X>e dolgedraaide toeristen kermis aan Spanje's zonne- kust raast rusteloos voort ■■0» WOENSDAG 3 FEBRUARI 1971 WEGWIJS ’71 20 Torremolinos, zeggen ze, moet je gezien hebben, al is het maar één keer. Ve len laten het bij een keer en zoeken dan een rusti ger vakantieoord. Ande- uit terug in deze wrieme lende mierenhoop om de gezellige drukte. Als het je te erg wordt kun je altijd trouwens dromerige stille dorpjes TOERISTEN-CONTAINERS GEEN HAAR BETER t' I UITEENLOPENDE PRIJZEN TORREMOLINOS. Je moet er geweest zijn. In het kakelbonte cir cus van Torremolinos aan de Costa del Sol. Winkelen in de San Mi guel, roerige piste van zakelijke avonturiers. Met de kitsch, de dure mode, het klatergoud. En lekker nijen als churros, crepes en tapas aan kramen en in tapperijen. Dro- ipen op het doezelige strand, met de ballonbuiken, de leurende zi- geunervrouwen en onappetijtelijke consumptietenten. En ’s avonds de feestroes van duizenden vakantie gangers op contactenjacht. Op ter rassen, in kroegen of in zweterige flamencokelders. Je moet geproefd hebben aan de sfeer van de Noga- lera. Waar vrijheidslievende arties ten op de peseta-toer de pleinen met dure idealen hebben gemeubi leerd. Het contrasterende beeld van barrevoetse rebellen en grim mig gemutste jongens van de gu- ardia civil, Franco’s mobiele schrikdraad tegen belagers van het regime. En daar tussendoor de meisjes-van-plezier, de homofielen en de overwinterende AOW-ers, die het rustig-aan lopen te doen omdat een pensioen maar één keer kan worden geconsumeerd. J - 'v v r s - aan de periferie van de toeristenkermis, waar het echte Spanje nog leeft - 1 - *6 m i ppssg SS' 1 nog TORREMOLINOS ER ZIJN appartementen die er amper JOHN BINDELS worden. Maar mis. Het is echt dringen om aan bod te kunnen komen. Dit jaar verwachten wij hier een omzetstijging van 40 pet. Het is de vraag of die toe name goed kan worden opgevangen. De afgelopen zomer waren er al bedden tekort. Alleen in het naseizoen lukt het overal. Begin oktober staat er van alles leeg tegen schappelijke prijzen. Dan ko men er ook aanbiedingen die een paar maanden van woonplaats veranderen de moeite waard maken.” WAT ER NA een tijdje van over is, kun je even buiten Torremolinos, in Benalmadena of in Fuengirola al duide lijk aan wat oudere projecten zien. Ze zijn vaak uitgewoond en slecht onder houden. De reisbureaus letten daar bij het aangaan van contracten wel op, maar zij hebben in het topseizoen niet veel keus. Er is een duidelijke tendens om de ruimste appartementen met de meeste service in de programma’s op te nemen. De personeelsbezetting is nog altijd een knelpunt. Hoe beter die is, des te minder de slijtage, die overigens ook een jaar staan en al ernstige manke menten vertonen. Ze zijn uit de grond gestampt als beleggingsobject met een rendements-garantie voor de verhuren de koper. De prijzen variëren naar de ligging en de kubieke inhoud. De goed koopste kosten, compleet ingericht, ge middeld zo’n 25.000. Indeling: woon kamer, twee slaapkamers, bed, keuken en zonneterras. De bungalows zijn stuk ken duurder: 40.000 moet er al gauw op tafel komen wil het bouwsel die naam verdienen. die van de reisleidster geld voor onmis bare medicijnen Kreeg, omdat ze buiten haar reisgeld niets bij zich had. REISLEIDER Weiss Marbach: „Hier in Andalusië is mij bij herhaling verze kerd, dat Nederlanders, Duitsers en Bel gen bovenaan de lijst van graag ge ziene gasten staan. Ze maken er door gaans geen janboel van. Denen, dat gaat ook nog wel. Maar je moet ze eens horen over Zweden of Fransen.” Nu worden appartementen anders ge ëxploiteerd dan hotels. Zodra zo’n „ha bitation” er staat, proberen de bouwers de flats zo snel mogelijk aan de man te brengen. Er wordt een directeur met een staf van huispersoneel aangetrok ken, die dan weer vakantieklanten voor die appartementen zoekt. Hij doet dat namens de nieuwe eigenaars het liefst op basis van een contract met reisorga- "i sterk afhankelijk is van het verhuur- systeem. Gemiddeld eens per veertien dagen krijgen de appartementen nieuwe bewoners. Dat duurt minstens een half jaar, waarna de overwinteraars komen. Die snelle wisseling is niet bevorderlijk voor de staat van onderhoud. De meeste gasten geloven het wel en de kamer meisjes hebben het zó druk, dat ze alleen aan het oppervlakkige werk toe komen. DE BOUW wordt dus gericht op de piekbezetting. Die moet dan goedmaken wat er in het stille seizoen op toege geven wordt. Zo is het langs de hele Costa. En zo zal het ook worden aan de Atlantische kant, bij Cadiz. Een nieuw gebied met grote mogelijkheden, van waaruit oversteken naar Noord- Afrika kinderspel is. Er staat nu pas een handvol hotels. Maar eer we vijf jaar verder zijn, zal Cadiz ook voor komen in het rijtje Spaanse reisbestem- mingen, dat zo langzamerhand iedere Nederlander van buiten kent. Want er wordt gebouwd in een tempo dat je hier niet voor mogelijk zou houden. Vaak zelfs zó snel dat de kwaliteit eraan op geofferd wordt. nlsaties, die tot zo laat mogelijk in het jaar gasten aan vliegen. Zulke relaties maken ook het eerst aanspraak op bed den in de piekmaanden. Voor een goeie klant doe je wat, nietwaar? En zo kan het dan gebeuren dat af zonderlijke reisbureaus voor dezelfde accommodatie uiteenlopende prijzen in rekening brengen. Voor hotels is het al niet anders. Ik heb verschillen geconsta teerd van 100 tot 300 per boeking, waarbij de arrangementen in ieder op zicht vergelijkbaar waren. Volgens insiders ligt dat aan de slag vaardigheid van de inkopers. Hoe ster ker de organisatie die ze vertegenwoor digen, des te gunstiger hun positie bij de tariefonderhandelingen. De resul taten daarvan leiden wel eens tot com plicaties als de gasten van verschillen de reisbureaus tegen uiteenlopende prij zen in hetzelfde hotel dezelfde kamers en dezelfde verzorging krijgen. Hotel „Isdabe” in Estepona was daar een sprekend voorbeeld van. Daar zaten b.v. Touropa en Airtours een stuk duurder dan de Duitse Neckermann. En er zullen ongetwijfeld ook nog wel goedkopere Andalusië zijn al geen haar beter dan hun soortgenoten, waar ook ter wereld. Ze pakken wat ze krijgen kunnen. Heb ben ze ook maar even in de gaten dat je het spel niet door hebt, dan scheelt dat al gauw tientallen peseta’s op b.v. een tas boodschappen. De klanten blij ven tóch wel komen, is de redenering. Maar dat gaat lang niet altijd op. De AOW-ers die geregeld de sneeuw voor de zon ruilen, hebben zich tot bekwame prijsadviseurs ontwikkeld. Ze kunnen je precies vertellen, waar de garnalen, de tomaten en de wijn het goedkoopst zijn. Dat is in de kleine dorpen. Ergens in een rij van witgepleisterde huizen, waar morsige, somber geklede Spaan- sen er de tijd voor nemen en hun figuur stelselmatig uitleveren aan de zoetig heid. vluchten naar een van de lijks komt te staan wanneer je een bungalow of een appartement koopt, profiteert de huurder tenslotte het meest. Die steekt het geld liever in een onbezorgde vakantie, die voor de mees ten tóch niet langer dan een maand kan duren. in de documentatie gestaan. Wanneer twee mensen de ruimte willen, die in feite voor vier is bestemd, dan kan dat, mits er toeslag wordt betaald. Het tarief in de folders is afgestemd op een opti male bezetting.” Deze jonge vrouw heeft er al zo’n jaar of acht in het reis wezen op zitten. Langer dan twee sei zoenen wil ze niet op dezelfde plaats blijven. Dan wordt het te afgezaagd. Je kent alles, moet steeds dezelfde infor maties herkauwen en met een opge wekt gezicht geboren kankeraars van dienst zijn. Soms maak je ook gasten mee, die beter thuis hadden kunnen blijven. Zoals de vrolijke jongens die niet tegen de liters sangria bij de toe ristische „barbecue” waren opgewassen en van hun appartement een complete arena maakten, waar het glaswerk het moest ontgelden. Of die bejaarde vrouw, HOE DE PRIJZEN in het komende vakantieseizoen worden, is nog niet overal beslist. In het algemeen mikt men op laag-geprijsde arrangementen. Maar tarieven als die van het Skandina- vische reisbureau Spies hoeven Neder landers en Duitsers in geen geval te ver wachten. Die liggen in de goedkoopste categorie wel zo ongeloofwaardig laag, dat je je- afvraagt hoe ze er alleen al voor kun nen vliegen. Dat komt o.a. omdat Spies er niet voor opzij gaat om drie of meer families, die vooraf niet weten met wie ze het appartement delen, bij el kaar te stoppen, terwijl de ruimte daar niet op berekend is. Je bent dan zó in je vrijheid beperkt, dat die vakantie wel eens een bezoeking kan worden in plaats van een opfrisser. Het is boven dien niet onmogelijk dat het geld, dat de Skandinaviërs met dit soort reizen uitsparen, er op een andere manier toch weer op wordt toegelegd. Want de toeristen-verlokkende zakenlieden in VERGELEKEN BIJ twee jaar ge leden, mijn laatste bezoek aan de Costa, is het commerciële spektakel van Torre molinos méér dan een optelsom van Valkenburg, Volendam, Monschau en Spa geworden. Nog iedere week veran dert de beeldlijn van naar de zon reik halzende „toeristen-containers”, die in het topseizoen altijd afgeladen zijn. Je vraagt je af, of het verzadigingspunt dan nóóit zal zijn bereikt. „Voorlopig niet”, weet chef reisleider Christian Weiss Marbach van een groot Duits reisbureau te vertellen. „Het barst nu pas goed los. Het lijkt wel of iedereen hier een keer heen wil. In het begin had ook ik de indruk dat die driftige bouwerij wel nooit rendabel zou LOPEN zal die kersverse vakantie bestemming in de bergen zeker. Ze opent weer mogelijkheden tot het soort romantiek dat we in Spanje al vergeten hadden. Er zouden wel grenzen aan moeten worden gesteld. Flamenco-groe- pen in de sneeuw zijn nog wel accep tabel. Als ze maar niet gaan jodelen. DE VAKANTIE-EXPERTS van Fran co laten intussen niets ongemoeid om steeds meer op te bouwen. Nieuwste project: skiën in zwembroek of bikini in de Sierra Nevada. Er zijn reisbureaus die al met „ge mengde” pakketten komen. Een com binatie van een winter- en een strand- vakantie. De gasten kunnen terecht in voortreffelijke hotels, zoals het geriefe lijke Sol Nieve, op 2000 meter hoogte en 35 kilometer van Granada. Daar be ginnen de stoeltjesliften, die tot 3450 meter gaan. In oktober kan er al volop sneeuw liggen Beneden, aan de kust, kan de temperatuur dan nog oplopen tot zo’n 25 graden. Een bezwaar is nu nog, dat de gasten bij aankomst op de luchthaven Malaga eerst een nacht in Torremolinos logeren en daarna per bus de sneeuw in klimmen. Maar het is niet ondenkbaar dat er een helikopter- pendeldienst komt, die ook dat ongemak ondervangt. ZIJN ER OOK nog normale mensen in deze eeuwig rinkelende toeristen kassa? Nee, vindt mijn vakantie- buurman Herr Heide. Acht jaar geleden is-ie in Spanje komen wonen. Voorgoed weg uit de Verenigde Staten met al dat schietende en protesterende tuig en al die geweld uitlokkende televisie-uitzen- dingen die de jeugd maar verpesten. Een Duitser die zich graag Amerikaans gedraagt, z’n moedertaal met een zwaar accent spreekt, getrouwd met een van huis-uit Zweeds sprekende Finse en va der van 5 kinderen, van wie de oudsten al voldoende verspaanst zijn om aan de controle van de ouwelui te ontsnappen. Hij zegt: „Iedereen heeft hier een af wijking. Ik zelf niet uitgezonderd. Mijn vrouw verwijt me dag aan dag dat ik de koopziekte heb. Een ongeneeslijke be vlieging om alles massaal in te slaan. En zo heeft iedereen hier wel wat. Van de oorspronkelijke bevolking merk je amper iets „De meesten hier zijn buitenlanders. Ze doen de raarste dingen en houden de dolste feesten. Er is een categorie doorstromers onder. Lieden die hier een zaak, een eethuis of een kroeg be ginnen en na een paar maanden flink in de schuld onderduiken. En intussen wordt de toeristenstroom steeds groter. Dat is voor Torremolinos ook nodig. Want anders lopen de omzetten te sterk terug. De tijd van de exclusieve vakan tiegangers is namelijk voorbij. Die heb ben het verderop gezocht omdat ze bui ten het massawerk wilden blijven. Ze zijn nou te vinden in motorkruisers of bungalows in Marbella of Estepona”. Herr Heide werkt zelf niet. Hij heeft er gewoon geen tijd voor. Inkopen, bij lezen, privé-zaken afhandelen, hier en daar een kop koffie en met de kinderen optrekken. Dan is een dag om vóór je het weet. Een huis kopen? Hij denkt er nog niet over. Als-ie al die onderhouds- problemen om zich heen ziet, dan houdt hij het liever bij huren. Dat doet-ie nu al een paar jaar. En het bevalt hem best. Hij heeft schoon linnen van het huis en een kamermeisje voor de dage lijkse onderhoudsbeurt. Zo wordt hem een hoop ergernis bespaard die kopers niet zo gemakkelijk ontlopen. Van al die lasten, waarvoor je als eigenaar jaar» CHAUFEEUR Tomas Bena Rodriguez, die me langs bochtige serpentines door Granada naar de stille pieken van de Sierra Nevada rijdt, zegt: „Helemaal gelukkig ben ik met al dat gemarchan deer voor toeristen ook niet. In mijn eigen werk zie ik dat er honderden pe seta’s aan de strijkstok blijven hangen aan provisie Wie van Torremolinos naar het Moorse Alhambra wil, betaalt voor een „openbare” auto 2200 peseta’s (ongeveer 115) voor vier man, op en neer. Dat is het gebruikelijke vreem- delingen-tarief als er portiers, recep tionisten of reisleiders aan te pas ko men. Maar kom je rechtstreeks naar ons, dan ben je voor diezelfde rit zo’n 500 peseta’s minder kwijt. Zo gaat het nu eenmaal. Een tijdje geleden moest ik een familielid van Rothschild in de buurt rondrijden. Die man gaf overal vette fooien. Een van mijn collega’s had dat in de gaten en bood mij los uit de hand 250, als hij mijn klant mocht overnemen. Ik moest dan plotse ling ziek worden of zo. Hij wist wel een paar adresjes, waar dat afkoopbedrag dubbel en dwars zou kunnen worden teruggehaald. Ik heb me daar’ nogal kwaad over gemaakt. Zo breek je de zaak alleen maar af”. ren komen jaar-in, jaar- V aanbiedingen zijn, al doet men er goed aan de pakketten en de service te ver gelijken. Behalve de inkoop heeft daar ook het vliegschema mee te maken. Wie voor een chartervlucht boekt, weet dat hij zich strikt heeft te houden aan het retourtijdstip op zijn ticket. Bij zo’n thuisvlucht moet er in het naseizoen zelfs wel eens worden geïmproviseerd als er stoelen dreigen leeg te blijven. Het is dan mogelijk dat het toestel de vlucht langs een omweg rendabel tracht te maken, waardoor het vertrek van de Spaanse luchthaven wordt vervroegd of verlaat. Maar dat blijven uitzonderin gen. INTUSSEN worden steeds meer va kantiegangers zich bewust dat ze voor af goed moeten lezen wat de reisorgani sator nu eindelijk precies aanbiedt. Wor den de toezeggingen niet waar gemaakt, dan heeft de klant recht op schadever goeding. Maar leest hij maar half wat er in de folders staat, dan kan hij te genvallers niet op de reisorganisator verhalen. Reisleidster Philippi: „Wij hebben weinig problemen. Af en toe is er wel eens een echtpaar dat bezwaar maakt om met een ander stel in het zelfde appartement te moeten wonen. Als dat gebeurt, heeft het wel degelijk 'V,

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 20