Mansveld luidde schuttersfeest in (6-0); Couperus: Vorig jaar gebeurde dit niet Op rehabilitatie belust ADO speelde Haarlem in tweede helft volkomen weg Telstar overklaste NAC in eerste helft volledig (2-1) AJAX REDDE ZICH MET Topscorers Vijfenveertig met dertien EEN OMSTREDEN GOAL Eredivisie in cijfers J MAANDAG 1 FEBRUARI 1971 99 Riante positie Spart» EC. Twattt» Tehtar-H.AX. Volead»m-Hol' Sp. A 8.0 -Hocula.» I X.F.C.^C. föndhoven-H.O.V.S. j.. G® Abaad-A.Z. GooJland-AGCKV was Het eerste doelpunt van Telstar. Cees de Vries kopt de bal na een corner van Milan Stanic in het doel achter Kitzman. Couperus heeft het vijfde doelpunt gemaakt. Paternotte van Haarlem ligt verslagen op de grond. ■- komende zondag: voor 20 20 20 20 20 19 19 19 19 20 20 20 20 19 20 19 20 20 14 13 13 12 13 10 9 6 6 5 4 3 3 5 4 1 2 1 3 2 2 1 3 2 8 7 8 8 9 8 9 10 10 10 12 12 31 31 31 31 30 27 20 18 17 17 15 15 14 14 14 10 10 9 51—13 46—16 40—14 35—17 49—12 28— 7 28—39 23—23 21— 25 22— 27 22—30 14— 31 18—28 20—31 22—37 15— 37 16— 45 14—52 3 5 5 7 4 7 2 6 5 7 7 9 8 4 6 8 6 7 DEN HAAG. Aan de kop van de topscorerslijst hebben zich geen ingrij pende wijzigingen voorgedaan. Een spec taculaire sprong maakte de voor PSV uitkomende Belg Johan Devrindt door zijn hattrick in de wedstrijd tegen Ex celsior. Devrindt heeft nu een totaal van tien doelpunten. Joop Brand: „Cassius Clay heeft ons met een bokserstrucje knock-out geslagen. Voor het Olympisch Stadion gelukkig, want de hekken waren er beslist aange gaan, als Ajax dat doelpunt niet gekregen had. Die supportertjes gingen ontzettend tekeer”. Stand: PSV Feijenoord ADO Sparta Ajax FC Twente FC Utrecht NEC Go Ahead MW Telstar DWS Holland Sport Volendam NAC Haarlem Excelsior AZ’67 Die smeekbede werd verhoord door Aad Mansveld. Het feit dat de Haagse libero al na een kwartier met een schit terend afstandschot van zeker dertig meter (het gebeurde op dezelfde manier waarmee Rinus Israel vorige week Go- Abead-doelman VVhiters verschalkte) Paternotte verraste, is al een aanwij zing dat de Haagse voorwaartsen tot dat moment weinig mogelijkheden hadden gekregen. Mansveld deed Haarlem daar om een groot onrecht aan. Het elftal had tot op dat moment vooral defensief (in de aanval kreeg de dribbelende Bosz- hardt te weinig steun van De Wolf la ter vervangen door De Jong om echt gevaarlijk te worden) uitstekend ge voetbald en was geen moment de min dere van een te gretig ADO geweest. Na die eerste treffer knakte er echter iets bij Haarlem. Opnieuw manifesteer- Rinus Michels vond ook dat DWS goed en vooral correct verdedigd had (Ajax beging meer overtredingen dan DWS), maar wees wel op Heinz Stuy, die na rust geen bal hoefde aan te raken. En dat was inderdaad kenmerkend voor het overwicht van een Ajax, dat niet de ge spannenheid vertoonde als bijvoorbeeld bij de thuiswedstrijd tegen ADO Daar kwam bij dat het vaak vergat via de vleugels de DWS-defensie te penetreren, van opzij kwamen slechts hoge ballen. Johan Cruyff, die een uitstekende wed strijd speelde, kreeg toch niet die steun, die Piet Keizer hem tegen ADO wel gaf. Van Dijk kwam als extra-aanvaller (ver vanger van Neeskens) veel te weinig aan de bal. Frits Flinkevleugel was de ex- tra-verdediger van DWS, hij redde een maal op de doellijn en werd na rust uit geput ingewisseld voor Goedhart, die on opvallend werkte Niet echter voor Bond. „Ik heb een fijn gesprek gehad met Zwikstra en Rab. Het ging helemaal niet met mij. Ik stond in het tweede elftal en maakte daarin niet veel klaar”. „Ik heb Rab mijn bezwaren verteld, die ik tegen het defensieve spel had van Telstar. Het accent werd bij ons volledig op de verdediging gelegd. De voorhoede hing er maar bij. Als spits mocht je blij zijn als je een balletje werd' toegespeeld Vanaf de hoge stadiontribunes leek Hulshoff hands gemaakt te hebben, maar Jongbloed had 'ets anders gemerkt- „Ik had één man in mijn rug, de ander trok mijn arm omlaag (Hulshoff) en een der de gaf me zo’n duw dat ik moest uitkij ken om niet tegen de paal terecht te ko men”. Jongbloeds reactie was begrijpe lijk. In de zeer onoverzichtelijke situatie kon van alles gebeurd zijn; de zintuigen van scheidsrechter Van Gemert waren echter doorslaggevend: Mijn grensrech ter, die er zeer dicht op stond en ik heb- Bond bloeide op. Gistermiddag schitter de hij in een elftal dat hard op weg lijkt een riante positie te gaan innemen in de middenmoot van de ere-divisie. Een luxe die Telstar in al de jaren van zijn be staan nog nooit heeft mogen smaken. Zoals ook trainer Jan Rab waarschijn lijk tot nu toe de enige oefenmeester van de Velsenaren is, die door de tribunes op zeer positieve wijze werd toegezon gen. „Heya Jan Rab. Heya, heya, heya Jan Rab. Rab omschreef de verandering in Tel- stars toestand als volgt: „Voor het eerst sinds ik hier ben, is er een even wicht gevonden tussen de verdediging en de aanval. Dat vind ik het grootste winstpunt. Zoals bijvoorbeeld Jaap Zwaan (ausputzer) vele malen naar voren kwam was uitstekend. Vroeger zag je dat niet Ook zijn collega Leo Canjels van NAC prees Telstar. „Het speelde een in de eerste helft uitstekende wedstrijd. Snel en verrassend. Het was daarom begrijpelijk dat Telstar in de tweede helft wat terug viel en wij konden women.” Canjels had zich in Telstar vergist. Hij had gedacht door Telstar’s spielmacher Paul van Eg- mond uit te schakelen, de Velsenaren te kunnen lamleggen. Daarvoor had hij Aty Graaumans uit zijn elftal gelaten en hem vervangen door Van den Dries, die beter geschikt leek voor een taak als schaduw. Van den Dries handelde geheel en al volgens de richtlijnen van zijn trai ner. Hij kleefde van het begin tot aan het moment in de tweede helft waarop hij werd vervangen door Kattestaart aan Van Egmond. De aanvoerder werd daar door zoals Canjels het zich had voor gesteld ontheven van zijn taak als aanspeel-station op het middenveld. Maar wat Canjels niet had voorzien, was het feit, dat Telstar in deze vorm over spe lers beschikt om Van Egmond’s taak over te nemen. Zoals bijvoorbeeld Cees de Vries. Die zich terwijl Van Egmond met zijn schaduw uitweek naar de zij lijn voortreffelijk kweet van zijn „ge- legenheids-job”. NAC met een tegenvallende Schrij vers in de verdediging werd over speeld. Niet minder dan elf corners kre gen de Velsenaren in die eerste helft mee. Het ene doelpunt, dat Telstar in die eerste vijfenveertig minuten wist te reali seren (De Vries hoog opspringend na een voortreffelijke corner van Stanic) was dan ook een zwak aftreksel van het over wicht op de Bredanaars. In de tweede helft (vijfde minuut) werd daaraan nog een treffer toegevoegd. Een precieuze voorzet van Bond werd door Milan Stanic met een eenvoudige kopstoot omgezet in een gemakkelijk te benutten kans voor De Wit. Het doelpunt van de door de Telstar- verdedigers veelgeplaagde kleine Stan ley Bish bracht weliswaar nog wat ver warring bij Telstar, dat nog niet gerou tineerd genoeg consolideerde, maar het kwam te laat om de overwinning in ge vaar te brengen. Canjels was het daar mee niet geheel eens. „Een tweede doel punt behoorde tot de mogelijkheden. De uitslag was overigens juist...” De kop van de topscorerslijst ziet er als volgt uit: 1/3 Groenendijk (FC Utrecht), Cruyff (Ajax) en Van der Kuy- len (PSV) allen 12. 4/8 Van Dijk (Ajax), Jeuring (FC Twente), Couperus (ADO), Schoenmaker (ADO) en René v.d. Kerk hof (FC Twente) allen 11. 9/10 Kindvall (Feijenoord) en Devrindt (PSV) beiden 10. en dat was dan meestal nog niet eens op maat. Je werkte in een soort lucht ledig. „Rab heeft mij begrepen. Hij bracht veranderingen aan. Dat was op de trai ningen vrijwel onmiddellijk te bemerken. Ook in de wedstrijden werden de accen ten verlegd. De verdediging neemt tegen woordig volledig deel aan de aanval. Voor krijgen we doordat we worden ondersteund veel meer mogelijkhe den. de Italianen spelen. Brand heeft heel goed gezien hoe je Ajax kunt bedwingen. Er vielen bijna geen gaten. En als je dan toch zo verliest, nota bene na een over treding, dan is dat een behoorlijke klap. Dan krijg ik nog liever met 5-0 op mijn donder met offensief voetbal van onze kant”. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Het stereotiepe pep-praatje dat ook ADO-trainer Je- zek voor iedere wedstrijd pleegt te houden hoefde voor het duel tegen Haarlem niet zoveel tijd in beslag te nemen. De zaken lagen immers duide lijk. ADO was na de afgang tegen Ajax in De Meer bijzonder op reha bilitatie gespitst. ADO was er tevens terdege van doordrongen dat ieder verliespunt tegen Haarlem fataal zou zijn voor de theoretische kans op een landstitel. ADO’s grootste angst be stond daarom uit het feit dat Haar lem (zoals het ook in de uitwedstrijd tegen Sparta op Spangen deed) tegen de verdrukking in zou groeien en ver dedigend in staat zou zijn om de za ken effectief te organiseren. „We moesten daarom”, verklaarde ADO- spits Wytse Couperus, „de mazzel van een snelle openingstreffer heb ben”. de zich in het spel die onmiskenbare on rust die kan worden uitgelegd als: lukt het dan weer niet? Het was daarom dui delijk toen Looije slechts tien minuten later 2-0 inkogelde dat Haarlem voor al mentaal de knock-out slag was toe gediend. De manier waarop dit tweede doelpunt tot stand kwam frustreerde vooral Paternotte zo, dat hij zijn slecht ste wedstrijd van dit seizoen speelde. Hij werd namelijk voor de tweede keer ge passeerd op zijn zwakste punt: het stop pen van afstandschoten, Jezek: „Het is overdreven om te stellen dat mijn spe lers het veld zijn ingestuurd om Pater notte alleen maar te passeren met af standschoten. Mijn spelers waren er echter wel van doordrongen dat het een zwak punt van de Haarlem-doelman is”. Na die 2-0 kreeg Haarlem toch enkele verrassende mogelijkheden. Achtereen volgens Hoeben, Huyg en opnieuw Hoe- ben stormden (zelfs Mansveld bezondig de zich te vaak aan te ver opdringen) alleen op Ton Thie af. De Haagse goalie kon enkele keren niet zonder het nodige geluk redding brengen. Het waren deze momenten die Haarlem-trainer Eelman reële toch voor momenten die Haarlem-trainer wellicht tot de overigens weinig conclusie brachten: „We hebben heel wat kansen gehad. Het had hetzelfde geld 6-4 kunnen zijn”. ADO geloofde het gedurende deze pe riode wel. Daarom was het Jezek die zich in de rust genoodzaakt zag om zijn spelers enkele behartigenswaardige din gen onder ogen te brengen. Jezek: „Ook al is de tegenstander Haarlem dan kun nen wij ons nog niet permitteren om nonchalant een voorsprong te gaan con solideren. Wij missen namelijk de klas se van een Ajax of Feijenoord die dit wel kunnen. ADO is een elftal dat met een onblusbare inzet negentig minuten door moet gaan”. De tweede helft werd een grote nachtmerrie voor Haarlem. De Haagse aanvalsgolven spoelden het laat ste restje verzet meedogenloos weg. Eel man: „Als trainer probeer je ze natuur lijk op te pikken. Als zo’n tweede helft op die manier op je afkomt dan kun je ook als trainer er alleen maar het beste van hopen”. SpartaFC Twente 2-1, ExcelsiorPSV 1-4, TelstarNAC 2-1, VolendamHolland Sport 1-0, DWSAjax 0-1, ADOHaarlem 6-0, MVV—FC Utrecht 6-0, NEC—Feije noord 1-0, Go AheadAZ’67 2-0. was die zich vorige week tegen Ajax als één van de weinige Hagenaars niet liet impone ren door de Amsterdammers, wenste zichgistermiddag niet neer te leggen bij een snelle zege. Hij bleef storen en bood zich op de juiste momenten con stant attent aan. Vesters over hem: „Het is een zeer lastig spelertje. Zo loopt hij nog bij je en het volgende moment is hij verdwenen. Hij is bijzonder handig”. Piet Paternotte beleefde wel een erg trieste middag. Hij verdween na een meningsverschil met arbiter Vervoort in het boekje en zal aan de KNVB wor den gerapporteerd. Paternotte: „Op een gegeven moment roept Advokaat bij een voorzet: laat gaan. Ik zeg tegen Ver voort, dat kostte ons net een doelpunt: daar moet u iets van zeggen. Hij zegt dat bepaal ik wel. Daarna zei hij en heb je nu nog iets te zeggen. Ik antwoord ja natuurlijk”. Merkte Wytse Couperus over Haar lems nederlaag nog op: „Haarlem mist momenteel ruggegraat. Het is geloof ik ook wel een kwestie van zelfvertrouwen. Vorig jaar gebeurde dit niet. Als we er toen vier tegen kregen was dit tegen Ajax of Feijenoord. Nu krïjgt Haarlem er zes tegen als het tegen een Telstar of ADO speelt. Dat is het verschil”. ben niets onreglementairs ontdekt. An ders had ik het doelpunt natuurlijk afge keurd”. Wim Suurbier, die nog geen twee mi nuten na het doelpunt Nelis Overweg om verliep en opnieuw scoorde, zag zijn eigen doelpunt liever gehonoreerd dan dat van Sjaak Swart: ,Maar met één doelpunt verschil hadden we toch gewonnen” De wedstrijd zelf was zo eenzijdig, dat volstaan kan worden met de simpele ver melding, dat Ajax tien reële scoringskan sen kreeg tegenover DWS geen enkele. Van die tien missers was er één ronduit blamerend voor Ajax. Wim Suurbier die met zijn rechtervoet zo veel goede dingen had gedaan, liet 10 minuten na rust de bal over zijn linkervoet rollen, waardoor een vrije schietkans teloor ging. Een schot uit de vijfde lijn van Vasovic, tien minuten later, was geen kans, maar werd er wel een. Jongbloed dook het projectiel corner en was het voor de zoveelste maal redder van het laatste uur. De man die in verschillende ADO-tref- fers een werkzaam aandeel had Dick Advokaat. De nijvere zwoeger Iedere hoop werd echter meedogen loos de bodem ingeslagen. Eerst was _het de van F’. delijkheid (ingevallen voor de met vléeswond uitgevallen voor omstandigheden met werd geconfronteerd, van onoplettendheid van De Redelijk heid stelde Looije in staat (die de toe gesprinte De Haan omspeelde) om Pa ternotte voor de derde maal te passeren. Dat achtereenvolgens Schoenmaker, Cou perus en Hestad de verpletterende cij fers van 6-0 op het scorebord brachten geflatteerd maar verdiend. Joop Brand, trainer van DWS, had het plan terdege voorbereid. Hij had een voorbeeld genomen aan MVV, dat met balbezit Ajax geen kans had gegeven Bo vendien liet hij positiedekking toepassen volgens hem de enig mogelijke oplossing. Nelis Overweg en Jos Dijkstra speelden de belangrijkste rollen in zijn concept: zij vormden het materiaal waar hij over beschikte, aanvallend kon hij immers op rekenen bij afwezigheid van Nuninga en Seemann. Dijkstra en Overweg zeer sterk in de lucht bij de vele hoge voor zetten van Ajax, speelden een geweldige wedstrijd. Dijkstra: „We speelden zoals DEN HAAG De cijfers van sporttoto 29 zijn: Aantal deelnemers 744.366. Inleg f 1.617.389. Prijzenbedrag 727.825. Eerste en derde prijs 254.739. Tweede prijs f 181.956. Extra prijs f 36.391. Zondagavond waren er vijfenveertig meldingen voor de eerste prijs. De lottocijfers van dit weekeinde zijn: 1-3-4-8-12-25. Zusatzzahl: 34 Olympia-Gewinnzahl: 9423. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. DWS speelde zijn un- derdog-rol tegen Ajax 88 minuten lang zo voortreffelijk, vooral organisatorisch, dat de grote Ajax-aanhang onder de 30.000 toe schouwers in het Olympisch Stadion de moed al lang had opgegeven, toen de fa vorieten uit De Meer alsnog door een om streden treffer de zege veilig stelden. Tientallen hoge voorzetten, zeventien cor ners en een groot aantal andere passes hadden de DWS-defensie moeten ver schalken, slechts één deed het. Gerrie Mühren, die constant een grote vorm aan de dag legde, bracht de bal twee minuten voor de reservetijd zou in gaan, weer eens in de doelmond. DWS- doelman Jan longbloed kwam uit zijn doel, maar werd daarbij eerst gehinderd door Van Dijk, niet opvallend overigens, en even later transporteerde Barry Huls hoff de bal op handhoogte naar Swart die tot vlak voor de doellijn was loorge- lopen. Jongbloed kwam er niet meer aan te pas en Swart scoorde. Ripperda afkomstige Nico de Re- -f-1 1 1 V-ZXZS», xj XV W-» XV 4* CC 1*1 Koopman) die het eerst onder uiterst moeilijke ere- divisie voetbal Eén momentje (Van onze sportredactie) VELSEN. Enkele weken geleden had de ogenschijnlijk uitgebluste spits Dick Bond, op verzoek van de spelersraad van Telstar, een gesprek met voorzitter Zwikstra en trainer Jan Rab. Bond had in een kwaad ogenblik gebruik gemaakt van een clausule in zijn contract. Hij was niet meegegaan met de rest van de selectie, die zich voor een belangrijke wedstrijd moest bezinnen in een trai ningskamp. De rol van de voetballer Bond, algemeen erkend als een groot technicus, leek op dat moment volkomen uitgespeeld in Velsen. De ommezwaai, die achtereenvolgens in de wedstrijden tegen Twente, PSV en NAC gestalte kreeg, was daarom des te verrassender. Canjels van wie Rab voorspelde: „v.d. Hart en Canjels veranderen dit jaar zeker van vereniging”. De mening van Rab werd althans niet officieel gedeeld door Canjels. Weliswaar maakt hij er geen geheim van, dat er bij NAC als de club hem wil houden veel zal moeten veranderen, maar hij laat er on onmiddellijk op volgen „Waar zou ik heen moeten? Naar een andere ere-divi- sievereniging? In de meeste gevallen is het daar niet beter of zelfs slechter dan bij NAC”. Canjels droeg in zijn zak een adver tentie afkomstig uit een Belgisch blad, waarin een ere-divisie-trainer uit het zui. den des lands reflecteert naar een po sitie bij een Belgische club. De adverten tie, gaf Canjels toe, zou op hem van toe passing kunnen zijn. „Dat ding is echter niet van mij, ofschoon ik best in België zou willen werken. Jan Rab lijkt voorlopig niet met soort gelijke moeilijkheden te kampen. Hij heeft zijn gedachten over een meerja renplan op papier gezet. „Alleen de re clamemogelijkheden en de financiering heb ik nog niet overzien. Dat is voor mij uiteraard het moeilijkst”. Een gesprek tussen trainer en het be stuur van Telstar over een verlenging van het contract laat staan een gedachte wisseling over het meerjarenplan, waar van voorzitter Zwikstra zei: „Ik voel er veel voor”, heeft nog niet plaatsgevonden, gevonden. Programma AZ’67FC Utrecht, HaarlemFeijenoord Ajax—Go Ahead. Holland SportNEC. NAC—MVV, PSV—ADO, FC Twente— DWS, SpartaVolendam, ExcelsiorTel star. MM MM.,..

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 11