Nixon gaf zonder aarzelen goedkeuring OPRUIMING IN CHE SANH ANTI-OORLOGSGROEPEN STELLEN PLANNEN OP Twintig jaar wankel evenwicht in Laos Apollobemanning gaf persconferentie Nieuwe golf van haat in Noord-lerland Bomaanslagen in Athene Prunasine achtergrond '4 van de CIA in Costa Rica zeker laxeren met Zacht en pruimensiroop Eenheidshaarnet voor Duitse soldaten Brussel door brand verwoest Congres-onderzoek naar activiteiten Franse politieke gevangenen boeken succes met hun hongerstaking Hotel op Ibiza opgeblazen Israel gaat nader peilen of Egypte op vrede uit is Universiteit van Shepard: „Opzienbarend succes” 3 DINSDAG 9 FEBRUARI 1971 Genève Tuchtschool Kogels In vrede leven (Van onze redacteur in Londen) LONDEN De Britse troepen in Belfast hebben sinds vorige week hun passieve houding, waarbij zij zich door de opgeschoten straatjeugd en vaak ook door vrouwen en kinderen in de beruchte achterbuurten van de Noordierse hoofdstad door stenen en gevaarlijker projectielen zoals met spijkers gevulde bommen lieten bekogelen, laten varen. Ze zijn tot onverbiddelijke huiszoekingen overgegaan naar verborgen wa pens in de rooms-katholieke buurten. De afgelopen weken heeft de crisis in Ulster een nieuw luguber hoogtepunt bereikt. Gevaar voor vliegtuigen Helikopterverliezen Bezorgdheid |L ADVERTENTIE 1963: In de Vlakte der Kruiken vechten rUVWWVWVVVVVVWWVVVVVVVVVVVVVVWVVVWVVWVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVWVVVVVVVVVWVVV^ Een met spijkers gevulde bom. A? Aangenaam van smaak VIENTIANE (DPA) De neutralistische bufferstaat Laos heeft een oppervlakte van 230.000 vierkante kilometer en Is daarmee in grootte te vergelijken met West-Duits- land. Het land telt ongeveer drie miljoen inwoners. Natuurlijke bestanddelen De eis klinkt ook dat het Britse leger bjj relletjes voortaan inplaats van zoals nu rubberkogels en waterkanonnen ge wone kogels zal gebruiken. 1954: Na beëindiging van de gevechten tussen de Fransen en de Vietminh in Viet nam wordt men het op de negen-mogend- hedenconferentie in Genève eens over een bestand in Laos. 1959: Ineenstorting van de neutralistische regering. De volgende rechtse en neutralis tische regeringen zijn niet in staat de Pathet Lao in het noorden van het land tot overgave te dwingen. 1962: De veertien-landenconferentie in Genève (voorzitters Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie) probeert in Laos de vrede te herstellen. De na de conferentie gevormde neutralistische regering neemt rechtse en linkse vertegenwoordigers in het kabinet op. Na negen maanden verlaat de Pathet Lao de regering van Soevanna Phoema. 1952: De Pathet Lao onderneemt gewa pende aanvallen tegen de koninklijke rege ring en wordt daarbij ondersteund door de eveneens communistische Vietminh uit het buurland Vietnam. 1950: Prins Soevanna Phong, halfbroer van de neutralistische premier Soevanna Phoema, richt de communistisch-gezinde Pathet-lao-beweging op. De belangrijkste data van de Laotiaanse geschiedenis sinds het in 1949 van de Fran sen onafhankelijkheid verkreeg zijn: pro-westerse en neutralistische troepen tegen de communisten. 1964: Na overname van de macht door rechtse militairen in Vientiane op 19 april wordt de onttroonde neutralist Soevanna Phoema onder druk van de Grote Vier toch weer als premier aangesteld. De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk verklaart naar aanleiding van een groot offensief van de Pathet Lao dat „de Amerikaanse regering elke communis tische agressie in Laos en Vietnam zal tegengaan”. Hij waarschuwde dat in deze open oorlog met de IRA de regering nooit zal capituleren voor kleine groepen met machinegeweren en bommen. Ook Jack Lynch de premier van de Ierse Repu bliek heeft degenen die verantwoorde lijk zijn voor het oplaaien van de strijd onvoorwaardelijk veroordeeld. in vrede wensen te leven en dat de re gering de baas zal blijven over de ex tremisten. Het verergeren van de toestand is volgens Lynch het gevolg van politieke fouten en tactische vergissingen. De tragiek ia dat de situatie in de loop van de jaren zodanig verder is verziekt dat de beroepsrevolutionairen van de IRA zich steeds feller doen gelden en aan Daartegenover staat echter dat ande re vrouwen en meisjes herhaaldelijk arm in arm een menselijke muur op richten tussen de militairen en hun be lagers en zodoende voor enige tijd de vrede herstellen. De autoriteiten hebben nu gewaar schuwd strafmaatregelen te nemen zo wel tegen de ouders die toestaan dat hun kinderen zich in de strijd mengen of de jeugd daartoe ophitsen als tegen de jongeren zelf die met tuchtschool worden bedreigd. (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. De ongeveer dertig Franse politieke gevangenen die sinds vele da gen en soms zelfs weken in Frankrijk al in hongerstaking zijn hebben gisteren een punt achter die actie gezet. Ze hebben hnn eerste doel voorlopig bereikt. Volgens Paul Gast hoofd van de afde ling wetenschap van maan en aarde van de NASA past de mens zich erg goed aan op de maan. In de toekomst zouden de astronauten meer vrije tijd moeten hebben om zelf initiatieven voor hun wandelingen te kunnen nemen, zo meent hij. Tegen half zes vanmorgen begonnen de astronauten aan hun laatste rustpe riode van de Apollo-reis. Ze mogen acht uur slapen. De drie maanreizigerswor- den vanavond om viei minuten over tien op aarde terugverwacht. Hun capsule zal dan aan een parachute in de Stille Oceaan landen, in de buurt van het ei land Samoa. ATHENE (DPA) In het afgelopen weekeinde zijn in Athene drie bomaansla gen gepleegd. De daders zijn niet bekend. Twee bommen ontploften onder auto’s van de Amerikaanse militaire missie en een onder een vrachtwagen van een Grieks overheidsbedrijf. De drie auto’s werden vernield. Wat de kleur daarvan betreft, is er echter geen keuzemogelijkheid. Er komt een eenheids-haarnet, dat donkergrijs is. Minister Schmidt van Defensie houdt er overigens geen rekening mee, dat dit haar net al te lang in de rustkamer van leger, luchtmacht en marine aanwezig zal hoe ven te zijn „Het gaat om een mode, dat duurt niet lang”, zo meent hij. De grens voor de haarlengte waarbij geen net no dig is, blijft de boord. De tragiek in Noord-lerland is voor al ook dat de politici nog altijd machte loos tegenover dit geweld staan. De reden hiervan is de onverminderde wederzijdse haat tussen de protestanten en katholieken onder het arme primi tieve deel van de bevolking. Daarbij komt dat de grote verstarde massa van de protestantse unionisten de oranje mannen met koning-stadhouder Willem III als him heilige de progressieven in de nu al een halve eeuw aan de macht zijnde regeringspartij dwars zit ten. Destijds dwongen zij de gematigde liberale premier Terence O’Neill tot af treden. katholieke zijde de vuurlinie hebben overgenomen, daarbij dankbaar ge bruikmakend van de onderwereldfigu- ren in deze achterbuurten. Erger is dat het soms zelfs voor kin deren (sommigen zijn niet veel ouder dan acht jaar) een dagelijks spelletje is geworden om de militairen met ste nen te bekogelen en dan snel een veilig heenkomen te zoeken in de wirwar van slopjes en steegjes. Nog erger is dat vrouwen vaak aan deze provocaties meedoen en een volkomen hysterische atmosfeer scheppen. WASHINGTON (Reuter) Een commis sie van het Amerikaanse Congres zal een onderzoek instellen naar de bewering dat de Amerikaanse inlichtingendienst (CIA) een staatsgreep op touw wilde zetten tegen president José Figueres van Costa Rica. Berichten hierover stonden zondag in het blad „Miami Herald”. De voorzitter van de Commissie van Interamerikaanse Zaken, Dante Fascell, zei zeer bezorgd te zijn over de berichten dat de CIA zich mengt in de binnenlandse aangelegenheden van Costa Rica. 1969: De Pathet Lao wordt voor het eerst sinds zeven jaar door regeringstroepen uit belangrijke stellingen verdreven na een nieuwe opbouw van het leger door de Amerikanen. Minister van Justitie, René Pléven heeft gisteren toegestemd dat voor hen in het vervolg het officiële statuut van politieke gevangene toepassing zal zijn. Tot dusver werden de doorgaans zeer jeugdige link se extremisten, die achter de tralies wa ren gezet, door de regering als gewone misdadigers behandeld, zodat ze vrijwel geen kranten, lectuur of bezoek mochten ontvangen. Dat de overigens liberale minister van Justitie nu eindelijk aan hun eis gehoor heeft gegeven kwam vooral doordat de kranten en de publieke opinie de laatste dagen duidelijk partij voor de veroordeel de revolutionairen hadden gekozen. Een dertigtal studenten en soms ook profes soren waren in Parijs en andere univer siteitssteden uit solidariteit eveneens hon gerstakingen begonnen. In Toulouse weigerde een gevangene zelfs al vier weken iedere hap eten en zijn leven was in direct gevaar gekomen. Om het leven van die hongerstakers te red den hadden ook verscheidene intellectue len en kunstenaars, onder wie de filmac teurs Yves Montand en zijn vrouw Si mone Signoret dringende verzoeken tot de minister gericht. Aanvankelijk bleef de regering op naar standpunt staan omdat men „niet voor chantage wilde wijken.” De ongeveer der tig linkse extremisten, waaronder de be kende lector Alain Geismar, die nog ach ter de tralies zitten, hebben al aangekon- digd dat ze binnenkort een nieuwe actie zullen ontketenen met het doel het zeer ouderwetse Franse gevangeniswezen t e humaniseren. Londen heeft dit fel afgewezen om dat dan een bloedbad niet meer kan worden voorkomen. Niettemin wordt er af en toe toch door het leger gewoon geschoten zoals ook in de afgelopen lagen is gebeurd. Een ander obstakel voor Chichester Hark is dat de republikeinen en andere katholieken weinig vertrouwen hebben in het hervormingsprogramma van de regering zonder een verandering in de politieke constellatie en zonder verder gaande constitionele hervormingen. SONTHOFEN, (DPA). B(j de West- duitse strijdkrachten hoeven soldaten met lang haar zich geen zorgen meer te ma ken om hun hoofdtooi. Inspecteur-generaal Ulrich de Maizière heeft een verordening bekendgemaakt. Daarin wordt bepaald, dat alle soldaten wier lokkenval niet in overeenstemming is met de grondbeginse len van hygiene, uitoefening van hun func tie en het voorkomen van ongelukken, een haarnet moeten dragen. van de senaatscommissie voor de buiten landse betrekkingen, verklaarde dat de regering een heel gevaarlijke koers volgt. Zou de actie in Laos geen succes heb ben, dan is misschien een inval in Noord- Vietnam mogelijk, zo stelde hij. Andere democraten spraken van „een vergroting van de tragedie” en „een wanhoops daad”. Engeland, dat samen met de Sovjet- Unie voorzitter was van de Geneefse conferenties over Indo-China, acht de in vasie volkomen begrijpelijk. Frankrijk daarentegen staat sterk af wijzend tegenover de operatie. President Pompidou, die West-Afrika bezoekt, ver klaarde in Ivoorkust: „Ik betreur de ge beurtenissen in Laos en keur ze af, en met mij heel Frankrijk”. Diens goedwillende neef Chichester- Clark leek even hulpeloos totdat de Britse regering hem eenvoudig dwong ingrijpende hervormingsmaatregelen af te kondigen. De langzame uitvoering van dit programma is het gevolg van de hardnekkige tegenstand van de rechtse unionisten aangemoedigd of ge ïntimideerd door de ultra’s van de brul lende dominee Paisley. Het is nu al zo ver dat de acht unio nistische Lagerhuisleden die een on derdeel van de conservatieve fractie vormen, dreigen premier Heath hun steun te ontzeggen wanneer hun eis niet wordt ingewilligd om de Britse troepen onder het rechtstreeks gezag van de Noordierse regering te plaatsen HOUSTON, (AFP/Reuter) Alan Shepard, de commandant van de Apol lo-14, vindt de missie van zijn ruimte schip een „opzienbarend succes”. Hij zei dit tjjdens een persconferentie, die werd gehouden toen de Apollo op onge veer 190.000 kilometer van de aarde was. Journalisten in Houston konden vragen stellen aan de drie astronauten. MADRID (DPA). Met negenhonderd dynamietpatronen is gisteren een tien ver diepingen tellend hotel op het Spaanse eiland Ibiza, in de Middellandse Zee, op geblazen. Deze maatregel is genomen op last van het Spaanse ministerie van Luchtvaart. Het gebouw, dat 6 miljoen gulden heeft gekost, zou de veiligheid van vliegtuigen bij het opstijgen en landen op het nabij gelegen vliegveld in gevaar gebracht heb ben. In het afgelopen jaar waren op last van de overheid al nachtvluchten op Ibiza gestaakt. JERUZALEM. Door Egyptes voor stel inzake heropening van het Suez-ka- naal niet zonder meer te verwerpen hoopt men in Israel onder meer het poli tieke initiatief te herwinnen, dat sinds vorige week in Egyptische handen is overgegaan. In de zondag gehouden kabinetszitting vonden de meeste ministers het gewenst de woorden van president Sadat nader te peilen en Cairo aldus te dwingen zich meer gedetailleerd uit te spreken over wat het bereid is te doen om tot een vredesverdrag met Israel te komen. Dit laatste is, naar bekend, voor de Israë liërs het kardinale punt. Voor hen komt „een regeling” niet in aanmerking zo lang er geen zekerheid bestaat, dat men in Cairo op vrede uit is. Men verwacht, dat premier Golda Meir er op zal wijzen, dat Israel al lang ge leden heeft voorgesteld ook zonder een formele vrede het Suezkanaal te her openen, onder voorwaarde echter, dat ook schepen onder Israëlische vlag er onge hinderd gebruik van kunnen maken. Een Amerikaanse geniesoldaat zoekt dekking terwijl hij oude granaten tot ontploffing brengt in Che Sanh in Zuid-Vietnam. Genietroepen zijn bezig met het opruimen van oude Amerikaanse mijnenvelden die zijn gelegd toen de Amerikanen dit gebied in 1968 moesten prijsgeven. Che Sanh wordt nu gebruikt als logistieke basis voor de acties in het noordwesten van Zuid-Vietnam en de inval in Laos. 1970: De communisten heroveren de Vlakte der Kruiken. De Amerikaanse pre sident Nixon beweert dat zich in Laos zo’n 67.000 Noordvietnamese soldaten ophouden. 1971: Op 8 februari dringen de Zuidviet- namese troepen met steun van de Ame rikaanse luchtmacht en artillerie Laos binnen. Tsjepone vormt een belangrijk knoop punt van de Ho Tsji-Minh-route, waarte gen de actie gericht is. Grote gevech ten hebben zich nog niet voorgedaan. Wel zijn Amerikaanse helikopters, die het grootste deel van de Zuidvietnamese invasiemacht naar Laos hebben overge bracht, fel beschoten vanaf de grond. Ondanks de moeilijkheden bij de kop peling, met de batterijen en met de com puter hadden de astronauten geen ogen blik aan het welslagen van hun missie Voor kinderen, volwassenen en bejaarden Verkrijgbaar'bij apothekers en drogisten in flessen van 200 ml en 100 ml Prijs 7,54 en 4,66 Voor de zoveelste maal heeft de Noordierse premier, majoor Chichester- Clark verklaard dat protestanten en rooms-katholieken als normale burgers BRUSSEL, (ANP). Gistermiddag heb ben zich enkele explosies voorgedaan in de universiteit van Brussel. Daarna is brand uitgebroken. De brand heeft voor ongeveer zeven miljoen gulden schade aangericht. De re sultaten van twee jaar wetenschappelijk onderzoek en ook een groot aantal kost bare instrumenten zijn verloren gegaan. Een deel van de vierde en de derde ver dieping van het universiteitsgebouw is in gestort. WASHINGTON (Reuter en AFP) In Washington werd gisteren mee gedeeld, dat de Amerikaans-Zuid- vietnamese interventie in Zuid-Laos al sinds eind vorig jaar werd over wogen. De plannen waren in januari opgesteld tijdens het bezoek van mi nister van Defensie Melvin Laird aan Saigon. „President Nixon heeft geen ogenblik geaarzeld met zijn goedkeu ring”, zo verklaarde een woord voerder. Er wordt hevige kritiek op uitge oefend dat de 35-jarige hertog van Kent als bevelhebber van de Royal Scots Greys nu in Noord-lerland aan de operaties deelneemt waardoor, zo voelen velen het, een lid van de ko ninklijke familie zich nodeloos aan spe ciale gevaren blootstelt met name aan de mogelijkheid van ontvoering. Dit laatste is wellicht overdreven, omdat de hertog praktisch steeds door andere militairen is omgeven. Drie weken ge leden had de IRA de kinderen van de hertog met ontvoering bedreigd. Sinds dien wordt het hertogelijke gezin dag en nacht door de politie beschermd. De hertog is beroepofficier en achtte het zijn plicht naar Ulster te gaan toen zijn bataljon van zestien pantserwagens daarheen werd gezonden. Hij wenste als een gewone militair met de daaraan verbonden risico’s te worden behandeld. D ehertog is beroepsofficier en achtte ogenblik nog ver van Belfast verwij derd, omdat zij tot taak hebben om een deel van de grens met de republiek te bewaken, waarover naar wordt beweerd aanzienlijke versterkingen voor de IRA naar het noorden stromen. Enige dagen geleden werden 600 ex tra Britse militairen naar Noord-ler land overgevlogen. In drie dagen zijn de Britse troepen met 1200 man ver sterkt. Zonodig zullen er nog meer vol gen. getwijfeld, zo zei Mitchell. Hij zei dat ze in tegenstelling tot hun collega’s van de Apollo-12 geen last van het maanstof hadden gehad. Volgens Shepard was tijdgebrek het grootste probleem geweest. De twee wandelingen op de maan waren een „ra ce tegen het horloge” De vermoeid heidsverschijnselen die de astronauten bij hun tweede wandelingen vertoonden zag hij niet zo zwaar in: „We hadden nog wel langer kunnen lopen”. Mitchell was wel teleurgesteld dat de tocht naar de Cone-krater voortijdig afgebroken had moeten worden, maar hij meende dat alle wetenschappelijke taken waren uitgevoerd. Behalve het tijdgebrek had ook het golvende terrein hen parten ge speeld, want ze hadden soms wat moeite om de herkenningspunten terug te vin den. Als doel van de actie wordt genoemd: vernietiging van de Noordvietnamese wapenopslagplaatsen en infiltratiewegen. Daarbij baseert men zich in de V.S. „op het succes van de operatie van mei en juni vorig jaar in Cambodja”. Ameri kaanse grondtroepen nemen niet aan de operatie deel. Volgens officiële woord voerders zal dat ook niet gaan gebeuren. Sommige Amerikaanse soldaten die gis teren het Zuidvietnamese konvooi de grens over zagen trekken, schenen daar niet zo zeker van. „We zullen jullie wel achterna moeten komen om jullie te red den”, zo schreeuwden ze, en: „over twee uur zijn jullie weer terug”. Intussen schijnen de ongeveer 5.000 Zuidvietnamese militairen in Laos pas negen kilometer diep in dat land te zijn doorgedrongen. Het eerste hoofd doel: de stad Tsjepone, zou gisteren zijn bereikt. Volgens sommige berichten zijn er zes neergehaald, waarbij twee Amerikanen werden gedood. Democratische afgevaardigden uit de Amerikaanse Senaat hebben grote be zorgdheid uitgesproken over de inval in Laos. Leiders van anti-oorlogsgroepen kwamen voorts in Washington bijeen om plannen op te stellen voor landelijke be togingen. Enkele jongelui begonnen een zitactie in de Zuidvietnamese ambassade, maar werden zonder incidenten verwijderd. Bij een betoging aan de Stanford-universiteit in Californië zijn ruiten ingegooid. Senator William Fulbright, voorzitter

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3