KOSIGIN VEROORDEELT Papa stelt zoon voor Belg kan gestolen auto „terugstelen Mysterie van Kroesjtsjevs memoires VAN DAG TOT DAG commentaar op actuele zaken „AGRESSIE IN LAOS” Amin vormt regering DICK BARTELS Egypte nodigt Israëlische geleerde uit Protest in Pretoria achtergrond in Oeganda Een roerige vijver Fulbright wil „meer te weten komen" Frans-Westduits akkoord inzake gegeven Venlose politie zou advies hebben Spanjaard bekent zestien moorden oorlogsmisdaden NU nog 10% KORTING op al uw bontaankopen 3 WOENSDAG 3 FEBRUARI 1971 China Fulbright BONTMODEHUIS Speciaalzaak in pelterijen Honend Victor Zorza WAGENWEG 146 HAARLEM - TEL 31 65 29 Ruime parkeergelegenheid. DE WINTER DUURT LANGER DAN U DENKT Grote collectie NERTSHOEDEN diverse kleuren 195.— Nerts piècesmantel, vanaf 995.— (Van onze redactie buitenland) De herkomst van het boek „Herinneringen van Kroesjtsjev” is nog steeds het onderwerp van een verwoede pennestrijd tussen de Rusland- kenners. Vooral in de Verenigde Staten en Groot-Brittannië hebben de deskundigen met spitsvondige redeneringen getracht te bewijzen dat het boek respectievelijk zou zijn geschreven door de Russische geheime dienst (KGB)de Amerikaanse geheime dienst (CIA) en door „een derde man”. Er worden tal van namen genoemd van mensen die betrokken zouden zijn geweest bij de memoires. Geheimzinnigheid Succes I 1 I BRUSSEL (ANP). Een dagen geleden door de commandeerde NIKITA KROESJTSJEV gelopen vrijdag de verzekering gegeven dat geen Amerikaanse grondtroepen in Laos zouden worden ingezet, maar hij had Svetlana Stalin: „Ik kan niet begrij pen waarom zij haar vaderland en haar kinderen in de steek liet. Toch maakt haar daad mij meer bedroefd dan boos”. Premier Kosygin: „Stalin was bezig hem tot een van de opvolgers te maken van de oude garde in het Kremlin. Dat betekende dat om te beginnen Beria, maar verder ook Malenkov, Molotov en In Laos is men van mening, dat een grote Zuidvietnamese invasie wel eens zou kunnen leiden tot militaire tegen maatregelen door China. Laos grenst aan China. Er is een heftige beroering ontstaan in de Nederlandse politieke vijver, op het golvende oppervlak waarvan zich de zwa nen met gezichten van Van Mierlo, Schmelzer, Den Uyl, Aarden enzovoort «naterend heen en weer bewegen. De meeste zwanen proberen statig en zelfbewust te doen alsof zij zich in vaste PRETORIA (Reuter) Meer dan hon derd negers hebben gisteren een bus station in Molopane, bij de Zuidafrikaanse stad Pretoria, met stenen bekogeld uit pro test tegen het gebrekkige openbaar ver voer voor niet-blanken. Een neger-chauf- feur en een kind liepen verwondingen op. Een aantal bussen werd beschadigd. Volgens een woordvoerder van de bus onderneming komt dit soort incidenten regelmatig voor. Maandagavond nog had den duizenden negers de bussen met ste- .len bekogeld. Overigens is niet alleen de authen ticiteit van het boek een strijdpunt. Ook uitgeverijen zijn elkaar onderling dat wil zeggen in de commerciële arena, in de haren gevlogen om Kroesjtsjevs me moires. Zo wordt het Westduitse blad „Der Spiegel” ervan beschuldigd zich honend over de herinneringen uitgela ten te hebben omdat het geïllustreerde blad „Stem” dit blad de publicatie rechten afsnoepte. „Der Spiegel” zou 175.000 gulden te weinig hebben gebo den. In Nederland werden de rechten gekocht door het weekblad „Nieuwe Revu”. In een voorwoord van de Engelse versie zegt de Rusland-kenner Edward Crankshaw: „Het was niet nodig om er lang in te lezen ten einde te constate ren dat dit boek echt van Kroesjtsjev is”. Maar Crankshaw beweert dan ook „elk woord van Kroesjtsjev dat sinds 1920 gepubliceerd werd te hebben gele zen”. „Der Spiegel” kritiseert de Kroesjtsjev-biografie van deze Brit en zegt dat het boek vol fouten zit. Wanneer men terdege rekening houdt met al de mystificaties dan blijft er toch een interessante brok Russische historie over. Deze Kroesjtsjeviaanse typeringen bijvoorbeeld: „afdeling vuile trucjes” van de CIA bestaat. Hij vindt alleen dat de Ameri kaanse geheime dienst die trucjes „moet bewaren voor de tegenstander en niet de westelijke wereld moet opschepen met verhalen die het democratische proces schade kunnen toebrengen”. Na dit goede bericht begaf hij zich (in gezelschap van zijn buurman, van wie men juist een week geleden ook een auto had gestolen) naar Venlo. Volgens het verhaal van de Antwerpenaar liet de po litie in Venlo hem zijn wagen zien om vast te stellen of deze inderdaad zijn eigen dom was. Dat bleek het geval te zijn. Tot grote verwondering van de Antwerpe naar kon hij zijn eigendom echter niet mee krijgen omdat de auto na de dief stal reeds twee maal doorverkocht bleek te zijn. Op de dag van de diefstal was de wagen verkocht op de automarkt in Tilburg aan een opkoper uit Venlo. Die had op zijn beurt weer een koper voor het voertuig gevonden. De laatste koper kwam, geraden door vrienden en kennis sen op het idee de gegevens van de wa gen te controleren met de bijbehorende papieren. Toen die niet bleken te klop pen, wist hij gedaan te krijgen dat de opkoper de wagen weer terugnam voor dezelfde prijs. IN EEN ZESTAL artikelen voor het Britse dagblad „Guardian” heeft de deskundige voor communistische zaken, Victor Zorza er op aangedrongen dat een internationale commissie van ge leerden inzage zal krijgen van de oor spronkelijke tekst. Deze commissie zou dan moeten vaststellen of de memoires echt zijn. Zorza die het boek dermate pro-Amerikaans vindt dat alleen de CIA er de hand in kan hebben gehad is van mening dat de KGB de eerste versie van de memoires heeft opgesteld. Daarna werd het, aldus Zorza door de Amerikaanse inlichtingendienst her schreven ten behoeve van anti-commu- nistische propaganda. Wie, zo betoogt hij, zou de wereld willen vertellen dat lometer meer op de teller dan toen hij nog in Antwerpen voor de huisdeur van de eigenaar stond. De Antwerpenaar kwam dit feit te weten van de Belgische politie waar hij een klacht wegens dief stal had gedeponeerd. KAMPALA. (Reuter) Generaal-ma joor Idi Amin, die vorige week tijdens afwezigheid van president Milton Obote in Oeganda de macht in handen nam, heeft gisteren het parlement ontbonden en een nieuwe regering gevormd. Puerto de Santa Maria zestien moorden heeft de praktijk van het K.V.P.-element in het coalitiekabinet. Niettemin was de motie een ontactische zaak. Als het erop aan komt, zouden dergelijke moties in alle partijen kunnen worden aangenomen ten opzichte van andere. Dat dit niet gebeurd is, betekent waarschijnlijk een betere tac tiek maar ook een mindere mate van koers naar een geliefkoosd doel begeven, rechtlijnigheid en beginselvastheid. Op een bepaald moment moeten alle partijen een deel van de eisen laten val len, willen zij met elkaar tot een bepaal de regeerbaarheid des lands bijdragen. Als men de programma’s vergelijkt ziet men dat de V.V.D. en de P.v.d.A. nooit zoveel water in hun wijn zullen kunnen doen dat zij samen zouden kunnen rege ren. Als men de praktijken van het zit tende kabinet vergelijkt met de program ma’s van P.v.d.A., D’66 en P.P.R. dan komt men tot de ontdekking dat niet alleen de V.V.D., maar ook de K.V.P. nooit met deze partijen zou kunnen sa menwerken, tenzij er heel wat essentieels aan haar instelling zou veranderen. Dit „tenzij” wordt nu onderzocht. Het komende P.v.d.A.-congres zal de elemen ten moeten formuleren, die niet aan een mogelijke samenwerking met de K.V.P. zullen mogen worden opgeofferd. Ook D’66 blijkt bereid zich op een eigen minimum-programma terug te trekken om eventuele samenwerking met de con fessionele partijen te vergemakkelijken. Maar het kleur-bekennen wordt nu toch wel degelijk van de confessionelen ver wacht, namelijk het bekennen van een grotere bereidheid tot voortvarende po litieke initiatieven dan uit hun samen werking met de V.V.D. gebleken is. Terwijl aller ogen op de P.v.d.A. zijn gericht in verband met het komende congres, zullen de confessionele partijen zich toch ook diepgaand beraden op de vraag welke koers zij voor de nabije toekomst moeten kiezen. Het gaat name lijk niet zomaar om een willekeurig poli tiek kenmerk, maar om een bindende af spraak met „deze of met de andere” over zeer bepaalde en zeer oelangrijke be- stuursbeginselen voor de komende jaren, en om de instemming daarmee van zoveel mogelijk kiezers. Als de zwanen onzeker blijven zigzag gen en niet ruim voor de verkiezingsda tum met een duidelijk uitgesproken pa troon voor hun samenwerking komen, zal het getal der opgekomen kiezers waar schijnlijk naar verhouding tot de gede monstreerde onzekerheid lager zijn. Dat besef heeft waarschijnlijk de voorman nen van de partijen der oppositie ge bracht tot de initiatieven die op dit ogen blik zoveel beroering verwekken. Voor de V.V.D. heeft de verkiezingsstrijd op deze manier een plezierige inzet. Want de li berale zwaan koerst gedecideerd aan de rechterkant in een rechte lijn en laat daarover niemand in het onzekere. A/WA/WVVVVVVVV\AAA/WVVVVWVWVtAA/VVVVVWVV WVXAAAA/VVVVWVVWWWVWWVVVVVVVWVVVVVVV) Strobe Talbott, die volgens het Westduitse blad „Die Zeit” maanden lang een koffer vol Russische aanteke ningen in zijn bezit heeft gehad. Tal bott was degene die het boek uit het Russisch in het Engels vertaalde. In Washington heeft minister Laird van Defensie geweigerd commentaar te geven over berichten van een geallieerde inva sie, maar wel gezegd, dat daar geen Amerikaanse troepen zijn of zouden heengaan, zulks in overeenstemming met de eisen van het Congres. De Senaatscommissie voor Buitenlandse Betrekkingen heeft Laird en zijn collega van Buitenlandse Zaken, Rogers, ge vraagd „zo spoedig mogelijk” opheldering van zaken te geven. „De vreedzame mensen van de gehele wereld protesteren tegen deze nieuwe Amerikaanse acties”, zo verklaarde Kosi- gin op een officiële lunch ter gelegenheid van het bezoek van Hafez Assad, een van de leiders van Syrië. Tijdens een gisteren ter ere van Assad gegeven diner heeft Kosigin gesproken over de „schandelijke invasie in Laos”. geweigerd zich nader te verklaren, aldus Fulbright. Ook de Republikeinse senator John Sherman-Cooper verzekerde de pers dat geen Amerikaanse of Zuidvietnamese troepen de grens met Laos zijn over schreden. Daarna zei hij echter, dat er geen operatie aan de gang is die zich qua omvang kan meten met de gecombineerde Amerikaans-Zuidvietnamese acties in Cambodja van het vorige voorjaar. Omdat de opkoper die zich de wagen aanschafte op de Tilburgse automarkt te goeder trouw geweest blijkt te zijn, schijnt volgens Nederlands recht de auto hem nu rechtens toe te behoren. Vandaar dat de recherche in Venlo de wagen niet aan de rechtmatige eigenaar kan terug geven. Van de opkoper heeft de Antwer penaar het aanbod gekregen zijn eigen wagen terug te kopen. Hij beweert van de politie in Venlo ingefluisterd te hebben gekregen dat er nog een andere mogelijk heid is: zijn eigen wagen terugstelen. het de Russen zijn geweest die de oor log tegen Finland zijn begonnen. Of dat de Noord-koreanen de oorlog tegen Zuid-Korea ontketenden en niet an dersom zoals de communisten altijd hebben gezegd? In elk geval niet Kroesjtsjev, maar zij die de wereld wil len aantonen hoe agressief de commu nisten altijd zijn geweest.” Zorza zegt dat in de wereld van van daag het noodzakelijk is dat zelfs de MOSKOU (AP) De Russische premier Aleksei Kosigin heeft gisteren voor de tweede maal binnen 24 uur de militaire operaties in Laos veroor deeld en de beschuldiging uitgesproken dat de Verenigde Staten nog steeds agressie bedrijven. Kosigin zei „nieuwe berichten, die ons hebben bereikt tonen aan dat Zuidvietnamese troepen met de steun van hun Amerikaanse meesters Laos binnenrukken”. Antwerpe naar, wiens zo goed als nieuwe auto op 15 januari werd gestolen, beweert dat de Nederlandse autoriteiten in Venlo hem hebben gesuggereerd zijn eigen auto „te rug te stelen.” De auto van de man werd in Nederland terug gevonden, met 400 ki- Een waas van geheimzinnigheid om hulde vanmorgen nog steeds de berichten volgens welke Zuidvietnamese en Ameri kaanse troepen een inval zouden hebben gedaan in het Zuidöostaziatische ko ninkrijk. Door dat land loopt de Ho Tsji Min-route, waarlangs voorraden en com munistische troepen worden aangevoerd naar Zuid-Vietnam. Het Japanse persbureau Kyodo maakte gisteren, zoals gemeld, bekend dat er maandag .4000 a 5000 man Zuidvietnamese parachutisten in Zuid-Laos zijn gedaald. Dit bericht kon niet worden bevestigd. In Londen is door het ministerie van Buitenlandse Zaken bekendgemaakt, dat men voortdurend in contact is met de Britse ambassade in Vientiane, de hoofd stad van Laos, maar dat er tot nu toe niets is gemeld over een inval. In Parijs is door de delegatie van de Vietcong de VS beschuldigd van het uit voeren van massale bombardementen op Zuid-Laos, maar wat betreft activiteit op de grond haalde men slechts berichten uit Westerse bron aan. De 48-jarige Amin is hoofd van de re gering, waarin de advocaat Wanoeme Kibedi de portefeuille van Buitenlandse Zaken en parachutistenkolonel Obite Gama die van Binnenlandse Zaken heeft gekregen. In het nieuwe kabinet zitten slechts twee militairen, Amin zelf en de minis ter van Binnenlandse Zaken. Er zijn geen ministers uit de regering-Obote bij. De leiding over de strijdkrachten heeft Amin zelf in handen. Alle politieke acti viteiten zijn voorlopig verboden. Na de staatsgreep had Amin aange- kondigd dat er nieuwe verkiezingen ge houden zouden worden. Voorlopig is ech ter alle politieke activiteit verboden. Radio-Oeganda maakte gisteren be kend dat een delegatie met een bood schap van generaal Amin voor keizer Haile Selassie naar Addis Abeba ver trokken is. Eerder deze week had de af gezette president Obote een bezoek aan de Ethiopische hoofdstad gebracht. Rechtbanken in de Bondsrepubliek mogen voortaan Duitsers vervolgen, die tevoren in Frankrijk bij verstek wegens oorlogsmisdrijven zijn veroordeeld. De voormalige SS-generaal Lammerding, die in de tweede wereldoorlog als com mandant van de divisie „Das Reich” verantwoordelijk was voor de massa moorden in Oradour en Tulle in 1944, zou op grond van de nu getekende over eenkomst in West-Duitsland terecht heb ben moeten staan, als hij niet op 13 ja nuari j.l. was overleden. Viktor Louis tenslotte, een KGB- agent, die al eerder geheimzinnige pu blicaties (van Svetlana Stalin) aan het Westen zou hebben verkocht. TEL AVIV (AFP) De wetenschappe lijke medewerker van het gezaghebbende Egyptische blad „Al Achram” dr. Salah Djalal. heeft de directeur van het Israëli sche Instituut-Weizmann voor natuurwe tenschappen, dr. Mosje Greenspan, uitge nodigd voor een bezoek aan Egypte. Dit hebben Israëlische kranten vandaag ge meld. Dr. Djalal en dr. Greenspan hebben el kaar vorige maand op een congres in In dia ontmoet. Daarbij heeft de Israëlische geleerde over zijn werkzaamheden gespro ken. Daarop had dr. Djalal hem gevraagd naar Egypte te komen om te zien wat men daar op het gebied van de natuurweten schappen doet. PUERTO DE SANTA MARIA (AFP). Een 30-jarige Spanjaard heeft vandaag in de Spaanse stad bekend dat hij gepleegd. Hij werd tien politie aangehouden in verband met de moord op een geestelijk gestoord meisje in deze stad. Daarna bekende hij vier man nen en nog elf vrouwen te hebben ver moord, niet alleen in Spanje, maar ook in Italië, Zuid-Frankrijk en Parijs. Pjotr Jakir, bijvoorbeeld, de zoon van een onder Stalin omgekomen Rus sische generaal, die bevriend was met de voormalige partijsecretaris en pre mier van de Sovjet-Unie, Nikita Kroesjtsjev. De Haïtiaanse president-voor-het- leven „Papa Doe’’ Francois Duvalier stelt zijn 19-jarige zoon Jean Claude voor op dit aanplakbiljet dat bij dui zenden in de Haïtiaanse hoofdstad is aangebracht. Duvalier heeft zijn zoon uitverkoren om hem op te volgen als hij zelf niet langer in staat zal zijn te regeren. BONN, (AFP) In Bonn is een West- duits-Franse overeenkomst getekend be treffende de bevoegdheden van de West duitse justitie om Duitsers te vervolgen die er van worden beschuldigd in Fran krijk oorlogsmisdaden te hebben be gaan. maar van de oever af bekeken zit er lang zamerhand weinig lijn meer in die zwem partij. Men zou er bijna uit concluderen dat de heren het allemaal wel op eigen houtje kunnen klaren en elkaar in geen enkel opzicht nodig hebben. Bovendien levert het schouwspel een beeld op dat met de werkelijke situatie niet veel meer heeft uit te staan. De werkelijke situatie, waarin het helemaal niet gaat om de vraag of de ene zwaan de andere aardig vindt om een eindweegs samen te zwem men, maar om het probleem op welke manier en vanuit welke grondbeginselen ons land het best kan worden bestuurd in de huidige wereldsituatie. De beruchte ,anti-K V.P.-motie” van de P.v.d.A. is onder invloed van de Drees- frustratie en andere ondermijnende ver schijnselen een onhoudbare zaak gewor den, maar sommige uitlatingen van niet- socialistische of pseudo-socialistische zij de zouden de indruk kunnen vestigen dat deze motie een inhoudloze onvriendelijk heid aan het adres van „de katholieken” is geweest. Dat was zij allerminst Zij was niets meer of minder dan een prin- cipe-verklaring, inhoudende dat de P.v.d.A. nooit in een regeringsploeg zou kunnen samenwerken met een K.V.P., die zou volharden in de programmabeginse- len welke zij in haar coalitie met de V.V.D. had gedemonstreerd De heer Schmelzer echter gelieft het nu voor te stellen alsof de P.v.d.A een volksdeel dodelijk heeft beledigd en op een onvergefelijke manier heeft gedis crimineerd. Dat de K.V.P. die vaak heeft betoogd dat zij een echte volkspartij wil zijn terwille van een samenwer king met de V V D. diverse staatkundige vernieuwingen van grote urgentie een voudig heeft geschrapt uit het verlang lijstje, met voorbijzien van binnen haar rangen duidelijk tot uiting gekomen wen sen, heeft haar voor de P.v.d.A. onaan vaardbaar gemaakt. Het is echter de vraag of vele K.V.P.-kiezers niet even teleurgesteld zijn als de socialisten over Mikojan niet langer het vertrouwen van Stalin genoten”. En dit verslag van de arrestatie van Beria na Stalins dood: „Malenkov drukte op een geheime schel om de generaals die in een aangrenzende ka mer wachtten te waarschuwen. Zjoekov kwam als eerste binnen. Daarna kwa men Moskalenkov en de anderen. Ma lenkov zei met een zwakke stem tegen kameraad Zjoekov: „Als voorzitter van de Raad van ministers van de Sovjet- Unie verzoek ik U Beria in hechtenis te nemen”. „Handen omhoog” Zjoekov tegen Beria. Beria leek een beweging te maken naar zijn tas die achter hem op de ven sterbank lag. Ik greep zijn arm vast om te voorkomen dat hij een wapen te pakken zou krijgen. Toen we dit later controleerden kwamen we tot de ont dekking dat hij geen wapen had ver stopt. Zijn beweging was een reflex geweest. HARRISON SALISBURY, de voor malige correspondent van de New York Times in Moskou, oppert dat iemand uit het Kremlin Kroesjtsjev’s memoires wilde gebruiken als wapen tegen het „neo-stalinistische regime van Brezj- nev, Kosygin en Podgorny”. Of, dat zo geprobeerd wordt Kroesjtsjev in dis credit te brengen. De Ruslandkenners blijven voorlopig steken in het of-of. Voor de uitgeverijen in het westen die bedragen van zo ongeveer een half miljoen gulden hebben moeten neer tellen om de herinneringen van de Rus sische ex-premier te mogen publiceren is er begrijpelijk maar één reactie: de memoires van Kroesjtsjev zijn echt en onvervalst. Maar als het waar is zoals Victor Zorza suggereert dat de KGB om welke reden dan ook de „me moires” in circulatie heeft gebracht en daarvoor een flink bedrag heeft geïn casseerd dan zal men in die kringen dubbel tevreden zijn met het behaalde succes. Volgens commissievoorzitter William Fulbright verkeert de Senaat officieel in het ongewisse over de operaties die zich in het noorden van Zuid-Vietnam zouden voltrekken. Hij wil daar zo spoedig mo gelijk meer over te weten komen. De berichten over de verklaring van de Republikeinse fractieleider Hugh Scott dat er een militaire operatie in het grensgebied aan de gang zou zijn, die zeven tot tien dagen zou duren, bestem pelde Fulbright als speculatie. Rogers had de commissievoorzitter af-

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3