Scheveningen-Radic verhuist In Zeewijk komt iets op gang Bewoners Orionweg in raadhuis ontvangen 11 A E R Wijkavond Initiatiefgroep S M U S SS pj J. Nieuwenhuizen Alleen telefonie Maar bewoners moeten zelf actief worden Carillonklanken over IJmuiden Voor bespreking verkeers- AR-vergadering in IJmuiden voor verkiezingen blijft nog maand op Sluiseiland I wee gewonden □p kustvaarder „Accres” Post op maandag maatregelen 40 jaar bij PTT ibs.—t M i! 5 iSS. BURGERLIJKE STAND VELSEN ONZE OPRUIMING LOOPT TEN EINDE w IJMUIDER COURANT VRIJDAG 5 FEBRUARI Zelf doen Jeugdclubs (Van een verslaggever) IJMUIDEN Zoals wij reeds heb ben gemeld, zijn in de nacht van 1 op 2 februari de afdelingen telegrafie en de zo genoemde landlijn van het Rijkskuststation Scheveningen Radio verhuisd van het Tweede Sluiseiland in IJmuiden naar de nieuwbouw bo ven het nieuwe postkantoor aan de Lange Nieuwstraat tegenover het IJmuidense Marktplein. M|| gg UW Z 1971 ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggeefsters) Scheveningen-Radio op het IJmui- dense Sluiseiland zal binnenkort ver leden tijd zijn. De „Accres" bevond zich op vijf mijl van lie de Bas. OVERLEDEN: W. van de Grift, 56 jr., echtgenoot van M. C. Pronk, IJmuider- straatweg 177, IJmuiden; H. A. Vonk, 66 jr., echtgenoot van M. M. van Kleef. Burg. Weertsplantsoen 15, Santpoort; K. C. Haas noot, 30 jr., echtgenote van K. van der Plas, Nachtegaallaan 19, Katwijk; I. J. van der Plas, 3 jr., Nachtegaallaan 19. Kat wijk; G. Veldman, 72 jr., weduwe van M. Otte. Groeneweg 46 rd. IJmuiden. Lange Nieuwstraat 243 IJmuiden Tel. 1 31 44 (Van een medewerker) IJMUIDEN. In verband met de ver kiezingen in april houdt woensdag 10 maart de Anti-revolutionaire kiesvereniging Vel- sen in de zaal onder de Petrakerk aan de Spaarnestraat in IJmuiden een openbare vergadering, die om 20 uur begint. De ver gadering wordt ingeleid door ds. L. Dorst, gereformeerd predikant in IJmuiden, die over de motieven tot christelijke partij vorming zal spreken, onder de titel: „Wat brengt ons tot een christelijke partij”. Na de pauze zal de film „Nederland, een vruchtbaar land” worden vertoond. Daarna zal er ruimschoots gelegenheid zijn van ge dachten te wisselen. Het gesprek verliep ook duidelijk in de richting van „Wat kunnen we er zelf aan doen om de leefsituatie in de wijken te verbeteren”. Natuurlijk kwamen er een groot aantal wensen op tafel, waarvan een bijna even groot deel moet worden doorgespeeld naar de bevoegde instanties. Zeer reëel werd ook aan de orde ge steld, dat een heleboel mensen wel van alles willen, maar dat vaak bijkt dat maar weinigen bereid kunnen worden ge vonden om zich met een taak te belasten. spronkelijke opzet van deze weg niet is voorzien dat het verkeer zodanig in om vang zou toenemen. Het programma van de beiaardbespeling door Hein de Ligt op zaterdag van 16-17 uur op het stadhuiscarillon te IJmuiden luidt: Preludium in g, van Jef Denijn; Waardat men zich al keerd of wend, van Valerius; Com nu met sang (Variaties), van Jaap v. d. Ende: Variaties over een osti- nate bas. van Willem Créman; Three meet; Country gardens; Kleine suite, van Leen 't Hart: Als de grote klokke luidt; Als de rombom heeft geslagen; Coloris (trois cro- quis), van Géo Clément: I Pastel II Ambre III Opaline; Prélude, van Leen 't Hart. BOEKHANDEL GEHUWD: P. M. A. Acosta Padrón-D. M. Barroso Calero, Beverwijk, Julianaweg 36; C. F. Wester-J. Iskes, IJmuiden, Elzen straat 11; Y. Bronkhorst-S. Matovic, Schoorl, Omloop 16. Bepaald positief tijdens deze bijeen komst was, dat men zich bij voorbeeld niet opstelde tegenover een instantie als de gemeente, maar dat men zocht naar oplossingen die met medewerking van de gemeente en andere instanties zouden kunnen worden bereikt. Zo in de vorm van: wat kunnen zij doen, maar ook wat kunnen wij doen. Grotere containers bij de flats werden er bijvoorbeeld gevraagd. Maar onmiddel lijk daarop volgde ook de opmerking: „Die containers zijn wel groot genoeg, als als de mensen er zelf maar niet zoveel troep naast gooien” en het verzoek: „Laat men het vuil niet door kinderen in de IJMUIDEN De aan het einde van het vorig jaar genomen parkeermaatregelen voor de Orionweg zijn zodanig genomen, dat daaraan niet te veel gemeentegeld be hoefde te worden besteed. Dat was de kern van het inleidend betoog, dat de directeur van openbare werken, ir. D. N. Dammers, donderdagavond hield tijdens de bijzonder druk bezochte hearing van de Orionwegbewoners in een fractiekamer van het raadhuis. Dat bracht het gesprek weer terug op een bekend tema, namelijk de vraag hoe veel mensen er in staat en bereid zijn om zelf iets te gaan doen, want als ieder een vindt dat een ander wie dan ook het maar moet doen gebeurt er niks. In eerste instantie heeft men mensen nodig die willen helpen bij het leiden van de jeugdclubs die deze maand starten. Op een avond als deze komen er in zo’n ongedwongen sfeer ook altijd heel simpele, maar eigenlijk van die goede ideeën naar voren. Er was bijvoorbeeld wel gepraat over een handenarbeidclub. Dan denkt iedereen al gauw aan vrije expressie en dergelijke. Maar één der va ders merkte op: „Die jongens, ze kunnen tegenwoordig nog geen lampje in een lan taarn van een fiets draaien. Waarom geen club om de jongens hun eigen fiets te leren repareren, of hun bromfiets?” Ja, waarom eigenlijk niet? Een handige va der kan een groep jongens op dat punt heel wat leren. Om dan met de mevrouw van de wandeltochten te spreken: ..Hei kost niks en je hebt er geen ruimte voor nodig”. Secretaresse van de initiatiefgroep Zee- en Duinwijk: mevrouw A. Schots, Gurvenlaan 2, tel. 12416. IJMUIDEN De wijkavond die de Initiatiefgroep Zeewijk/Duinwijk donderdag avond in de Zeewijkschool belegde is duidelijk een bijeenkomst geworden van de bewoners onder elkaar. De belangstelling was tamelijk groot. Er waren geen „autori teiten” uitgenodigd en de bijeenkomst kreeg het karakter van een gesprek, waaraan vrijwel door iedereen werd deelgenomen en dat is een niet te onderschatten voordeel, temeer daar de heer A. Bozua het gesprek goed leidde, zodat het geen dooi- elkaar praten werd, maar er naar iedereen rustig kon worden geluisterd. Als grote handicap in Zeewijk kwam naar voren het totaal ontbreken van ruim te waarin men activiteiten kan ontplooien. Voorlopig staan met medewerking van de gemeente en de schoolhoofden alleen de Zeewijkschool en de Pleiadenschool ter beschikking en deze mogelijkheden gaat men aan het einde van deze maand al benutten. De Initiatiefgroep werkt nauw samen met de Stichting Muziekschool Velsen en de buurthuisleiding van „De Brulboei”. Directeur J. Waanders van de muziek school vertelde donderdagavond, dat er in de Kievitschool al twee muziekklassen zijn gevormd, maar dat de muziekschool de activiteiten nog graag wil uitbreiden, meer in de creatieve sector en dan niet alleen voor kinderen maar ook voor vol wassenen. Hij dacht daarbij aan een groep ouderen, die plezier kunnen hebben in het maken van een geluidsbandje bij een diaserie of een groepje dat zich toe gaat leggen op het meer uitbuiten van de vele mogelijkheden die de bandrecor der bied_t. Wie hiervoor interesse heeft stelle zich in verbinding met de muziek school, die ook open staat voor andere suggesties. IJMOND. Om de post, welke gedu rende het weekéinde wordt ter post be zorgd, zonder vertraging op maandag in het gehele land te kunnen bestellen is on langs het zogenoemde maandagochtend- net ingevoerd. De brievenbussen werden daartoe op zondagavond laat gelicht, waarna de post na verwerking en vervoer op maandag tegen het middaguur op de kantoren van bestemming aankomt. Hierdoor kan de bestelling op maandag eerst ’s middags plaats vinden. De bestelkring Beverwijk, Heemskerk en Velsen-Noord wordt met ingang van 15 februari aangesloten op het maandag- ochtendnet. Dit betekent, dat vanaf deze datum de post op maandag eerst in de middaguren kan worden besteld. Daar staat tegenover, dat in deze bestelling dan ook alle post is opgenomen, welke in het gehele land tot zondagavond ongeveer 22 uur is ter post bezorgd. De postbushouders kunnen op de ge bruikelijke tijden tweemaal per dag de voor hen bestemde post blijven afhalen. de heer Dammers erop, dat niet voor alle wegveranderingen hearings kunnen wor den gehouden. De vele reacties na het bekend worden van de maatregelen had den nu tot deze bijeenkomst geleid. De heer Dammers zegde toe, dat alle sugges ties zullen worden overwogen en zo mo gelijk zullen worden uitgevoerd. De Orionwegbewoners zullen te zijner tijd schriftelijk van het gemeentebestuur vernemen wat de beweegredenen zijn ge weest om de suggesties al dan niet uit te voeren. ONDERTROUWD: J. H. Kuipers, Louise de Colignylaan 72, Santpoort, en M. Kabel, Louise de Colignylaan 72, Santpoort; J. J. van der Meijden, Dr. De Grootlaan 17, Santpoort en A. J. Meesters, Kanaalstraat 226, IJmuiden, t.a. Santpoort, Dr. de Groot laan 17; K. J. de Kort, IJsselstraat 10, IJmuiden en J. W. M. Schuurman, van Ga lenstraat 18, IJmuiden, t.a. IJmuiden, van Galenstraat 23; J. C. J. M. Poort, Molius- straat 31, ’s Hertogenbosch en J. M. Kos ters, Hoofdstraat 194. Santpoort: J. Pein, Radarstraat 22. IJmuiden en C. P. Donze, Saturnusstraat 59, IJmuiden, t.a. IJmuiden, Saturnusstraat 59; P. H. J. van Maren, Julianaweg 14, Rheden en B. A. Kooij- mans, Wijk aan Zeeërweg 70, IJmuiden, t.a. Rheden, Emmaweg 4 D; J. Kooien, Weteringstraat 20, Haarlem en E. J. Waag- meester, Schiplaan 542, IJmuiden. Gedurende twintig minuten kon geen telegraafverbinding met schepen tot stand worden gebracht. Na 20 minuten was het Inkomend verkeer weer hersteld en na veertig minuten kon de eerste verkeerslijst vanuit de nieuwbouw worden uitgezonden. De telefonische contacten met schepen gingen gewoon door; de afdeling telefonie zal namelijk pas ifi maartworden over gebracht. Vanzelfsprekend werd het noodverkeer niet onderbroken. Hiervoor werd de re- servezender in Wijk aan Zee ingeschakeld. Om de hele operatie vlot te laten ver lopen was met Rijkswaterstaat de afspraak gemaakt dat tussen 23 en 1 uur de kleine sluis voor de scheepvaart gesloten zou zijn. De verhuiskaravaan kon dus geen vertra ging oplopen door een open sluis. Alleen de afdeling telefonie zal ge durende een maand nog op het Sluis eiland blijven opereren. Om deze gescheiden dienstuitvoering mogelijk te maken is een aantal recht streekse telefoon- en telexverbindingen tussen beide gebouwen aangelegd. De twintig tot 25 extra taken, die de verhuizing en de dienstuitvoering in twee gebouwen met zich meebrengen, worden geheel door het eigen personeel ge deeltelijk in overwérk opgevangen. Daarom was het noodzakelijk de verhui zing buiten de vakantieperiode te laten vallen. Onder de kundige leiding van de heer J. van Kooten, waarnemend beheerder van het zendstation Scheveningen Radio, is men er in geslaagd de reeds zes jaar ge leden geplande verhuizing met succes uit te voeren. Door onder meer het niet tijdig af leve ren door de industrie van een aantal tech nische onderdelen moesten evenwel enige provisorische oplossingen worden gevonden. De verhuizing betekent voor het perso neel van het kuststation een enorme ver betering. Alleen al de ruimte van de uitvoerende diensten is in de nieuwe be huizing ongeveer tweemaal zo groot als in het oude gebouw op het Sluiseiland. Via Scheveningen Radio werd dringend om een dokter en assistentie verzocht: het schip dreef en meldde het anker niet te kunnen uitgooien, omdat het water te diep was; gevraagd werd om een sleep boot, die de „Accres” dichter onder de wal moet brengen. De weersomstandigheden waren gun stig: wind noordoost, kracht drie tot vier. In samenwerking met „De Brulboei” denkt men aan het einde van deze maand te kunnen beginnen met clubs. In de Zee wijkschool staat een handenarbeidlokaal ter beschikking. Hier kan men dus van alles gaan doen op het gebied van de vrije expressie. Er is ook ruimte voor volksdansen, toneel, ballet, voor een in stuif met film of spel, enzovoort. In de Pleiadenschool kan men geen gebruik ma ken van een handenarbeidlokaal en daar moet men zich dus tot de andere genoem de activiteiten beperken. De heer Bozua vertelde dat één van de volksdansgroepen in „De Brulboei” volle dig bestaat uit kinderen die in Zeewijk of Duinwijk wonen. Die groep kan men dus zonder meer verder laten draaien in één van de beide scholen. Binnenkort zal de inschrijving voor de clubs worden opengesteld. Welke clubs er precies komen hangt mede af van de wensen van de kinderen en hun ouders, welke de Iniatiefgroep overigens graag zal vernemen. Tijdens deze bijeenkomst werden uiter aard vele wensen geuit. Om maar enkele te noemen: meer speel- en ontspannings- gelegenheid voor de jonge maar ook voor de wat oudere jeugd, korte cursussen voor de volwassenen, een huurderscomité, een verder ontsluiting van het duinterrein, zonneterrassen bij de flats, veilige over steekplaatsen (Planetenweg), de flatjeugd meer in aanraking brengen met de na tuur door middel van tuinieren, wandelin gen. excursies, onderzoek etc. één flat in richten als tijdelijke speelzaal (er kan ook maandenlang een flat aan de woon ruimte worden onttrokken voor een mo delwoning, werd er gezegd), meer vor mingswerk, meer culturele activiteiten, meer bomen en planten, een wijkraad. ww***^?- De situatie was naar de mening van de verkeerspolitie onhoudbaar geworden en er is gezocht naar een zo goedkoop mo gelijke en toch rechtvaardige oplossing. Dit leidde tot het besluit de westzijde een parkeerverbod op te leggen en de te- gelplateaus aan de achterzijde door het aanleggen van parkeerhavens ter Vervan ging voor parkeren geschikt te maken. Parkeerhavens aanleggen langs het westelijk trottoir zou een te kostbare in greep hebben betekend, nog afgezien van het feit, dat het aanzien van de straat daardoor in hoge mate zou zijn geschaad. Fel werd door een aantal aanwezigen het gemeentelijk standpunt bestreden, dat ei- op dit ogenblik voor de bewoners aan beide zijden van de weg voldoende par keerruimte aanwezig zou zijn. De telling bleek overigens mede geba seerd te zijn op het aantal aanwezige ga rages. Maar veel van deze garages worden gebruikt door bewoners die niet aan de Orionweg wonen en door midden- standsbedrijven en dergelijke. De heer Wetter, ofschoon wijzende op de zeer beperkte mogelijkheden die hun ten dienste staan, zegde nogmaals toe deze garagebezetting nog eens nauwkeurig on der de loep te zullen nemen. Met deze toezegging verwierf hij veel bijval. Er kwamen tijdens deze hearing veel suggesties naar voren die mogelijk kun nen leiden tot een verbetering van de situatie, die beslist niet de onverdeelde instemming van de bewoners heeft. Ge sproken werd over parkeerfaciliteiten aan de achterzijde van de flats aan de oost kant, verbetering en wellicht uitbreiding van de parkeerplateaus aan de westzijde, verbetering en mogelijk aanvulling van de kinderspeelplaatsen aan beide zijden en zeker niet in de laatste plaats over een scherpere controle op de geparkeerde auto’s, waarvan sommige het stadium van wrak wel dicht zijn genaderd. In een afrondende beschouwing wees (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Donderdagavond heeft zich aan boord van de kustvaarder „Ac cres” een carterexplosie in de machine kamer voorgedaan, waarbij de kapitein en een andere opvarende gewond wer den. De inleider, die achter de groene tafel gesecondeerd werd door de directeur van de Woningstichting Velsen, de heer R. van Wetter en de directeur vah de ge meentelijke plantsoenendienst, de heer P. B. J. Verburg, wees erop, dat bij de oor spronkelijke opzet van deze weg it BEVALLEN: W. G. Elderhorst-Van Es sen, d„ Lange Nieuwstraat 505, IJmuiden; A. Koekenbier-Nederlof, z., Wijk aan Zee- erweg 5, IJmuiden; C. A. Hollenberg- Hoorns, d. Snelliusstraat 63, IJmuiden; L. W. Broek-van Koot. d„ Voermanstraat 38, IJmuiden. De bovenste verdiepingen en het dak van het PTT-gebouw aan de Lange Nieuwstraat in IJmuiden, tegenover het Marktplein, zijn van Scheve- ningen-Radio. Profiteer van de laatste koop jes Prijzen vanaf 0.98 VELSEN-NOORD. Maandag 8 fe bruari hoopt de heer J. Nieuwenhuizen de dag te herdenken, waarop hij 40 jaar geleden als postbesteller in Velsen-Noord in dienst trad van PTT. Thgns is hij werkzaam in de afdeling aangetekende stukken en postbussen van het Beverwijkse hoofdpostkantoor, waarvan vele vaste klanten hem onge twijfeld zullen kennen. De heer Nieuwenhuizen onder zijn collega’s bekend als „Ome Jan” is ja renlang bestuurslid geweest van de Vel- ser muziekvereniging „St. Cecilia”. het vuil niet door kinderen in de stortkokers of de containers laten gooien, dan wordt het een smeerboel. Laten de ouders het zelf doen”. Eén der aanwezigen maakte de prak tische opmerking, dat er een heleboel meer zou kunnen gebeuren, als de be woners zelf actief worden. Als voorbeeld noemde deze mevrouw: „Een wandeltocht met een groepje kinderen kost niks en je hebt er geen lokaalruimte voor nodig”. „BLES VOOR DE KOP” Geschiedenis en volksleven van IJmuiden17.50 (laatste exemplaren) k' ra

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5