Situatie in Noord-Ierland erger dan ooit tevoren AFGESCHEIDEN IRA-GROEP BEDRIJFT WILDE TERREUR heropening Suezkanaal Puntgave landing van de Apollo-14 Ky wenst aanval op N oord-Vietnam onderweg onderweg Scherper zien door melk VAN DAG TOT DAG commentaar op actuele zaken „Israël wil meewerken aan In D ’66 tikt een Premier Meir in Israëlisch parlement: Rijdt veilig met melk W aarschuwing van India aan Pakistan Ontploffing van landmijn eist vijf mensenlevens tijdbom In Tuscania zijn 22 doden geborgen WOENSDAG 10 FEBRUARI 1971 3 Onderwereld Intimidatie Begrafenis 99 Berispingen Incidenten Beginfase Sexshop „SEXEROS” Sexshop „SEXEROS” SEXFILMAVOND Sexshop „SEXEROS” Sexshop „SEXEROS” BtlifiiB itii 11 lifcJBilltllll I11| 1 i ADVERTENTIE Haarlem ADVERTENTIE Haarlem ADVERTENTIE (Vervolg van pagina 1) zelf ADVERTENTIE ADVERTENTIE vrijdagavond, Haarlem TEL AVIV (Reuter en AFP) „Israël is bereid met Egypte een regeling te treffen voor de heropening van het Suezkanaal zelfs buiten een algemeen vredesakkoord om”. Dit heeft premier Golda Meir voor het Israëlische parlement gezegd. Mevrouw Melr zei nadrukkel(jk dat een heropening van het kanaal niet afhankelijk is van de Is raëlische terugtrekking van de oosteljjke kanaaloever. van de Shankill Road komen, te verdedi gen, bestaat uit 1200 man.' De Egyptische president Sadat heeft, aldus Golda Meir, geen garantie gegeven dat in ruil voor een dergelijke terugtrek king de resolutie van de Veiligheidsraad van november 1967 zal worden uitgevoerd. De enige concessie die hij heeft gemaakt is de toezegging dat het kanaal voor de inter nationale scheepvaart zal worden openge steld, maar hij zei niet speciaal of dat ook In een nota aan de Pakistaanse hoge commissaris beschuldigt de Indiase rege ring Pakistan van inmenging in de binnen landse aangelegenheden van India. Paki stan is aldus de nota verantwoordelijk voor de gevolgen van deze politiek. De kans bestaat dat er een „toestand van confron tatie” ontstaat over deze kwestie. TUSCANIA (Reuter) Het aantal doden na de aardbeving, die het afgelopen week einde de Italiaanse plaats Tuscania heeft getroffen, is tot 22 gestegen. Er waren bij die gelegenheid ongeveer dertig Arabieren met stokken en knuppels geslagen. Zeven van hen moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Voorts was schade aangericht aan woningen. De kritiek op zijn overplaatsing naar Ulster duurt voort, omdat voor zijn leven wordt gevreesd. De hertog zelf verklaarde dat hij als officier ontslag zou hebben ge nomen als men hem niet naar Noord-Ier- land had laten gaan. Ook in de eerste we reldoorlog werd het de toenmalige Prins van Wales thans de hertog van Windsor verboden om in de vuurlinie te vechten, hoewel hij dat graag wilde. Er is ook nog een politieke factor. Vijan den van de Noordiérse regering zien in de hertog niet alleen een onvolprezen ont- voeringsobject, maar ook het symbool van de Ierse verdeling waarvoor Engeland ten slotte verantwoordelijk is. deren dat katholieken en protestanten el kaar te lijf gaan. Maar er gebeuren veel ergere dingen. Er zijn tientallen voorbeelden van intimi datie, die maar ten dele uitlekken. Vier weken geleden werd er op een parkeer plaats op korte afstand van het gebouw van een luchtvaartmaatschappij een man gevonden wiens beide benen waren ge broken, nadat een auto er verscheidene malen overheen was gereden. Enkele da gen daarna trof men een man aan vast- gebonden aan een lantaarnpaal wiens ge laat ettelijke keren met een scheermes was opengehaald. Geboefte ontvoerde een tiener, nam hem mee naar buiten de stad en brak één van zijn armen met een ijzeren staaf. Een jonge kelnerin, die drie maan den zwanger was, werd tegen de grond geschopt, toen ze ’s avonds op weg naar huis was. Ze kreeg een miskraam. (Van onze ruimtevaartmedewerker) LEIDEN Een puntgave landing in de Stille Oceaan ten zuiden van Samoa be sloot gisteravond om vijf minuten over tien Nederlandse tijd de „kneusjesvlucht” van de Apollo-14. Technische problemen achtervolgden de ruimtevaarders Shepard, Mitchell en Roosa echter tot zelfs na de landing, toen de berging vertraagd werd door een laatste storing in het mechanis me van het ruimteschip. Geen van de slachtoffers durft tegen de politie, dokters of ziekenhuispersoneel over hun ervaringen te praten en hun aanval lers te identificeren. De man die op de parkeerplaats was aangevallen, wilde al leen zeggen dat hij de naam van zijn aan vallers op een papiertje had geschreven en dat hij dit in een gesloten enveloppe had gedaan. „Als ze mij doden, zal de politie misschien de enveloppe vinden en dan zul len ze het weten. Maar zeker niet eerder”. Achter al deze wandaden staat zo goed als zeker de groep van IRA-leden die zich het „Voorlopige IRA” (provisionals) noemt. Deze groep, die zich in augustus 1969 van het officiële IRA heeft afgescheiden om de overwegend katholieke Falls Road tegen aanvallen van protestantse menigten die wegens het niet opvolgen van bevelen met teer en veren werd bestreden en zo te schande gezet. Deze afgescheiden groep behoort gro tendeels tot de onderwereld. Anarchisten, psychopaten, gevaarlijke beroepsmisdadi gers hebben zich erbij aangesloten. Aan gezien deze IRA-secte gebrek aan geld heeft, proberen sommige leden dit door middel van intimidatie te krijgen. Verder voeren zij bankovervallen uit. Dit jaar hebben er in Belfast al zeven plaatsgehad. Geloofd wordt dat de beroepsmisdadigers onder het mom van de groep hierbij per soonlijk hun slag slaan. Verder organiseren deze afgescheiden IRA-mannen elke vrij dagavond in de „ghetto’s” een huis aan huis collecte. Indien men weigert iets te geven, slaan ze de ruiten in of ze bezorgen het hoofd van een gezin een bloedneus. Als de belaagden zich tot de autoriteiten wenden, worden ze tegen de grond gesla gen en worden hun ledematen gebroken. Of, zoals twee weken geleden met John Kavanagh gebeurde, wordt men op straat neergeschoten. len zij moeten verblijven tot drie weken na hun laatste contact met de maan. Dan zullen ze de vrijheid herkrijgen en met hun gezinnen worden heronigd. Iedereen weet dat de grote meerderheid van de katholieke arbeiders vol afgrijzen is over deze nieuwe vorm van terreur, die in hun naam wordt uitgeoëfend. De nog altijd als partijdig beschouwde overwegend protestantse politie waagt zich nog steeds niet in deze katholieke wijken, zodat er slechts enkelen worden gearresteerd en veroordeeld en er aan de andere kant ook geen bescherming wordt geboden. Van daar dat steeds luider, ook van katholieke zijde, de eis wordt gehoord, dat de rege ring tot internering dient over te gaan. (Van onze redacteur in Londen) BELFAST De terreur in Noord-Ierland bereikte gisteren een nieuw hoogtepunt toen in de nabijheid van Omagh in de buurt van een BBC- zender een Landrover met een m(jn werd opgeblazen waarbij alle vijf in zittenden (burgers) omkwamen. De slachtoffers waren twee BBC-technici en drie bouwvakarbeiders. Dit is wat dodenaantal betreft het ergste inci dent in Ulster sinds de onlusten begonnen. Het feit dat het IRA land mijnen gebruikt, betekent tevens een ernstige schaalvergroting in deze guerrilla. De ontploffing had plaats in het gebied waar de hertog van Kent met zijn troepen patrouilleert langs de grens met de republiek. Het valt nog steeds niet te ontkennen dat de politieke groepering D’66 bij haar eerste „appèl aan de Nederlandse kiezer” een fors akkoord aansloeg in het gemoed van velen, die verlangend uitzagen naar een grondige restauratie van de democra tie. Van Mierlo en zijn broeders van het eerste uur wekten de indruk van origina liteit en eerlijkheid, twee dingen die in de Nederlandse politiek niet opgeschept hebben gelegen gedurende de periode die op de eerste golf van enthousiast opnieuw beginnen na de oorlog volgde. Een Israëlisch legerofficier en negen an dere militairen zullen zich voor een Is raëlisch disciplinair hof moeten verant woorden wegens „ongerechtvaardigde ge welddaden en beschadigingen aan wonin gen” tijdens recente veiligheidsoperaties in de Strook van Gaza. De Israëlische militaire woordvoerder die dit bekend maakte, zei dat al drie officie ren berispingen hebben gekregen. Ook zul len drie soldaten terecht staan op beschul diging van diefstal uit woningen welke zij moesten doorzoeken. De maatregelen zijn een gevolg van een onderzoek, waartoe de Israëlische legerlei der generaal Bar Lev opdracht had ge geven naar aanleiding van beschuldigingen van vier Israëlische militairen die in de Strook van Gaza hadden gediend. Bij het onderzoek werd geconstateerd, dat een Israëlische eenheid geweld had toegepast bij het doen naleven van een nachtelijk uitgaansverbod. De toestand in Belfast is thans erger dan men zich ooit heeft kunnen herinne ren. Daarbij komt dat er thans een onder linge oorlog is ontbrand tussen de ver schillende IRA-groepen, die nu ook al op elkaar schieten en elkaar het leven on mogelijk maken. Er was een geval van een IRA-lid dat door de eigen organisatie voor Israëlische schepen zal gelden, aldus mevrouw Meir. Het Israëlisch parlement heeft met grote meerderheid steun betuigd aan het stand punt van de regering-Meir. In Belfast kwam het tot Incidenten tij dens de begrafenis van een rooms-katho- liek slachtoffer. De begrafenis werd een typische IRA-demonstratie. Protestantse benden ontzagen zich niet de lijkauto aan te vallen en de republikeinse driekleur van de baar af te rukken. De tijd is voorbij dat de troepen in Ulster door de bevolking worden verwel komd. Ze worden gehaat omdat ze verhin- Arrestaties. Vorige week zijn in Dakar vijf tien Senegalezen en een Fransman aan gehouden, toen daar de Franse president Pompilou aankwam. De betrokkenen zouden van plan zijn geweest branden te stichten. Vietnamese bataljons waren in 24 uur slechts tien kilometer van hun uitgangs punt gevorderd. De trage opmars wordt niet geweten aan het verzet, dat de troepen onder vinden, noch aan de aanvoer, maar „aan het feit, dat de Zuidvietnamese troepen al zoekend naar vijandelijke schuilplaat sen oprukken”. De verliezen van de Zuidvietnamese militairen zijn volgens Saigon tot dusver gering. Zij zouden slechts sporadisch door de tegenstander zijn beschoten. plaats gekomen die men misschien „ont- wrichtingstheorie” zou kunnen noemen. Binnen de partijgelederen vecht Van Mierlo nu met de onvermijdelijke tegen stand die de wijziging van zijn tactiek heeft opgeroepen. Eigenlijk is er bij D’66 óók iets ontploft. Het komende partij congres zal de schade onthullen. Het is mogelijk dat deze volkomen pragmatische zwenking het aanbod tot een stembus akkoord met de P.v.d.A. en de sluiting van een regeercompromis met de con fessionelen het einde van D’66 zal be tekenen. Dat wordt niet door het partij congres uitgemaakt, maar door de stem busuitslag. Het congres kan er echter zeer duidelijke voortekenen voor leveren. Het is ook mogelijk dat er een soort politiek wonder gebeurt en dat de roekeloze sprong van Van Mierlo de progressieve elementen in alle partijen inspireert tot nieuwe activiteit. Uiteindelijk is het doel van D’66 altijd geweest een vooruitstre vende en met vernieuwingsdrang vervul de coalitie in het leven te roepen. De ontploffingen werden als middel daartoe gezien, maar misschien werkt het proces van ontbinding en nieuwe binding bin nen de partijgelederen wel op een andere manier dan met daverend geweld. Het gaat tenslotte om het gezamenlijke pro gramma dat de aan de regering komende coalitie zal moeten binden. Als D’66 in de huidige situatie staande kan blijven en samen met de P.v.d.A. de confessionelen kan dwingen kleur te be kennen ten aanzien van de prioriteiten in het beleid, die zij voor de komende regeringsperiode in het achterhoofd heb ben, dan kan er een heel merkwaardige stembusuitslag te voorschijn komen. De grote moeilijkheid voor D’66 is echter, dat het bewijs van haar al of niet in leven gebleven inspiratieve vermogen vóór de verkiezingen moet worden gele verd. Zij heeft zich in een positie ge manoeuvreerd die het de confessionele en liberale partijen tamelijk gemakkelijk maken haar ruiten in te gooien. De ont wapenende onhandigheid van Van Mier lo is op zichzelf al iets nieuws en fris in onze politiek. Maar riskant is het alle maal wél. De gehele vlucht van de Apollo-14 werd gekenmerkt door incidenten die stuk voor stuk vrij akelige gevolgen hadden kunnen hebben. Tijdens de thuisvlucht leek die reeks tegenslagen beëindigd te zijn, maar nu speelde eerst een gebeurtenis op aarde het Apollotrio weer parten. De aardbeving in het gebied van Los Angeles in de nabij heid waarvan het belangrijke verbindings- station „Goldstone” zich bevindt, deed en kele relaisstations uitvallen, waardoor de verbindingen tussen Houston en de Apollo uitvielen. Een reeks noodschakelingen bracht de zaak echter na 5 minuten weer in het reine. Zelfs na de landing bleek er iets niet goed te functioneren. Na het neerkomen van de capsule in het water weigerde het automatische mechanisme voor het kappen van de parachutelijnen die door de kik vorsmannen moesten worden doorgesneden alvoren de eigenlijke bergingsopperatie kon beginnen. De astronauten hebben tijdens het laat ste deel van hun vlucht heel veel tijd en moeite besteed aan het vastsjorren van het koppelingsmechanisme dat dienst weigerde bij het enteren van de Apollo en maan- sloep tijdens het begin van de vlucht. Ge woonlijk wordt deze apparatuur niet mee terug naar de aarde genomen. Ditmaal wil len de technici het mechanisme echter be studeren. Het moest zeer stevig worden vastgemaakt opdat het niet tijdens de te rugkeer in de dampkring zou worden los gescheurd waarbij de capsule eventueel be schadigd zou kunnen worden en gevaar voor het leven van de astronauten zou kunnen ontstaan. Deze uitlating geeft voedsel aan de veronderstellingen, dat de actie wel drie maanden zou kunnen duren, tot het einde van het droge seizoen in Indo-China. De woordvoerder van het Noorvietna- mese ministerie van Buitenlandse Zaen heeft gisteren geprotesteerd tegen nieuwe bombardementen van Noordvietnamees gebied door Amerikaanse artillerie en vliegtuigen. Vooruitgeschoven Zuidvietnamese een heden in Laos hebben de Ho-Tsji-Minh- route bereikt en daar tonnen munitie van Russische en Chinese makelij ont dekt. Dit hebben militaire woordvoerders in Saigon vandaag bekend gemaakt. Vol gens hen versterken de Noordvietname- zen hun aanvallen op de Zuidvietnamese invasietroepen en op de Amerikaans-Zuid- vietnamese strijdkrachten die in het gebied van Che Sanh, aan de Zuidviet namese kant van de grens opereren. De vorderingen die de Zuidvietnamese invasietroepen in Laos maken waren gisteren overigens niet groot. De Zuid- De voormalige Labour-premier Harold Wilson heeft in het Britse Lagerhuis een beroep gedaan op de regering-Heath, het beleggen van een vredesconferentie over Indo-China, met uitsluiting van China, te overwegen, als dat de enige manier zou zijn om de steun van de Sovjet-Unie, als mede-voorzitter van de Geneefse con ferentie van 1962 over Laos, te verkrij gen. Het persbureau Gia Phong (bevrijding) meldt uit Hanoi, dat „de volksstrijd- krachten voor de bevrijding” sinds 7 fe bruari de Amerikaanse en Zuidvietname se troepen in het gebied van Che Sanh die zich op de massale „invasie van Laos” voorbereiden, aanvallen. ue laatste beproeving voor de dne maanreizigers van de Apollo-14. Na dagenlange „opsluiting” in hun kleine cabine moeten van links naar rechts Alan Shepard, Stuart Roosa en Edgar Mitchell plotseling weer wennen aan de natuurkrachten van de aarde. In een heftig schommelende rubberboot wachten ze op het aan boord hijsen van de helikopter. De berging van de astronauten verliep ondanks deze tegenslag zeer snel, mede dankzij het feit dat de landing plaatsvond op ongeveer vijf kilometer van het ber- gingsschip „New Orleans” in een betrek kelijk rustige zee. Hoewel de vlucht van de Apollo-14 te kampen heeft gehad met een onwaar schijnlijk groot aantal kleinere maar ook gevaarlijke tegenslagen, is het resultaat ervan waarschijnlijk althans in weten schappelijk opzicht bijzonder groot. De uitermate nauwkeurige landing heeft in ieder geval veel bijgedragen aan herstel van vertrouwen dat door de tegenslagen nogal een deuk had gekregen Voor het eerst vond een landing van een bemande Apollo-capsule plaats in een rechtop-stand. Bij voorgaande vluchten be gon de capsule ondersteboven te drijven en moesten ballons aan boord het gevaarte weer in de goede stand brengen. Ditmaal werd die goede stand met het uitgebrande hitteschild naar onder wel bereikt. Aan boord van het bergingsschip begaven de astronauten zich om elf uur onmiddellijk in quarantaine-cabines waaruit zij naar een comfortabeler afzonderingsvertrek in Houston worden overgebracht. Daarin zul- D’66 trok met vliegende vaandels en slaande trom de Kamer in, zonder schaamte haar kinderziekten tonend en vrijmoedig haar fantasierijke denkbeel den tegen de monumenten der duffe tra ditie slingerend. Dat maakte indruk, ver een Nassaulaan 20 - Tel. 31 35 47 - Haarlem Scherpe prijzen, ruime keus, deskundige bediening. Republikeinse leiders van het Ameri kaanse Congres hebben gisteren na een onderhoud met president Nixon, ver klaard, dat de inval in Laos slechts in zijn beginfase is. Contactbladen, Amerikaanse fotobladen, Deense en Zweedse fotobladen.... Nassaulaan 20 - Tek 31 35 47 kiezingsuitslagen demonstreerden snel groeiende aanhang, gezichten van doorgewinterde politici liepen paars aan en werden daarna snel gebogen over de traditionele eigen programma’s, om te zien hoe daarin iets zou kunnen worden veranderd dat tegemoet zou komen aan de blijkbaar losgeslagen vernieuwings drang. Van Mierlo verkondigde de aanstaande ontploffing van de bestaande grote par tijen. De explosies bleven niet uit, maar zij waren niet wereldschokkend en het kruit leek hier en daar een beetje nat. De schade kon merendeels worden her steld, al was het in sommige hoeken no dig dat een geheel nieuwe muur werd opgetrokken. De P.P.R. ontstond als een stukje uit de K.V.P. losgeslagen materie, dat zijn eenzame baan ging beschrijven in de lege ruimte. Nieuw Links liet zich niet losslaan, maar trok de gehele P.v.d.A. mee in een nieuwe baan, waarbij de spaanders rondvlogen. In de V.V.D., de C.H.U. en de A.R.P. voltrok de ontplof fing zich geheel volgens de keurige stijl dezer partijen discreet binnenskamers met een nauwelijks waarneembaar ge luid. De chaos die Van Mierlo had voor zien, was uitgebleven, al was er in het patroon wel degelijk veel veranderd. Nu is de ontploffingstheorie verlaten, •r is een nieuwe strategie voor in de Het Britse leger heeft bij de katholieken in deze verziekte wijken extra haat ver wekt, omdat er bij de huiszoekingen naar IRA-wapens soms hardhandig werd opge treden en de boel overhoop gehaald. Het ene agressieve woord lokt daarbij het andere uit. Elke donderdag- en Aanvang 20.30 uur. Echtparen bij voorkeur op vrijdagav. Inlichtingen lidmaatschap Nassaulaan 20 - Tel. 31 35 47 BOEKEN... BOEKEN... BOEKEN... Sexromans, voorlichtingsboeken. Nassaulaan 20 - Tel. 31 35 47 SAIGON (Reuter en AFP). De Zuid vietnamese vice-president, generaal Ngoeyen Cao Ky, is van mening dat het offensief van Zuid-Vietnam tegen Laos „wel eens een tweede Dien Bien Phoe” zou kunnen worden als de Noordvietna- mezen „niet van hun achterban worden gescheiden”. „Om zeker te zijn van de overwinning zullen wij een aanval op Noord-Vietnam zelf moeten onder nemen”, aldus generaal Ky.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3