NOORD-AFRIKA o sa 7 7 teas* v M W - Nieuw en boeiend K waar oost en west elkaar ontmoeten I vakantieparadijs, Wij "3 IS I WOENSDAG 3 FEBRUARI 1971 WEGWIJS ’71 Drenkplaats op de markt in Casablanca. Afdmgen Rabat: het imposante witte paleis waar eens Ben Joussef zetelde. Taboe Sluier en bumoes Prijzen redelijk Bultzitters Rondreizen -1 N NOORD-AFRIKA BEGINT een „andere wereld”, de wereld van de Islam. Zo diametraal „anders” dan onze Westerse samenleving, dat althans het Nederlandse „reiswezen” lang geaarzeld heeft om dit kleurige wereldje in zijn va- kantieprogramma’s op te nemen. En het is dan ook nog maar hele tien jaar geleden dat een overjarige Dakota lelijke eend uit het toen nog prille nest van Martin’s Air Charter met het eerste groepje Hol landse toeristen via de Straat van Gibraltar Afrika binnenfladderde: „donker Afrika”, zoals dat toen nog heette. Een avontuur lijke tocht die in de vroege ochtend op Schiphol begon, in Madrid een nachtstop maakte en vervolgens via Malaga naar Tanger vloog. Casablanca: „poeliers” met hun han del op weg naar de markt. Links een „herenmodemagazijn”. De koopwaar hangt buiten onder het afdak. Steegje in Casablanca’s „medina". De westerse kledij verdringt hier langzaam maar zeker de traditionele „burnoes’ (lang overkleed). ÏR 3 V'i 7 !vy‘- d iM. i - JAN VAN BEEK 3 IN DIE PERIODE zwierf er een Nederlandse gids door de kasbah, die in oen grijs verleden een lied had geschreven. Dat stond op een krake rige grammofoonplaat van 78 toeren. Wie hem ooit gehoord heeft, zal sterven zonder zich te kunnen herinneren wat erop stond. Het muzi kale genie droeg deze plaat dag en nacht bij zich om hem aan te bieden aan de Amerikaanse film ster Betty Hutton, hoedster van de Woolworth- miljoenen, die in die tijd een paleisje aan de rand van de kasbah bewoonde. Hij was ervan overtuigd dat hij haar en haar dollars zou ver werven zodra zij eenmaal zijn 78 toeren zou hebben uitgezeten. Het is niet bekend of het er ooit van gekomen is. Van dat moment af verscheen en verdween Marokko uit de reisgidsen. Sedert enkele jaren neemt het er een vaste plaats in. En Marokko niet alleen. Ook Tunesië, dat door een vooruit strevende toeristische politiek de andere landen van de „Mogreb” (hetgeen „het Westen" be tekent) aan het overvleugelen is. WIE EENMAAL de oriëntaalse sfeer van het andere werelddeel heeft geproefd, vindt het jam mer dat een vakantie geen duizend en een nacht duurt. Hij heeft er echter niet de schatten van de grotten van Sesam voor nodig om er ten minste twee of drie weken te blijven. Prijsvergelijking in verschillende reisgidsen leert, dat een vakantie in Marokko of Tunesië, inclusief de langere vliegreis niet veel duurder is dan een even lang verblijf in Zuid-Spanje of aan de Italiaanse Riviera. Een jongerenreis naar DOOR VRIJWEL alle reisbureaus worden ook rondreizen door Tunesië of Marokko aangeboden: zevendaagse trips, met nachtstops in verschei dene plaatsen, die gemaakt kunnen worden aan het einde, of aan het begin van een langer ver blijf. In de eerste jaren van het massatoerisme naar Spanje, lanceerde men aldaar ook rond reizen. Nieuwe vakantieoorden moeten namelijk een camping in Marokko kost 360 gulden; naar een camping in Torremolinos kost 330 gulden. Volwassenen kunnen met het vliegtuig voor twee weken in een hotel in Bizerta (Tunesië) met vol pension terecht voor 594 gulden, in Hamma- met voor 642 gulden. Eenzelfde pakket voor Tanger in Marokko varieert van 650 tot 750 gul den. Soortgelijke reizen, waarbij men wordt onder gebracht in gelijkwaardige hotels kosten naar Alassio (Italië) 589 gulden, Torremolinos (Spanje) 621 gulden en naar Sitges of Palma de Mallorca rond 550 gulden. Vooral in Tunesië zijn zeer goede klassehotels en ook in de nieuwbouw is getracht, de sfeer van het land zoveel mogelijk te bewaren. Vooral het hotel Salem in Sousse, dat onlangs werd ge opend, is een fraai voorbeeld van die architec tuur. Veel hotels in Tunesië staan onder Euro pese voornamelijk Zwitserse leiding. door voortrekkers worden opengelegd. Voor hen organiseert men trektochten, die weer verdwijnen naarmate het toerisme naar die landen toe neemt. Dan is het ook vrijwel niet meer mogelijk om op verscheidene plaatsen voor slechts een nacht logies te reserveren. De rondreizen in de Mogreb zijn interessant. In Marokko voert de reis naar Casablanca, Ra bat, Meknes, Fez en Marakkesh, de meest be- zienswaardige plaatsen van het land. In Tunesië worden Kairouan, Gabes, Djerba, de oase van Douz en Sousse aangedaan. Het zijn trips voor mensen die niet van een rustige vakantie houden, omdat zij zich willen voldrinken aan nieuwe er varingen en nieuwe dingen. Omdat zij zich op onbekend terrein begeven, geven zij nog de voor keur aan een georganiseerde trektocht. Als Afri ka meer wordt opengelegd, zullen zij met de auto, de tent of de caravan gaan. Hoewel de gesluierde vrouw tegenwoordig dank zij de Marokkaanse gastarbeiders ook in Europa is geïmporteerd, blijft zij een beziens waardigheid. Anders is het om zelf een beziens waardigheid te worden in een gebied waar alle vrouwen haar sluier nog niet hebben afgelegd. Het wordt echter steeds moeilijker om dergelijke gebieden in de Mogreb te vinden. Men moet er voor in de dorpen zijn, want de stedelijke bevol king krijgt overwegend Westelijke kenmerken, behalve dan m de oude binnensteden, die in Ma rokko de „medina’s” worden genoemd, waar de IN DE KASBAH is echter meer te doen dan het kopen van een als ochtendjas te gebruiken berberkleed. Dat de Mogreb uitmunt in bewerkt leer en kunstig geslagen koper, was ongetwijfeld bekend. Dat er hasjies te krijgen en te roken is al wordt dat slechts oogluikend toegestaan was eveneens bekend. Er is alles te koop (maar wel: stevig afdingen) dat het land en zijn impor teurs te bieden hebben en tegenwoordig zorgt alleen de romantische, krotterige entourage er nog voor dat het geen gewone supermarkt is. Het enige dat niet te krijgen is, is alcohol; door de Koran, de bijbel der moslims, verboden en even verwerpelijk geacht als varkensvlees, gokken en doodslag. Vier vrouwen mag de man volgens deze schriftuur hebben, waar tegenover staat dat hij vijfmaal per dag tot Allah moet bidden en een vast percentage van zijn inkomsten aan de armen moet schenken. folklore van de bedeesdheid nog in ere wordt gehouden. Aan de lengte van de sluier weten in gewijden ras en staat van de draagster te onder scheiden. De nomaden dragen als overkleed een „burnoes”, de sadsbevolking kleedt zich in djel- labah’s of kecheba’s. Te ingewikkeld om zich er ernstig in te verdiepen, maar wel goed om te onthouden als men in de nauwe straatjes van de kasbah’s een dergelijk kleed wil kopen om er thuis in de vroege ochtend de melkboer in open te doen. Vraag dan naar een djellabah, die van een fijnere stof geweven is en niet op een over jarige jutezak lijkt. WIE IN DE KASBAH’S in de dorpen wil foto graferen, zal merken dat veel vrouwen soms bruusk het hoofd afwenden en dat mannen soms aanstalten maken om een aanval op uw camera te doen. De moslim gelooft namelijk dat hij zijn leven zal verkorten, wanneer hij wordt afgebeeld. Telkens als er een portret van hem wordt ge maakt, meent hij iets te verliezen. Door deze be scheidenheid worden de vrouwen beslist niet ge plaagd die in de vele nachtclubs de gasten ver maken met het erotisch simulatiespel, dat buik dans heet. Voor 25 gulden is dat spel te beleven, compleet met kruizemuntthee en afgewisseld door meestal homofiele jongleurs, die een voor liefde vertonen voor acts met theekopjes en bel letjes. Noord-Afrika is door het reiswezen heus te laat ontdekt. ER ZIJN onder vreemdelingen in de Mogreb ontelbare barruzies geweest over de knellende vraag of een kameel twee bulten heeft of één en hoeveel een dromedaris er dan wel zou hebben. Zinloze discussies omdat een dromedaris tenslotte ook een kameel is en officieel „camelus drome- darius” heet. Hij heeft echter slechts één bult en van alle soortgenoten in de Mogreb is hij het talrijkst De Berbers, die de toeristen op een zanderig stuk grond een kameelritje proberen aan te pra ten, hebben voornamelijk dromedarissen in dienst. Vreemdsoortige dieren, die de gekste in wendige geluiden maken wanneer zij zich als een gammele schommel op hun knokerige benen verheffen. Dat gaat gepaard met het klotsen van de interne watervoorraad die zij volgens de boekjes meedragen, met boeren en blazen door een wrak gebit, en met continu blaten alsof zij hun last als een zeer zwaar leed te torsen heb ben. Zo’n ritje loopt meestal uit op een acute aanval van zeeziekte, maar voor de fotografische herinnering dient men echter die kwelling wel te ondergaan. 4- •rt ’fcK 4 .1 -■« '^8 ■7 j iiSWffli,»:. r.v, alii!; uuiiïiW adilii'b -_ii 1 -

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 25