Snert als dessert na 3 weken Hoogovenschaaktoernooi Prijzenregen tot besluit Inbraken in IJmuiden Stranding in Finse Golf Velsen verhoogt reinigingsrecht water prijs en rioolbelasting Botsingen in Velsertunnel aangehouden Dader inbraak Onderhavenmeester P. Plugge van staatsvissershavenbedrijf VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND VIJFENTWINTIG LANDEN SLOTEN VRIENDSCHAP te maken Russische loodsen PvdA-Heemskerk In het zilver Om begroting sluitend stuurde telegram aan partijbestuur IN DE VISHAL zwegen en lachten met armen omhoog 5 ÏJMUIDER COURANT MAANDAG 1 FEBRUARI 1971 Perfect toernooi Prijs in ere hersteld Nu wel... Heemskerk Beverwijk V elsen-N oord l Reinigingsrecht a. c. schaaktoernooi heeft getoond. er V i De Amerikaan Arnold Denker sprak uit naam van alle schakers woorden van dank tot de directie van Hoog ovens en de organisatoren. Hij deed dit kort, doch bijzonder humoristisch en oogstte daarmede een welgemeend applaus. „Die Czardasfürstin” M. Ivanka uit Hongarije slaagde erin beslag te leg gen op de eerste prijs van het dames- toemooi. Drs. J. D. Hooglandt betitel- De heer Plugge is Scheveninger van af komst en hij heeft van daar uit aktief aan de visserij deelgenomen. Dat duurde ech- nalist Jan Berglund, die zich in alle opzichten een vriend van het Hoogoven- Dit telegram had de volgende inhoud: „Het afdelingsbestuur en de gemeente- raadsfractie van de Partij van de Arbeid afdeling Heemskerk zijn in grote meer derheid voor handhaving van de anti- KVP resolutie. Elke koerswijziging op dit moment doet grote afbreuk aan de ge loofwaardigheid van de partij”. MAANDAG 1 FEBRUARI Beverwijkse Sportraad. Huize Schey- beeck, Velserweg. 20-22 u. spreekuur. Leger des Heils, Geijsendorfferlaan 4. 20 u. werkgroepavond AA. De Slof, Raamveld, 20 u. Koreaans kara te. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend 20.15-21.30 u. Verenigde openbare bibliotheek. Hendrik Burgerstraat 70, Arendsweg 61 en Amstel- straat 44: volw. 19-21 u.; Stumphiusstraat 46: jeugd 19-21 u. DINSDAG 2 FEBRUARI Bejaardenpaviljoen, Westerhoutplein. 10 u. damesgymnastiek. 11 u. herengymnas- tiek, 13.30 u. bridgen, 14 u. handwerken. De Slof, Raamveld. 13.30 u. bejaarden- soos. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend van 7-16 en 20.15-21.30 u. Verenigde openbare bibliotheek, Hendrik Burgerstraat 70: volw. 14-17.30 u.; Amstel - straat 44, volw. 15-17.30 u.; Stumphiusstraat 46: jeugd 15.30-17.30 u Op 1 november volgde zijn benoeming tot scheepvaartmeester F/onderhavenmees- ter. Toen de heer B. Born met pensioen ging werd de heer Plugge scheepvaart meester F/onderhavenmeester. MAANDAG 1 FEBRUARI De Magneet, Ten Katestraat. 20 u. instru mentaal ensemble. Verenigde openbare bibliotheek. Kerk- weg 45: volw. 19-21 u. DINSDAG 2 FEBRUARI Verenigde openbare bibliotheek. Ruijs- daelstraat 7: jeugd 15.30-17.30 u. ingevoerde prijsverhogingen van het water is dit verschil gelijk gebleven, hetgeen er dus op neerkomt dat het tarief voor het gewone huishoudelijke verbruik verhou dingsgewijs meer is gestegen dan voor het meerverbruik. Gelet op het met dat prijs verschil beoogde doel achten B. en W. het wenselijk de prijs voor het meerverbruik te verhogen van 60 cent tot 73 cent, zodat een verschil onstaat van 15 cent. Rioolbelasting De rioolbelasting zal, behoudens goed keuring door de raadsleden worden ver hoogd van 10% van de belastbare op brengst (kadastrale huurwaarde) tot 14%. Het aantal belastingtermijnen voor de straat- en rioolbelasting wordt uitgebreid van twee tot drie. Sinds de Invoering van deze belasting op 1 januari 1969 wordt een reinigingsrecht berekend van 12,— per jaar. B. en W. hebben de raad nu voorgesteld, dit tarief te verhogen tot ƒ24,— per jaar. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Het bestuur van de afdeling Heemskerk van de Partij van de Arbeid heeft zich zaterdag in een tele gram gewend tot het P.v.d.A.-partijbe- stuur, dat die dag bijeen was in de inter- tionale school voor wij begeerte in Amers foort. Ook in het burgerleven is de heer Plug ge voor velen in IJmuiden geen onbeken de Al geruimte tijd vervult hij in de Hervormde Kerk van IJmuiden-West de funktie van ouderling-kerkmeester. wijl die van de dame aan de linkerzijde zware beschadigingen opliep. Beide be stuurders hadden geen enkele letsel. Tenge volgde van deze aanrijding ont stond in de tunnel een lange file, met als resultaat tien minuten later een ket tingbotsing, waar vijf auto’s bij waren betrokken. De bestuurster van de laat ste wagen, een 36-jarige inwoonster van Oudorp kneusde daarbij haar neus en bleek bovendien een lichte hersenschud ding te hebben opgelopen, zodat zij door de ongevallendienst naar het Rode Kruis ziekenhuis in Beverwijk werd overge bracht. Hij benadrukte, dat het bepaald geen „geef-maar-weg-prijzen” zijn geweest. Er is volop voor gevochten en de prijzen zijn met recht verdiend! In eerste in stantie richtte hij zicht tot de winnares van de damesgroep, de Hongaarse M. Ivanka, die hij als de „Cardaszfürstin” van de dames betitelde. Een „sparkling star”, die voor de derde maal op het Hoogovenschaaktoernooi aanwezig is en nu voor de eerste keer als winnares ein digde. Hij hoopte haar nog vaak terug te zien, vooral omdat zij getoond heeft een goede en charmante vriendin te zijn en een sterk speelster. De Tsjechische S. Vokralova en de Russische A. Kushnir, die samen de twee de plaats hadden bereikt ontvingen deze gedeelde tweede en derde prijs eveneens uit zijn handen, waarna toernooipenning- meester J. H. Sonneveld de overige da- mesprijzen uitreikte. Als extra prijzen werden tweemaal 100 uitgereikt en wel aan mevrouw I. Cohn (Duitsland) voor de beste resulta ten in haar groep en aan mevrouw R. Timmer, die als laatste geëindigd is, maar zich niettemin bijzonder vechtlustig had getoond. DINSDAG 2 FEBRUARI Openbare bibliotheek. Filiaal Wijker- straatweg. Geopend 19-21.30 u. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Op hetzelfde moment dat zaterdagmiddag omstreeks een uur in de oostbuis van de Velsertunnel een 19-jari- ge automobilist uit IJmuiden-Oost een voor hem rijdende personenauto wilde passeren, week de bestuurder daarvan, een 49-jarige inwoonster van IJmuiden even uit naar links, waardoor een bot sing volgde. De inhalende auto schoot daardoor eerst op het linker inspectiepad om vervolgens, voor een andere auto langs tggen de rechter tunnelwand tot stilstand te komen. De wagen van de automobilist werd geheel vernield, ter- IJMUIDEN. Maandagmorgen werden in IJmuiden door 67 schepen aangevoerd: 13.830 kisten en 4969 kleine kisten vis, 8710 stijve kabeljauwen en 19.000 kilogram tong. Bij de aanvoer waren: 310 kisten en 746 kleine kisten schelvis, 50 kisten en 836 kleine kisten wijting, 3917 kisten gul, 600 kisten koolvis, 4950 kisten en 3176 kleine kisten haring, 10 kisten en 211 kleine kisten makreel, 2988 kisten schol, 42 kisten tarbot, 321 kisten varia. Prijzen, per kilogram, in guldens: heil bot 7.67, tarbot 9.369.11, grote tong 6.62 6.20, grootmiddel tong 7.667.40, kleinmid del tong 8.278.06, tong I 9.458.97,'tong II 8.768.40, zalm 8.20. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 128 126, middel kabeljauw 144118, grote zwarte koolvis 120, middel zwarte koolvis 9286, grote leng 102, middel heek 802. Per tien stuks: grote kabeljauw 11864, middel kabeljauw 6440 Per hoop: vleet 206150, rog 100. Per 50 kilogram; grote schelvis 9290, middel schelvis 9062, kleinmiddel schel vis 92, schelvis I 10042, gul I 5846, gul II 5445, gul III 3226, wijting 5445, schar 65—42, grote schol 2520, schol I 32—26, schol II 38—28, schol III 50—38, lever 2619, kleine kuit 204156, grote kuit 35—16, tarbot 382—182, griet 210—128, schartong 49, zwarte koolvis I 3733, zwarte koolvis II 3725, witte koolvis I 59, kleine leng 49, kleine lom 40, haai 4336, poon 60, kleine kreeft 7152, krab 3227, haring 3316.20, makreel 6226.40, heek I 254, heek II 162, heek III 80, ham 230. De Dorthea, die een lading ijzererts in de ruimen had, was uit de haven van Vyborg vertrokken met twee hardnekkig zwijgende Russische loodsen aan boord. Nog voor de ondiepte was bereikt, maak ten de twee Russen aanstalten het schip te verlaten. Toen de kapitein in het En gels vroeg, waarom ze niet meegingen tot voorbij de ondiepte Sitta Ghattu, hierbij deze ondiepte aanwijzend op de kaart, was het enige antwoord de naam Sitta Ghattu lachend uit te spreken met de ar men omhoog. Daarna gingen de loodsen in hun loodsboot. De kapitein was van mening, dat de loodsen eerst in de nabijheid van de licht boei bij Sitta Ghattu van boord zouden gaan, daar bij binnenkomst op deze plaats de loods ook aan boord was gekomen. Het was goed weer met goed zicht. De kapitein zocht naar de lichtboei, maar kon deze niet vinden. De raad vindt het onbegrijpelijk, dat de kapitein bij binnenkomst niet gezien heeft dat bedoelde lichtboei nabij Sitta Ghattu er niet lag. Ook al concentreerde hij volgens zijn zeggen zijn aandacht op de loodsboot, hij had toch moeten waar nemen dat de boei er niet lag. De ka pitein baseerde zijn verdere navigatie op de veronderstelling, dat een door hem waargenomen wit-rode prik wel op de plaats van de desbetreffende lichtboei zou liggen. Hij gaf volle kracht vooruit, maar liet na om enige verdere controle op zijn positie uit te oefenen. Zo maakte hij geen gebruik van de radar, die toch in een mi nuut of vijf gebruiksklaar kon zijn. De Dorthea liep te 20.11 vast. Als de kapitein de door hem verrichte peiling op de vuurtoren van Rondo afge zet had op de kaart, dan had hij kunnen zien, dat deze peiling recht over de on diepte heen liep, maar dat bij een pei ling van tien graden minder het schip vrij van deze ondiepte zou zijn. Ook bij controle van zijn gids had hij gemakke lijk kunnen zien dat de wit-rode prik niet op de plaats van de boei lag. Daarom is deze stranding geheel te wijten aan de onzorgvuldige navigatie van de kapitein, aldus de raad. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN Om de gemeentelijke begroting voor 1971 sluitend te ma ken hebben B. en W. aan de raads leden enige voorstellen tot verhoging van belastingen, watertarieven en reinigingsrecht moeten voorleggen. Deze voorstellen zijn gelijk met de behandeling van de begroting op de agenda gezet voor de raadsvergade ring die maandagmiddag 16 februari om twee uur begint en die wordt voortgezet op 16, 17, 18 en zondag 19 februari, steeds aanvangende om half acht ’s avonds. eerste zijn geëindigd en elk een vaas ontvingen uit handen van de heer W. Ra- husen, als representant van het Hoog- ovenpersoneel. Baronesse mevrouw T. Beelaerts van Blokland voerde het woord uit naam van de „Vriendenkring” en wel in eerste instantie tot de Zweedse delegatie op dit toernooi welke voornemens is volgend jaar in nog sterker formatie aan te tre den. De reden waarom zij het woord tot hen richtte sproot voort uit de omstandig heid, dat de „Vriendenprijs”, een zilveren toren, is toegekend aan de Zweedse jour- (Van een verslaggever) IJMUIDEN. De stranding van het ms Dorthea (1465.89 brt) op 6 mei van het vorig jaar in de ondiepte Sitta Ghattu in de Finse Golf, waarbij het schip ern stige bodemschade opliep, is geheel te wijten aan de onzorgvuldige navigatie van de kapitein. De Raad voor de Scheep vaart heeft hem gestraft door hem de bevoegdheid om als kapitein te varen op zeeschepen te ontnemen voor de tijd van twee maanden. BEVERWIJK. Na intensief speur werk heeft de politie de dader van de in- braa bij Vissers Electrotechniek aan de Lijndenweg in de nacht van dinsdag op woensdag kunnen achterhalen. Het bleek een 21-jarige inwoner van Velsen-Noord te zijn, die bij verhoor bekende de inbraak te hebben gepleegd en een bedrag van ruim 1.300 te hebben buitgemaakt De inbreker is ingesloten en zal aan de Of ficier van Justitie worden voorgeleid. ter niet lang, want spoedig stapte de jonge Piet over op de koopvaardij, tot hij zijn dienstplicht moest gaan vervullen bij de koninklijke marine. Nog maar net was hij afgezwaaid of hij werd weer opgeroepen voor de mobili satie in 1939. Hij had het geluk, dat hij deze tijd doorbracht op het oorlogsschip „Heemskerk”, dat hier in IJmuiden ach ter het fort lag. Met vele collega’s is de heer Plugge op de dag van de capitulatie aan boord gestapt van de IJM 7, de Marie M. Om- mering en met dit schip nam hij toen de vlucht naar Engeland. Vanuit Fleetwood werd wederom aan de visserij deelgenomen, onder andere aan boord van de IJM 4 „Knikker” en de IJM 117 „Prinses Beatrix”. Deze periode in zijn leven werd onder broken omdat de koninklijke marine hem weer nodig had om als kanonnier dienst te doen op de koopvaardijschepen, die de vaart naar verschillende landen moesten openhouden. Hij voer toen op Afrika, Amerika, Canada en op de zwaarste vaart naar Archangel in Noord-Rusland. Pas op 13 september 1945 zette hij in Rotterdam weer voet op vaderlandse bo dem. Na eerst nog enige tijd bij de IJmuiden- se haringhandel PSIJ te hebben gewerkt werd hij op 4 februari 1946 als haven knecht in losse dienst bij het Staatsvis- sershavenbedrijf genomen. Na een half jaar kreeg hij zijn vaste aanstelling en nadien heeft hij alle rangen doorlopen. Na de stranding kwamen, om half elf, dezelfde twee Russische loodsen weer aan boord van de Dorthea, gevolgd door de Russische havenmeester, die mededeelde dat in deze Russische wateren geen bui tenlandse sleepboten of bergingsvaartui- gen mochten komen en dat alles door Russische schepen en Russische mensen gedaan moest worden. De kapitein sloot met deze Russische havenmeester die optrad voor de Salvor Vyborg Port Bal tic Steam Coy, een bergingscontract af. Intussen was een ruim volgelopen, maar de pompen bleven goed water uit pompen. De helft van de ijzerertslading werd gelost. In de ochtend van 8 mei werd de Dorthea losgetrokken en naar de baai van Vyborg gesleept. Acht dagen later werd, onder loodsaanwijzingen. ver trokken naar Helsinki, voor onderzoek door het Bureau Varitas. Het bleek, dat de Sitta Ghattu licht boei nu wel ter plaatse was aangebracht. De loods bleef nu aan boord tot 1 zeemijl zuidwest van Kuninkaansari. Na de inspectie in Helsinki op 17 mei mocht de Dorthea naar Vlaardingen va ren voor definitieve reparatie. BEVERWIJK. „De hele zenuwentoe stand wordt nu afgesloten met een snert- maaltijd” met deze woorden ken- schetse drs. J. D. Hooglandt lid van de Raad van Bestuur van Hoogovens zater dagavond de situatie in het Hoogoven schaaktoernooi op dat moment: een ge zamenlijke maaltijd ter afsluiting van drié weken vol sterk en scherp schaken, weken van ingespannen denkwerk, door kruid met teleurstellingen en vreugde. Ruim zevenhonderd personen, die in meerdere of mindere mate met dit schaaktoernooi te maken hebben gehad woonden deze slotmaaltijd in het Oplei dingscentrum van Hoogovens bij en de den zich tegoed aan de 450 liter erwten soep, welke de koks hadden bereid. Daar na luisterden zij naar de onderscheidene toespraken en huldigingen van de prijs winnaars. Scheveningen De aanvoer in Scheveningen bestond maandagmorgen uit: 150 kisten en 160 kleine kisten wijting, 1000 kisten gul, 2700 kisten en 180 kleine kisten haring, 2000 kisten schol, 100 kisten varia, 4000 stijve kabeljauwen en 11.000 kilogram tong. De Vriendenprijs van het schaaktoer- nooit ging dit jaar naar de Zweedse schaakjournalist Jan Berglund, die het zilveren kleinood een schaak- toren uit handen van baronesse mevrouw T. Beelaerts van Blokland in ontvangst mocht nemen. (Van een medewerker) IJMUIDEN. De onderhavenmeester van het Staatsvissershavenbedrijf, de heer P. Plugge, viert opi 4 februari in de huiselijke kring zijn zilveren ambtjubi- leum. Het waterbedrijf heeft voor 1971 een te kort geraamd van 205.509, In verband hiermede geven B. en W. de raad het volgende in overweging: verhoging van de prijs (thans 50 cent) van het water voor huishoudelijk ver bruik, voor industriële doeleinden, voor inrichtingen van algemeen nut en voor tijdelijke werken met 8 cent per m3, met inachtneming van het hierna onder c en d gestelde, voor wat het water voor huishoudelijk verbruik betreft; b. verhoging van de prijs van het water, dat door lekkage is verloren gegaan (z.g. lekwater) van 25 cent tot 29 cent per m3; verhoging van het bedrag dat per ver- bruiksperiode van 2 maanden in elk ge val in rekening wordt gebracht van 2,50 tot 2,90. Het tarief voor water voor huishoude lijk verbruik is indertijd aan een mi nimum gebonden, in deze zin dat per verbruiksperiode van 2 maanden altijd een minimum-watergeld van 2,50 (waarvoor thans 5 m3 water kan wor den afgenomen) verschuldigd is. d. de prijs van het water voor huishou delijke doeleinden voor het verbruik boven een hoeveelheid van 30 m3 per 2 maanden vast te stellen op 73 cent per m3. Thans bedraagt de prijs van het water voor huishoudelijk verbruik 50 cent per m3 tot een hoeveelheid van 22 m3 per periode van 2 maanden en is voor het verbruik boven die hoeveelheid 10 cent meer of 60 cent verschuldigd. Dit systeem van tarifering is indertijd gekozen om een zorgvuldig verbruik (voor namelijk met het oog op tuinsproeien) van het leidingwater te bevorderen. De laatste tijd is echter gebleken, dat een groot aan tal gezinnen ook in de wintermaanden aanmerkelijk meer verbruikt dan 22 m3 per 2 maanden. Daarom achten B. en W he* redelijk de grens te verschuiven naar 30 m3 voor eenzelfde periode. Het verschil tussen de prijs van het wa ter dat beneden en boven de genoemde grens van 22 m3 wordt afgenomen be draagt sedert 1961 10 cent. Bij de nadien en J. H. Sonneveld. Nadat toernooidirecteur P. Zwart de prijzen van de grootmeesters had uitge reikt, sprak de Amerikaan A. Denker een woord van hartelijke dank voor de be toonde vriendschap en gastvrijheid „waar mede zelfs Najdorf het eens zal zijn” zo besloot hij. I. W. Rueb, voorzitter van het beleidscomité dankte tot slot al len, die aan de maaltijd, de organisatie kortom, in welke vorm dan ook hadden meegewerkt voor de verrichte arbeid. En daarna brak het droeve moment aan van afscheid na drie weken van schaken en vriendschap sluiten en dat laatste is wel een van de belangrijkste pijlers waarop het Hoogovenschaaktoernooi steunt. Dat afscheid werd echter zo lang mogelijk uitgesteld want tot in de vroege morgenuren van de zondag was men nog hoogst gezellig bijeen in de kelder van „Kennemerduin”, de laatste recreatieve avond tot het uiterste uitbuitend en elkaar dan hopelijk op het volgend schaaktoer nooi weer te zien, dat van 10 tot 29 de haar tevens als een „sparkling star" waarna hij haar de eerste prijs ter hand stelde. De heer W. Ruth, voorzitter van de Ne derlandse Schaakfederatie complimenteer de de organisatoren met dit perfecte toernooi, waarbij de problemen niet heb ben ontbroken, die echter uitstekend zijn opgelost. In de historie van het Hoog- ovenschaaktoemooi is het het meest spectaculaire toernooi geweest, tot dus ver. Zijn complimenten gingen ook uit naar J. Timman, R. Hartoch, H. Ree en K. Langeweg. „Eén zwaluw maakt nog geen zomer, maar misschien mogen wij goede hoop hebben met vier zwaluwen en wellicht vergaat het dames ook zo” al-d’. s besloot de heer Ruth. Beverwijks wethouder voor sportzaken P. Schipperus overhandigde de kristallen bokaal van zijn gemeente aan J. Tim man voor zijn meesterlijk behaald re sultaat, daaraan koppelde hij zijn bewon dering voor de organisatoren de heren L C. A. van Kuijk, P. Zwart, H. Bakker In zijn welkomsttoespraak sprak drs. Hooglandt zijn vreugde uit over de aan wezigheid van de Zweedse ambassadeur en gaf hij uiting aan zijn bewondering voor de prestaties van de schaker: „hij kan een dame slaan en slaat daarmee dan nog een goed figuur ook; hij kan een pion promoveren tot dame of paard, maar moet dan wel goed uitkijken; hij kan voorts een raadsheer laten schuin- marcheren” de gastheer van deze avond had er geen verdere woorden voor. Later op de avond, nadat allen zich de snert-met-spek-worst-en-roggebrood uit stekend hadden laten smaken, evenals de diverse kaassoorten en het fruit, ver kreeg drs. Hooglandt wederom het woord. Toen bij het uitreiken van de prijzen aan de ladies. Mevrouw Ten Doesschate echtge note van het overleden lid van de Raad van Bestuur professor Ten Doesschate maakte vervolgens bekend, dat de Pro fessor Ten Doesschate prijs weer in ere is hersteld. Deze een zilveren fantasie- schaakstuk wordt uitgeloofd voor de Nederlander, die als niet-meester tijdens het Hoogovenschaaktoernooi een meester- resultaat weet te behalen. Het waren op dit 33ste Hoogovenschaaktoernooi R. Hartoch en J. Timman wie de eer te beurt viel, deze kleinood in ontvangst te nemen. De prijs van het Hoogovenperso- neel een kristallen vaas moest eveneens in meervoud worden uitgereikt. Deze is bestemd voor de tweede damesgroep, waar de dames K. Erenska (Polen) en Gordana Jovanovic (Joegoslavië) als januari 1972 wordt’ gehouden. IJMUIDEN. Nog voor de eerste be woners van het interkerkelijk bejaarden centrum aan de Zuiderkruisstraat in IJmuiden hier hun intrek hadden geno men, is in dit gebouw reeds een inbraak gepleegd. Door het vernielen van een ruit, waardoor het raam kon worden geopend, wist men zich toegang te verschaffen, waarna het centrum werd verlaten met het meenemen van een elektrische vlees- snijmachine, :wee electrische naaimachi nes en een hoeveelheid koffie. Voorts heeft de beheerder van het buurthuis „De Brulboei” bij de politie een inbraak aangegeven waarbij de dader door het verwijderen van stopverf uit een raam was binnengekomen Hier wordt een koffertje met vijfenvijftig grammo foonplaten vermist. Verder sprekende over het werk van „vrienden”, deelde mevrouw Beelaerts mede, dat besloten is een aantal speciaal voor blinden ontworpen schaakborden, waarop ook niet-bllnden kunnen spelen te schenken aan de Nederlandse Bond van schakende blinden. .4,

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5