Eerste KLM-Jumbo op Schiphol aangekomen Nieuwe acties van Fré Meis om meer loon Regionale radiozender voor Kennemerland mét reclame Streven naar omroep los van de NOS Echtpaar naar ziekenhuis van Non-stop-vlucht van Seattle Marathonuitzending Radio Omroep IJmond Dertigduizendste verzoekbrief je Uit verboden richting STICHTING PUBLICEERT IN NOTA HAAR WENSEN dood Judotoernooi in Marokkanen steken Nederlander sportschool De Lange Explosie in Gaza Haven berichten j I ■B’ MAANDAG I FEBRUARI 1971 4 Eerste bij Cemsto TAAK De zesde Kinderen licht gewond AANVULLING INFORMATIEBLAD EEN GROTE OMROEP Tachtig miljoen Amerikaanse soldaat in Zuid-Vietnam schiet kapitein dood M| IWÖR ff -i s it - wl uit (Van een onzer verslaggevers) Als vervolg op deze nota kondigt de ROK een tweede rapport aan, waarin on dermeer nader op de programma’s en de techniek zal worden ingegaan. In samen werking met de Algemene Haarlemse Zie kenomroep zal een voorbeeld van een re gionaal programma worden vervaardigd. der offers. De financiering van een regio nale zender moet gebeuren uit de op brengst van de reclameboodschappen. Omroepster Gerd Tol en omroeper Claus Bakken praatten de program- ma-onderdelen aan elkaar in een tot omroepcel omgebouwde admini- GAZA (AP). Bij een ontploffing in het hoofdpostkantoor van de door Israel bezette stad Gaza zijn drie Arabieren om het leven gekomen. Zeker twintig mensen werden gewond. gastarbeiders en rug (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL De eerste Boeing-747 B van de KLM, de Mississippi, is gistermorgen om kwart voor elf op Schiphol geland. Het toestel, waarmee de KLM het jumbo- tydperk is binnengevlogen, is zaterdag laat vertrokken uit Seattle in het uiterste noordwesten van de Verenigde Staten, waar de Boeing-fabrieken zijn gevestigd. Zonder tussenlanding heeft de Mississippi, bestuurd door de vliegers P. M. Orange en J. L. Veldhujjzen van Zanten en boordwerktuigkundige G. L. Schoonman, de 8.000 kilometer af gelegd, in negen uur en veertig minuten. BEVERWIJK. In Sauna en Sport De Lange is zondag een judotoernooi gehou den, dat door sportschool Groefsma uit HeilOo is gewonnen. Judoclub De Lange legde beslag op de tweede plaats. Derde werd het team van sportschool Bais, ju doclub Zeemacht (beide uit Den Helder) eindigde als vierde. Anco Bos van judo club De Lange veroverde de eerste plaats in de individuele klasse. De heer Bos, voorzitter van judoclub De Lange reikte de prijzen uit. Een Boeing-747 b kost ongeveer 80 mil joen gulden. De zeven toestellen die de KLM heeft besteld, dragen alle de naam van een van de langste rivieren ter we reld. De Rijn is in de serie niet genoemd. De toestellen van de KLM hebben een hoger startgewicht dan die waarmee Panam nu nog op Amsterdam vliegt. Daarom is de Mississippi al niet meer een gewone 747, maar een 747b. Hun Rolls Royce-motoren maken veel minder la waai dan die van gewone straalvliegtui gen en spuiten geen gassen de lucht in. Het aantal passagiers dat kan worden vervoerd, is zo nodig circa 500. De KLM zal ten hoogste 353 passagiers vervoeren, waarvan 32 in de royal class. De 321 in de economyclass zitten zoals gebruikelijk bij deze toestellen met zijn negenen naast elkaar. de eerste prijs. Mevrouw Bosland-Fijnhout werd tweede en mevrouw Brakenhof plaatste zich als derde. De vierde prijs ging naar de heer Gerritse. Bij de te kenwedstrijd voor de jeugd kende een door patiënten gevormde jury de prij zen toe aan Anita de Wit, Bas Bonteban en Manuel Diminez. In de eigen voet- baltoto gingen de prijzen respectievelijk naar mevrouw Oppen en de heren Van der Meij en Beentjes. Tot de taak van de regionale zender rekent de ROK nieuwsuitzendingen en ac tualiteitenrubrieken, muziekprogramma’s reportages, sport-, culturele en godsdien stige uitzendingen; categorale program ma’s en voorlichting over gemeentelijke en provinciale bestuursaangelegenheden over actieve en passieve vrijetijdsbeste ding en over verkeer. SAIGON (AFP). Een Amerikaanse soldaat, James Moyler, heeft vorige week dc commandant van zijn eenheid, kapitein William Reichert, doodgeschoten. Dit heeft een woordvoerder van de Amerikaanse legerleiding in Saignon bekendgemaakt. Het incident gebeurde in het kamp An Che (400 kilometer ten noordoosten van Saigon). De dader is gearresteerd en wordt beschuldigd van moord met voorbedachte rade. Binnen het Amerikaanse leger in Zuid- Vietnam doen zich steeds meer van zulke incidenten voor. Zij worden volgens de Amerikaanse legerleiding „veroorzaakt door het lage moreel van de manschappen, die dikwijls niet willen vechten en die steeds meer hun toevlucht tot verdovende middelen nemen”. Aan de militaire woor denschat in Zuid-Vietnam is het woord „fragging” toegevoegd. Hiermee wordt een actie bedoeld van militairen, die een hand granaat naar officieren of onder-officieren gooien, omdat ze niet naar het front wil len gaan. HAARLEM Een radiozender voor Kennemerland; uitzendingen dagelijks van 7 tot 19 uur en reclame boodschappen zijn de voornaamste wensen welke de stichting Regionale Omroep Kennemerland bepleit in een nota met daarin een programma van eisen, waaraan volgens de stichting bij het toelaten van regionale om roepen zal moeten worden voldaan. Van de twee mogelijkheden welke de omroepwet volgens artikel 47a en b biedt kiest de stichting voor 47b, waarbij de zelfstandigheid ten op zichte van de NOS is gewaarborgd. Artikel 47a houdt in dat een regio nale omroep als een „filiaal” van de NOS kan worden beschouwd. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Na weken van voor bereiding en het onder het motto „Zes jaar Radio Omroep IJinond”, heeft deze ziekenomroep zondag voor de patiënten en het verplegend personeel van het St. Jozef ziekenhuis weer een marathonuit zending verzorgd. Vanuit de tot noodstu- dio ingerichte administratieruimte heb ben de 15 medewerkers en medewerk sters gedurende bijna 14 uur een geva rieerd programma gebracht. Zaterdag aangekomen in IJmulden: Zaan- stroom, Felixtowe; American Alliance, Norfolk; Helen Miller, Rotterdam: Unterweser, Felixbo- rougli; Amstelstroom, Hull; Tor Anglia, Gothen burg; Pamir, Hull; Memel, Dagenham; Ruertin- gen, IJmuiden, Londen; Voline, Dagenham; Bri tish Aviator, Greenock; Rolf Behrmann, Lon den; Susanne, Londen; Vechtborg, Kotka; Acti vity, Gumess: Andescol, IJmulden, Greenwich: Angelos Susis, Hamburg; Rudolf, IJmulden, Hamburg; Toman, Londen; Antje Jansen, Dor drecht; Gerda K., Kopenhagen; Bali, Borkum, Gent; Suur Husen, Hamburg; Tor Hollandla, Gothenburg; Rijnborg, Mantylouto. Zaterdag vertrokken van IJmuiden: Essi Cris- tine, Pepel; Moschegenov, Tuapse: Wega, Col chester: Daphnis, Le Havre: Tasyon, Dublin: Thordis, Liverpool; Function, Londen; Hanoi, Rotterdam; Tor Anglia, Gothenburg; Jan Lau- renz, IJmulden, Solvesborg; Martha, Frieseke, Londen; Baltisky 57, Gdynia, Kaaksburg, Man- tyluoto; Anchorman, Londen; Jean E„ Londen; Inga Bastian, IJmulden, Bilbao; Neptunee D. Bremen: Delta, Bremen; Gram, Antwerpen; Braunschweig; Marie Oldedorf, Barbados; OtL Hamburg: Hoeghaurore; Sheerness; All, Cork; Bulken Liner, Isle of Green: Eumaeus, Ham burg: Sanaga, Plymouth; Stad Utrecht, Halifax; Activity, Guness. Zondag aangekomen in IJmuiden: Twadika, Melowe: Klaus, Fiborgtangen; Bremervorde, Burgsluis; Ferring, Ridham; Martina, Hull; Smith Lloyd 18, Cont. Plat; Andrey Ivanov, Leningrad; Gooiland, Bremen; Sri Reki, Delf zijl; Mintaka N„ Leixoes; Ruth Dieter, Ala; Marie, Aberdeen; Piusa, Rotterdam: Feducia, IJmuiden. Moerana; Thea, Par; Uni World, Ham burg; Pioneer, Sharpsmess; Nerlandia, Kopen hagen; Fem, Eastham; Wiedstein, Bremen; Fok- ke de Jong. Par; Karin Winkler, Felixborough; Astyanax, Liverpool; Merkur 2. Nesvert? Litanla, Skutskaer Zondag vertrokken van IJmuiden: Gert Wis- kow. Kopenhagen; Hugo Oldendorff, Bilbao: Leonidas, Bremen; Rijnstroom, Hull; Claus, IJmuiden Londen; American Alliance!, Londen; Silver Zephyr, Klwest; Mersey Lloyd, Kaapstad: Naess Trader, Birkenhead; Tor Hollandla: Im- mlngham; Foreland. Norfolk; Borkum. Bruns- buttel; Daphnis, Antwerpen; Amstelstroom; Hull; Der Gen Bast, Noordzee: Zaanstroom Fe lixtowe: Kosomoiede Uzbekessana, Leningrad. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Vitta The resa, Rotterdam; Hoop, Grangemouth; Merwe- borg, Grangemouth; Hermann Helana, Skin; Wega, Stavanger; Naussauborg. Key; Neva, Ig- gesund. (Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam gegaan). Over de verhouding tussen een regio nale omroep en de krant waar het de functie betreft zegt het stichtingsbestuur: „Een regionale omroep moet een aanvul ling zijn op de bestaande media. Een aan vulling op de landelijke zenders, omdat deze een regionale functie niet kunnen be hartigen, maar ook een aanvulling op de in de regio verschijnende dagbladen. Aan vulling wel te verstaan en geen concur rent; het verzamelen en weergeven als mede de keus van het nieuws geschie den verschillend”. (Van een onzer verslaggevers) UITGEEST. Bij een verkeersonge val op de Geesterweg is zondagavond om kwart voor zeven een echtpaar uit Uitgeest zodanig gewond geraakt dat op name in het St. Jozef ziekenhuis in Heemskerk noodzakelijk was. De drie jonge kinderen van het echtpaar werden licht gewond en konden bij familie wor den ondergebracht. De 33-jarige Uitgeester reed in gezel schap van zijn 32-jarige echtgenote en zijn kinderen met zijn auto over de Gees terweg en kwam in botsing met de auto van een inwoner van Akersloot, die links af wilde. daal, Zandvoort, Velsen, Haarlemmer- liede en Spaarnwoude, Heemskerk en Be verwijk tot haar uitzendgebied. Ook Hille- gom en Castricum als gemeenten aan de periferie van Kennemerland kunnen van deze zender profiteren. Eén grote omroep voor Amsterdam Zaanstreek en Kenne merland wijst de ROK van de hand: „De hoofdstad heeft een lokale omroep alleen al dringend nodig voor de commu nicatie tussen ver van elkaar gelegen wijken als Osdorp en Bijlmermeer. De keuze voor radio en geen TV is om verschillende redenen tot stand gekomen. Overdag wordt een groter publiek bereikt; de slagvaardigheid van het medium radio is groter en financieel vereist radio min- Voor de ontvangst van dit reuzentoestel was bijna de gehele directie van de KLM aanwezig. De Mississippi is na het inkla ren gesleept naar de hangar op Schip- hol-Oost, die de KLM speciaal voor het onderhoud van de Jumbo’s heeft laten bouwen. In de komende weken zullen daar aan het interieur nog enige wijzi gingen worden aangebracht. Op 15 fe bruari vertrekt de Mississippi vervolgens voor zijn eerste lijnvlucht naar New York. Pan American World Airways was de eerste maatschappij die met een Boeing- 747 op Schiphol verscheen, de Clipper Red Jacket, op 2 juli vorig jaar. In tegenstelling tot andere initiatieven in Nederland breekt het stichtingsbestuur een lans voor lange, aaneengesloten uit zendingen. In principe van 7 tot 19 uur. Amsterdam en Rotterdam bijvoorbeeld stellen daarentegen twee uur radio en een half uur TV per dag voor. Over de reden van dze complete dagprogramma’s licht het stichtingsbestuur toe: „Wil een regionale omroep kans van slagen maken, dan zal een dergelijk object niet moeten worden beschouwd als een gesproken in formatieblad, maar als een volwaardige omroep die gebruik kan maken van alle specifieke eigenschappen van de verschil lende tijdstippen overdag”, waarbij bo vendien de continuïteit van de zender van groot belang wordt geacht. Over het mo gelijke succes bij het luisterpubliek geeft de stichting ROK in overweging „dat de aanwezigheid van de behoefte aan een re gionale omroep pas kan worden bewezen wanneer deze zender eenmaal functio neert”. De stichting ROK staat het uitzenden van reclame voor, maar geeft in haar nota het dringende advies de regionale dagbladen het commerciële deel van zo een omroep te laten exploiteren. „Bij het toestaan van commerciële regionale om roepen in welke vorm dan ook, mogen de belangen van de dagbladpers niet wor den geschaad”. Anders is het gesteld met het journa listieke raakvlak. Met vragen als welke van de regionale dagbladen de redactio nele inhoud mag verzorgen, waarbij de visie van die krant ook een rol speelt, rij zen problemen: „In het uitzendgebied van Kennemerland verschijnen meer dan één belangrijke dagbladen, al dan niet „ge kleurd”. Dat maakt de keuze zelfs al zou men voorstander van redactionele samenwerking zijn uitermate moeilijk zo niet onmogelijk”. Volgens de ROK vol doet een krant ook niet aan de in artikel 47 b gestelde eisen. Om deze redenen kiest het bestuur voor een onafhankelijke journalistieke staf. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Zaterdagmiddag om half twee wilde een 35-jarige inwoner van IJmuiden op zijn bromfiets, komende uit de Burgemeester Rambonnetlaan de Ventweg oprijden van het Oosterduin- plein, toen hem op de kruising een twee de bromfiets naderde, die uit verboden richting kwam. Hij wilde deze bromfiets, bestuurd door een 16-jarig meisje uit IJmuiden nog voorrang verlenen, maas slaagde er niet meer in een aanrijding te voorkomen. Het meisje had nog een duopassagiere, eveneens van 16 jaar, die een zwaar gekneusd linker onderbeen op liep. waarbij de bestuurster zelf enkele schaafwonden kreeg. De bromfietser moest met een gebroken rechter onder been naar het Antoniusziekenhuis worden overgebracht, waar ook de beide meisjes werden behandeld. Zij konden daarna naar huis terug, maar de bromfietser werd hier opgenomen. Zoals wij bij de oprichting van de stich ting nu een jaar geleden reeds schreven, rekent de ROK Bennebroek, Heemstede, Haarlemmermeer, Haarlem, Bloemen- AA/V\AAA/VVVV\AA/WVVVVVVVVVV\A/VVVVVVWVVVVVWl De 747 B direct na aankomst op het I Schiphol-platform, waar onder meer I i de vrijwel voltallige KLM-directie aanwezig was. omgebouwde stratieruimte. Er zijn twee looppaden in de lengte richting van het vliegtuig en vijf dwars verbindingen. Achter de cockpit, met een trap vanuit de royalclass bereikbaar, is een lounge waar tijdens de vlucht acht tien passagiers kunnen zitten. De KLM zet in de Boeings telkens vijf pursers en hofmeesters en tien stewardessen in. De KLM is de zesde Europese maat schappij die deze Jumbo’s in gebruik heeft genomen. Air France, Alitalia, Luft hansa, BOAC en sinds twee weken Sabe na vliegen met Boeing-747. In juli vorig jaar hadden de maatschappijen die toen al met dit type toestel vlogen, een miljoen passagiers per jumbo vervoerd. (Van onze correspondent) GRONINGEN. De noordelijke sta kingsleider uit Groningen, Fré Meis, heeft zaterdagmiddag in hotel Sasker in Oude Pekela tijdens een vergadering van de noordelijke actie-comité’s bekend ge maakt, dat er bij de Cemsto in diver se plaatsen van ons land actie-comités zijn gevormd. Hij noemde Eindhoven, Hoogezand. Groningen en Hengelo. Bin nenkort zal in het centrum van ons land een grote vergadering voor deze comités worden belegd. De heer Meis zei, dat het een grote actie zou worden voor een verhoging van het uurloon voor de werksters in dienst bij de Cemsto en bovendien wil men de vierhonderd gul den van het vorig jaar in de uurlonen verrekend zien. Hij kondigde in het noorden verder vergaderingen aan voor de arbeiders in de scheepsbouw en het bouwvak. Deze week zal aan alle arbeiders in het noorden een manifest worden uitge reikt waarin wordt opgewekt te komen met een eisenprogram voor de CAO’s. Stakingsleider Fré Meis was lang niet tevreden over de toegezegde regerings maatregelen voor Oost-Groningen en het noorden. „Ze willen het op de lange baan schuiven”, zei hij, „en daarom zul len alle actie-comité’s bijzonder actief moeten blijven. We laten ons niet in slaap wiegen”. Ten aanzien van de strokarton-industrie bracht hij naar voren dat de onrust on der de arbeiders in deze industrietak gro ter wordt naarmate het langer duurt voor de CAO is afgesloten”. We raden de werk gevers aan de CAO zo spoedig mogelijk rond te maken. Mochten de vakbonden hierin niet slagen en de werkgevers Jus moeilijkheden willen riskeren, dan zullen de actie-comité’s inspringen. Dan zal een massavergadering worden belegd en zul len wij de arbeiders informeren omtrent de toestanden rond deze nieuwe CAO”. In de noodstudio heerste weer de ge bruikelijke marathonsfeer met een chaos van snoertjes, kabeltjes, draadjes, recor ders, draaitafels, mengpaneel, verster kers, grammofoonplaten, schrijfmachi nes, omroepsters, technici en omroepers. In het gevarieerde programma, dat om half negen begon, was onder meei plaats ingeruimd voor verzoekprogramma’s, kerkdiensten, de sport, jeugdprogram ma’s en luisterwedstrijd, een verras- singsprogramma en een tekenwedstrijd. Tijdens deze maratbondag kwam ook het dertigduizendste verzoekbrief je bin nen. Dit werd ingeleverd door de heer Van Velsen, die om het stoomlied van Ed en Willem Bever vroeg. In de luis terwedstrijd behaalde mevrouw Ranzijn Een groot aantal patiënten maakte van de gelegenheid gebruik een kijkje in de noodstudio te komen nemen. (Van onze correspondent) DEN BOSCH. Om even vóór half vier zondagmorgen is de 26-jarige Hen drik van de Polder uit Rosmalen in de portiek van een cafetaria in Den Bosch door twee Marokkaanse l met zeventien messteken in buik letterlijk afgemaakt. De man uit Rosmalen kreeg direct na binnenkomst in de automatiek ruzie met de twee daar aanwezige Marokkanen na dat één van deze gastarbeiders door hem tegen de grond was gewerkt. Deze op de grond liggende Marokkaan werd zelfs door de Nederlander in het gezicht ge schopt en moet dan ook vrij ernstige ver wondingen aan het gezicht hebben opge lopen. Na de steekpartij vluchtten de Marok kanen. De recherche was er zondagavond nog niet in geslaagd de beide Marokka nen op te sporen. De politie heeft onder meer tien pensions waarin 400 Marokka nen in Den Bosch wonen, uitgekamd. Technici Cor Stet (met koptelefoon) en Maarten de Gast aan het meng paneel tijdens de marathonuitzending van Radio Omroep IJmond in het St. Jozef ziekenhuis.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 4