TORPEDO OP VIER WIELEN 65 merken uit 12 landen Auto niet langer een zuiver winstobject 400.000 BEZOEKERS VERWACHT OPENINGSTIJDEN VAN DE RAI De auto in Nederland SPORTWAGEN UIT 1902 SPORTWAGEN UIT 1971 SPECIALE LUCHTFILTERS PLEZIERVOERTUIG UIT 1971 I I I Wandeling langs de stands Auto ondenkbaar zonder accessoires Experimentele auto van 1971 MENINGEN ANTWOORD LAMPJES VERSNELLER WOENSDAG TO FEBRUARI 1971 Een auto zonder accessoires is te genwoordig bijna ondenkbaar. Maar we leven dan ook niet meer in de tijd, dat wij dankbaar waren als de auto ons over vijftig kilometer verplaatste zonder belangrijke storingen. Die vijftig kilometer, zijn nu honderden kilometers geworden en we zijn zeer verbaasd en geërgerd, als ons voer tuig deze afstand niet zonder manke menten of storingen overbrugt. i 9 1 1A11971 u den op de eisen van de overheid en tendens om de personenwagen Een van de interessantste accessoires die wordt aangebonden, is de startver- beteraar, of startversneller. Het conven tionele ontstekingssysteem heeft een aan tal tekortkomingen. Een daarvan berust op het gegeven dat de bobline nodig on een vonk van een hoog voltage op te bouwen wordt gevoed door de accu. Nederland heeft wat het autobezit betreft, nog steeds een achterstand op de om ringende landen. Thans rijden er op onze wegen 2,6 miljoen auto’s rond. Op een bevolkingsdichtheid van dertien miljoen Nederlanders, betekent dit een auto dichtheid van 1 5. In België, Engeland en Zwitserland is die autodichtheid 1 4,5. In Denemarken en Duitsland is dit Cijfer iets dichter bij de 1 4 verhou ding, terwijl Zweden al toe Is aan de 1 3. Nederland heeft zich echter minder snel gemotoriseerd dan deze landen en we lopen dan ook nog achter. Bij een enquête gaven 30 procent van de ondervraagden aan, een auto te bezitten, omdat deze zo handig en gemakkelijk was. Een ander deel, eveneens 30 procent, vond dat men met de auto meer onaf hankelijkheid bezat, terwijl 20 procent het grote voordeel van de auto vond, dat men zich op ieder willekeurig tijdstip kan verplaatsen. Het voornaamste argu ment om auto te willen rijden, is de drang naar onafhankelijkheid. Om al deze zorgen eens te verwoorden, had het Rai-bestuur de Fransman E. d’Ornhjelm, voorzitter van het Bureau permanent International des construc teurs d’automabiels uitgenodigd voor de traditionele persbijeenkomst aan de vooravond van de show. Het warén strikt persoonlijke meningen die de heer d’Orn hjelm uitsprak, zoals hij aankondigde, maar dat weerhield hem niet om fors enige open deuren in te trappen. Zoals: „De problemen rond de milieuhygiëne worden vaak te emotioneel benaderd, terwijl een rationele benadering noodza kelijk is”. Volgens deze vooraanstaande figuur in de wereld van de auto-industrie is in de meeste gemotoriseerde landen het be drag dat aan de aankoop van een auto wordt besteed, van dezelfde orde van grootte als de uitgaven voor tabakswa ren. Hij vergat daarbij te zeggen dat het juist de kosten van rijden en onder houd zijn, die dezelfde auto steeds duur der maken. Naast de meer gebruikelijke modellen, zoals de Ranger, de Ascona en de Manta toont General Motors ook een experimen tele wagen van Vauxhall, de SRV. Vauxhall is overigens van plan deze wagen, in aangepaste vorm, in produktie te nemen. De SRV werd in eerste Instantie opgezet als een studie in styling. Het is een vierdeurs wagen met een hoogte van slechts Tot de trekpleisters behoort ongetwijfeld deze „Goldenrod”, een torpedo op wielen waarmee een zekere Bob Summers in 1965 het wereldrecord voor conventioneel aangedreven voer tuigen behaalde op de zoutvlakten van Bonneville in Utah (USA). Hij reed 658 km per uur. Bob Summers was een van de twen broers die samen dit bijna tien meter lange voertuig bouwden. Vier Chrysler motoren van 7 liter V 8, achter elkaar geplaatst, dreven de Goldenrod aan. De voorste twee motoren de voor wielen, de achterste twee de achterwielen. Het geschatte maxi mum vermogen van deze motoren bij elkaar bedraagt 600 pk bij 6600-6800 t.p.m. Via vier tandwielkasten en twee vier-versnel- iingsbakken wordt het vermogen overgebracht op de wielen, die een diameter bezitten van zestien inch. De banden zijn opge pompt met stikstof. De Goldenrod bezit een parachute-rem- systeem, waarmee het voertuig wordt afgeremd tot ongeveer 160 km per uur, daarna nemen schijfremmen deze taak over. Het absolute snelheidsrecord voor landvoertuigen staat sinds oktober 1970 op naam van Gary Gabellch, die met zijn „Blue Flame” een topsnelheid van 1001,717 km per uur haalde. Datsun is met een nieuwe, kleine wagen voor Nederland gekomen, de Datsun 140 Z sport. Deze heeft een zes cilinder motor met een inhoud van 2393 cc. en een vermogen van 150 sae-pk bv 6000 t.p.m. In totaal 187 exposanten zul len van donderdag 11 tot en met zondag 21 februari (met uitzon dering van de weekendavonden) hun modellen en produkten ex poseren op deze 64-ste RAI ten toonstelling in Amsterdam. De openingsuren zijn op werkdagen van 10 tot 17 uur en *s avonds van 19 tot 22 uur. Zaterdag en zondag is de tentoonstelling ge opend van 10 tot 17 uur. De toe gangsprijs is 4,incl. BTW. Omdat men veel bezoek ver wacht zijn er tot in wijde om trek van de RAI parkeerterreinen in gereedheid gebracht. RAI-be- zoekers doen er goed aan op de voorruit van hun auto het woord je „RAI” te plakken. De politie zal deze wagens uit het verkeer halen en naar een parkeerplaats verwijzen. Van en naar de par keerterreinen zullen voor RAI- bezoekers bussen rijden. Ge bruik van deze bussen is gratis. Minister drs. J. A. Bakker (Ver keer en Waterstaat) zal de RAI- tentoonstelling openen op 11 fe bruari, om 10.30 uur. de om de personenwagen steeds meer als vervuiler af te schilderen. Voor deze tentoonstelling heeft zij haar gezicht weer zorgvuldig gewassen en schoonge wreven, in de hoop het record aantal verkopen van verleden jaar opnieuw te halen. In ieder geval rekent men op zo’n 400.000 bezoekers van deze tentoonstel ling die samenvalt met het tienjarig be staan van het nieuwe Rai-gebouw. Een troost kan de industrie halen uit een on derzoek naar de verwachtingen van het Nederlandse volk. Daaruit bleek dat over tien jaar ieder gezin in ons land de be schikking zal hebben over tenminste één personenwagen. Een tweede troost kan worden geput uit een prognose, waaruit bleek dat tegen 1980 in Nederland 4,8 miljoen personenwagens zullen rondrij den. Aan de auto-industrie zal het niet lig gen, al zal het niet meer zoals vroeger van een leien dakje gaan. 105 cm. De totale lengte bedraagt 508 cm. De motor is dwars achter het passaglerscompartiment geplaatst. Het koetswerk is van glasvezel, de stoelen vormen een geheel met de bodem, terwijl stuurkolom en pedalenstelsel verstelbaar zijn. Bedie ningsknoppen en het Instrumentenpaneel draaien mee naar buiten als het portier wordt geopend. Om nog eens oud tegenover nieuw te plaatsen, is op deze Rai tentoonstelling ook een plaatsje gevonden voor een aantal oude Spijkers. De foto toont een zes cilinder „sportwagen” uit het jaar 1902, evenwel reeds uitgerust met vierwiel- aandrijving. De zuig er verplaatsing van deze old timer bedraagt het liefst 8700 cc. Boring maal slag: 120 x 128 mm. emissie van schadelijke bestanddelen in het uitlaatgas. Er bestaat een tendens om de meters in de wagen te vervangen door een ta bleau van lampjes. Onlangs is zo’n lampjestableau in de handel gekomen, waarop bij de volgende toestanden een waarschuwing wordt gegeven: te laag niveau van de remvloeistof lage koelwaterstand lage oliedruk weinig benzine defect stoplicht defect achterlicht. Volgens de heer d’Ornhjelm zijn het voornamelijk de verkeersopstoppingen die de auto minder geliefd dreigen te ma ken en de overheid heeft maar te zor gen voor de investeringen die het rijden en parkeren onder behoorlijke omstan digheden mogelijk maken. Een vrij een zijdige redenering, die bovendien geen rekening houdt met het feit, dat in de toekomst misschien andere transportmid delen de auto zullen gaan vervangen. Genoeg kritische kanttekeningen. De auto-industrie zal op de een of an dere manier een antwoord moeten vin- wijzen. Maar dat is hun zorg. Voor de fabrikant geldt, dat ze er in zitten. Maar het toebehoren beperkt zich niet tot het in- of exerieur. Ook voor de krachtbron zijn er sets ontwikkeld, met behulp waarvan de motor krachtiger en sneller kan worden gemaakt, of waar mee de hoogte van de wagen kan wor den geregeld. Ook op deze RAI-tentoonstelling zijn al deze accessoires weer in groten getale aanwezig, en men moet bewondering hebben voor de vindingrijkheid waar mee de toeleveringsindustrieën telkens nieuwe mogelijkheden ontdekken om het rijden in de auto n og comfortabeler, sneller en veiliger te maken. De ontwik kelingen in de autotechniek en de rijk dom aan ideeën van de toeleveringsbe drijven stimuleren elkaar en vullen el kaar aan. Soms wordt bij dit optische waarschu- wingssein een fasering aangehouden, bij voorbeeld eerst oranje, dan rood. Bij oranje bestaat nog geen onmiddellijk ge vaar, bij rood is het gevaar acuut aan wezig. Kortom, we zijn verwend. In de win ter wil de automobilist het warm heb ben, hij wil door heldere ruiten kijken, geen lawaai horen, geen stoten voelen en de auto zo gemakkelijk mogelijk be dienen. Accessoires hebben dit in de loop van de tijd mogelijk gemaakt. Maar veel toebehoren wordt thans niet eens meer als zodanig herkend. Kachels, schokdempers en ruitesproeiers zijn ty pische voorbeelden van arikelen die eens als accessoires golden, maar nu tot de standaarduitrusting van de auto wor den gerekend. Auto’s behoeven niet alleen een zakelijke functie te'hebben. Dit heeft de jeugd allang ontdekt en vandaar.de buggy. Dit pleziervoertuig, waarmee in het terrein of op het strand kan worden gereden wordt meer en meer populair. Mede door het feit, dat de buggy in eigenbouw kan worden vervaardigd, meestal op het chassis van een Volkswagen-kever. Een stap verder, en we zijn bij de koelinstallatie. Waarom ’s winters wel warm in de auto, en ’s zomers niet koel? Ook dat is mogelijk geworden. Een com plete air-conditioning installatie kunt laten inbouwen, al kost u dat ongeveer 1500. Voor zo’n installatie nog goed koop, zeggen de fabrikanten. prijzen, de verhoging van de verzeke ringspremie en tenslotte de duidelijke anti-stemming die zich tegen de auto be gint af te tekenen, geven daar wel eni ge reden toe. Daar komt nog bij, dat de onzekerheid niet halt houdt bij de fabriekspoorten van de auto-industrie, maar ook de man nen achter de jaarlijkse autoshows be gint te kietelen. Een bericht uit Duits land, dat de autotentoonstelling in Frank fort dit jaar niet zal worden gehouden, omdat de industrie de 100 miljoen D. mark daarvoor niet wil of kan bijeen brengen, vormt de eerste aanwijzing dat er roest schuilt onder het zo op het oog gave chroom van de internationale ten toonstellingen. Maar als Rai-voorzitter J. L. Lang vriendelijk lachend beweert, dat de twee jaarlijkse personenwagenshow in ons land niet wordt bedreigd, dan zulleri we hem moeten geloven. Dat hoeft nu niet meer. Er zijn auto- kachels in de handel die men een half uur voor vertrek bijvoorbeeld kan aan zetten, zodat bij de start het interieur al goed is verwarmd. Bijkomend /oor deel: de ruiten zijn dan meteen schoon- geblazen. Zo’n kachel kan o ok worden uitgerust met een uurwerk, dat kan wor den afgesteld. Op een gegeven t ijdstip begint de kachel dan te werken. Het aantal vaste accessoires hangt af van de prijsklasse natuurlijk. Bij duur dere merken vindt men altijd nog wel een achteruitrij lamp extra, een aanste ker, een klok en ruitewissers met twee snelheden. Bij GT-uitvoeringen is het heel normaal, dat er een toerenteller aanwezig is, een oliedrukmeter en een ampèremeter, al weet twee-derde van de mensen die erin rijdt werkelijk niet wat zulke meters nu eigenlijk aan- (Van onze medewerker automobilisme) De strijdkreten tegen de luchtverontreiniging zijn doorgedrongen tot het walhalla van de Nederlandse ras-auto- mobilist. Op de expositie van personenwagens die van donderdag 11 tot en met zondag 21 februari wordt gehouden in het Amsterdamse Rai-gebouw, is een stand ingericht waar men informatie verstrekt over het aandeel van de auto in de luchtvervuiling. Binnen Europa een uniek feit. En mede daarom wellicht wel het belangrijkste nieuws van deze tentoonstelling. Philips heeft voor dit informatiepaviljoen een model van zijn nieuwe Sterlingmotor af gestaan. Maar bezoekers van dit paviljoen krijgen niet alleen uitleg over het „hoe” en „waarom” van deze krachtbron met uitwendige verbranding. Zij zullen bovendien volledig worden geïnformeerd over de research die de auto-industrie verricht om verbrandingsmotoren „schoner” te krijgen. Bezoekers die dit wat te weinig vinden voor hun vier gulden entreegeld, kunnen natuurlijk daarnaast genieten van de opgepoetste wagens die 65 merken uit twaalf verschillende landen hier bijeen hebben gebracht. On der deze glimmende wonderen bevinden zich de nieuwe BMW 2000 Til Touring, Fords nieuwste snelheidsmonster GT 70, de Datsun 240 Z sport wagen en de Porsche 917 die Le Mans heeft gewonnen. Zo’n 65 merken uit twaalf verschillende landen exposeren hun wagens op deze RAI-tentoonstelling. Om u de keuze wat gemakkelijker te maken, volgt hier een korte beschrijving van de stands, waar het belangrijkste nieuws van deze ten toonstelling wordt geësposeerd. Bij lagere temperaturen zal de accu soms te weinig spanning afgeven. De bobine leidt dan aan „ondervoeding” en is niet in staat de spanning voor een goe de vonk te leveren. De startversneller is nu in staat, met behulp van een blokbat terij, de bobine bijvoeding te geven, zodrt men in de winter bij het starten minder afhankelijk is van de accu. stand 102: British Leyland Nederland n.v. met de primeurs voor Nederland, I de Stag en de Toledo. jstand 104: Maasland n.v. wagens van het merk Maserati. I stand 106: Nedam Automobiel mij. met Opel-uitvoeringen, waaronder de j Opel Blitz. stand 107Auto Palace-De Binckorst n.v. Mazda wagens, met als primeur de I RX 2 met wankelmotor.' I stand 108: Rolls Royce Silver Shadow en Bentley T met de nieuwe 6.75 liter 1 motor. Istand 111: Suzuki Fronte met tweetakt motor. stand 202: Citroën met onder meer de GS „auto van het jaar”, thans ook ver- 'l krijgbaar met semi-automatische bak. |l stand 207/210: Ford, met als primeur voor Nederland de GT 70, een van de i; snelste serie-wagens. stand 208: Daf, met de Daf 55 marathon en de Variorama koepel, waarin futu- ristische voertuigen worden getoond. Istand 209: General Motors, met onder meer de experimentele SRV van Vaux- hall. istand 213: Porsche met onder meer de winnaar van Le Mans. i stand 215: Audi met onder meer het jongste model, de 100 Coupé S. stand 217: Renault, met de Nederlandse primeurs de Gordini en de R 12 sta- tioncar. I stand 302: Peugeot met nieuw voor Nederland de 504 diesel en de 504 Injection. stand 303: Saab met nieuwe versies 99TSA en een Scania-wagen uit 1910. stand 307: Nederlandse primeurs Marcos Mantis en Marcos 3 liter. I stand 308: Alfa Romeo, met onder meer de Montreal. stand 309: BMW met als primeur de nieuwe „2000 T II Touring. Dit model wordt ook vervaardigd in de 1600 en 2000 versies. I stand 310/312: Fiat met de Spaanse Fiat E en de Polski Fiat 125 P. I stand 311: Willy’s group: Jeep met als primeur de Jeepster Commando. stand 314: Datsun, met als primeur de Datsun 1000 Cherry. I stand 315: De Russische merken Scaldia, Volga en de Nederlandse primeur I de Ziguli of Vaz 2101, de Russische versie van de Fiat 124, gebouwd in de fabriek in Togliattigrad. I stand 316: Mercedes-Benz met onder meer de 280 SE sedan met V8-3,5 liter I motor. I stand 317: Italiaanse Iso-modellen en de Engelse Jensen Interceptor II. Bijvoorbeeld, op in de strijd tegen de luchtverontreiniging. Er zijn nu speciale luchtfilterconstructies bedacht, waarbij door middel van een ingebouwde ther mostaat en een regelklep de aangezogen verbrandingslucht wordt vermengd met warme lucht uit het uitlaatsysteem. Voordeel: na een koude start neeft een betere verdamping van de benzine plaats, waardoor gedurende de opwarm- periode een betere verbranding wordt verkregen. Dit resulteert in minder Ecu ander „bij-artikel” is de autoka- chel, die we echter nauwelijks meer tot de accessoires behoeven te rekenen. De eerste kachel in de auto wérkte heel lo gisch met de warmte die de motor op bouwde. Zo ontstond de warmwaterka- chel, die later ingenieus werd uitge bouwd tot een handig ventilatiesysteem. Maar jammer genoeg moest men altijd wachten totdat de motor was warmgelo pen, voordat deze kachels nut kregen. Is dit nog niet genoeg dan heeft de liefhebber tien dagen de tijd om buiten issigheden als de Goldenrod een tor pedo op wielen die in 1965 het wereld- snelheidsrecord voor conventioneel aan gedreven voertuigen op ruim 650 km. per uur bracht en een experimentele auto van Vauxhall te bekloppen en te bekijken. Verlangt hij naar oude tijden dan staat er ergens op de 46.000 vier kante meter die deze Rai-tentoonstelling beslaat, nog een zes cilinder Spijker sportwagen uit 1902 op hem te wachten. Dan is dan wellicht het enige teken dat op deze Rai-tentoonstelling nog herinnert aan de „tijd toen alles nog goed was”. Want het optimisme waartoe de indus trie zich voor deze show nog dwingt lijkt nog minder houdbaarheid te bezitten dan het vliesje ijs, dat na één nacht vorst op de sloot ligt. De auto is niet langer een lust- en winstobject. Natuurlijk houdt men ervan om nog even het record aantal verkochte auto’s in 1970 te herhalen: welgeteld 432.231 stuks. Maar dan komt er toch weer een frons in het voorhoofd. De maatregelen op het gebied van de luchtvervuiling, de stijging van de materiaalkosten, de stij ging van de belastingen en de benzine-

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 13