-Haar journaal een Raiffeisen-Boerenleenbank in half jaar operationeel R eddingspogingen voor Rolls Royce nu op gang Staiture CIA ZOU IN NEDERLAND ONDERDAK ZOEKEN VOOR PROPAGANDAZENDERS de postgiro da’s makkelijk! Oersterk! Huidverzorging noodzakelijk goed Controle op groene kaart verdwijnt Ml de postgiro' kost niets en gééft 24% rente! Gouden globe voor In Duitsland scherpe kritiek op Radio Free Europa en Radio Liberty WINST SAMENWERKENDE BANKEN STEEG 19 MILJOEN Muni Van Rijn en Tack gaan fusie aan met Luycksgroep „Love Story” NIXON wil meehelpen aan oplossing motorenaffaire 8 K» 5 jaar slijtage garantie DINSDAG 9 FEBRUARI 1971 Binnen de EEG V estigingen Expositie Autofabriek (Van onze redacteur in Bonn) Onverantwoordelijk (Wyers staat er achter) ‘J „Zeventig jaar zitten” in Bouwcentrum Mime-opera naar De Brakke Grond BONN Wil de Amerikaanse ge heime dienst (CIA) twee propaganda- zenders. waarmee de Bondsrepubliek lelijk in de maag zit, naar Nederland overbrengen? Volgens het weekblad „Stem” wordt onderzocht of dit mo gelijk is. Het gaat om de in Muenchen gevestigde radiostations radio Free Europe en Radio Liberty, die in 24 talen programma’s voor Oost-Europa uitzenden. Fijn om over de vloer te hebben. Vijf opdrachten voor litteratuurhistorici Gehandhaafd ALS U IN DEZE nog winterse tijd uw huid eens bekijkt, zullen er maar weinigen onder u zijn die stralen van tevredenheid. Zij die evenwel naar de wintersport zijn geweest, vormen natuurlijk een uitzondering. De frisse buitenlucht en met wat geluk de onontbeerlijke zon doen meestal wonderen. Ook diegenen, die van een hoogtezon gebruik kunnen en mogen maken, zien er wat blozender uit. Doch voor allemaal geldt de extra ver zorging van de huid. En om u een beetje behulpzaam te zijn noem ik u wat nieuwe preparaten, die de laatste tijd in de handel zijn ge komen. Niet alleen voor de verzor ging van de huid, maar ook voor de make-up. Heropvoeringen van Nationale Ballet Garantie Den Haag voor Circustheater (Van onze redactie economie) ADVERTENTIE 3e etage I RIJSWIJK. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Gespecialiseerd in klassieke meubelen Sinds 1833 ROTTERDAM Donderdag 18 februari tot en met woensdag 7 april zal in het Bouwcentrum te Rotterdam een expositie „Zeventig jaar zitten” te zien zijn. Deze geeft een overzicht van de ontwikkeling van de stoel in de laatste honderd jaar van een grotendeels ambachtelijk produkt tot het huidige machinaal gefabriceerde zitmeubel. Van deze ontwikkeling wordt aan de hand van ongeveer honderd stoelen een illustratief beeld gegeven. dag in het lagerhuis meegedeeld. De rege ring heeft daar een wetsontwerp ingediend dat haar de gelegenheid moet geven het Rolls Royce-concern gedeeltelijk over te nemen. DEN HAAG. De gemeenteraad van Den Haag heeft zich maandag garant ge steld voor een geldlening van 8 miljoen, die nodig is voor overname door een n.v. van het Circustheater in Scheveningen dat het bezit is van de EMS. In deze n.v. zouden niet alleen de gemeente Den Haag maar ook de agglomeratiegemeenten, het Nederlands Congresgebouw en particulie ren kunnen deelnemen. Radio Free Europe bestaat sinds 1950 Ze heeft een 1200 man sterk personeel, voor het merendeel afkomstig uit de lan den die ze via de middengolf en 28 korte- golfstations bedient: Polen, Hongarije, Roe menië, Bulgarije en Tsjecho-Slowakjje (een programma in het Tsjechisch en één in het Slowaaks). Na de Hongaarse opstand in 1956 werd beweerd dat dit radiostation een hoogst onverantwoordelijke rol had ge speeld door de revolutionairen in Boeda pest een rooskleurig beeld van hun kansen te schetsen dat in het geheel niet met de werkelijkheid strookte. Radio Liberty (begonnen in 1953 als Radio Liberation - bevrijding) zendt over 35 kortegolffrequenties en 17 zenders in Duitsland, Spanje en Formosa in 18 talen programma’s uit naar de Sovjet-Unie. Uit reacties, die vaak langs avontuurlijke weg in München terechtkomen, blijkt dat de vele krachtige stoorzenders die de Sovjet- Unie in de loop der jaren tegen Radio Li berty in het veld heeft gebracht, weinig effect hadden. Bij deze omroep werken ruim duizend mensen, voor een groot deel ook weer emigranten uit de Sovjet-Unie Beide radiostations werken met een li centie van de Westduitse PTT, die jaar lijks moet worden vernieuwd. De regering in Bonn heeft dus de mogelijkheid een eind aan hun activiteiten te maken. Ge zien de betekenis die in Washington aan de zenders wordt gehecht (president Nixon heeft onlangs nog zijn „onbeperkte be- De pijltjes op bovenstaande teke ning geven de juiste richting aan voor het inmasseren van crèmes. Barteljorlsstraat 39-41, Haarlem, tel. 31 04 88 AMSTERDAM De mime-free-jazz- opera in drie bedrijven „De boodschap” van het Mime-theater Will Spoor zal een reeks voorstellingen geven, na afloop van de serie in Loenersloots Mickery Theater, in het Amsterdamse theater De Brakke Grond. De voorstellingen in Amsterdam zijn van 16-25 februari en 1-11 maart Oersterk het 501 kwaliteits merk van Du Pont B garandeert het sterke en duurzame tapijtnylon. Dl’ PONT 501 inïhw WW Voor de automobielsector van Rolls Roy ce heeft zich maandag een potentiële koper gemeld. Het Dabid Brown-concem, produ cent van het voorname automerk „Aston Martin” heeft de curator van Rolls Royce te kennen gegeven belangstelling voor deze sector te hebben. Andere gegadigden zijn British Leyland en Jensen. De ineenstorting van het Rolls Royce- concern zal volgens de Britse minister president Heath verstrekkende gevolgen hebben. Heath wees er zondag op, dat vele Britten de ernst van de situatie nog niet genoeg inzien. „Al te lang is een aan zienlijk deel van onze schijnbare welvaart op illusies gegrondvest geweest”, zo zei hij. Als het project voor de bouw van de RB-211-motor van Rolls Royce moet door gaan ten behoeve van de Tristar-luchtbus, zal er een geheel nieuwe regeling moeten worden getroffen, zo heeft de Britse minis ter van Financiën, Anthony Barber, maan- De minister deelde in het debat over het ontwerp mee, dat premier Heath contact heeft gehad met de Amerikaanse president. Die heeft zich bereid verklaard met de Britse regering en de Amerikaanse vlieg tuigfabriek Lockheed, die de Tristar bouwt, samen te werken bij het zoeken naar een oplossing voor het project van de RB-211- motor. Het wetsontwerp gaf geen opsomming van activa van Rolls Royce die de regering zou nationaliseren en in een toelichting heeft de regering meegedeeld dat het nog niet mogelijk is een betrouwbare schatting te geven van het bedrag dat de Britse staat voor de onderdelen van het concern zou betalen of van de kosten van exploitatie van die onderdelen. De bedoeling is dat het parlement het wetsvoorstel in tien dagen goedkeurt opdat de regering de fei telijke aankoop kan doen. Minister Barber verklaarde dat de rege ring de bevoegdheid heeft te zijner tijd gedeelten van Rolls Royce, die zij nu natio- liseert, aan het particuliere bedrijfsleven terug te verkopen. De aan te kopen activa von Rolls Royce zullen in een naamloze venonotschap worden ondergebracht waar van de staat alle aandelen zal bezitten. Dat maakt terugverkopen later gemakkelijker. Toen medio 1968 de overeenkomst voor het geweldige RB-211-project werd geslo ten, werd dit verdrag in geheel Groot-Brit- tannië met gejuich begroet Thans is ge bleken, dat juist dit project de nekslag voor Rolls Royce is geweest. Begin 1971 werd duidelijk, dat het Britse concern op iedere motor 110.000 pond sterling zou moeten toeleggen. Nadat op het hoogtepunt van de crisis naar verluidt zelfs de directe telefoonver binding tussen Downing Street en het Witte Huis werd gebruikt, wordt nu op relatief boog niveau een transatlantische reddingsactie op gang gebracht De Britse regering schijnt bereid te zijn een bepaalde financiële steun te verlenen als men er in slaagt redelijker prijzen overeen te komen en bepaalde harde sanc- tiemaatregelen uit het oorspronkelijke ver drag te schrappen. centrale banken in Utrecht en Eindhoven nam als gevolg van de concentratie-ten- dens af met 15. Daar tegenover werden in 1970 121 nieuwe vestigingspunten geopend. Het totale aantal vestigingen van de georganiseerde coöperatieve banken steeg hierdoor tot 2900 (2779). Bjjna 14.000 per soneelsleden (12.355) zjjn bij de gezamen lijke banken werkzaam. Het aantal spaarrekeningen nam toe van 5.035.000 tot 5.450.000 en de privé-rekenin- gen van 698.000 tot 1.050.000. Het gemid delde tegoed op deze rekeningen daalde van 970,— eind 1969 tot 950,—. De overige rekeningen-courant stegen in aan tal van 395.0000 tot 410.000. De plaatselijke Raiffeisen- en Boeren leenbanken verstrekten in 1970 in totaal 3 miljard aan nieuwe leningen 2,6 miljard). Van deze leningen ging 32 pet. naar agrarische bedrijven, 22 pet. naar niet- agrarische bedrijven en de resteren de 46 pet. ging voor het belangrijkste ge deelte naar de financiering van woning bouw. opereren wij geheel anders dan de han delsbanken. Onze middelen bestaan over wegend uit de ons toevertrouwde spaar gelden en de uitzettingen geschieden hoofdzakelijk in kredieten en hypothe ken”, aldus de hoofddirectie van de nieu we coöperatie. Ondanks het feit dat de twee samen werkende banken meer en meer het ka rakter van de handelsbanken gaan aan nemen, werd van de zijde van de hoofd directie verklaard dat het coöperatieve karakter gehandhaafd zal blijven. „Het belemmert ons werk niet en bovendien LONDEN Na de grote schok, die de onverwachte ineenstorting van Rolls Royce bracht, is de Britse regering begin deze week begonnen met te redden wat er te redden valt. Het gaat er in de eerste plaats om de toekomst van de door Lockheed ontwikkel de luchtbus „Tristar”, waarvoor Rolls Roy ce de motor, de RB-211, zou leveren, veilig te stellen. De Britse regering heeft bjj haar aankondiging de afdeling vliegtuigmotoren van Rolls Royce, te nationaliseren duidelijk gemaakt, dat zjj niet van plan is de ver plichtingen van de failliete onderneming over te nemen. Regelmatige, moderne huidverzor ging hoeft niet zo verschrikkelijk veel tijd te kosten. Houd het ouder wetse zandlopertje er maar eens bij! BEVERLY HILLS (AP). De beste speelfilm van 1970 was „Love Story” zo heeft de buitenlandse persvereniging in Hollywood besloten. De „Gouden Globe”- prijzen die vrijdagavond zijn uitgereikt gingen naar Ali Macgraw, hoofdrol in „Lo ve Story”, de regisseur ervan Arthur Hiller, de schrijver van het draaiboek Erich Se gal en Francis Lai voor de muziek. Volgens de lezers van niet-Amerikaanse bladen zijn Barbra Sreisand en Clint Eastwood de „wereldfavorieten” in de films. Frank Sinatra kreeg de Cecil B. de Mille-prijs voor zijn bijdrage. wondering' voor hun werk uitgesproken) zou zo’n maatregel echter politiek niet ge makkelijk te nemen zijn. Daar komt nog bij dat de in de Bondsrepubliek zo ge- eerde ex-generaal Lucius Clay (de man die de luchtbrug naar Berlijn bouwde) voorzitter is van de raad van toezicht van Radio Free Europe Ex-president Truman is erepresident van Radio Liberty. Minister dr. M. A. M. Klompé van CRM heeft aan vijf literatuur historici letterkundige opdrachten ver leend. Dr. P. J. Buijnsters te Nijmegen kreeg een opdracht voor het persklaar maken van de brieven van Hieronymus van Alphen. Dr. L. M. van Dis te Naarden en dr. B H. Erné te Amersfoort is ver zocht een tekstuitgave van de Gentse rede rijkersspelen (tweede deel) voor de druk gereed te maken. Drs. E. K. Grootes te Haarlem ontving de opdracht voor het voor de druk gereed maken van een uit gave van Bredero’s „Scyn-heylich” Dr. F. L. Zwaan te Amsterdam is gevraagd een uitgave van Constantijn Huygens, „Daghwerck” niet alleen voor de druk ge reed te maken maar ook te voorzien van een gedocumenteerde inleiding. Het totaal aan toevertrouwde middelen bij de coöperatieve Raiffeisenbanken en de coöperatieve Boerenleenbank is in 1970 gestegen tot 18.200 mln. In 1969 was dit gezamenlijke totaal f 15.665 mln., aldus blijkt uit voorlopige cijfers van de twee instellingen. Het spaarderstegoed steeg van bijna 13 miljard tot ruim 14,6 mil jard, het tegoed aan rekeningen-courant nam toe van bijna 2,3 miljard tot 2,8 miljard en aan deposito’s en middelen op lange termijn is aan de banken 780 mln 381 mln.) toevertrouwd. De reserves stegen van 675 tot 750 mln. en de winst en reserveringen berekende men voor lopig op 96 mln. tegen f 77 mln. in 1969. Het aantal aangesloten banken bij de De bezwaren tegen de zenders zijn ook in de Westduitse publiciteit nog aanzien lijk toegenomen sinds enkele weken ge leden bekend werd dat zij grotendeels worden gefinancierd door de CIA. Het gezamenlijk budget bedroeg in 1969 34 mil joen dollar, waarvan de CIA er 30 miljoen De twee zenders zjjn overblijfselen uit de periode van de koude oorlog. De Oost- europese landen zijn er nooit in geslaagd hun programma's via stoorzenders effectief te dwarsbomen. Nu menen zij echter een hefboom te hebben gevonden voor het tot zwjjgen brengen van deze ethervjjanden. Gezinspeeld is op de mogelijkheid dat de olympische spelen van München (1972) worden geboycot als de programma’s niet voordien zijn gestaakt. In de Bondsrepubliek is dit dreigement serieus genomen, dat blijkt uit de reacties van de leider der olympische organisatie, Willi Daume, en uit opmerkingen van bondskanselier Brandt en Münchens bur gemeester Vogel Bovendien past het werk van Radio Free Europe en Radio Liberty niet in Brandts streven naar verbetering van de betrekkingen met Oost-Europa. Na de onlusten in Noord-Polen is bijvoorbeeld de beschuldiging geuit dat Radio Free Europe mede verantwoordelijk was voor de ontstane spanning MAX FACTOR introduceert een col lectie voor de huidverzorging onder de naam .Total Moisture” die be staat uit cleanser, tonic, een vocht- inbrengende crème voor de dag en de nacht, een cleanser voor het ver wijderen van de oogmake-up en een oogcrème om de tere weefsels rond om de kijkers weer te verstevigen Deze produkten zijn snel en ook ge makkelijk in het gebru’k, zodat nie mand met het smoesje geen tijd” kan aankomen. Aan de befaamde Crème Puff is een Plus toegevoegd en dat staat dan voor een vochtinbrengende werking. Crème Puff Plus zou u zonder basis kunnen gebruiken, hetgeen ik u beslist moet af raden. Het blijft immers beter voor de huid als u eerst een beschermend laagje, hetzij crème of olie, aanbrengt. Deze Puff is in zes linten verkrijg baar. VAN DR. N G PAYOT is er sinds kort een crème Aubelia; een vocht inbrengende dagcrème die de huid zo wel voedt als beschermt. Aubelia is ongekleurd en geschikt voor ieder huid type met uitzondering van de over vette huid. De samenwerkingscoöperatie zal verder steun verlenen aan de financiering van het nieuw te bouwen hoofdkantoor van Bal- last-Nedam groep n.v. in Amstelveen. Daarbij zijn mogelijkheden geopend, dat met een deel van deze kantoorruimte des gewenst zou kunnen worden voorzien in een eventuele grotere behoefte aan huis vesting op langere termijn van de Raif feisen-Boerenleenbank. Men denkt hierbij aan de plaatsing van 400 a 450 personeels leden. Wat betreft de overplaatsing van personeel der twee centrale banken zijn nog geen beslissingen genomen. Overplaatsing zal geschieden, zo werd gezegd, op basis van vrijwilligheid. Met de ondernemings raden zal overleg worden gepleegd. NAAST DE JUVENANCE-produkten heeft Juvena nog zeer vele andere pre paraten waarvan ik u in het bijzonder zou willen attenderen op de Sarabé- serie speciaal voor de lichaamsver zorging. Twee wil ik u daarvan graag noemen: Beauty-foam (schoonheids- schuim) met een kosteijke verfijnde geur en de deodorant-stick. De ervaring zal zo langzamerhand iedereen er wel van hebben overtuigd, dat men bij een goede dagelijkse verzorging dergelijke preparaten gewoon niet meer kan mis sen. LANCOME HEEFT een nieuwe mas cara-roller gelanceerd Maqui-Cils genaamd. Het spiraalvormige borstel tje is in het midden wat dikker zodat de wimpers gemakkelijker kunnen wor den aangezet. De mascara is vloeibaar en waterbestendig. De roller ziet er bijzonder aardig uit en heeft het uiter lijk van een vulpen. Er zijn drie kleu ren mascara: zwart, bruin en blauw Ik hoop u weer wat wegwijs te heb ben gemaakt in de doolhof van de vele cosmetica-preparaten en wens u veel succes bij eventuele experimenten. Bé TER MAAT. STRAATSBURG. (ANP Het Euro pese parlement heeft gisteren een voor stel van de Europese Commissie goedge keurd, de groene-kaartcontrole af te schaffen aan de binnengrenzen van de gemeenschap, en aan de buitengrenzen voor zover het in de EEG geregistreer de auto’s betreft. Namens de Europese Commissie jprak Albei’. Coppe de hoop uit, dat controle na 12 juni a.s. wanneer ook in Ita lië de verplichte verzekering van kracht wordt niet langer noodzakelijk zal zijn. De controle vrijwel de laatste vorm van grenscontrole waaraan thans nog strikt de hand wordt gehouden leidt dikwijls tot opstoppingen. Vereenvoudi ging van de grensformaliteiten is voor het grote publiek een duidelijker bewijs van Europese eenwording dan verlaging van de douanetarieven. De Europese Commissie heeft de mi nisterraad voorgesteld de nationale wet gevingen zo te wijzigen dat in elk land het nationale bureau van verzekeraars zich tegenover de overheid verbindt tot verkeersongelukken die zijn veroorzaakt door automobilisten uit andere EEG-lan- den, ongeacht of zij verzekerd zijn of niet. Na betaling van de schadeloosstelling wendt het nationale bureau van de plaats van het ongeluk zich tot het natio nale bureau van verzekeraars in het land van de aansprakelijke, dat het uitgekeer de bedrag in zijn geheel aan het eerste bureau terugbetaalt. Het nationale bu reau vordert het bedrag van de maat schappij waarbij degene die het ongeluk heeft veroorzaakt verzekerd is. Dit systeem bestaat reeds tussen de Beneluxlanden en tussen West-Duitsland er. enige derde landen. UTRECHT/DIEMEN. Van Rijn en Tack (tafelzuren) die in 1966 hun activi teiten hebben gebundeld, hebben besloten hun positie op de Nederlandse markt eer der te versterken door een fusie aan te gaan met Luycks Producten N.V., aldus deelt het bedrijf mee. De fusie met Luycks dient mede ter versterking van de positie in het Euromarktgebied. Er zijn geen nadelige gevolgen voor het perso neel. De vakbonden zijn ingevolge de fu- siecode geïnformeerd. Van Rijn’s Mosterd- en Azijnfabriek n.v. en J. F. Tack n.v. zijn verenigd in de holding MELF nv (Maatschappij tot Ex ploitatie van Levensmiddelen Fabrieken) met een personeelsbestand van totaal 90 werknemers. De Luycks-groep wordt ge vormd door McMillan’s Voedingsmidde lenmij te Amsterdam en de Koninklijke Hai Zuurkoolfabrieken te Oudkarspel met een personeelsbestand van 350 men sen. In België heeft Luycks twee zelfstan dige vestigingen. leverde. Tegen de achtergrond van zulke feiten vervagen de verklaringen van woordvoerders in München dat geen van beide werkelijk als propagandazender functioneert EEN PAAR MAANDEN geleden bracht Juvena een serie nieuwe prepa raten op de Nederlandse cosmetica- markt voor de rijpere en veeleisende huid, de zogenoemde Juvenance-serie. De serie bestaat uit vijf elementen die zorgvuldig op elkaar ziin afgestemd De Juvenance-fluid cleanser reinigt de huid van vuil en make-up en ver volgens gebruikt u de tonic lotion die onder andere de afscheiding van de talgklieren normaliseert. *s Morgens gebruikt u de Day-treatment, die de huid voedt en 's avonds de Night- treatment. Be’de substanties nevatten speciale vetten en werkzame stoffen die vooral de rijpere huid zo nodig heeft om goed te kunner functioneren Dan is er ook nog de Moister Base, die speciaal geschikt is voor de vochtar- me en gevoelige huid Last but not least het handrr.asker. dat er voor zorgt, dat u prachtige gave en zach te handen krijgt of behoudt. En bij alle goede, reinigende en voedende ei genschappen van voornoemde produk ten zij bovendien vermeldt, dat zij nog heerlijk geuren ook AMSTERDAM - Het Nationale Ballet zal op dinsdag 16 februari in de Stads schouwburg in Amsterdam twee herinstu- deringen uitbrengen: La Valse, uit 1951 van de choreograaf George Balanchine op muziek van Maurice Ravel, en „De touwen van de tijd”, een ballet door Rudi van Dantzig in maart 1970 gemaakt voor The Royal Ballet met Rudolf Nureyev. AMSTERDAM. In de tweede helft van het jaar zal een daad werkelijk begin worden gemaakt met het operationeel ma ken van de coöperatieve Raiffeisen-Boe renleenbank op banktechnisch gebied. Daarbjj zal prioriteit gegeven worden aan het samenvoegen van de kredietverlening van de centrale banken, het binnenlands en buitenlands betalingsverkeer en het effectenbedrijf. Met de pensioenfondsen van de K.L.M. is een contract gesloten voor de huur van ongeveer 3000 m2 kan toorruimte in Amstelveen. Deze ruimte biedt plaats aan ongeveer 130 personeels leden.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 9