I EEN STAD WAAR MEN NIET OM HEEN KAN 1 - p R b WOENSDAG 3 FEBRUARI 1971 WEGWIJS ’71 I GOTHISCHE WIJK PANTOFFEL- PARADE OP VERKENNING DIERENPARK l ETEN LUNAPARK Gevel van het stadhuis in de gothische wijk. Patio in Historisch Museum (Via Layetana). ïl OPENLUCHT- MUSEUM STRUISE SCHONEN De Sagrada Familia, onvol tooid pronkstuk van de geniale bouwmeester Gaudi. Ha VX *4 XAAAAA/ViAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA/VtAAAAAA^/'A’ BARCELONA HERMAN CROESEN AAA/\AAAAAAAAAAAAA/V\A/VV\AAAAAAAA/V\AAAAAA/W\A/\AA/V\A/\AAAA/WXA7W\ Stierengevechten alleen op zondag. Barcelona (zie tekst bij kaartje) heeft twee arena’s. Trouwens, er is ook een snelle, zij het snikhete metro die u voor een paar centen naar het stadscentrum voert vanuit de buitenwijken waar u de au to altijd kwijt kunt. SWIÏ DAN ONTWAAKT ook, op de top van de berg Montjuich aan de zuid kant van de Puerta de la Paz, de enorme avondkermis die de hele zo mer continu in bedriji is. Alle denkba re kermisattracties zijn er samenge bracht in een prachtig, feestelijk ge ïllumineerd park een paradijs voor VAN HET Columbusstandbeeld aan het eind van de Ramblas loopt, langs de waterkant, een brede palmenlaan (Paseo de Colon) naar het haven kwartier met zijn typische zeemans- kroegjes en rosse buurt. Direct daar- LIEVER RIJDEN wij door, bergop waarts vanaf het Plaza de Espana en Het is wel een monsterlijk drukke stad. Aan het begin en aan het eind van de Spaanse werkdag rond 9 uur ’s morgens en 7 uur ’s avonds zijn de beide doorgaande hoofdwegen, de Diagonal en Paralelo, één bruisende zee van driftig voortjakkerende auto’s die zich, vijf of zes rijen dik, een weg zoeken naar huis of werkplaats. De doorsnee-Spanjaard is geen erg beste, maar wel een bijzonder tempe ramentvolle autorijder. En dat bete kent dat hij steevast probeert, alle an dere Seatjes (Spaanse Fiats) in zijn rijrichting voorbij te komen, waarbij hij met supreme doodsverachting van rijstrook verandert zovaak hij daar toe de kleinste kans krijgt. VOORAL IN het avondspitsuur, als iedereen moe en prikkelbaar is na de lange, hete werkdag, zijn die twee brede uitvalswegen ware autopistes vol zigzaggende amateur-coureurs die elkaar geen duimbreed ruimte gun nen. Wie dit opwindende spel niet kent, kan de bumper-aan-bumper-ge- vechten op dit tijdstip van de dag be ter mijden. En dat geldt zeker voor buitenlanders, want die hebben als er brokken komen een beste kans op een paar dagen gratis logies ten politie- burele (en wel totdat hun verzekeraar zich schriftelijk garant gesteld heeft voor de schade). OP DE BERG Tibidabo in het wes ten van de stad eveneens een dure villawijk is ook een zomerkermis, kleiner en knusser dan Montjuich, maar meer op de hele kleintjes af gestemd. Het is een gezocht doel voor Spaanse schoolreisjes, met achtbaan, vliegtuig-boven-de afgrond en griezel- kabinet. Ook de tocht erheen eerst met de metro, dan met een antiek trammetje en tenslotte per kabelbaan naar de top is een attractie-op-zich. En datzelfde geldt voor het uitzicht op de stad en de zee. VAN DE PLAZA Cataluna leidt uw weg vanzelf naar de roemruchte Ram blas, een anderhalve km lange, door zware bomen overschaduwde wandel- promenade, geflankeerd door twee drukke rijbanen, waar zich tussen de bloemenstalletjes, vogelverkopers, wel voorziene kiosken en gezellige terras jes Barcelona’s continu-pantoffelpara- de afspeelt. Men kan er voor een paar centen een stoeltje huren en heel die flanerende bonte massa voorbij zien trekken. Men kan er ook eindeloos win kelen in de modehuizen, de juweliers- zaken, de antiek- en kunstnijverheids- winkeltjes, de schoenenpaleizen en de volksbazars die de Ramblas en de zij straten omzomen. Want hier klopt het hart van deze levendige, duidelijk wel varende wereldstad. Wie verder van deze levensader af dwaalt, ervaart dat ook hier de wel vaart slechts betrekkelijk is. De be dompte snikhete achterstraatjes met hun uitgewoonde huurkazernes vormen geen opwekkend gezicht, maar de be woners van deze volksbuurten schijnt dat weinig te deren. Zij leven im mers toch goeddeels buitenshuis en als de middaghitte hun te bar wordt, vluchten zij in de siesta naar de lom merrijke Ramblas waar zelfs op het heetst van de dag altijd verkoeling te vinden is, dankzij de zeewind van de nabije havenkant. IN DE LATE morgenuren kunt u de wagen wel meenemen naar het cen trum. Hartje binnenstad vindt u het gigantische Plaza de Cataluna, begin en eindpunt van elke stadsverkenning, en onder dat groene plein is een even enorme parkeerkelder waar bij na altijd plaats is. Het plein zelf is omzoomd door bankpaleizen en offi ciële gebouwen, maar er zijn ook ge zellige terrassen vanwaar men het bonte leven van de wereldstad voor bij ziet trekken. Hier bevindt zich ook Spanje’s grootste warenhuis „El Corte Inglès” (Het Engelse Hof) dat veer tien verdiepingen telt en over een su blieme airconditioning beschikt. Het is een van de weinige winkelzaken die in de siesta-uren geopend zijn en in die middagpauze komen vele Barceloneten die hun hete kantoren ontvlucht zijn, er even een frisse neus halen. Op de bovenste verdieping is een voortreffelijk restaurant waar men goed en redelijk billijk kan eten. Men heeft er een schitterend uitzicht op de oude stad en op de witte villa’s tegen de hellingen van de Tibidabo - berg in het Westen. aan grenst een dure villawijk in welk» hart zich het uitgestrekte Ciudadela- park bevindt. Dat park huisvest te vens de Zoo: qua aanleg één der mooiste dierentuinen van Europa, ruim opgezet met brede gazons vol bloemen, bosschages en zitjes. Er is onder andere een dolfinarium, maar twee jaar geleden presteerden de dol fijnen er nog niet veel opzienbarends. Inmiddels is een trainer uit Florida aangetrokken, en nu schijnt men met de dressuur welhaast even ver te zijn als in ons eigen Harderwijk. overwegend niet-Spaans publiek. Wel helemaal „echt” zijn de groepen die optreden in de enige nachtclub op de Plaza Real, een prachtig geproportio neerd palmenplein aan de linker kant van de Ramblas, omzoomd door sierlijke Romaanse arcaden. DE RftMBLAS eindigt op een groot plein, de Puerta de la Paz, waar een bronzen Columbus vanaf zijn hoge ge denknaald neerziet op een levensgrote copie van het schip, de Santa Maria, waarmee hij bijna 500 jaar geleden de Nieuwe Wereld ontdekte. Dat his torische karveel mag u voor enkele peseta’s bezichtigen. Op hoogtijdagen wordt het feestelijk gepapoiseerd en verlicht met vetpotjes, een prachtig motief, in de vallende avond, voor een hele serie kleurendia’s! RECHTS AAN de Ramblas een halve km. van het Catalunaplein ligt de Mercado de San José, een reusachtige overdekte markt waar een overvloed aan groenten en fruit, zee- en riviervis, schelp- en schaal dieren, vlezen en worstwaren uitge stald is zoals noordelijke ogen ze vrij wel nooit te zien krijgen. Voor de kleurenfotograaf motieven voor het opscheppen en dat niet aUeen om de kunstig-opgemaakte piramiden van exotische vruchten en groenten, maar ook vanwege de struise schoonheden die hier de koopwaar afwegen en in pakken. Vrouwen en meisjes uit de heffe des volks, jawel, maar konink lijk van houding en gebaar in het trotse besef van hun waardigheid als zelfstandige marktvrouwen, in een land waar de vrouw veelal nog als een soort tweederangswezen geldt. Die markt moet u dan ook zeker niet verzuimen. U zult zien dat wij geen woord teveel gezegd hebben. IN DEZE contreien van de oude stad valt voor liefhebbers van archi tectuur veel te genieten. Een hele Go tische wijk bijvoorbeeld (de Barrio Gotico) die nog geheel de sfeer van de vroege Middeleeuwen ademt. In fel contrast daarmee de bizarre bouwsels van de bezeten bouwmeester Gaudi, wiens onvoltooide kathedraal van de Heilige Familie (Sagrada Familia) met zijn filigrain-torens en overdadig beeldhouwwerk als rariteit wereld faam verworven heeft. ETEN IS in deze stad trouwens geen enkel probleem. Overal langs de bre de avenida’s, maar ook in de smalle straatjes van de oude binnenstad zijn honderden grote en kleine, luxueuze en doodeenvoudige eetgelegenheden, waar men de befaamde Catalaanse specialiteiten serveert zoals Paella „a la Parellada” (rijst met kip, var kensvlees, vis en schaaldieren), „Zar zuela” (een soort bouillabaisse-soep met vele soorten vis, kreeft en pikan te saus), „Polio al Ast” (haantjes van het spit), „Butifarra con Setas” (krui dige worst met champignons) en „Es- cudella” (stamppot van worst, sper- ciebonen en gehakt met broodkruim en specerijen). Wie in de hete siesta- uren geen behoefte heeft aan zo’n machtige schotel die kan, in elke bar en ieder cafeetje, de tapas proberen: kleine snacks zoals inktvisringetjes kruidige gehaktballetjes, gebakken mosselen en zelfs voor de kenners! rauwe putschelpen, waarbij een ijs koud pijpje Spaans bier (goede mer ken zijn Estrella Dorada, San Miguel en Breda) best wil smaken. Maar waag u liever niet aan de Spaanse versie van het belegde broodje, want de kinderen. De volwassenen vinden er een unieke tropische tuin, een enorm sportpaleis waar altijd iets te doen is en een adembenemend panorama op de duizenden lichtjes, diep onder hen, van de metropool bij nacht. Montjuich is dus beslist een moetje voor elke toerist. Een brede autoweg bergopwaarts leidt erheen vanaf de Plaza de Espana, het monumentale plein aan het zuideinde van de Para- lelo-boulevard waar zich ook een der beide „plazas de toros” (arena’s der stierengevechten) bevindt. Wie dit wrede, maar twijfelloos elegante spel met de dood wil zien, kan er elke zon dagmiddag terecht. Maar de entree prijzen liegen er niet om en echte „topsport” is er, hartje zomer, weinig te beleven. Meestal zijn het de z.g. „novilladas”, wat betekent dat zowel de stieren als de stierenvechters begin nelingen zijn. En dat houdt in dat er nog wel eens geblunderd wordt door de torero’s als „het moment van de waarheid” (de genadesteek) daar is. Het resultaat is dan een zinloze slachtpartij die niets elegants meer heeft. - 4 dat bestaat meestal uit een onbehou wen homp oud stokbrood, belegd met een flintertje „jamón Serrano” (dorre, belegen ham) of een paar miezerige plakjes knoflookworst, en dat zonder een schrapje boter! Datzelfde voor behoud geldt voor het taaie lapje bloe deloos vlees dat hier als „bistec” te boek staat, maar met malse Holland se biefstuk alleen de klank gemeen heeft. Een „cordon bleu” daarentegen zal in de betere eethuizen zelfs de meest verwende smulpaap voldoe ning schenken. 1. Pueblo Espanol, entree 6 pes. 2. Montjuich- lunapark, entree 10 pes. 3. Fonteinen (kleur- en lichtspel). 4. Arenas (stierengevechten). 5. Colum- bus-monument. 6. Columbus schip, de Santa Maria. 7. La Pedrera (bizar gebouw van architect Gaudi. 8. Markthallen. 9. Plaza Real (palmen plein). 10. Natuurhistorisch museum. 11. Museum v. Moderne Kunst. 12. Fort Montjuich en stadion. 13. Sportpaleis. 14. Station „Frankrijk”. 15. „Mo numental” (stierengevechten). 16. Universiteit. 17. Kathedraal (gothiek, floodlit). 18. Barrio Gótico (gothische wijk). 19. Picassomuseum, Calle de Montcada 15 (10-14 u. entree 15 pes.). 20. Palacio Güell (toneelmuseum, werk van Gaudi). 21. Pala cio Real Mayor (oude kon. paleis, entree 5 pes.) 22. Sagrada Familia (onvoltooide bizarre kerk v. Gaudi). De dierentuin is in het Ciudadela-park. Entree 5 pes. De hekken gaan in de siësta dicht, maar wie binnen is mag „overblijven”. MAAR OOK elders in Barcelona heeft deze „geniale suikerbakker in steen" zijn wilde fantasieën vorm ge geven, onder andere in het huis „La Pedrera” dat met zijn golvende ge- velpartijen, zijn monsterlijke krullen- balcons van smeedijzer en zijn nacht- merrie-achtige schoorstenen meer ver bijstering dan bewondering wekt. U vindt het op 1 km ten noorden van de Plaza de Cataluna op de hoek van de Paseo de Gracia-boulevard en de Calle de Provenza. langs de enorme fonteinen die zich op sommige avonden baden in een steeds wisselend patroon van water en ge kleurd schijnwerperslicht, naar het Pueblo Espanol, een openluchtmu seum van grote allure, waar niet alleen alle Spaanse bouwstijlen, sinds het jaar 1500 in villa’s, patio’s en hele dorpsstraten gereconstrueerd zijn, maar waar bovendien diverse (ook hier bijna uitgestorven) hand werkslieden hun aloude ambachten beoefenen: leerbewerking, houtsnij werk, glassierkunst, goud- en zilver werk, kunstsmeedwerk e.d. Hun au thentieke produkten zijn niet alleen waardevolle souveniers; ze zijn hier tevens aanzienlijk goedkoper dan in de z.g. speciaalzaken in de typische toeristencentra. Tijdens de weekends en in de zo mer ook op bepaalde werkdagen zijn er in het Pueblo Espanol origi nele dans- en volksmuziek-uitvoerin- gen waarbij de executanten de kle derdrachten van hun streek van her komst dragen. Populair bij de Barce loneten zelf is vooral de Sardana een rustige, stijlvolle Catalaanse volks dans. Maar ook de flamenco-dansers en zangers uit Andaluzië komen er aan bod met hun wilde, temperament volle répertoire. Flamenco-uitvoeringen zijn er na tuurlijk ook te kust en te keur in de vele nachtlokalen van Barcelona, maar die zijn dikwijls niet helemaal (of helemaal niet) authentiek, omdat der gelijke groepen hun repertoire meestal om commerciële redenen „aanpassen” aan de smaak van een ■'■’’V ARCELONA is een van die I steden, waar je niet omheen kunt. Letterlijk niet omdat de beste verbindingen met Zuidoost en Midden-Spanje dwars door de drukke city voeren. Maar ook fi guurlijk niet, want aan sfeer en aan attracties heeft deze metropool zo veel te bieden dat je haar gewoon gezien moet hebben, net als Parijs. Napels en Wenen. BARCELONA, wat moeten we er nog meer van vertellen? Dat het tientallen prachtige kerken en musea op elk gebied bezit, waaronder het meest complete Picassomuseum ter wereld sinds de Meester het vorig jaar een groot aantal van zijn be roemdste werken schonk? Dat er on telbare fiestas, volksdans- en muziek concoursen, bonte optochten en pro cessies gehouden worden bij dag en bij nacht? U zult het allemaal zelf wel zien als u de stad en de mensen wat beter leert kennen. Hartelijke gastvrije, en hulpvaardige mensen die de vreemdeling zelden of nooit zullen „flessen”, en die. steenrijk of straat arm, een levensblijheid uitstralen waarop wij nuchtere noordelingen ja loers zijn. Maar dat zal zijn oorzaak wel vinden in het milde klimaat. Paralelo Paralelo Paralelo Paralelo 8 10 19 Ciudadela- 9 Puerta] Paseo de Colon 6 'O 8 W cd park met dierentuin Plaza- de Plaza I de Univer- I sidad o 3 PM O 22 i "za- de Pernando Iro- ven- Ck 21 8 I. <d Berg en park Montjuich \“o 1 ■fe--- xO' 7/ A -"A

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 17