerk; een serie van vier motorvrachtschepen zonder passagiersaccommodatie van 10710 bruto reg. ton en 13072 ton draagvermogen met een snelheid van 21 knopen. Stoomvaart Maatschappij Nederland en Vereenigde Nederlandsche Scheepvaart maatschappij zijn geen afzonderhjke en zelfstandige bedrijven meer. Met de Ko ninklijke Rotterdamsche Lloyd ontstond het vorige jaar de Koninkiyke Nedlloyd N.V. met een vloot van meer dan 90 lynschepen met een totaal draagvermogen van meer dan een miljoen ton. Wat de namen der schepen betreft, is geen verandering gekomen en wat de schoorsteen betreft kregen de schepen van de Mij. Nederland en die van de Rotter damsche Lloyd de kleuren van de V.N.S. een zwarte schoorsteen met een oranje band. Aangekomen te IJmuiden: Hasselwerder, Bris tol; Rijnstroom, Huil; Claus, Londen, IJmuiden; Jan Laurenz, Nantes, IJmuiden; Garm, Rauza; Oriole, Londen, IJmuiden; Formality, Londen, Zaandam; Baltyekl 57, Gdynia; Martha Frieseke, Londen, IJmuiden; Erik, Bremen; Thea K, Ko penhagen; Marina, Rotteradm; Gazelle, Boston, Zaandam; Spaameborg, Boston, IJmuiden; Greg- hea, Rotterdam; Notos, Hull; Charlotte, Bastiaan; Rotterdam; Mathilde, Schulte, Tubaro; Sanaga New Castle; Bulkem Liner, Port Jerome; Ledar, Rotterdam; Esperance, Rotterdam, IJmuiden; Skagem, Karlstad. Vertrokken uit IJmuiden: Mabel, Warwick, Glasgow; Stefan J., Aarhuus; Jubilation, Selby; Helga S, Aarhuus; Gosport, Liverpool; Mercurius Barbados; Ingrid R., Londen; John Kruse, Ant werpen; Tor Mercia, Immingham; Aaltje, Lon den; Nagaria, Stade; Hummel. Swinousjie, IJmuiden; Annika, Kemi, IJmuiden; Hamp, Hel sinki; Kossau. Hamburg; Victory, Kingslyn; IJmuiden; Andre, Porsgrunn; Smith Lloyd 18, Cont. Plat, IJmuiden; Keynes, Southampton; Meppel, Ipswhich, IJmuiden. Aangekomen schepen in IJmuiden: Anchor man, Cowes; I. van Chernykh, Mulgrave; Oran- jeborg, Karlstad; Delta, Rouaan; Penemunde, Wismar; Zaanstroom, Felixxtowe; American Al liance, Norfolk; Helen Miller, Rotterdam; Unter Weser, Felixborough; Amstelstrook, Hull; Tor Anglia, Gothenburg; Pamir, Hull. Vertroken uit IJmuiden: Yuki, Avonmouth; Zaan, Londen; Bonaire, Manchester; Hasselwer der, Husum; Bretange, Oslo; Oriole, IJmuiden, Londen: Heinrich Ehler, Bristoll; Erik, Bremen; Edwin Reith, Willemstad; Neder Rhone, Lissa bon; Essi Christine, Popel: Moschegenov, Y Tua- se; Wega, Colchester: Daphnis, Le Havre. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. De Stichting IJmuider Jeugdcentrale zal de accommodatie in de oude PEN-centrale niet, zoals eerder aan- gekondigd, openen op 13 februari. De in richting is dan wel gereed, maar men is nu tot de conclusie gekomen, dat men meer tijd nodig heeft voor de voorbereiding van de opening en de reeks van aktiviteiten die men in de week na de opening op het programma heeft staan. De officiële opening zal in de eerste helft van maart plaats vinden. De juiste datum wordt nog bekend gemaakt. De voortstuwing geschiedt door 12 cil. Sulzer motoren, gebouwd door Werkspoor met een vermogen van 9500 pk die de sche pen een vaart geven van 16 knopen. Er is aan boord accommodatie voor 12 passa giers. In 1958 verkreeg de Mij. Nederland nog twee motorschepen waarvan de naam met een K begint: de Karachi en de Karako rum, beide afkomstig van de werf van C. van der Giessen in Krimpen aan de IJssel. Sommige van deze namen zijn niet nieuw in de rij van schepen die we by de Mij Ne derland hebben gekend. De werf William Mamilton Co. Ltd. in Port Glasgow le verde in 1911 twee schepen op aan de Mij. Nederland, in augustus de Karimoen en in december de Karimata, elk groot 6940 bruto reg. ton en 9556 ton draagvermogen en wat de voortstuwing betreft waren zij voorzien van triple expansie machines van 4500 pk voor een vaart van ruim 11 knopen. Zij hebben tot aan het einde van de ja ren dertig gevaren onder de Nederland- vlag en werden rond de jaarwisseling 1930- 1931 verkocht aan de Vereenigde Neder landsche Scheepvaartmaatschappij. De Ka rimoen kreeg de naam Waalkerk en de Karimata is toen de Westerkerk geworden. In die tijd kwamen bij de Mij. Neder land nog enkele andere K-schepen voor en wel de Kambangan, Kangean en de Kra katau, die in diezelfde tijd van de hand werden gedaan. De Kambangan werd in 1931 voor de sloop verkocht, de Kangean werd in 1931 eveneens verkocht om te wor den gesloopt maar werd later naar Rusland (Van een medewerker) BEVERWIJK. De aanvoer aan de veiling Kennemeriand komt langzamer hand op een dieptepunt. Het aanbod is zeer gering en bestaat hoofdzakelijk uit winterproducten. Er kwam echter ook weer wat sla aan de markt waarvoor tot 35 cent per krop betaald werd. Andijvie varieerde van 80 tot 85 cent per kilo. Bij de winterproduk- ten trok de boerenkool behoorlijk in prijs aan en kwam in het begin van de week tot ruim 70 cent per kilo. Later in de week viel de prijs weer terug van 24 tot 52 cent per kilo. Rode kool bleef goedkoop en kwam niet boven een prijs van 15 cent per kilo. Bij de spruiten gingen de ge schoonde partijen tot 1.60 per kilo. Onge schoonde spruiten gingen al van de hand vanaf 35 cent per kilo. Prei werd weer duurder en varieerde van 72 tot 91 cent per kilo. Deze groente heeft over het al gemeen veel te lijden gehad van de weers omstandigheden. Naar selderij knollen bestond weinig vraag en ook de aanvoer was niet groot; de prijs kwam niet boven 20 cent per stuk. Uien waren evenmin erg gewild en de prijs liep terug van 11 tot 15 cent per kilo. Bij een klein aan bod bracht waspeen van 21 tot 27 cent per kilo op. De prijs voor breekpeen schommelde tussen 6 en 20 cent per kilo. Witlof werd vrij regelmatig aangevoerd en noteerde van 72 tot 95 cent per kilo. De noteringen van vrijdag waren: sla 27-33; prei 80-91; waspeen 21-27; witlof 73-95; breekpeen 6-20; uien 11-15; selderij- knollen 7-19; rode kool 7-13; spruiten 33- 160; boerenkool 24-52; sjalotten 32-38; kroten 20-22. met als leden J. W. Jansen, mevr. A. R. de Jong-van den Bos, C. G. Schoonhof, E de Boer, ir. G. J. J. den Boer en W. Raaijer jr. Het programma voor 30 april zal vrij wel gelijk zijn aan dat van vorig jaar, dat goed heeft voldaan. Op enkele pun ten zal men nog verbeteringen en aan vullingen proberen aan te brengen. Een probleem is, dat het bosterrein, dat men altijd voor de feestelijkheden gebruikte, nu officieel kampeerterrein Zoals uit de verslagen van secretaris J. van der Linden en penningmeester R. J. F. Meijer bleek, heeft de vereniging „Driehuis” een gunstig verlopen jaar achter de rug. De financiële positie is gezond, hoewel men de contributie heeft moeten verhogen naar een minimum van zes gulden, wegens de gestegen kos ten. Zonder die verhoging zou men op het programma moeten gaan bezuini gen. Het ledental is vrijwel constant geble ven. Vierhonderd gezinnen in Driehuis zijn lid en dat is een hoog percentage, waaruit blijkt, dat de activiteiten van de vereniging worden gewaardeerd. Het bestuur is nu op de statutaire sterkte van elf leden gebracht. De sa menstelling is nu: dr. J. J. Wensink, voorzitter, J. v. d. Linden, Van den Von- dellaan 33, tel. 10766, secretaris, R. J. F. Meijer, penningmeester, mevr. C. E. Serlie-Wegener, tweede secretaresse, B. H. Korthouwer, tweede penningmeester IJMOND. By Hoogovens is vrydag- middag de heer F. P. M. Burmanje, onder directeur verkoop en tevens plaatsver vangend directeur van het Nederlandsch Verkoopkantoor voor Walseryprodukten gehuldigd ter gelegenheid van het 25-jarig dienstverband. De heer D. Langkemper, directeur verkoop sprak tijdens de fees- telyke byeenkomst in het directierestau- rant als eerste de jubilaris toe. De heer Burmanje was vergezeld door zyn vrouw en kinderen. De uitslagen: Kortsjnoi: 18 gew., 3 rem, 0 verl. De remises werden be haald door eerste-teamspelers van „Kijk uit”, Haker, Stada.en Beenakkers. Jovanovic: 650. Heemskerk: 9 1—1. Polihroniade: 1102. Cohn: 93 0. HaakHeemskerk: 409. 1

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 7