Misverstand maakte twaalf minuten voor tijd einde aan de illusies van Haarlem VAN HANEGEM BLEEK TENSLOTTE MEER WAARD DAN VIER SPITSEN dingen dan y.D«o Telstar hield Excelsior slechts met kunst en vliegwerk achter zich: 1-2 „Belangrijker voetbal” la ys DID 4ID0 Van Duivenbode: VELSENAREN VOOR EERSTE MAAL LOS VAN DE ACHTERHOEDE Eredivisie Vier meldingen van dertien nnn j| Q Q *Gow-voiw«at2 Q DOS 5 lj 7 Q Q in cijfers LJ LJ ai m n Iflfl 11 MAANDAG 8 FEBRUARI 1971 H onorarium Dr*e*»4L8.C. N.A.C.-MLV.V. P.8.V.-AX.D. 4l| Q Q V.V.V.-HX.V.S. 8 0 BMte JC-ElndhowmlO SI 0 D AJL'47-FC Utrecht 1 MA? Olympia-Gewinnzahl: 6 7 8 2. EF I 5 1 2 1 Ook gisteren vormde Paul van der Meeren in de wedstrijd tegen Excel sior een betrouwbaar sluitstuk van de verdediging. Een van de harde charges van Rinus Israel tegen Piet Hoeben. Op de bovenste foto mist Israel wel de bal maar niet Hoeben, die even later met een van pijn vertrokken gezicht op de grond zal vallen (foto onder). Arbiter Van Gemert kijkt op zijn horloge, terwijl De Goede en Huyg zich naar de van de prins geen kwaad wetende Israel richtten. Op de achtergrond Van Hanegem. Excelsior) kwamen te staan, dan knapte er iets. De punten gingen ver loren en Telstar zakte weer terug”. De Lottocijfers van dit weekeinde zijn: 2 - 8 - 30 - 37 - 40 - 49. Zusatzzahl: 3. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM „Een sleutelwed- strijd”, noemde Telstar-trainer Jan Rab het duel van gisteren tegen Ex celsior. Een sleutelwedstryd omdat de Velsenaren zich, door een overwin ning op de ploeg van Bob Janse, defi nitief los konden maken van de staart- groep in de eredivisie. Een prijzens- waardig voornemen, dat in het ver leden echter altijd tot mislukken was gedoemd. Rab: „Telkens als wij voor zo’n wedstrijd (zoals vandaag tegen 21 21 21 21 21 20 20 20 20 21 21 21 21 21 20 20 21 21 15 14 13 14 13 10 10 6 6 5 5 4 5 3 2 1 3 3 2 8 8 9 9 9 9 33 33 33 32 31 28 22 18 17 17 17 16 16 16 14 10 10 9 52—13 47—16 36—17 54—13 40—15 29— 8 31-40 23—24 22— 30 23— 30 24— 31 19— 28 25— 33 15—32 20— 32 15—38 17-47 15—55 Dat Feijenoord aanvallend zo slecht uit de voeten kwam was natuurlijk ook gedeeltelijk de verdienste van een goed en er Gisteren slaagden Rab en zijn maten wèl in hun opzet. Tegen Excelsior werden twee doelpunten gemaakt. De Rotterdamse club kon daar slechts één goal tegenover stellen, wat Tel star volgens de regels van het spel twee kostbare punten opleverde. Im mers, bij voetballen tellen tot ge luk van Telstar nog altijd alleen de doelpunten. Want had er een be slissing genomen moeten worden op grond van de werkelijke verhouding op het speelveld, dan had Telstar zon der meer verloren. Tot nu toe hebben zich vier deelnemers gemeld met dertien goed voorspelde uit slagen. DEN HAAG De „cijfers" van sport- toto 30 zijn als volgt: aantal deelnemers 752.602, inleg 1.647.336, prijzenbedrag 741.301. 3 5 7 4 5 8 2 6 5 7 7 8 6 10 3 10 8 4 11 8 11 6 13 7 13 te schieten: 0-1. Op dat moment zeker een welverdiende beloning voor Telstars spel. Beschikbaar voor de eerste en derde prijs 259.455, beschikbaar voor tweede prijs 185.326, beschikbaar voor extraprijs 37.065. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Feijenoords-vleugelver- dediger Theo van Duivenbode vatte het feit dat Happel juist hem had uitgeko zen om voor de wedstrijd tegen Haar lem gepasseerd te worden nogal laconiek op. „Je zult het misschien vreemd vinden maar ik vind het namelijk niet zo erg. Ik leef de laatste tijd gelukkiger dan ik ooit heb gedaan. Vrolijker ook”. En dan veelbetekenend: „Er zijn namelijk be langijker dingen dan voetbal”. Dit euvel werd dan vooral in de twee de lijn gevoeld waar een uitstekend voet ballende Wim van Hanegem tot de con clusie kwam: „Ik heb me rot gelopen. Maar waarvoor eigenlijk? Je schoot er niets mee op, want je kon de bal aan geen mens kwijt”. Toch had „de Krom me” bepaald niet voor niets lopen zwoe gen. Hij was het die Feijenoord van de ook gistermiddag kwellende frustratie van het geen doelpunten kunnen maken afhielp door twaalf minuten voor het einde van een misverstand in de Haar- lem-defensie te profiteren en in volkomen vrijstaande positie de bal langs Pater- notte te werken. schil of je naam Israel of De Goede is” En Hoeben: „Israël moet het natuurlijk doen, maar wij zouden dat niet hoeven te proberen. Feijenoord heeft mij erg te leurgesteld. Voor een topclub moest het te vaak aan de noodrem trekken”. Maar Israel maakte wel mooie over tredingen. Hij deed zelfs dat veel pro fessioneler dan bijvoorbeeld een Theo Laseroms bij wie al ettelijke seconden voor het gebeuren vaststond dat er weer een man tegen de vlakte zou gaan. De over het algemeen niet slecht arbitreren de Van Gemert maakte dan wel woeden de gebaren maar liet het verder maar zo. Aan de andere kant kreeg Feijenoord geen moment de ruimte. Eelman: „Die hebben wij zoveel mogelijk proberen te beperken. Daar zijn wij ook aardig in ge slaagd dacht ik. Wij hebben geprobeerd om de nul te handhaven. Als je voor de wedstrijd naar mij was toe gekomen en had gezegd het wordt 0-1 dan had ik daarvoor getekend. Nu zeg ik: er heeft meer ingezeten. Wij missen echter de routine om Feijenoord met snelle uit vallen te verrassen. Toch is er goed ge speeld. Vroeger werd er bij ons alleen maar gerend. Er is vanmiddag ook ge voetbald”. Het moment dat Haarlem fataal werd. Van Hanegem heeft de bal ontvangen van Wim Jansen en scoort. Koopman, Burgers, Wentink en Paternotte komen te laat. Twee weken geleden was het Telstar dat als „underdog” tegen PSV een on verwacht sterke rol speelde. Het geluk was toen echter aan de zijde van de Eindhovenaren, die alsnog met 2-1 won nen. Gisteren waren de rollen op Wou- denstein omgedraaid. Telstar in de running was duidelijk favoriet tegen het voor zijn laatste kansen vechtende Excelsior. De Velsenaren waren zich dat kennelijk bewust, gezien de houding die zij vanaf de eerste minuut aanna men. Met Johnny Jonker op de plaats van de aan zijn been geblesseerde Paul van Egmond, speelden zij met een flair of niet de tiende, maar de eerste plaats op de ranglijst in het geding was. Alles liep helemaal volgens het draai boek. Zelfs de zeer gewaardeerde ope ningstreffer kwam op tijd. Na zeven mi nuten bepaalde scheidsrechter Beek de straf voor een overtreding van Müh- lenbruck tegen De Wit op een vrije trap. Fens nam die voor zijn rekening en loo- chenstrafte alle prognoses door van 25 meter afstand direct langs Van der Roer mate Feijenoord er niet in slaagde om een doelpunt te maken groeide het geloof in eigen kunnen bij Haarlem, dat hier door geruime tijd uitzicht heeft gehad op een vorstelijk 0-0 resultaat. Tot dat ene moment waarop Wim Jansen (die ook gistermiddag weer een gebied bestreek waar normaal twee spelers voor nodig zijn) een schitterende lob richting Van Hanegem dirigeerde. „De Kromme” rea geerde zo vlekkeloos dat het voor de 12.000 toeschouwers snel duidelijk werd dat het gebeurd was. maals in de gelegenheid gesteld soortge lijke kansen om zeep te helpen. (Van onze sportredactie) HAARLEM Ernst Happel had het in theorie allemaal wel weer aar dig uitgedokterd. De ongetwijfeld versterkte Haarlem-defensie zou door een met vier spitsen opererend Feijen oord moeten worden opgerold. Hap pel had daarom een verdediger (Van Duivenbode) opgeofferd voor een extra-aanvaller (Maiwald). Het ex periment mislukte tenslotte zo schrij nend dat Happel er na afloop een beetje confuus van was. „Ik ben uiter aard blij met die twee punten, maar Feijenoord heeft verschrikkelijk slecht gevoetbald. Ik heb met vier aanvallers gespeeld die allemaal op één lijn liepen te voetballen. Niemand bewoog”. voetballend Haarlem, dat zich niet voor Paternotte wenste in te sluiten en er herhaaldelijk uit trachtte te komen. Dat geschiedde dan langs de handig drib belende Boszhardt. Hij ondervond echter dezelfde moeilijkheid als de andere Haarlem-aanvallers (De Goede en Hoe ben): te weinig steun. Het driemanschap (als de zaken echt gevaarlijk dreigden te worden dan deed Wim Jansen een paar stappen terug) IsraelLaseroms Schneider wist met de aanvallende Haarlem-aspiraties zo goed raad, dat Treytel in feite geen enkel gevaar had te duchten. Hoewel, het ging vaak ge paard met enkele uiterst professioneel uitgevoerde overtredingen. Schneider („ik werd er helemaal gek van”) lette in de tweede helft meer op Boszhardt dan op de bal. De Haarlem-linksbuiten bleef namelijk de aandacht vragen. Koop man merkte over hem op: „Wat liep Dries vanmiddag weer te voetballen. Het is een mentale kwestie met hem. Als hij daar overheen geholpen wordt dan wordt hij een zeer grote”. Ook het duo Israel-Laseroms ging her haaldelijk over de schreef. Hoeben en De Goede waren de slachtoffers. Haar- lem-trainer John Eelman maakte er zich zo woedend over dat hij na vijfentwintig minuten door de grensrechter tot kalmte moest worden gemaand. Eelman: „Als een De Goede zoiets doet wat Israel en Laseroms deden dan wordt hij wel voor Van Hanegem werkte als een paard. Na de moeilijkheden met Miel Pijs in de confrontatie met NEC was er deze week door manager Guus Brox en trai ner Ernst Happel een hartig woordje met Willem gewisseld. Het miste zijn uit werking niet. Haarlem trof het niet dat Van Hanegem derhalve op rehabilitatie gespitst was. Het stond allemaal wel in flagrante tegenstelling tot Happel’s keer op keer miskïeunende aanvallers. Mou- lijn viel alleen maar op door het afge ven van zwakke breedtepasses. Kind- vall werd beurtelings door de goed functionerende tandem BurgersDe Haan tot een figurant gedegradeerd, ter wijl Wery de bal altijd wel zo lang bij zich hield tot hij hem prompt ook weer kwijt was. De enige die Piet Pater notte en dat slechts één keer bijna verraste was Matthias Maiwald die in de tweede helft de bal zo hard inkogelde dat een Paternotte tot op de bodem van zijn kunnen moest gaan om de bal tot corner te verwerken. Jan Rab zag in vanwaar het gevaar kwam („Ik heb tegen André gezegd dat wij het ons niet konden permitteren om Van Toledo zo veel aan de bal te laten komen. Hij moest vlugger met hem in duel gaan”), maar zijn adviezen hadden weinig effect. Ook in de tweede helft, die overigens werd ingezet met een krappe redding van Kleingeld, die een kopbal van Jonker op de doellijn keer de, behield Excelsior het overwicht. Daar kon zelfs Lechermann, na twintig minuten ingezet voor Stanic, niets aan veranderen. Vooral ook door Karei Vesters. Hij kreeg tegen een elftal als Feijenoord alle gelegenheid om zijn technische kwalitei ten te etaleren. Ook door Piet Huyg (Eelman: „Hij is sterk aan de bal, maar hij mist nog routine. Wat wil je ook? Hij is negentien jaar en speelde vorig seizoen nog in de amateurs”) die even gemakkelijk de meest stomme dingen af- AZ ’67FC Utrecht 1-3, HaarlemFeijen oord 0-1, AjaxGo Ahead 5-1, Holland Sport—NEC 1-0, NAC—MVV 3-1, PSV— ADO 1-0, FC Twente—DWS 1-1, Sparta— Volendam 1-0, ExcelsiorTelstar 1-2. Stand: PSV Feijenoord Sparta Ajax ADO FC Twente FC Utrecht NEC Go Ahead MW Telstar Holl. Sport NAC DWS Volendam Haarlem Excelsior AZ ’67 Programma voor het komend weekeinde: NECHaarlem, FC TwenteVolendam, Go AheadFC Utrecht. Nadat een kopbal van Van Toorn op de lat was afgeketst, nadat Wijngaarde een kopbal van Van Toledo van de doellijn had gehaald, nadat Janse Van Toorn had vervangen door Bakker om nóg meer stootkracht te krijgen, en na dat iedereen (5000 man) er op de tribu nes er van overtuigd was geraakt dat het volgende doelpunt de gelijkmaker móest zijn deelde niet Excelsior, maar Telstar de genadeklap uit. Boosdoener was in eerste instantie Kleingeld, die De Wit in een kansrijke positie onderuit haalde. De strafschop was terecht Bond zorgde ervoor dat zijn elftal profijt van kon trekken: 0-2. In het laatste kwartier kreeg Van der Meeren nog voldoende gelegenheid uit te blinken. Uit de lange reeks Rotter damse kansen kwam door zijn toedoen slechts één goal (Van Toledo: 1-2) voort. Wat Bob Janse tot het volgende resumé bracht: „Er kan nu wel gezegd worden dat Excelsior niet in de eredivisie hoort. Maar als ik dan zo’n wedstrijd als van daag zie, dan zou Telstar er ook uit moeten. Het is onbegrijpelijk hoe wij zoveel kansen konden missen. We heb ben de hele wedstrijd in handen gehad en toch ontgaan de punten ons nog. En toch kan ik geen van onze spelers wat verwijten. Zij hebben alles gedaan wat ze konden, zelfs meer dan dat Het honorarium voor het Velsense overwicht werd echter te vroeg uitge deeld. Eenmaal vóór op Excelsior viel Telstar door de mand als een middelma tige middenmoter, voor wie een snelle voorsprong ook een ongekende luxe is. Ineens bleek dat het klasseverschil lang niet zo groot was als het spel van Telstar in de eerste fase deed vermoeden. Excel sior was geenszins van plan zich na het eerste doelpunt weg te laten drukken. De gedachte aan een degradatieplaats zweepte de Rotterdammers op en in een alles of nietsoffensief ontnam Excelsior Telstar zijn valse glans. Jan Rab, later, over die radicale om mekeer: „De voornaamste oorzaak wa ren de dieptepasses van Excelsior, die op de vreemdste momenten werden af gegeven. Vaak gebeurde dat als wij in de opbouw waren. Dan was het levens gevaarlijk. Daarbij kwam nog de afwe zigheid van Paul van Egmond. Hij is de man die wat meer rust in ons spel had kunnen brengen. Wij hebben dan ook tot op het laatste moment geprobeerd om hem te handhaven, maar tijdens de warming up bleek dat hij onmogelijk mee kon doen”. Hoe het ook zij, Telstar moest het ini tiatief voor de rest van de wedstrijd uit handen geven. Reeds in de elfde minuut kwam de veranderde verhouding duide lijk aan het licht toen Telstars verdedi- gingsblok, inclusief ausputser Zwaan, wegens vermeend buitenspel bleef staan en Kwakkernaat daardoor in de gele genheid stelde alleen voor doelman Paul van der Meeren te komen. Met een slecht schot beroofde de Rotterdamse spits zijn ploeg echter van een gelijk maker. Door het paniekerige voetbal van Telstars defensie werden Van Tole do en Kwakkernaat kort daarop nog- - 1 L

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 11