Deelnemers enthousiast naar huis EERSTE JUMBO-REIS GROOT SUCCES Prins Bernhard College en Paulinum Fusie van rooms-katholieke en christelijke scholengemeenschap 1 OT l c Nieuwe stichting en twee rectors 5 MAANDAG 8 FEBRUARI 1971 Open haardvuur Foto's Bootreisje Naar Brugge Gebouwen Bovenbouw Naam .'1 Bestuurlijk (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN Na een lange tijd van voorbereiding en overleg, waarin een begrijpelijke en te respecteren weerstand moest worden omgebogen, is thans het besluit genomen tot een fusie van de christelijke scholengemeen schap Prins Bemhard College en de rooms-katholieke scholengemeenschap Paulinum in Velsen, met toestemming van het ministerie onder een dubbel- rectoraat. Het Prins Bernhard College wordt bestuurd door de Vereniging voor Christelijk Voortgezet Onderwijs in de IJmond en Paulinum door de Jean Vandel-Stichting, een zelfstandige stichting, die al geruime tijd geen binding meer heeft met enige rooms-katholieke orde, zoals oorspronkelijk wel het geval was. De fusie wordt van kracht met ingang van het nieuwe schooljaar 1971-1972. De nieuwe scholengemeenschap zal een algemeen christelijk karakter dragen en mavo, havo-afdeling, athenum en gymnasium omvatten. Onderbouw Samenwerking Naam Adres Woonplaats aantal personen m. Ik ben abonnee van uw blad en wil de speciale Jumbovlucht op 13 maart naar Brussel graag meemaken. Het hoofdgebouw van de scholenge meenschap Paulinum in Driehuis. Eenmaal op vijfduizend meter hoogte werd het interieur van de Jumbo als decor gebruikt voor tientallen foto’s. Ste wardessen draafden met hun liefste glim lach op voor series plaatjes. In Brussel waar ongeveer een uur De Haarlemse mevrouw M. Negrijn met haar 83 jaar de oudste deelneem ster aan de eerste reis met PA- NAM-stewardess Willy Klinkhamer in de Boeing 747. van beide scholengemeenschappen nen de nieuwe scholengemeenschap genoemde keuzemogelijkheden. stalte krijgen in de vierde en hogere klassen. De lagere klassen (onderhouw) en de mavo-afdelingen zullen vooralsnog zoveel mogelijk het eigen k arakter be houden. (Vervolg van pagina 1) SCHIPHOL/BRUSSEL „Dit is de reis van mijn leven. Prachtig die wolken daar beneden, het Ijjkt het maanoppervlak wel”. Dat was de spontane reactie zaterdag morgen aan boord van de Boeing 747 van mevrouw M. Negrtfn uit Haarlem, met haar 83 jaar de oudste deelneemster aan onze eerste speciale lezersreis naar Brussel. Voor haar betekende de reis wellicht nog meer dan voor menig ander. Terwijl ze de extra aandacht genoot van PANAM-stewardess Willy Klinkhamer (uit Arnhem) vertrouwde ze ons toe: „Ik ben nog nooit zö ver weg geweest”. touringcars naar het centrum van de Belgische hoofdstad werden gereden. Eenmaal in Brugge werden onze le zers in de directe nabijheid van de Grote Markt gedropt en konden vandaar uit een bezoek aan de talloze winkeltjes en het bekijken van de historische gebou wen goed combineren. Het uitgebreide en zeer goed verzorg de diner in het drijvende restaurant de Barge dat in een van de Bruggense grachten dobbert, waar een knapperend open haardvuur de sfeer nog verhoogde, was een schitterend slot van het verblijf in België. De praktische vordelen die de nieuwe scholengemeenschap biedt zijn niet het enige uitgangspunt geweest bij de fusie- besprekingen. Daarbij heeft ook princi pieel de gedachte dat men niet geschei den moet optrekken, maar samen moet doen wat men samen beter kan doen een belangrijke rol gespeeld. Mevrouw Negrijn was ook een van de ruim honderd deelnemers aan onze reis die in de slurf naar de Jumbo door snel tastende handen van mensen van de Rijkspolitie werd gefouilleerd. Een van onze lezeressen op de vraag of ze wapens by zich had grinnikend: „Alleen vrouwe lijke wapens”. De naam van de nieuwe stichting is „Stichting voor algemeen christelijk voortgezet onderwijs te Velsen”. Voor de nieuwe scholengemeenschap is nog geen naam bedacht. De rector van het Prins Bernhard College en de rector van Pau linum gaan de twee-hoofdige directie voe ren, geassisteerd door de conrectoren van beide instellingen. Er worden als gevolg van de fusie geen docenten ont slagen. Mogelijk zal het docentenkorps in de toekomst moeten worden uitge breid. Vliegt u mee naar Brussel? Dan is het voldoende wanneer u onder staande bon inzendt aan ons redactiekantoor in IJmuiden, Lange Nieuwstraat 427. deelte van de oude behuizing aan de Ve- nusstraat. Paulinum wordt bestuurd door de Jean Vandel-stichting, destijds zo genoemd naar een pater MSC die in Frankrijk veel goed werk op onderwijsgebied heeft gedaan. Het Prins Bernhard College staat onder het bestuur van de Vereni ging voor Christelijk Voortgezet Onder wijs in de IJmond. De Stiching en de Vereniging worden niet opgeheven. Ten behoeve van de nieuwe scholengemeen schap wordt een nieuwe stichting in het leven geroepen, in het bestuur waarvan beide groeperingen gelijkelijk zijn verte genwoordigd. De stichtingsacte is al op gesteld, in samenwerking met de lande lijke organisaties, te weten de Christelij ke Schoolraad en de Katholieke School raad. De nieuwe stichting zal zich bij beide organisaties aansluiten. Zoals reeds eerder gesteld blijven de leerlingen van de lagere klassen ook in de hogere klassen zoveel mogelijk de les sen volgen in de eigen gebouwen. De scholengemeenschap Paulinum beschikt over een groot gebouwencomplex aan de Wolff en Dekenlaan, al moet men daar al gebruik van noodlokalen en lokaliteiten in het missiehuis. Uitbreiding zal op de duur onvermijdelijk zijn. Voor het Prins Bernhard College ver rijst er achter de sporthal aan de Plane tenweg een geheel nieuw gebouwencom plex. Bij de bouw daarvan heeft men uiteraard geen rekening kunnen houden met de fusie. Het nieuwe gebouw zal zelfs niet voldoen aan de eisen die men daar op grond van de mammoetwet aan zou moeten stellen. De bouwplannen zijn zo’n tiental jaren geleden al ingediend en helaas blijkt het in de lange tijd die de realisering van een dergelijk gebouwen complex vergt, niet mogelijk te zijn de bouwplahnen tijdig aan te passen aan ge wijzigde behoeften en omstandigheden. Dat neemt niet weg dat men de beschik king krijgt over een zeer modern gebou wencomplex dat veel mogelijkheden biedt. Belangrijk is dat men bij het in dienen van de bouwplannen wel rekening heeft gehouden met uitbreiding. Voor die uitbreiding zijn de plannen nu al weer geruime tijd geleden ingediend en als de nieuwbouw is voltooid vóór de nieuwe cursus kan de school in gebruik worden genomen hoopt men spoedig te kun- ien gaan bouwen. Voorlopig zal men echter gebruik moe ten blijven maken van een belangrijk ge- Als bezwaar van een te grote scholen gemeenschap is wel eens genoemd de massaliteit, die ten koste zou gaan van het goede contact tussen leerlingen, do centen, schoolleiding en ouders. Binnen de nieuwe scholengemeenschap is de situatie echter zo, dat er als het ware vijf blokjes zijn gevormd: de on derbouw van het Prins Bernhard College en de onderbouw van Paulinum, die in de praktijk vrijwel zelfstandig werken, het gymnasium, havo en atheneum. Men wil deze afdelingen als het ware als sub- scholen laten fungeren, hetgeen het be zwaar van de massaliteit grotendeels op heft. te laat gearriveerd werd doordat de Jumbo te laat uit New York op Schip hol aankwam stonden twee toering- cars en de reisleiders van ons passage bureau Anthony Veder klaar om het „aardse” deel van de reis over te ne men. Na een rondrit door de Belgische hoofdstad werd geluncht op de 27ste etage van het luxueuze Hilton Brussels, dat hoog optornt aan een van de brede boulevards en waar men vanuit het restaurant een panóramisch gezicht heeft op het centrum van de stad. De stemming was toen al opperbest. Over en weer werd kennis gemaakt en de ervaringen van de eerste uren werden uitgewisseld. Ie wegen. Chauffeur Inge van de tweede bus deed zijn uiterste best om vanuit zijn „cockpit” het klimaat in zijn wagen te bevorderen. Toen de bus een ronde „nam” bij voorbeeld: „Dit rondje is voor mij, dames en heren”. Bij de hogere leerjaren VWO/HAVO zal er naar worden gestreefd, de leerlin gen het onderwijs te laten volgen in de gebouwen waar zij de eerste drie leer jaren doorbrachten. Soms zal echter in verband met het gekozen vakkenpakket van gebouwen moeten worden gewisseld. Een duidelijk voordeel van de fusie is, dat een grotere scholengemeenschap be tere kansen biedt op verwezenlijking van de mogelijkheden die de mammoet wet opent. Met name betreft dit de dif ferentiatie van de vakkenpakketten, waardoor zo goed mogelijk rekening kan worden gehouden met de persoonlijke mogelijkheden van de leerlingen. In de hogere klassen hebben de leer lingen wat het godsdienstonderwijs be treft een vrije keuze, maar de keuze be hoeft de instemming van de ouders. De terugreis werd gemaakt via Zeeuws Vlaanderen, waardoor ook de zeebenen nog even snel getest konden worden op de veerboot tussen Breskens en Vlis- singen. Een van de reizigers: „We heb ben nu wel alles gehad”. Terug in de bus werd daarna met muziek vanuit de cockpit via de Zeelandroute snel naar Haarlem opgestoomd. Meezingertjes wa ren er waar ook het Haarlemmer- meerse raadslid Rijpstra die met zijn echtgenote de reis meemaakte, uit volle borst aan meedeed en talloze geestig heden door de boordmicrofoon. Bij het passeren van een hand vol lichtjes: „Links van u ziet u Zierikzee bij nacht”. Bij het samengaan zal de nieuwe scho lengemeenschap ongeveer 1.500 leerlin gen tellen en een verdere groei wordt verwacht, niet op grond van bevolkings aanwas en leeftijdsopbouw van de bevol king in Velsen, maar omdat men ver wacht, dat meer kinderen de grotere mogelijkheden binnen de structuur van de eigen scholengemeenschap zullen gaan benutten. Door de fusie krijgen de leerlingen -1-bin- alle Zeer verrast waren de lezers toen ze bij het instappen na het diner hun lijf blad door een snelle koerier van Haar lem naar Brugge gebracht op hun stoel in de bus vonden, met op de eerste pagina een foto van het inchecken op Schiphol ’s morgens. Wat is de IJmond aan de zuidkant van het kanaal nu een feit is geworden, is aan de noordkant van het kanaal een streven, waarbij de moeilijkheden die zich daar voordoen temeer bewijzen hoe vérstrekkend een dergelijk besluit is. Maar in Velsen is al meerdere malen be wezen we noemen lechts het Antonius Ziekenhuis en het centraal opnamebeleid voor bejaarden dat het klimaat er bij zonder gunstig is voor een samenwer king die stoelt op het accepteren en res pecteren van eikaars eigenheid. Dineren in De Barge, het drijvende restaurant dat in een van de Brug se grachten gemeerd ligt. Twee van de reizigsters vermaakten zich op dat moment uitstekend met hun belevenissen van de dag in het Engels om te zetten. „We volgen een Engelse cursus in Haarlem en moeten volgende week een spreekbeurt houden”, verklaar den ze hun plezier. Na 4® lunch de tocht naar kantstad Brussel. Anderhalf uur bussen over snel- Het nieuwe gebouwencomplex het Prins Bernhard College in bouw achter de sporthal aan de Pla netenweg. Het samengaan in de neieuwe scholen gemeenschap zal in de eerste plaats ge- Direct na inschrijving ontvang ik van uw reisbureau Anthony Veder reisschema en gegevens over de wijze van betaling. De complete mogelijkheden, die de nieuwe scholengemeenschapi aan alle leerlingen biedt, kunnen reeds met in gang van het nieuwe cursusjaar worden gerealiseerd. Tussen beide scholengemeenschappen bestond reeds drie jaren een onderwijs technische samenwerking over het pho- gramma van de eerste drie leerjaren. Beide kennen in plaats van een éénjari ge brugklas een driejarige programma- school, de zogenoemde onderbouw. Op het Prins Bernhard College konden de leerlingen na die drie jaren kiezen tussen vierde klas mavo, havo of athe neum. De mavo volgt na het brugjaar haar eigen programma, maar dat doet in dit verband niet zoveel terzake. De leerlingen van het Prins Bernhard Colle ge konden binnen de eigen scholenge meenschap geen gymnasiumopleiding volgen. De leerlingen van de scholengemeen schap Paulinum konden dat na de onder bouw wel, maar die hadden weer niet de mogelijkheid om binnen de eigen scho lengemeenschap de havo- of atheneum- opleiding te kiezen. sel, waarvandaan onze lezers met De basis van samenwerking lag in het accepteren van eikaars eigenheid en in het wederzijds vertrouwen in eikaars eerlijke inzet. Van beide zijden heeft men gemeend niet te moeten zoeken naar een gemeenschappelijke noemer voor bei der geloofsovertuiging. In de stichtingsac te is de inbreng van beide partijen tot uitdrukking gebracht door het woordelijk weergeven van de grondslag die voor elk van beide partijen afzonderlijk geldt. De gemeenschappelijke doelstelling is in de gemeente Velsen een zo breed mo gelijke onderwijsvoorziening na te streven en de christelijke levensovertuiging, zoals deze, samengevat in de apostolische ge loofsbelijdenis, door de christenheid van alle tijden en plaatsen is beleden, tot haar recht te doen komen binnen de nieuwe scholengemeenschap. Ook dit is in de stichtingsacte vastgelegd. Dat de christelijke en de rooms-katho lieke scholengemeenschappen in Velsen overeenstemming hebben bereikt over een fusie is in Nederland een tamelijk uniek feit. Wel zijn er gevallen bekend, waar bij men gezamenlijk met een nieuwe scho lengemeenschap begint, dus in feite met de eerste klassen. Maar het gaat hier om reeds lang bestaande o nderwijsinstitu- ten. van aan- W. een

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5