Bestuur consultatiebureau veroordeelt arrestatie Moksjaleider Ton de Bakker DRUG-AFFAIRE UITGEGROEID TOT CONFLICT MET POLITIE MEER LICHT OP STADSGEZICHT van Berckheyde Kamervragen Mariniers naar noorden van Zuid-Vietnam Motie tegen discriminatie erfopvolging Vijfde „Waagstuk” Lockheed ontslaat 6500 mensen Twee Kroatische nationalisten Auto met lading suiker uitgebrand Computers in de war door nylon ondergoed „Controle stuff in ziekenhuis geven zich over Helft scheren mag in Milaan niets nieuws” 9 y- - 11 DONDERDAG 11 FEBRUARI 1971 10 Door Rolls Royce-af faire Handelaren Raadsel A rgwaan Nieuwe vondsten Hetzelfde beeld (Van onze kunstredactie) HAARLEM Kortelings schre ven we een artikel onder de kop „An der licht op stadsgezicht” naar aan leiding van ten ontdekking van de Haarlemse topografieverzamelaar de heer A. M. van den Broek. Deze rea geerde daarmee op een vorig artikel over een schilderij van Gerrit Berck heyde, afkomstig uit het Franse Douai, dat binnenkort met andere Ne derlandse meesters uit Frankrijk af komstig zal worden tentoongesteld in het Amsterdamse Rijksmuseum. Commentaar Na gijzeling personeel van consulaat in Gothenburg Sabotage Versies van anderen 31 1 i Ü- I P. C. BLANKEVOORT JASPER GROOTVELD de SAIGON, (AFP en AP). Een speciale strijdmacht van 1.500 Amerikaanse mari niers is in allerijl naar de noordkust van Zuid-Vietnam overgebracht. Dit zou zijn gebeurd om het hoofd te kunnen bieden aan een mogelijke Noordvietnamese aan val via de gedemilitariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Vietnam. LONDEN. De Britse regering wil geen onvoorwaardelijkc verplichting voor jaren aangaan ter ondersteuning van het pro ject van de RB-211 vliegtuigmotor van Rolls-Royce. Dat heeft het ministerie van voorziening der vliegtuigindustrie woens dagavond meegedeeld. Weliswaar werd bij huiszoeking bij Ton de Bakker hasjiesj gevonden, maar dat was slechts één gram geweest dat ook voor onderzoek naar het provinciaal ziekenhuis moest. Het raadselachtige is, dat De Bak ker is gearresteerd en niet MMC-directeur P. C. Blankevoort, die het pakje immers in Santpoort heeft afgeleverd. Voor rechts kundige bijstand aan de leider van Moksja heeft het MMC de advocaat mr. Laus in de arm genomen. Ton de Bakker is enige tijd gebruiker geweest van hard drugs. Het bestuur wist dit, maar had toch wel argumenten ge vonden om hem aan te stellen om slacht offers op te vangen. Niet alleen was er overeengekomen, dat De Bakker tijdens zijn werk niets meer zou gebruiken, maar bovendien had h(j contacten in de Haar lemse „scene”. Een man in een witte dok- tersjas zou dit vertrouwen waarschijnlijk niet hebben gekregen. Uiteindelijk had het MMC geen keus, omdat het gezien het toe nemend aantal slachtoffers zo snel moge lijk aan de slag wilde. dit echter veel vaker gebeurd. (Het argu ment: als het van het bureau komt, weet ik dat het safe is....). „Diverse malen. Drs. De Man gaf ons steeds telefonisch de uitslag van het onderzoek door”, bestond maatschappelijk werker Paul de Weijer. binnenkort in Rotterdam wordt geopend en waar het gebruik van soft en hard een toevoegsel van Berckheyde zijn, die hij schilderde, omdat ze er wel behóren te staan. Ze bevinden zich namelijk wel op de linkerzijde van het gebouw, zoals alle andere werken ze tonen, die wij de laatste tijd onder ogen kregen De Lockheed vliegtuigbouwmaatschap- pij heeft bekend gemaakt dat ongeveer 6.500 werknemers ontslagen zullen worden omdat de levering .van motoren voor de Tristar door de Rolls-Royce fabrieken on zeker geworden is. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Een vrachtauto met zo’n tienduizend kilo suiker is woensdagmor gen omstreeks 11 uur op de Westelijke Randweg nabij Haarlem nitgebrand. De brandweer heeft de lading van de auto gedeeltelijk gelost maar de hele vracht is door de brand en het blussen verloren gegaan. het het be- DEN HAAG. Bij erfopvolging beho ren zonen van de laatst overleden koning geen voorrang te hebben boven doch ters. Deze mening van de P.v.d.A.-frac- tie in de Tweede Kamer werd dinsdag neergelegd in een motie van mevrouw Padt-Jansen (A.R.P.). Bij de behandeling in de Tweede Kamer van een voorstel tot goedkeuring van een verdrag met be trekking tot de politieke rechten van de vrouw. Een daarvan is een aquarel van H. Keun, dat naast de Berckheyde in de kamer van de heer Buma hangt Het is eveneens een z.g. topografisch werk, tot in de fijnste de tails dus illustratief en geen „vrije verta ling” van een gegeven stadsgezicht. Bij Keun komt ook de rijdende kraan voor, maar bovendien een boom, die Beerstra ten en Berckheyde niet hebben gekend. Deze boom, of een nazaat daarvan, staat er nu nog, zo ongeveer voor het pand, waarin nu een elektrotechnisch bureau is gevestigd. Zo slecht moet de relatie met de politie niet zijn geweest, want enkele malen heeft het MMC de recherche getipt dat drug handelaren zich bij scholen ophielden. Ook heeft men er nooit een geheim van ge maakt, dat stuf werd onderzocht, aange zien dit in een Informatiebulletin van Moksja stond. Er is een geval geweest, dat „Haarlem” voor de tv heeft laten waar schuwen, dat er LSD-pillen met een over dosis in de handel waren. Het MMC moet in een vertrouwenssfeer kunnen werken, maar het probleem is dat Het is een zaak met allerlei niet be studeerde en bestuurlijk niet geregelde kanten. Dat we in Haarlem nog geen kliniek voor verslaafden hebben is toch een toestand. In overleg met de ouders en doktoren zou je kinderen er naar toe moeten kunnen brengen, maar je kunt geen kliniek hebben met een drug-gebrui- ker aan het hoofd. Dat kan toch niet.” Aldus reageerde commissaris Van Marion vanmorgen op het conflict met het MMC- bestuur. museumcollectie geweest. In dat geval zou het in een officiële catalogus moeten voor komen. Vermoedelijk was het dus steeds particulier bezit. Het bestuur, directie en medewerkers van het MMC, dat zich 24 uur per dag gesteund weet door de Haarlemse artsen, psychologen, psychiaters en in feite ook het gemeentebestuur, dat behulpzaam was bij de stichting van het drug-centrum aan de Bakenesser gracht, gaf gistermiddag opening van zaken. Men zei, dat De Bak ker vermoedelijk vastgehouden wordt op verdenking (gewekt in een krantenpubli- katie), dat hij in drugs handelt. Van het MMC loopt er echter geen lijn naar de handelaren in verdovende middelen ook niet via de leider van Moksja („be- vrijding” in het Sanskriet). Het MMC-bestuur heeft voldoende ver trouwen in de rechterlijke macht om de vraag, of de recherche overijld heeft ge handeld, buiten discussie te stellen”. Op de persconferentie kwam ook anti- rookmagiër Jasper Grootveld binnenvallen. Hij benadrukte tegen hasjiesj te zijn, om dat er door handelaars zo ontstellend mee wordt geknoeid. „U heeft een goed image opgebouwd”, zei hij, „en ik heb de indruk, dat de politie uw werk wil saboteren. Dat is niet normaal meer. niet de aangewezen figuur is om de lei ding te hebben van een opvangcentrum, dat bestemd moet zijn om verslaafden van het drug-gebruik af te helpen. De leiding zou volgens het raadslid bij een medicus moeten berusten. Zij vraagt het college de mogelijkheid te onderzoe ken om bijvooroeeld in samenwerking met groepen als „Drugs anonymous” te komen tot de onrichting van een opvang centrum voor verslaafde jongeren zoals gen wij namelijk een voorplaat van een Droste-kunstkalender met ook een gezicht op de Waag vanaf hetzelfde punt als het hierbij gereproduceerde. Het is echter geen Berckheyde, ook niet naar de trant, maar overigens wel natuurgetrouw hetzelfde beeld. Het is van Wybrand Hendriks, die van 1744-1831 leefde Op het schilderij weer dezelfde rijdende kraan, maar nu naar rechts gericht. Bij hem komen de ste nen bollen bovenop de voorzijde van de Waag-gevel niet voor. Wel weer de boom, die ook door Keun Is geschilderd. Er zijn verschillen in de bebouwing ten opzichte van de schilderijen van Berckheyde, maar het is dan ook in het begin van de vorige eeuw geschilderd. Ten overvloede willen wij er op wijzen, dat de heer A. M. van den Broek ons nóg een gezicht op de Waag toonde, opgenomen als reproductie in „Een kabinet van Haar lemse gezichten uit dt collectie Th. Hoog te Haarlem", een uitgave van Canaletto in Aphen aan den Rijn Het is de afbeelding van een ets van Johannes Swertner, geda teerd 1764 Het is een gezicht vanaf de Melkbrug en toont de Waag met nu wél de stenen bollen op de voorgevel van het gebouw. Mocht er*bij onze lezers nog een „Waag stuk” van Berckheyde opduiken, dan ho ren we dat graag, mede namens het Rijks- museum, dat zich in de genoemde ontdek king zeer geïnteresseerd toonde. Als die gegevens uit de lezerskring mochten opduiken, dan zullen we daarvoor zeer dankbaar zijn. Tot dat moment ech ter, heeft de heer Van den Broek het ge lijk aan zijn zijde, zeker indien de signa tuur van de tekening in Teylers echt is en geen latere toevoeging zou blijken te zijn, zoals vroeger de door ons afgebeelde Berckheyde is toegeschreven geweest aan Jan van der Heyden en pas later een Gerrit Berckheyde bleek te zijn, zoals ons van de zijde van het Rijksmuseum is me degedeeld. Het Rijksmuseum kwam tot die conclusie, omdat er vier schilderijen van de Waag bestaan van de hand van Berck heyde, bijna aan elkaar gelijk, maar ver schillend van stoffering. Daarenboven schilderde Berckheyde, voor zover tot vo rige week bekend was, de Waag nog twee maal vanuit een ander gezichtpunt. Eastwood, die bedrijfsleider is van het computerlaboratorium in Leeds zegt dat de andere zo stoïcijnse machines uit hun concentratie raken door de statische elek triciteit die zich in nylon ondergoed op hoopt. Sommige Britse bedrijven eisen daarom van het vrouwelijke computerper soneel dat tijdens het werk katoenen on dergoed wordt gedragen. Volgens Eastwood lijden vooral de nieuwste en gevoeligste computers aan de kwaal. Zoals de lezers zich zullen herinneren kwam de heer Van den Broek tot de con clusie, dat Berckheyde een tekening van Jan Abrahamszoon Beerstraten, eerder vervaardigd, als voorbeeld had gebruikt. We schreven, na een onderzoek in het Teyler Museum, dat er alle reden is om aan te nemen, die conclusie gerechtvaar digd te achten. Met dien verstande na tuurlijk, dat later te vinden gegevens mis schien tot nog weer andere conclusies zou den kunnen leiden. (Vervolg van pagina 1) Het Kamerlid vraagt voorts of het bewindslieden bekend is. dat het op deze manier laten onderzoeken van drugs op verzoek van het sociaal-medlsch hulp- verleningsburean een aantal malen ern stig gevolg voor de gezondheid van ge bruikers zjjn voorkomen. Zijn de bewindslieden van mening, aldus dr. Van der Lek, dat tevens voor een juis te opvang en begeleiding van personen die middelen van onbekende samenstel ling hebben gebruikt de kennis van dosis en eventueel bijmengselen van het groot ste belang zijn? Volgens het Kamerlid had van de Haar lemse politie mogen worden verwacht, dat zij, wanneer ten aanzien van het opvang centrum bepaalde verdenkingen waren ontstaan, deze met de nodige zorgvuldig heid en zeker met vermijden van voor tijdige publiciteit had moeten onderzoeken Tenslotte vraagt hij of minister Polak en staatssecretaris Kruisinga niet van mening zijn, dat een optreden als dat van de Haarlemse politie in strijd moet worden geacht zowel met het belang van de volks gezondheid als met de geest en strekking van de Opiumwet In deze motie wordt aangedrongen op een wijziging van de Grondwet (artikel 11) in die zin, dat „ook bij erfopvolging vrouwen en mannen gelijkberechtigd zijn”. Deze motie zal vandaag in stem ming komen. Minister Beemink van Binnenlandse Zaken, merkte op, dat de indiening van de motie „wat prematuur” is. Hij wees er op, dat de staatscommissie Grondwet en Kieswet (de commissie Cals/Donner) hierover advies zal uitbrengen en dat de Kamer na het verschijnen van het rap port van de staatscommissie en na de bepaling van het regeringsstandpunt ter zake voldoende gelegenheid zal hebben om deze zaak te bezien. Onderwijsinspecteur en MMC-voorzit- ter J. E. Lodewijks over de arrestatie: „We zijn danig geschrokken, omdat wij een eer biedwaardig instituut zijn en omdat wij ons bij de bestrijding van alcoholisme en nar cotica bijzonder verdienstelijk hebben ge maakt”. Hij had dan ook geen enkel be grip voor de „schending van de relatie”, omdat er in januari bij de opening van Moksja overleg met politie en justitie is geweest. De heer Buma vertelde ons, dat hij in dertijd toestemming gaf zijn schilderij te reproduceren als voorplaat op een Droste- bonbondoos. Die bonbondoos is dan kenne lijk aan de aandacht van het Rijksmuseum en andere kunsi-registrerende instellingen ontsnapt, wat natuurlijk zo’n wonder niet is. De bonbondoos brengt ons dan weer op een volgende opmerking over het gezicht op de Waag. Van een lezeres, mevrouw G. C. Logmans-Romeijn te O verveen ontvin- Het werk van de heer Buma is volkomen gelijk aan het andere genoemde. Het heeft alleen een veel rijkere voorgrond, met goed geschilderde figuren en met een z.g. sta tensloep in het Spaarne, bemand met def tige bepruikte heren. Dat doet het vage vermoeden rijzen, dat dit schilderij wel eens in opdracht van de Staten van Hol land zou kunnen zijn geschilderd, omdat bestellingen aan schilders vaak met be paalde wensen omtrent stofferingen ge paard gingen. Of onze veronderstelling ooit zal worden bewaarheid, weet ik na tuurlijk niet. Terugkomende op vergelijkingen met het vorige artikel, wijzen we natuurlijk op het feit, dat het perspectief van dit vijfde schilderij weer precies gelijk is aan de tekening. De rijdende kraan en de laad boom hebben nog precies dezelfde stand. De molenstenen op de kade ontbreken echter. Ook op dit schilderij, evenals het vorige gereproduceerde vinden we stenen bollen op de frontispice van de Waag. Beerstraten heeft die niet. Merkwaardiger wijze komen die evenmin voor op een la ter schilderij van Berckheyde, waarop de Waag is geschilderd vanaf een der brug gen over het Spaarne. Op grond van nog meer gegevens vermoed ik, dat die bollen LEEDS, (AP). Volgens de Britse technicus Eastwood raken computers van hun stuk wanneer meisjes die nylon on dergoed dragen in hun buurt komen. GOTHENBURG. De twee Kroatische nationalisten die sinds gisterochtend het Joegoslavisch consulaat in Gothenburg beze hadden gehouden, hebben zich van ochtend zonder meer bij de Zweedse po- lit"overgegeven. Het tweetal heeft het dreigement de vijl gijzelaars die zij in hun macht hadden te vermoorden, niet uitgevoerd. De twee gewapende Joegoslavische ar beiders eisten dat de regering in Belgra do hun kameraad Miljenko Hkrac, die ter dood veroordeeld is wegens terroris tische activiteiten, vanochtend zou vrijla ten en met honderdduizend dollar op zak naar Spanje zou sturen. De mariniers bevinden zich aan boord van schepen van de Amerikaanse zevende vloot. Ze zijn uitgerust met tanks en zwaar geschut. Amerikaanse militaire woordvoerders in Saigon wilden niets zeggen over deze maatregel, die ver band zou houden met de operatie die .ou in Laos aan de gang is. De Zuidvietnamese militairen die Laos zijn binnengedrongen zouden de Lao- tiaanse stad Sepone hebben veroverd. Bij deze stad zou zich een knooppunt van we gen bevinden van de Ho Tsji Minh-route. Tot voor vorige week, schrijven we, want inmiddels blijkt er een vijfde kopie van het schilderij (naar de tekening van Beerstraten) te bestaan. Ook die weten schap dook op uit onze lezerskring. De fo to van het schilderij staat hierbij. Dit schilderij, zich in uitstekende staat bevindend en zonder enige twijfel een Gerrit Berckheyde, is het eigendom van de heer W. B. Buma in Aerdenhout Hij ver telde ons ook over de afkomst, voorzover die hem bekend is. Hij kocht het, als lief hebber van stadsgezichten uit Haarlem en omgeving in 1935 op een veiling bij Frede- rlk Muller in Amsterdam. Het was afkom stig uit de bekende collectie Smidt van Gelder in Antwerpen, die nu niet meer volledig bestaat Het schilderij is gesigneerd en gedateerd. Berckheyde schilderde het in 1670, drie jaar later dus dan het doo>- ons eerder ge reproduceerde werk. Bij navraag bleek het Rijksmuseum dit werk niet te kennen. Het is dus vermoedelijk nooit een deel van een Het schilderij van Gerrit Berkcheyde, in het bezit van de heer W. B. Buma. De vijfde kopie naar hetzelfde ge geven, slechts in de stoffering ver schillend van het werk, dat we on langs plaatsten. men zich bij maatschappelijk werk niet op ambtsgeheim kan beroepen. „Wij hebben een moreel ambtsgeheim”, aldus de heer Lodewijks, „maar dat wordt door de politie niet erkend”. De door de politie verhoorde directeur: „Ik heb hasjiesj vervoerd en dat mag niet volgens de wet, maar als bureau zouden wij dit moeten kunnen doen. Er zijn bepaalde jongeren, die groot gevaar lopen en ik ben blij, dat dit functioneert”. MILAAN (AP) Een rechter in de Italiaanse stad Milaan heeft bepaald, dat als kappers staken zij het recht hebben dit te doen op het moment dat zij zelf mogen uitkiezen. Dat kan betekenen dat klanten half geknipt of halfgeschoren worden achtergelaten. De uitspraak volgt op de klacht van een vakbond dat de kappers van de salon bij het station een waarschuwing van hun baas hadden gekregen, dat als het staken geblazen is, men de klanten eerst netjes moet „afhandelen" Dat hoeft nu niet meer. Gaat de staking in dan mogen de figaro’s ophouden met werken en de klaM moet maar zien waai men de rest van zijn overtollig haar wil afknippen. drugs verboden zou zijn voor zover niet medisch-therapeutisch noodzakelijk. De officier van Justitie, mr. Van den Oever, zei vanmorgen, dat het gerechter lijk vooronderzoek tegen Ton de Bakker in verband staat met zijn uitlating, dat hij „nog wel kilo’s var de verontreinigde hasjiesj op de kop kon tikken”. Mr. Van den Oever stelde, dat iedere gebruiker in feite vrij snel een handelaar kan wor den. Hij vond net onjuist dat een drug gebruiker kan worden aangesteld als lei der van het opvangcentrum. De auto, eigendom van een Roossen- daalse firma en bestuurd door een 21- iarige jongeman uit Roosendaal. was hooast waarschiinliik te zwaar beladen. De politie had het gebouw van het -on- sulfaat omsingeld maar heeft geen po gingen gedaan de gijzelaars te ontzetten De politie van Gothenburg had van de Joegoslavische ambassade wel verlof ge kregen de zaak naar eigen goeddunken te behandelen. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Het bestuur van het medisch-maatschappelijk consultatie bureau voor alcoholisme in Haarlem heeft openlijk de strijd aangebonden met commissaris C. van Marion van de Haarlemse recherche, die maandag na overleg met de officier van Justitie Moksjaleider Ton de Bakker in een politiecel deed belanden. Het MMC meent, dat hierdoor de hulp aan slacht offers van drug-gebruikers ernstig wordt belemmerd en het consultatie bureau ten onrechte een slechte reputatie heeft gekregen. „Maar ik zou het nog erger vinden als de jongeren de schrik zouden krijgen en zeggen: achter dit bureau zit de politie. Dan kunnen we de zaak wel opdoeken, want dan komt de jeugd hier helemaal niet meer naar toe”aldus bestuurslid G. A. Aukes. Inmiddels heeft het raadslid mevr mr. H. Prinsen Geerligs (Prot.-Chr.) B en W. schriftelijk gevraagd of zij ook niet van mening zijn, dat een drug-gebruiker Het was een moeilijke stap voor MMC om behalve alcoholisme ook drug-gebruik aan te pakken. Enkele stuursleden zijn destijds om deze reden afgetreden. Ook de als adviseur optreden de GGD-arts dr. P. H. Esser liet het dui delijk afweten, omdat hij elke vorm van drug-gebruik scherp afkeurt. Lodewijks: „Wij hebben.de heer Esser niet nodig, om dat we precies weten hoe hij er over denkt”. Commissaris Van Marion is op uitnodi ging van het MMC in Moksja komen kij ken, maar hij was „bepaald niet enthou siast en nogal argwanend”, aldus de heer Lodewijks, die vermoedt dat het drug centrum naar het oordeel van de recher- che-commissarls het gebruik van verdo vende middelen alleen nog maar in de hand werkt. Het MMC-bestuur vindt het nodig, dat tegen verontreinigde soft drugs wordt ge waarschuwd en dat een onderzoek op kwaliteit daarom onmisbaar is. Merkwaar dig is in dit verband de in het politiebu reau afgelegde verklaring van apotheker drs. De Man, dat het de eerste keer was geweest dat drugs bij hem waren ge bracht. Volgens de heer Blankevoort was

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 11