er nooit bij stil gestaan een dat het ook ons zou kunnen overkomen KATER VAN ARAD WERKTE BIJ WIM VAN HANEGEM LANG DOOR ROEIERS SLAAN ALARM Befaamde Westduitse coaches gaven „colleges” in Amsterdam Knobel blijft bij MVV Achtsterrentoernooi voor Kennemer tafeltennissers „Samen met NVV” zege voor Van der Kruk I „We hebben w* Luxemburg met drie „buitenlanders tegen Nederland Ba 19 de ruijter de ruijter modern klassiek F VRIJDAG 5 FEBRUARI 1971 99 Moeiteloos Ja, dat doen we... Blon 13-BI ventje Uitstapje Op de Ruijter's vrije z^Xmeubelkijkdag B ,’i (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) PIET VAN DER KRUK ADVERTENTIE MARC SERNE IJmuiden Bij de achtsterren jongens is Kees Bakker (Van Nispen) de grote favoriet nu zijn sterkste concurrenten van het vo rig jaar (Hopstaken, de Lugt, Hartog) De wedstrijden worden gespeeld in de sporthal te Akersloot en starten om 12.00 uur. I Jansen, ri. VTC), G. Mermeubel Marktplein 30 IJmuiden intenneubel Kennemerlaan 38 (Van onze tafeltenniscorrespondent) (Van onze sportredactie) MAASTRICHT George Knobel blijft bij MVV. Deze week is de trainer tot een accoord gekomen met de manager van de Maastrichtse ere-divisieclub Dreimuller. Op grond daarvan is een contract opgesteld waardoor Knobel zeker een jaar en zeer waarschijnlijk zelfs drie jaar met MVV verbonden blijft. MVV heeft namelijk in de overeenkomst een optierecht van 2 jaren laten opnemen. Bij het publiek ligt dit enigszins anders. Dat roept namelijk andere gedachten bij hem op. De toeschouwers zien vaak het opnieuw te gaan zoeken in de kleine re nummers waarin Nederland in het ver leden opmerkelijk succes heeft kunnen behalen, maar langzamerhand toch ook verzeilde in de prestigesector. En natuur lijk verloor. naar de senioren zijn overgegaan. De beide Rapidity-spelers Nagel en Pallesen kunnen het hem echter nog lastig ge noeg maken. De deelnemerslijst bij de meisjes is in vergelijking met het vorig jaar nauwelijks gewijzigd. Toch is het hier veel moeilijker een duidelijke favo riete aan te wijzen. De winnares van verleden jaar, Rita van Loon, zou ook nu getipt kunnen worden. dingen die er niet zijn. Zo’n Schmidt- Hansen bijvoorbeeld, dat vinden ze gewel dig. Zo n klein blond ventje dat als een idioot langs de lijn snelt, dat vinden ze prachtig. Ze zullen zich echter nooit af vragen wat het effect is van al dat geren. Als er verder niets uitkomt dan hoeft het voor mij niet. Voetbal is net als schaken of dammen. Je moet twee, drie zetten vooruit denken. Dan hoef je niet zo te rennen ook”. Vindt hij zijn populariteit soms niet vervelend? „Ach het hoort er nu eenmaal bij. Als je gewonnen hebt is het niet zo erg. Het vervelende is dat men ook op je afkomt als je een nederlaag wilt verwerken. Er wordt dan maar tegen je aan gezeurd van: hoe komt dat nou. Je krijgt nauwelijks gelegenheid om bij te komen”. Voor de Nederlandse roeierij hoeft waarschijnlijk die Westduitse tendens he lemaal niet, is ook onuitvoerbaar. In Ne derland is nog de hang naar puur ama teurisme. Van sponsors moet men in de roeierij nog niets hebben en dat soort onvermijdelijkheden brengt het Westduit se concept met zich. Die opizet heeft een duidelijk andere reden dan waarom Ne derlanders roeien. Eigenlijk is het een wonder dat onze roeiers nog net bij de top horen. De inspanning om nóg verder te reiken, zal te groot worden. Waar schijnlijk draagt de voorgenomen rationa lisering toch wel de kiem van succes. Ne derland is met brons tevreden. West- Duitsland, naar het lijkt, niet. ROTTERDAM Slechts korte tijd nadat het Milanese San Sirostadion op 6 mei 1970 het domein was geworden van één grote meute van feest vierende Nederlanders was de volkomen ontluisterde en nog wat groggy rondwandelende Celtic-coach Jock Stein toch in staat om enkele zinnige uitspraken te ventileren. Hij kwam al vrij snel tot de conclusie: „Feijen- oord heeft nu de top bereikt, maar het zal spoedig ondervinden dat het niet eenvoudig is om daar te blijven.” Het was een bewering die door de overwinnaars werd geinterpreteerd als die van een verliezend coach die tenslotte toch ook wat te vertellen moest hebben. Voetbalmagier Ernst Happel reageerde op een manier van: na ons de zondvloed, terwijl ook de andere Rotterdammers niet al te zwaar aan de verkapte waarschuwing tilden. Het duurde echter nog geruime tijd voordat men aan de door vele successen en teleurstellingen gelouterde Jock Stein nog eens terug dacht. De Rotterdamse successenreeks kreeg namelijk met het veroveren van het wereldkampioenschap nog een imposant gevolg. Het kwam daarom ook wel bijzonder hard aan dat juist tegen het volslagen onbekende Roemeense UT Arad de recessie zich manifesteerde. Een afgang waarover Feijenoords Wim van Hanegem nu bedenkt: „Wij hebben er nooit bij stil gestaan dat het ook ons zou kunnen overkomen. Dat is natuurlijk fout geweest. Als je door een goed elftal wordt uitgeschakeld dan kun je er nog inkomen. Dat is voor jezelf gemakkelijker te verwerken. De teleurstelling dat wij uitge rekend door Arad werden uitgeschakeld heeft bij mij lang doorgewerkt. Ook in mijn spel. Ik was verschrikkelijk teleurgesteld.” De redenen van die vroegtijdige elimi natie zuilen echter wel altjjd duister blij ven. Eén van de theorieën die ontstonden was dat Feijenoords aankoopbeleid (met het oog op een nieuw zwaar seizoen) het nodige te wensen had overgelaten. De brieven van mensen die Guus Brox meer geschikt achtten voor het beroep van krui denier dan van Fejjenoord-manager wa ren talrjjk. Het grote probleem, het ma ken van doelpunten, waar Feijenoord ge durende het gehele zo succesrijke jaar mank aan was gegaan werd met aankopen als Posthumus en Maiwald niet geheel op gelost. Het is een probleem waarover Van Hanegem opmerkt: „Een goede spits ja, daar zit iedereen om te springen. Maar wie zijn er goede spitsen in Nederland? Dat zijn er maar twee. Cruyff en Kindvall. De rest kun je wel vergeten, want die mist die klasse. Als Kindvall was weg gegaan dan had er wat moeten worden gekocht. Als hij aan het einde van het seizoen naar Zweden gaat dan is het dui delijk dat er een zeer goede vervanger moet komen. In Nederland kom je dan enkel en alleen maar bij een Cruyff te recht”. En zo gaat Van Hanegem verder. Meest al als beroepsvoetballer, maar soms ook als verkoper. Toen Excelsior’s Bob Janse in het ziekenhuis lag, was Van Hanegem da gelijks in zijn sportzaak te vinden om de zaken te regelen. Hoe de zaken in Rotter- dam-Z. zich echter ook ontwikkelen, Van Hanegem is in ieder geval nog tot 1973 aan Feijenoord gebonden. Hij hoopt alleen maar dat Ernst Happel voor die tijd Feije noord niet zal verlaten. Over de al veel geprezen relatie Happel-Van Hanegem heeft de Kromme nog steeds geen klagen. Happel is een toptrainer die ook de per soonlijkheden van zijn spelers incalculeert. Dit in tegenstelling tot Kurt Linder, waar onder Van Hanegem speelde in het op merkelijke Xerxes-DHC. Van Hanegem: „Linder is heel anders dan Happel. Lin der is verschrikkelijk opvliegend en kan slecht tegen zijn verlies. Discipline staat bij hem voorop”. Tenslotte de kansen van Ajax in de Europacup. Geeft hij de Amsterdammers tegen Celtic een kans? „Ach ja natuurlijk, waarom niet. Celtic is ook niet alles. Zoals Ajax momenteel speelt heeft het zeker een kans.” Ook de vraag of het soms op portunistische Ajax dat bij vlagen voet bal van wereldklasse etaleert wel be stand is tegen de druk van twee wedstrij den if voor hem geen punt. „Er werd over ons ook gesteld dat wij tegen Celtic meer kans in één wedstrijd zouden hebben dan in twee. Men was zeker vergeten dat wij AC Milan ook in twee wedstrijden heb ben verslagen. Dergelijke dingen zijn maar betrekkelijk. Het is allemaal theorie. Mis schien dat Ajax’ verdediging het bijzonder moeilijk krijgt, hoewel Ajax in Suurbier een zeer grote verdediger heeft. Die zal schitteren tegen Celtic. Daar ben ik van overtuigd” HAARLEM. Het Nederlandse badmin tonteam, dat donderdag 11 februari a.s. tegen Schotland speelt is als volgt samen gesteld: Tonny Pannemans en Rudy Hartog van HBC ’57, Joke van Beusekom en Fé- lice de Nooyer van Drop Shot, Boudewijn en Rob Ridder va nDuinwijck en Huub en Ruud van Ginneken van Ragazzi. De wedstrijd wordt gespeeld in de Pel- likaan sporthal te Zandvoort. Daarom is Van Hanegem het bijvoor beeld ook helemaal niet eens met kritie ken die momenteel praktisch iedere week een volledig falen van de Zweed Ove Kindvall registreren. „Vooral na die wed strijd tegen NEC was het weer erg. Er wordt echter vergeten dat er ook wed strijden zijn die moeiteloos door ons wor den gewonnen. Ook het feit dat wij te vroeg dit jaar (omdat wij met het oog op de wereldbeker eerder met de training zijn begonnen dan normaal) aan onze top hebben gezeten zie ik niet zo. Ook na de wedstrijden tegen Estudiantes is er door Feijenoord goed gespeeld. Alleen na die domper tegen Arad heeft de klad er een beetje in gezeten. Ik geloof echter dat wij daar nu wel grotendeels weer over heen zijn. Ik geef ons voor het landskam pioenschap meer dan een goede kans. Hoe wel het blijft moeilijk. Ook zondag weer tegen Haarlem. Tenslotte wonnen wij vo rig jaar daar maar op het nippertje”. En dan heeft „de Kromme” nog een hele goeie over de met de regelmaat van een klok opduikende geruchten over op hande zijnde transfers vooral met bekende Duit se spelers. „Daar raak ik zo langzamer hand wel aan gewend. Iedere keer als wij maar één punt verliezen dan duiken er weer berichten op in de pers van on- derhandelingen met buitenlanders. Ik lees van alles maar zie nooit wat. Als je dan weer op de training komt dan zie je het zelfde bekende stelletje maar geen Duit sers”. Datzelfde bekende stelletje stapt maan dagmiddag in het vliegtuig om naar Glas gow af te reizen waar dinsdagavond een vriendschappelijke wedstrijd tegen Celtic op het programma staat. Van Hanegem: „Dat vind ik wel een leuk uitstapje. Ze komen trouwens ook nog een keer hier naar toe. Het enige dat wij ons daar niet kunnen permitteren is om te worden weg gespeeld. Dan krijgt het vertrouwen weer een klap. Dat kunnen wij op dit moment niet gebruiken”. Dit laatste uiteraard met het oog op de vaderlandse competitie die momenteel bij de Rotterdammers een grote prioriteit geniet. „Dat moet wel, want het spelen in de Europacup is toch wel aar dig. Die voorbereiding, die weken dat je er naartoe leeft, dat mis je nu toch wel”. Toch kregen de kampioensaspiraties zondag in de Goffert een geduchte Knauw. Het is een wedstrijd waar Van Hanegem mede door de complicaties met Miel Pijs met gemengde gevoelens aan te rugdenkt. „Niemand van die journalisten die geschreven hebben dat ik Pijs een klap heb gegeven is naar mij toegekomen. Dan hadden ze kunnen horen dat het niet waar is. Ik heb geen gaatje in mijn hoofd. Ik zal Pijs een klap geven als ik vijf meter van de grensrechter sta. Ik vind het erg vervelend want het publiek en de scheids rechters die dit lezen trekken weer hun conclusies”. Het is echter minder erg als Van Ravens of Boogaerts hier kennis van nemen. „Dat vind ik goede scheidsrechters. Niet op grond van hun internationale er varing. Er zijn wel meer scheidsrechters die dit hebben maar die ik toch niet goed vind. Bij een man als Van Ravens merk je niet of je uit of thuis speelt. Hij is vol- strekt or morgen meubel kijken. (Van onze roeimedewerker) AMSTERDAM. Herr Doktor Klaus Hess, de voorzitter van de Westduitse roeibond en „roeiprofessor” Karl Adam hebben in Amsterdam voor de verzamelde Nederlandse coaches hun mening gege ven over de toekomst van het internatio nale wedstrijdroeien. Beiden hielden een inleiding over de lijnen die met name het westerse roeien zal dienen te volgen om de race met wat zij noemen de so cialistische landen bij te houden. De beide Westduitsers bedoelden natuurlijk de race met de DDR, welke natie in de af gelopen jaren al kilo’s eremetaal verza melde bij de diverse grote roei-evene- menten. Voor Hess en Adam was het géén pro bleem: er moet worden geprobeerd die race bij te houden, of, met andere woor den, bij voorbaat moet niet worden uit gegaan van de onmogelijkheid in een ka pitalistische staat dezelfde sportvoor- waarden te creëren als die welke moge lijk zijn als bijvoorbeeld in de DDR. Hoe dan doen Oost-Duitsland, de Sov- jet-Unie, Hongarije enz. het? De sport staat ten dienste van het systeem. Glorie in de sport is de glorie van de socialisti sche maatschappij. Dat wordt de jeugd al vroeg ingestampt en regelmatig wordt een gigantische sportieve wapen schouw gehouden: de Spartakiade, waar aan in het afgelopen jaar 2,8 miljoen kin deren deelnamen. Talent komt onherroe pelijk bovendrijven. Het behoeft slechts te worden opgeraapt, verfijnd en op het spoor naar de hoogst renderende sporttak te worden gezet. Zo vond Oost-Duitsland bijvoorbeeld ook zijn wereldkampioens- acht, de snelste, de jongste, de lichtste, die er ooit is geweest. Vanaf 16-jarige leeftijd al leeft, studeert en traint deze LUXEMBURG. Met slechts drie in het buitenland spelende voetballers zal het elftal van Luxemburg woensdag 24 februari in Rotterdam aantreden tegen de Nederlandse ploeg. Deze maatregel heeft de Luxemburgse Voetbalbond genomen om financiële reden. Het drietal „buiten landers”, waarmee Luxemburg deze wed strijd in de voorronde van het toernooi om de Europa Cup (groep 7) zal spelen, bestaat uit Louis Pilot (Sandard Luik), Paul Philippe (Union St. Gillis) en Fer nand Jeitz (FC Metz). DELFT. Het Nederlands Verbond voor Vakverenigingen en de topamateur- sport hadden zich nauwelijks een bekwa mere ombudsman kunnen wensen dan de eens bekende kogelstoter en gewichthef- fer Piet van der Kruk. De huidige direc teur van een sporthal in Delft heeft zich na de Olympische Spelen in Mexico met vuur geworpen op problematieken in de sport, die niet direct betrekking hadden op actieve beoefening. Hij nam zitting in het Comité Topsport, waaruit inmiddels een Raad voor Maatschappelijke begelei ding is voortgekomen en twee jaar lang was hij de leidende figuur in de Top Con tact Commissie, een contactorgaan tussen topatleten en KNAU. Een hoogtepunt in zijn bemoeiingen met sport en maatschappij in hun onderlinge verhoudingen vormt nu het initiatief van het NW om als eerste vakvereniging ter wereld met hem in contact te treden en daardoor met de topamateursport. Het besluit om een Federatie van de Sport als zeventiende lid op te nemen in het NVV, is bijna een persoonlijke overwin ning voor Piet van der Kruk, die daar mee steun krijgt uit een zeer onverwachte hoek: „De amateurbonden en het NOC hebben het geld en de gelegenheid niet om voldoende steun te bieden. Zij bevin den zich altijd in een bedelpositie tegen over de overheid, terwijl het NW veel sterker staat, ook ten op zichte van de werkgevers, met wie topsporters nogal eens te maken krijgen in kwesties als De opstellingen: Sterren jongens: P. Anthonissen (VTC), K. Bakker (Nispen), J. v.d. Berg (VTC), H. van der Kolk Heemskerk), M. Kos (Heemskerk), W. van Marsbergen (X-21), A. Nagel (Ra pidity), P. Pallesen (Rapidity). Sterren meisjes: L. Bakker, M. Bakker, J. Ne- derstigt (allen Nispen), S. Boontjes, R. van Loon, G. Mantje (allen VTC), A. Walraven (TTCS). Jongens 2e klas: H. Bosschers (’t Spinneweb), B. van Brug gen (TYBB), B. Choufour (Bloemendaal) 2. Kluft (Sido), W. Meeuwse (X-21), J. Schaaper (Rapidity), F. de Snayer (Si do), P. Veldkamp (Fusia); Jongens 3e kl.: G. Broertjes (Te Zaanen), H. Fran ken (TTCS), P. Geurts (TTCS), L. Kerk hof (DSSOr. ZW), H. Peereboom (Sido), P. Sikkelerus (Meertreffers), M. Stoel (Sido), D. Suyck (X-21). Heren 4e kl.: R. Boekel (Te Zaanen), G. Kuperus, J. Nelissen, A. Verbeek (al len TOG), M. Lammertink (Fusia), P. van Steeg (HTC). Th. Tromp (Meertref fers), J. de Waal (VTC). Dames 4e kl.: B. Ales, W. Koper, T. Nieuwland (allen Bloem, R. Bloem, P. Houtman, T. Serlie (allen HBC). loonderving, vrijaf vragen, ontslag etc.” Piet van der Kruk is vooral gelukkig met de vooruitziende blik, die het NW bij monde van J. Witteveen, hoofd organisa tie en propaganda, toonde op de verga dering van woensdag. „Het NVV ziet, dat de steeds toenemende werktijdverkorting vrije tijd doet ontstaan, die bijvoorbeeld opgevuld gaat worden met (recreatieve) sportbeoefening. Die zal steeds belangrij- ker worden, met als gevolg, dat topsport ook in toenemende mate geïntegreerd zal moeten worden in het maatschappelijk gebeuren. Het is voor ons dus van uit zonderlijk belang, dat we over enige tijd kunnen beschikken over het juridische, economische en maatschappelijke appa raat van het NW.” Op de bijeenkomst maakte Piet van der Kruk ook duidelijk, dat amateursport in de huidige vorm binnen twee Olympiades acht a tien jaar) niet meer haalbaar is. „Gereformeerden mochten tien jaar gele den niet op de fiets naar de kerk, nu gaan ze met de taxi. Die veranderingen zie je ook bij amateursport. Loonderving en zak geld zijn vandaag de dag heel normale zaken.” Aan het besluit om een Federatie van de Sport op te richten kleven enkele be zwaren, die nog niet opgelost zijn. Het belangrijkste is, dat van het „drieman schap,” dat de Federatie moet vormen: topamateursport, georganiseerde beroeps- sport (voetballen, wielrennen, draf- en rensport) en trainers-en-coaches organisa tie, de laatste groepering ontbrak op de bijeenkomst. „Die zijn in Nederland zeer slecht georganiseerd, maar zij komen ook wel.” Een ander probleem is de contri butie aan het NVV. Gedacht wordt aan een bedrag van 25 per jaar. „Het is alleen te hopen, dat topamateurs dat kun nen opbrengen. We moeten daarom eerst enkele sucessen boeken om de achter ban enthousiast te maken. Het NVV is al benaderd door een topschaatser, die in een reclamecampagne 10.000 kon ver dienen. Juridisch bleek het niet mogelijk binnen de amateurstatus. En ook geval len als de eergisteren ontslagen kano- coach Hein Runeman gaat het NVV in behandeling nemen, als daarom gevraagd wordt.” De feitelijke hulpverlening van het NW (16 aangesloten bonden met geza menlijk 600.000 leden) is al van start ge gaan. Het Comité Topsort krijgt de be schikking over een vergaderzaal in Den Haag, geld en ander organisatorische fa ciliteiten. HAARLEM. Voor de tafeltennissers in Kennemerland staat het traditionele achtsterrentoernooi weer voor de deur. De acht sterkste speelsters en spelers van elke klasse nemen hieraan deel. Zondag wordt het eerste gedeelte ver speeld. De junioren jongens en meis jes dames 4de klas en heren 4de klas komen dan in aktie. groep samen. „Elke zwakke schakel in dit geheel valt af”, zei Karl Adam. „Voor een roeiploeg is het noodzakelijk dat het ta lent van gelijk niveau is. Een atleet die veel beter is dan de anderen, valt terug naar het niveau van die rest. Die groep wordt daardoor weliswaar iets beter, maar toch niet veel.” Eigenlijk willen Hess, Adam, de West duitsers, naar dit soort talentenjacht toe werken. Hess: „Er zijn al roeiverenigin gen die contact hebben met scholen om daar het roeien te propageren en er even tuele talenten uit te pikken en te stimu leren. De roeierij mag zich niet tevreden stellen met wat andere takken van sport aan talent overlaten. Wij roeiers hebben niet veel tijd meer om oplossingen te zoe ken die op ons maatschappelijk patroon passen. De verenigingen moeten worden gesteund. Zij zijn ook financieel zwaar belast om het verschil tussen (onze) breedtesport en de (Oostduitse) topsport niet nog groter te laten worden.” Adam gaat zelfs nog verder: „Iemand die bijvoorbeeld in de atletiek niet tot de top kan doordringen, kan het misschien in een andere tak van sport wél. De sport bonden moeten elkaar die mensen toe schuiven.” Bij Adam lijdt het ook geen twijfel dat atleten, die inspanningen willen leveren voor de confrontatie met de Oostduitse beroepssporters door de samenleving moeten worden gesteund. In West-Duits- land kent men de Neckermarmrente, een fonds dat topsporters steunt en hen in staat stelt zich zonder zorgen aan het ver dedigen van de Westduitse eer te wijden. De vraag die na afloop van de bijeen komst bleef branden, was of die West duitse filosofie hier wel tot leven kan of zelfs moet komen. De Nederlandse roeie rij is duidelijk minder strak georgani seerd dan de Westduitse, waar men bij voorbeeld al lang de samenvoeging kent van roeiers uit verschillende verenigin gen, soms honderden kilometers van el kaar verwijderd. In Nederland waar de roeiverenigingen een grote mate van vrijheid hebben en willen behouden heeft men pas voor het komende seizoen enkele schreden op dit pad gezet, dat zon der twijfel subtiel moet worden bewan deld. Het Nederlandse roeien is echter ook duidelijk anders geaard dan het geval is bij de oosterburen. Roeien is in Neder land altijd een wat exclusieve sport ge weest en de roeibond heeft minder pogin gen gedaan of willen doen om de sport te populariseren. Slechts successen a la Wienese spreken werkelijk breed aan, de rest speelt zich voor het merendeel af in de moeilijk grijpbare studentenwereld. Dat roeiverenigingen bij bijvoorbeeld middelbare scholen grootscheepse acties zullen beginnen, is vooralsnog onwaar schijnlijk, uitzonderingen daargelaten, zo als Het Spaarne in Haarlem, dat jaarlijks schoolwedstrijden organiseert, afgezien nog van de moeilijke kwestie van het vaak peperdure materiaal, dat benodigd is. Natuurlijk heeft men zich in de roei bond ook gebogen over de vraag hoe de afstand met de internationale top te ver kleinen. Men heeft vastgesteld dat de Oostduitse successen vooral liggen op het terrein van de boordnummers, immers, vieren en achten zijn duidelijke prestige- boten. Al direct na de voor Nederland medaille-loze wereldkampioenschappen in Canada werd de tendens merkbaar om

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 19