I DOLLE MINA IS EEN JAAR PPR tegen groter defensiebudget Ontwerp resolutie vandaag klaar Man bekent CHU naar rechts Voorzitter ir. H. Prins: Wegenbouw middel tegen luchtvervuiling Mannensterfte lijkt op oorlogstoestand moord op vriendin balling in Nederland Auto uit de bocht; twee doden Kandidatenlijst van DS’70 Zeven ton uit postkantoor gestolen Over 10 jaar 240.000 zeilboten Braziliaanse Jongeren teleurgesteld over kandidatenlijst: „Men blijft maar roken, vet eten en neemt geen beweging” MAANDAG 1 FEBRUARI 1971 2 PvdA-bestuur zette stuk „in de grondverf* (Van onze parlementsredactie) Ontwikkelingshulp 99 99 KVP-jonger en 99 99 DEN BOSCH Ondanks alle be zwaren van de Tweede-Kamerleden Aarden en Jansen heeft het PPR- congres zaterdagmiddag laat in zeer hoog tempo een aantal amendemen ten op het verkiezingsprogram erdoor gejaagd die onder meer tot resultaat hebben gehad dat de PPR tegen no minale verhoging van de defensie- uitgaven is. Dat betekent in wezen een jaarlijkse verlaging. Tevens is in het verkiezingsprogramma opge nomen dat Nederland uittreding uit de NAVO moet overwegen als Portu gal en Griekenland er niet worden uitgestoten. Ook een amendement van het Angola-comité kwam erdoor. Nederland moet volgens de PPR de leverantie van Fokker-vliegtuigen aan Portugal stopzetten. Opnieuw tbc-onderzoek in Urk Ml ^-1 jyWV\AAAC/VWWWVVWWWV\AA/VWWVWVVVVVWWW5^^ (Van onze Amsterdamse redactie) eer kan (Van onze parlementsredactie) t leren. Maar er is toch geen politieke partij denkbaar die het verbod van de auto in haar programma durft op te nemen, zo zei de heer Prins. Dit is niet te verkopen aan de kiezers en zeker niet als daartegenover niets anders wordt gesteld. Het openbaar vervoer is verliesgevend en echt afdoende maatregelen durft geen regering te nemen. Voor de wegenbouwers, aldus ir. Prins, hoeft men niet zo bezorgd te zijn. Bij groots opgezette metroplannen en spoor wegplannen schakelen zij binnen enige jaren om van wegenbouw naar metrobouw en spoorwegbouw, maar zolang dit alter natief er niet is, aldus ir. Prins, blijven wij hoe paradoxaal het misschien ook mag klinken zeggen: bouw alsjeblieft wegen. Auto’s worden nooit gekocht omdat er geen goede wegen zijn maar om allerlei andere redenen. De files met stationair draaiende motoren die langdurig oponthoud veroor zaken zijn de grootste boosdoeners van de luchtvervuiling. Als er dan toch geen enkel alternatief is, dan zeg ik bouw maar wegen zoveel en zo breed mogelijk. Juist in de strijd tegen de luchtvervuiling. Het is de eerste keer dat een heel dorp (Urk telt ruim 8.000 inwoners) op zo’n korte termijn op tuberculose onderzocht „maar noodzakelijk”. (Van onze correspondent) URK. Alle ongeveer 2500 inwoners van Urk die ouder ztfn dan 30 jaar zullen moeten worden onderzocht op eventuele tuberculosebesmetting. De Zwolse longarts O. Offringa heeft deze beslissing genomen na overleg met de twee plaatseljjke huis artsen en het gemeentebestuur. Zoals be kend Is, deed zich onlangs een tbc-explosie voor in Urk. niet bekend, maar vast staat wel reeds een aantal risicofactoren, die het proces versnellen. Dat zijn roken, bewegingsar moede, calorierijke en vette voeding en de psychische druk van het moderne le ven”, aldus dr. Van Nieuwenhuizen. „Ze vormen overigens geen nationale uitzondering, want we eten veel te vet”, vindt prof. Van Nieveen. Als de mannen sterfte voor hart- en vaatziekten zo snel blijft, stijgen, zitten we gauw weer met een flink vrouwenoverschot”, concludeer de Ir. Van Nieuwenhuizen. 1 dr. W. Drees jr., Den Haag; 2 mevrouw S. van Veenendaai-van Meggelen, Eind hoven; 3 W. J. Schuitemaker, Apeldoorn; 4 drs. E. F. B. Verwoert, Amsterdam; 5 H. Pors jr, Capelle a. d. IJssel; 6 mr. A. P. Spaanderman, Dordrecht; 7 S. Keuning, Arnhem; 8 J. Z. Baruch, Amsterdam; 9 mr. K. Keuning, Zierikzee; 10 J. Koningh, Amsterdam; 11 mevr. M. J. Greijn-Ben- ders, Sittard; 12 ir. J. Taal, Amsterdam; 13 mr. F. J. Hehemann, Delft; 14 B. van Nieuwenhuizen, Zeist; 15 L. den Adel, Rot terdam; 16 drs. H. F. Cohen, Leiden; 17 drs. B. v. d. Laan, Den Haag; 18 H. Sta- neke, Apeldoorn; 19 J. Nievaart, Leider dorp; 20 A. Tuinenburg, Gorinchem; 21 R. Kaarsgaarn-Salomon, Amsterdam; 22 J. de Moor, Amsterdam; 23 J. A. Versnel, Leiden; 24 J. L. Stikker, Zeist; 25 ir L. Hamstra, Eindhoven; 26 M. P Drop, Den Haag; 27 prof. dr. M Euwe, Amsterdam; 28 J. W. Muhring, Lunteren; 29 mr J. M. Drees, Den Haag; 30 drs. A. van Stuijven- berg, Eindhoven. UTRECHT. De partijraad van Demo cratisch-socialisten '70 heeft zaterdag in Utrecht de kandidatenlijst voor de komen de Tweede-Kamerverkiezingen. als volgt vastgesteld; ARNHEM. Een 26-jarige fabrieks arbeider uit Doorwerth (gemeente Ren- kum), heeft bij z(jn verhoor door de Arn hemse politie in de loop van zondag bekend, dat hij in de nacht van vrijdag op zaterdag de 39-jarige Aartje Verschuur- van Holland uit Ederveen (gemeente Ede), in de fietsenstalling van de Prinsenhof- school bij de markt in Arnhem om het leven heeft gebracht door haar te wurgen met haar sjaal. Zal de PPR-Tweede-Kamerfractie zich houden aan het verkiezingsprogramma? „Zoveel mogelijk”, meent drs. Aarden. In de leegstromende Brabanthal voegde hij daar direct aan toe „Maar als we ons standpunt moeten bepalen over het op ge lijke hoogte brengen van de soldij met het minimumloon dan moeten we rekening houden met een verhoging van de de- fensie-uitgaven. We hebben ook afkeer uitgesproken van nucleaire wapens. De vervanging door conventionele wapens be tekent vaak extra kosten voor defensie”. Het Kamerlid bleef bij zijn mening dat het in het amendement vastgelegde even tuele uittreden uit de NAVO in strijd is met het partijprogram en wees er nog maals op dat de verkiezingsprograms bij een progressief akkoord in elkaar gescho ven zullen moeten worden. De stortvloed van 172 amendementen had zaterdag tot gevolg dat de financiële paragraaf van het verkiezingsprogram niet tersprake is gekomen. Een groot aantal moties die apart besproken zou worden kwam tot zeer duidelijke woede van een aantal jongeren eveneens niet aan de orde. Voo. de laagstbetaalden is er verder één troost: gebleken is dat de kans op hartinfarcten en dergelijke vermindert, naarmate men minder verdient. DEN HAAG Een duidelijke neder laag voor de CHJO. Maandagavond zal het jongerenbestuur in spoedvergadering bjj- eenkomen. Het is merkwaardig dat de CHJO nog wel iets te zeggen heeft gehad in de programs van de CHU. Maar als het op de vertegenwoordiging aankomt, dan kiest men voor een duidelijke verschui ving naar rechts. De stijl van de jonge mensen schijnt de Unie niet te liggen” Aldus het commentaar van een teleurge stelde Jac. Huysen, jongerencandidaat voor de CHU-lijst voor de Tweede-Kamer verkiezingen, nadat zaterdag de regio’s de definitieve lijst hadden samengesteld waar op Huysen op de zestiende vrijwel on verkiesbare plaats is blijven staan. MEPPEL. Op de weg MepipelZuid- wolde is een auto met vier Spaanse gastarbeiders uit de bocht gevlogen en tjgen een boom gebotst. Twee inzitten den zijn omgekomen. De andere twee werden ernstig gewond. Drs. Aarden heeft tijdens het congres te vuur en te zwaard de anderhalf percent ontwikkelingshulp van het ontwerppro- gram verdedigd. Zoals bekend is heeft de commissie vredespolitiek vaii de PPR zich onlangs uitgesproken voor cumulatie tot 2 percent. De discussies over een amende ment van die strekking waren verhit. Het Kamerlid betoogde dat de anderhalf per cent reeds is gebaseerd op het hoogste be- lastingalternatief van de drie vakcentrales. „Nog verder opschroeven is dan ook irre- eel”, meende hij. Het congres besloot zaterdag onder meer tot de volgende amendementen van het verkiezingsprogramma: De Loonwet zal moeten worden vervangen door een in- komenswet. Er zal druk moeten worden uitgeoefend door Nederland op Engeland en in mindere mate op Frankrijk om de wapenleveranties aan zuidelijk Afrika di rect stop te zetten. Er worden nog twee hoofdstukken „solidair met de door oorlog bedreigde mens” en „solidair met het an dere Europa” toegevoegd. Het eerste hoofdstuk houdt onder meer een atoom- vrije zone in Centraal Europa in en het tweede hoofdstuk „echt praten met Oost- Europa”, waarbij erkenning van de DDR onder de voorwaarde dat de kwestie Ber lijn wordt geregeld noodzaak is. APELDOORN. De kluis van de schouders blijft ophalen voor de geva ren, die hart en vaten bedreigen. De risi cofactoren zijn nu eenmaal bekend, maar men blijft maar roken, vet eten en neemt geen beweging. Met een taxi liet de man, die ongehuwd is, zich daarna naar zijn ouderlijk huis terugrijden. De vrouw die hij kende en met wie hij enige tijd omgang had gehad, ontmoette hij vrijdagavond omstreeks half acht in een café in de Arnhemse binnen stad. Tegen half twaalf verliet hij alleen het café en ging met de bus naar huis. Onderweg bedacht hij zich echter en pakte de eerstvolgende bus terug naar Arnhem, waar hij weer naar het café in de binnen stad ging. De vrouw was daar nog. Tot sluitingstijd bleven zij er, waarop zij zich met een onbekende bezoeker uit het café met een taxi naar een ander café liet rijden. Dit café bleek evenwel gesloten te zijn. Nadat de vrouw en de onbekende be zoeker vergeefs hadden geprobeerd nog enkele bars te bezoeken verdween de on bekende man. De fabrieksarbeider beloofde de vrouw toen thuis te brengen. In de rijwielstalling van de school hielden de man en de vrouw zich vervolgens enige tijd op. Tenslotte wurgde de man haar. Bij het onderzoek door de politie is ge bleken, dat de vrouw, die weduwe was, en vier kinderen had, hem nogal wat geld placht te kosten en in de loop van de avond was bij hem al het plan gerijpt op een of andere wijze zich van haar te ont doen. Illustratie van de koerswijziging noemt hij de opmars van de Unie-secretaris Van Leyenhorst uit Gouda door velen als vertegenwoordiger van de rechtervleugel van de CHU gezien uit de onderste re gionen naar de dertiende plaats. De unie- fractie telt thans twaalf leden, maar open gevallen plaatsen door ministers en staats secretarissen worden opgevuld. De Overijsselse kandidaat H. Wisselink uit Bathmen is veertiende geworden op de uiteindelijke lijst Andere opmerkelijke af wijkingen van de voornaamste lijst zijn ondermeer de populariteit die de huidige fractievoorzitter Mellema schijnt te heb ben in de CH-gelederenhij steeg van de negende naar de zesde plaats. Staatssecre taris mr. Van Veen zakte van de derde naar de vijfde plaats. Hij maakte plaats voor mr. W. Scholten (3 en drs. Tilanus (4) De in de Unie gevoerde akties tegen het kamerlid Kikkert hebben geen enkel gevolg gehad. Hij steeg zelfs iets en staat nu op de zevende plaats. De eerste 22 van de lijst zijn: 1. (en lijst trekker minister Udink; 2. staatssecretaris Kruisinga; 3. mr. Scholten; 4. drs. Tilanus, 5. mr. Van Veen: 6. Mellema; 7. Kikkert: 8. mej. mr. Haars 9. Tolman; 10. mr Bos. 11. A. de Boo; 12. Van der Mey; 13. Van Leyenhorst; 14. Wisselink; 15. mr. ir. N. de Ruiter, 16. Jac. Huysen; 17. staatssecretaris Haex; 18. drs. Gerritsen (CNV); 19. Van der Weele; 20. Eversbeek; 21. Van Duist; 22. Kramer. Drs. Aarden was na afloop niet gelukkig met deze koerswijziging van de PPR. Op een vraag of een duidelijke toenadering tot de PSP waarneembaar was, antwoordde hjj; „Dat kan best”. Partijvoorzitter Jacques Tonnaer en oud-voorzitter Erik Jurgens zagen hun argumenten tegen de aangenomen amendementen kort tevoren van tafel geveegd door een juichende meerderheid van het congres die de op merking van een ouder PPR-lid („beseffen jullie de consequenties wel”) naast zich neerlrgde. lijke urgentieprogramma van KVP, CHU en ARP naar de letter en geest zou kun nen uitvoeren. Het dagelijks bestuur van de KVP-JG heeft dit in een communique meegedeeld. ken „ontdekt” zonder dat ze het zelf wis ten De diëtisten, die bij het proefonder zoek vragen stelden over de eetgewoon ten, zijn zich een hoedje geschrokken over de vetrijke maaltijden, die de Vlagt- wedders gebruiken. Dr. Van Nieuwenhuizen zei, dat van alle doodsoorzaken de hart- en vaatziek ten het sterkst toenemen, vooral bij man nen. „Er is sprake van een sluipend pro ces in de aantasting van de kransslagader. Afwijkingen in de bloedvaten komen het meeste voor. De oorzaak ervan is nog Dolle Mina’s hebben zaterdag in Amsterdam herdacht dat zij hun ak ties voor gelijkberechtiging voor de vrouw een jaar geleden zijn begon nen. De ruim 100 deelneemsters en deelnemers waren vertegenwoordi gers van de 40 Dolle Mina-groepen uit Nederland en België. Enige sym pathisanten waren uit Engeland over gekomen. Ook de Amerikaanse Bet ty Friedan, die zich intensief beijvert voor gelijkberechtiging van de Ame rikaanse vrouw en die uu in Amster dam is voor de uitreiking van de Wil helmina (Dolle Mina) Druckerprijs, nam aan de optochten deel. Met een boot waarop zij spandoe ken en borden hadden bevestigd, waarmee werd opgeroepen voor lega lisatie van abortus voeren de vrou wen door de Amsterdamse grachten. Op de Dam hadden zij een crèche in gericht, onder het motto, als de ande ren het niet doen doen wij het wel. Zij collecteerden om' enige vrouwen in staat te stellen voor een abortus naar Engeland te gaan nu dat in Ne derland nog niet mogelijk is. Ter afsluiting van hun aktiedag hielden zij een fakkeloptocht van het Rembrandtsplein naar het standbeeld van Wilhelmina Drucker aan de Chur- chill-laan, een afstand van circa 4 ki lometer door een aantal drukke stra ten van Amsterdam. Het standbeeld werd behangen met papieren bloe men. Om duidelijk te maken hoe zeer de vrouw zou worden gediscrimineerd waren zo’n 25 vrouwen een voor een UTRECHT. „Het lijkt wel oorlog, nu steeds meer mannen in de leeftijd van 30 tot 50 jaar uit het leven worden weg gerukt door hart- en vaatziekten”. Dit zei zaterdag de hartspecialist dr. C. L. V. van Nieuwenhuizen op de eerste hartka- derdag van de Nederlandse Hartstichting in Utrecht, waar in feite tevens het start schot werd gelost voor de eerste Euro- hartweek, die van 22 tot en met 28 fe bruari in heel Europa wordt gehouden. Mensen, die worden getroffen door een hartaanval, zouden onmiddellijk moeten wonden geholpen. Daarom zouden op alle plaatsen waar veel mensen bij elkaar ko men, zoals stadions en congrescentra, de- fibrillatoren moeten komen. Fibrillatie is samentrekking van de hartspier waar door onvoldoende hartwerking optreedt. Een defibrillator is een apparaat dat dit corrigeert. Prof. dr. J. van Nieveen uit Groningen zei het onbegrijpelijk te vinden, dat men Betty Friedan was na afloop erg ingenomen met de aktie van de Dolle Mina’s. Het kwam haar voor dat de aanpak van de Dolle Mina’s origine ler en doeltreffender is dan van over eenkomstige bewegingen in de VS. De 54-jarige Braziliaanse balling Mi guel Arraes, oud-gouverneur van de Braziliaanse deelstaat Pernambuco, die sinds 1964 in Algiers verblijft, heeft zaterdagochtend in Amsterdam gesproken over de situatie in Bra zilië. Arraes is naar Nederland ge komen op uitnodiging van het Clasq, een vakbondsorganisatie met aange sloten bonden in Zuid-Amerika, die in Brazilië verboden is. Clasq-Neder- land steunt Arraes in zijn streven „Brazilië te bevrijden van de mili taire dictatuur”. De Nederlandse af deling telt 1500 leden. Volgens Clasq iq Arraes een gematigd man die altijd extremisten, zowel van rechts als van links heeft veroordeeld. Hij wordt wel voorgesteld als „de enige reële presidentskandidaat voor een toekom stig democratisch Brazilië. Gisteren sprak Arraes in de Sjaloom-boerderij in Odijk en in Leuven. Vandaag gaf hij een college aan de universiteit van Amsterdam. Arraes werd in 1964 bij de staatsgreep van generaal Hum berto Castello Branco als gouverneur afgezet en opgesloten. Onder druk van de publieke opinie liet de re gering hem dertien maanden later vrij. Arraes ging naar Algiers, waar hem politiek asiel werd verleend. het hoofdpostkantoor in Apeldoorn is op vak kundige wijze opengebrand. Er wordt een bedrag van ruim 700.000 gulden ver mist. Verder is geld verdwenen uit een aantal aangetekende stukken. De „kraak” werd zondag aan het be gin van de avond ontdekt door een amb tenaar, die op kantoor wat werk kwam ophalen. Ec., bevolkingsonderzoek op hart- en vaatziekten lost het probleem niet op. Zo’n onderzoek is trouwens veel te om slachtig en tijdrovend. In Vlagtwedde is in november met medewerking van TNO door de rijksuniversiteit van Groningen een proefonderzoek onder ruim 2300 men sen gehouden De computer verwerkt thans de gegevens. Vast staat al, dat ook enkele ziekten zoals suikerziekte tot de risicofactoren voor hart- en vaatziekten behoort. In Vlagtwedde werd ongeveer 3,5 percent van de mannen als suikerzie- (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. De luchtvervuiling kan worden teruggedrongen door meer wegen aan te leggen. Dat zei vanmiddag voorzitter ir. H. B. Prins van de Neder landse Vereniging van Wegenbouwers in de algemene vergadering in hotel Krasna- polsky te Amsterdam. Het lijkt mjj een gevaarlijke misvatting te veronderstellen dat er tussen wegenbouw en luchtvervui ling of in breder verband milieuhygiëne een positief verband zou bestaan, aldus de heer Prins. Hij noemde de milieuhygiëne een zaak van de eerste orde. Een verdeling van de beschikbare grond in Nederland zal ook voor de wegsn naar zijn mening uitermate zorgvuldig moeten geschieden. De auto is niet alleen een luchtvervuiler wanneer hij rijdt of stationair draait, zo zei de heer Prins, maar geparkeerd in nauwe straten tast hij ook het milieu aan. Daar staat tegenover, aldus de wegenbouwersvoorzit- ter, dat de weg een noodzakelijk middel is in het economisch leven. Per dag wordt, zo becijferde de heer Prins, rond één mil joen ton vrachtgoed over de weg van huis tot huis vervoerd waarvan tweederde over afstanden korter dan 25 kilometer. Dit is stads- en agglomeratievervoer, dat niet door andere vervoermiddelen kan worden overgenomen. Bovendien komen er per dag zo’n 40.000 personenauto’s van vreemde nationaliteit Nederland binnen voor een korter of langer bezoek. Tenslotte wordt de Nederlandse perso nenauto, gerekend naar het aantal gereden kilometers voor bijna de helft gebruikt in de uitoefening van bedrijf of beroep. Dit verkeer kan natuurlijk niet meer worden teruggedrongen zonder onherstelbare scha de aan onze economie toe te brengen. Dit betekent dat het wegennet tenminste ge lijke tred moet houden met de uitbreiding van het autopark. Men zal ook andere vormen van vervoer moeten bevorderen, vindt hij. „Daarbij wordt niet alleen gedacht aan het bekende railvervoer zoals trein en metro, maar ook aan uitbreiding van het binnenlandse luchtverkeersnet.” Het is ir Prins opgevallen dat er politici en politieke partijen zijn die uit het consta teren van luchtvervuiling een verminde ring van de uitgaven voor wegen destil- AMERSFOORT. Het partijbestuur van de P.v.d.A. is zaterdag van tien tot zes uur in Amersfoort bijeen geweest. Op deze vergadering is de basis gelegd voor een ontwerp-resolutie die het partijbe stuur zal voorleggen aan het op 4, 5 en 6 februari te houden congres. In deze re solutie zal het congres zich uitspreken over de politieke samenwerkingsvorm voor de verkiezingen. Een woordvoerder van de P.v.d.A. verklaarde zaterdaga vond dat de resolutie „in de grondverf’ is gezet. De beraadslagingen worden van daag afgerond. Het is nog niet zeker of de tekst van de ontwerpresolutie vana vond of morgenochtend bekend zal wor den gemaakt. Een groep van rond honderd leden van de P.v.d.A. onder wie veel bestuurders van gewestelijke afdelingen, heeft zondag na een vergadering in Utrecht verklaard dat „door uitspraken en acties van be paalde personen (zoals bijvoorbeeld de groep van 42) een eenzijdig beeld van de situatie in de P.v.d.A. dreigt te ont staan.” De groep is van mening dat het hoog ste orgaan van de P.v.d.A., het congres, onbevangen en zonder onder onverant woorde druk te zijn gezet, moet kunnen vergaderen. De groep meent voorts, dat het vernieuwingsproces dat de P.v.d.A. de laatste jaren heeft ondergaan, dient te worden voortgezet. Daarom vindt zij, dat er geen behoefte bestaat aan het slaan van een brug naar DS '70. De honderd zijn voorts van oordeel, dat de P.v.d.A. in principe bereid moet zijn regeringsverantwoordelijkheid te dragen, mits voldoende garanties aanwezig zijn voor het voeren van een progressief be leid, en dat daarbij de keuze dient te val len op progressieve groeperingen. De kie zer moet tevoren weten welke gevolgen het uitbrengen van zijn stem heeft op de samenstelling van de regering en het door haar te voeren beleid. In een resolutie, wordt het vertrouwen uitgesproken in het beleid van het par tijbestuur en dat het partijcongres een eensgezinde P.v.d.A. te zien zal geven, die met een duidelijk herkenbaar gezicht de verkiezingen zal ingaan.” Initiatiefnemers voor de bijeenkomst waren onder meer de secretarissen van de gewesten Gelderland, Overwijssel, Noord-Holland, Zuidholland en Utrecht van de P.v.d.A., en voorts de secretaris van de federatie Den Haag. Woordvoer der was Jelle Peek, secretaris van het ge west Gelderland. café Zwart op de hoek van de Dam en de Damstraat binnengetrokken. Het bewijs van hun gelijk achten zij geleverd doordat de eigenaar weiger de hen te bedienen en hen na enige tijd met een ijzeren staaf de Dam opjoeg. De heer Zwart en zijn perso neel genieten in het centrum van Am sterdam echter de twijfelachtige bekend te staan als lieden die geheel willekeurig met hun klanten omsprin gen. Lachsalvo, taal vf kleding al genoeg zijn om met grove woor den eruit te worden gestuurd. AMSTERDAM. Verwacht wordt dat er in 1980 in ons land 240.000 zeil boten de wateren zullen bevaren. Die prognose werd zaterdag uitgesproken door de heer V. van Coeverden, voor zitter van het Koninklijk Nederlands Watersport Verbond, op de in Am sterdam gehouden jaarvergadering. Er zijn thans reeds ongeveer 95.000 zeilscheepjes in Nederland, waarvan er 45.000 officieel zijn geregistreerd. Die laatste categorie is verdeeld over 30 wedstrijdklassen, die in 1970 in wedstrijden tot een totaal van 1870 starts kwamen. Het aantal starters bedroeg 34.000. De te verwachten groei van het aantal zeilschepen was voor de heer Van Coeverden aanleiding om enkele toekomstige recreatiegebieden in ogenschouw te nemen. Hij zei bijvoor beeld, dat de Oosterschelde, ook wan neer die zou worden afgesloten, nim mer geschikt zal zijn voor de water sport zoals die op de plassen bedre ven wordt. Dit zal altijd een gebied blijven voor zeewaardige jachten. Het verbond heeft zich overigehs er voor uitgesproken om de Oosterschelde open te houden: „Dan ontstaat er in samenhang met het Veersemeer en het Grevelingenmeer een gebied, dat uniek in de wereld genoemd mag wor den”, aldus de heer Van Coeverden. Hij deelde voorts mede, dat naar het oordeel van het verbond de toe komstige Markerwaard zo klein mo gelijk gehouden zal moeten worden maar dat de randmeren aanmerke lijk groter zullen moeten zijn dan ge pland. Voorts zouden de oeververbin dingen via tunnels moeten geschieden om elke hindernis voor de recreatie- scheepvaart te omzeilen. De plannen om een of meer dammen in de Wad denzee te leggen noemde de heer Van Loeverden „een onzalige gedach te”. „Als wij aan de Waddenzee ko men begaan we een misdrijf tegen over het nageslacht”. Ook het dagelijks bestuur van de KVP- JG (jongerengroepen) heeft de kandidaten lijst van de CHU met bijzondere teleur stelling ontvangen. De kandidaten hebben als groep een sterk behoudende signatuur en zullen, bij verkiezing, een fractie op wordt. „Ongebruikelijk”, zegt dr. Offringa, leveren, waarvan met recht betwijfeld mag worden of deze het gemeenschappe-

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2