Hardnekkige brand bij „I nor as veroorzaakte drie ton schade Roos Woerdman creëerde in winkel atelier en opwelling Langs sluizen en havens GRATIS OP PROEF kxii Het begon met Industriegebied Weer inbraak in Autorama Cor Oly IJmuider Courant Cor Oly een petje voor haar zelf in rook gehuld Nu 7 kandidaten Brandweer streed in dichte duisternis staatsexamen IN DE VISHAL Havenberichten APA geslaagd „Megrez-N” alles voor uw auto 7 IJMUIDER COURANT VRIJDAG 5 FEBRUARI 1971 99 Buit 38 mille In slaapkamers BRANDENBURG” IJMUIDEN Op de foto: de Me grez-N in de haven van Antwerpen toen het schip nog toebehoorde aan Van Nievelt, Goudriaan Co’s Stoomvaart Maatschappij in Rotter dam. De Megrez-N is gebouwd in 1952 in Schiedam door de Werf Gusto. Het schip meet 499,94 brt; een motorkust- vaartuig met een draagvermogen van 840 ton. Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Wat eens als een gril is begonnen, zomaar in een op welling, is nu uitgegroeid tot een be drijf: een atelier voor exclusieve kleuter- en meisjeskleding met in de nabije toekomst een winkel erbij. Wij doelen hier op het atelier van me vrouw Roos Woerdman achter haar woning aan de Groenelaan 41 en op de winkel, welke over enige tijd ge opend zal worden aan de Begijnen straat en de naam van ,,’t Kwezelke” zal krijgen een naam dus aange past aan de straat echt oud-Hol- lands. kolen,olie,éas? kennemerlaan 150, telefoon 10745*, ijmuiden de ADVERTENTIE Electrotechnisch Bureau Service en storingen binnen 24 uur ARIE VAN DER VEER. Umuiden Naam Adres Woonplaats Wij helpen U I Antwoordnummer 47 UMUIDEN Geldt mei voor abonnees van IJmuider Courant Beverwijk Breestraat 108 5 De „Megrez-N” van Van Nievelt- Goudriaan in de haven van Ant werpen. In ongefrankeerde enveloppe opzenden naar IJMUIDER COURANT Startmoeilijkheden Wij hebben de beste middelen Beslagen ruiten? Uw slot bevroren? IJs op uw ramen? Accu steeds leeg of te weinig spanning? Licht- en krachtinstallaties Nieuwbouw en onderhoud Oosterduinweg 20 Umuiden Telefoon 1 34 05 (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Dinsdag zijn de laat ste staatsexamens kandidaten van de Al ternatieve Pedagogische Academie ge slaagd voor het examen volledige bevoegd heid tot onderwijzer, akte 41-b, hoofdakte. De geslaagden zijn H. Pieters, F. Douma en L. Buur. Het examen werd afgenomen in Utrecht. Van de acht kandidaten, voort gekomen uit de academie-actie, nu een aar geleden, zijn er zeven geslaagd. A. van Wonderen zakte en doet dit jaar schoolexamen aan de Rijks Pedagogische Academie te Alkmaar. Vrijdag aangekomen in Ijmuiden: Argo, Par; Bretagne, Bamble; Ameborg, Rochester, Ijmui den; Hercules, Antwerpen; Smit Lloyd 18, Cont, Plat. Sindsdien is alles in versneld tempo gegaan. De zaak was verkocht aan de naast gelegen bank, maar de winkel werd nog enige tijd voortgezet. En daar wist zij haar man over te halen een hoekje voor haar eigen creaties in te ruimen. Creaties, vervaardigd aanvan kelijk „in” de woning aan de Groene- Het gebouw is hier geplaatst door en eigendom van Bouwbedrijf Sminia, welke het in gedeelten verhuurt. Verzekering dekt de schade. Tekenen en knippen doet mevrouw Roos Woerdman zelf, meestentijds in de avonduren. In een oogwenk staat Een nieuwe creatie moet worden ge past. Zowel het jurkje als het slangenleren jasje met hoedje. De peuter ondergaat blij de behandeling, terwijl mevrouw Woerdman de kle ding critisch observeert. de tekening met behulp van centi meter en viltstift op papier. toteles, Hamburg; Charlotte Bastiaan, Flix- borough; Bravo Contender, Immingham; Lady Sandra, Rochester; Amstelstroom, Huil; Pla- vinias, Ventplls; Leonidas, Rotterdam; Delfzijl. St. Valdery; Esdorp, Port Rieux; Dependent, Malmö; Astyanax, Antwerpen; Portelet, Dublin; Zaanstroom, Felixtwe; Ledarö, Rotterdam; Tor Mercia, Gothenburg; Llreco, Ystad; Mamel, Da genham. Zend deze BON in en u ontvangt 14 dagen GRATIS IJMUIDER COURANT Enkele brandweerlieden bonden op het dak de strijd aan tegen het vuur, dat zeer hardnekkig bleef voort woeden. Donderdag aangekomen in Ijmuiden; Amstel stroom, Hull; Marianne, Vlssingen, Ijmuiden; Charlotte Bastiaan, Flixborough Mithras, Ham burg; Tor Mercia, Immingham; Zaanstroom, Felixtown; Porto Amelia, Bremen; St. Michel, Hamburg; Pergo, Great Yarmouth, Ijmuiden; Senority. Londen: Osterbek, Felixtown; Mutia Fides, Ipswich; Wolanda. Londen; Kosei Maru, Antwerpen; Themar, Hamina, Zaandam; Rhein, Bremen, Ijmuiden; Hummel, Swinousjcie, Umuiden- Aaltje Londen; Tor Scandia, GothenburgArthur Maersk, Rotter- 2__yenne, Bremen, Ijmui den; Emsland, Oxelesund, Ijmuiden; Claus, Poole; Gazine P, Par. Velsen; Markborg, Karl stad. Zaandam: Diction Greenwich, Umuiden. Donderdag vertrokken van Umuiden: Evelyn Bol ten, Emden; Doni, Whitstabel, Pelikaan, Ko penhagen; Wega. Poole; Andescol, Londen; Aris- brand arriveerde, stond voor de moei lijke taak in de schier ondoordringbare duisternis de vuurhaard op te sporen met daarbij het gevaar van springende gas flessen. Na geruime tijd slaagde men erin het vuur in te kapselen en daarna had men de situatie snel in de hand. De brandweer moest met persluchtap- paratuur het gebouw binnendringen en spoot op een gegeven moment met acht stralen in de richting vanwaar uit de inktzwarte duisternis de rook kwam aan kronkelen. Vanaf het dak werd de strijd tegen het vuur eveneens aangebonden. Na verloop van tijd slaagde men erin een in het gebouw aanwezige auto van lood- gietersbedrijf Coppens naar buiten te rij den. Deze was alleen maar in-smerig ge worden door de roet. Gedurende de laatste jaren heeft Van Nievelt-Goudriaan verscheidene van deze coasters verkocht. Zo zagen we in 1956 de Mizar-N overgaan naar Beck’s Scheep vaartbedrijf in Groningen en dat schip is de Vanda geworden. In 1963 werden de Mirfark-N en de Mirak-N verkocht aan R. Buisman’s Ko ninklijke Fabriek van Gebrande Suiker- poeder in Zwartsluis en de namen veran derden in respectievelijk Francois Buis man en Nanning Buisman. Na zes jaar voor deze rederij gevaren te hebben kwam zij in 1969 onder Griekse vlag. De „Fran cois” werd de Stravroula X II en de „Nanning” kreeg de naam Agia Irini. De Muphrid-N verdween in 1964 uit de rij van Van Nievelt en kwam onder Noorse vlag als Jowinda. De Megrez-N en de Meres-N hebben tot in 1966 voor de Rotterdamse maatschappij gevaren. In dat jaar werden zij van de Nederlandse vloot afgevoerd wegens ver koop naar het buitenland. Zij kwamen beiden onder Libanese vlag en kregen Beirut als thuishaven, eigenaar werd de Compagnie Libanaise de Navigation Co- tière et d’Outre-Mer S.A.L., die onder directie staat van Arghiris Maritike. De Megrez-N kreeg de naam Lebanese Sky en de Meres-N werd verdoopt in Leba nese Star. Wat de andere coasters betreft, de Asun cion heet van 1955 af Neerlandia, thuis haven Rotterdam en toebehorende aan J. Hoekman H. J. van den Plaats; de Mariscal Lopez kreeg in 1969 Singapore als thuishaven en de naam veranderde in Marisca. De lengte over alles in 66,20 meter, de lengte tussen de loodlijnen bedraagt 60 me ter, de breedte is 9,74 meter, de holte 2,61 meter en de diepgang 3,62 meter. De hoofdmotor is een 7 cil. Werkspoor diesel van 700 pk voor een vaart van ruim 11 knopen. Het is een open shelterdecker met één ruim en twee luikhoofden. Zuster schip is de Meres-N, die eveneens in 1952 werd opgeleverd door dezelfde werf. Dit waren niet de enige coasters die in 1952 aan de vloot van Van Nievelt, Goudriaan werden toegevoegd want in dat jaar kwa men de Markab-N. Menkar-N, Mirach-N, Maasym-N en de Muphrid-N er ook bij. Men is met deze „M”-serie begonnen in 1948 met de Mizar-N; in 1949 volgden de Mirfak-N en de Merak-N en daarna kwam in 1951 de Mirzam-N. Als laatste „M”- coaster kwam in 1954 de Mintaka-N, zodat bij elkaar 12 van deze schepen in de vaart zijn gekomen. Met de Asuncion, Phecda, Perragaux, Mariscal Lopez, Mintaka en Conception vormden zij tezamen de coas- tervloot van Van Nievelt-Goudriaan, een van huis uit grote-vaartmaatschappij, die in 1905 is begonnen met het in de vaart brengen van de Alioth. Van Nievelt-Goudriaan is niet de enige koopvaardijmaatschappij die tot het aan schaffen van coasters is overgegaan. Dit is onder andere al voor de tweede we reldoorlog voorgekomen bij de Hollandsche Stoomboot Maatschappij en de Konink lijke Nederlandsche Stoomboot Maat schappij. Met behulp van licht-aggregaten poog de men daarna stapje voor stapje de duis ternis te doorboren, terwijl onverminderd een stroom van water naar binnen werd gezonden. Eerst tegen half vier was men het vuur meester. Aan materiaalschade becijferde men toen omstreeks driehon derdduizend gulden; de schade aan de verlichting werd op ruim 40.000 ge raamd. Om van de overige bedrijfsschade nog maar niet te spreken, daar dit deel van het pand eerst geheel volledig moet worden schoongemaakt (evenals de naast gelegen delen van het gebouw) om ver volgens weer te worden geïnstalleerd. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Een hardnekkige brand, welke gepaard ging met veel roet en rookontwikkeling heeft donderdag middag in het Industriegebied de n.v. Inoras alleen aan materialen een schade berokkend van rond driehonderdduizend gulden. De brandweer, welke in minder dan geen tijd na het uitbreken van de Het echtpaar Woerdman bezat een winkel in porselein en galanterieën aan de Breestraat, waar mevrouw Woerd man op een gegeven dag in een opwel ling besloot voor haar zelf een petje te maken, van het type, dat op dat mo ment in de mode was. „Ik vond het in de winkel te duur voor het materiaal, dat er aan verwerkt was en dacht laat ik het zelf eens proberen. Eerst aan het tekenen geslagen, stof gekocht en ineens was het klaar. Kennissen vonden het leuk, vroegen voor hen ook zo’n ding in elkaar te knutselen en toen dacht ik: waarom kan ik er niet een paar meer maken en proberen te verkopen. Maar toen kwam de ellende, ik moest ze zelf verkopen en dat vond ik een opgaaf. Om een lang verhaal kort te maken, ik kreeg hulp van Akkie thans mevrouw A. Schotvanger en samen hebben wij hele voorraden petjes en van die flap hoeden verkocht in allerlei drogisterijen in Noordwijk en Zand voort.” Mevrouw Woerdman moet lachen als zij aan die periode terugdenkt, ook al ligt die nog zeer kort terug in de herinnering. ADVERTENTIE BEVERWIJK. Uit het gebouw van Autorama aan de Parallelweg zijn in de nacht van woensdag op donderdag goe deren gestolen, die een totale waarde vertegenwoordigen van ruim 38.000 De inbrekers moeten de goederen met een vrachtwagen naar elders hebben ver voerd. Het grootste gedeelte van de buit is af komstig uit het confectiemagazijn Van Gazan. Hier verdwenen 323 herencos- tuums in de prijsklasse variërend van 98 tot 140. De totale waarde hiervan bedroeg 35.000. Het volgende doel van de inbrekers was de textielsupermarkt van Zeeman. Zes geblokte plaids, zes onderjurken, 40 kindertricots, 40 kinder- en 36 jongens pantalons (totale waarde dertienhonderd gulden) werden in de vrachtwagen gela den. Uit de huishoudelijke en elektrici- teitsafdeling tenslotte namen de onbe kenden twee televisietoestellen en een bandrecorder mee. Deze goederen zijn totaal 1795 waard. De brand ontstond omstreeks twee uur, toen tijdens werkzaamheden aan het ke telhuis van de centrale verwarming een slang van een gasfles sprong, een steek vlam werd gevormd en allerlei opgesla gen inateriaal in brand raakte. Het was materiaal van de n.v. Inoras, onderdeel van de Aspa-groep, welke in maart in een deel van dit gebouw 1600 vierkante meter haar bedrijf zou openen. Opge slagen waren archiveringssystemen, kaartsystemen en boekhoudsystemen, waarin nogal wat plastic materiaal ver werkt was, hetgeen de roet en de rook veroorzaakte. Daarnaast ging ook alle verlichtingsapparatuur compleet met be dradingen smeulen en branden, zodat in minder dan geen tijd een dikke roetzwar te rookwolk uit het gebouw kronkelde en zich in zuidelijke richting over de IJmond uitstrekte. Vrijdag vertrokken van Ijmuiden: senority, Londen; Mltras, Rotterdam; Voline, Grange mouth; Ceres Rotterdam; Lahnstein, Cristobal; Inha. Helsinki; Malaga, Gent; Osterbek, Im mingham; Gerda K. Odense; Uni World. (Als geen nadere aanduiding volgt, Is het schip van of naar Amsterdam gegaan). IJMUIDEN In Ijmuiden werden don derdag de volgende besommingen (in gul den) gemaakt: KW 29 10.630, 81 57.980, 187 11.390, 98 7.860, 174 16.250, TX 4 18.650, VL 7 13.360, 142 9.500, UK 196 en 234 3.500, VD 15 en 89 2.110, 44 en 75 680, 73 en 128 3.340, WR 137 923. Vrijdagmorgen werden in door 41 vaartuigen aangevoerd: 8955 kis ten en 65 kleine kisten vis, 4400 stijve kabeljauwen en 17.000 kilogram tong. Bij de aanvoer waren: 80 kisten en 65 kleine kisten wijting, 3900 kisten haring, 650 kisten makreel, 2110 kisten schol, 80 kis ten schar, 230 kisten varia en 85 kisten tarbot. Prijzen, per kilogram, in guldens: tar bot 10.64-9.31, grote tong 5.84-5.55, groot- middel tong 7.48-6.77, kleinmiddel tong 8.74-8.22, tong I 10.59-9.85, tong II 10.35- 9.40, zalm 7.42. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 98- 72, middel kabeljauw 100-81. Per 50 kilogram: gul I 58-42, gul II 50- 41, gul III 40-24, wijting 44-23, schar 80- 47, grote schol 25-15, schol I 26-21, schol II 33-27, schol III 42-26, tarbot 404-190, griet 209-129, tongschar 158, lever 38-24, grote kuit 19-8, kleine kuit 124, haring TTrr 30.60-28.20, makreel 35-34, bot 12.50-6. vendien wat gemakkelijk te wassen is, dat laatste is heel erg belangrijk. De kleur-combinaties bepaal ik ook zelf. Ik knip ook alles zelf en dat is wel een hele opgave want ik heb nog een gezin ook vier kinderen waaraan de no dige aandacht besteed dient te worden; terwijl het knipwerk snel moet gebeuren om iedereen aan het werk te houden. Ik zou zo graag eens wat exclusieve grote stukken willen maken, maar daarvoor heb ik geen tijd. Het gezin gaat vóór. Alleen woensdags- en zaterdagsmid dags ben ik niet in het atelier. Die mid dagen namelijk verkopen wij hier en daar wil ik niet bij zijn. Dat is ook zo maar iets vreemds van mij, maar net is niet anders”. Mevrouw Woerdman zal die last overi gens niet lang meer behoeven te dra gen, want inmiddels heeft zij het pand van fruithandel Hoogland aan de Begij nenstraat gekocht, waar na een grondi ge verbouwing de eigen winkel zal wor den gevestigd. En zoals wij in de aan hef al schreven, welke de naam ’t Kwezelke” zal krijgen. Er ontstaat dan weer een nieuwe si tuatie, doch mevrouw Woerdman is ge wend zich aan de meest vreemde situa ties aan te passen. Nog niet zo lang ge leden was zij een vooraanstaand spelend lid van de Rederijkerskamer „Kenne- merland” en heeft zij menige triomf op de planken gevierd. Het verschil met toen js echter wel, dat zaken doen har de realiteit is. MAARINliOER GEVAL dam; Twebro, Par; Guyi De aanvoer in Scheveningen bestond vrijdagmorgen uit: 120 kisten wijting, 2000 kisten gul, 1000 kisten schol, 50 kis ten varia, 2000 stijve kabeljauwen en 6000 kilogram tong. laan en later in de achter de woning tot atelier omgebouwde bollenschuur. Die tijd, dat men in de woning al dit werk deed, was er één van totale druk te. Op een gegeven moment waren alle slaapkamers bezet als opslagruimten en atelierruimten. De echtelijke slaapka mer werd overdag voorzien van een zeil op de grond en ook daar stapelden de voorraden materialen, hoeden en petjes zich op. Zo kon het niet verder, zodat eindelijk het atelier achter woning werd ingericht Een gezellig atelier, waar nu mevrouw Roos Woerdman met mevrouw Schotvanger en de twee hulpen Ina en Rigmor de laatste alleen op bepaal de ogenblikken, de handen vol werk heb ben. De orders zijn namelijk groter dan de productie. Het is overigens direct al niet bij de hoeden en petjes gebleven. Zo kwamen er strandjurkjes en badjassen, die gretig aftrek vonden aan de Nederlandse stran den. Weer een stap verder was het ma ken van kleuter- en meisjeskleding. Ge heel volgens instigatie van mevrouw Woerdman, die van oordeel is, dat over al ook hoedjes en petjes bij horen. Het staat gewoon leuk! „Ach ontwerpen vind ik een erg groot woord. Het is meer op ideeën komen en dat gebeurt vaak onder het tekenen door, soms zelfs tijdens het knippen. Ja. dat doe ik in de avonduren, als de kin deren naar bed zijn. Wij gebruiken hier alleen maar gewoon goed, wat de kinde ren gemakkelijk zit, wat zij graag aan willen hebben, wat rekbaar is en bo- ■1A F

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 7