KAMERA DVIES VOOR KABINETSFORMATEUR DRIE DODEN BIJ AUTOBOTSING Samenwerking PvdA-KVP onwaarschijnlijk NA VO-lidmaatschap moet gehandhaafd blijven i In VVD-verkiezingsprogram: Veel slachtoffers in verkeer Prognose drs. Schmelzer: Nederlander in Brussels hotel door kogel Weer brand in inrichting Geen animo voor akkoord met DS’70 CH-jongeren in Zuid-Holland boos op CHU V olkstelling uitstellen gedood Amateur molenaars MEERDERHEID PvdA-CONGRES: Kinderen gered GASTARBEIDER OMGEKOMEN kregen diploma Jongeman slaat Duits sprekende bejaarde dood Bemanning van reddingsboot onderscheiden 2 MAANDAG 8 FEBRUARI 1971 N i jflg EUROPA (Van onze par lemen tsredactie) DEN HAAG Met 512 tegen 136 stemmen heeft de algemene vergade ring van de VVD besloten in het verkiezingsprogram „Liberalen op nieuwe wegen” op te nemen, dat de Tweede Kamer de kabinetsformateur, tevens kandidaat-minister-president, kandidaat behoort te stellen. Voordat het tot deze beslissing kwam, was er uitvoerig over gedebatteerd. Daarbij kwam vooral de voorzitter van de Tweede-Kamerfractie, mr. Geertsema enkele malen lijnrecht tegenover zijn collega uit de Eerste Kamer, mr. Van Riel, te staan. Medewerkers Geestelijke Volksgezondheid Matroos verongelukt Kerkdijk nieuws DS’70 Belastingdruk O- am-.-" HAYA VAN SOMEREN en STAVEREN. feiten bij de Amerikaanse regering protesteren. ROTTERDAM Op een kruising in Rot terdam zijn zaterdag een personenauto en een motorfiets op elkaar gebotst. De 24-jarige K. H. Blonk uit Rotterdam, die de motorfiets bestuurde, liep daarbij ern stige verwondingen op. Hij is later in het ziekenhuis overleden. CASTRICUM De 11-jarige Jan Rotgans uit Wormerveer is zaterdag op een met automatische halve overwegbomen be veiligde overweg vlakbij het station van Castricum onder een trein gekomen. Het jongetje stond met zijn 14-jarige broer tje voor de spoorwegbomen te wachten. De jongens moester de trein halen naar Amsterdam. Vermoedelijk is de knaap ongeduldig geworden. Hij liep snel om de bomen heen en stak de overweg over op het moment dat de sneltrein Haar- lem-Alkmaar passeerde. TERNEUZEN - De 86-jarige K. de Bruijne uit Hoek (gem. Terneuzen) is zaterdag in Terneuzen omgekomen toen hij met zijn fiets de provinciale weg overstak en door een auto werd aangereden. HEENVLIET - De 34-jarige P. Hesseling uit Spijkenisse is in Heenvliet om het leven gekomen toen hij met zijn auto slipte. Hij werd uit de wagen geslingerd. Hij overleed ter plaatse. AARLE-RIXTEL - De 19-jarige student J. van der Aa uit Beek en Donk is za terdagmiddag omgekomen toen hij met zijn bromfiets tegen een auto botste. behoeft in de politiek niet uit te sluiten dat de confessionele partijen tot andere conclusies komen De anti-KVP-motie was een middel, zo vervolgde de heer Den Uyl. Als de situatie daartoe aanleiding geeft moet je je middelen soms wijzigen en zo nodig vervangen. De PvdA-fractieleider besloot met de opmerking, te zullen wach ten op de reacties van „de mannen van het Nederlands Katholiek Vakverbond en van het programma-Steenkamp” Prof. dr. P. Steenkamp (KVP) heeft na het PvdA-congres opgemerkt, dat de PvdA in feite niet van zins is een kabinet te vor men met de confessionelen. Was er tussen PvdA en confessionelen al geen brug, „ik zie nu niet eens meer een loopplank”, aldus prof Steenkamp, die een voorstander is van samenwerking met de PvdA. VLISSINGEN In Vlissingen is een 41- jarige man uit die plaats zondag tijdens het oversteken van een fietspad door een bromfiets aangereden. De man is later in het ziekenhuis overleden. In een regering met de P.v.d.A. zal het aant-il gebouwde huizen niet met duizend dalen maar met 20.000, stijgen, zo beloof de hij. Ook stelde hij dat de bejaarden dan een extra stuk van de welvaartsgroei zullen meenemen en het minimumloon ho; zal worden. Mr. Geertsema wees erop dat de ad viezen die aan de koningin zullen wor den uitgebracht, onvermijdelijk openbaar Het behalen van het diploma ama- teur-molenaar vereiste nog een hele klim. DEN HAAG In Den Haag is zaterdag de 48-jarige mevrouw G. M. van Lien- den-Verkerk uit die plaats verongelukt toen zij op haar fiets plotseling naar links uitweek en werd aangereden door een achteropkomende auto. BARNEVELD De politie stelt een on derzoek in naar de dood van de 28-jarige M. Brink uit Kootwijkerbroek die zon dag met zijn bromfiets, half in een sloot liggend, is aargetroffen WAMEL In de nacht van zaterdag op zondag Is de 29-jarige heer C. Crebaum uit Tiel bij een ongeluk op de weg tus sen Wamel en Dreumel om het leven ge komen. De heer Crebaum, die op de bromfiets was, werd aangereden door een personenauto, waarvan de bestuur der na het ongeluk doorreed. REIMERSWAAL - De 79-jarige J. Holle- stelle is zondag tijden het oversteken van rijksweg 58 in zijn woonplaats Krab- bendijke (gem. Reimerswaal) door een auto aangereden. De man overleed ter plaatse LEIDEN Het bestuur van de Christe lijk Historische Jongerenorganisatie in Zuid-Holland heeft de betrekkingen met de CHU opgeschort in navolging van het landelijk bestuur. De CHJO-Zuid-Holland meent, dat de aanwezigheid van haar vertegenwoordigers géén waardering heeft opgeroepen en zal daarom, ook om tot interne bezinning te komen, al haar vertegenwoordigingen in Kamerkringen en kiesverenigingen op non- actief zetten Ook wordt de CHU voorlopig niet bijgestaan in de verkiezingsstrijd De Zuidhollandse afdeling vindt dat het christelijke van de CHU wordt onderrnijnd door de „laag-bij-de-gronse roddelcampag ne”, die gevoerd is tegen de kandidaten mevrouw De Ruyter en Jac Huijsen. die o.a. door mr. Beernink is geïnstigeerd”, aldus het jongerenbestuur. AMSTERDAM. Het congres van de Partij van de Arbeid meent dat Neder land zijn lidmaatschap van de NAVO dient te handhaven. Het verwierp sater dag, de derde en laatste congresdag, een voorstel van de afd. Blaricum-Laren dat beoogde Nederland uit de NAVO te doen treden en een actieve neutraliteitspolitiek te laten voeren. Het partijbestuur had de aanvaarding van dit amendement ont raden. Ook een Amsterdams voorstel, dat er op neerkwam het Nederlandse lidmaat schap van de verdragsorganisatie te be ëindigen indien Griekenland en Portugal niet binnen korte tijd hun lidmaatschap daarvan hebben opgegeven of indien Spanje lid zou worden, behaalde na ad vies van het hoofdbestuur geen meerder heid. AMSTERDAM. Drieëntwintig mede werkers van bureaus van de Nationale Federatie voor de Geestelijke Volksge zondheid, hebben in een brief aan de le den van de Ministerraad en de fracties van de Tweede Kamer geadviseerd de algemene volkstelling uit te stellen. Er zouden dan in de beschikbaar gekomen tjjd wijzigingen aangebracht kunnen wor den, die rekening houden met de gerezen bezwaren. Het advies berust op de overweging, dat een vertrouwenscrisis blijkt te groei en tussen bevolking en overheid. Deze crisis concentreert zich, aldus de brief, op onzekerheden ten aanzien van de ano nimiteit der gegevens en het in Volkstel lingenwet onvoldoende duidelijk omschre ven gebruik van het materiaal. Tijdens een bijeenkomst in de Leidse universiteit heeft prof. dr. G. Zouten dijk, hoogleraar in de numerieke wiskun de, gezegd dat de huidige Vokstelingwet het mogelijk maakt dat de regering bij een telling over tien laaf veel indringen der vragen kan stellen zonder dat de goedkeuring hiervoor van het parlement nodig zal zijn. Hij gaf te kennen wel aan de telling mee te doen, uitsluitend we gens zijn vertrouwen in de integriteit en de vakbekwaamheid van de directeur- generaal voor de statistiek. SAS VAN GENT. Tijdens het aanleg gen van een hoogspanningsleiding is een 28-jarige Joegoslavische gastarbeider om hei leven gekomen. Bij het straktrekken van draden met behulp van een lier, is een staaldraad gesprongen. De Joegoslaaf werd door het wegvliegende stuk getrof fen. ROTTERDAM. De 30-jarige Franse matroos D. J. Kerlan is zondag op een Franse bulkcarrier van een stalen trap gevallen Hij kwam vijf meter lager op het sloependek neer. Enkele uren later bezweek hij aan zijn verwondingen. He1 ongeluk gebeurde voordat het schip op weg naar Rotterdam de Nieuwe Waterweg was binnengevaren. de vergadering achter zich te krijgen over reeds door de partijraad aangeno men amendementen, waarin staat dat abortus, door medici verricht, niet straf baar zou moeten zijn en dat gehuwden en ongehuwden het recht hebben op een medische ingreep ter voorkoming (sterili satie) en ter onderbreking (abortus) van zwangerschap. Ook afgevaardigden uit de zuidelijke provincies waars< huwden dat veel katho lieke V.V.D -stemmers hierdoor zouden kunnen worden afgeschrikt. BEEMSTER Op een kruising in de Beemster zijn zaterdagmiddag bij een ernstig verkeersongeluk drie mensen om het leven gekomen. De twee erbij be trokken personenauto’s werden totaal vernield. HEERDE In het kindertehuis „Huize Witman” in Heerde. waar 45 geestelijk en lichamelijk gehandicapte kinderen verbljj ven. heeft zondagavond een brand gewoed Niemand werd gewond De meeste kinde ren waren naar bed, maar dank zij ijlings toegeschoten hulp konden alle kinderen bijtijds het buts verlaten De brandweer van Heerde slaagde erin het vuur tot een gedeelte van de boven verdieping te beperken waar de brand was ontstaan. Onmiddellijk na de brand ontstond grote paniek Dankzij de hulp van omwonenden slaagde men erin de kinderen ongedeerd uit huis te krijgen Over het schadebedrag is nog niets bekend. H congres is van oordeel dat volgend jaar een congres van democratisch- so cialistische nartiien moet worden bijeen geroepen Het zei dit in een resolutie. Op lit congres dient als Nederlandse oij- drage een voorontwerp voor een Euro p< democratisch-socialistisch urgentie program ter discussie te staan, tiet Europees congres moet leiden tot ten federatief samengaan van dc daarin ver tege .woordigde partijen als overgangs fase naar de vorming van een progres sieve Europese partij. Een uit de richting Avenhorn komende auto, bestuurd door de 21-jarige Zaan dammer K. Penning, slipte door nog on opgehelderde oorzaak. De heer Penning verloor de macht over het stuur. Zijn wagen belandde eerst op de linker weg helft, schoot daarna naar rechts en ver volgens weer naar links. Daar kwam de auto in botsing met een uit de tegenover gestelde richting naderende wagen, be stuurd door de 33-jarige A. H. J. Jon ker uit Spanbroek. De auto van de heer Penning kantelde en vloog via het dak van de tegenligger in een naast de weg gelegen sloot, De twee bestuurders en de verloofde van de heer Penning, de 18-jarige mejuffrouw R. J Kee uit Wor merveer, werden uit de wagens geslin gerd. Zij waren op slag dood. Ook op een ander punt slaagde de heer Van Riel er met in de meerderheid van KOCKENGEN. Zeven mensen heb ben zaterdag in Kockengen examen ge daan voor het iiploma amateur-molenaar Zij zijn leden van het gilde van vrijwil lige molenaars, een in >967 opgerichte vereniging, die nu honderd leden telt, van wie er al elf het diploma bezitten. Het drietal was donderdagavond per auto uit Nederland gekomen en afge stapt in het hotel. De volgende morgen deelde de verdachte de hotelleiding mee dat zijn vriend zich van het leven had beroofd met een geweer dat hij in Brus sel had gekocht. De politie kwam bij haar onderzoek tot de conclusie dat van zelf moord geen snrake kon zijn. De ver dachte kwam toen met een andere le-zine namelijk dat hij zijn vriend het geweer had af gepakt omdat die er niet mee kon omgaan. Daarbij was per ongeluk een schot afgegaan. De politie wantrouwt ook deze tweede verklaring. Geref. Kerken. Beroepen te Molenaars- graaf-Brandwijk J. Verseveld te Noorde- loos; te Schoonebeek H. J. Zwarts te Beek bergen. Het P.v.d.A.-congres heeft .„zijn diepe verontwaardiging” uitgesproken over de verdere uitbreiding van de Amerikaan se interventie in Indo-China. Met name in Cambodja en waarschijnlijk in Laos. Een en ander werd vastgelegd in een re solutie. die ter kennis wordt gebracht van de Amerikaanse regering. De P.v.d.A.- fractie dient volgens de resolutie er ten krachtigste bij de Nederlandse rege- rii.^ op aan te dringen om tegen deze feiten bij de Amerikaanse regering te Ondanks verscheidene voorstellen om vóór D’66, welke partij samen met de A.R.P., C.H.U. en K.V.P. in het rijtje was geplaatst van de partijen waarmee de V.V.D. wel een stembusakkoord zou wil len proberen aan te gaan, DS’70 te plaat sen, voelden de partijleiding en de meer derheid van de leden niets. De voorzit ster, mevrouw Van Someren zei: „De on- derhandelingen mei D’66 over een datum waarop een gesprek met ons zou kunnen plaatsvinden, werden dporkruist door de bekendmaking van de verloving tussen P.v.d.A en D’66. Het gaat te ver om nu al D’66 uit te sluiten, ofschoon de kans op een akkoord niet heel groot is.” Fractieleider Geertsema bleek nog maar weinig vertrouwen te hebben in DS’70. „Een beginselprogram van DS’70 is mij onbekend,” zei hij. „Deze partij heeft wel een verkiezingsprogram. maar dat is aan een dermate magere kant, dat ik er geen enkele kant mee uit kan Er komt geen woord in voor over inflatie loonbeleid of prijsbeleid. Bovendien, als men het stemgedrag ziet van de groep- Goedhart in de Tweede Kamer, dan blijkt dat op vele punten volstrekt af te wijken van dat program.” Over het eventueel af sluiten van een stembusakkoord met DS’70 wilde de heer Geertsema geen uitspraak spraak doen, doen. - AMSTERDAM KVP-fractieleider drs. Schmelzer acht het uiterst onwaarschijnlijk dat na de verkiezingen van 28 april socia listen en confessionelen samen in één ka binet zullen zitten. De KVP-fractieleider in de Tweede Kamer zei dit zaterdagavond in de KRO-tv-rubriek „Brandpunt”, waar in h« in debat ging met PvdA-fractieleider drs. Den Uyl. Het examen, waarvoor een uitvoerige theoretische en praktische scholing wordt gegeven door deskundigen, geeft de ama teur de bevoegdheid zelfstandig een mo len te bemannen er. er kleine reparaties aan uit te voeren Het gilde probeert voor zijn leden een molen aangewezen te krij gen waarvoor zij dan de zorg hebben Voorzitter is de heer D Prins, gemeente ambtenaar uit Rijsenhout (Haarlemmer meer). Hij zegt: ,Om molens te behou den moeten ze draaien Tien jaar draaien is minder schadelijk dan één jaar stil staan. Maar omdat het beroep van mole naar tegenwoordig niet meer economisch verantwoord is en er daarnaast tegen woordig vrij veel molens worden geres taureerd. kunnen de amateurs zich be lasten met de zorg voor de molens door ze in hun vrije weekeinden te laten draaien.” Het is bovendien wettelijk verplicht een aantal watermolens in bedrijf te hou den om eventueel de taak van de motor- gemalen te kunnen overnemen als er eens iets zou gebeuren ZUNDERT De 23-jarige A. Delmotte uit Breda is zaterdag in Zundert met zijn auto tegen een boom gereden. De man was op slag dood. De 53-jarige veehouder H. de Jong uit Molkwerum bij Staveren, is vanmorgen met een landbouwtrekker in een sloot bij zijn woning gereden en verdronken. Hij viel onder de trekker. GROENLO Bij een botsing tussen drie personenauto’s in Groenlo zijn in de nacht van zaterdag op zondag elf men sen gewond Acht van hen zijn ernstig gewond in een ziekenhuis opgenomen. De andere drie hadden lichte verwon dingen. Het ongeluk gebeurde toen een personenauto ging voorsorteren >m links af te slaan Een achteropkomende auto botste op de stilstaande wagen, die op de andere weghelft werd geschoven en daar met een derde auto in botsing kwam. Tegen de zin van het partijbestuur in hee't het P.v.d.A.-congres besloten dat in het verkiezingsprogram alsnog werd op genomen dat de organisatie Bescherming Bevolking dient te worden opgeheven. „De huidige, ondoelmatige, semi-mili- taire BB dient met spoed te worden op geheven. of te worden ondergebracht in een algemeen binnenlandse hulporganisa tie”, aldus de nu in het programma vastgelegde tekst. Het partijbestuur had deze toevoeging onnodig genoemd, doch hrt congres besliste anders. P.v.d.A.-fractieleider drs. Den Uyl heeft zaterdagavond, in zijn slotrede tot het congres nog eens nadrukkelijk ge steld de vakbeweging niet met rust te zullen laten. „We zullen de vakbonden vragen duidelijk uit te spreken welke partijen voor de belangen van de werk nemers opkomen en welke het vertikken" ken.” Drs. Den Uyl meenden, terugblikkend op het congres, te kunnen spreken van een congres van politieke zelfbeheersing, wijsheid en rijpheid. Het is zijn inziens de P.v.d.A. gelukt een brug te slaan naar c jongere generatie. (Van onze correspondent) BRUSSEL. De politie heeft een 26- jarige Nederlander gearresteerd, die er van verwacht wordt een landgenoot in een kamer van het Grand Hotel in Brussel te hebben vermoord. Een 18- jarig meisje, dat zich In het gezelschap van de beide mannen bevond, is even eens aangehouden. de Grondwet kan eer dergelijke aanbeve ling alleen worden gedaan door de meer derheid van de Tweede Kamer. Indien er geen overeenstemming ontstaat dan blijft de oude manier gehandhaafd. Staatssecretaris De Koster zei dat het weleens zou kunnen zijn dat pas door de stemmen van de oppositie een bepaalde persoon de meerderheid krijgt. Mr. Geertsema voorspelde dat er geko zen zal moeten worden uit twee figuren, die naar voren zijn gekomen uit fracties die tezamen een coalitie willen vormen Als voorbeeld noemde hij dat de KVP de heer De Jong als minister-president zou aanwijzen en de A.R.P mr. Biesheu vel. In dat geval moet er gekozen wor den tussen deze twee van wie men moei lijk kan zeggen wie de zwakste 's. La ter zei mr. Geertsema nog dat in principe de kandidaat van de grootste coalitiepar tij door hem gesteund zou worden, of hij tot de coalitie hoort of tot de oppositie Bij hoofdeliike stemming kreeg mr. Geertsema de rteun van 312 en mr Van Riel van 163 afgevaardigden. DORDRECHT. Een 18-jarige (jzer- vlechter uit Dordrecht heeft in de nacht van zaterdag op zondag een 74 jarige man zo ernstig mishandeld, dat de bejaarde aan zijn verwondingen is overleden. Als motief voor zijn daad gaf de jjzervlechter de politie op, dat hjj geïrriteerd was door dat hij de bejaarde Duits had horen spre ken. Zijn aversie tegen Duits was vorig jaar ontstaan toen hij, tijdens zijn verblijf in Spanje, moeilijkheden had gekregen met eer Duitser, waarna een vechtpartij was ontstaan De ijzerwerker had de oude man geslagen en geschopt. Volgens de politie moet de ijzerwerker in een razernij zijn geraakt, gezien de afgrijselijke toestand waarin het slachtoffer verkeerde Hij baseerde „dit vermoeden” op het verloop van het PvdA-congres en de daar gedane uitspraken. „Wat is de geloofwaar digheid van de handreiking van de PvdA als tegelijk het kabinetsbeleid in zijn totaal wordt veroordeeld?”, vroeg drs Schmelzer, die van zijn tegenstrever in dit debat te horen kreeg dat de reactie van KVP-zijde „niet verbazingwekkend” was. Dat de scherpe veroordeling van het kabinet-De Jong de samenwerking onmo gelijk zou hebben gemaakt, noemde de heer Den Uyl „grote onzin”. De PvdA heeft volgens hem een reëel aanbod gedaan. We hebben maar één voorwaarde gesteld, zei hij: „Bent u In beginsel bereid om vóór de verkiezingen bindende afspraken met de PvdA aan te gaan”. Volgens de heer Den Uyl zit de KVP alleen nog de wonden te likken omdat ze het niet goed gedaan heeft in het kabinet-De Jong. De PvdA zal altijd blijven zeggen: „U hebt de woningbouw in het slop laten lopen, u had minister Schut niet mogen handhaven, u hebt de vak beweging van u vervreemd, u hebt een stuk wantrouwen laten ontstaan Maar dat Door het felle verzet van mr. Geert sema en het Kamerlid Joekes tegen een voorstel van de jongerenorganisatie van de V.V.D. om in het program op te nemen dat de belastingdruk zou moeten stijgen van 29 tot 31 percent van het nationale inkomen, is de gehele belastingparagraaf van het conceptprogram ongewijzigd ge bleven. Een lang gekoesterde wens van de V.V.D. is dat er ruimte komt voor een verbetering in de directe belastingen, zo dat er een drukverschuiving moet plaats vinden naar de indirecte belastingen. Drs Joekes wees op de uitlatingen van DS’70 lijsttreKker Drees jr. dat belastingverla ging nodig zal zijn om de gespannen eco nomische situatie te verlichten. „Nergens staat in het program van DS’70 dat de belastingdruk zou moeten worden ver laagd.” De JOVD en ook woordvoerders van de afdelingen Amsterdam, Haarlem en Utrecht betoogden dat de eerlijkheid ver eist dat gezegd wordt dat de belasting druk zal moeten toenemen Mr Geertse ma wees er op dat in het V V.D.-program geen belofte wordt gedaan dat de belas tingdruk gelijk zal blijven zullen worden. Dit betekent dat iedereen kan weten welke adviezen de koningin heeft gekregen. Aan de hand daarvan zou critiek kunnen ontstaan op het staats hoofd voor de keuze van de kabinetsfor mateur. Ter vermijding van deze critiek is het volgens mr. Geertsema beter als de Kamer een aanbeveling doet. Volgens HINDELOOPEN. Zaterdag is op het raadhuis in flindeloopen de bemanning van de motorredingboot „Arthur Hindeloo- pen” gehuldigd en onderscheiden met de bronzen draagmedailles en het getuig schrift van de Koninklijke Noord- Zuidhollandse Reddingmaatschappij. I Op 3 november heeft de bemanning van de reddingboot vier opvarenden van de in moeilijkheden verkerende zuiger „Voor burg" gered met gevaar voor eigen leven Schipper was H. R. Valk, motordrijver S. Amsterdam, opstappers de heren J. Valk, A Meines en G Vos. .3--

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2