Hoe is het ontstaan Meer Britse troepen in Film moet fulmineert Henk van der Grift: „Weg naar de schaatstop is relatief niet veel zwaarder geworden lunesisch alternatief Belfast SCHRIJVENDELEZERSSCHRIJVENDELEZ tegen abortus vrij zijn „Osservatore” 4 R kunstijsbaan kennemerland Centouri Springstofkraken opgelost Kruisstraat 32-34 Haarlem Tel. 023/312050 CLUB MEDITERRANEE 7 ZATERDAG 6 FEBRUARI 1971 Dierproeven Weet je nog wel, oudje? t Bioscoopbond Kinderbescherming Vogelmoord ia isaai IMMaiMUIUUUMMaHnBUUMMUUaUMMMMaBMBM) 99 (Van onze sportredactie) bestonden voordat ik wereldkam pioen werd al in verscheidene plaatsen plannen voor een kunst ijsbaan. Zover ik weet waren die nog niet uitgevoerd wegens finan cieringsproblemen. Het kan zijn dat mijn eerste plaats de laatste stoot is geweest die tot de reali satie van de baan heeft bijgedra gen, maar dat is natuurlijk moei lijk te bewijzen”. t 15 Dagen in Korba, hetTunesisch dorp van de Club Mediterranee. WESTBROEK Woensdag is het op de kop af tien jaar geleden dat Henk van der Grift met zijn wereldkampioenschap betere tijden voor de Nederlandse schaatssport inluidde. In hetzelfde Gotenburg waar volgende week zaterdag en zondag de sterkste rijders ter we reld de strijd aanbinden, kwam er in 1961 niet alleen een einde aan de magere schaatsjaren, maar brak Van der Grift met zijn eerste plaats tevens een nieuw tijdperk aan: dat van het kunstijs. Nog geen jaar na de overrompelende pres tatie van de schaatser uit Breu- kelen kwam er door de opening van de Jaap Edenbaan een einde aan de tijd dat de Nederlandse schaatsliefhebbers uitsluitend op natuurijs terecht konden. Henk van der Crift, als 36-jarige nog altijd even nuchter als toen hij zijn triom fen behaalde, gelooft overigens niet dat de komst van dat eerste kunst ijs een rechtstreeks gevolg was van zijn kampioenschap. Hij zegt: „Er Dit woord: RAMMELAAR Dit woord: TIEREN Kunstijsbaan Vergeten groep 1 1 l l van Pl. WEGERIF-LONDEMA J. HENDRIKS, Haarlem ADVERTENTIE C. VADER. Vogelenzang MEVR. J. J. PRIKKEL-BRUIJN, Haarlem. IUMUI IMUI Hl THEO KLEIN 1 1 r i i Het komt echter voor, dat de maatschap pelijk werker van de Raad een dusdanig ernstige gezinssituatie aantreft, dat het niet verantwoord is om de kinderen in het gezin te laten. Maar wij zijn er ons van bewust, dat dit een ernstige ingreep is en er wordt veel gewikt en gewogen voordat aan de rechter het advies wordt gegeven, een kind buiten het gezin te plaatsen. Als het ook maar even mogelijk is zal de maatschap pelijk werker dan tevoren met de ouders èn met de kinderen bespreken waarom die uithuisplaatsing nodig is. Het komt echter voor dat ouders, ook na herhaald verzoek, niet bereid zijn tot gesprekken met de maatschappelijk werker; of dat zij de nood zaak van uithuisplaatsing van hun kind niet kunnen inzien. Als dan uit andere gegevens vaststaat dat het kind groot gevaar loopt verkreukeld te worden, zal soms tegen de wil van de ouders en een enkele maal zelfs als zij alle contact weigeren buiten hen om, moeten worden ingegrepen. Maar ook dan zal daarna wor den geprobeerd om weer met de ouders in gesprek te komen, hetgeen echter niet altijd lukt. Supervisor Raad van de Kinder bescherming Haarlem. s t I boekt u alleen bij reisbureau DE ANDERE VAKANTIE Het is dus zeker niet zó, dat er „maar kinderen uit huis worden gesleept” of dat een maatschappelijk werker er een aar dige broodwinning in ziet om tehuizen vol te krijgen met kinderen. Een dergelijk mo tief zou een groot schandaal zijn. In het moeilijke werk van de kinder bescherming worden ook fouten gemaakt. Laat men ons daar vooral op wijzen en ons ter verantwoording roepen, opdat wij de fout zo goed mogelijk kunnen herstellen. Ouders en kinderen hebben daar recht op. En weest u ervan overtuigd dat die fouten niet uit nonchalance of kwaadaardigheid gemaakt worden. Daarvoor weegt onze verantwoordelijkheid ons te zwaar. Wij hebben dit werk gekozen om ouders en kinderen te helpen, niet om hen dwars te zitten. Graag wil ik even ingaan op de ingezon den brief van de heer P. Blokker over de nieuwe kunstijsbaan in Haarlem. Ik zou hem deze vraag willen stellen: „Heeft u weleens op de Jaap Edenbaan geschaatst?” Waarschijnlijk niet. Als u er wel geschaatst hebt, dan is dat zeker ’s morgens geweest als alle schaatsliefhebbers naar hun werk of naar school zijn, ’s Avonds is de Jaap Edenbaan te vergelijken met het spitsuur in Amsterdam. Ook dan kom je haast niet vooruit. Nu wil de heer Blokker ook de mensen uit de omgeving van Amsterdam nog mee laten „genieten”. Laten wij toch wijzer zijn en inzien wat dat in zou hou den. Kan men een gezondere sport in eigen omgeving voorstellen dan juist het schaat sen. Een kunstijsbaan is een gezonde zaak om geld in te steken. 13 februari is de collecte. Henk van der Grift is typisch een figuur die alle mogelijke vormen van begeleiding niet nodig heeft gehad. Hij stond sterk genoeg om als schaat ser zijn eigen lijnen uit te zetten. Reeds in ’60 nog voor hij zijn wereld titel behaalde, besloot hij dat 1964 een uitstekend jaar zou zijn om zich uit de wedstrijdsport terug te trekken. En dat gebeurde ook. Van der Grift: „Ik vond 29 jaar een mooie leeftijd om er mee te stoppen. Ik heb als schaatser een erg leuke tijd gehad. Maar er zijn nog zoveel andere mooie dingen in de wereld waarmee je ver der kan leven. Ik vind het ongezond om je leven lang verder te hinken op Na zijn afscheid als wedstrijdschaat ser heeft Henk van der Grift nog lan ge tijd contact met de KNSB gehou den. Als bestuurslid van zijn gewest en als lid van de technische commis sie van de schaatsbond. Twee jaar ge leden legde hij zijn laatste functie neer omdat het hem te veel tijd ging kosten. Van der Grift: „Ik ben nu al leen nog als toeschouwer bij sommi ge wedstrijden betrokken. Dat is het enige contact dat ik momenteel nog met de schaatssport heb”. In aansluiting aan het artikeltje mevrouw Van der Vorm in „schrijvende lezers” van 29 januari wil ik vanuit het werk van de Raad voor de kinderbescher ming graag nog reageren op het artikel „Het kind van de rekening” in „Erbij” van 9 januari j.l. Vaak is het de Raad voor de kinder bescherming, die als eerste te maken krijgt met gezinnen die in moeilijke situaties ver keren. Een maatschappelijk werker stelt dan een grondig onderzoek in naar de om standigheden en de verhoudingen in die gezinnen. Samen met de gezinsleden wordt nagegaan waaruit de moeilijkheden be staan en wat er ter oplossing aan gedaan kan worden. Daarbij gaan wij er altijd van uit dat het gezin, als dat maar even moge lijk is, in stand gehouden moet worden en dat de hulp dus gegeven moet worden binnen het gezin, ook al vragen de ouders soms zelf om uit-huis-plaatsing van een of meer kinderen. ijshockey nog boven het schaatsen”. Dat het recreatieve schaatsen de hele winter door door het kunstijs mo gelijk wordt gemaakt vindt Henk van der Grift op zichzelf positief punt. „Maar”, voegt hij er aan toe, „men moet wel eerst goed realiseren of er geen sportaccomodaties zijn die voor- LONDEN (AFP, Reuter en DPA). Engeland heeft de troepenmacht in Noord- ïerland versterkt. Het is daar de laatste dagen weer onrustig geweest. Er is een bataljon militairen (600 man) en een eenheid pantserwagens overge bracht. De komende dagen zullen nog meer versterkingen volgen. Na de ernstige ongeregeldheden in de nacht van woensdag op donderdag, waar bij acht mensen ernstig werden gewond, deden zich in de loop van de dag opnieuw incidenten voor in Belfast. Bepaalde wij ken zijn door militairen afgegrendeld. Er wordt intensief naar wapens gezocht. Men dient scheid te Henk van der Grift heeft zelf niet zo lang van het Nederlandse kunstijs kunnen profiteren. In de periode dat hij door moest stoten naar de top in eerste instantie een plaats in de kernploeg, die hij in '55 bereikte waren de toprijders geheel afhanke lijk van de weersomstandigheden. Van der Grift: „In de kernploeg de den wij veel aan conditietraining. Half december gingen we voor de schaats- training met een grote groep naar Noorwegen. Nu is dat makkelijk om dat alles met het vliegtuig gaat, maar toen moesten we nog sporen. Als je geluk had was je er binnen twee da gen”. In Noorwegen stonden de eerste be langrijke wedstrijden soms al veer tien dagen nadat men met de ijstrai- ning begonnen was, op het program ma. Voor Henk van der Grift één van de redenen om op eigen initiatief in Noorwegen te blijven. „In 1960 en ’62 woonde en werkte ik een jaar lang in Noorwegen. En niet alleen om te schaatsen, maar omdat ik het ge woon een erg prettig land vond”, al dus Van der Grift. Nu ,de kunstijsbanen als paddestoe len uit de grond schieten en de jonge ren voldoende gelegenheid hebben om Mgr. Concetti kreeg de plaats op de voorpagina aangewezen om nog eens kracht bij te zetten aan de toespraak die paus Paulus kort geleden voor de Franse televisie heeft gehouden. In deze toe spraak heeft de paus abortus en het doden uit medelijden scherp veroordeeld. Mgr. Concetti schrijft letterlijk: „We hebben in het verleden de verschrikkelijke en afschuwelijke misdaden gezien in de cre matoria van de concentratiekampen. We kennen de massale deportaties. We ken nen volkenmoord en het meest brutale racisme. Nu zien we misdaden, die niet minder infaam en in bepaalde aspecten zelfs erger zijn, tegen een generatie die nog geboren moet worden en die recht heeft op leven.” In het artikel wordt nog gesteld, dat de nazi-misdaden door het publiek heftig zijn veroordeeld en dat hetzelfde geldt voor de doodstraf. Deze reactie valt niet meer waar te nemen, aldus -mgr. Concetti, als het erom gaat het leven in absolute zin te verdedigen: in het geval namelijk, wanneer het gaat om onschuldige, schijn baar onzichtbare personen, die maar één ideaal belichamen, dat van het leven. De nu in Westbroek wonende crack mag dan niet meer actief bij het schaatsen betrokken zijn, als oud-we- reldkampioen blijft hij echter wel op de hoogte van de gang van zaken in zijn favoriete sport. Opnieuw blijft hij met beide benen op de grond als hij stelt: „De schaatssport heeft de laat ste jaren in Nederland een enorme vlucht genomen. Maar alleen in Ne derland, omdat het de enige winter sport is die wij hier goed kunnen be oefenen. In Noorwegen en Zweden is schaatsen zeker niet ’s winters de eerste sport. Voor de Noren is dat skieën en in Zweden staan skieën en Er zijn twee rammelaars, een voor werp en een dier. Het eerste is een speeltuigje voor heel kleine kinderen, waarin balletjes bewegen, het tweede is een mannetj eshaas. Allebei de ram melaars zijn afgeleid van een werk woord rammelen, maar niet van het zelfde. Het ene werkwoord rammelen betekent: een trillend geluid maken en wordt vooral gezegd van loszittende voorwerpen en van kettingen, munten enz. Men rammelt van de honger als de lege maag geluiden maakt. Het tweede rammelen betekent: handelen als een ram, een mannetjesdier, dus: paren. Een ram is niet alleen een man lijk schaap, maar ook een manlijk ko nijn, een manlijke haas of bunzing. Er was in het Middelnederlands een zelfstandig naamwoord tiere dat bete kende: soort, aard. Wij kennen dit tiere nog in: goedertieren: lankmoe dig, genadig, eigenlijk: een goede aard hebbend. Het Middelnederlands had ook: menighertiere voor: velerlei. Dit tiere, Duits ziere, betekent eigenlijk sieraad. Het werkwoord is tieren: ge aard zijn, aarden en vandaar: gedijen, welig groeien. Het bijvoeglijk naam woord is tierig. Men zegt bijvoorbeeld van een kind dat zich niet goed voelt: het is helemaal niet tierig: levendig, opgewekt, fleurig. Maar er is ook een betekenis: te keer gaan, schreeuwen Dit is hetzelfde woord. Uit de beteke nis: geaard zijn heeft zich namelijk die van: zich gedragen ontwikkeld en daaruit die van: zich luidruchtig ge dragen, lawaai maken, razen. (Van onze redacteur in Rome) ROME. Op de voorpagina van de staatscourant van het Vaticaan, de Osser- vatore Romano, is een felle aanval op het plegen van abortus gedaan. Deze ingreep wordt vergeleken met wat in de Duitse concentratiekampen gebeurde en de schrijver van het artikel in de Osserva- tore, de theoloog mgr. Cino Concetti, gipg zelfs zo ver abortus „erger” te vinden dan wat er in de concentratiekampen gebeur de. In het algemeen kan ik zelden geest drift opbrengen voor stakingen; toch zou ik het ten zeerste toejuichen, wanneer ambtenaren van het Ministerie van Land bouw bepaalde opdrachten zouden weige ren uit te voeren. Hun superieuren over wegen namelijk onze toch reeds deerlijk geschonden dierenwereld opnieuw een zware verminking toe te brengen door de wilde ganzen uit te moorden (zie Haar lems Dagblad van 30 januari). Als deze vogels door hun aanwezigheid de produk- tie van landbouwoverschotten bedreigen, waarom is er dan geen schadereling mo gelijk? De landbouw is toch al van zo veel subsidies voorzien, dat niemand het financieel zou merken. Waarom moet er dan gelijk naar de botte bijl gegrepen worden? Helaas hoeven we niet de illu sie te koesteren, dat het Ministerie van Landbouw zich ook maar iets aantrekt van de publieke opinie; het bewijs daar van hebben we onlangs kunnen aanschou wen in IJmuiden. Hoewel er bij ons enorm gescholden werd op België verdient het toch aanbeveling de hand in eigen boe zem te steken. Zolang ons Ministerie van Landbouw de weerzinwekkendste praktij ken van vogelbestrijding te zien geeft, is er in wezen weinig verschil tussen ons en de zuidelijke Europapartners. Het enige verschil is, dat daar iedereen mag doen wat hier aan bepaalde ambtenaren is voorbehouden. Echt niet een reden om ons superieur te voelen. In zijn boek „Bles voor de kop” brengt de schrijver een bijna vergeten groep mensen in herinnering terug, namelijk de oud-redders. Zonder de overigen ook maar het minste tekort te doen, besteedt hij daarbij speciale aandacht aan schip per P. de Wijn, die als een legendarische figuur bij het reddingwezen kan worden beschouwd en wel in het bijzonder voor IJmuiden. Vandaar dat enige maanden geleden door mij werd voorgesteld het nieuwe bejaardentehuis aan de Grote Beerstraat naar deze schipper te vernoe men. En wel omdat er in zekere zin enige overeenkomst bestaat tussen schipbreuke lingen en ouden van dagen, die zich op de een of andere wijze geborgen kunnen voelen. Voorts zou ik het gemeentebestuur van Velsen willen verzoeken ook eens een plein de naam Helden der Zeeplein te ge ven, met bijvoorbeeld in het midden een gedenkteken dat de namen van alle oud- redders bevat. Zij hebben immers de roem van IJmuiden uitgedragen tot ver over de landsgrenzen, zodat het als een ereplicht kan worden beschouwd hun namen voor het nageslacht te behouden. Want velen van hen gaven hun leven, om dat van an deren te behouden. S. GROEN, IJmuiden Wonen in originele strohutten, paardrijden, zeilen, muziek maken, judo of yoga beoefenen, dèt is een Club Mediterranee vakantie. Een vakantie voor mensen die genoeg hebben van het mengelmoestoerisme. Die samen met andere kritische mensen uit alle delen van Europa een vakantie willen genieten zoals ze zich die altijd hebben voorgesteld, maar nooit kregen. Iets voor u? te trainen („ik leerde schaatsen op de ondergelopen weilanden rond Breuke- len”) is het presentatieniveau met sprongen vooruit gegaan i n vergelij king met Van der Grift’s glorietijd. Tegenover het voordeel van de verbe terde accomodaties en begeleiding van de schaatsers, staan echter de steeds hogere eisen waaraan de jon geren moeten voldoen willen zij de top halen. Volgens de oud-wereldkam- pioen zit er relatief niet zoveel ver schil in de moeilijkheidsfactor van nu en zo’n tien jaar geleden. Van der Grift: „Vroeger waren de omstandig heden slechter en de tijden lager, nu is de begeleiding veel beter en zijn de tijden scherper. Als je dan moet ver gelijken wie het moeilijker hadden, geloof ik dat het niet veel verschil zal maken. De voordelen en de nadelen kan je tegen elkaar wegschrappen. Misschien is er voor de jongere schaatsers één factor die het tegen woordig zwaarder maakt: de psycho logische druk. En dat komt dat niet door het schaatsenrijden zelf, maar door al het geleuter van andere men sen om die jongens heen”. DEN HAAG. „De vrijheid voor het zien van films moet niet worden bepleit, ze moet er gewoon zijn”, aldus de voor zitter van de Nederlandse Bioscoopbond, de heer J. G. J. Bosman, tijdens een gehouden openbare zitting van de speciale commissie van de Tweede Ka mer over de filmkeuring. „De film is uit zijn isolement gehaald”, zei hij. „Binnen kort kan iedereen met een cassette op zak zien wat hij wil.” De heer Bosman meende voorts dat de sexgolf, die uit het buitenland via de litteratuur ons land kwam binnendrijven, thans zeer sterk aan het teruglopen is. Bij de twintig drukst bezochte films in Nederland vorig jaar waren geen speci fieke sex- en geweldilms. Over de centrale commissie voor de filmkeuring sprekend, merkte de voorzit ter van de bioscoopbond op dat de Ka merleden zouden schrikken als ze wisten wat de keuring allemaal niet toelaat. De bioscoopbond heeft echter geen enkel be zwaar tegen een keuring van film op de toelaatbaarheid voor de jeugd, aldus de heer Bosman. Hij verweet de Kamerle den niet voldoende op de hoogte te zijn van wat op de filmmarkt wordt aange boden, ook in het buitenland, en van wat er wél in Nederland voor vertoning in openbare voorstellingen is goedgekeurd. Henk van der Grift verstaat de kunst tot relativeren. „Het is hele maal niet erg”, zegt hij, „dat je aan het einde van je c arrière nog een achteruitgang meemaakt. Voor je ka raktervorming is dat zelfs erg goed. Als je na je topprestatie weer naar beneden valt dan leer je de betrekke lijkheid van het succes inzien”. Henk van der Grift tijdens de wereldkampioenschappen ’61 op de 10.000 meter op weg naar de titel. Ja het begon zo tegen het 55ste jaar dat we samen naar de dokter gingen, want er was iets niet met je in orde en je vergat veel. De dokter keek eens en vroeg wat, en gaf je pilletjes. We kwamen nog eens en nog eens, en de dokter stuurde je naar een inrichting, waar je nog eens on dervraagd en onderzocht werd en weer pilletjes kreeg. En ik kwam trouw op bezoek en weet je nog Oudje, dat je me steeds vroeg, neem me mee naar huis, de mensen doen hier zo raar en er is elke nacht wat aan de hand. Ja, toen heb ik gevraagd of je mee mocht, en ja dat mocht, we kregen een recept voor pille tjes en de dokter zei tegen ons, „het beste hoor”. En toen gingen we naar huis, weet je nog Oudje, en toen de pilletjes op wa ren, kreeg ik van de huisarts weer nieu we en toen die op waren en jij maar steeds minder kon en de raarste dingen deed, ging ik weer naar de dokter en vroeg om betere pilletjes. Maar hij zei, nee meneer dit zijn de beste zenuwpille- tjes. Ik zei zenuw? Ik moet toch geen zenuwpillen hebben, maar iets om ouder- domsverschijnselen tegen te gaan. Heb ben we niet; ik wens u het beste hoor!! En zo ging het. Weet je nog wel Oudje? De kreupele die de blinde jarenlang helpt, en als de kreupele niet meer kan, gaat hij weer naar de dokter, die dan met heel veel moeite ergens een gaatje vindt, waar het Oudje nog een poosje opgebor gen zit tot het einde daar is en dan heb ben ze heerlijk van hun oude dag genoten. Ja, ja, van de wieg tot het graf, maar als men beslist hulp nodig heeft, is er in het geheel geen begeleiding. Dokters geen tijd, kruisvereniging alleen voor lichame lijke ziekten, bejaardenbond alleen voor meer materiële dingen. De GGD dan misschien? sportprestaties, die je toch eigenlijk in een betrekkelijk korte tijd gele verd hebt. Het is hetzelfde als de mi litaire dienst. Daar wordt je op den duur ook oude stomp en dan is het tijd dat je eruit gaat”. DEN HAAG. Twee broers, een 24- jarige loswerkman en een 29-jarige lasser uit Den Haag, hebben tegenover de politie bekend dat zij eind oktober bij een aan nemersfirma in Loosduinen zestien kilo dynamiet en 200 ontstekers hebben gesto len en met een deel ervan tenminste drie maal een kluis hebben proberen op e blazen. rang verdienen boven een ijsbaan. Dat is echter voor elke plaats ver schillend. Want als ik nu bij ons zie hoe vaak de nieuwe sporthal leeg staat, dan vraag ik me af waarom je dat voorrang zou moeten geven”. Al jaren vraag ik mij af, hoe de rech terlijke macht de commerciële vivisectie ongelimiteerd toelaat, en het laat voor komen alsof deze wetenschap onmis baar zou zijn voor de mens. hier nadrukkelijk onder maken tussen Medische, en moreel op zijn minst twijfelachtige far maceutische industrie. De heren daarvan kennen geen ander doel dan geld verdie nen ten koste van mens en dier. De absolute betrouwbare geneesmidde len die zij produceren, zijn op de vingers van één hand te tellen. Desondanks gaat deze afschuwelijke misdaad geruisloos verder, aangezien elke betrouwbare con trole van overheidswege ontbreekt. De doktoren worden wanhopig van de stroom pillen en poeders die ze niet of onvoldoende kennen. De bevolking wordt misbruikt, dankzij onware reclame. En toch hebben de heren „geneesmiddelen”- fabrikanten vrij spel. Prof. Dr. P. E. Voorhoeve wenst ken nelijk voor deze feiten zijn ogen te slui ten, ik niet! Ik wil besluiten met een citaat van wij len Mahatma Gandhi: „Naar mijn mening is vivisectie de afschuwelijkste van alle misdaden, waar aan de mens zich schul dig heeft gemaakt” H. WINUEL, Amsterdam. In deze rubriek worden brieven opgeno men, die met uitdrukkelijk verzoek tot publikatie aan de redactie worden toege zonden: voorwaarden tot publikatie zijn: Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd De inzender moet de brief met zijn volle naam en adres ondertekenen en instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats (Dus geen pseudo niem of initialen). De brief moe gesteld zijn In behoor lijk Nederlands en In begrijpelijke, be knopte vorm. De redactie behoudt zich het recht voor de brief te’- publikatie te bekorten op niet essentiële punten of opneming te weigeren Opneming van een bepaalde brief be tekent dierminst. dat de redactie het eens Is mer daa in vervatte meningen of argumenten. F

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 7