Toevoer naar Europa en Japan bedreigd OLIEBESPREKINGEN IN TEHERAN MISLUKT NVV eist van nieuw kabinet: Filmcensuur in Zuid-Afrika DE STERRENHEMEL IN FEBRUARI Nu rente tot Polen verwacht spanning op vergadering van centraal comité loonmaatregel afschaffen Per 1 juli 5 voor strokarton Goudschat in scheepswrak Vertrouw op dit label... Uw vakantie is het waard! Betalingsconflict Laat uw vakantie niet bederven door tegenvallers Let op het KLM-tourlabel Het garandeert u een zorgeloze vakantie. Immers, vliegvakanties voorzien van dit label zijn samengesteld door de vertrouwde reisorganisaties en voldoen aan de door de KLM gestelde normen: u vliegt per KLM en u betaalt niet meer dan de tour (zowel voordelige als luxe-arrangementen) werkelijk waard is. verscherpt bij buschauffeurs /I A Resolutie tegen KNVTO 10 WOENSDAG 3 FEBRUARI 1971 I nterventie T egenaanval Druk van Perzië „Uitvinder” wit spatbord overleden Nu ook controle op particulieren Valse 100-dollar-biljetten J3 5 s Nederlanders houden van Spaanse zon Dat is een hele zekerheid. r a NI POOLSTER Verandering ƒ7*’1 ADVERTENTIE (Van onze redactrice in Wenen) satie van de inflatie tours PERTH (AP) S °RZO2V HAAS ADVERTENTIE O 0 Bedragen van 1000,- of meer kunnen morden gestort op postgiro nr. 200 000 van de Rijkspostspaarbank Amsterdam, onder vermelding „8% nieuwe rekening Formulieren en afrekening worden u toegezonden AMSTERDAM De Amsterdamse po litie zoekt sinds dinsdagmiddag een man, die ervan verdacht wordt valse 100-dollar- biljetten uit te geven. (Van onze correspondent) VRIEZENVEEN. Op bijna 76-jarige leeftijd is gisteren overleden de heer J. C. M. Kruisinga, oud-notaris in Vriezen- veen. Van hem is het idee afkomstig fiet sen van een wit achterspatbord te voor zien. Om de kaart te richten, moet men haar boven het hoofd houden en het noorden (N) laten samenvallen met de noordelijke horizon. De stand van de hemel is die op 15 februari om 20 uur. Voor vroegere tijd stippen de kaart draaien, in de richting van de wijzers van het uurwerk, voor latere tijdstippen in tegenovergestelde richting. De plaats van de maan is voor enkele tijd stippen aangegeven. De getallen duiden de dag van de maand aan. Ook de positie van Saturnus (S) is aangegeven. De stippellijn die door de Zwaan gaat, duidt de hartlijn van de Melkweg aan. De andere gestip pelde lijn, is de ekliptika (dierenriem of zodiak); de Zon, de Maan en de belang rijkste planeten bevinden zich steeds in de omgeving van deze lijn. WENEN. Sinds weken wacht Polen in spanning op de uitgestelde plenaire vergadering van het Centrale Comité, die volgens de jongste berichten vandaag zou beginnen. Alleen dit dralen wijst op de moeilijke situatie waarin de partijleiding zich bevindt. Het was de eerste maal sinds het schip in 1712 was gezonken op ongeveer 65 km ten noorden van de monding van de Mur chison rivier dat men er in geslaagd is een gedeelte van de lading naar boven te brengen. John Rose uit Shenton Park, die naar het wrak van „de Zuytdorp” heeft gedo ken, vertelde dat er nog hopen goud en munten aan boord van het schip zijn. gang te brengen, moet er zwaar worden geïnvesteerd. Deze landen Algerië, Libië, Irak, Iran, Saoedi-Arabië, Aboe Dhabi, Katar, Koeweit Indonesië en Venezuela le veren 85 pct. van de olie-export ter wereld en West-Europa en Japan zijn praktisch geheel van hun leveranties afhankelijk. In West-Europa zou een oliereserve voor ongeveer drie maanden zijn opge bouwd, in Japan minder. De Verenigde Staten, die toch heel wat STADSKANAAL. De onderhandelin- gen tussen de drie industriële bedrjjfs- bonden ABC, CBC en St. Willibrordus met de werkgevers in de stokartonindustrie hebben tot overeenstemming geleid over een verhoging van de Ionen met drie pro cent per 1 januari 1971. Bovendien zal de 400 gulden uitkering ineens van 1970 verwerkt worden in de lonen van 1971. Op 1 april volgt een loons verhoging van 1% en op 1 juli nogmaals een verhoging van 5%. Overeengekomen is voorts, zo deelde de voorzitter van de Al gemene Bedrijfsgroepen Centrale, de heer W. Liefaart, mede, de vakantie voor iedere werknemer uit te breiden met twee dagen. De vakantietoeslag wordt opgetrokken van 6,4 tot 7 pet. De leeftijd, waarop het volle loon zal worden uitbetaald, is ver laagd van 22 tot 21 jaar. Om de reële inkomensverbetering van 3% veilig te stellen, is een indexerings- clausule ingebouwd, waardoor de lonen bij sterkere prijsstijgingen eventueel kunnen worden aangepast. TEHERAN (AP) De besprekingen over de olieprijs tussen de grote oliemaat schappijen en de olieproducerende landen rond de Perzische Golf zijn gisteravond afgebroken. Hierdoor is de bedreiging van de olievoorziening van Europa en Japan sterker geworden. De onderhandelingsleider voor de oliemaatschappijen, de Engels man Lord Strathalmond, zei „verschrikkelijk teleurgesteld” te zijn, temeer omdat reeds vooruitgang werd geboekt. „De tijd was in ons nadeel”, zei hij. Hoewel de par tijen nog lang geen overeenstemming hadden bereikt over het kernpunt van de onder- handelingen de eis van de Arabische landen tot verhoging van de olieprijs per barrel was voor de oliemaatschappijen het verkrijgen van afdoende garanties ter verzekering van de gestage oliestroom het kardinale punt geworden. De olieproducenten hadden begrip ge toond voor de wens van de oliemaatschap pijen, prijsopdrijving door het „afkijken” van eikaars oliecontracten te vermijden en zo een stabiele prijs te garanderen, maar konden geen afdoende garanties verschaffen. De maatschappijen beweer den achteraf dat de olielanden er dit jaar meer dan 700 miljoen dollar beter van zouden zijn geworden als zij het ui terste bod van de oliemaatschappijen had den aanvaard. Dat extra-inkomen zou in 1975 1,6 miljard hebben bedragen, dank zij periodieke prijsverhoging ter compen- Duikers hebben aan boord van een Nederlands schip, dat 259 jaar geleden voor de westkust van Austra lië vergaan is. een grote hoeveelheid mun ten gevonden, die een gezamenlijke waarde van ongeveer 120.000 gulden hebben. Ook werden een bronzen kanon een scheeps klok en een antieke passer omhoog ge bracht. UTRECHT De vakbeweging zal van het na de verkiezingen in april te vormen kabinet bjj zjjn start eisen dat de „fel be streden en als onwjjs gekarakteriseerde” loonmaatregel ongedaan zal worden ge maakt. Dit staat in een maandag door het verbondsbestuur van het NVV uitgegeven verklaring waarin wordt geconstateerd dat de vakbeweging betrokken wordt in discussies „die kennelijk de komende ver kiezingsstrijd inluiden”. postspaarbank Voor 8% rekeningen geldt een opzeggingstermijn van 48 maanden. Het is echter ook mogelijk op deze rekeningen geld op te nemen zonder voorafgaande opzegging. Volledige inlichtingen aan alle postkantoren. In 1969 hebben 21.682.091 vakantiegan gers de Spaanse zon opgezocht, zodat 1970 ten opzichte van 1969 een stijging van 11.2 percent te zien geeft KAAPSTAD (Reuter). De Zuidafri- kaanse regering heeft dinsdag een wets ontwerp gepubliceerd ter aanvulling van de wet op publicaties en amusement, waarin de filmcensuur wordt uitgebreid tot de particuliere vertoning van films. Als het parlement dit wetsontwerp goed keurt, mogen ook de beslissingen van de raad voor de Filmkeuring ni«t meer in het openbaar worden besproken. Tot dusver was de filmkeuringsraad al leen bevoegd films voor openbare verto ning te verbieden, of te censuren. De laatste jaren werden steeds meer films verboden, onder meer „Bonnie and Cly de”, en de meeste films van de Ameri kaanse neger-acteur Sydney Poitier. De meest voorkomende redenen om een film te verbieden zijn gewelddadige scenes, naakte scenes en „impopulaire politieke onderwerpen”. Door de verscherpte censuur van de laatste tijd ontstond in de gegoede krin gen de gewoonte om zelf films te impor teren en deze thuis voor een besloten ge zelschap te vertonen. Volgens het wets ontwerp kunnen films nu ook voor parti culiere vertoning verboden of gecensu reerd worden. Volgens waarnemers betekent de nieu we bepaling dat de filmkeuringsraad nu in het geheim zal moeten werken om controle op particuliere vertoningen te kunnen uitoefenen. Een blad in Johannesburg. „The Star” kritiseerde het wetsontwerp omdat het een „kwade reuk van controle op gedach ten” meebrengt. Terwijl de rest van de wereld progressiever wordt op het gebied van de vrijheid van meningsuiting, doet de Zuidafrikaanse regering een stap te rug. aldus het blad. Het is nu de vraag of de sjah van Iran zijn dreigement zal uitvoeren, vandaag in de conferentie van alle olieprocuderen- de landen (OPEC) aankondiging te doen van de acties van zijn land. Zegslieden hebben al laten dóórsche meren dat Iran een wetsvoorstel op sta pel heeft om naar Venezolaans voorbeeld de belasting op inkomsten uit de olie winning en de „posted price” voor olie eenzijdig te verhogen. Het is voorts mogelijk dat de sjah steun gaat verlenen aan een eventuele afsluiting van de olieleveranties aan het westen door de OPEC-Ianden. Het verbondsbestuur zegt dat het het daarom gewenst acht nog eens met nadruk te verwijzen naar de procedure rond het ac tieprogram van de drie vakcentrales Be oordeeld zal worden in hoeverre de poli tieke partijen in hun verkiezingsprogram ma’s de opvattingen van de vakbeweging, neergelegd in het actieprogram, delen. Ook wordt nog eens gewezen op het standpunt van de vakcentrales dat het nieuwe kabinet en de nieuwe kamerfracties zullen worden beoordeeld op hun daden. „Naar de mening van het NW zal het program van elk kabinet, van welke sa menstelling dit ook Is, moeten worden ge toetst aan de wensen van de vakbeweging, zoals dat ook met het huidige kabinet het geval is’", aldus de verklaring. „Het NVV acht het de eigen verantwoordelijkheid van de politieke partijen uit te maken of zij op een dergelijke basis regeringsver antwoordelijkheid willen dragen en met welke partner(s) zij dat het beste menen te kunnen doen”, aldus het verbondsbe stuur van het NW. UTRECHT De Algemene Christelijke Bond van Vervoerspersoneel is boos op de K.N.V.T.O. Deze werkgeversorganisatie zou namelijk een afspraak over een nabetaling aan de buschauffeurs „op ergerlijke en laakbare wijze” aantasten, door er op ver schillende onderdelen van af te wijken. De bedrijfsgroep wegvervoer van de A.C.B.V. heeft maandag op een landelijke vergade ring in Utrecht een resolutie aangenomen, waarin afkeuring over de handelwijze van de K.N.V.T.O. wordt uitgesproken. De A.B.C.V. zal met de Nederlandse en katho lieke bond van vervoerspersoneel overleg gen, hoe de gemaakte afspraken landelijk of per bedrijf toch kunnen worden gereali seerd als de K.N.V.T.O. haar standpunt niet herziet. De nabetaling houdt verband met de loonmaatregelen in het streekvervoer op basis van het loonstructuurrapport van de commissie-Erdhrink. Deze commissie kwam tot de slotsom dat de werkzaamheden in het streekvervoer en bij de gemeentelijke vervoersbedrijven zo weinig van elkaar afwijken, dat er geen grond is voor toon verschillen. De bonden en de K.N.V.T.O. zijn nu overeengekomen, dat de Inkomens van de chauffeurs in het streekvervoer per 1 januari zullen worden opgetrokken tot het gemiddelde inkomen bij de stedelijke vervoersbedrijven. Afgesproken werd, dat de onderhande lingsresultaten voor de helft een terugwer kende kracht zouden hebben tot 1 maart 1970. Rond de uitwerking van deze over eenkomst doen zich nu moeilijkheden voor, onder meer met betrekking tot de verreke ning van de onregelmatigheidstoeslag en het tegoed aan meritrating over 1970. In de resolutie wordt ook aangedrongen op een snelle afronding van het onderzoek naar de beloning van het niet-rijdend per soneel van de autobusdienstondernemingen, opdat ook functie-indeling en belonings- niveau van deze categorie werknemers kunnen worden aangepast bij die van ver gelijkbare groepen in de gemeentelijke be drijven. De vergadering keurde de voor het rij dend personeel per 1 januari 1971 voorge stelde loonmaatregelen goed. Bovendien heeft hij op de vergadering van het centrale comité een tegenaanval te verwachten van de oude dogmatische vleugel rondom Gomoelka. De berichten dat de zieke en half blinde Gomoelka in bed aan zijn rede voor het centrale co mité werkt, mogen dan verzinsels van de westelijke pers zijn, het is een feit, dat het protest van de „rust-en-orde-lieden” ook in Warschau steeds luider wordt. De oude garde beschouwt het als een blas femie, dat een communistische partijlei der zich op discussies met rebelse arbei ders inlaat en dat de communicatiekana len binnen de partij nu plotseling van be neden naar boven lopen in plaats van om gekeerd. Zonder twijfel zal deze vleugel zich op de plenaire vergadering nog niet gewon nen geven. Het bericht over de onlusten in decem ber en januari in de havensteden is een van de belangrijkste punten op de agen da. In de ogen van de bevolking zullen de nieuwe leiders met dit bericht hun politieke kaliber en de eerlijkheid van hun bedoelingen moeten aantonen. Gierek zal met een economisch concept te voorschijn moeten komen, dat ener zijds, althans halverwege aan de finan ciële eisen van de arbeiders tegemoet komt en dat anderzijds het land niet in een totaal faillissement stort. De arbei ders, door hun successen na de onlusten zelfbewust geworden, zijn ongeduldig. Zij willen concrete toezeggingen van het cen trale comité. Nu heeft de partijleiding weliswaar zeven miljard zloty vrijge maakt om de laagste inkomensgroepen en dat zijn niet de havenarbeiders die de stakingen hebben georganiseerd een compensatie voor de prijsverhogingen te kunnen verzekeren, maar daarmee zijn ook de laatste reserves verbruikt. Van de „grote broer” in Moskou heeft hij geen ondersteuning te verwachten. Om de vol slagen gestagneerde produktie weer op De onderhandelingen in Teheran waren geopend met de eis van de producerende landen om de „posted price” (basisprijs) per barrel ruwe olie, thans 1,79 dollar, te verhogen. Naar verluidt waren de olie maatschappijen bereid om meer dan 202 dollarcent verhoging van de prijs te ac cepteren, in ruil voor een vast akkoord voor vijf jaar. Een van de belangrijkste bezwaren te gen vastgestelde prijzen was dat Irak en Saoedi-Arabië de prijs voor olie die per pijpleiding naar de Middellandse Zee wordt vervoerd, vrij willen houden, in de hoop een prijs te bedingen die in de buurt komt van het eventueel akkoord tussen Libië en de oliemaatschappijen. De uiterst zware onderhandelingen in Teheran vormden een duidelijke blijk van verandering van het machtsevenwicht in de olie-industrie. De producenten zijn gaan beseffen dat de vraag naar hun produkt sneller stijgt dan het aanbod. Vorig jaar bleef de produktie ongeveer een miljoen barrels per dag achter op de ramingen. Dat kwam door een breuk in de pijpleiding van Saoedi-Arabië naar de Middellandse Zee, en door de opzette lijke, door de regering afgedwongen, vermindering van de produktie in Libië. De schaarste werd verhevigd doordat de Europese vraag een half miljoen bar rels per dag sneller steeg dan verwacht was. Enorme hoeveelheden werden via Kaap de Goede Hoop uit de Perzische Golf naar Europa vervoerd. Er heerst een tekort aan tankschepen en de vervoersprijzen zijn met sprongen gestegen De toekomstige ontwikkeling in Polen biedt weinig perspectieven. De enige wer. kelijke sanering: een drastische economi sche liberalisering en onvermijdelijk daarmee gepaard gaand een politieke li beralisering is uitgesloten. Daarvoor ont breekt Giérek niet alleen de moed maar ook de intellectuele fantasie. Dubcek’s tragedie heeft hem in deze weken ongetwijfeld vaak voor ogen ge staan. Niet toevallig liet hij de onrustige bevolking dit weekend via het partijblad van Stettin „Pagere” waarschuwen voor tè vergaande hervormingen, die uiteinde lijk het bestaan van Polen als natie op het spel zouden zetten. Men realiseert zich in Warschau maar al te goed dat Moskou de situatie in Po len als zo ernstig beschouwt, dat het tot interventie bereid is als de gebeurtenis sen van december zich zouden herhalen. De nieuwe partijleider Gierek moet zich met behulp van zijn technocraten van een stabiele operatiebasis verzekeren, waar bij hij de groeiende invloed van de re validerende partizanen onder generaal Moczar heeft te duchten. Dat Moczar, die in december tot lid van het politbureau werd gepromoveerd, niet stil zit bewijzen de benoemingen van twee van zijn nauw ste medewerkers in hoge posities: gene raal Szlachric tot minister van Binnen landse Zaken en Kroeczek tot voorzitter van de vakvereniging. Giereks speelruim te wordt hierdoor aanzienlijk beperkt. van de oliemaatschappij-belangen verte genwoordigen, zouden minder ernstig ge troffen worden, omdat zij voor tweederde in eigen behoeften voorzien. Al eerder zijn de prijsonderhandelingen tussen Libië en een verenigd front van 22 oliemaatschappijen mislukt zodat er thans genoeg OPEC-lander zijn die een harde koers zullen steunen. Libië, dat uit de olie een valuta-reserve van onge veer anderhalf miljard dollar heeft op gebouwd, zou een afsluiting van de olie kraan zeker een half jaar misschien wel een jaar, kunnen uithouden. T WGEL Maan: Volle maan op 10 februari om 8.41 Laatste kwartier op 18 februari om 13.14 Nieuwe maan op 25 februari om 10.49 DEN HAAG. Van de 24.099.791 toeris ten die in 1970 een bezoek aan Spanje hebben gebracht, waren naar schatting 900.000 Nederlanders, aldus heeft het Spaanse Nationaal Bureau voor Vreem delingenverkeer in Den Haag meegedeeld. Mercurius, de planeet die altijd in de nabijheid van de zon vertoeft en daardoor slechts zelden goed zichtbaar is, zal ook deze maand vrijwel niet waarneembaar zijn. Beter is het gesteld met Venus. Deze planeet schittert met weergaloze helderheid aan de ochtendhemel en het zal geen moeite kosten haar te onderscheiden. Venus is thans de helderste „ster” aan het firmament en dat alleen al staat toe haar zonder kans op vergissing te herkennen. Men moet dus kijken voor zonsopkomst, boven de ooste lijke horizon. Mars, die met zijn roodachtige kleur, meteen aan de Romeinse oorlogsgod herinnert, staat aan de morgen- hemel, rechts van Venus. Mars is heel wat zwakker dan Venus, het waarnemen kan echter geen grote problemen scheppen. Jupiter, de grootste planeet van ons zonnestelsel, is eveneens ’s morgens waar te nemen. Jupiter bevindt zich rechts van Mars en is iets helderder dan deze laatste. Deze reuzenplaneet komt dag aan dag groter op, zodat haar zichtbaarheidsduur toeneemt; ze schijnt helder-wit. Saturnus, de planeet met de ring, is ’s avonds zichtbaar, links van het sterrenbeeld Ram. Deze planeet is zwakker dan Jupiter, want niet alleen is zij kleiner maar ook staat zij verder weg. Men kan de planeet die ondanks alles toch een vrij helder hemellichaam is toch redelijk ge makkelijk opsporen. Vanzelfsprekend kan men met het blote oog de ringen niet waarnemen, daarvoor is een teleskoop vereist. Na Jupiter is Saturnus de grootste planeet van ons zonnestelsel. Er zijn nog twee andere reuzenplaneten in ons zonnestelsel, namelijk Uranus en Neptunus, maar deze zijn door hun enorme afstand niet met het blote oog zichtbaar. Op 2 februari stond de maan in conjunctie (samenstand) met Saturnus. De halve maan en de planeet vormen een mooi paar aan de hemel. Op 19 februari staat de bijna halve maan bij de planeten Mars en Jupiter. De volgende planeet waar de maan „aankomt” is vanzelfsprekend Venus; dit gebeurt op 22 februari. De maan doet zich nu voor als een smalle sikkel. Van 31 januari tot 28 februari lengen de dagen met 1 uur en 35 minuten.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 10