MIEL PUS: Gavere techniek van Russinnen gaf doorslag op lange afstand Voorbereidingen jachtseizoen Jan de Jong op nieuw Henco Baars maakt Juventus bood FC Twente 100.000 gulden om eerst in Enschede te voetballen I 00 DOOÖODll 11DSD□D0l^i0^, „Feijenoord is een bijzonder slecht verliezer Programma wereldtitel tennis in 21 steden Henk van Dijk (coach Westduitse rijdsters): Verkerk niet naar Inzell ploegleider bij roeibond zijn come-back op titelstrijd Rieneke Demming vervangt Falkena Zwemtrainers uit Haarlem voor Renners voor I rn Sjapka sprong over 2.21 meter Runners-up-cup gaf winst van 400.000 gulden WK veldrijden toptraining ^•pi»OO|ÓOLi 0 WOENSDAG 3 FEBRUARI 1971 Talentvolle jeugd Hobby fit t-s.v.v. 8 uc. 9 ’ci21®nnrir’r’ Boksamateurs tegen West-Engeland 4 kUMUUUUjui,. ^^mqöocüuu T«r«nt» i" „4' fe J Ruth ver- A Het toernooi 1970-71 zal het laatste zijn in de oude opzet, want daarna begint de Europese voetbalunie (UEFA) met een toernooi, waarvan echter nog niet bekend is hoe het zal worden genoemd en welke clubs zullen mogen deelnemen. Het eer ste toernooi om de Runners-up-cup, die toen nog de jaarbeursstedenbeker heette, vond plaats in 1955 en werd gewonnen door de FC Barcelona, die in de herfst van dit jaar tegen de winnaar van dit jaar zal spelen om het definitieve bezit van de trofee Noël Beard, de oorspron kelijke wisselprijs. Sinds 1968 speelden in het toernooi 64 clubs uit 28 landen een reeks van 870 wedstrijden, die werden bijgewoond door meer dan 15 miljoen toe schouwers, hetgeen neerkomt op een ge middelde van 14.500. Valeri Broemel, de wereldrecordhouder hoogspringen met 2,28 meter, die na een nieuwe operatie aan zijn been een van zijn eerste wedstrijden sprong, haalde 2 meter. 3 2 1 1 1 3 2 3 1 2 1 3 1 ee 00 HDD r De tototips van Miel Pijs luiden: AZ ’67—Utrecht Holland SportNEC --- NAC—MVA7 - PSV—ADO FC TwenteDWS SpartaVolendam ExcelsiorTelstar V W—HDVS - DrenteRBC -- ■- Roda JCEindhoven PECLimburgia AGOWDe Volewijckers ZFC—RCH KAUNAS. De jonge Kestoetis Sjapka, een van de weinige Russische tophoog- springers die gebruik maakt van de Fos- bury-flop, heeft dinsdagavond tijdens in- dooratletiekwedstrijden in Kaunas (Let land) over 2,21 meter gesprongen. DEN HAAG. In de Nederlandse schaatsploeg die zaterdag en zondag deel neemt aan de wereldkampioenschappen voor dames in Helsinki Is Akke Falkena vervangen door Rieneke Demming. ZÜRICH. De organisatie van geopend. Zoals gewoonlijk trekken de nieuwe ploegen bij voorkeur naar zuidelijke streken om zich daar op het seizoen voor te bereiden. Eddie Merckx (tweede van rechts) en Marino Basso, doen dat als leden van de Molteni-formatie, in het Italiaanse Follonica. Zij spreken hier met ploegleider Lamme Driessens (rechts) en directeur sportief Albani. het Runners-up-cup-toernooi heeft in het sei zoen 1969-70 een winst gemaakt van on geveer 400.000 gulden. Dit bedrag wordt in zijn geheel verdeeld onder de voetbal verenigingen (voor elk 6000 gulden), die vorig seizoen hebben meegedaan. Misschien een wat ongenuanceerde uitspraak- maar Pijs heeft aan Feije- noord toch niet al te beste herinnerin gen. Vorig jaar stond de NEC-verde- diger praktisch het gehele jaar boven aan de ranglijst van de -voetballer van het jaar” van Studio Sport. Hij werd aan het einde evenwel (terecht) gepasseerd door Rinus Israel, maar het ioortwn 7 •F.f.C.' (Van onze sportredactie) ENSCHEDE „Juventus had onze spe lers niet beter kunnen oppeppen” aldus de reactie van voorzitter Hilbrink van FC Twente op het verzoek van deze Italiaanse club aan het comité van het toernooi om de Runners-ui cup om alle spelers op 17 februari bjj FC Twente-Juventus te onder zoeken op het gebruik van stimulerende middelen. Op de in dit verzoek opgesloten suggestie dat ook de Enschedese spelers in de wedstrijd te Turijn doping zou zijn toe gepast wilde de heer Hilbrink niet eens ingaan. „Die suggestie past helemaal in de me thode die kennelijk in het Italiaanse voet bal thuishoren. Men neemt het daar niet zo nauw. Dat was me trouwens al eerder gebleken namelijk tijdens de onderhande- lingen met de afgezant van Juventus over VALKEN SWAARD NEC heeft afgelopen zondag gemerkt wat het be tekent als men de euvele moed heeft om Feijenoord met een nederlaag naar Roterdam te sturen. Naast de kneu zingen die verschillende spelers op liepen en de talloze blauwe plekken waarmee men in Nijmegen rondloopt kreeg Miel Pijs bovendien nog een klap van Wim van Hanegem. Pijs: „Ik ben niet kinderachtig, want wij spelen ook niet altijd even lief, maar een klap met de vlakke hand vind ik toch wel iets te ver gaan. Onbegrijpelijk ook dat de scheidsrechter (Brouwer) der gelijke dingen niet heeft gezien. Feije noord is een bijzonder slecht verliezer." En daarna verder bordurend op dit thema. „Feijenoord valt momenteel op geen enkele manier te vergelijken met Ajax. Dat speelt minstens twee klas sen beter". DEN HAAG. De KNWU heeft zes amateurs geselecteerd, van wie later vier renners definitief zullen worden aange wezen, die Nederland zullen vertegen woordigen op het wereldkampioenschap veldrijden dat op 28 februari in Apel doorn plaatsvindt. De zes geselecteerden zijn: C. v.d. Hulst, B. Meijer, A. Scheffer, G. Scheffer, J. Spetgens en G. Wildeboer. Bij de beroepsrenners wordt Nederland vertegenwoordigd door: H. Harings, C. Zoontjens, J. van Katwijk en J. v.d. Vleuten. „Daarom ook gaat de selectiewedstrijd in Eindhoven voor wat betreft de heren niet door. We vinden namelijk dat Ard Schenk zich sowieso heeft geplaatst en dat ook Jan Bazen en Marten Hoekstra zo veel afstand hebben genomen van de overige sprinters dat hun keuze vaststaat en de vierde man was voor ons zonder enige twijfel Jan Bols. Het zou toch on zinnig zijn om als je weet dat dit de vier sterkste sprinters zijn nog een selectie wedstrijd te houden. Dat is weggegooid geld. De jongens moeten speciaal naar Nederland komen, terwijl de uitslag al bij voorbaat vaststaat. Dat geld kunnen we echt wel beter gebruiken.” vereenvoudigen is men echter van dit plan afgestapt en tracht men eerst tot een trainingsopzet met alleen de Haar lemse verenigingen te komen. Of Njord ’59 aan de toptraining mee zal werken werd niet duidelijk, omdat er geen trai ner van deze club op de vergadering aanwezig was. In samenwerking met de KNZB-afge- vaardigden zullen de oefenmeesters nu verder gaan met de uitwerking van de plannen. Loopt alles naar wens dan be staat de mogelijkheid dat ook de overige verenigingen uit de kring bij de centrale training betrokken worden. de speeldata. De loting had uitgemaakt dat de eerste wedstrijd in Turijn moest worden gespeeld maar het was Juventus er alles aan gelegen om dit veranderd te krijgen. Als wij ermee instemden om eers’ in Enschede te spelen en dan pas in Tu rijn konden we zo 20.000 dollar krijgen Daarmee begonnen de onderhandelingen. En toen we daar niet op in wilden gaan vervolgden zij met een bod dat een deel van de recette en dat kon wel eens meer dan 100.000 zijn inhield. Het zou allemaal fijn geregeld worden en wel zo dat niemand er ooit iets van zou merken”. „Samen met de Nederlandse heren- coach Leen Pfrommer heb ik zes jaar ge leden de hardrijdersclub Harderwijk op gericht, die nog altijd bestaat en steeds meer leden telt. Ik heb zelf langebaan- wedstrijden gereden, het schaatsen is mijn grootste hobby”, vertelde Van Dijk. In 1965 slaagde hij samen met Leen Pfrommer voor het bondsoefenmeesters- diploma van de KNSB en in het voorjaar van 1969 voor de cursus ijstrainer. Vier maal is hij met leden van de hardrijders club Harderwijk naar het Westduitse In zeil geweest. Via contacten met burge meester Schwabel van Inzell, die tevens voorzitter is van de Westduitse schaats bond, wérd hij eind september vorig jaar belast met de training van de jeugdgroe pen in Inzell. In Leningrad kwam Henk van Dijk al leen met Monica Pflug op het ijs. Paula Dufter kon wegens ziekte niet van de partij zijn. Het commentaar op het rijden van de nog maar 16 jaar oude Monica Pflug was: „Ze heeft in Leningrad uit stekend geschaatst. Ik ben dan ook dik tevreden. Wel vond ik dat haar 500 meter vrij zwak was. Op de 3000 meter, waarop zij in de tijd van 5.53,3 min. als zestiende en laatste eindigde heb ik haar bewust niet hard laten gaan. Dit vooral niet omdat haar vorige verrichtingen op de 1500 me ter goed waren. De vijfde plaats op de 1000 meter in de tijd van 1.38,8 min. was De heer Hilbrink zei dit na de gebrui kelijke bestuursvergadering van gistermid dag, waarin uiteraard het bericht over de stimulerende middelen was besproken. „Hij heeft ons een goede dienst bewezen: onze spelers zijn geladen”, aldus de heer Hilbrink. Bij de dames ligt de situatie enigszins anders. Nederland mag namelijk met vijf rijdsters inschrijven, maar of dat ook in derdaad gebeurt, is nog een groot vraag teken. De heer Wijnia: „De meisjes rijden op 11 februari een selectiewedstrijd in Eindhoven. We hebben hiervoor uitgeno digd: Atje Keulen-Deelstra, Trijnie Rep, Stien Kaiser, Truus Dijkstra, Annie van Dalsen en Elly v.d. Brom en Ans Schut. Ans valt echter automatisch af omdat die met Henny Roos naar de voor-olympische spelen in Japan gaat. Hoe het met Annie van Dalsen komt, weet ik niet. Annie is met een arm in het gips thuisgekomen, maa. volgens haar trainer Klaas Visser valt het erg mee. Zoals ik het nu kan be zien, rijden die zes meisjes om drie plaatsen of misschien vier. Je kunt na tuurlijk wel vijf meisjes naar Inzell stu ren, maar je moet ook een beetje aan de kwaliteit denken. Als ze sowieso totaal kansloos zijn, is het natuurlijk onzin om ze naar Inzell te sturen. We denken daar om aan drie rijdsters maar mocht het ver schil tussen de nummers één en vier vrij klein zijn, dan schrijven we vier rijdsters in”. DALLAS. De organisatie .World Championship Tennis,” die onder leiding staat van de Amerikaan Lamar Hunt, heeft het programma bekend gemaakt van de toernooien om het wereldkam pioenschap, dat dit jaar voor de eerste keer wordt gehouden. ’s Werelds topspelers komen uit in een reeks van twintig toernooien, waarin hun prestaties via een bepaald puntensysteem worden gewaardeerd. Het eerste toernooi vindt plaats in Philadelphia van 9 tot 14 februari, het laatste in Houston van 8 tot 14 november. De eerste acht spelers van het klassement, opgemaakt na het afwer ken van de twintig toernooien, ontmoeten elkaar in de grote finale, die van 19 tot 21 november wordt gehouden in de Madi son Square Garden in New York. De toernooien worden achtereenvolgens gehouden in Philadelphia, Sydney, Chica go, Miami, Dallas, Rome, Teheran, Bris tol, Washington, Louisville, Quebec, Bos ton, Toronto, Fort Worth, San Francisco, Vancouver, Keulen, Parijs, Wenen en Houston. In totaal dus, de finale meege rekend, elf keer in de Verenigde Staten van Noord-Amerika. De toemooiagenda laat ruimte voor deelneming aan het toernooi om de open Engelse kampioenschappen op Wimble don, dat traditioneel eind juni-begin juli wordt afgewerkt. Het prijzenschema is ongeëvenaard. In elk der twintig toer nooien valt 160.000 gulden te verdienen. De finale is gedoteerd met een totaal prijzenbedrag van 360.000 gulden, waar van de helft ten deel valt aan de uitein delijke winnaar. „World Championship Tennis”, dat 32 vooraanstaande profs on der contract heeft, zorgt voor een ge deelte van het prijzengeld, de rest komt van sponsors in de verscheidene steden, waar wordt gespeeld. Henk van Dijk heeft van Monica Pflug, die in München voor boekbindster leert, hoge verwachtingen. De jeugdige rijdster die ’s winters in Inzell woont, heeft alle Westduitse records momenteel op haar naam staan. Die records zijn: 44,9 sec. op de 500 meter, 1.30,0 op de 1000, 2.33,0 op de 1500 en 5.13,5 op de 3000 meter. Haar slechte tijd op de 500 meter in Leningrad verklaarde Henk van Dijk door het wei nig kunnen trainen aldaar. Evenals de Nederlandse meisjes had ook Monica moeilijkheden met de bochten. Henk van Dijk is er zeer gelukkig mee dat de belangstelling voor het dames- schaatsen in West-Duitsland toeneemt. „Wij hebben momenteel nog geen kandi daten voor de ereplaatsen, maar we heb ben wel een talentvolle jeugd. Monica Pflug is er één van. Over vijf jaar moet de jeugd er zijn.” Henk van Dijk is niet van plan naar Nederland terug te keren. Wel heeft hij zo nu en dan contact met Leen Pfrommer. Zoals twee weken geleden in Heerenveen waar hij toen Hoefl assisteerde bij de Europese kampioenschappen voor heren. Ook op de wereldkampioenschappen voor heren in Gothenburg zal hij Hoefl be hulpzaam zijn. „Wat het schaatsen bij de heren be treft, heeft West-Duitsland in Lichten stein een coming-man. Hij heeft onder meer al eens onder de 40 seconden ge reden (39,9 in Inzell) op de 500 meter. Ik schat het aantal actieve jeugdschaat- sers in de bondsrepubliek momenteel op een kleine dertig. De toekomst voor het schaatsen in West-Duitsland lijkt zonni ger dan ooit tevoren. Voor de wereldkam pioenschappen dames, dit weekeinde in Helsinki, gaan wij ons samen met de Fin se meisjes voorbereiden in Lahti”, aldus Henk van Dijk. Door die grote belangstelling is de Ne derlandse Boks Bond gedwongen een ex- tra-avond in te lassen. De tweede ronde wordt nu gehouden op 27 februari in de Stillosporthal in Zwolle, waarna op 4 maart in Eindhoven de halve finales vol gen. De eindstrijden vinden op 8 maart in het Congres-gebouw in Den Haag plaats. was wel opmerkelijk dat het punten- aantal van de Feijenoord-libero vooral die laatste wedstrijden als een komeet omhoog schoot. Pijs: -Jk heb al eens verteld dat die prijs mij niet zoveel uitmaakte. Op het moment dat Feije noord zoveel succes in de Europacup had, wist ik het al dat Israel tenslotte zou winnen". jaar zijn bedenkt Pijs ook: >,Aan ver dedigers heeft het Nederlands elftal geen behoefte. Dat zit wel goed. Je hebt veel meer kans om door te stoten wanneer je aanvaller bent." De verrichtingen van Pijs bleven echter niet onopgemerkt. Zo infor meerde het kwistig met de geldbuidel rammelende PSV al direct of Pijs geen belangstelling had om deel uit te gaan maken van het illustere elftal dat Lin der onder zijn hoede zou krijgen. Ge schrokken door dit nieuws begon men in Nijmegen druk te delibereren. Het had tenslotte tot gevolg dat PSV de naam van Pijs op zijn lijstje wel kon doorschrappen. De eigenaar van een sportzaak in Valkenswaard tekende een 4-jarig conctract waarover hij nu bedenkt: „Ik ben blij dat ik bij NEC ben gebleven. Ik bij nu 29 jaar en voor 4 seizoenen onder de pannen. Liever 4 jaar bij NEC dan het risico lopen om er na één seizoen bij een topclub naast te staan". (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Voor de twee ko mende roeiseizoenen heeft de Koninklijk* Nederlandse Roeibond Jan de Jong (25) uit Groningen aangewezen als chef-d’equipe voor officiële Nederlandse afvaardigingen naar het buitenland. De laatste twee jaar lag die taak in handen van ir. A. van der Lee uit Arnhem Deze heeft te kennen ge geven niet meer als eerste man te willen optreden. „Ten eerste heb ik er niet ge noeg tijd voor en ten tweede betekent zo’n taak een zware geestelijke belasting”, zei Tony van der Lee toelichtend. „Ik wil er liever een tijdje mee stoppen. Ik ben ook nog lid van het bondsbestuur.” Jan de Jong was enkele jaren praeses van de Groninger studentenroeivereniging Aegir. Zijn eerste officiële optreden zal waarschijnlijk plaatsvinden bij de drie- landenroei wedstrijd tussen West-Duits land, Denemarken en Nederland in het Noordduitse Ratzeburg. DEN HAAG. Henco Baars, de Ne derlandse amateurbokser die na de Olympische Spelen nog maar enkele ma len in de ring is geweest, is een van de twee en zestig inschrijvers voor de Ne derlandse kampioenschappen, die maan dag 15 februari in het Amsterdamse Krasnapolsky beginnen. De inschrijving voor de nationale titelstrijd is de groot ste van de afgelopen jaren. zonder meer geweldig. Ze moest hierop alleen de Russinnen Titova, Statkevitch en Aferina en de Oostduitse Schleiermacher vóór laten gaan. „De tegenvallende prestaties van Broekmans ploeg hebben me verrast. Ik ben de mening toegedaan dat de resulta ten van de Nederlandse meisjes op de wereldkampioenschappen zaterdag en zondag in Helsinki veel beter zullen zijn. Wat mij vooral is opgevallen, is het feit dat de Russinnen duidelijk sterker zijn geworden op de 3000 meter. De techniek van de Russische rijdsters was beter dan die van de Nederlandse. Die gavere tech niek is van doorslaggevende betekenis ge weest op die 3 kilometer. Ik verwacht dat de Russinnen ook in Helsinki snel zullen gaan.” Aan het woord is de Nederlander Henk J. van Dijk, die sinds oktober vorig jaar assistent-trainer van de Westduitse schaatsploeg is. Om de werkzaamheden van bondstrainer Hoefl te verlichten, heeft de Westduitse schaatsbond de nu 42-jarige Van Dijk belast met de oplei ding van de jeugd. Sinds 10 januari van dit jaar heeft hij ook de dames onder zijn hoede. De assistent-trainer van Hoefl is geboren in Harderwijk, van beroep bouwtechnicus en sinds augustus 1969 woont hij in Inzell, waar hij het uitste kend naar zijn zin heeft. Zes van de tien Nederlandse kampioe nen van 1970 zullen in dezelfde gewichts- klasse hun titel verdedigen. Het zijn: Jan Huppen (bantam), Iwan Roesli (veder), Pierre Doorenbosch (licht). Cor Ever- steijn (lichtwelter) John van Schaik (wel ter) en Jimmy Verstappen (halfzwaar). Rudy Koopmans, die vorig jaar kam pioen in het zwaarweltergewicht werd komt dit maal uit in het middengewicht. De Bosschenaar Jo van de Broek, de mid dengewicht kampioen van 1970, kan zijn titel niet verdedigen omdat hij een start verbod heeft wegens een nederlaag door knock out, die hij onlangs in Brussel leed. De meeste belangstelling bestaat voor het middengewicht met vijftien inschrij vingen. In het welter- en zwaarwelterge wicht zijn negen en elf deelnemers aan gemeld. De verdeling van de inschrijvingen over de tien gewichten voor de allerlichtste klasse, het papiergewicht bestond geen belangstelling is: vlieg (1), bantam (3), veder (3), licht (4), lichtwelter (6), aanvrage bij de gemeente, Haarlem J» welter (9), zwaarwelter (11), midden J1“ (15), halfzwaar (6) en zwaar (4). DEN HAAG. De Nederlandse Boks Bond heeft voor de tweede prijswinnaars van de nationale kampioenschappen, waar van de finales op 8 maart in Den Haag worden gehouden, een wedstrijd afgesloten tegen een team uit West Engeland. De ontmoeting wordt op 22 maart in Krasna polsky in Amsterdam gehouden. NEC is met de komst van trainer Wiel Coerver overgeschakeld op het full-professionalisme. Pijs: „Aangezien dit het eerste jaar is verwacht ik er dit seizoen nog niet zoveel van. Het moet allemaal nog groeien. Maar toch geloof ik dat het met het oog op de toekomst een bijzonder belangrijke stap is geweest. Het elftal zal daarom alleen nog maar beter worden”. Ondanks het feit dat zijn naam meer dere keren in positief verband wordt genoemd heeft hij nog niets gehoord van bondscoach Fadhronc. Naast de reden dat Fadhronc uiteraard niet zit te springen om spelers die al 29 (Van onze sportredactie) LENINGRAD „Wat nu precies de oorzaken geweest zijn, die geleid hebben tot het falen van de Neder landse meisjes op de Europese schaatskampioenschappen in Lenin grad, weet ik niet. Wel heb ik ge constateerd dat de Nederlandse ver tegenwoordigsters stijl reden. Voor al op de 500 meter. Het niet kunnen trainen van tevoren op een 400-meter- baan zal hieraan wel mede debet zijn geweest”. T.c.-voorzitter Wierd Wijnia: „Er mo gen slechts vier rijders aan deze wedstrij den meedoen. Ieder land mag namelijk drie rijders afvaardigen plus een extra- rijder als vorig jaar in West-Allis iemand bij de laatste zestien heeft gereden. Dat was alleen Ard Schenk, Jan Bazen wist zich toen niet te plaatsen. Dat betekent dat we met maar vier rijders mogen mee doen. Toen was voor ons de keus niet meer moeilijk. MAC. 4 (Van onze correspondent) LEEUWARDEN. Ondanks de wachtingen van Kees Verkerk, enige da gen geleden geuit, dat hij zo goed als ze ker was van een plaats in de ploeg die deel gaat nemen aan de ISU-sprintkam- pioenschappen in Inzell op 20 en 21 fe bruari, heeft de landelijke technische commissie van de KNSB een viertal rij ders ingeschreven voor deze officieuze wereldkampioenschappen op de sprint. Bij dit viertal ontbreekt de naam Kees Verkerk. Het zijn Ard Schenk, Jan Bols, Jan Bazen en Marien Hoekstra. (Van onze sportredactie) HAARLEM. De trainers van de Haarlemse zwemverenigingen HHC, DWT en DWR hebben zich gisteravond op een vergadering met KNZB-coördi- nator Cees de Vos en adviseur Jan Jis- koot in principe bereid verklaard mee te werken aan de totstandkoming van de toptraining voor de Haarlemse zwem mers en zwemsters. Het was aanvankelijk de bedoeling om een centrale training voor de hele kring Haarlem, waartoe ook VZV (Velsen), HZV (Hillegom) en HPC (Heemstede) behoren, op te zetten. Om de subsidie- (Van onze sportredactie) Op 6 maart wordt in de Omloop van het Volk, het klassieke begin van het profwielerseizoen, de jacht op de vette prijzen voor te bereiden. Eddie Merckx (tweede van rechts) en Marino Basso, doen dat als leden van de Molteni-formatie, in het

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 13