B. en W. overwegen invoering toeristenbelasting Amsterdamse tram en bus weer duurder Minder Schade Deltawerken voor scheepswerven bedraagt 107 miljoen Kerkprovincie in financiële nood D’66 wenst interpellatie Arnhem wordt Voor grondwetswijziging mogelijk weinig steun Regeringscombinatie met PvdA moet iets moe onderweg door melk onderweg triplestad volkstelling nieuws brengen I Rijdt veilig met melk Receptie van koningin Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten MR. VAN MIERLO (D’66): Parkeermeters melkkoeien Motie alarmnummer Minister Bakker in Eerste Kamer: Zeven gemeenten Kardinaal Alfrink: Kamerleden willen NS-faciliteiten voor invaliden Financiële verhouding kerk en staat moeilijke en principiële zaak Bewoners klagen bouwbedrijf aan Gemeentebegroting heeft tekort van bijna 90 miljoen verworpen aangewezen voor uitvoering van groepsregeling WOENSDAG 3 FEBRUARI 1971 2 Gebreken in koophuizen Oorlogsvervolgden Minder inwoners volgens structuurplan - LEGITIEM Daders steekpartij in Den Bosch gepakt 'V: (Van onze Amsterdamse redactie) ADVERTENTIE MR. H. VAN MIERLO ADVERTENTIE (Van onze parlementsredactie) de voornamelijk worden verkregen automatisering. Conducteurs komt op de Amsterdamse tram bijna niet tegen. ARNHEM. Arnhem zal zich in de toekomst ontwikkelen tot een driedelige stad met een half tot één miljoen inwo ners. Aan een triplestad wordt de voor keur gegeven boven een uitbreiding van Arnhem in noordelijke richting, en ook boven een uitgroeien van Arnhem in de Betuwe. DEN HAAG. De aan scheepsbouw bedrijven uit te keren tegemoetkoming in de schade, ontstaan door het uitvoeren van de Deltawerken, beloopt tot nw toe 107 miljoen gulden, Minister Bakker van Verkeer en Waterstaat heeft dit dinsdag middag in de Eerste Kamer meegedeeld. K.V.P.’er Van Schaik zag redenen te over om het grondwetsartikel te schrap pen. Een financiële bijdrage van de staat achtte hij volstrekt legitiem. Het bos was gistermiddag door de principiële bomen DEN HAAG. De fractie van D’66 wil in de Tweede Kamer interpelleren over de volkstelling, ondermeer op grond van de overweging dat redelijk volledige en redelijk betrouwbare gegevens niet door de komende volkstelling worden ver kregen, indien deze op basis van de be staande wet wordt gehouden. In de interpellatie wil D’66 de regering vragen de volkstelling uit te stellen om te bezien, of hetzij door wijziging van de instructies, hetzij door wijziging van wet, algemene maatregel van bestuur of be sluit de uitvoering van de volkstelling kan worden gewijzigd. Het initiatief tot het aanvragen van deze interpellatie is uit gegaan van mej. Goudsmit. De Kamer beslist vandaag of D’66 de interpellatie mag houden. P.S.P.-fractievoorzitter Wiebenga heeft ook een interpellatie aangevraagd. had een af- (Van onze Utrechtse redactie) UTRECHT. De financiële situatie van de Nederlandse katholieke kerk provincie is zeer zorgelijk. Aldus kar dinaal Alfrink gisteren in een inleiding in Utrecht over „kerkopbouwzondag”, die komende zondag wordt gehouden. De reeds jarenlange bestaande tekorten in de meeste diocesen nemen de laatste tijd sterk toe. Deze tekorten worden voor een belangrijk deel versluierd doordat de Kerk niet toekomt aan voorzieningen voor het personeel, die volgens de hui dige gewoontes zeer noodzakelijk zijn. Zo ontbreekt bijvoorbeeld nagenoeg een pensioen voor emeriti-geestelijken. Een pensioen van 7500 per jaar voor alle gepensioneerden zou 110 miljoen ver gen, hetgeen de Kerk niet kan opbren gen. Het totale vermogen van de R.K. Kerk in Nederland wordt op 50 miljoen gulden geschat, aldus de kardinaal. ondermeer: „Met een sterk verdeeld eigen huis gaat men nu trachten alle rode schaapjes in één schaapsstal te krijgen. Dat zal hoge eisen aan de congresleiding stellen, Maar misschien zal dit het begin van meer duidelijkheid zijn, al zal het niet licht vallen zonder meer drieëneen half jaar onduidelijkheid om te smeden”. „Ik zie nog niet dat de drie partijen over eenstemming bereiken over een gemeen schappelijk program”. De fractieleider van de WD, mr. Geert- sema, was verbaasd over wat hij noemde de vrijwillige liefdesverklaring van D ’66 voor de PvdA. Hij vond het onelegant van D ’66 nu er tussen deze partij en de WD een gesprek op de agenda staat. DEN HAAG. Het uit de Grondwet lichten van de reeks bijdragen in de kos ten van kerkelijke pastores en predikan ten kan in de Tweede Kamer vermoede lijk moeilijkheden opleveren. Bij de gro tendeels principiële betogen van de Ka merleden van vrijwel alle fracties werd gistermiddag duidelijk dat volgende week bij de stemming nog wel een enkelvou dige meerderheid te behalen is voor schrapping van artikel 185 van de Grond wet (verzekering van tractementen en pensioenen van kerkelijke leraars), maar de vereiste tweederde meerderheid van de Tweede Kamer na de verkiezingen zou wel eens heel moeilijk te behalen zijn. De regering stelt voor om het bedoelde artikel in de additionele bepalingen onder te brengen. Dat was voor de Kamerleden aanleiding om uitvoerig in te gaan op de vraag of er na het wegvallen van de van hoogst- gepakt de steekpartij die zondagmorgen vier t_ iin-no 1TT van de Polder uit Rosmalen. Het zijn twee Turken. ontstemd over de overhaaste instelling van een commissie die de praktische uit werking van afkoop van de rijksverplich- tingen gaat bezien. „De regering eerst maar eens de discussies over dergelijk principieel punt moeten wachten", vond hij. De heer Jongeling (G.P.V.) wilde de scheiding tussen overheid en kerken zo ver mogelijk doorvoeren. Hij was dan ook tegen enige bemoeienis met de fi nanciën van de kerken. Daar stond de mening van de S.G.P.’er ds. Abma weer tegenover die de binding tussen kerk en staat wilde handhaven. Lijnrecht daartegenover stelde de CHU- woordvoerder mrr. Scholten zich op: „Tussen de visie van dit kabinet en van onze fractie gaat een diepe principiële kloof”, zei hij. De heer Scholten kon zich verenigen met de conclusies (na enkele tientallen jaren gevormd) van de com- missie-Van Walsum die een vorm van subsidiëring inhouden. Hij toonde zich Dit is gebleken uit het ontwerp-struc- tuurplan, dat B. en W. ter tafel hebben gelegd. Bij de gehele ontwikkeling van de triplestad Arnhem zal het vliegveld Deelen een belangrijke rol gaan vervul len, als aanvoervliegveld en als vliegveld voor kleine zakenvliegtuigen. Van bijzonder belang wordt ook geacht de centrale ligging van Arnhem ten op zichte van Schiphol en de grote Duitse vliegvelden. Dringt direct door tot aan de haard van de pijn Reumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer 'er verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Vlgesal diep op de weefsels in tot aan de ■aard van de pijn (zonder oppervlakkige varmtesensatie of irritatie van de huid te eroorzaken) en “doorstraalt” verlichtend cefsels en spieren tot in de gewrichten, teumatische pijnen en stijfheid maken poedig plaats voor een durend gevoel van erlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt 1 Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De Tweede-Kamerle- den Oele en Egas (P.v.d.A.) willen dat de spoorwegen aan invaliden met meer dan 80 percent invaliditeit dezelfde faci liteiten verlenen als aan 65 plussers. Zij hebben staatssecretaris Keijzer van Verkeer en Waterstaat schriftelijk gevraagd zijn invloed bij de NS aan te wenden voor doorvoering van de rege ling die zij wensen. HEERHUGOWAARD. Een twaalftal bewoners van patiobungalows in Heer- hugowaard heeft de rechtbank in Alk maar gevraagd beslag te laten leggen op eigendommen van het bouwbedrijf N.V. Van Duimen in Venhuizen. Dit, omdat de door dit bedrijf geleverde woningen zeer veel gebreken vertonen. De bewoners eisen schadevergoeding. Er is volgens hen met de gebruikte materialen op alle mo gelijke manieren de hand gelicht. Alle bewoners hadden de koopsom reeds vol daan, toen de woningen wind- en water dicht waren. nauwelijks meer te zien toen bleek dat de V.V.D., bij monde van de heer Geurt- sen, akkoord ging met het regeringsvoor stel, te weten schrapping, maar geen en kele financiële binding van kerk en staat wenste. Met dit laatste was de heer Franssen (P.v.d.A.) het eens, waarna dui delijk werd dat zijn fractiegenoot Voogd een andere stroming in de P.v.d-A.-Ka merfractie vertegenwoordit die wél sub sidiëring wenst. Het tegelijkertijd behandelde voorstel om de Wet Premie Kerkenbouw nog voor vier jaar extra van kracht te laten, on dervond veel minder moeilijkheden in de Kamer. Met de P.S.P. als uitgesproken tegenstander konden vrijwel alle spre- i kers akkoord gaan met éen aflopende verlenging die inhoudt dat de premie die tot 31 maart dertig percent bedraagt voor de daaropvolgende twee jaar 25 percent zal bedragen en voor de resterende twee jaar 20 percent. vallen in een overigens normaal functio nerende omgeving. Dat betekent naar zijn mening niet dat de overheid de scha de volledig dient te vergoeden. Bedrijven lopen altijd een zeker risico voor moge lijk optredende veranderingen. Het nor male eigen risico móet niet buiteh be schouwing worden gelaten. Schadever goeding vindt alleen plaats daar, waar het eigen risico wordt overschreden. In enkele diocesen, zoals Haarlem en Rotterdam, hebben de stedelijke pa rochies al lang geen reserves meer. De plattelandsgemeenten hebben binnen enkele jaren hun spaargeld opgemaakt, hetgeen volgens de econoom van het bisdom Haarlem tot een debacle zal leiden. (Het tekort in het bisdom Haar lem bedraagt, zoals wij onlangs hebben bericht, 3 miljoen gulden red.). Oorzaken van het geldgebrek zijn verminderd kerkbezoek en de oprichting van nieuwe, geldverslindende instituten en het nemen van kostbare initiatieven, zoals het Pastoraal Concilie. De kardi naal achtte het mogelijk dat de moei lijkheden rond de benoeming van dr. Simonis tot bisschop van Rotterdam ook al niet bevorderlijk is voor het ver trouwen van de gelovigen dat mede be palend is voor de bereidheid bij te dra gen aan de kerk. De naam „kerkenbouwzondag” wordt vervangen door „Kerkopbouwzondag”, omdat, nu er minder behoefte is aan kerkruimte, men zich wil gaan concen treren in de opbouw van een levende gemeente, zo zei de kardinaal. Volgens de kardinaal moet er naast de door de commissie-Van Walsum bepleite sub sidiëring van de kerk door de over heid een drastische verandering komen in de eigen financieringsmoeilijkheden om niet in 1975 volstrekt vast te lopen. (Van onze correspondent) DEN BOSCH De recherche Bossche gemeentepolitie heeft waarschijnkijk de twee daders van uur het leven kostte aan de 26-jarige H. Er zijn tot nu toe van 88 scheepsbouw bedrijven aanvragen om een schadever goeding binnengekomen. Daarvan zijn er 51 behandeld, twee werden afgewezen, 22 kregen samen 12 miljoen tegemoetko ming op basis van de regeling bedrijfs beëindiging en 27 bedrijven kwamen in aanmerking op basis van de aanpassings- of verplaatsingsregeling voor in totaal 73 miljoen. Elf aanvragen zijn nog in behandeling. Hiermee zal circa twaalf miljoen gulden zijn gemoeid. Van de res terende 26 aanvragen zullen er waar schijnlijk tien moeten worden afgewezen. Voor de overige zestien zal ongeveer tien miljoen op tafel moeten komen. De senaat behandelde een wetsvoorstel dat de tegemoetkoming regelt voor ande ren dan oesterkwekers in schade veroor zaakt door de Deltawerken, een wetsont werp dat zonder hoofdelijke stemming werd aanvaard. Dat gebeurde niet alvorens een groot deel van de Kamer zijn teleurstelling er over had uitgesproken dat de voorgestel de regeling niet voor 100 percent de scha de vergoedt, maar een „eigen risico” kent van tien percent. K.V.P.-senator Teijssen zei hiervan dat de Deltawet be oogt nationale voorzieningen tot stand te brengen, zodat de schade ook nationaal moet worden gedragen. De vergoeding moet volgens hem evenredig aan de schade zijn. Minister Bakker wees erop dat in het betrokken gebied als gevolg van over heidsmaatregelen veranderingen optreden in de voorwaarden waaronder bedrijfs matige activiteiten plaatsvinden. De schade betreft echter niet geïsoleerde ge- Verwacht wordt dat Amsterdam op 1 januari 1974 ongeveer 800.000 inwoners zal tellen, 19.000 minder dan op 1 januari van dit jaar. Dit blijkt uit een prognose van het hoofdstedelijk bureau van sta tistiek, opgenomen in een bijlage van de begroting. Voor 1971 is uitgegaan van een daling met 8.000, voor 1972 met 6.000 en voor 1973 met 5.000. Koningin Juliana heeft dinsdagmor gen in het Paleis op de Dam rond zestig bij het Nederlandse hof ge- accrediteerde ambassadeurs voor haar traditionele nieuwjaarsreceptie ont vangen. Prins Bernhard was met een lichte verkoudheid thuis gebleven. Enige honderden kleumende toe schouwers sloegen de komst van de gasten gade. Zij toonden zich teleur gesteld, dat de koningin het paleis aan de achterzijde was binnengegaan, ’s Middags ontving de koningin een dertigtal zaakgelastigden van landen, die in Nederland geen officiële ver tegenwoordiging hebben. Hiervoor kwamen vertegenwoordigers uit onder meer Londen, Parijs en Brus sel. Op de foto arriveert de Indonesi sche ambassadeur, Tasmin Natadinin- grat met zijn echtgenote. B. en W. van Amsterdam overwegen invoering van de toeristenbelasting, zo blijkt uit de ontwerpbegroting. Naar de mogelijkheid hiervan is op het ogenblik een onderzoek gaande. Het gemeentebe stuur hoopt binnen enkele maanden na dere gegevens te kunnen verstrekken. Amsterdam komt nog steeds veel geld tekort: voor dit jaar naar schatting 89,6 miljoen gulden. Toch zien B. en W. ver betering. De begroting voor 1970 kwam immers op een tekort van 101 miljoen uit. Het tekort voor dit jaar zou nog 22 mil joen lager zijn dan het nu geraamde be drag, als de stad niet zo veel oude schul den had die in de voorbije jaren zijn ont staan. De rente over die schulden vergt dit jaar 21,6 miljoen. Hogere bijdragen van het rijk, verho ging van een aantal tarieven en een zo krap mogelijk beleid bij het uitgeven van geld onder meer zuinig-aan bij het aannemen van nieuw personeel en het opvullen van vacatures moeten leiden tot een minder ongunstige uitkomst van het gemeentelijke huishoudboekje. „Hoewel geenszins kan worden gesteld dat de Amsterdamse financiële proble matiek al zou zijn opgelost”, schrijven B. en W„ „kan toch worden opgemerkt, dat de situatie iets minder uitzichtloos is dan een jaar geleden.” B. en W. zien vooruitgang in het overleg met het rijk, dat iets minder krenterig wordt in het geven van geld aan de gemeenten. In een meerjarenplan had de gemeente Amsterdam er eigenlijk al op gerekend dat het rijk weer meer zou bijdragen in de kosten van het openbaar vervoer. Met een geraamd tekort van 33 miljoen is men echter tien miljoen hoger blijven zitten dan waarop in het meerjarenplan was ge rekend. Het tekort bij de tram en de bus is ech ter toch slechts drie ton groter dan vorig jaar. Enerzijds komt dat door de voorge nomen tariefsverhoging die meer dan zes miljoen extra in het laatje moet bren gen anderzijds door bezuinigingen die door men meer grondwettelijke binding afkoop van de verplichtingen door de staat of een vorm van vaste subsidies aan de kerken als ge heel moet worden gekozen. Men was van mening dat de huidige regering al voor afkoop gekozen heeft. De P.v.d.A.-fractie wil eerst het antwoord van* de regering afwachten alvorens haar stem te geven. A.R.P.-woordvoerder Boer- tien wilde eerst een nieuwe regeling zien voor men tot schrapping van artikel 185 overgaat. Die voelde wel voor de afkoop regeling. Dit zei mr. Van Mierlo, fractievoorzitter van D ’66 in de Tweede Kamer, dinsdag middag in een toelichting op de intentie verklaring van PvdA en D '66 om samen met de PPR tot een stembusakkoord te komen. Mr. Van Mierlo meende dat tijdens de drie gesprekken met de PvdA-delegatie was ge bleken dat de meeste voorstellen van D ’66 aanvaardbaar waren. In hoeverre er nog breukpunten kunnen ontstaan kon mr. Van Mierlo op dit ogenblik niet overzien, „al liggen er nog wel verschillen op het ge bied van de woningbouw, gezondheidszorg, de ondernemingsraden en het milieube heer”. Mr. Van Mierlo dacht dat het stembus akkoord met de PvdA op het komende congres van zijn partij op 27 februari met kracht gebracht zal moeten worden, van wege de gehechtheid aan de excentrische positie van D’66. Hij vertrouwde er echter op dat de redelijkheidszin het voorstel er door zal krijgen. Volgens KVP-fractievoorzitter drs. Schmelzer is het nog de vraag of PvdA, D’66 en PPR elkaar vinden. Verder zei hij DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft dinsdagmiddag de P.v.d.A.-motie, waarin werd gevraagd om de grootste spoed te betrachten met de invoering van een eenvoudig en eenvormig alarm nummer, verworpen. De fracties van de P.v.dA., D’66, P.S.P., C.P.N. en de Boe renpartij en de groep-Goedhart stemden vóór aanvaarding. Staatssecretaris Kruisinga (Volksge zondheid) had zich reeds vorige week te gen deze motie uitgesproken. Bij welsla gen van de proeven in Noord-Brabant met een centraal alarm-nummer zal vol gend jaar een landelijk alarm-nummer worden ingevoerd, zo zegde hij de Ka mer toe. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Staatssecretaris Van de Poel (CRM) is van plan de uitvoering van de rjjksgroepenregeling oorlogsvervolg den over te laten aan de sociale dien sten van zeven gemeenten, verspreid over het gehele land. Op dit moment wordt hierover nog overleg gevoerd met de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten en vindt de uitvoering plaats bij elke gemeente afzonderlijk.' De zeven gemeenten zijn: Amsterdam, (voor Noord-Holland); Arnhem, ’s-Her- togenbosch, Den Haag, Groningen, Utrecht en Rotterdam. Zoals gemeld zal binnenkort de rijks groepsregeling voor oorlogsslachtoffers aanzienlijk worden gewijzigd. De staats secretaris had hiertoe vorige maand be sloten ondanks de wens van de meerder heid van de Kamer om een speciale rijks groepsregeling voor deze joodse landge noten te vervangen door een pensioen De commissie van advies in Arnhem zal nu uitsluitend haar adviezen sturen aan deze zeven gemeenten. De dosiers, die in het bezit zijn van de andere gemeenten, moe ten naar deze zeven gemeenten worden opgezonden. De bewindsman tracht hiermee volgens ingewijden opnieuw een der grieven over deze bijstandsregeling voor oorlogsslacht offers weg te nemen. Een der klachten was namelijk dat de arbeid van veel ge meentelijke sociale diensten bijzonder kwetsend kan zijn voor de joodse slacht offers. In juni vorig jaar aanvaardde de Kamer een motie-Voogd (PvdA) waarin om een speciale pensioenregeling werd ge vraagd. AMSTERDAM. Het parkeren in Amsterdam is voor de gemeente een buitengewoon lucratieve zaak aan het I; worden. De totale ontvangsten van de l| parkeerpolitie worden voor dit jaar geraamd op 4,5 miljoen gulden. Daar ;l staat een totaal aan uitgaven tegen- ;l over van 2,1 miljoen, zodat een voor- delig saldo ontstaat van 2,4 miljoen. IB. en W. geven deze cijfers in hun geleidebrief bij de gemeentebegroting. I „Het gunstige verschil ontstaat door I gestadige uitbreiding van het aantal I parkeermeters, verhoging van de ta- I rieven bij de meters en verhoging I van de Rijksbijdrage in de personeels- ;l kosten van de parkeerpolitie”. I; Het verkeer blijft intussen een zor- |l genkind in Amsterdam. „Het parkeer- I beleid” onder meer opgesteld om I het verkeer in gang en de binnenstad i bereikbaar te houden aldus B. en W., „wordt ernstig gefrustreerd II door het gebrek aan personeel dat I I nodig is om de verboden op hun na- Ileving te controleren”. iHet gemeentebestuur meent dat het I;zo moeilijk is om aan personeel te 1 komen en niet alleen bij de poli- i] tie doordat de stad geen (betaal-!; bare) huizen aan te bieden heeft.!; Daarom wordt in de begrotingsbrief nog eens gepleit voor woningbouw ten behoeve van Amsterdammers tot ver in de provincie. VVUVVVtAZVVVVVWVWVVVVVVVVVVVVVWVVVVVVVVVVV i DEN HAAG. „Een regeringscombina tie met de PvdA zal iets nieuws in zich moeten bergen. Er zal iets moeten door-' klinken van een nieuwe politiek, een nieuwe presentatie. In zo’n kabinet moe ten mensen kunnen plaats nemen die niet tot een politieke partij behoren, maar die gewoon de beste kandidaten zjjn. Dat is voor D’66 een belangrijk punt”. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM Tram- en buskaart worden vijftien percent duurder in Amsterdam. Een „enkeltje” op de tram (zonder overstaprecht) gaat zeker zestig cent kosten. Ook de prijs van water gaat vijftien percent om hoog. Het algemeen reinigingsrecht te betalen om de vuilnisbak geleegd te krijgen stijgt met twintig percent tot f 28,80 per jaar. De opcenten op de personele belasting worden met dertig percent opgevoerd. Deze ver hogingen en nog enkele andere, worden aangekondigd in de geleidebrief bij de begroting voor dit jaar die vandaag is verschenen. :x. I

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2