Mist stuit Zuidvietnamese opmars in Laos CHINA NOEMT INVASIE ERNSTIGE PROVOCATIE Exota a wint geding Kinderen vechten in Ulster mee tegen Engelsen Huurvoorstel van Schut verwerpen Leider van GRATIS OP PROEF drugcentrum aangehouden DA Tornado naar Bekaertgroep Vakcentrales vragen Kamer: Bezit verdovende middelen IJmuider Courant HET WEER Straf van Amalrik niet gewijzigd Teleurstelling in Den Haag Suriname stelt vliegtuigkaping strafbaar r 8 AGENDA pagina 10 Verder in de krant A I DINSDAG 9 FEBRUARI 1971 61e JAARGANG NUMMER 81 1 Het woord is aan... Barbaarse oorlog Plaatselijk mist Marcel van Dam moet vonnis voorlezen Wantr ouwen Humanistisch Verbond tegen volkstelling Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 70,—, per kwartaal 17,50, franco per post 19,15, per maand 6,—. Losse nummers 30 cent. Postgiro 129288 Postbus 18. IJmuider Courant HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN S. Kierkegaard: De man heeft gevoel, de vrouw i» gevoel. '•Wta*.- 500 KM (Zie ook pagina 3) 2 3 Naam Adres Woonplaats (Zie verder pagina 5) IJMUIDEN. Geldt met voor abonnees van IJmuider Courant 9 Deze krant bestaat uit zestien pagina’s MOSKOU (AFP) - Het hooggerechtshof in Moskou heeft vandaag de straf van drie laar werkkamp met streng regime beves tigd. waartoe een rechtbank in Sverdlovsk de Russische historicus Andrej Amalrik vorig jaar heeft veroordeeld. Amalrik was tegen dat vonnis in beroep gegaan. Directie: Mr. H. C. van der Mije. H. P. Stuurman H. van Looq, onderdirecteur Washington haastte zich te verklaren dat de interventie geen bedreiging vormt voor de Sovjet-Unie of China. De jpera- tie wordt „defensief van aard” genoemd, bedoeld „om de terugtrekking mogelijk van 100.000 Amerikaanse militairen uit Znid-Vietnam mogelijk te maken. Vol gens militaire kringen in Washington ’al de operatie in Laos waarschijnlijk twee maanden duren. WW ViffNAM SÖUTM VH-TNAM Samenzwering De politie van de Do minicaanse Republiek heeft zes personen gearresteerd, die worden verdacht van een grootscheepse samenzwering tot ontvoe ring van diplomaten en ambtenaren. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG „De Nederlandse rege ring heeft met enige teleurstelling kennis genomen van de uitbreiding van de oorlog in Indo-China door de inval van Zuidviet namese troepen in Laos”, aldus een woord voerder van het ministerie van Buiten landse Zaken in Den Haag. „Hierbij moet men”, aldus de verklaring „wel bedenken dat door de jarenlange aan wezigheid in Laos van Noordvietnamese legereenheden Laos moeilijk als neutraal land beschouwd kan worden”. Zend deze BON in en u ontvangt 14 dagen GRATIS IJMUIDER COURANT SCHIPHOL De Surinaamse Staten zijn akkoord gegaan met een toevoeging in het Surinaamse wetboek van strafrecht, waarin het kapen van vliegtuigen straf baar wordt gesteld. Het nieuwe artikel luidt: „Hij die een luchtvaartuig door geweld, bedreiging met geweld of vreesaanjaging, in zijn macht brengt of houdt, wordt gestraft met ge vangenisstraf van ten hoogste negen jaar”. I Op dit kaartje van Indochina staan enkele belangrijke brandhaarden aan gegeven: A: de stad Sepone in Laos, het doel van de Zuidvietnamese aanvallers. B: Plaats van invasie aan de Zuid- vietnamees-Laotiaanse grens. C: Tegenaanval van de Pathet Lao en Noordvietnamese troepen op het Laotiaanse leger. D: Gebied om de Cambodjaanse hoofdstad Pnom Penh, waar een he vige strijd woedt tussen guerrilla’s en regeringstroepen. Robert Chichester Clark, lid van het Britse parlement en een broer van de Noordierse premier, heeft gisteren in het Lagerhuis verklaard dat het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) in Bel fast kinderen aan de strijd tegen de En gelsen laat deelnemen. Volgens Chichester-Clark betaalt het IRA de kinderen bedragen variërend van tien tot 25 gulden om de straat op te gaan en met bommen en andere pro jectielen naar de soldaten te gooien ter wijl leden van het IRA zich dan verdekt opstellen met hun automatische vuurwa pens. De Engelse commandant in Ulster heeft echter verklaard dat hem van dit soort omkoperij niets bekend is. Ook in Londonderry, de tweede stad van Noord-Ierland, was het gisteren on rustig. Daar werden het pakhuis van een groothandel in apothekersartikelen en een hamfabriek in brand gestoken. Vijf Noordierse burgers zijn vanmorgen om het leven gekomen toen zjj met een auto over een mijn reden in de buurt van de stad Enniskillen, vlakbij de grens met de Ierse Republiek. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De Haarlemse recher che heeft gisteravond de leider aangehou den van het nieuwe opvangcentrum „Moksja” aan de Bakenessergracht. dat is verbonden aan het medisch-maatcchap pelijk consultatiebureau voor alcoholisme in Haarlem. Deze 24-jarige graficus beschikte over hasjiesj vermengd met de gevaarlijke hard drug STP, die hij via de directeur van het consultatiebureau voor onderzoek aan het Provinciaal Ziekenhuis in Sant poort had aangeboden. Van deze drugs zouden er vanuit Amsterdam enkele ki lo’s in de Haarlemse handel terecht zijn gekomen. Verwachting van het K.N.M.l. tot woens dagavond Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 1 54 37 en 1 64 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel 1 05 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel I 07 09. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewyki E. Koning Uit het binnenland Buitenlands nieuws3, 9 A chtergrond Plaatselijk nieuws 4, 5, 6 Economisch nieuws 9, 13 Weerrapport 10 Feuilleton 10 Beeldverhalen 10 Kunst 11 Radio en tv11 Scheepsberichten 13 Beurs 13 Sport 14, 15 Luidsprekers 12 Twintigduizend Zuidvietnamese mili tairen zijn gisteren Laos binnenge trokken. Doel van de actie wordt ge noemd het blokkeren van de Ho Tsji Minh-route. Deze foto zou zijn ge maakt op 16 kilometer van de Vietna- mees-Laotiaanse - grens. Vandaag werd echter gemeld dat slechts negen kilometer vooruitgang is geboekt. ten van correspondenten in de gevechts zones, opgeheven zou zijn, is de realiteit dat correspondenten met specifieke op drachten uit Saigon niet tot Laos worden toegelaten. Dit heeft opnieuw de mening gesterkt dat er toch Amerikaanse ge- vechtstroepen te velde betrokken zijn bij de actie. Opmerkelijk voor het wantrouwen van het Amerikaanse volk in de eigenlijke bedoelingen en handelingen van de rege ring-Nixon is de uitslag van een opinie onderzoek dat door het nationale televi siestation NBC werd uitgevoerd. Daarbij werd vastgesteld dat 46 percent van de ruim duizend ondervraagden er zeker van is dat er al Amerikaanse gevechtstroepen in Laos aanwezig zijn, in weerwil van de officiële ontkenningen van de regering. (Zie verder pagina 3.) troepen bevonden zich vanmorgen op on geveer negen kilometer van de Zuidviet- na—>ees-Laotiaanse grens. Onze redacteur in Washington meldt: Het Witte Huis heeft laten blijken dat het zeer is ingenomen met de invasie van Laos en de tot nog toe geboekte resulta ten, al zijn de enige concrete gegevens dat er zes Amerikaanse helikopters door de Noordvietnamezen zijn neergeschoten. Hoewel het nieuwsembargo op berich- (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM. VARA’s ombudsman Marcel van Dam heeft het kort geding dat Van Tujjn’s limonadefabrieken n.v. te gen hem en de VARA had aangespannen, verloren. Hij mag het merk Exota niet meer noemen of anderzins betrekken in cmbudsman-uitzendingen als daarin het euvel van de kapolspringende frisdrank flessen weer aan de orde zou komen. Doet h<j het toch dan moet hij een dwangsom van honderdvjjftigduizend gulden betalen. In zijn eerstvolgende televisie-uitzending als ombudsman moet Van Dam bovendien de uitspraak en de rechtsoverwegingen daarvan voorlezen, die de president van de Amsterdamse rechtbank, mr. U. W. H. Stheeman, vanochtend in het kort geding heeft gedaan. Ook daarop is een dwang som gesteld van honderdvijftigduizend gulden. Marcel van Dam heeft enkele keren in radio- en televisie-uitzendingen van het programma „Ombudsman” het merk Exo ta met name genoemd. Van de kant van de limonadefabriek Van Tuijn, de produ cent van Exota, is gezegd dat het merk daardoor in diskrediet is gebracht. Medo onder invloed van de ombudsman-uitzen- dingen zou de afzet van Exota-gazeuse met zestig percent zijn teruggelopen. De president van de rechtbank geeft in zijn vonnis toe dat Van Dam bij herhaling in zijn programma heeft gezegd, dat het springen van frisdrankflessen zich niet al leen bij Exota maar ook bij alle andere merken voordoet. De rechter vindt echter da4 Van Dam de Exota-fles wel in het middelpunt van de aandacht van zijn kij kers en luisteraars heeft geplaatst. Dat heeft hij volgens de president ook gedaan ten aanzien van Van Tuijn’s limo nadefabrieken. „Hij heeft zich bemoeid met en gemengd In de nog lopende scha deprocedure tussen de fabrikant en de ouders van een jongetje dat door een springende Exota-fles zou zijn gewond”. Mr. Stheeman verwijt Van Dam dat hij dat heeft gedaan met een „bedekt maar volstrekt misplaatst verwijt aan het adres van Van Tuijn. dat deze niet bereid is aan de eis van de ouders van de jongen in der minne tegemoet te komen”. De rechtbankpresident vindt dat Marcel van Dam de grenzen van zorgvuldigheid en betamelijkheid ver heeft overschre den. Hij en de VARA moeten de kosten van het geding, vijfhonderd gulden, be talen. Mr. Stheeman vindt overigens dat de naam „VARA-ombudsman” van een mis leidende pretentie is. „De werkzaamheid van Van Dam in het programma steunt op geen ander dan het eigen gezag, aldus de rechtbankpresident. De limonadefabriek had gevraagd toege laten te worden tot een wederwoord in de uitzending van de ombudsman. De presi dent wees dit verzoek af. Hij is van oor deel dat een weerwoord van de limonade fabriek aan het herstel van de door de VARA en Van Dam aan haar toegebrach te schade geen wezenlijke bijdrage zou kunnen leveren. moeilijke situatie, aldus het overlegor gaan. Verder bevat het ontwerp volgens het overlegorgaan geen garantie dat de par ticuliere huiseigenaren inkomsten van huurverhogingen gebruiken ten behoeve van de volkshuisvesting en voorts ont breken objectieve normen om de kwali teitsverschillen te kunnen meten. l.i Hanoi is gisteren van welingelichte zijde vernomen dat China de laatste we ken in overleg met de Pathet Lao en de Noordvietnamese legerleiding zijn mili taire kracht langs de grens met Noord- Vietnam en Laos heeft versterkt. Peking zou voorts door middel van „discrete en doelmatige diplomatieke druk” erin ge slaagd zijn Thailand van rechtstreekse interventie in Laos te weerhouden. (Van onze correspondent) ROTTERDAM Tornado n.v. in Dor drecht gaat volledig samen mei de Bekaert groep. Het gesprek over de overdracht van de aandelen-Tomado is nog niet afge rond. Tornado n.v. heeft 1100 personeels leden in dienst met een omzet van 500 mln gulden. De Bekaert-groep heeft 14.000 me dewerkers en een omzet van 750 mln. De Bekaert-groep is op een na de grootste producent van staaldraad ter wereld. To rnado zal als onderdeel van de Bekaert- groep zelfstandig en onder dezelfde directie blijven bestaan. De fusie zal voorlopig geen consequenties voor het personeel hebben. Er zal in de toekomst wel gerationaliseerd worden. Bekaert België is op een na de grootste producent van staaldraad en staaldraad- produkten (Van onze correspondent) ENSCHEDE. Het Humanistisch Ver bond heeft ernstige bedenkingen tegen de komende volkstelling. Als argument noemt het verbond onder meer het ge- brel. aan anonimiteit door een grote groep getelden. Het verbond protesteert ook tegen net feit dat de ministers Beernink, Nelissen en Witteveen op 12 februari 1970 over de kerkelijke gezindtevraag in de volkstel ling in hun memorie van antwoord de Kamer hadden meegedeeld dat hierover met het verbond overeenstemming is be reikt. Deze mededeling is onjuist, aldus het verbond UOS Overwegend droog en nevelig weer met plaatselijk mist. Mor gen ook verspreide opklaringen. Zwakke tot matige zuidelijke wind. Minimumtemn<»ra tnren omstreeks 2. mavimnmt»mpera- turen ongeveer 7 graden. In ongefrankeerde enveloppe opzenden naar IJMUIDER COURANT. Antwoordnummer 47 UTRECHT. in een adres aan de Tweede Kamer heeft het overlegorgaan van de drie vakcentrales „het onaan vaardbaar” uitgesproken over het wets ontwerp van minister Schut tot wijziging van de huurwet de woningwet en de wet jaarlijkse huurverhogingen. NVV CNV en NKV dringen er bij de Kamerleden op aan. het ontwerp te verwerpen. Het overlegorgaan meent dat er een Huurbe leid moet komen, waarin de onredelij ke verschillen in huurprijs tussen oude en nieuwe woningen worden wegge werkt. Dat zou Kunnen door de huur van duurdere woningen te verlagen en die van goedkopere te verhogen De totale huursom van 'iet woningbestand moet dan praktisch mgewijzigd blijven >ldus het overlegorgaan ,In het wetsontwerp blijkt dat geenszins het geval te zijn Doordat in dit voorstel wordt uitgegaan van een huuraanpassing op het niveau van de woningen die de laatste vijf iaar met rijkssteun zijn gebouwd, zullen ge durende een reeks van jaren veelal for se huurverhogingen volgen, waardooi de kosten van levensonderhoud nog sterker zullen stijgen. Dit betekent een extra-in flatoire impuls, die uiteraard ook conse quenties zal hebben voor het verdere ver loop van de stichtingskosten van wonin gen” zo schriiff het overlegorgaan. De vakcentrales constateren, dat in de voorstellen van minister Schut de wo ningwetwoningen ot het gebied van de huren als .trekpaarden” gaan fungeren Dat is in strijd met de positie van de sociale woningbouw in ons beste' en plaatst bovendien de exploitanten (ge meenten en woningbouwcorporaties) te genover hun huurders in een vaak uiterst SAIGON (Reuter en AFP) De invasie van Zuidvietnamese troepen in Laos met grootscheepse Amerikaanse luchtsteun is scherp veroordeeld door de Sovjet-Unie en China. Peking spreekt van een „ernstige provocatie, die het hysterische karakter van de regering-Nixon aantoont”. Moskou noemt de aanval „imperialistische piraterij”. De vakcentrales achten het ..onbegrij pelijk’’ dat de minister niet gelijktijdig met het wetsontwerp huurharmonisatie ook voorstellen tot verbetering van de huursubsidieregeling heeft ingediend „Het huur- en subsidiebeleid dient con sequent te passen ’t een totaalbeleid dat tot het uiterste er <>p is gericht een krachtige maar evenwichtig verlopende opvoering van de nieuwbouw te verzeke ren. De stijging van de stichtingskosten te beperken en ook de laagstbetaalde de kans te bieden goede, betaalbare wonin gen te betrekken In de huidige kabinets periode is een dergelijk beleid niet ont wikkeld”. constateerd het overlegorgaan Felle kritiek op de inval leverde giste ren secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties. Hij sprak van een „nieuwe betreurenswaardige episode van de barbaarse oorlog in Indo-China”. De interventie is aldus Thant de genadeslag voor de overeenkomsten van Genève. Vice-president Ky van Zuid-Vietnam heeft zich sceptisch uitgelaten over de actie. „Als men niet sterk genoeg is om de operatie juist uit te voeren, wordt de oorlog in Vietnam erdoor verlengd”, zei hij. Wegens dichte mist kon de Amerikaan- se luchtmacht vandaag geen steun verle nen aan de Zuidvietnamese troepen. De opmars is tot staan gekomen. De voorste JHAHANV Iwf BELFAST (AP). In de Noordierse hoofdstad Belfast is het gisteravond tot hevige ongeregeldheden en schietpartijen gekomen nadat een patrouillewagen van het Engelse leger een meisje van vijf jaar had doodgereden. Het meisje was op straat aan het spelen. Vier andere jonge kinderen raakten gewond bij een schiet partij in een straat vlak bij de plaats van het ongeluk. Een woedende mensenmenigte stak daarop vrachtwagens, personenauto’s en een bus in brand. Het leger liet onmid dellijk versterkingen overbrengen naar de plaats van de rellen. - Twee Amerikaanse pantserwagens steken een riviertje over, op weg naar de Laotiaanse grens. De Amerikanen hebben gisteren de Zuidvietnamese invasie in Laos gesteund met hevige bombardementen uit de lucht en van de grond af.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1