GEEN NACHTMERRIE WORDEN LEGIO KLACHTEN OVER EN KLANTENMISLEIDING LAAT UW „DROOM - VAKANTIE” „Stel reisbureau^ die in gebreke blijven wettelijk aansprakelijk' PROBEREN ANNULERING CONTROLE LAGE PRIJS REGELEN FATSOENLIJK NIET ZO ERG PREMIE KWIJT öri WOENSDAG S FEBRUARI 1971 WEGWIJS ’71 e 'e 4' f d JOHN BINDELS t r II WV«MMRfVVVVWVVVVWVVW«RFtfVVVlVVWW is iè tt !e k ?- 1 zonder geld ergens in het buiten land strandt. Hij krijgt dan in ieder geval ƒ750 vergoed om naar huis te kunnen komen. Maar verder wil deze federatie niet gaan. Garanties vooraf moeten maar in een wet ko men vast te liggen, vindt zij. De concurrent, de Algemene Vereni ging van Reisbureaus, denkt er an ders over. Die sleutelt nog moei zaam aan een garantieregeling voor de vakantieganger, die ieder risico moet uitsluiten. Het komt neer op een fonds, waaruit alle mislukkin gen worden betaald of ze nu vóór of na het vertrek zijn ont staan voor zover de reisorgani satie daarvoor aansprakelijk kan worden gesteld. Op dit moment is die aansprakelijkheid een moeilijk punt. De meeste reisbureaus probe ren zich er onderuit te praten, als een teleurgestelde vakantieganger bij hem aankopt om schadevergoe ding voor een vakantie, die overi gens op zichzelf nooit meer vervan gen kan worden, omdat de meeste Nederlanders maar eens per jaar een reis kunnen maken. k i 9 e e tt e n in dezelfde week hebben meegemaakt. Zij hebben echter nog niet officieel bij de reiskamer geklaagd en die gaat alleen maar in op officieel ingediende klachten. WAAR HET op neer komt is dit: de dame had in feite niets geannu- De dame in kwestie heeft ons laten weten dat zij ervoor bedankt, haar ge lijk te verkopen voor f 31,30. Zij voegt hier aan toe dat zij en zoiets telt met de jaren iemands leeftijd zwaar der door de afgelasting van de reis door Europa Express zo laat in het seizoen dit jaar nergens anders meer terecht kon voor een zonnige zomer vakantie. leerd. Europa Express had een reis afgelast. Maar intussen was de dame haar 31,30 kwijt om haar vooruitbe- 150 gulden terug te krijgen, i die vere is n it e a n n d s. r r e J. d e Maar intussen heeft de Reiskamer het bureau White Cars bindend ver oordeeld tot betaling van een schade vergoeding van 35 gulden per persoon aan enkele klagers. Er melden zich nóg zes klagers, die allen dezelfde reis We kennen wel een zogeheten Reiskamer, maar de consument heeft daar geen enkel aandeel in. Die kamer maakt er zich in de Het echtpaar komt terug en meldt onder meer: het toilet op onze kamer was zo erg kapot, dat alles over de badkamervloer liep, als je het door spoelde. Tijdens ons verblijf wilde of kon men het niet repareren. Het „ge riefelijke dakterras” is een chaos van waslijnen en opgeslagen matrassen. Er is maar uit een hoekje van het hotel uitzicht op zee, door een zij straatje, want verder staat er een groot gebouw voor. De „eigen strand cabines” zijn latrines, in gebruik bij iedereen”. Het „zoetwaterzwembad” bevat vol gens de gasten vuil, stilstaand zeewa ter, de „subtropische tuinen” zijn door uitbreiding van het hotel verdwenen, en uit de „prima keuken” wordt eten met haren, stukjes glas en rozedoor- nen opgediend. Er heerst onder de gas ten veelvuldig dysenterie. Een hostess van de Zuid-Europa Stichting kan aan dit alles niets veranderen. teert zich kennelijk het bezwaar dat men niet in staat is voortdurend toe zicht op de gecontracteerde hotels te houden. Zo wist men niet beter, van enkele jaren geleden, of het hotel Ri mini ligt wel aan de open strand boulevard zonder (toen nog) bebou wing ervoor. Hotelplan verklaart verder nog maar één klacht over de genoemde hotels te hebben gehad, maar besluit in overleg met ons de knoop ver vroegd door te hakken en kent beide klagers een schadevergoeding van 10 percent van de prijs toe. Met daarbij de verzekering dat men de hotels nog nader gaat inspecteren. Volgens White Cars is hun stemming verknoeid door één klager, maar men zegt toe hun bezwaren in behan deling te zullen nemen. nog wel moet gaan boeken, zonder dat vooraf de zekerheid wordt ge geven dat de reisorganisatie volle dig aansprakelijk is voor het onge rief, de fouten en mislukkingen, waarvan de consument nog ruim het slachtoffer kan worden. Zover is het nog niet in Nederland. Maar er wordt wel aan gewerkt. De federa tie van reisadviseurs (130 kleinere bureaus) heeft thans besloten aan de annuleringsverzekering, die al 98 percent van de vakantiegangers pleegt af te sluiten, een terugreis verzekering te koppelen. Wie zo’n annuleringsverzekering heeft, weet in het vervolg zeker dat hij niet Europa Express stelt tegenover on» voorts: „het komt ons voor, dat de klacht volledig ongegrond is, hetgeen niet wegneemt, dat wij eventueel be reid zijn haar de premie uit eigen mid delen terug te betalen, onder die voor waarde dat dit onzerzijds geheel on verplicht wordt gedaan en alleen als tegemoetkoming aan een deelneem ster. die de gang van zaken rond het afsluiten van verzekeringen wellicht niet geheel heeft begrepen.” Het afwijzen van aansprakelijkheid is een kwade gewoonte van boekings- kantoren en reisorganisaties. Dit blijkt ook weer uit verdere voorbeelden. meeste gevallen met enkele tientjes boete voor het reisbureau vanaf. Alsof dat een adequate vergoeding is voor een bedorven vakantie. Ook dit instituut zal moeten worden ver. breed en zijn uitspraken minder nadrukkelijk moeten afstemmen op de materiële kant van de zaak. Mo gelijk, dat onder druk van een toe nemende concurrentie tussen de grote touroperators een selectiepro ces ontstaat, waarbij de kwaden het loodje moeten leggen, of zich dienen aan te passen. Het feit dat er een nieuwe Duitse organisatie op de Nederlandse markt is gekomen, die zegt „alles te garanderen wat taling van 150 gulden terug te krijgen, terwijl zij na de afgelaste Turkije-rei» nooit een andere reis had besproken. In een weerwoord tegenover ons houdt de directie van Europa Express vol, dat zij wel voor Griekenland had geboekt. Maai Europa Express kan hiervan kennelijk geen enkel bewijs op tafel brengen. De dame heeft voor geen enkele andere reis getekend dan voor de afgelaste Turkijke-reis. PASSAGES uit brieven van teleurge stelde vakantiegangers: „Het hotel op Ibiza stond in de folder aangeduid als „modern eerste klasse hotel.” De muizen speelden er in de eetzaal. Vele gasten leden aan darminfectie, maar de hostess had meestal geen tijd om van haar uitstapjes de be stelde medicijnen mee te brengen” „Voor een vierdaags reisje naar een hotel in Heelsum betaalden wij 160 gulden per persoon. Wij kregen er een armoedige kamer met planken onder de matrassen tegen het doorzakken, twee ver veloze keukenstoelen en een ver bogen oude kast, die niet dicht kon. Het algemene toilet op de gang was kapot.” De jeugdreis naar Sorrento zelf was zeer geslaagd, maar de reis- leiding die wij troffen was ronduit miserabel. De reisleidster, die twee weken bij ons zou blijven, werd de eerste maandag al terug geroepen. Een week later kwam er een reisleidster, die eigenlijk geen tijd voor ons bleek te heb ben en die ons nog eens 900 lire extra liet betalen voor een excur sie die voor een eerdere groep gra tis was geweest.” „Einde nacht in Wien, stond er in de folder. Wij hebben urenlang door Wenen gereden met de bus, en maar zoeken en maar zoeken naar onze slaapgelegenheid, want die konden zij namelijk niet vin den. Chauffeur en reisleider waren daar net zomin bekend als wij.” „Op het vliegveld van Malaga hebben we achttien uur doorge bracht. Mijn man moest ’s maandags weer werken. Dat liep natuurlijk ook mis, want om acht uur 's morgens kwamen wij pas thuis.” „Vaak moet men, als men alleen is in een reisgezelschap, vechten om een eenpersoonskamer te krij gen, die men heeft besproken en waarvoor men extra heeft betaald”. er in de programma-brochure” staat en die de zwaartekracht van haar omzet tot gelding kan brengen in de arrangementscontracten, heeft hier en daar al benauwenis veroor zaakt in de Nederlandse reiswereld. Het kernpunt is dat iedere vorm van misleiding, waaraan reisbu reaus zich schuldig maken, moet re sulteren in een wettelijke aanspra kelijkheid voor schade, die de va kantieganger daardoor wordt toe gebracht. Alleen dan is het moge lijk een vakantie ook werkelijk on bezorgd te „genieten”. ER ZIJN nog meer noemenswaardi- ge kanten aan deze zaak: De directie van Europa Express stelt tegenover ons dat de Turkije-reis niet kon door gaan „om u vanzelfsprekend bekende redenen (Cholera-epidemie)”, die een eerdere Turkije-reis ook al parten zou den hebben gespeeld. Maar de cliënte heeft Europa Express laten weten dat de reis niet doorging „wegens onvol doende belangstelling.” Bij haar na vraag ontkende men dat dit iets met cholera gevaar te maken had. doorgegeven en dat alleen aan het vervoer van de vakantiegangers wordt verdiend. Op de vraag of men mis schien niet wel eens al t e goedkope hotels kiest, om de deelneming aan de reis aantrekkelijk te maken, ant woordt White Cars ontkennend. Wel zal men dit jaar het hotel in Colle Isarco niet in het programma openemen, zegt men. Maar dit alleen „omdat de vrouw van de eigenaar een Nederlandse is en die houden er de wind niet onder bij het Italiaanse personeel”. TWEE ERVARINGEN met Hotel plan: Een echtpaar met twee kinderen be taalt in totaal 2400 gulden voor vlieg- treinreis plus veertiendaags verblijf in een hotel in het Tiroolse Seefeld. Er is een half jaar van tevoren be sproken, maar bij aankomst blijkt het hotel geen kamers vrij te hebben. Het gezin wordt voor logies en ontbijt in- gekwartierd in een huis en kan in het hotel warm komen eten. Een Engels reisgezelschap krijgt intussen wél ka mers in het hotel. Na veel protesten wil de hotelier het gezin de tweede week eerst in twee kleine kamertjes stoppen, maar die weigert het. Dan krijgen de ouders uiteindelijk een zeer goede kamer met bad en toi let, maar de kinderen krijgen een ka mertje achteraf in het hotel. Hotelplan blijkt in die tussentijd niet regelend te kunnen optreden, men wist nergens meer andere hotelkamers te krijgen in Seefeld. Grote ergernis dus, voor deze vakantiegangers. het boekingskantoor snellen, doet men daar niets anders dan de fout toege ven en zijn excuses maken. Naderhand roept de vader van het meisje de directie van Centouri Vlieg reizen ter verantwoording, op beschul diging van opzettelijke valse en onjuis te toezeggingen. Het antwoord dat hij krijgt is, dat Centouri haar program ma heeft uitgevoerd en dat men het ook niet kon helpen dat er zo weinig deelnemers waren. Men laat het erbij de hoop uit te spreken volgend jaar tegenover deze bedrogen uitgekomen klant in de gelegenheid te zijn te be wijzen dat het bij Centouri ook nog anders kan Na herhaalde aanschrijving om com mentaar op deze kwestie, kregen wij van de Centouri-directie uiteindelijk ten antwoord dat men geen gebruik wenst te maken van de geboden mogelijk heid tot weerwoord. WEER EEN klacht, die helemaal tot voor het scheidsgerecht van de reisbureaus, de Reiskamer, moet wor den uitgevochten. Reisorganisatie: White Cars. Het betreft een busreis van tien dagen naar een hotel in Colle- Isaro in Italiaans Tirol. Prijs 199 gul den per persoon. White Cars verweert zich fel met het argument dat men voor die prijs niet alles kan verwachten. Niettemin staat dót er in de folder niet bij, en spen deren vakantiegangers er, behalve het geld, hun vakantie aan. De klachten zijn: het hele hotel was vuil, en er was geen personeel om het schoon te maken. De toiletten waren smerig. Het eten was slecht. Het vlees was nooit gaar. White Cars verdedigt zich voor de Reiskamer met het argument dat er in Colle Isarco een onverwachte stof- plaag heerste door de aanleg van een autoweg, en dat daardoor het perso neel van het hotel grotendeels was weggelopen. Later bestrijdt de direc tie de klacht over het slechte eten en betoogt: „met het eten heeft de hote lier alle andere ongerief juist goed gemaakt”. EEN ANDER echtpaar gaat met Hotelplan naar Rimini. Omschrijving van het hotel in de vakantiegids: „hotel aan de strandboulevard, dus dicht bij het strand. Alle kamers met douche, toilet en balkon. Eetzaal en terrassen met prachtig uitzicht op de Adriatische zee. Geriefelijk dakterras met uitzicht op San Marino. Eigen strandcabines”. Prijs 475 gulden per persoon voor twee weken. ZO KAN MEN ook vakanties boeken bij de Nederlandse Reisvereniging (NRV). Dat doet een echtpaar, dat een privéreis wil maken naar een ho tel in Cattolica (Italië) gekozen uit de NRV-gids. Bij aankomst in Catto lica vinden zij een nogal saai hotel. Er zijn behalve zij zelf, maar twee gasten in het grote gebouw. Geen nood, zegt de hotelhouder, de volgende dag komen er veertig Zweden. HEEL WAT VLOTTER, dat moet worden toegegeven, is althans ten dele de afwikkeling van de klachten van gedupeerden van een 22-daagse vlieg reis van twee personen voor ruim 2000 gulden met de Zuid-Europa Stichting naar een hotel in Ericeira in Portugal. Een echtpaar boekt een kamer met eigen bad, toilet en balkon aan de zee zijde in wat de folder noemt „magni fiek hotel met prachtig aangelegde subtropische tuinen, groot zoetwater zwembad, prima keuken”. Bij aankomst beweert de hotellei- ding dat er pas voor later is geboekt en de vakantiegangers worden op een zolderkamer gestopt waarvan de deur nauwelijks open kan door het bed dat er in gepropt staat, waar het dak te laag is om rechtop te lopen, en waar een waslijntje hangt om je kleding over kwijt te raken. Pas na een paar dagen en dankzij langdurig getelefo neer op eigen kosten krijgt men een betere kamer, zij het zonder balkon. in de toekomst niet meer samenvalt. En vervolgens letterlijk: „het voren staande in aanmerking nemende, me nen wij te kunnen stellen dat er on zerzijds geen sprake is van wanpres tatie of dergelijke, op grond waar van een restitutie onzerzijds gerecht vaardigd zou zijn.” De gedupeerde heeft zijn lidmaat schap van de NRV maar opgezegd. Op een soortgelijke manier sleept sinds het voorjaar bij de NRV nog een geval van een echtpaar, dat in Torremolinos speciaal wegens hart klachten een bepaald appartement had gereserveerd, maar dit bij aankomst grofweg niet kreeg. Het kon alleen met bijbetaling duurder terecht. De NRV verschuilt zich, hoewel zij de huur van het appartement destijds schriftelijk bevestigde, thans achter de exploitant van de appartementen. TOEN BEGON er een klein drama. Op weg naar huis viel zij en bezeerde haar knie. Haar dokter zei haar dat het allemaal wel meeviel, dat zij rus tig op 6 september met vakantie had kunnen gaan, maar toch niet meteen al op 24 augustus. En de dame liet Europa Express weten dat zij nu toch wel definitief van de reis naar Griekenland af zag. Men stelde haar gerust: alles is in orde, zij is immers tegen annulering verzekerd? Later werd zij opgebeld door Euro pa Express, met het verzoek of zij de resterende reissom maar wilde stor ten, opdat d ie door de verzekering kon worden vergoed. De dame weigerde dit te doen en dat verwekte nogal wat toom bij het boe kingskantoor, een toon die in woede verkeerde, toen zij uitzocht wie de an nuleringsverzekering was en bij deze de Europesche Verzekering Mij te Amsterdam zelf haar vooruitbe taalde geld terugvroeg. Wel wekte zij bij de „Europesche enige verwarring door een onnodige doktersverklaring over haar kniebles sure bij te sluiten, wat er toe bijdroeg dat het noodlot (of de boosaardig heid?) zich verder tegen haa- keerde Inderdaad komen die Zweden. Zij krijgen tijdens de maaltijden in de ge zamenlijke eetzaal toevallen, schoppen in razernij tegen de deuren, wekken midden in de nacht het hele hotel met luid gegil, en joegen de vrouwen de schrik op het lijf, als zij naar een toilet willen. Het is de bevolking van een Zweedse psychiatrische inrich ting. Weer terug in Nederland schrijft de vakantieganger aan de NRV dat hij best kan begrijpen dat ook geestelijk gestoorde mensen vakantie nodig heb ben, maar dat de zijne daardoor ol- ledig is vergald. Hij heeft zoveel mo gelijk tijd buiten het hotel moeten doorbrengen en meent dat hij recht om een schadevergoeding vraagt. Hij heeft voor de veertiendaagse reis plus verblijf voor twee personen ruim 880 gulden aan de NRV betaald. De NRV laat hem onmiddellijk we ten dat hij niet in een eigen NRV-ho- tel is geweest, maar in een hotel waar de NRV een aantal kamers onder con tract heeft. De NRV noemt de erva ring van de gedupeerde teleurstellend en belooft eens te zullen informeren bij het hotel. Het wordt hoog tijd dat er een paar vastliggende rechten komen aan de zij de van de vakantie-consument. Dat er snel word» ingegrepen als afgesloten contracten niet juist worden uitge voerd, zodat het vakantiegenot zo on beschadigd mogelijk blijft Men drijft handel in vakanties maar men kan er nooit genoes i-ekenin.' mee hnn-ien hoe kostbaar dit niet vom rui! in lanmer king komende goed voor het publiek is. BIJ DE AFWIKKELING in Neder land vergoedt de Zuid-Europa Stich ting zeer vlot ruim 170 gulden prijs verschil voor de kamers, plus de ge maakte telefoonkosten. Het door de klant geëiste smartegeld voor drie we ken verknoeide vakantie eigenlijk niet met geld of wat ook te vergoe den laat echter op zich wachten. Want alles moet eerst via het Por tugese ministerie van toerisme worden onderzocht. De Zuid-Europa Stichting had jarenlang goede ervaringen met het hotel gehad en het is begrijpelijk dat men de zaak dan nu eerst eens wil uitzoeken. Alleen, al die omwegen bevestigen weer eens dat de reisorganisaties in het algemeen zo weinig controle heb ben op de vakantiebestemmingen die zij aanprijzen. Een echtpaar laat, met niet onvoor stelbare huiver, zijn dochter alleen op vakantie naar Italië gaan. Het wil echter zekerheid dat het meisje daar niet alleen zal zitten, en kiest daarom voor een reis met de club 18/30 van Centouri Vliegreizen. Reis en ver blijf van twee weken in Rimini gaan 448 gulden kosten. Met ouderlijke zorgzaamheid wordt nog eens van tevoren nadrukkelijk bij het Centouri-boekingskantoor geïn formeerd of de dochter in het verre Italië toch heus niet alleen gelaten zou worden. Men krijgt er de verzekering dat zij in het hotel met genoeg andere jonge vakantiegangers samen zou zijn, want: als we zouden merken dat ze daar alleen was, lieten we de reis niet doorgaan en zouden we advise ren een andere reis te nemen”, zegt men op het boekingskantoor. Nee, het is een echt jeugdhotel, waar zij heen gaat. De dochter stapt in het vliegtuig, en in de eerste brief die zij haar ouders uit Italië stuurt, staat dat zij daar aan haar lot is overgelaten in een soort Italiaans familiepension, samen met als enige Nederlanders nog een ander meisje en een pasgetrouwd stek Als de ouders met die brief naar MAANDEN LATER bericht de NRV hem ongeveer het volgende: de hotel houder zegt dat andere gasten het in voorgaande jaren nooit erg hebben ge vonden om samen met een groep gees telijk gestoorden met vakantie te zijn, maar wij zullen toch zorgen dat dit f ZIEN ER aanlokkelijk ge gnoeg uit, de folders van de reis organisaties. Maar de dromen die daarin worden voorgespiegeld, kunnen hard tegenvallen. De tries te ervaringen van tientallen va kantiegangers, waarnaar wij thans een onderzoek hebben ingesteld, wijzen dat uit. Die ervaringen be tekenen niet, dat de Nederlandse reisbureaus geen van alle deugen Er zijn goede, minder goede en slechte. Maar waar het om gaat is, dat deze organisaties in het alge meen nog zoveel risico’s laten aan hun cliënten, dat men zich als va kantieganger moet afvragen of men ER KOMEN ook twee verschillende klachten binnen over een 15-daagse vliegreis van White Cars naar Calel- la aan de Costa Brava (Spanje). Prijs 435 gulden per persoon. De klachten betreffen volgens de vakantiegangers te krappe kamers en te weinig eten. De directie van White Cars: „In Spanje zijn de kamers al tijd (hetgeen in zijn algemeenheid on juist is, red.) aan de kleine kant. Maar dat ze je er te weinig eten ge ven, kan nooit waar zijn. Dat zijn zeker bouwvakkers geweest, die erg grote porties gewend zijn”. Uiteindelijk geeft de directie van White Cars wel toe, dat het bezwaar lijk is dat men in Calella een gezin van vijf personen in twee verschil lende pensions heeft ondergebracht, tegen de boekingsovereenkomst in. Ook bij deze reis wijst White Cars met nadruk op de lage prijs. Men zegt dat de hotel- en pensionta- rieven netto aan de klant worden OVER HOTELPLAN kunnen wij zeg gen wat wij ook over de Zuid- Europa Stichting deden: men neemt er de klachten in elk geval fatsoen lijk in behandeling en wimpelt niet bij voorbaat de juistheid ervan af. De klanten krijgen antwoord dat de zaak wordt onderzocht. Ook hier manifes- WIE VERGOEDT dergelijke en an dere vakantie-ellende en ongerief? De reiskamer van de Algemene Ne derlandse Vereniging van Reisbu reaus, die rechtbankje speelt met boe tes van een paar tientjes? En daardoor de „erecode” van de niging overeind houdt? EEN WEER heel wat andere erva ring meldt een oudere dame, die de afgelopen zomer met Europa Express vakantie zou gaan houden in Turkije. Zij had al 150 gulden op de reissom vooruit betaald, plus 31,30 premie voor de verzekering van annulerings kosten. Immers, de klant moet bij an nulering schadevergoeding betalen. De reisorganisator hoeft dat niet, als hij van zijn kant annuleert. Dat laat ste nu, deed Europa Express. Men stuurde op 12 augustus de da me bericht, dat de reis naar Turkije ONVERVULDE BELOFTEN boekingskantoor van Europa Express, maar vond daar bij de andere reis mogelijkheden weinig naar haar zin. Men sprak er met haar over een reis naar Griekenland, maar daar voelde zij niet veel voor, omdat de vertrekdatum daarvan al op 24 augus tus was. Zij ging, volgens haar ver klaring, naar huis met de mededeling - dat zij het allemaal nog eens wilde overdenken. Fraaie folders met witte hotelpaleizen onder een azuurblauwe hemel. De harde werkelijkheid is soms een „dépendance”-kamertje in een morsig achterafstraatje O

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 19