Weer rellen Geen „parlementaire zeef” gewenst Schiphol Belfast Tweede Kamer wenst spoedig met meer onafhankelijke ombudsman Amerikanen dan vier heroveren banen Che Sanh Egypte wil bestand verlengen Gat van 850 miljoen in begroting 1972 Uitgaven lager of meer belasting Apollo-14 in baan om maan Geen kranten in China Halve muis met een staartje Benzineoorlog in Arnhem i i i in CASH CARRY I I Amsterdamse motie: AGENDA pagina 15 Verder in de krant HET WEER See morris before you buy your real sheepskin coat. DONDERDAG 4 FEBRUARI 1971 61e JAARGANG NUMMER 77 WAARIN OPGENUMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Het woord is aan... Meer BTW Bezuinigingen Weinig verandering Speculaties over dood van Mao Problemen met batterijen lijken niet ernstig Autobedrijf KONING N.V. 2, 3. Haarlem: Barteljorisstraat.Tel. (023) 3126 55 Amsterdam: Leidsestraat, (bij Koningsplein), Tel. (020) 2235 96 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 154 37 en 1 64 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewjjk» E. Koning Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 70,—, per kwartaal 17,50, franco per post 19,15, per maand 6,—. Losse nummers 30 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. 6.- I OPRUIMING IJmuider Courant (Van een onzer verslaggeefsters) (Zie verder pagina 4) n. ADVERTENTIES (Van onze parlementsredactie) dealer official COCOSTRUFFELS DUS NAAR m...m...m... heerlijk Telefoon 1 64 79 Uit het binnenland Buitenlands nieuws Van Dag tot Dag Plaatseliik nieuws 4,5, 6, Films ADVERTENTIES C. PESCHAR’s SB Directie: Mr. H. C. van der Mtfe, H. P. Stuurman H. van Loog, onderdirecteur Shakespeare: Het kwade dat de mensen doen leeft na hen voort, het goede is vaak begraven met hun gebeente. Deze krant bestaat uit twintig pagina's v h Zwier Overigens bestaat er over het tijdstip waarop het huidige bestand afloopt ook nog verschil van mening. Cairo zegt dat het tijdstip gesteld moet worden op van avond 23.00 uur (Nederlandse tijd). VN- diplomaten daarentegen zeggen dat het morgenavond om 23.00 uur afloopt. beoordelen van het bestuur van de centrale overheid. De motie kwam ter tafel tijdens het debat over de regeringsnota inzake het vraagstuk van de ombudsman. Over het algemeen vond de Kamer de con clusies van deze nota juist, maar men is bang dat de regering te voorzichtig is. „De regering heeft voor de Engelse onmachtige ombudsmuis gekozen in 12.90 1.29 1 45 2.60 22.50 17.50 Uitgebreide sortering dames- heren-en kinder suede- nappa-en lamsvacht jassen. Hardboard deurplaten vanaf Formica platen, v.a. 244 x 122 Mahonie profielplaten, 214x122 Wandpl. „Decowall" en „Lux-o- mur” 244/275/305x 122 vanaf „Fotowall”, 275x122 Nieuwe vurentengels, p. m Houten schrootjes p. m2 vanaf Type Formica op rol, 120 br. Tegelboard, 183/244 x 122, vanaf Teak deurplaten, 93 x 214 Geperforeerde bedplaten Kastplanken, div. afm. vanaf Wastafels W.C.-pot Douchebakken 75.— 189.— 25.— 1.25 3.25 1.25 WASHINGTON (Reuter). De 76-jarige George Petalas uit Washington heeft ruim 71.000 gulden schadevergoeding toegewezen gekregen omdat hij een flesje coca cola had gedronken waarin een halve muis bleek te zitten. Petalas heeft geklaagd dat hij, sinds hij in 1969 het flesje heeft leeggedronken, niet meer in staat is ook maar één stukje vlees door zijn keel te krijgen. Hij is daardoor genoodzaakt een kaasdieet te volgen. Verwachting van het K.N.M.l. rot vrij dagavond van 3.60 voor KIRSCHTAARTJES Oma’s Appeltaartje Bonbons met roomvulling 100 gram 250 gram 200 gram IMet name is het gewenst dat ieder I Izich met een klacht over de vervulling I l| van de overheidstaak rechtstreeks tot de ombudsman kan wenden, waarbij I een „parlementaire zeef” onnodig en I ongewenst is, aldus de motie. Hierin wordt voorts gesteld dat de I ombudsman, ook zonder dat bij hem I ;l een klacht is ingediend, op eigen ini- 1 tiatief een onderzoek moet kunnen in- I stellen. Ook de lagere overheden moe- I ten door de ombudsman getoetst kun- Inen worden. Uit praktisch oogpunt I evenwel zou in het begin kunnen wor- I I; den volstaan met het onderzoeken en 9 9 3 7 6, 11 Economisch nieuws9, 17 Uitwijzer11 Kunst 11, 13 Radio en tv13 Weerrapport 15 Feuilleton 15 Beeldverhalen 15 Scheepsberichten 17 Beurs 17 Sport19 Luidsprekers 16 lijke vooruitgang” kunnen zijn die door de Egyptische leiders is gesteld als voor waarde voor een uitbreiding van het be stand. De minister zei, dat het de bedoeling is ook voor 1972 binnen de zogenaamde Zijlstra-norm van zes percent te blijven, hetgeen betekent dat hij wil proberen de uitgavenstijging terug te schroeven De minister stelde zich overigens nog rela tiverend op tegenover het begrip „onge wijzigd beleid” en deelde mee dat het directoraat-generaal van de rijksbegro- ting dit begrip anders interpreteert dan de stuurgroep In de becijfering van het directoraat-generaal blijft het gat beperkt tot 260 miljoen. Minister Witteveen was ondanks aan drang uit de Kamer niet bereid de rota van de stuurgroep te publiceren. Wel be loofde hij de Kamer een nieuwe nota, waarin de cijfers van het directoraat-ge neraal zijn verwerkt. De Kamer werd daardoor in twijfel gebracht over de ver- kelijke omvang van het gat. De democraat De Goede kwam op grond van verschil lende informaties op een overschrijding van meer dan een miljard. De minister deelde mee dat de nieuwe nota de kabi netsformateur als informatiestuk zal wor den aangeboden. Volgens de minister houdt de stuur- Op vragen van de heer Jongeling .P.V.) zei hij dat in 1973 een verdere tariefsverhoging van de omzetbelasting nodig zal zijn ter dekking van het gat dat ontstaat door de geleidelijke afbraak van de omzetbelasting op investerings- goederen. (Van onze ruimtevaartmedewerker) HOUSTON De Apollo-14 met Shep ard, Roosa en Mitchell draait sinds van ochtend baantjes om de maan. Omstreeks kwart voor negen lieten zij de hoofdmo tor van het ruimteschip zes minuten en twaalf seconden werken waardoor de snelheid met een kwart werd verminderd. De Apollo werd daardoor gevangen in het zwaartekrachtveld van de maan. De af- stan tot de maan varieerde toen van 107 tot 313 kilometer. TEMPELIERSSTRAAT 28 - HAARLEM A.s. vrijdag en zaterdag als REKLAME 6 ADVOCAAT SLAGROOM- GEBAKJES van 3.60 voor 3,00 3.25 3.25 DEN HAAG. De rijksbegroting voor 1972 zal alleen al bij ongewijzigd beleid de beschikbare financiële ruimte met ruim 850 miljoen overschrijden. Dat heeft een stuurgroep, bestaande uit vertegen woordigers van verschillende departe menten becijferd. De overschrijding, die voortvloeit uit het huidige uitgavenbe leid. werd gisteren door minister Witte veen (Financiën) in de Tweede Kamer toegegeven. Dr. A. Vondeling (P.v.d.A.) stelde de minister hierover gisteren mon delings vragen. Het gat van Witteveen, zoals de over schrijding wordt aangeduid, heeft tot con sequentie dat de uitgaven volgend iaar drastisch omlaag zullen moeten of dat de belastingen omhoog moeten, zonder dat nog maar van nieuwe uitgaven sprake kan zijn. Naar bekend willen verschillende poli tieke partijen allerlei nieuwe taken finan cieren uit een verhoging van de belasting druk met een half percent per jaar. WASHINGTON. (Reuter en AP) Egypte heeft de Verenigde Staten mee gedeeld dat het bereid is het bestand aan het Suez-kanaal met dertig dagen te ver lengen. Dit is van welingelichte ziide in Washington bekendgemaakt. Het bestand dat op 6 augustus vorig jaar is loopt morgen om elf uur 's avonds af. AMSTERDAM. De gemeenteraad van Amsterdam wil de capaciteit van de luchthaven Schiphol niet laten uitgroeien boven het niveau van een vierbanenpa troon. Vannacht nam de raad een motie aan waarin voor de capaciteitsuitbreiding werd verwezen naar de Markerwaard. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De Tweede Kamer wil dat zo snel mogelijk een wetsvoor stel wordt ingediend tot aanstelling van een ombudsman. Een ruime Ka mermeerderheid besloot dit gister avond toen zij een motie van de heer Rietkerk (V.V.D.) aannam, waarin werd uitgesproken dat er een onaf hankelijke ombudsman moet komen. De ombudsman dient, om het vertrou wen van de burgers te krijgen, in het uitoefenen van zijn functie geheel vrij te zijn. Zijn werkzaamheden moeten zich over een zo breed mogelijk ter rein van overheidsoptreden kunnen uitstrekken. Voor IJmuiden en omgeving Bloemstraat 34. IJmuiden Tel. 15141* Een dubbeldeksbus staat in lichter laaie nadat het gisteravond in de Noordierse hoofdstad Belfast weer tot ernstige ongeregeldheden was ge komen. De rellen speelden zich dit keer af rond Falls Road, die de schei dingslijn vormt tussen een katholieke en een protestantse wijk. De moeilijk heden begonnen toen Engelse mili tairen huiszoekingen begonnen naar verboden wapens. Voor het eerst sinds lange tijd gebruikten oproerige katholieken weer automatische vuur wapens. Er is ook met handgranaten en zelfgemaakte spijkerbommen ge gooid. Ook werden politie-agenten met bijtend zuur bestookt. Bij de rel len raakten drie soldaten gewond, van wie één ernstig. President Sadat van Egypte zal van avond een speciale bijeenkomst van de Egyptische Nationale Vergadering toe spreken In Cairo wordt aangenomen dat het besluit van de Egyptische regering verband houdt met het verzoek van de secretaris-generaal van de Verenig-' Na ties, Oe Thant, die hoopt dat de strijd niet opnieuw zou on-hranden zolang het vredesinitiatief van VN-bemiddelaar Gunnar Jarring voortduurt. Gisteren werd verwacht dat de Grote Vier vandaag gezamenlijk een beroep zouden doen on Israel, E'Wpte en Jorda- nië, na het aflopen van het'bestand de vijandelijkheden niet te hervatten. Met uitzondering van de V.V.D. en de confessionele partijen spraken de frac ties zich in hun beschouwingen uit tegen aanleg van een vijfde baan. Toen D’66er Martini echter hoofdelijke stemming vroeg over een motie die zich duidelijk tegen deze vijfde baan keerde, wilden de partijen met uitzondering van D’66, Am- sterdam-Kabouterstad, P.S.P., drie van de twaalf P.v.d.A.-leden en een lid van de bejaardenpartij liever een slag om de arm houden. De raad van Amsterdam was tegen de mening van zijn dagelijks bestuur, maar weigerde dat duidelijk uit de verf te laten komen. HONGKONG (AP) Het officiële Chi nee? persbureau „Nieuw China” heeft vandaag alle kranten in China opdracht gegeven hun verschijning tijdelijk te sta ken. Deze hoogst ongebruikelijke maatre gel zou kunnen wijzen op een zeer belang rijke ontwikkeling in China. Waarnemers in Hongkong houden reke ning met de mogelijkheid dat voorzitter Mao Tse Toeng is overleden. Anderen zeggen dat er een nieuwe Chinese actie za1 komen in de oorlog in Indo-China of dat eindelijk het lang verwachte vierde Nationale Volkscongres zal beginnen. plaats van de Deense onafhankelijke ombudsman”, aldus mej. mr. A. Goud- smit (D’66). Volgens de Deense methode wordt de ombudsman door het parlement ge kozen. In Engeland wordt hij door de Kroon benoemd, zonder medewerking van het parlement. 23.50 I 17.50 I 0.25 11.50 15- 18.50 11-1 2.50 - 35.- I 29.50 w 67.50 MW* ARNHEM. In Arnhem en omgeving woedt thans een totale benzineoorlog. De heer G. Driessen. Oosterbeeks „benzine- koning”. verkoopt van vanavond af aan zjjn witte pompen normale of super ben zine voor 52,5 cent per liter. Keukens 170 cm, RVS blad 250.- Kasten (hang en leg) Keukenbuffet Spaanplaten, 380x180 Nylontapijt, 200 breed Nylon tegels, 40 x 40 J Hardboard vloerplaten, 61 x 122 r groep voor 1973 rekening met een over schot van 251 miljoen, waardoor de over schrijding voor beide jaren samen be perkt blijft tot ruim 600 miljoen. Het di rectoraat-generaal komt voor beide jaren samen op een gat van maar 190 miljoen. De minister wilde zelf niet van een gat spreken. Hij wees erop dat het hier slechts om ramingen gaat. De kritieke operatie van de snelheids- vermindering werd uitgevoerd toen de Apollo zich achter de maan bevond en radiocontact met de aarde was gedurende een half uur niet mogelijk. Toen het ruim tevaartuig weer van achter de maan te voorschijn kwam, haalde men in Houston verlicht adem. De baan om de maan is om kwart over twaalf hedenochtend zo danig gewijzigd dat de hoogte varieert van 18 tot 104 kilometer. Op het laagste punt in deze baan zal de maanlander morgenochtend de afdaling naar de maan beginnen. Tot die tijd worden voorberei dingen getroffen en maanwaarnemingen verricht. Inmiddels is de derde trap van de lan- ceerraket die op eigen houtje naar de maan is gevlogen, daar vanochtend om half negen met een snelheid van 9.000 kilometer per uur te pletter geslagen. De inslag van het gevaarte van 15 ton, die te vergelijken is met een explosie van 11 ton TNT, werd geregistreerd door de seismo meter die op de maan is achtergelaten door de bemanning van de Apollo-12. De moeilijkheden die gisteravond ontstaan zijn met de batterij van de maanlander zijn weliswaar niet geheel opgelost, maar niet van dien aard dat de maanlanding in gevaar komt. Waarschijnlijk is bet feit dat een te lage spanning op één van de batterijen gemeten werd door de grondstations in Houston te wijten aan een fout in het controlemechanisme en niet aan de batterij zelf. Dit heeft Mitch ell, die vannacht de maanlander nog eens inspecteerde, kunnen verzekeren. SAIGON (AFP EN AP). „Sterke Zuidvietnamese en Amerikaanse eenhe den gesteund door bommenwerpers en helikopters, zjjn langs de grens van Laos een groot offensief begonnen. Ze hebben de voormalige basis Che Sanh op enkele kilometers van Laos bezet”. Dit heeft een Amerikaanse militaire woordvoerder in Saigon vandaag bekendgemaakt. Che Sanh werd in 1968 na een beleg cioor de Vietcong prijsgegeven. De berichten dat Zuidvietnamese troe pen Laotiaans gebied zijn binnengedron gen om de Ho Tsji Minh-weg onklaar te maken werden niet bevestigd maar ook niet ontkend. „Aan de operatie in het noorden van Zuid-Vietnam nemen negenduizend Amerikaanse militairen deel. Geen van hen heeft de grens met Laos overschreden” aldus de Ameri kaanse bekendmaking. Ruim vijfduizend Zuidvietnamese sol daten zijn Laos binnengetrokken. Zij zijn daar langs de Ho Tsji Minh-route in een hevig gevecht gewikkeld met strijdkrach ten van de Pathet Lao, aldus heeft kolo nel Soth Phrethrasv permanent vertegen woordiger van de communistische Pathet Lao in Vientiane verklaard. Soevanna Phoema, de premier van Laos, heeft vandaag op een persconfe rentie in Vientiane meegedeeld, dat Noordvietnamese troepen en eenheden van de Pathet Lao twee dagen geleden een groot offensief in het noorden van Laos zijn begonnen. (Zie verder pagina 3) (Zie verder pagina 2) De Grote Vier zouden volgens deze be richten binnenkort ook willen beginnen met gedetailleerde discussies over de voorwaarden en garanties voor een even tuele oplossing van het conflict in het Midden-Oosten. Dit zou dan de „werke- UTRECHT. Het kopen van buiten lands geld wordt gemiddela 25 duurder De banken in Nedeiland hebben besloten de marges tussen de aankoop en verkoop van vreemd bankpapier op te trekken tot de marges die in Zwitserland gelden Er zijn enkele valuta’s waarvoor de marge niet wordt verhoogd, zoals voor de lire, de peseta en de Portugese escudo In het algemeen veel bewolking met plaatselijk motregen en hier en daar mist. Zwakke tot matige wind tussen noordwest en noord. Minimumtemperaturen om streeks 5 graden, peraturen ongeveer 8 graden. I p

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1