Landing op de maan onzeker BEMANNING APOLLO-14 VERLOOR VEEL TIJD Luchta la rmoefeni ng Cairo en in Soedan zou Oeganda zijn binnengevallen Verkeer op de wegen naar West-Berlijn wordt langdurig gehinderd VAN DAG TOT DAG Reggio weer W eg wijs milieuhygiëne Asiel voor kapers uit met grote actie in Na negen jaar weer telefoongesprekken in Berlijn onrustig in „VS zijn bezig Kasjmir Laos” SOEDANEZEN ONTKENNEN BERICHTEN OVER INVASIE Israëlische actie Geen doodstraf voor Rus commentaar op actuele zaken op Libanees gebied MAANDAG 1 FEBRUARI 1971 3 Consequenties Kapingsproces Leningrad Aanwezigheid Zes pogingen Amerikaanse kranten en radiostations melden - 1 1 1 (Van onze redacteur in Bonn) Bondskanselier Brandt verklaarde za- i 1 Het is de 34-jarige Vitautis Simokaitis, die op 14 januari door het hooggerechts hof in Litouwen ter dood zou zijn veroor- deelud. In de afgelopen weken hebben twee in een kapingsproces te Leningrad ter dood veroordeelde verdachten eveneens gratie verkregen. Het belangrijkste doel van de operatie zou zijn, de Ho Tsjiminh weg af te snij den, die de Noordvietnamezen gebruiken om via Zuid-Laos versterkingen en ma terieel naar hun eenheden in Cambodja en Zuid-Vietnam te sturen. Op geheel andere manier maakt ook Bonn zich sterk. Afgelopen maanden is veel vaker dan vroeger sprake geweest (Van onze redacteur in Rome) ROME. Reggio Calabria in de teen van de Italiaanse laars is weer net als afgelopen zomer het toneel van grote op winding. De barricaden zjjn in de straten teruggekeerd. De politie voert charges met traangas uit en het openbare leven in de stad is tot stilstand gekomen. Studie. President Nixon heeft zaterdag de oud-gouvemeur van de staat Pennsyl vania, Raymond Shafer, benoemd tot voorzitter van een regeringscommissie die een onderzoek moet instellen naar het toenemend gebruik van de zoge naamde „hard drugs” in de V.S. Oproep. De Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) hééft de Verenigde Staten en Ecuador opgeroepen onderhandelingen te beginnen over een vreedzame regeling van hun geschil over de tonijnvisserij. Obote zelf keerde gisteravond in Tan zania terug van een bezoek aan Kenia, waar hij overleg pleegde met president Kenjatta. Volgens doorgaans goed inge lichte kringen zal Obote de komende da gen waaschijnlijk ook naar Zambia en Ethiopië reizen om steun te zoeken te gen het militaire bewind in zijn land, wettig staatshoofd, maar Kenia heeft Tanzania beschouwt hem nog steeds als zich nog niet uitgelaten over de situatie. BONN De verkeerslichten bij de Oostduitse grens, op de wegen naar Berlijn, hebben vrijwel het hele weekeinde op rood gestaan. Een aantal Westduitse automobi listen is meer dan twintig uur opgehouden. De hindernis, die men in deze mate lange tijd niet heeft beleefd, overschaduwde volledig een gebeurtenis die een symptoom van enige ontspanning in de voormalige Duitse hoofdstad had kunnen zijn: na bijna negen jaar werd gisteren voor het eerst weer getelefoneerd tussen West- en Oost- Berlijn. Volgens waarnemers in dat land tracht de Keniase regering voor „afkoeling” te zorgen. President Kenjatta heeft zich ja renlang ingespannen voor de Oostafri- kaanse eenheid en zal niet licht tot stap pen overgaan die dit streven kunnen on dermijnen, aldus de waarnemers. Het Keniase blad „East African Stan dard” schreef gisteren dat het weigeren van erkenning jegens het militaire be wind in Oeganda met het argument dat een gewelddadige machtgreep verkeerd is, niet kan worden gerechtvaardigd. In een hoofdartikel merkte het blad op dat de afgezette president Obote zelf als ge volg van een bloedige militaire coup aan de macht is gekomen. terdag dat een nieuwe regeling voor Ber lijn het in de toekomst onmogelijk moet maken dat de DDR eenzijdig en aanmati gend bepaalt wanneer de status van Ber lijn wordt geschonden (de regering van de DDR vindt dat dit onder andere bij werkbezoeken van Westduitse prominen ten het geval is). Het blad „Welt am Sonntag” wist te melden dat Brandt van plan is te klagen bij de Sovjet-Unie. Het Oostduitse optreden is in strijd met de af spraken die in augustus vorig jaar, bij de ondertekening van het verdrag van Moskou, zijn gemaakt. achtergelaten door de bemanning van de Apöllo-12. wanneer zijn belangenvereniging dat doel wil bereiken met argumenten die opval lend precies in het straatje van de we genbouwers passen. Nederland kent een vervoersprobleem, dat duidelijk verband houdt met de leef baarheid van het land. En als we binnen enkele jaren in staat zouden zijn de snel heid van luchtkussentreinen dienstbaar te maken aan het forensenverkeer, dan zou er al veel gewonnen zijn. De Spoorwe gen zullen onmiddellijk tegenwerpen dat dit niet kan, omdat de meeste woon-werk- afstanden in ons land te klein zijn om een maximaal profijt van die snelheid te krijgen. Dat is de stand van zaken op dit moment. Maar wie weet wat de tech nische evolutie ons over een paar jaar brengt? In die tussentijd moeten we natuurlijk niet stil zitten. Ir. Prins heeft groot gelijk als hij zegt dat het wagenpark zal groeien en dat we daar in het beleid re kening mee moeten houden. Hij heeft evenzeer gelijk als hij zegt dat de auto op dit moment niet uit het economisch leven is weg te denken en dat we de klok niet kunnen terugdraaien. Dat er daarom wegen zullen moeten bijkomen, is een stelling, die uiterst behoedzaam moet worden gehanteerd en geïnterpreteerd. Het gaat om een „selectief autogebruik”. Daaronder kan men alles verstaan wat een eind kan maken aan de parkeermi- sère, het verdriet van met blik dichtge groeide straten en wegen in weekeinden, vakanties en spitsuren, aan de ongezonde stank van de gassen en aan de neiging om voor steeds meer auto’s rij gelegenheid te scheppen. En als ir. Prins dan zegt dat het afremmen van de groei van het wa genpark politiek geen haalbare zaak is, dan rijst de vraag of politici het dan wèl verkoopbaar achten Nederland te laten stikken in zijn eigen opportunisme en struisvogelpolitiek. Iedere politieke partij heeft de bestrijding van de milieuver vuiling een hoge prioriteit gegeven. Uit enquêtes blijkt herhaaldelijk dat dit ook de wens van het hele volk is. Daarom zullen de geesten rijp moeten worden ge maakt voor een consequente aanpak van het vraagstuk, ook al gaat dat iedereen dan geld kosten. de DDR, embargo-maatregelen in de han del tussen beide Duitslanden, uitstel van overeengekomen betalingen aan de Oost duitse PTT en het buiten de grens houden van prominenten, geleerden, sportlui etc. Zulke maatregelen lijken niet te rijmen met Brandts wens, Bonn, alle tegenwer king ten spijt, taai naar toenadering tot Oost-Europa te blijven streven. „Goede naarn”. Prinses Soraya, de vroegere keizerin van Iran, is veroordeeld een Italiaans weekblad schadevergoeding te betalen omdat het blad na een geding van Soraya in beslag genomen was. Soraya zei dat de foto’s van haar in badpak in het blad „Gente” een „inbreuk betekenen op haar goede naam”. De actie van de Oostduitsers, die presi dent Heinemann „bijna een blokkade” noemde, trof minder automobilisten dan vorige keren het geval is geweest. Ze was verwacht, zodat ongetwijfeld velen van een voorgenomen bezoek aan Berlijn hebben afgezien. Bezoeken van vooraan staande Westduitse politici aan West- Berlijn beantwoordt de DDR doorgaans met zulke chicanes. De afgelopen dagen opende president Heinemann in het wes telijke stadsdeel de „Grüne Woche” en bondskanselier Brandt een verkiezings congres van de Berlijnse SPD. Bovendien vergaderden er de voorzitters van de FDP-fracties in Bondsdag en deelstaat parlementen. Bovendien acht men het in Bonn niet uitgesloten dat de verscherpte Oostduitse acties juist een gevolg zijn van de over tuiging dat tenslotte een voor West-Ber lijn bevredigende regeling zal moeten worden geaccepteerd. Het zou dus kunnen zijn dat Oost-Berlijn zijn eisen zo hoog mogelijk wil opschroeven, vooral daar waar het zijn macht kan demonstreren: op de wegen tussen de Bondsrepubliek en West-Berlijn, die nu eenmaal over DDR- gebied lopen. Om technische redenen zijn de Apollo- capsule en de maanlander bij de start niet aan elkaar gekoppeld. Dat moest in de ruimte gebeuren. Bij deze koppeling ontstonden moeilijkheden. Roosa moest de Apollo, losgemaakt van de combinatie van de rakettrap en maanlander, met de neus in de klampen van de maanlander drukken. Bij voorgaande pogingen heb ben zich hierbij nooit problemen voor gedaan, maar nu lukte het aanvankelijk niet. De eerste poging faalde. Bij de tweede lieten de klampen na vier secon den weer los. Shepard stelde de vluchtleiding voor de lucht uit de Apollo te laten lopen en één van de ruimtevaarders naar buiten te la ten gaan om te zien wat er aan de hand was. Houston vond dit een te riskante on derneming en gaf opdracht opnieuw te pogen de koppeling volgens de normale procedure te bewerkstelligen. Er was tijd en energie genoeg voor deze manoeuvres. Pas bij de zesde poging slaagde com mandant Shepard er om 02.59 uur in de verbinding tot stand te brengen nadat het Roosa steeds weer was mislukt. Er moes ten enkele hulpvoorzieningen worden ge troffen. Door het tijdverlies kon de derde raket trap pas om drie uur tweeënvijftig in plaats van 1.40 uur in de richting van de maan worden gezonden, onafhankelijk van de Apollo-combinatie. Deze rakettrap zal donderdag op de maan te pletter slaan en schokgolven veroorzaken die door een seismometer moeten worden gere gistreerd. Deze meter werd op de maan Een woedende menigte verhinderde gis teren in Kampala de Anglicaande aarts bisschop Erica Sabiiti het betreden van een kathedraal. De geestelijke moest te rugkeren naar zijn auto. De menigte pro testeerde ertegen dat de kerk had nage laten het bewind van Obote te veroorde len. In Egypte zijn dit weekeinde groot scheepse luchtalarmoefeningen ge houden met het oog op de nadering van de 5de februari, wanneer het be stand aan het Suezkanaal afloopt. In de grote steden loeiden de sirenes, de bevolking werd aangespoord schuil kelders op te zoeken, en na zonsonder gang werden verduisteringsmaatrege- len genomen. Op de foto: Zandzakken voor het Egyptische televisiestation in Cairo. In de eerste twee dagen kan de vlucht normaal worden voortgezet. In die dagen moet men in Houston beslissen of de maanlanding door zal gaan. Daarvoor moet men er zeker van zijn dat de kop- pelingsmoeilijkheden zich niet zullen her halen wanneer de maansloep van de maan is opgestegen en onpieuw moet vastma ken aan de Apollo. De ruimtevaarders kunnen namelijk niet in de maansloep maar alleen in de Apollo terugkeren naar de aarde. Wan neer de maanlanding zelf wordt ge schrapt, kunnen nog wel vluchten om de maan worden gemaakt voor wetenschap pelijke waarnemingen en verkenning van landingsterreinen in de toekomst. In Houston vreest men echter dat de NASA daardoor in een ernstige vertrouwenscri sis zou komen met alle financiële gevol gen, van dien. LAHORE (Reuter). Pakistan heeft politiek asiel verleend aan de twee „Kasj- mir-vrijheidsstrüders”, die zaterdag een Indiaas lijnvliegtuig kaapten en naar Lahore lieten vliegen. De kapers bevon den zich gisteravond nog aan boord van de Fokker Friendship en dreigden het toe stel op te blazen als India niet 36 politie ke gevangenen uit Kasjmir zou vrijlaten en naar Pakistan zou sturen. De Bondsdag zal er niet meer vergade ren, maar het is al lang niet meer hoofd zakelijk de CDU die haar politici voor vergaderingen naar de verre buitenpost stuurt. Voor de fractieleiders van de li berale FDP hebben die van de andere regeringspartij, de SPD, hetzelfde gedaan. De FDP-politici waren voor de vergade ring van de afgelopen dagen zelfs aange spoord. nu eens niet te gaan vliegen, maar over de weg naar West-Berlijn te reizen. Een van hen kwam niet verder dan de DDR-grens. Dat in deze periode van toegenomen confrontatie niettemin het telefoonver keer tussen West- en Oost-Berlijn werd hersteld, heeft weinig te betekenen. Het gaat om slechts tien met de hand bedien de lijnen (De Oostduitsers kapten er in mei 1952 4.000), die min of meer onder dwang door de Oostduitsers werden her steld. Het openen van telefoonlijnen was een van de voorwaarden die de Westduitsers verbonden aan betaling van ongeveer 30 miljoen mark voor dienstverlening aan de Oostduitse PTT. Er was bovendien nog op gerekend dat Oost-Berlijn zou begin nen met 50 a 60 lijnen. Een duizendtal mensen heeft gisteren de kans gehad om maximaal drie minuten met „de andere kant” te praten. Gisteravond zei generaal Amin dat hij op nadere berichten over de situatie wachtte. Het schijnt vast te staan dat in noordelijk Oeganda nog troepen verzet bieden die trouw zijn gebleven aan de afgezette president Obote. Diens opper bevelhebber, brigadegeneraal Soeleiman Hoessein/ is gewond in handen gevallen van militairen van Amin, zo werd gis teravond vernomen. In de avond van vrijdag op zaterdag is een aanslag gepleegd op een christen-de- mocratische partij-functionaris. De reden van de opwinding is dat niet Reggio maar het meer in het binnenland gelegen Catan zaro als hoofdplaats is aangewezen van de nieuwe „regione” Reggio Calabria. Deze region! zijn provincies en krijgen een zeke re mate van zelfbestuur, een eigen parle ment, een eigen regering. De parlementariërs in Rome zullen nog moeten beslissen welke van de twee plaat sen nu hoofdstad zal worden. Maar zij heben de keus nog niet durven maken. In Catanzaro daarentegen zegt men dat de aanvankelijk genomen beslissing de enige geldige is en dat er niet nog eens over kan worden gepraat. (Van onze ruimtevaartmedewerker) HAARLEM Na de lancerine die op de kaap werd gadegeslagen door de vrouwen en kinderen van de maanreizigers, verliep de vlucht aanvanke lijk gesmeerd. De drie rakettrappen functioneerden volgens plan gedurende elfeneenhalve minuut, waardoor de beoogde parkeerbaan om de aarde op 160 kilometer hoogte werd bereikt. De derde rakettrap bleef in die baan aan de Apollo-combinatie gekoppeld. Om één minuut over half één van nacht werd de motor van deze trap opnieuw ontstoken om de Apollo een snelheid van bijna veertigduizend kilometer per uur te geven, nodig om aan de aantrekkingskracht van de aarde te ontsnappen en de maan te be reiken. Het wordt volgens de persberichten de grootste invasie sinds die van vorig jaar mei in Cambodja. Er zullen alleen geen Amerikaanse grondtroepen aan deelnemen. Naar verluidt zijn alle pas- sagiersvluchten naar het noordelijk deel van Zuid-Vietnam in verband met de in- vasievoorbereidingen gestaakt. Tot degenen, die de laatste jaren college zijn gaan geven in het bestrijden van de milieuverontreiniging, behoort sinds van middag ook ir. H. D. Prins, voorzitter van de Nederlandse wegehbouwersvereniging. Als goed verdediger van het groepsbelang doceerde hij tijdens de algemene verga dering in Amsterdam: bouw meer wegen als je leven je lief is. De grootste boosdoe ners bij de luchtvervuiling zijn stationair draaiende motoren in files, zo zegt hij. En inderdaad, mensen die noodgedwongen langs snelverkeerswegen moeten wonen, weten dat uit eigen trieste ervaring. Nu vindt ir. Prins, die overigens niet praat over schone verbrandingsmogelijk- heden, dat er zorgvuldig moet worden omgesprongen met de grond, die wij in ons land nog beschikbaar hebben. Je moet niet zo maar wegen aanleggen, maar pre cies uitkienen waar die het minste over last veroorzaken. Dat is zijn theorie. Hij zegt er niet bij hoe dat in ons land en speciaal in het overvolle westen zou moe ten, zonder daarvoor kostbaar recreatie gebied prijs te geven. Niet zodra wordt er ergens een nieuw tracé bekend, of de omwonenden schreeuwen moord en brand omdat ze nu weer opnieuw op de vlucht zullen moeten voor het verkeersmonster. Iedereen die juist vanwege de rust buiten de grote agglomeratie is gaan wonen, wacht vol onzekerheid het moment af waarop hij te horen krijgt dat hij „in het algemeen belang” met een nieuwe ver bindingsweg vlak voor zijn deur zal „moeten leren leven.” Meer wegen, houdt ir. Prins vol. Want er is nog geen bruik baar alternatief. Hij ziet dat in betere binnenlandse luchtverbindingen en in een beter openbaar weg- of railvervoer. Aan ons zal het niet liggen, zegt de wegen- bouwersvoorzitter erbij. Want als het moet, kan er in een paar jaar naar die alternatieven worden omgeschakeld. Het betoog van de heer Prins laat dóór schemeren dat hij de leden van een zo dik mogelijke orderportefeuille verzekerd wil zien. Wegen, zo lang het maar kan en daarna een aandeel in de oplossingen die de regering met de verkeersspecialisten voor de toekomst maar moet bedenken. Dat hij daarvoor pleit, is des voorzitters goed recht. Maar het wordt even anders. /XAAAAyVVVVVVVVVVVVV\AAZWVVWW\AAAAnAMVVVVWVVVVVVVVVVVU\AAAZVV\AAAZVAAAAAAAA?VVVVVVVVVVVVVVVVV' V\AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAMAAAAAAAAAAAAAAAAAAA>\AAAAAAAAAAAAAAAAAAA/WVVVVVV Bij mevrouw Roosa, de vrouw van de gisteren gelanceerde ruimtevaar der Stuart Roosa, stond vlak voor de lancering van de Apollo-14 de span ning op het gezicht te lezen. zigheid” van president, bondskanselier en partij-instanties in West-Berlijn. De 26 passagiers en vier bemanningsle den mochten na de landing uitstappen. Ze zullen door een ander Indiaas vlieg tuig worden opgehaald. De kapers zijn gewapend met handgra naten. Zij zijn leden van het „volksstem- mingsfront van Djammoe en Kasjmir”. De leider van dit Front, Achmed Boett, pleegde gisteren overleg met hen, even als de Westpakistaanse politieke leider AU Bhoetto. Het vliegtuig is omsingeld door de politie, die verscheidene charges met de gummiknuppel heeft verricht om een grote menigte op de luchthaven op afstand te houden. Diverse mensen poog den vergeefs de kapers geschenken te overhandigen. TEL AVIV (Reuter en AFP). Israë lische troepen hebben in de afgelopen nacht aanvallen gedaan op guerrillaba ses op Libanees gebied. Een militaire woordvoerder heeft dit in Tel Aviv mee gedeeld. Hij zei dat de acties vergeldingsmaat regelen waren voor Arabische guerrilla- aanvallen op Israel. Een Israëlische sol daat werd gedood en drie gewond. Ver scheidene gebouwen die door Arabische guerrilla's werden gebruikt, werden op geblazen. De aangevallen kampementen bevinden zich in de dorpen El-Khiam en Kafar- Kila in Zuid-Libanon. De berichten over de Zuidvietnamese invasie zijn waarschijnlijk gelanceerd door journalisten in Saigon, die later door legerfunctionarissen een nieuwsem- bargo opgelegd kregen. Dit leidde tot speculaties, dat de operatie door slechte weersomstandigheden was vertraagd. Volgens kringen van het ministerie van Defensie in Washington, is het Ameri kaanse opperbevel in Saigon kwaad over de schending van het nieuwsembargo. HONGKONG. (Reuter en AFP Noord- Vietnam heeft de Verenigde Staten van daag beschuldigd van het beramen van „nieuwe militaire avonturen” in Indo China. Het Noordvietnamees dagblad „Nhan Dan” haalt buitenlandse persbe richten aan. volgens welke Zuidvietna mese regeringstroepen op het punt staan met steun van de Amerikaanse luchtmacht een grootscheeps offensief in Zuid-Laos te beginnen. Volgens verscheidende Amerikaanse kranten en radiostations zijn Zuid-Viet- namese regeringstroepen in het week einde begonnen aan een grootscheep se zuiveringsoperatie in het zuiden van Laos, daarbij intensief gesteund door de Amerikaanse luchtmacht”. MOSKOU (Reuter) Een Russisch- burger. die ter dood veroordeeld was we gens poging tot kaping van een Russisch passagiersvliegtuig, zal naar uit niet-offi- ciële Russische bronnen verluidt, inplaats van terechtgesteld te worden, vijftien jaar In een werkkamp moeten doorbrengen. KAMPALA (Reuter). Volgens de leider van het nieuwe militaire be wind in Oeganda, generaal Amin, zijn Soedanese troepen diep het land binnen gedrongen. Soedan heeft dit echter ten stelligste ontkend en erop gewezen dat dergelijke ongefundeerde mededelingen gemakkelijk de betrekkingen „tussen de twee bevriende landen en volken” kun nen schaden. Onwaarschijnlijk is de bewering van Welt am Sonntag dat de regering in Bonn tegenmaatregelen overweegt. Het blad noemde: strenge controle van auto’s uit van zogenoemde „demonstratieve aanwe-

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3