en politiek ^yxl Wegwijs ’71 bA/i Vakantie i 1/P b f f yAT IS HET FIJNSTE WOORD dat je kent? Ludiek vraagje, een VV dezer dagen door een leraar Nederlands gesteld aan een klas van 32 prille havo-leerlingen, ter schriftelijke beantwoording. Een jon gen van 13 antwoordde „raceauto”, een meisje „poneyrijden”. De 30 overi gen kozen zonder uitzondering het woord „vakantie”. •j-w IT LAND VAN ONS telt op j het ogenblik ruim 13 miljoen zielen. Zes miljoen dus bijna de helft zullen straks met vakantie gaan buiten de eigen woonplaats. Vijfenveertig percent van die 6.000.000 zoekt het over de grens; de resterende 55 percent blijft op vaderlandse bodem. Wel, ieder zijn smaak. Ook in Valken burg kun je volop genieten, even als op Texel. Al zal het er hartje zomer wel weer propvol zitten. Zoveel mensen, zoveel zinnen. De één zweert bij bergen en kale rot sen, de ander bij zijn verre zonne- strand. Nummer drie vreet liefst zoveel mogelijk kilometers. Weer een ander is volmaakt gelukkig met een luie stoel in zijn achter tuin, een spannend boek en een koud pijpje bier. V fr1- r OOK EEN VAKANTIE VRAAGT PLANNING v^^wvwwwww^^w^wwwwwwwwwwwwvw^wvwwwwvwww.wvwwwvwwv' HET ZAL U niet verbazen. Vakantie is een gelukzalige staat waar we allen, jong of oud, met verlangen naar toe leven. Een stukje Complete Vrijheid als prijs voor een jaar lang „zwoegen en ploeteren IN VERSCHEIDENE totalitaire landen heeft de kleine man het bijzonder moei lijk. Vooral op het platteland, waar (nog) geen industrie en geen vreemde lingenverkeer is, is het inkomen van de gewone man zo schraaltjes dat hij er maar nauwelijks van bestaan kan. Daar om trekken met name veel landarbei dersgezinnen tegen de tijd dat het va- dat het reisbureau in gebreke bleef. Hoe wapent men zich tegen zulke kwa de kansen? Neem een betrouwbaar, landelijk bekend reisbureau; dan krijgt u in ieder geval een deel van de reis- som terug, als het helemaal mis zou gaan. En verzeker u tevoren tegen wan prestaties van het reisbureau: een as- surantienieuwtje waarover elders in de ze bijlage meer. U WILT desondanks dit jaar niet naar Spanje, Portugal, Griekenland of de Balkan? Dat is uw goed recht en iedereen zal u daarom respecteren moe ten. Maar zij die wèl gaan, moeten die zich deswege onderkruipers, crypto-fas- cisten of „fellow travelers” voelen? Op grond van bovenstaande argumenten zou men zeggen: ook zij hebben, op hun manier, gelijk. En bovendien: is er van- daag-de-dag nog wel één land te noe men, waar de regering niet zo nu en dan een loopje neemt met parlement en burgerrechten; waar geen enkele min derheid gediscrimineerd wordt en waar men niet van tijd tot tijd het woord „klassejustitie” hoort vallen? Nou dan! ER ZIJN ZO’N 160 reisbureaus in Ne derland anno 1971. De grote meerder heid bestaat uit solide, lang-gevestigde organisaties met een prima reputatie. Er zijn ook nieuwkomers die nog naam moeten maken. De concurrentie is he vig, maar alle beloven u gouden va- kantiebergen. Soms kunnen zij hun beloften niet nakomen. Wat er dan ge beurt, leest u elders in dit vakantie- nummer: een lange reeks klachten van gedupeerden die ergens strandden om- Tegen zulke acties valt op ethische gronden weinig af te dingen. Men kan er, als democratisch voelend vrij bur ger, respect voor hebben. Maar de zaak heeft toch ook een andere kant. kantieseizoen aanbreekt, op een schoen en een slof naar de toeristencentra om daar als hulpkrachten wat bij te ver dienen. De oudere mannen en vrouwen o.a. als schoonmakers, bordenwassers en kleine strandventers, de jongens en meisjes als keukenhulpjes, serveuses en kamermeisjes. Op die manier sparen duizenden jongeren in een paar zomer seizoenen hun uitzet c.q. bruidschat bij elkaar, die zij anders onmogelijk zou den kunnen bekostigen. Anderen sturen de zuurverdiende centjes (werkdagen van 14 uur en meer zijn in die seizoen- bedrijven geen uitzondering) naar va der en moeder thuis, opdat er eindelijk een paar geiten, of een ezeltje bijge kocht kunnen worden. Een algemene toeristenboycot zou natuurlijk de eco nomie van zo’n land aanzienlijke schade toebrengen en het gewraakte regiem dus voor grote problemen stellen. Maar zo’n regiem vindt altijd wel middelen om de geleden schade af te wentelen, b.v. via hogere belastingen, op de eigen bevolking. Waarvan dan ook weer de kleine man de dupe wordt BIJNA EVEN belangrijk voor de ge wone man in die landen is het con tact, van mens tot mens, met de bezoe kende vreemdeling, ook al spreekt die zijn landstaal niet. Want reeds de blote aanwezigheid van grote aantallen toe risten uit de „vrije wereld” geeft hem het geruststellende gevoel dat men hem in het buitenland niet indentificeert met het verguisde regiem, ergo: dat hij als mens geacht en gerespecteerd wordt. Zou de stroom van buitenlandse toeris ten nu plotseling wegvallen, dan zou hij zich in de steek gelaten en vergeten voelen, waarmee de laatste strohailm van zelfrespect hem ontvallen zou. VOOR HEN die er eigener gelegen heid op uittrekken zijn de risico’s van een verknoeide vakantie waarschijnlijk wat groter. En dat geldt zeker als men er in het hoogseizoen zomaar op de bonnefooi op uittrekt. Want steeds vaker vindt men dan geen hotelkamer meer die vrij is. En in de badkuip sla pen is ook niet alles. EEN GOEDE planning vooraf kan dit soort onheilen voorkomen. Hebt u uw reisroute ingedeeld en uw einddoel ge kozen, reserveer dan voor de top- maanden ruimschoots van tevoren hotel- of pensionruimte. Adressen, rou tekaarten en reisbeschrijvingen levert (voor leden gratis) de onvolprezen toe ristenbond, waar men op al uw vra gen een antwoord weet. Via diezelfde ANWB geniet u in binnen- en buiten land wegenwachthulp en zelfs via de reis- en credietbrief juridische bijstand. Bij ernstige schade of ziekte worden uw auto en inzittenden zelfs gratis ge repatrieerd. Met een goede bagage- en ongevallenverzekering erbij bent u dan rondom gevrijwaard tegen alle mo gelijke tegenslagen in het buitenland. En overigens: voor- en naseizoen zijn niet alleen veiliger en goedkoper, maar u krijgt ook meer service en persoon lijke aandacht. Meer informaties over het land of de landstreek van uw keus krijgt u voor het binnenland bij de plaatse lijke of streek-VVV’s. Voor het buiten land kunt u terecht bij de nationale verkeersbureaus van de diverse landen in Nederland, welker adressen en te lefoonnummers men ook in dit num mer aantreft. OOK GRIEKENLAND (kolonelsre- giem), Tsjecho-Slowakije (putsch), Por tugal (koloniale oorlog), de Sovjet-Unie (jodenprocessen), Zuid-Afrika (apart heid) en zelfs de Verenigde Staten (Viet- namoorlog) zijn onderwerp van soortgelijke boycot-acties, onder het motief dat massaal toeristenbezoek de gewraakte machthebbers in die landen aan geldmiddelen helpt om him kwa lijke praktijken voort te zetten. SOMMIGE van die landen staan te boek als „politiestaten”, waar je om principieele redenen niet heen zou mo gen. Zo wordt door bepaalde kringen in Nederland als sinds jaren actie gevoerd om b.v. Spanje als vakantiegebied te boycotten. Tot voor kort met weinig re sultaat. Maar sinds het Burgos-proces slaat die actie wat meer aan. En denk baar is dat sommigen onder invloed daarvan deze zomer een andere vakan tiebestemming zullen kiezen. Met verlangen. Maar ook misschien wat de volwassene betreft met gemengde gevoelens. Want vakantie houden wordt óók van jaar tot jaar duurder. In die mate zelfs, dat bepaal- achtergebleven groepen we denken b.v. aan de mensen die van een AOW- pensioen moeten bestaan, en voorts aan de werklozen in de probleemgebieden er nog maar nauwelijks aan toe komen. HET IS VOORAL een kwestie van temperament. En van leeftijd. De kleu ter begeert niet meer dan een nabije speeltuin en heel veel ijslollies. De rij pende jeugd wil de wereld zien, zich omringd voelen door gezellige drukte. Wie wat ouder wordt, hoeft echt zo nodig niet meer. Hij zoekt bij voorkeur de rust die het jachtige beroepsleven hem zo dikwijls onthoudt WELNU, ER IS keus te over voor ie dereen. Al wou u naar Suriname (vlieg- retour f 1000,naar Bali of naar Moskou (gelijk de stoere Hollandse boeren op de foto hiernevens), het kan allemaal prettig geregeld worden. Met of zonder ontbijt, lunchpakket, bad, bidet; in- of exclusief fooien, excur sies, kurtax, kindercrèche, bergschoe nen,waterski’s, huurscooter, zeiljol of wat u verder gehad had willen hebben. Het reisbureau zorgt voor alles, opdat u alleen maar onbekommerd zult ge nieten VOOR DE REST ziet u maar. Doen en laten waar u zin in hebt. Lekker eten en drinken, en u helemaal vrij man (of vrije vrouw) voelen en u vooral niet teveel ergeren aan de kin deren (eigen of andermans), lawaaieri ge campingburen, opdringende inboor lingen of tegen de tent plassende hon den want daarmee vergalt u alleen uw eigen vakantiegenot. Succes ermee en stuurt u een ansicht? AFGEZIEN van de financiën kan ook de keus van het vakantieoord pro blemen opleveren. Want waar moet je heen, nu zoveel vanouds vermaarde vakantielanden niet meer als „comme il faut” gelden? AP

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 15